DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van bet westelijk oeilofslerreln. Van bat zuidelijk oorlogsterreln. Jïo. 225 011 nummer bestaat ult 3 bladen Honderd en zeYentiende Jaargang. 1915 Abannementspriis per 3 maanden f 1.,lr. p. post f 1.25. Adrertentiepiw 10 cl. p. tegel groots letters naar plaatsrnimte. Brieven ft. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij HERJIs. COSIER 4 OH, Voordam C9. Teleloonnr. 3. ZATERJkAO 25 SEPTEMBER DUITSCHLAND. TARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 25 September. Het Duitsche'legerbedclit meldt goed nieuws voor de Russen. De troepen van von Hindenburg, die ten zuid-oosten van Wilna in de flank van de terugtrekken de Russen staan, hebben een klap gekregen, en o. a. verscheidene kanonnen verloren. En de legergroep van von Mackensen heeft zich bij Pinsk moeten terugtrek ken. Natuurlijk worden beide feiten in een'zeer vergoe lijkenden vorm bekend gemaakt. Het succes der Russen in het noorden wordt plaatselijk en tijdelijk genoemd en er wordt nog bij gezegd, dat de manschappen, die de kanonnen bedienden, het tot het laatste oogenblik uithielden. En van de legergroep von Mackensen wordt medegedeeld, dat het „vooruitgeschoven afdee- lingen" waren, die in verband met een Russisch om- singelingspogen teruggetrokken werden. Het Russische communiqué licht ons hieromtrent na der in. Het zegt, dat de Duitsche troepen met de bajo net uit Wileika, een dorp, dat ongeveer 80 K.M. ten oosten van Wilna gelegen is, werden verdreven en dat er tot dusverre acht kanonnen, negen caissons en ze ven mitrailleurs buitgemaakt werden, die dadelijk tegen de Duitschers dienst konden doen en o. a. een gepant serde Duitsche auto tot den terugtocht dwongen. Om trent het gebeurde bij Pinsk wordt medegedeeld, dat de Duitschers op de vlucht werden gedreven, dat een ge deelte Van een wagenpark door de Russische cavalerie vernield werd. En verder meldt het Russische com muniqué, dat de vesting Loesk gistermorgen door de Russen hernomen is. Hieruit blijkt, dat het offensief der Oostenrijkers in Wolhynië, tegen den bekenden vestingdriehoek mislukt is niet onwaarschijnlijk heeft de Russische cavalerie dit succes voor een groot deel behaald. Het is nu waarschijnlijk, dat de Oosten rijkers ook Doebno weldra zullen moeten opgeven. De Russen hebbeg dus in het Duitsch-Oostenrijksche front het zwakke punt gevonden en zij zullen natuur lijk hun uiterste best doen om het veelbelovend succes hier voort te zetten. Het behoeft niet te verwonderen, dat men de laatste dagen te St. Petersburg optimistisch is geworden. En- gelsche bladen spreken zelfs van een „golf van opti misme", Men is verheugd, dat de terugtocht uit Wilna zoo goed is geslaagd, men verhaalt bijzonderheden, waaruit blijkt, dat de Russische regimenten slagvaar dig waren en in staat zich uit netelige posities te red den. Een infante'ie-regiment bijv. baande zich een weg door de omringende Duitsche troepen en nam een half bataljon gevangen, op een ander punt liet men de Duitschers tot op een paar honderd meter naderen en vernietig te ze daarna. Maar de strijd in het Njemen- en Wilya-gebied is nog niet geëindigd en aan de flankbedreiging zijn de Russen nog niet ontkomen. Bo vendien schijnt Dunaburg thans ernstig gevaar te loo- pen. Er wordt aan beide zijden van den weg naar deze vesting in de omgeving van Nowo-Alexandrowsk onaf gebroken een verbitterde slag geleverd. De Russen wij zen er op, dat het Duitsche artillerievuur geweldig is a dat de Duitsche aanvallen hevig zijn. Een Russisch Rculer-bericht meldt, dat Smelina (5 K.M. ten noorden van Nowo-Alexandrowsk, dus ruim 10 K.M. ten zui den van Dunaburg), in handen der Duitschers schijnt te zijn. En het Duitsche legerbericht gaat nog verder, waar het mededeelt, dat ten noordoosten van deze plaats verscheiden Russische stellingen stormender hand genomen zijn. Op grond van dit alles is de val van Dunaburg aanstaande te achten. Vatten we dus den toestand op het Oostelijk oor- logstooneel samen, dan kunnen we zeggen, dat de strijd in het noorden voor de Duitschers gunstig staat, dat de Russische centrumtroepen tweeërlei plaatselijke successen hebben verworven en dat de Russische zui dervleugel in Wolhynië een aanmerkelijk voordeel heeft behaald, dat nog meerdere vruchten belooft. De Serviërs hebben verklaard, dat zij gereed zijn om aan eiken aanval, van welken kant deze ook moge ko men, het hoofd te bieden, zoodat de troepen, die een nieuw offensief zullen ondernemen, het stellig niet ge makkelijk zullen hebben. Op het oogenblik zijn de Duitschers en Oostenrijkers nog steeds bezig de stroombarrière door geschutvuur stormrijp te maken. Volgens Engelsche berichten zal de 21-jarige Bulgaar- sche kroonprins Boris benoemd worden tot opperbe velhebber van het Bulgaarsche leger met generaal Zes lof als chef van den staf. Natuurlijk houden Engelsche, Eransche en Duitsche bladen allerlei beschouwingen over de beteekenis van de mobilisatie in Bulgarije en Griekenland. Ze zijn belangwekkend om te lezen, maar men komt er weinig verder mee. Opvallend is het, dat beide kanten over Roemenië geheel zwijgen, terwijl ook Roemenië zelf niets van zich laat hooren. In het Westen heeft een Engelsch eskader vanmorgen Zeebrugge beschoten. Van schade wordt nog niets ge meld. Getorpilleerd werden de Britsche stoomschepen Qhancellor" (gebouwd in 1895, groot 4600 ton) en de „Urbino" (gebouwd in 1915, groot 6700 ton). De Du itsch-Amerikaansche onderhandelingen zijn geëindigd. Maar gemeld wordt, dat de Duitsche regee ring heeft verklaard, dat Duitsche oorlogsschepen voortaan geen Amerikaansche schepen met voorwaar delijke contrabande in den grond mogen boren en dat Amerikaansche schepen, welke absolute contrabande vervoeren, nog steeds vernietigd mogen worden, doch dat dan de passagiers en de bemanning eerst naar een veilige plaats gebracht moeten worden, vóór het schip in den grond mag worden geboord. Tenslotte teekenen we aan, dat naar aanleiding van liet gisteren vermelde vraaggesprek met den Duitschen luchtschipper-commandant Mathy, de Engelsche bla den tegenspreken, dat er onder bescherming van de St. Pauls-kathedraal te Londen anti-luchtvaartuigen zijn opgesteld. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Legergroep-HindenburgTen Z.W. van Lennewa- den zijn de plaatsjes Rose en Strygge, die tijdelijk ontruimd moesten worden, hernomen. Voor Dunaburg werden, ten N.O. van Smelina, op nieuw Russische stellingen in storm genomen, waarbij 1000 gevangenen gemaakt werden. Onze bij Wilejka staande troepen, die zich op de flank der terugtrekkende Russen bevinden, voeren een hardnekkigen strijd. Sterke Russische aanvallen had den op een plaats een voorbijgaand succes, waarbij wij eenige kanonnen, wier bedieningsmanschappen het tot het laatst uithielde, verloren. De troepen, die den wijkenden tegenstander dicht achtervolgden, drongen over de linie SolyOsjmany Traby TnyNovo-Grodek vooruit. Legergroep-Leopold van Beieren: De tegenstand van den vijand is over het geheele front gebroken. Bij de vervolging werd de Serwetsj boven Korelitsji, en de Schara ten N. W. van Krasjin bereikt. Meer naar het zuiden hebben nog gevechten met de vijandelijke achter hoeden plaats; 100 gevangenen en drie mitrailleurs vielen in onze handen. Legergroep-Mackensen: De vooruitgeschoven af- deelingen ten N.O. en ten O. van Logisschin werden voor een omvattenden Russischen aanval achter het Oginskikanaal en de Jasiolda teruggenomen. Zij brachten 2 officieren en 100 gevangenen mede. Op het zuidoostelijk oorlogstooneel is geen wijziging voorgekomen. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In het noordoosten heeft gisteren geen verandering plaats gehad. Terwijl het in Oost-Galicië rustig was, zijn in de streek van Nowo Alexiniec en aan de Beneden-Ikwa hevige gevechten geleverd. In eerstgenoemden sector deden dê Russen met buitengewoon veel artillerie een aanval op onze linies; zij werden echter overal met buitengewoon zware verliezen teruggeslagen, waarop onze troepen, die achter hen opdrongen, hun nog een versterkte hoogtestelling ontrukten. Een Russische bat terij werd door ons artillerievuur stukgeschoten. Bij Rydome vielen op een betrekkelijk klein gevechtsterrein 11 officieren en 300 man in onze handen. Ook mislukten de pogingen van den vijand om over de Beneden-Ikwa te trekken. Ten noordwesten van Kolki aan de Styr verdreef onze cavallerie den vijand uit eenige plaatsen. De in Litthauen strijdende Oostenrijksch-Hongaar- sché troepen wonnen bij de vervolging des vijands nog terrein. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gisteren De artillerie-strijd werd in den nacht voortgezet in den omtrek van Atrecht. Fransche batterijen bescha digden op verschillende punten ernstig de Duitsche verdedigings-inrichtingen. Een sterke Duitsche patrouille, die poogde een der luisterposten in den sector Bretencourt op te lichten, werd door het Fransche vuur verdreven. Hevige beschieting in de omstreken van Roye en Quennevières. 'In Champagne schoten de Duitschers met granaten met verstikkende gassen op de Fransche posten, ten N. van St. Hilaire, Souain, Perthes, Beauséjour. De Fransche artillerie antwoordde, door een krachtige en geslaagde beschieting van de Duitsche loopgraven, versterkingen en kantonnementen. In de Argonnen beschoten de Franschen de vijande lijke linies op een groot aantal punten; zij verdreven daardoor de arbeiders, die poogden de bressen, door het artillerievuur gevormd, te herstellen. In Vauquois strijd met bommen en handgranaten. In Lotharingen werden twee aanvallen gedaan, een op een Franschen luisterpost ten westen van Mauhoue de andere op de Fransche loopgraven ten noorden van Burss. Beide aanvallen waren ondersteund door he vige artilleriebeschieting met bommen, die met gassen waren gevuld. Zij werden volkomen afgeslagen door het Fransche artillerie- en infanterievuur. Bij de hoogten van den Lingenkopf eenige gevechten man tegen man, met geweervuur en handgranaten. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De bedrijvigheid van artillerie en vliegers nam gisteren in den loop van den dag over het geheele front toe. Een ten zuiden van het La Basseekanaal aangezette aan val door Engelsche en gekleurde troepen, liep dood in ons artillerievuur. Aan de kust werd een Engelsche vlieger neergescho ten, de bestuurder gevangen genomen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Aan het Tiroolsche westfront verdreven onze troe pen de vijandelijke Alpenjagers van de Albio Spitze. p de hoogvlakte van Vielgerereth werd een aanval in eenige Italiaansche compagnieën op Duren afge- agen. Ongeveer 1000 Italianen, die aan de oostelijke hel lingen van den Monte Piano oprukten naar onze stel lingen, werden door artillerievuur tot den terugtocht gedwongen In het Karinthische grensgebied mislukte een vijan delijke aanval op de Cellon Spitze. Aan het kustfront hebben gisteren alleen artillerie gevechten plaats gehad. De algemeene toestand is niet veranderd. DE KEIZER EN* DE OORLOGSLEENING. Wolff meldt uit Berlijn: De Keizer heeft, na ont vangst van het bericht over het resultaat van de derde oorlogsleening, aan den minister van financiën Helf- ferich het volgende telegram gezonden „Ik dank u voor de mededeeling van het schitterend resultaat der inschrijvingen op de derde oorlogslee ning en feliciteer u met dit nieuwe, schoone succes van onze aan uwe leiding toevertrouwde financieele oor logvoering. Het Duitsche volk heeft, in vol vertrouwen op eigen kracht, den vijand en de geheele wereld getoond, dat het ook in de toekomst, in ééndracht als één man bij het onwrikbare besluit blijft, den ons door een misdadi- gen overval opgedrongen oorlog tot het zegerijke einde vol te houden en dat het zich voor de veiligheid en vrij heid van het vaderland alle noodige offers aan goed en bloed met blijmoedigheid zal getroosten." Nadat den Keizer het definitieve resultaat van de in schrijving op de derde oorlogsleening bericht was, zond hij minister Helfferich uit het hoofdkwartier het volgen de telegram: „Mijn hartelijken dank voor het bericht over den boven verwachting gunstigen afloop van de derde oorlogsleening, die gelijk staat met een schitte rende overwinning op het slagveld maar geen bloedi ge offers heeft geëischt." GRIEKENLAND EN BULGARIJE. De Grieksdhe minister-president Venizelos had gis teren een onderhoud met den koning. Hij verklaarde, dat de mobilisatie het eenig mogelijke antwoord van Griekenland op de houding van Bulgarije is. Na een kort onderhoud gaf de Koning toestemming tot de mobilisatie als defensieven maatregel. Dè koning ontving daarna den minister van oorlog Danglis. Daaraq, werd het besluit tot mobilisatie van twintig lichtingen, waarvan er vier reeds onder de wa penen zijn, geteekend. KORTE BERICHTEN. De Kreuzztg. meldt, dat in Duitschland aan de renbanen weer veroorloofd is, wedbureau's in te rich ten. De Moniteur de La Flotte meldt officieel, dat op 1 September het eiland Raad in de Middellandsche Zee tusschen Latakia en Tripolis door de Franschen is bezet. Het Britsche stoomschip Urbina is gisteren gezon ken. De bemanning is gered. Lloyds meldt dat het Engelsche stoomschip Chan cellor gisteren is gezonken. Een deel der bemanning is gered, naar de anderen wordt nog gezocht. Het Engelsche parlement zal waarschijnlijk tot een eind in November blijven vergaderen. De lijken van twee vrouwen en een man, die met de Arabic zijn omgekomen, zijn aangespoeld. De man was blijkens papieren, op het lijk gevonden, een Amerikaan. Hij had een reddingsgorel aan met den naam Arabic. Het Engelsche Lagerhuislid King zal binnenkort interpelleeren over de wenschelijkheid der instelling van een lucht-ministerie in Engeland, gelijk Frankrijk er een in het leven heeft geroepen. BOTER. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van bo ter maakt bekend, dat voor de week van 26 September tot 3 October voor 70 der productie certificaat van uitvoer kan worden verleend, terwijl 30 voor bin- nenlandsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. MELK EN MELKPRODUCTEN. Bij Koninklijk besluit van 22 September is verboden de uitvoer van melk en alle producten van melk, voor zoover niet reeds verboden. DE „KONINGIN EMMA". Zooals reeds gemeld zijn er van de 90 mailzakken aan boord der „Koningin Emma" ruim twintig verlo ren gegaan, waardoor o. a. Amsterdam getroffen wordt. De in den regel voor de hoofdstad zeer belang rijke zendingen van Soerabaja en Weltevreden, ontbre ken geheel en rusten dan met de „Koningin Emma" op den bodem der zee. Gewoonlijk bevatten deze zendin gen tezamen omstreeks 700 aangeteekende stukken. Uit Soerabaja bevindt zich alleen een zak gewone corres pondentie onder de in veiligheid gebrachte zakken. Van Samarang is een deel der aangeteekende stukken ontvangen. De zendingen uit Kota Radja en Sabang, van minder belang gelukkig, ontbreken geheel. Ook uit Medan wordt een aantal aangeteekende stukken ver mist. ONTVLUCHTE BELGEN. Omtrent vier uit Duitsche krijgsgevangenschap ont vluchte Belgen wordt uit Groenloo gemeld Een der Belgen is van aanzienlijke huize. Hij voert den titel van prins en is verwandt aan het Belgische koningshuis. Kaarten, die hij bij zich had, droegen het adres: „Prince Cariman Chimez, Baraque 19 Dui men bij Munster. Deze prins is een stevig gebouwde 22-jarige jonge man, die aan handen en polsen erge wonden had, die hij bij de ontvluchting had opgeloo- pen. De Amsterdamsche Bank stelde op telegrafisch verzoek onmiddellijk Fr. 250 voor hem beschikbaar Over hun ontvluchting deelde hij het volgende mede: Door het graven van een tunnel onder de versper ring door was het hun gelukt te ontkomen. De opening van die tunnel werd overdag zorgvuldig door dekking gesloten. Alleen 's nachts werd er aan gewerkt. Over dag hadden zij zich schuil gehouden. De peper, die zij in het kamp bij het eten ontvingen, hadden zij zorgvul dig opgespaard. Deze hadden zij op hun vlucht ;ge- bruikt, om de plaatsen waar zij 's nachts gelegen had den te bestrooien, om het zoodoende den politiehonden onmógelijk te maken hun spoor te vinden. Bij Vreden had een Duitsche militair op hen geschoten zonder een hunner te raken en waren zij over het riviertje de Ber- kel gezwommen. Aan een bordje op den Klaverdijk een zandweg onder deze gemeente bemerkten zij aan de Hollandsche woorden, dat zij zich op Neder- landsch grondgebied bevonden, waarop, zij zich bij een boer in de buurt aanmeldden, die hen naar de grenswacht alhier geleidde. VLIEGTOCHTEN DOOR MINISTERS. Gisteren brachten de ministers van oorlog generaal Bosboom, en de minister van marine, kapitein ter zee Rambonnet, vergezeld van hun adjudanten, onderscl i- denlijk kapitein Van Everdingen en luitenant ter zee le klasse mr. Jagér, een bezoek aan het vliegkamp te Soesterberg. Na het terrein, de toestellen, gebouwen enz. in oogen- schouw te hebben genomen, maakten de ministers en hynne adjudanten vliegtochten mede. De minister van oorlog steeg op met den le luitenant van de luchtvaartafdeeling Van Heyst, terwijl kapitein van Everdingen den vliegtocht medemaakte met den le luitenant A. K. Steyn van die afdeeling. De Minister van Marine vloog met luitenant Thom son en 's Ministers adjudant mr. Jager met luitenant Roeper Bosch. STADN1EUWS. OP DE AANBEVELINGSLIJST. De arr.-rechtbank te Arnhem heeft ter vervulling van eene vacature van rechter in hare rechtbank, o. m. op de aanbeveling geplaatst mr. A. D. H. Quintus, echter in de arr.-rechtbank alhier. TOYNBEE-VEREENIGING. Men schrijft ons, dat die Toynbee-Vereeniging bin nenkort weer met hare lessen zal beginnen. Een op wekking tot deelneming hieraan is zeker niet noodig; immers reeds twaalf winters is de Toynbee-vereenigimg met succes werkzaam geweest. Wel mag echter de aandacht er op gevestigd worden, dat ditmaal, bij vol doende belangstelling, in meer vakken onderwijs zal kunnen gegeven worden dan verleden jaar. Wie den leeftijd van 16 jaar bereikt heeft en wekelijks één of meer winteravonduren nuttig en aangenaam doorbren gen wil, verzuime niet, zich Donderdagavond 30 Sep tember in het Nutsgebouw aan te melden. EEN ONGELUK. Hedenochtend reed een met planken beladen wagen van den heer Eecen bij de brug neer bij de Oosterburg straat, met het ongelukkig gevolg, dat het paard door de groote spiegelruit van den heer Witteman geraakte. De ruit werd natuurlijk totaal verbrijzeld, terwijl het paard eene wond bekwam aan hals en linker voorpoot. Dit is reeds de tweede maal, dat die ruit verbrijzeld werd. De vorige maal geschiedde het door het achter eind der-lading, 't Schijnt daar een gevaarlijk hoekje. Als oorzaak werd opgegeven, dat de rijder uithaalde voor een fiets, waardoor het paard toen voorover g lis te. r DE FRIESCHE BRUG. De heer J. Cl'oeck, lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, heeft aan dit college voorgesteld, in de eerstvolgende vergadering de vraag te behandelen: „Kan de Friesche draaibrug, bij den tegenwoordigen onderbouw, een breedte verkrijgen, die toelaat dat twee rijtuigen elkaar op de brug kunnen passeren?" Deze vraag is gesteld in verband met de mededee ling in de Alkmaarsche Courant d.d. 22 Sept. j.l. (ver nieuwing bovenbouw Friesche draaibrug. VOETBAL. Morgen de eerste competitiewedstrijd van dit sei zoen te Alkmaar, en wel op het terrein van Holland, waar deze vereen, zal spelen tegen Hollandia. Over de verrichtingen van beide vereenigingen is nog wei nig te zeggen. Hollandia verloor Zondag j.l. met 31 van West-Frisk Veel zal er van afhangen met welk elftal Holland morgen in 't veld komt. Dat er belangstelling zal zijn, gelooven wij zeker. Alcmaria moet weer een uitwedstrijd spelen en nu tegen E. D. O. te Haaslem. Gaat zij ditmaal weer met vijf invallers, dan is de nederlaag zeker, want E. D. O. is momenteel in uitstekende conditie. Opge past dus A. V. 1 EEN HERINNERING. Heden is het, naar men ons mededeelde, vier jaar ge leden, dat onze stadgenoot, de heer Dirk Simon Brom mer bij de legermanoeuvres in een weiland bij Zoel en het noodlottig ongeluk trof, dat hem zijn gezicht be- Dam, zijn toekomst vernietigde en hem voor goed ver hinderde in zijn levensonderhoud te voorzien. Uit het door kapitein van Essen en de luitenants Heimans en Rozendaal geteekend procesverbaal bleek, dat Brommer zich den 25sten Sept. 1911 op een wei land in Zoelen voor een batterij bevond, teneinde ge reedschap uit een kist voor het caisson van dit stuk te halen, deze batterij was gericht op een juist verschenen vliegmachine, toen de vuurmond ontijdig werd afge trokken, vóór dat de desbetreffende commando's waren gegeven. Drie maanden werd Brommer, die van het schot het slachtoffer was geworden, in het militaire hospitaal te Utrecht verpleegd en toen het verband werd weggeno men, had men de zekerhein, dat hij nimmer meer het licht zou aanschouwen. De Militaire Pensioenraad droeg hem bij H. M. de Koningin vol pensioen voor uit overweging dat hij had gekregen lichaamsge breken, welke het gevolg waren van verrichtingen aan den Militairen dienst verbonden en dat hij voor altijd buiten staat was in zijn levensonderhoud te voorzien. Dit pensioen, zijnde 300, werd met ingang van 1 April 1912 verleend. H. M. de Koningin, begaan met zijn droevig lot, be kostigde hierna gedurende 3 jaar de plaatsing van Brommer op het Blindeninstituut te Amsterdam. Zijn vader, begrijpende dat een jongeman met een pensioen van 300 ook in economisch opzicht er ellendig aan toe zou zijn, stelde zich met de Haagsche advocaten Mrs. Limburg en de Kouter in verbinding, teneinde van den Staat die schadevergoeding te krijgen, welke door het pensioen niet vergoed werd. Mr. Limburg voerde hierover met minister Colijn onderhandelingen, deze kwamen evenwel niet tot op- ALKMAARSCHB COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1