DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bat oostelijk oorlogstarrein. Van bet westelijk oorlogsterreln. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden II— .It. p. post f 1.25. Atotenfieprils 10 et. p. regel, gioats letters naar plaatsruImtB. Brieren fr. N. V. Boek- en Handetsdrnkkerl) r.li. HERIHs. OOSTERS ZOON, Voordam 09. Telefoon». 3. DONDERDAG 23 SEPTEMBER Oproeping in werkelijken dienst. No. 228 Dn nummer bMiaat mh s bia<t*fi. Honderd en zeventiende Jaargang. NEDERLAND. ALKMAAR, 23 September. De onzekerheid, en dus ook de spanning, ten aan zien van Bulgarije's houding diiurt voort. Geruimen tijd kan echter deze onzekerheid niet blijven heerschen. Op snel handelen toch komt het thans voor de ver bonden mogenheden zoowel als voor hun tegenstan ders aan. Het is immers voor de verbondenen zaak, hulp te krijgen om Konstantinopel van de landzijde te veroveren. En het is voor Duitschland en Oostenrijk van veel belang een verbinding met Turkije tot stand te brengen. Zoolang het zijn plannen niet duidelijk te kennen heeft gegeven, kan Bulgarije nog beide kanten uit. Het kan zijn troepen gebruiken tegen de Serviërs, tegen de Engelschen en Franschen aan de Dardanellen, maar ook tegen de Oostenrijkers en Duitschers en Turken. Wanneer men te Sofia inderdaad nog geen partij mocht hebben gekozen, zou het gemobiliseerde Bulgaarsche leger een zwaar gewicht in de weegschaal zijn, een krachtig middel, om invloed uit te oefenen. Want mo biliseren moge nog niet per sé oorlogvoeren beteeke- nen voor een kleinen staat, het verschil tusschen Ne derland of Zwitserland en Bulgarije is, dat de eerste rijken van den beginne af aan gewapend hun neutrali teit hebber, gehandhaafd, terwijl Bulgarije eerst thans zijn ti - er. oproept. Het tijdstip, waarop de Bulgaar sche jeering de mobilisatie beval stempelt deze maat regel dus tot een voorbereiding tot den oorlog. En nu heeft het wel allen schijn, dat de Bulgaren wachten op een grens-incident, teneinde tegen de Serviërs te kunnen lostrekken Engelsche bladen melden, dat een Bulgaarsch cavallerie-regiment last heeft gekregen, naar de Servische grens te gaanmaar geheel uitge sloten is het niet, dat op het laatste oogenblik nog de zijde der verbonden mogendheden wordt gekozen. Men moet niet vergeten, dat eigenbelang en bedrog de houding bepaalt van dezen en van andfere Balkansta- ten. De legerberichten geven geen aanleiding tot bespre king. De midden-Russische legergroep trekt met groote snelheid terug, om den rechtervleugel aan dë bedrei ging met omvatting te onttrekken, de Duitschers po gen die omvatting tot stand te brengen. En over en weer worden er hardnekkige gevechten geleverd, waar omtrent beide partijen gunstige medledeelingen doen en de ongunstige voor zich houden. In het Westen hebben Fransche vliegers bommen ge worpen op de kampen bij Middelkerke, terwijl vliegers der verbondenen ook Stuttgart hébben bebomd. Ter zee werd het Deensche schip „Thorvaldsen" in den grond geboord. De Duitsche regeering verklaart, dat het vaststaat, dat er ten aanzien van den aanval op de Engelsche passagiersboot „Hesperian" van een Duitschen onder zeeër geen sprake is. V'oo! Is is van Duitsche zijde verklaard, dat er aan dea zuidelijken uitgang van de Sond een mijnenveld is gelegd. De „Koningin Emma", van de Maatschappij „Neder land", die op een mijn liep, ligt geheel ontredderd in de Theems-monding. In de Zwarte Zee, bij den Bosporus, heeft een ont moeting plaats gehad tusschen Russische torpedoboo- ten en de „Goeben", de Duitsche slagkruiser, die in Turksch bezit is overgegaan. Engelsche en Fransche bladen brengen het Engel sche ministerie hulde voor de Engelsche begrooting, welke een zwaren last op de bevolking legt. Tenslotte zij aangeteekend, dat de oud-minister Bryan een onderhoud met president Wilson heeft ge had en van plan is om Europa te bezoeken, teneinde daar werkzaam te zijn in het belang van den vrede. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: Ten Z.-W. van Len- newaden maakten de Russen een offensieve beweging. De strijd duurt nog voort. Oostelijk van Smolina bra ken onze troepen over een breedte van 3 K.M. in de vijandelijke stelling, en namen 9 officieren, 2000 man gevangen; 8 mitrailleurs werden buit gemaakt. Ten N.W. en Z.W. van Oschmjany gaat onze aanval gun stig vooruit. De Gawca werd aan beide zijden van Su- botniki overschreden. De rechtervleugel is tot de streek ten N van Novo-Grodek vooruitgegaan. Legergroep-Prins Leopold v. Beieren: De Moltschad werd ook zuidelijk van het plaatsje Moltschad over schreden. De Russische stellingen aan den rechteroever van de Myschanka werden aan beide zijden van den spoorweg BrestMinsk bestormd. Daarbij werden 1000 gevangenen gemaakt, vijf mitrailleurs genomen. Verder naar het zuiden werd Ostrof na een gevecht in straten en huizen genomen. De over het Oginski-ka- naal, bij Telechany, opgerukte af deelingen wierpen de Russen terug in de richting van Dobroslawka. Ten O. van Logischin hadden kleine gevechten plaats. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is niets bijzon ders voorgevallen. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luidde: In Oost-Galicië en Wolhynië is de toestand dezelfde gebleven. Aan de Ikwa hebben in eenige sectoren he vige artillerie-gevechten plaats gehad. Op zichzelf staande pogingen der Russen om over de rivier voor uit te dringen werden door het vuur onzer batterijen verijdeld. De in Litthauen strijdende Oostenrijksch-Hongaar- sche troepen braken gisteren bij Nowaja Myz door de Russische stelling, namen 900 man gevangen en maak ten drie machine-geweren buit. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK, 1 Iet Fransche legerbericht meldde gisteren In België vrij intens kanonvuur in de streek van Boesinghe. In de sectoren Atrecht en Agny in den loop van den nacht levendig geweervuur, dat ter weerszij den hevig artillerievuur uitlokte. Tusschen Aisne en Oise afwisselende beschieting in de streek van Arman- court, Dancourt, Loges. Artillerie-actie had plaats icn noorden van het kamp van Chalons, tusschen Ais ne en Argonnen, in Lotharingen in de omstreken van Regicourt, Xousse, Leintrey. Fransche vliegtuigen bombardeerden de vijandelijke kantonnementen te Middelkerke en een trein tusschen Brugge en Thorhout. Een groep van acht vliegtuigen bombardeerde met goed gevolg het station van Conflans, aan de lijn Ver dunMetz. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Tus schen Souchez en Neuville en ten oosten van Roclin- court deden de Franschen gisteren aanvallen Deze mislukten echter in ons vuur voor onze versperringen. In Champagne werden ten noordwesten van Beau Sé- jour nieuwe Fransche verschansingswerken door con centrisch vuur vernield. Sterke patrouilles, die voor een deel zelfs tot de derde vijandelijke linie doordron gen, voltooiden de verwoesting onder aanzienlijke verliezen voor de Franschen. Ze maakten een aantal gevangenen en keerden volgens bevel in onze stelling terug. Een Engelsch vliegtuig is bij Willerval door een Duitschen vlieger omlaag geschoten. De bestuur der was dood, de waarnemer werd gewond gevangen genomen. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend hebben vliegers een aanval op Stutt gart gedaan, waarbij 4 personen gedood en een aantal andëren gekwetst werden. Volgens mededeelingen van dén Duitschen mari nestaf staat het nu vast, in strijd met de uiting van de Britsdie admiraliteit, dat van den aanval op de „Hc:- periarü' van een Duitsche onderzeeboot geen sprake is. Morgen zal aan den zuidelijken uitgang van de Sond een Duitsch mijnenveld gelegd worden. Het Deensche stoomschip Thorvaldsen is gisteren gezonken, de bemanning werd gered. In Nieuw-York zijn bij een dynamletoit- ploffing bij den aanleg van een tunnel voor een ondergrondschen spoorweg zeven personen gedood en meer dan 50 gewond. DE „KONINGIN EMMA" GEZONKEN. Uit Den Haag wordt gemeld dat het beslist zeker is, dat van het treffen van 't schip door een torpedo geen sprake is. Bij de Maatschappij „Nederland" is gisteravond nog ingekomen het volgend draadloos telegram van den gezagvoerder van het s.s. „Koningin Emma" „De toestand is zeer kritiek, ruim 1 en III vol water. Schip in zinkenden toestand." Uit Vlissingen wordt geseind: De Woensdag avond binnengekomen mailboot „Mecklenburg" bood ook hulp aan aan de „Koningin Emma", welke echter niet noodig werd geacht, daar alle opvarenden gered waren. Ook de mailboot Oranje-Nassau naar Engeland pas seerde de plaats van het ongeluk. In dë buurt waren verschillende schepen. Engelsche marine-vaartuigen kwamen ook om hulp te bieden. Reuter seinde gistermiddag uit LondenHet stoom schip „Koningin Emma", dat volgens de eerste berich ten, na op een mijn te zijn gestooten, geabandonneerd was, wordt thans, volgens Lloyds bericht, de Theems opgesleept. Twee honderd vijftig passagiers zijn op genomen door de „Batavier IV De machines van de „Koningin Emma" werken nog. Door de voorste schotten wordt het schip nog drijvende gehouden, het ligt echter met den boeg naar beneden. Uit Londen werd gisteravond aan het Hbld. geseind: „Ik verneem, dat passagiers en bemanning van de „Koningin Emma" te Harwich en Dover aan land zijn gebracht, maar oogenblikkelijk werden overgebracht naar Tilbury, van waar zij Donderdagochtend met de Batavierboot naar Nederland zullen vertrekken." De Maatschappij „Nederland" ontving nog het vol gend draadloos telegram van de „Kambangan" (een vrachtschip van de „Nederland", dat eveneens op de thuisreis is) „Koningin Emma" gezonken; ligt bijna plat op zijde Passagiers en equipage gedeeltelijk op „Kambangan", „IJstroom" en „Batavier". Mail, op 20 zakken na, op „IJstroom" Alle personen gered; Gezagvoerder „Koningin Emma". JU De plaats, waar de Koningin Emma op een mijn liep, Long Sand, ligt aan den ingang van den Theems- mond, omstreeks 70 K.M. van Sheemess. De Koningin Emma had ongeveer 100 passagiers aan boord. Van de grootte der lading was bij de Maatschappij nog niets bekend. Naar aan De Tijd wordt meegedeeld, zijn het casco en de machinerieën van de Koningin Emma getaxeerd op 2.151.000. Daar het schip niet tegen molest is verzekerd, kan de directie geen schade reclameeren. Men meldt ons nader Met het stoomschip „Maasstroom" van Londen zijn te IJmuiden aangekomen 63 man equipage van het op een mijn geloopen stoomschip „Koningin Emma". Aan boord waren tevens nog 20 zakken mail van het ge zonken stoomschip. De passagiers van de „Koningin Emma", 50 eerste klasse, 52 tweede klasse, 24 derde klasse en 16 tus- schendekpassagiers, zullen met de stoomschepen „Ba tavier IV en „Kambangan" naar Nederland komen. Het stoomschip „Kambangan" wordt hedenavond te IJmuiden verwacht. De redding dér passagiers en opvarenden van het stoomschip „Koningin Emma" is zonder paniek en in de volste orde geschied. De booten werden prachtig gestreken, waardoor ieder een goed plaatsje kon be machtigen. Een aantal Engelsche torpedobooten heeft de sloepen opgepikt en overgegeven aan de reeds in de nabijheid zijnde-„Batavier IV" en „Kambangan". On gelukken zijn niet gebeurd. De passagiers en beman ning bevinden zich in den besten welstand. KON. NAT. STEUNCOMIT Door het Koninklijk Nationaal Steuncomité is sedert de vorige opgave ontvangen 'n bedrag van 23409.94, te zamen met de reeds ontvangen bedragen 2873815.31^. BINNENLAND. EERSTE KAMER. De voorzitter deelde mede, dat de afdeelingen hebben gekozen tot voorzitter: de heeren Van der Does de Wil- lebois, Van den Biesen, Reekers, Laan en Van Water schoot van der Gracht; tot ondervoorzitters: de heeren Van Wassenaer van Catwyck, Van der Feltz, Van Nie- rop, Drucker en Bavinck. Tot leden der commissie van redactie voor het adres van antwoord zijn benoemd de heeren Van Lamsweer- de, Van Basten Batenburg, 't Hooft, Drucker en Ba vinck. Tot leden dér huishoudelijke commissie werden daarop herkozen: de heeren Reekers en Kraus; tot le den der gemengdë commissie voor de stenographic de heeren Woltjer, Staal en Van Lamsweerde. Het concept-adres van antwoord op de Troonrede werd vervolgens ter tafel gebracht en naar de afdee lingen verzonden, waarna de Kamer zich in de afdee lingen begaf en de vergadering tot heden 11 uur werd verdaagd. GEWIJZIGD ONTWERP-ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE Het gewijzigd ontwerp-Adres van Antwoord op de Troonrede luidt als volgt Mevrouw 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal waardeert dankbaar het voorrecht, dat Uwe Majesteit wederom in persoon, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, de gewone zitting der Sta ten-Generaal heeft mogen openen. 2. Met ingenomenheid hoorden wij van Uwe Majes teit, dat de vaste wil van Regeering en Volksvertegen woordiging om onze zelfstandigheid te bewaren en de plichten der neutraliteit stipt na te komen, alom waar deering vindt, en dat onze betrekkingen met alle bui- tenlandsche mogendheden van vriendschappelijken aard bleven. 3. Wij zijn Uwe Majesteit erkentelijk voor de mede deelingen omtrent 's lands algemeenen toestand en dien van onze overzeesche gewesten. 4. Met belangstelling namen wij kennis van de vér- klaring, dat, zoolang de buitengewone omstandighe den zich niet te onzen nadëele wijzigen, de gewone wetgevende arbeid weder kan worden ter hand geno men. 5. Waar Uwe Majesteit ons volk voorgaat in trouwe plichtsbetrachting, waar zoovelen in het algemeen be lang moeitevollen arbeid vrijwillig verrichten of de lasten van den noodtoestand manmoedig dragen, waar naast de ambtenaren zee- en landmacht met onafgebro ken iuspanning hun plicht vervullen, daar koestert de Eerste Kamer met Uwe Majesteit aangaande de toe komst hoopvolle verwachtingen. 6. Van ganscher harte beamen wij de bede, dat God ons moge sterken. TWEEDE KAMER. Gistermiddag werd de kamerzitting te kwart over drie geopend. Tot voorzitter der Kamer was door de Koningin benoemd de heer mr. N. Goeman Borgesius die door den waarnemend voorzitter de heer F. Lief- tinck werd toegesproken. Deze sprak zijn blijdschap erover uit, dat de heer Borgesius de bezwaren om we derom als voorzitter zitting te nemen, had overwonnen. Spr. meende dat goede wijn geen krans behoeft, en hij wilde den heer Borgesius met dien wijn vergelijken. Hoe langer die ligt, hoe beter hij wordt. Van den heer Borgesius geldt: hoe langer hij zit, hoe beter hij wordt (Vroolijkheid.) Spr. wenschte hern tenslotte geluk met zijne benoeming en gaf den voorzittershamer over. E>e heer Goeman Borgesius, dié daarna den voorzit- tersstoel innam, verklaarde het in hem gestelde ver trouwen zeer op prijs te stellen en hij hoopte nog eeni- geen tijd in zijn werkkring het land te mogen dienen; al zijn spr's krachten niet meer zoo sterk, aan ijver en toewijding zal het hem niet ontbreken. Verder betreurde spr. het, dat de verschikkelijke oor log nog steeds voortduurt. Spr. waardeerde het, dat zooveel mogelijk de bezwaren en nadeden worden ver zacht voor hen, die, zoolang in dienst van het vader land, van hun familie en zaken gescheiden moeten blij ven. Na een woord van wannen dank aan den heer Lief- tinck voor zijn gelukwenschen aanvaardde de heer Goe man Borgesius onder luide en algemeene toejuichingen het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De zitting werd hierop verdaagd tot hedenmiddag 12 uur. STAATSBEGROOTING DIENSTJAAR 1916. De uitgaven worden in totaal geraamd op 269.461,866,64%, de ontvangsten op 224,703.460, zoodat er is een tekort op den gewonen dienst van 24.127,390,64%op den buitengewonen dienst van 21,846.032; op den crisisdienst van 1.215.016; wat een totaal tekort maakt van 44.758.406.64%. Indruk zijn verschenen de wetsontwerpen houdende vaststelling van de hoofdstukken der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916 en de wet op de middelen. We ontleenen hieraan het volgende De raming van Buitenlandlsche Zaken bedraagt in totaal 1,508.436.50. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat «Ie landetorm- plichtigen der jaarklasse 1014, voor zoover zij daarvan niet zijn vrijgesteld of voorloopig vrijgesteld of tot nadere orde buiten oproeping worden gelaten, worden opgeroepen om In werkelijken dienst over te gaan en zich te dien einde op Yrljdag 1 October 1915, des voorm. te 11 uur, voor zoo veel de nlet-Israëlleten en op Maandag 4 0o- tober 1015, des voorm. te 11 uur, de Israëlieten, te Haarlem in het gebouw „den Doelen" aan de Gasthuisstraat N 32, moeten bevinden, ten einde voor den Provincialen Adjudant te verschijnen, die hen zendt naar de plaats van hunne bestemming. Aan eiken landstormplichtige, voor zoover hij in werkelijken dienst zal behooren op te komen, zal daartoe, voor zoover zijn adres ter gemeente-secre tarie bekend is, een oproepingsbrief worden be zorgd, uitgereikt of toegezonden. Alkmaar, 22 September 1915. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. Aangezien niet te voorzien is hoe lang de tijdelijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel zal du ren, heeft de minister van buitenlandsche zaken ge meend voor alle zekerheid een bedrag 19.250) fc moeten aanvragen, waarmede voor dit doel gedureno het geheele jaar 1916 kan worden volstaan. De begrooting Binnenlandsche Zaken wordt ge raamd op 44.230.467. Over 1915 is toegestaan 44.541.003, doch hieronder is 2 millioen uitgetrok ken voor vluchtelingen. De onzekerheid van den duur der huidige omstandigheden laat, bij het opmaken, geen raming ten behoeve van dat doel voor 1916 toe. Daarentegen achtte de minister zich ondanks het voortduren van den oorlogstoestand niet verantwoord om, evenals ten vorigen jare bij de memorie van ant woord is geschied, alle onverplichte verhooging van subsidiën en alle nieuwe subsidiën enz. achterwege te laten. Hij heeft gemeend dat, nu beter dan ten vori gen jare de financieele en oeconomische toestand is te overzien, uitgaven ten bate van de moreele, physieke en psychische ontwikkeling van ons volk ten volle ge rechtvaardigd zijn te achten. Verhooging van Rijks subsidie ontvangt de Han delsschool te Purmerend met 100 en de Handels avondcursus der gemeente met 1000. Nieuwe subsidiën worden voorgesteld voor handels scholen of -cursussen te: Haarlem (Handelsdagschool der gemeente) 5600; Haarlem (Handelsavondëursus der gemeente) 3000voor de vakschool voor meisjes te den Helder 3150 en voor de dito school te Hoorn 3500. De leekenschool van de St. Jozeph-gezellenvereeni- ging te Haarlem krijgt een verhooging van 300. Nieuwe subsidiën worden voorgesteld voor kant werkscholen te 's-Gravenmoer en te Wijdënes, onder scheidenlijk van 500 en van 320. Op de marinebegrooting worden fondsen uitge trokken voor: den bouw van twee kruisers tot een be drag van 3,500,000; en vier onderzeebooten, (van deze bedragen komt de helft ten laste van het 1ste hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ned.-In- dië.) Kazerne voor Marine-personeel te Willemsoord. De begrooting wordt geraamd op 35.001,680. Aangevraagd wordt de aanschaffing van een 8-tal houwitsers met munitie 528.000.) Het ligt in dé bedoeling zoodra doenlijk de instel ling van een fonds voor geschut-munitie aanhangig te maken. In verband met de in deze oorlog gebleken beteekenis van de militaire luchtorganisatie worden weder de noo- dige gelden aangevraagd voor dë zoo noodzakelijke verdere uitbreiding van het personeel en het materieel der luchtvaartafdeeling. Opgericht wordt een compagnie verlichtingstroe pen en radiotelegrafisten. Voor den bouw van een graansilo met meelmolen, waarvan de totale kosten op 785.000 worden ge raamd, is een eerste termijn van 150.000 uitgetrok ken. Voor een militaire auto-dienst, ook in vredestijd le behouden is een organisatie ontworpen Hiervoor is een memorie-post uitgetrokken. De ervaring, met de niet-rrrlitaire chauffeurs en werklieden opgedaan, heeft duidelijk aan het licht gebracht, dat voor die functies militairen beslist noodig zijn, en dézen moeten alzoo in vredestijd tot dien werkkring wordën opgeleid of verder opgeleid. Voor de bezerking van den onderzeeschen oever aan de Z.-O.-punt van Texel wordt voor 1016 36.000 aangevraagd; voor uitbreiding der verdediging van het Noorderstrand van Vlieland 56.000 en voor het Zuiderstrand 5000. Voorts worden o. a. uitgetrokken 8000 voor de verbetering van een hoofd vóór de Pettemer zeewe ring, 80.000 voor bestorting en bezinking van het onderzeesche beloop van de Heldersche zeewering; 10 000 voor verhooging van den Helderschen zeedijk tusschen de K.M. palen 22 en 24; 100.000 voor drie strandhoofden tusschen de Heldersche en Hondlsbos- sche zeeweringen. Gemengd Nieuws. SPOORWEGONGELUK TE ANNA PAULOWNA Van trein 611, die te 601 uit Amsterdam vertrekt er te 8.15 te Helder arriveert, ontspoorden gistermorgei in de onmiddellijke nabijheid van het station Ann. Paulowna de beide laatste wagens, vermoedelijk we gens te vroeg overhalen van den wissel meldt het Hbld. De buffer van één der wagens drong in de locomotief van een in de nabijheid staanden goederentrein, welke daardoor beschadigd werd. Van den anderen wagen werd het onderstel vernield. ALKMAARSCHE COURANT. Hsln jaarklasse 1914.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1