Telegrammen van lieden. De Troonrede. Tan het oostelijk oorlogsterrein. Tan het zuidelijk oorlogsterrein. Taria. „jachtveld" op voor de ongenoode gasten. Het zilver raakte men zelfs niet aan Doch kleine, gemakkelijk te vervoeren voorwerpen vormden den buit. Ongeveer 80 gouden ringen, vele broches en armbanden weiden meegenomen. Blijkbaar waren de dieven bang ge stoord te worden. Want zeer veel hebben zij achterge laten. Zoo zijn alle voorwerpen, die den heer Koning ter reparatie waren toevertrouwd, niet meegenomen en kunnen de eigenaressen daaromtrent gerust zijn. De waarde van het gestolene is nog niet opgemaakt. Het zal eenige duizenden guldens beloopen. De heer Koning is tegen inbraak verzekerd. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN IN NOORD-HOLLAND. In „Ons Doopsgezind Krantje" noemt ds. Britzel .de namen der Doopsgezinde gemeenten in Noord-Hol land, die volgens het overzicht der gemeenten tot. den ring Noord-Holland behoorende (de beide gemeenten te Zaandam hebben bij den ring zich nog altijd .niet aangesloten) het grootst in ledental zijn. De gemeente te Amsterdam telt 6545 leden, die te Haarlem 3257, die te Aalsmeer 859, die te Alkmaar 725', die te Burg, Waal en Oosterend op Texel pl. m. 600, die te Koog-Zaan dijk 542 en die te Wormerveer 487. VERKIEZINGSHUMOR. In een der Zuid-Afrikaansche bladen leest men het volgende staaltje van verkiezingshumor: In bloemfontein loop nou die dag 'n man in die straat met 'n paar klein hondjies in sijn arm, terwijl hij uitroep: „Wie wil Botha-hondjies koop? Wie wil Bo tha-hondjies nie." Geen mens neem notisie van die Botha-hondjies nie. Die volgende dag skree hij: „Wie wil Hertzog-hondjies koop?" Daar kom 'n man naar hem toe en vra: „Maar is dit dan nie dieselfde hond jies, wat jij gister gehad het nie? En hoekom is hulle vandag Hertzog-hondjies?" „Kijk, meneer, gister was hulle ogies toe, en vandag is dit oop DE ZEVENDE-DAG-SABBATTISTEN IN ACTIE. (Van een Amsterdamsch n correspondent.) Dat de zevende-dag-sab oattisten een der vele Pro testant-Christelijke secten vormen, die echter, in tegen stelling met de overgroote meerderheid der Christenen, niet den Zondag als rustdag vieren, maar die, naar de letter van de Wet, „den Sabbatdag gedenken en heili gen", d.w.z. die vanaf Zondag tot en met Vrijdag hard werken, om met de Joden en Jodengenooten des Zater dags te rusten. Volgens de zevende-dag-sabbattisten hebben alle kerkvaders gedwaald, en moeten de sab- battisten thans de heele Christelijke gemeente op het rechte spoor brengen. In Amsterdam schijnen de zevende-dag-sabbattisten nog tamelijk talrijk te zijn. Herhaaldelijk laten zij van zich hooren. Zendelingen sturen zij naar alle buurten, en brochures strooien zij rond met milde hand. Zondag j.l. toen hun werkweek begon hebben zij het idee gehad, duizenden kleine aanplakbiljetten op muren en ramen te plakken. Het was een caricatuur van het niet-zevende-dag-sabbattistisch Christendom. Een pastoor en een Gereformeerd predikant doen dienst als valsche profeten, maar een zevende-dag-sabbattist, de ware Jozef, ontmaskert hen Ook aan verschillende kerken hadden zij hun geïl lustreerde stellingen aangeslagen. Voor de Nieuwe Kerk aan den Dam verdrongen zich Zondagmiddag tientallen nieuwsgierigen, maar de zevende-dag-sab- battistische waarheid arong blijkbaar niet tot hen door UH OTERLEEK. Benoemd tot onderwijzeres mej. Schild te Enkhui zen, No. 3 der voordracht, met 5 stemmen. Op mej. Kooijman, No. 1, waren 2 stemmen uitgebracht. KORTE BERICHTEN. Aan de Nieuwe Crt. wordt gemeld, dat bij den voorzitter van de „Amerikaansche groep" van den Bond van Bloembollenhandelaren een telegram uit Amerika is ontvangen, waarin wordt gemeld, dat op het stoomschip „Rijnland" twee man van de beman ning zijn omgekomen door den damp, die uit het ruim opsteeg door het broeien van de ingeladen bloembol len. Te Maastricht heeft Zondagnamiddag een 51-ja rige man zich in een vlaag van jalouzie door een mes steek van het leven beroofd, na eerst zijn vrouw een aantal niet gevaarlijke wonden te hebben toegebracht. Een paardenhandelaar te Wirdum (Fr.) verzond Donderdag 12 jonge paarden naar Norden en ontving bericht, dat alle dieren door verstikking in de spoor wagens den dood hadden gevonden. De schade be draagt 9000. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben verschillende aankoopen laten doen op de tentoonstel ling van werk van Belgische geïnterneerden in den Dierentuin in Den Haag. De Avondpost meldt inzake de verduistering van 50 000 ten nadeele van een inmiddels overleden heer in den Haag, dat de zoon van een der reeds ingesloten vrouwen eveneens in deze zaak betrokken was. Ook hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Begin Maart werd gemeld, dat de Engelsche au toriteiten het stoomschip „Sommelsdijk" van de Hol- landLAmerika-lijn hadden aangehouden, in hoofdzaak omdat zich goederen van de firma Stokvis en Zoon te Rotterdam aan boord bevonden. Van welingelichte zij de verneemt de N. Crt. thans, dat alle goederen van genoemde firma zijn vrijgelaten zonder dat deze voor het Prijzenhof zijn gebracht. Het Eerste-Kamerlid de heer Van Kol vertoefde Ïisteren na terugkeer van zijn reis in Japan in Den laag. STADN1EUWS. LANDBOUWTENTOONSTELLING. Op de landbouwtentoonstelling, welke morgen wordt gehouden, zal de heer Stoutjesdijk uit Het Landbouwhuis, in werking doen zien een nieuw model benzinemotor met luchtafkoeling in plaats van water- afkoeling Deze motor is uitstekend geschikt voor landbouwers die niet aan een electrisch net zijn aan gesloten, 1 DE KENNEMER SPORTCLUB. In hare laatsh gehouden vergadering besloot de Kennemer Sportclub om de sluitingswedstrijden op Zondag 17 October a s te houden. De draverijen zullen bestaan uit een handicap dra verij, een draverij om troostprijzen voor de afvallende paarden en een course voor amateurs, n.l. heeren rij ders die geen pikeurs zijn. De baan lengte van al deze draverijen zal 800 M be dragen. GESLAAGD. Bij het te Leiden gehouden examen voor electrisch instrumentmaker slaagde de heer J. Kemp, alhier. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. G. A. v. E. en E. J. V., beiden zwervend, diefstal in vereeniging, de eerste 3 maanden gev. en de tweede 4 maanden gev. met aftrek van preventief. J. B. M. smid, te Den Helder, valschheid in ge schrifte en G B. machinist aldaar, gebruik maken van een valsch geschrift, beide vrijgesproken. G. Th. M., landbouwer te Medemblik, mishandeling 25 boete of 14 d. hechtenis. M.'v. d. S., schipper te Alkmaar, mishandeling, 14 dagen gev. J. K., smid te den Burg (Texel) mishandeling vrij gesproken. C. M. v. d. S., koopman te Alkmaar, huisvredebreuk, vrijgesproken. N. A. P. d. L., te Alkmaar, beleediging, 5 boete sub. 5 d. hecht. G. B., tuinder te Heemskerk, en B. J. L., fabrieksar beider te Wijk a. Zee en Duin, diefstal, de eerste 7 boete subs. 7 dagen hecht., de tweede vrijgesproken. A. J de W. en N. K., landarbeiders te St. Pancras en Koedijk, mishandeling in vereeniging, de eerste 7 boete of 3 dagen hecht., de tweede 7 boete of 1 week Tuchtschool. J. B., timmerman te Oostblokker, mishandeling 50 boete of 20 dagen hechtenis. J. P. D., schoenmaker te Alkmaar, zedenmisdrijf 4 maanden gevangenisstraf. J. Karbeider te St. Pancras, vrijgesproken. GESLAAGD. De reserve-sergeanten A. J. Smith en C. B. Schenius Trip, welke te Alkmaar hunne au leiding genoten, zijn met ingang van den 20en dezer gerechtigd tot het dra gen van den gouden kroon, ten teeken van practische voldoendheid voor den vaandrigsrang. RAADSCOMMISSIE. Naar wij vernemen hebben B. en W. de raadsleden Luiting, mr. Leesberg, Stoel en Verkerk uitgemoodigd om de commissie te vormen, die onderzoek heeft te doen inzake de levensmiddelenvoorziening van ge meentewege en het verstrekken van cokes aan de inwo ners tegen handelaarsprijs. Deze commissie, waarvan ue neer Luobe, wemouüer, voorzitter is, zaï over de ai dt niet wenschelijkheid van het nemen van maatrege len in deze aan den Raad een rapport hebben uit te ürengen. NOG EEN UITVINDING. Nu wij in het Zaterdagnummer melding maakten van een door den heer K. Hos te Uitgeest ontvangen ouüerscneicung voor door hem gemaaide en uitgedach te eenwiel-brancard, verzocht de heer P. Oudt, liol van de transportcolonne van het Roode Kruis alhier, ons om in zijn werkplaats in oogenscüouw te nemen een door In m uitgevonden en geconstrueerde eeawiel- örancard, die zoo goed als gereed is De heer Oudt werkte onafhankelijk van den heer Hos en kwam thans met zijn mededeeling om te voorkomen, dat tusschen zijn vinding en die van den heer Hos verband werd gezocht. De door den heer Oudt uitgedachte brancard weegt in het geheel 8 K.G. en is in enkele minuten te plaat sen op een afzonderlijk wiel van een fiets, waardoor het voor dragers die niet gewoon zijn om geruimen tijd te dragen, mogelijk wordt om een gewonde op ge makkelijke wijze te vervoeren, bovendien heeft deze vinding het voordeel, dat een transportcolonne in plaats van ut vier, uit twee personen kan bestaan. De heef Oudt hoopt binnen enkele dagen met zijn vinding voor het bestuur van het Roode Kruis te de- monstreeren. „HET WITTE KRUIS." Gisteravond vergaderde in „De Unie" de afdeeling „Alkmaar" van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis". Behalve het bestuur waren slechts 6 leden aanwezig. De voorzitter, de heer J. F. Lubbe, opende de verga dering met een woord van welkom, het betreurende dat slechts zoo weinig leden ter vergadering aanwezig wa ren. Zeker zouden er wel meer zijn wanneer men ge weten had dat het bestuur voor zou stellen de heeren H. J. Vonk en G. Looman tot eere-leden te benoemen. Dit gebeurde nu omdat het bij het 25-jarig feest der af deeling niet geschied was. Onder de ingekomen stukken waren er drie ter aan beveling van hun. candidaat voor het Hoofd Bestuur, (vac. Dr. B. Trouw) n.l. van de afd. Schoten, Haar lemmermeer en Haarlem. Van den minister van binnenlandsche zaken was in gekomen een toezegging van 220 subsidie voor 1915. Aan de orde was hierna de begrooting van „Huis verzorging", uitgebracht door den heer Vonk. Deze begrooting sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 1020 en een nadeelig saldo van 255. Er werd besloten dit tekort te dekken door een sub sidie van 250.van de afdeeling. De resteerende ƒ5.— kan dan gevonden worden door overschrijving op een andere post. De begrooting van „Tuberculose", uitgebracht door den heer H. W. Frese sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 2750 en een vermoedelijk saldo van 600. De „Badhuis"-begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf tot een bedrag van 1961.19 en een vermoedelijk tekort van 82.19. De „Afdeelingsbegrooting" ten slotte sluit in ont vangst en uitgaaf met 2650 en heeft een batig saldo van 300. Hierna was aan de orde de verkiezing van een lid voor de commissie van beheer van het Badhuis (vac.- van Soest). Hiervoor werd benoemd de heer C Nan- nes Gorter. Als candidaat voor de vervulling van de vacature van een lid voor het Hoofdbestuur beval het bestuur aan den candidaat van Schoten, den heer H. van Leeu wen, voorzitter van de afdeeling Schoten. Hiermede kon de vergadering zich vereenigen, zoodat besloten werd deze candidatuur te steunen. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor de Al- gemeene Vergadering behandeld, waaromtrent eenige aanwezigen aanmerkingen maakten. Besloten werd slechts één in plaats van twee afgevaardigden te zen den naar de algemeene vergadering, te houden op Dinsdag 28 September te Amsterdam. De voorzitter stelde voor den beer Vonk af te vaar digen, daar deze daar nu al thuis is. Hiertoe werd be sloten. Bij de rondvraag werd door beide pas benoemde eereleden dank gebracht voor de hun te beurt gevallen eer, waarna de voorzitter de vergadering sloot. 's-GRAVENHAGE, 21 September. H. M. de Ko ningin heeft heden de volgende troonrede uitgespro ken: Mijne Heeren. Nu Ik weder in uw midden ben, is het Mij eeq be hoefte allereerst openlijk uit te spreken hoezeer Ik vervuld ben van dankbaarheid, dat ons vaderland vrij is gebleven van de verschrikkingen van den oorlog, die nog steeds geen einde nemen. De vaste wil van regeering en volksvertegenwoordi ging om onze zelfstandigheid te bewaren, en de plich ten der neutraliteit stipt na te komen, vindt alom waar deering. Onze betrekkingen met alle buitenlandsche mogend heden bleven van vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht blijven gereed ter bescherming onzer nationale belangen. De dienst hier te lande en in de koloniën vereischt onafgebroken inspanning. De herinnering aan hen, die daarbij het leven lieten, vervult Mij met weemoed. Met bijzondere waardeering herdenk Ik de vele mannen, die door de vervulling van hun plicht, nu reeds zoo geruimen tijd verstoken zijn van de uitoefening van hun beroep, de behartiging hunner zaken en de samen leving met hunne gezinnen. Ofschoon ook thans het economische leven nog stérk gedrukt wordt door den toestand waarin Europa verkeert, kan er toch met voldoening op worden gewe zen, dat land- en tuinbouw over het algemeen in gun- stigen toestand verkeeren. Door samenwerking van de regeering met de or ganisaties van belanghebbenden in verschillende tak ken van bedrijf, kunnen voor handel en nijverheid de nadeelige gevolgen der verschillende moeilijkheden worden beperkt en de zaken zooveel mogelijk in gang worden gehouden. De Nederlandsche reederij leverde, voor zoover de groote vaart betreft, gunstige uitkomsten op. De toe stand der kleine vaart is daarentegen zeer ongunstig. Ondanks de daarbij ondervonden moeilijkheden en ge varen zijn de uitkomsten van de zeevisscherij bevredi gend. Die van de andere takken van visscherij zijn zeer uiteenloopend. De regeering ziet zich nog genoodzaakt in véle op zichten hare tusschenkomst in buitengewone mate te verleenen voor het uitvoeren van levnsmiddelen, voor het tegengaan van prijsopdrijving, en om te voorko men, dat levensmiddelen en grondstoffen, die hier niet gemist kunnen worden, het land verlaten. De beperkte aanvoer van grond- en hulpstoffen brengt het geregeld voortwerken van menige fabriek niet zel den in gevaar. De regeering tracht den aanvoer zoo veel mogelijk te bevorderen. Hoewel het havenbedrijf, het bouwbedrijf en de dia mantnijverheid kwijnen, is de omvang der werkloosheid over het algemeen totnogtoe niet zorgwekkend. Dankbaar erken ik dén moeitevollen arbeid, die door zoovelen, hetzij in commissiën, hetzij persoonlijk in het algemeen belang wordt verricht. N Hoewel de druk der tijden zich uit den aard ook in Nederlandsch-Indië doet gevoelen, geeft de algemeene economische toestand ook daar te lande geen reden tot bezorgdheid. Met voldoening mag vastgesteld worden dat de be richten omtrent het verloop der pestziekte reeds gerui men tijd veel gunstiger zijn, dan in het vorig jaar. De toestand in Curasao na het invallen van den re gen in de eerste helft van het loopende jaar en tenge volge van eenige toeneming van het handel- en scheep vaartverkeer is verbeterd. De aanvoer van levensmiddelen voor Suriname kon blijven voortgaan. Zoolang de buitengewone omstandigheden zich niet ten onzen nadeele wijzigen kan de gewone wetgevende arbeid weder worden ter hand genomen. De vroeger aangekondigde voorstellen tot grond wetsherziening zullen weldra worden ingediend. In verband met het aanzienlijk tekort dat ook het dienstjaar 1916 opleveren zal, alsmede ter bestrijding van nieuwe staatsuitgaven, welke in de naaste toe komst noodig zullen zijn, zullen u binnenkort wets voorstellen worden aangeboden tot herziening van be staande en tot invoering van nieuwe belastingen. De hoofdlijnen van die voorstellen zullen worden samen gevat in een ontwerp van wet houdende de grondsla gen van het stelsel van 's Rijksbelastingen. In aansluiting aan de wetsontwerpen betreffende de rijksbelastingen zullen U voorstellen worden voorge- Sd tot herziening van de financieële verhouding tus- en het rijk en de gemeente en zullen de aanhangige voorstellen tot wijziging der gemeentewet ten aanzien van de plaatselijke Belastingen en tot heffing van op centen ten behoeve der gemeente in de belasting van naamiooze vennootschappen worden gewijzigd. Tenzij de loop der gebeurtenissen het onverwijld treffen van maatregelen op financieel gebied noodza kelijk maken, zullen voorstellen tot regeling van de vlottende schuld, hoewel deze voortdurend' belang rijk stijgt, tot het komende voorjaar worden uitgesteld. Wegens het naderen1 van den dag waarop de Invali diteitswet uiterlijk zou moeten in werking treden, zul len de vroeger aangekondigde en met die wet verband houdende Verzekeringsontwerpen tot herziening der sociale Verzekeringswetten u eerlang worden aange boden. Het ligt in het voornemen om in afwachting van de indiening eener Vlootwet voort te gaan met de geleide lijke vervanging van het materieel, dat-aan den dienst komt te ontvallen en daarbij in de eerste plaats reke ning te houden met de verdediging van Nederlandsch- Indië. Vertrouwende op de geestkracht van Mijn volk om de zware lastenT die het onvermijdelijke gevolg zijn van den noodtoestand waarin wij verkeeren manmoe dig te dragen, ga Ik hoopvol de toekomst tegemoet. Wordt Nederland tot den einde toe gespaard, dan zal het, Ik ben er zeker van, opnieuw een eervolle plaats innemen in den vreedzamen wedstrijd der vol keren. Daartoe reeds thans alle krachten in te spannen, schijnt Mij onafwijsbare plicht. Met de bede dat God ons moge sterken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Begunstigd door prachtig weder had heden de openingsplechtig heid der Staten-Generaal plaats. Duizepden ston den langs den weg, d'ie de Koningin en de Prins, die gezeten waren in de gouden statiekoets, van het paleis naar de Ridderzaail volgden. In de Rid derzaal waren vele leden van het gezantschaps corps en burgerlijke en militaire autoriteiten, mi nisters, Kamerleden enz.. Terwijl buiten de gre nadierskapel het „Wilhelmus" speelde, kwam de Koningin met den Prinsj voorafgegaan door een schitterenden stoet van hovelingen, de zaal bin nen. De Koningin las in den aanvang met zachte, doch duidelijk hoorbare stem, die gaandeweg vor stelijker werd, de troonrede voor. Vooral de laat ste zinsneden, waarin vertrouwen in de geest kracht des volks werd uitgesproken, werden met nadruk gezegd. De Kamerleden en verdere aanwezigen hieven daarop een driewerf „hoera" en „leve de Ko ningin" aan. Met hetzelfde ceremonieel waarmede de konin klijke stoet was gekomen, keerden, de Koningin en de Prins weder naar het paleis terug. De Ko ningin-Moeder sloeg van het balson van het paleis in het Voorhout het voorbijtrekken der stoet gade Op den terugtocht was boven het Voorhout, hoog in de lucht een vliegmachine zichtbaar. AUTO VAN H. M. DE KONINGIN AANGEREDEN 's GRAVENHAGE, 21 Sept. Omtrent een aan rijding gistermiddag van een hofauto, waarin de koningin zich bevond vermeldt het politierapport, dat gistedenmiddag te 31/. uur de auto waarin gezeten waren de Koningin en Prinses Juliana 2p den hoek van den Leidschen straatweg en den warsweg leidende naar Huis ten Bosch, werd aangereden door de auto U- 654, bestuurd door J'hr. Schimmelpenninck, wonende te Utrecht, Ma liebaan 71. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, beide auto werden niet ernstig beschadigd Volgens de Rapporteerende politie-beambten zou laatstgenoemde auto veel te snel gereden hebben, en geen signalen hebben gegeven. H M. stapte in een andere auto over Proces-verbaal is opge maakt tegen den bestuurder van de Utrechtsdie auto. Nader berichtte nog de agent van politie, dat van de Koninklijke outo de vooras brak en de chassis werd beschadigd. EEN ADRES TOT DE REGEERING. AMSTERDAM 21 Sept. Naar het Volk ver neemt heeft het Partijbestuur der S. D. A P be sloten, in verband met het adres van den Neder- landschen Anti-Oorlogsraad tot de regeering een adres te richten om met aandrang op het goede oogenblik het initiatief tot een conferentie van de neutrade staten ter bemiddeling in den wereld oorlog te nemen of het initiatief van andere lan den te steunen. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 21 Sept. (Officieel). (Westelijk oor logsterrein. In den sector Souchez-Atrecht onder hield de Fransche artillerie een bijna ononderbro ken kartetsvuur. In de streek van Neuville kwam het tot handgranaatgevechten. Het gisteren in puinhoopen geschoten sluizenhuis van Sapig- neul aan het Aisne-Mame-kanaal ten westen van Reims, na de resten te hebben laten springen, is systematisch en zondèr voeling met den vijand' te krijgen, door ons ontruimd. Ten westen van Per thes, in Champagne, en in de Argonnen werden met succes mijnen in de vijandelijke posities tot ontploffing gebracht. Verscheidene handgranaten- aanvallen op den Hartmannsweilerkopf werden afgeslagen. (Oostelijk oorlogsterrein.) Legergroep von Hindenburg De troepen van generaal-overste Von Eichhom zetten ten noordwesten en ten zuidwesten van Os- siana hun aanval voort. De rechtervleugel van de legergroep bereikte onder achterhoede-gevech ten de streek ten oosten van Riga en te westen' van NowoGrodno. Legergroep Prins Leopold von BeierenDe over gang over de Molczadz bij en tenz uiden van Dworzei is geforceerd. Verder zuidelijk bereikte onze troepen onder vervolgingsgevechten tot in de linie ten zuiden van Molczadz ten westen van Ostrow. Legergroep von Mackensen: Toestand onver anderd (Zuidoostelijk oorlogsterrein.) Bij de Duitsche troepen is niets bizonders voorgevallen. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROGRAD 21 Sept. (Officieel.) Het ar tillerievuur van den vijand ie krachtiger geworden. Er hebben gevechten plaats aan de Eckau en bij Riga. Wij hebben een brug, die de Ehiitschers bezig waren te leggen bij Plaak, ten noordwesten van Mitau, in de lucht laten vliegen. Na een ver woed gevecht veroverden onze troepen hun vroege re loopgraven bii de hoeve Steidom nabij den spoorweg westelijk van Illoekst, zij vonden daar tal van geweren, patronen en andere munitie. Aan den weg naar Dunaburg en ten zuidwesten van die stad in het merengebied hadden levendige gevechten plaats. Wij hebben den vijand uit Widsa ten oosten van den spoorweg Nowo Swenziany—Dunaburg ver dreven. In de omgeving van Wilna zijn onze troepen na gevechten aan de overgangen van de midden-Wil- ja een weinig oostwaarts teruggetrokken. In de streek ten noordwesten van de lijn Wilei- kaMolodetsjno duren de gevechten om de over gangen van de Wilja op verschillende punten voort. Onze troepen legden daarbij uitstekende militaire capaciteiten aan den dag en bleven zelfs onder de moeilijkste omstandigheden kalm en vast beraden Aan den spoorweg BinjakoniLida en aan den oostelijken oever van de Schara is de toestand on veranderd. Aan de Stochod-rivier bij dens poorweg Kowol- Samy hebben wij den vijand met de bajonet uit Czersk verdreven en een groot aantal van hen ge dood. In de omgeving van Rojiscze ten noorden van Lutsk deed onze ruiterij een charge op de Oosten rijkers bij dé vervolging over een afstand van vier werst werden tal van Oostenrijkers neergesabeld en 200 gevangenen gemaakt. Een andere cava- leriecolonne, die tijdig had bemerkt, dat de vijand van Kivertzy naar Lutsk terugtrok, voerde ook een charge uit, waarbij 500 man en 5 officieren wer- deng evangen gemaakt en een groot proviandee- ringsconvooi benevens tien veldkeukens en een aan tal muziekinstrumenten werden buitgemaakt. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 21 Sept. Avondcommuniqué van gis teren: Onze batterijen in Artois hebben voortdurend de Duitscheverdedigingswerken beschoten. De vij andelijke artillerie was opnieuw zeer actief en be schoot de buitenwijken van Atrecht met zware gra naten. In Champagne, op de Maashoogten en in de Vogezen hevig artillerievuur .Tusschen de Aisne en Argonne is het artillerievuur in kracht verminderd. 1 EEN DUITSCHE BURGEMEESTER TE WILNA. KEULEN 21 September. (Part) Geseind wordt, dat de heer Pohl, le burgmeester van Til sit, tot burgmeester van Wilna is benoemd. EEN ENGELSCHE TRAWLER GEZONKEN. IJMUIDEN, 21 Sept. Het stoomschip „Pa: troclsu" rapporteert op Dinsdag 14 Sept. nabij Dover in aanvaring te zijn geweest met den En- gelschen trawler „City, of Dundee", welke zonder lichten voer en voor langs de „Patroclus" wilde stoomen. De trawler werd midscheeps aangeva ren, waarbij zes opvarenden verdronken; negen werden aan boord van de „Patroclus" genomen en later aan een gouvemementsvaartuig overgegeven en geland. Eerst moest de „Patroclus" naar de Theems, daarna waren de orders naar Amsterdam om te dokken. Maandagnacht kwam het stoomschip met scha de aan den steven te IJmuiden binnen en stoomde des morgens naar Amsterdam om te dokken. ERNSTIG MIJNONGELUK. LONDEN 21 September. 300 mijnwerkers zijn tengevolge van een brand in een mijn te -Exhall bij Nunneat ingesloten. Er zijn reeds 10 lijken ge borgen. DE „FISCHHANDEL." IJMUIDEN, 21 September. Uit een officieel rapport blijkt, dat de stoomtrawler „Fischhandel" uit Altena den 11 den September op 55 gr. N. B. en 6 gr. 10 min. O. L. door een Engelschen tor pedojager door een achttal schoten tot zinken is gebracht, na vooraf de opvarenden van den Duit- schen trawler er afgehaald te hebben en als krijgs gevangenen te hebben medegenomen De IJmuider trawler „St. Nicolaas' heeft nog getracht den trawler te bergen doch het vaartuig zonk gaandeweg dieper. Ruim vijf uren heeft het wrak nog rondgedreven waarna het is gezonken. In den tijd, dat de opvarenden van den IJmui der trawler aan boord' waren, brak er ook nog brand uit, zoodat men al heel spoedig het schip in den steek moest laten. HET DRAMA OP DE NOORDZEE. GRIMSBY, 21 Sept. De politie heeft gisteren de maatregelen voor het overbrengen der krankzin-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2