Telegrammen yaii lieden. Nederland. standkoming dier vereenigingen mag in beginsel ver zekerd heeten. De duur, waarvoor deze vereenigingen worden opgericht, is gedacht op drie jaar. Iedere ver- eeniging heeft ten doel de regeling van de beschik baarstelling van de betrokken soort van levensmidde len, voorzoover aan deze regeling behoefte zal blijken te bestaan en de regeling van den uitvoer daarvan, voorzoover de Minister dien uitvoer zal hebben toege laten. Rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen kunnen als leden worden toegelaten. Het bestuur der vereeniging wordt uit en door de leden gekozen. De inkomsten der vereeniging bestaan uit het bedrag, dat van eiken uitvoer wordt geheven, volgens regelen, on der goedkeuring van den Minister, te stellen door een Commissie van Toezicht. De werkzaamheid van elk dezer vereenigingen zal n.l. worden gecontroleerd door een door den Minister aan te wijzen Rijkscommissie van Toezicht op de be schikbaarstelling en den uitvoer van de betrokken le vensmiddelen. Elk dier commissiën zal zijn samenge steld uit een lid van de Eerste Kamer, twee leden van de Tweede Kamer en een deskundige op het gebied van de levensmiddelen, op welker beschikbaarstelling de commissie toezicht zal hebben. Deze commissie overtuigt zich volgens de ont- werp-statuten der vereenigingen op door haar zelf te bepalen wijze, of het bestuur zijn zaak juist opvat en de vereeniging aan haar doel beantwoordt. Zij heeft recht van toegang tot het kantoor der vereeniging en recht van inzage van alle boeken en bescheiden. Zij pleegt zooveel mogelijk overleg met het bestuur, doch heeft tot plicht, den Minister schriftelijk in kennis te stellen met alle feiten, die naar haar meening ten ge volge moeten hebben, dat de vereeniging niet aan haar doel zal beantwoorden. Om deel uit te maken van een zoodanige commissie werden door den Minister uitgenoodigd Voor boter: 1. S. H. J. H. Machiels vanKesse- nick, lid van de Eerste Kamer te Nuth; 2. Mr. G. W. Sannes, lid van de Tweede Kamer te Scheveningan 3. Mr. M. Tydeman jr., lid van de Tweede Kamer te Breda: 4 Dr. A. G. Breen, tot nu toe Directeur van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter te 's Gravenhage; Voor kaas: 1 Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gyse- laar lid van de Eerste Kamer te Leiden; 2. Dr. D. Bos lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage; 3. Mr. H. A. van de Velde lid van de Tweede Kamer te 's Gravenhage; 4. Dr. A. G. Breen tot nu toe Di recteur van het Rijks Centraal Bureau voor den uit voer van kaas te 's Gravenhage; VoorAardappelen 1. Mr. W. L. C. van der Berg, lid van de Eerste Kamer te Delft; 2. E. M Teenstra, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage; 3. Dr. J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage'; 4. J-. Elema, Rijks Landbouwleeraar te Assen. Voor erwten' en boonen: 1. H. Polak, lid van de Eerste Kamer te Laren (N. H.); 2. W. J. E. H. M. de Jong lid van de Tweede Kamer te 's-Graven hage; 3. Dr. W. H. Nolens te 's-Gravenhage, lid van de Tweede Kamer; 4. A. Nas Rijkslandbouwleeraar te Rotterdam. VoorGroenten: 1. K. de Boer Czn., lid van de Eerste Kamer te Assendelft; 2. Mr. V. H. Rutgers, lid van de Tweede Kamer te Boskoop; 3. J. H. A. Scha per, lid van de Tweede Kamer te Rijswijk (Z.-H.); 4. C. van Lennep, Secretaris van den Ned. Tuinbouwraad te 's-Gravenhage. VoorVarkens 1. Mr. W. M. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer te 's-Hertogenbosch2. Mr. H Smeenge, lid van de Tweede Kamer te Amsterdam; 3. Mr. J. B. L. C. C. Baron de Wijkerslooth de Weerde- steijn, lid van de Tweede Kamer te Utrecht; 4. C. Leisma, tot nu toe Directeur van het Rijks Centraal- Bureau tot regeling van den afzet van varkens en var- kensvleesch te 's-Gravenhage. Van de uitgenoodigden bedankten alleen de leden der Eerste Kamer de heeren Michiels van Kessenich, wegens gezondheidsredenen en Van Lanschot, wegens drukke werkzaamheden, alsmede de leden der Tweede Kamer de heeren Bos, wegens overwegende bezwaren, om een zoodanig lidmaatschap te aanvaarden en de heer Wijckerslooth de Weerdesteijn wegens gezond heidsredenen. Al de overige uitgenoodigden verklaarden zich be reid, in de verschillende commissies van toezicht zit ting te nemen. Voorts kwam het den Minister gewenscht voor, ook een Commissie van Toezicht in het leven te roepen, wier taak meer in het bijzonder zal bestaan in de con trole op het Centraal orgaan voor de administratie der distributie van levensmidden, en waarin elk der commissies van toezicht een harer leden aanwijst. De heeren T. van Hoek Directeur Generaal van den Landbouw, dir. J. C. A. Everwijn, Administrateur, chef der afd. Handel, A. J. Doornbos te Delft, Dr. J. D. Filippo, Directeur van het gemeentelijk laboratorium te 's-Gravenhage, Mr. J. Th. Linthorst-Homan, voorzit ter der commissie voor voeding van mensch en dier te 's-Gravenhage, L. P. Benthuis, secretaris der commis sie voor voeding van mensch en dier, S. Haringsma, directeur-secretaris van den coöperatieve groothandels- vereeniging „de Handelskamer' te Rotterdam, J. Das Dz., voorzitter der vereeniging Neerlandia, (inkoop- vereenigingen voor den middenstand) te Utrecht, Dr. A. G. Breen tot nu toe directeur van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter en kaas te 's-Gra- venhage. O. Reitsma, tot nu toe directeur van het Rijks Centraal Bureau tot'regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch te 's-Gravenhage, en C. van Lennep, secretaris van den Nederlandschen Tuinbouw raad, tot nu toe directeur van het distributiekantooi voor groenten te 's-Gravenhage, verklaarden zich reeds bereid, in deze commissie zitting te nemen. Op Vrijdag 24 September j.l. heeft aan 's Ministers Departement een bijeenkomst plaats gehad ter installa tie van de verschillende commissiën van toezicht, als mede ter bespreking van haar taak en de hoofdlijnen der te volgen werkwijze. In den oproepingsbrief tot die bijeenkomst heeft de Minister in verband met de bepaling in de ontwerp-sta- tuten der vereenigingen, volgens welke haar doel is de regeling van de beschikbaarstelling voor binnen- landsch verbruik, voorzoover aan deze regeling be hoefte zal blijken te bestaan, in het licht gesteld, dat de door hem te nemen maatregelen bij voortduring daarop ;ericht zullen zijn, dat de beschikbaarstelling en dus „aar regeling zoo weinig mogelijk noodig is, met an dere woorden, dat de voor hinnenlandsch verbruik aan wezige voorraad zóó groot is dat door de in de maat schappij aanwezige organen zelf voor de distributie kan worden gezorgd. Een bepaalde Commissie van Toezicht heeft dus in de eerste plaats na te gaan of bij de onder haar toe zicht geplaatste vereeniging beschikbaarstelling van het desbetreffend levensmiddel wel noodig is of dat daaraan geen behoefte bestaat. Verder is haar taak toezicht op de toepassing van de regeling van den uitvoer. Wat het zooveel mogelijk overleg plegen met het be stuur der vereeniging aangaat, hetwelk voorts tot de taak der Commissie behoort, hierbij denkt zich de Mi nister het geval dat de in de vereeniging vertegenwoon digde belanghebbenden ten aanzien van eenige rege ling voor beschikbaarstelling en uitvoer tegenstrijdige belangen hebben. Terwijl dan de taak van het be- \stuur der vereeniging zal zijn alle in de vereeniging vertegenwoordigde belanghebbenden tot elkander te brengen en mocht dit in sommige gevallen niet geluk ken, den Minister de verschillende zienswijzen mede te deelen, is het de taak der Commissie van Toezicht, zich zooveel mogelijk van de in de vereeniging bestaande meening op de hoogte te houden door overleg met het bestuur over alles wat de vereeniging betreft, dus ook over beschikbaar gestelde hoeveelheden en de daar voor gevraagde prijzen. Het belangrijkste deel van de taak der Commissie ligt echter, naar 's Ministers meening, opgesloten in haar plicht, hem schriftelijk in kennis te stellen van alle feiten die naar haar meening ten gevolge moeten heb ben dat de vereeniging niet aan haar doel zal beant woorden. Gedurende de crisis is meer nog dan in an dere tijden de tegenstrijdigheid der belangen van ver bruikers en voortbrengers in het licht getreden. De Commissie van Toezicht heeft nu tot groote taak als boven de partijen staande mannen en dus op onpartij dige wijze na te gaan of hetzij door verzorgen van de distributie, hetzij door producenten, iets wordt gedaan of nagelaten dat ten gevolge moet hebben dat het doel der vereeniging niet wordt bereikt. Zij heeft zich te overtuigen van de juiste voorziening in erkende behoef ten en van de gegrondheid der tot haar gekomen wen- schen of klachten. Wat de Commissie van Toezicht op de centrale lei ding aangaat, acht de Minister het noodzakelijk dat zij regelmatig en met korte tusschenpoozen samen komt, daar zij ten opzichte van het voedingsvraagstuk in zijn geheel ongetwijfeld goede wenken zal kunnen geven. Aldus georganiseerd, zullen, naar te verwachten valt, de beschikbaarstelling en de distributie beide be ter aan haar doel beantwoorden dan dit tot nu toe het geval was. Het ligt in de bedoeling dat deze regeling een dezer dagen in werking zal treden. GELDLEENING VOOR SURINAME. De Regeering stelt voor een door het Rijk ge waarborgde leening te sluiten ten name van de kolonie Suriname ten bedrage van 4 mlllloen gulden tegen een rentevoet van 4^2 pet. BINNENLANDSCHE KAASGROSSIERS. Gistermiddag vergaderden te Amsterdam de bin nenlandsche kaasgrossiers. Deze meenen n.l. redenen te hebben om zich over den tegenwoordigen gang van zaken te beklagen. De exporteurs hoopen alles op en op de vrije markt is voor den binnenlandschen handel die de prijzen welke voor export besteed worden niet kan betalen, geen kaasje te krijgen. Verschillende grieven werden in de vergadering ge uit. In Friesland b.v. is het verschil in prijs voor de grossiers en winkeliers slechts 2 ct. De winkeliers voorzien zich direct bij het Rijks Distributiebureau (dat 20% van de geëxporteerde kaas ontvangt). In Noord-Holland is de grossiersprijs 4 ct. per pond lager. Maar de exporteurs die met de producenten het heft in handen hebben, bedienen het eerst de winke liers, zoodat er om zoo te zeggen toch geen kaasje te krijgen is. En hebben zij al iets, dan is hun winst be perkt tot het verschil tussehen winkeliers- en grossiers- Daarin willen de binnenlandsche kaasgrossiers, die nog vele andere grieven hebben, verandering zien ge bracht en om te beginen richtten zij nu de „Vereeniging voor den Binnenlandschen Kaashandel" op. In de volgende vergadering zal het bestuur met defi nitieve voorstellen komen, waarbij rekening wordt ge houden met de algemeene wensehen en die ten aanzien van de verschillende kaassoorten. Inmiddels werd thans reeds een motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken dat de kaas die de exporteurs ter beschikking nebben te stel len de z.g. „regeeringskaas" dus voortaan zal worden gelaten aan de ingeschreven binnenlandsche kaashandelaren, onder vergemakkelijking van die in schrijving. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE DOODGEWAANDE VIOLIST.. Fiedler seint uit Weenen aan de Tel. „Lese gesund eigene Todesnachricht". Dit bewijst dus dat hij niet dood is. Wij lieten nooit een voortreffelijker violist on tijdig overlijden zegt het blad, we verheugen ons dus des te meer dat hij leeft, en moge Fiedler spoedig te- rugkeeren in Amsterdam, waar hij noodig is. Het zal wel een mysterie blijven hoe dit doodsbericht hier met alle stelligheid onder musici circuleerde en zoo zijn weg vond naar de bureaux van alle Nederlandsche dagbladen. ZELFS DE WAAKHOND GESTOLEN! In een nacht van de vorige week hebben eenige per sonen de peren van een boom, staande bij het huis van den landbouwer Hootsen aan den Dwarsweg nabij Wageningen, gestolen. Met de peren niet alleen te vreden, hebben zij den waakhond meteen maar mede genomen vertelt „E>e Wageninger". Door de bemoei ingen van de marechassee is het gelukt de daders op te sporen en tevens den gestolen hond in beslag te ne men. De daders waren allen boerenknechts uit de buurtschap de Haar. VERGUNNINGEN TE ZAANDAM. B en W. van Zaandam stellen aan den Raad voor, H. M. de Koningin te verzoeken het maximum vergun ningen voor de gemeente van 50 te verlagen op 45. Het aantal werkelijk verleende vergunningen, dat in 1905 bedroeg 75, is thans gedaald tot 59. IN- EN UITVAL. Uit het Hbld „onder de streep:" Ik hoorde het laatste Mengelberg-concert en den so list Jac Urlusdoch na eenige dagen kwelt mij nog de herinnering aan de woorden van zijn Graal-lied: „Alljahrlich naht vom Himmel eine Taube". Had onze Hollandsche zanger geen neutraler keuze kunnen doen in deze tijden, dat wij bijna dagelijks vreemde vliegtuigen boven onzen onzijdigen hemel zien aanzweven UIT BERGEN. In de heden (Dinsdag) te Utrecht gehouden open bare terechtzitting van den Raad van Beroep had o.m de uitspraak plaats in de volgende zaak Hooger beroep van P. B. en I. M. vrachtrijders al hier, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij zij niet-ontvankelijk zijn verklaard in hun beroep tegen ate beslissing van de Rijksverzeke ringsbank, houdende vaststelling der door eischers ver schuldigde premie over het tijdvak van 28 Juli tot 17 Aug. 1914 op 32.06, daar van dergelijke beslissin gen beroep is buitengesloten. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. KORTE BERICHTEN Uit de woning van een draaier te Rotterdam is een spaarbankboekje waarop 1700 gulden en een bank biljet van 25 dat daarin lag, gestolen. In de maand Augustus 1915 werd in de Rijks postspaarbank meer ingelegd dan terugbetaald 2,436,772,67. De commandant van de stelling den Helder heeft met ingang van .1 Oct. de toegang tot die gemeente aan alle niet-Nederlanders ontzegd. De gemeente Sluis zit vanaf Zondag zonder gas, ze krijgt toevoer van de gasfabriek te Brugge waar echter vermoedelijk bommen op de gasketels gevallen zijn. Te Vlaardingen is binnengekomen het zeevis- schersvaartuig Sch. 43, schipper M. Mos, met verlies van bijna de geheele vleet, veroorzaakt door het ontplof fen van een mijn. Zondagavond werd in den personentrein, welke om half elf uit Enschede naar Hengelo vertrekt, een reiziger door 4 medereizigers lastig gevallen. Deze sprongen daarna uit den in volle vaart zijnden trein door het in werking stellen van de noodrem door den achtergebleven reiziger werd de trein tot stil stand gebracht en het bleek, dat geen der vier eenig letsel had bekomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Gisteren is te Leeuwarden ter aarde besteld het lijk van het onder Marssum verdronken gevonden meisje. Bij het gerechtelijk onderzoek is niet ge bleken dat eenige gedachte aan misdaad mag worden gekoesterd. De Gonamissie voor de strafverordeningen heeft den Utrechtschen raad in overweging gegeven het rolschaatsenrijden in die gemeente te verbieden. Voor de Haarlemsche rechtbank stond iemand terecht die reeds 31 maal veroordeeld was. Te Amsterdam zijn hedennacht drie gebouwen van verschillende maatschappijen, staande in de de Wittestraat, geheel door brand vernield. Een militaire auto reed gisteravond te Utrecht een vrachtwagen onderstboven. Twee personen wer den gewond, waarvan één ernstig. De Tel. verneemt dat door de N. O. T. een boete van f 120.000 is opgelegd aan een firma, wegens het smokkelen van tin. Op weg van Ede naar Gilze Rijen is luitenant Van Heyst met een passagier gistermiddag 4 uur te Dreumel moeten dalen. Beide inzittenden bleven ongedeerd. De machine was ernstig beschadigd. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. f 1000: 2807, 6037, 17731. f 400 8376, 5560, 16053, 18460, 19049. f 200: 554, 667, 6901, 7392, 8051, 14482, 16263, 17455. f 100:367,512,6306,8114,8676, 15921. STADNIEUWS. „EVANGELISCHE UNIE." In de gisteren in café „Central"" gehouden ledenver gadering van de vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den „Evangelische Unie" werden tot candidaat ge steld voor gemachtigden in het kiescollege, de aftreden de heeren: W. Burger, T. Houtkooper, G. H. Krak, P. EI. Leguit, J. G. Potgieser, T. Rike, G. H. Ruygrok, H. Schumer, P. C. Schuytemaker, A. F. Thomsen, J. Veenenbos en E. G. Wentink en in de plaats van de heeren C. de Boer, K. Molenaar en D. Visser, die tot Kerkeraadsleden werden benoemd, en van de heeren J. J. Krijns, D. Post en G. Trouw, die vertrokken en van de heeren H. E. J. ten Kley, J. Muys en G. Purmer, die overleden, de heeren D. de Boer, A. Bos, G. Cloeck, K. J. Govers, E. Kalverboer, R. Oostenveld, H. Rol, H. J. Vonk en J. Swaag. Tot candidaat voor 4 leden in het college van notabelen werd herkozen de heer D. Visser, en gekozen de heeren Ju Dorregeest, W. van der Leek en F. C. Rike in plaats van de heer D. Post (vertrokken) en de heeren J. Muys en G. Purmer (overleden.) EEN MOOIE GIFT. De voorzitter van de Ontzetvereeniging, de heer F. li. Ringers, heeft de volgende brief ontvangen: „Hierbij 25 ter tegemoetkoming voor de a.s. 8 Oc- tober-dag, van iemand, die onbekend wenscht te blij ven". INBRAAK. Door de politie is aangehouden A. W. alhier, die in den nacht van Woensdag op Donderdag in een woning in de Achterstraat had geslapen en zich daar had schuldig gemaakt aan diefstal van een nikkelen horlo ge met dito ketting. Zondag is door forceering van een luikje en het stukslaan van een raam ingebroken in de Burgersocie- teit in den Hout alhier. Vermist werden sigaren en een vrij groote hoeveelheid chocolade-tabletten. Als ver dachte hiervan is door de politie aangehouden de 10- jarige J. de G., die zich reeds meermalen aan diefstal heeft schuldig gemaakt. VERDUISTERING. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen J. G. v. E. alhier, terzake verduistering van drie zak ken aardappelen. DE GEMEENTE-BEGROOTING, DIENST 1916. Het is B. en W. ook nu niet mogen gelukken de be grooting zonder belastingverhooging sluitend te ma ken. Zij hebben de verhoogingen van jaarwedden, die het vorig jaar als gevolg der buitengewone tijdom standigheden werden teruggenomen, zonder uitzonde ring opnieuw uitgetrokken, zijn waar noodig voor an deren tot een herziening overgegaan en hebben voor uitbreiding van personeel de vereischte credieten aan gevraagd. De kosten van algemeen bestuur stijgen met pl. m. 2500, voor onderhoud van publieke werken en uitgaven voor gemeentebedrijven is 3000 meer noo dig, de plaatselijke gezondheidscommissie vraagt pl. m. 1200 meer, het lager onderwijs 400 (voor een aan te stellen schoolarts wordt 1000 aangevraagd), het middelbaar onderwijs 10.600, Burgerlijk Armbe stuur en Stads Ziekenhuis pl. m. 5400, verpleging behoeftige krankzinnigen ruim 700, aan renten van geldleeningen zal pl. m. 4000 voor vaste en in verband met den bouw der nueiwe gasfabriek 22.000 voor vlottende schuld meer verschuldigd zijn, terwijl voor brandverzekering van gebouwen op 1000, voor kosten van te sluiten geldleeningen op 2800 en voor werkloozenverzekering op 3500 meer te rekenen valt. Het totaal der gewone uitgaven wijst een hooger eindcijfer aan van rond 63.800, de gewone middelen een ruimere opbrengst van 52.000. Er moet dus worden voorzien in een tekort van rond 12.000, af gezien van een post voor onvoorziene uitgaven. B. en W. hebben den hoofdelijken omslag verhoogd met 25.000 (totaal 188.000). De plannen tot verbouwing van het Stads Zieken huis (klassenverpleging) zijn niet in die mate gevor derd, dat daarover nadere beschouwingen kunnen worden gegeven, omtrent de instelling van een keu ringsdienst op eet- en drinkwaren, zal zeer vermoede lijk het ter zake genomen besluit een wijziging moeten ondergaan, waartoe een voorstel binnenkort tegemoet gezien kan worden, het schouwburgvraagstuk, zal als gevolg van de voortdurende buitengewone tijdsom standigheden voorloopig blijven rusten. (Ongecorrigeerd). BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 20 tot 25 September zijn in het bad- huist van het Witte Kruis genomen: 76 kuipbaden, 105 regenbaden le klasse, 225 regenbaden 2e klasse, te za- men 406 baden. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur! Met de opname van onderstaande zoudt U mij ten zeerste verplichten. Bij voorbaat mijn dank. hoogachtend, B. KUYPER. Mijnheer Slinger Als antwoord op Uw vraag om toelichting van het geen ik in de vergadering van de Ontzetvereeniging ten Uwen nadeele heb gezegd het volgende: De feest commissie had in hare vergadering besloten 8 October een kerkconcert te geven, doch daar Uw zangyereeni- ging de kerk reeds had afgehuurd, was zulks niet mo gelijk. Dit is natuurlijk Uw goed recht, doch dte zin snede in Uw brief om ter wille van Uw concert ons program in dien zin te wijzigen, dat wij den avond liefst geen concert of iets van dien aard zouden geven, om Uw concert geen afbreuk te doen, vonden ik en meerdere of liever alle commissieleden wel een beetje kras. Ik dacht zoo en ik denk niet ten onrechte, dat U den 8 Octoberdag gebruikt als reclame voor Uw con cert. De woorden unfair zijn misschien wel een beetje te kras en die wil ik dan ook gaarne terugnemen (men laat zich soms wel eens een beetje te ver meesleepen), doch netjes vond ik het niet. Ik heb daarom ook ge zegd: de heer S. vraagt onze medewerking, terwijl hij ons tegenwerkt. Ik meen hiermede de discussie wel te kunnen sluiten. Mocht ik den heer S. soms beleedigd hebben, dan verzoek ik om excuus, want dat was be slist niet mijn bedoeling. Hoogachtend, B. KUYPER. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 28 Sept. Avond-communiqué. Ten noorden van Atrecht is de toestand onveranderd De vijand deed slechts eenige tegenaanvallen op de door hem verloren stellingen. Tot dusver zijn in deze streek men dan 1500 gevangenen gemaakt. In Champagne duurt de strijd onafgebroken voort. Wij staan nu over een uitgebreid front te genover de tweede Duitsche linie. Er is nog niet vastgesteld hoeveel kanonnen veroverd zijn, tot nu toe zijn echter meer dan 70 zware kanonnen en veldkanonnen geteld, waarvan er 23 door de En- gelschen zijn buitgemaakt. In de Argonne deed de vijand een aanval die volkomen werd afgeslagen. De vijandelijke infan terie deed tot viermaal toe een aanval op onze stellingen bij La Fille Morte. Na een hevige be schieting met granaten van verschillend kaliber en bommen met verstikkende gassen, drong de vijand slechts op enkele punten door tot onze vooruitge schoven stellingen, waar hij terstond door ons vuur, dat de loopgraven ondersteunde, werd ge stuit. Overal elders werd de vijand onzer zware verliezen afgeslagen. RUSSISCH LEGERBERICHT. St. PETERSBURG 28 Sept. (Officieel.) Een Duitsche aanval bij de stad Eckau werd door ons vuur afgeslagen. iDe vijandelijke artillerie zet de beschieting op verschillende punten bij Riga voort. Ons artillerievuur heeft herhaaldelijk vij andelijke vliegtuigen bij Schlok verdreven en de sappenarbeid van den vijand belemmerd. Bij Dunaburg ontwikkelden zich opnieuw ge vechten met dezelfde hevigheid op verschillende punten. Een reeks vijandelijke aanvallen in de richting van Novo Alexandrowsk werd afgeslagen. Er had een hevig artillerieduel plaats. Aan de boven-Wilja in de streek van de rivier overgangen bij Dolguinof werd de Duitsche ruite rij door krachtige aanvallen van onze cavalerie verstrooid. Zes officieren en 65 man en drie ma chinegeweren vielen in onze handenmeer dan 100 man werden neergesabeld. Onze verliezen waren gering Ten Westen van Wileika had een uiterst verbitterd gevecht plaats. Vier Duitsche aanvallen werden afgeslagen. Bijeen nieuwen aanval der Duitschers werden onze troepen een weinig in het nauw gebracht. Het gevecht is nog aan den gang. In de streek ten westen van Wileika veroverde een van onze legers in de afgeloopen week 13 ka nonnen, waarvan vijf zware, 33 machinegeweren en twaalf caissons met munitie. Ruim duizend niet-gewonde Duitschers vielen in onze handen. Ten oosten van Osehmiany en verder zuidwaarts tot aan het Pripetgebied deed de vijand overal krachtige aanvallen, waarvan enkele een plaatse lijk, weinig beduidend succes hadden en zonder invloed waren op de uitvoering van het vooraf vastgestelde plan van onze legers. De belangrijkste successen der Russen wraen, le. een aanval bij Deliatitsji aan de Njemen, waardoor de vijand met zware verliezen moest te rugtrekken; 2e. het afslaan van een Duitschen aan val ten zuidoosten van Baranowitsji; 3e. een on- verhoedsche aanval op een Oostenrijksch bataljon bij Kabousy aan de Schara, waarbij twee officie ren, 384 man en een machinegeweer in onze han den vielen en een gedeelte van het Oosterijksche bataljon werd gedood. De vijand was door onze aanval gedwongen over de Schara terug te trekken.- Het odrp Slies- nitschi aan de beneden-Stochod werd door ons veroverd. Na een uiterst hevig gevecht. Om de brandende huizen bleef het dorp in onze handen De vijand werd vernietigd, behalve twee man, die gevangen werden genomen. Vier machinegewe- renw erden buit gemaakt Aaa den Spoorweg C»wel-Sarky werden ver schillende hevige gevechten geleverd aan den m linkeroever van de Styr. De vijandelijke artil lerie beschoot heftig het dorp Kolki en de om geving. In het Geliesisch grensgebied zijn bij Lowo Leksinetsj aan de Styr hevige gevechten begonnen. Gesteund door versche strijdkrachten heböen de Ooetenrijkers ons gedwongen het dorp te ontruimen. In een nieuwe aanval en een bajo net-gevecht hebben onze troepen de Oostenrij kers er weer uit geworpen, velen gedood en ruim 1000 krijgsgevangen gemaakt. Volgens de laatste berichten zijn de Oostenrijkers opnieuw met een aanval begonnen op dat dorp. Bij de zware gevechten in het begin van Sept. is het gebleken dat onze troepen met succes kunnen vechten tegen den hardnekkigen vijand. OPLEIDING ZEEOFFICIEREN. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. Bij beschikking van den Minister van Marine is een commissie be noemd om voorstellen in te dienen tot wijziging van de opleiding van a.s. zeeofficieren, in dien zin, dat deze opleiding meer dan tot dusver gericht zal zijn op de algemeene psychische en physiologische en de intellectueele ontwikkeling naar ieders per soonlijken aanleg. Van deze commissie is de gep. vice-admiraal G. F. Tydeman lid-voorzitter. HOFBERICHT. 's-GRAVENHAGE, 28 Sept. De Koningin- Moeder is voornemens om van Soestdijk uit Vrij dagnamiddag a.s. een bezoek te brengen aan het Kindersanatorium Hoog Blaricum en Zaterdag d.a.v. aan het Sanatorium Oranje Nassou-Oora. Daarna keert H. M. in den Haag terug. UITVAART Mr. VAN DEVENTER, 's GRAVENHAGE 28 Sept. Het stoffelijk overschot van mr. van Deventer zal a.s. Vrijdag op nader te bepalen uur per extra spoor H. IJ. o. M naar Westervelde ter crematie worden overge- SetaCht DE UNIE LIBERALEN. 's-GRAVENHAGE 28 Sept. De club van Unie liberale Kamerleden hield heden een bijeen komst verband houdende met dien morgen aanvan genden arbeid in de afdeelingen.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2