DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlogsterreln. Stedelijk Museum. No. 228 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f Lfr. p. post f 1.25. Adreitentiepriis 10 ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIHs. COSTER tfZOQN, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. WOENSDAG 29 SEPTEMBER ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 29 September. Geen van de twee strijdende partijen op het Weste lijk oorlogstooneel heeft iets belangrijks te melden. De Franschen en Engelschen hebben behouden het geen ze Zaterdag wonnen, maar geen verdere terrein- vinst behaald en de Duitsche tegenaanvallen hebben dus geen herovering van het verloren gegane terrein tengevolge gehad. De Franschen spreken alleen van een kleine vordering („stap voor stap") op de heuvels ten oosten en ten zuiden van Souchez, (waar ze uit Rusland overgebrachte manschappen der garde gevan gen genomen willen hebben), deelen voorts mede, dat de Duitschers in Champagne tegenstand bie den in hun stellingen, beschut door een uitgestrekt en 'erborgen vtld van prikkeldraad en dat de Franschen er in de Argonnen in slaagden in een tegenaanval de Duitschers „bijna op alle punten", waar deze waren ioorgedrongen te verdrijven. Het Duitsche legerbe- icht meldt, dat „een kleine aanval", in de Argonnen gedaan ter verbetering van de stelling van Fille Morte, het gewenschte resultaat opleverde, dat een tegenaan val op ae Engelschen bij Loos „een goede terrein winst" bracht. Daarentegen verzekert maarschalk French, dat de Engelschen hier verdere vorderingen ■naakten Hij deelt mede, dat de genomen linie bui tgewoon sterk was en bestond uit een dubbel front, vaarin twee groote versterkingswerken, die „Hohen- zollem"- en de „Kaiser Wilhelm"-redouten genaamd waren, waren ingebouwd, die een netwerk van loop graven en bomvrije schuilplaatsen van vele honderden meters omvatten. Hoewel de offensieve beweging der verbondenen thans reeds tot stilstand schijnt te zijn gekomen, is het meer waarschijnlijk, dat de artillerie, die Zaterdag zulk een belangrijke rol heeft gespeeld, eerst de tweede Duitsche linie stormrijp moet maken. Het voortge zette offensief krijgt dan het karakter van een telkens onderbroken opmarsch naar de achter elkaar liggende Duitsche linies. Maar het kan ook zijn, dat het offen sief nu al niet verder meer gaat. Volkomen juist lijkt ons, hetgeen de Daily Chronicle chrijft in tegenstelling met de houding, welke een groot deel der Engelsche pers aanneemt. „Wij herinneren ons allen aldus dit blad het relaas van Nieuw Kapelle, hoe onze troepen zegevie rend door de eerste linie der Duitsche verdedigings werken waren heengebroken, maar bloedig werden af geslagen voor de tweede en hoe de verliezen aan doo- den, gewonden en gevangenen aan beide zijden niet veel verschilden. Dit schijnt het geval te zijn geweest bij verschillende aanvallen op het Westelijk front en het kan blijken ook bet geval te wezen bij dezen aan val. Het is nog te vroeg om eenige gevolgtrekking hieromtrent te makenwij moeten wachten en het al lerbeste maar hopen, doch wij moeten op zulk een wij ze hopen, dat wij niet buitenmate teleurgesteld zijn, ndien onze vorderingen ongelukkigerwijze opnieuw tot siaan gebracht zijn." Het Fransche blad le Matin schrijft in denzelfden geest Het blad meent, dat men goed doet zich te her inneren, dat de tweede Duitsche linie gewoonlijk een geduchter hinderpaal uitmaakt dan de eerste en dat er lus weer toebereidselen moeten worden getroffen om zoo'u tweede linie aan te vallen, welke toebereidselen ■chter niet te veel tijd"mogen vorderen. Op het Oostelijk oorlogstooneel is er eveneens wei nig verandering. Over het geheel treden de Duitschers en Oostenrijkers weer meer aanvallend op en het Rus sische communiqué vestigt in het bijzonder de aan dacht op de belangrijke troepenmachten, welke deel nemen aan de actie ten zuiden van de Pripet-moeras- >en en op het front in Galicië, een actie welke bereids leidde tot de herneming van de vesting Loetsk door de Oostenrijkers en een terugtrekken der Russen in Wol- hynië, die hun offensief moesten staken, daar zij zich met omsingeling bedreigd zagen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van buiteulandsche zaken, Sir Edward Grey, een dreigrede gehouden tegen Bulgarije, voor het geval, dat dit rijk zich zou willen scharen aan de zijde van de centrale mogendheden, dus van Duitschland, Oostenrijk en Turkije. Hij heeft verklaard, dat de verbondenen in dat geval bereid zijn „onze vrienden op den Balkan" al den steun te geven, die in hun macht is, op de wijze, welke hun het meest welkom is. Gelijk men weet is er al gesproken van troepenlandingen in Saloniki. Of Griekenland echter daarop bijzonder gesteld zal zijn? Volgens de Engelsche bladen vertrouwt men in Athene Bulgarije niet en zal men dit ook niet doen, voordat het Buigaarsche leger weer gedemobiliseerd is. Uit Konstantinopel wordt evenwel bericht, dat Tsaar Fer dinand aan Koning Konstantijn een brief gezonden heeft, waarin hij verzekert, dat men geenszins een aan val op Grieksch grondgebied wil ondernemen, dat rnen integendeel groote waarde hecht aan goede be trekkingen met Griekenland. Reuter meldt voorts uit Athene, dat de Duitsch-Oos- tenrijksche legermacht voor het offensief tegen Servië uit 300.000 man bestaat, grootendeels uit oude man nen en jongelieden samengesteld, maar goed voorzien van krachtige artillerie. De Nederlandsche regeering heeft naar aanleiding van het trekken van Duitsche luchtschepen over Ne- derlandsch gebied een ernstig vertoog tot de Duitsche regeering gericht, waarbij de verwachting wordt uit gesproken, dat afdoende maatregelen zullen worden genomen, om herhaling van dusdanige gebiedsschen- dingen te voorkomen. In Rusland is het geheele ministerie naar het Keizer lijke hoofdkwartier vertrokken het is niet aan te ne men, dat nu ook al de ministers naar het front vluch ten! Minister-president Asquith verzekerde in het Engel sche Lagerhuis, dat de regeering het vraagstuk van den dienstplicht nauwkeurig bestudeert en het zoo spoedig mogelijk aan de orde zal stellen. Inmiddels verzocht hij verdere bespreking te staken, omdat men Groot-B rittanje en zijn bondgenooten geen grooteren ondienst bewijzen kon, dan door den indruk te wek ken, dat men onderling verdeeld was. De Oostenrijksche gezant in Amerika heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington medegedeeld, dat hij teruggeroepen is. Volgens de Ti mes zou hij a. s. Dinsdag met zijn echtgenoote aan boord van de „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika-lijn vertrekken. Zijn terugroeping werd door de Amerikaansche regeering verlangd in verband met de omstandigheid, dat hij stakingen onder Oostenrij kers in Amerikaansche fabrieken, welke munitie maken voor de bondgenooten, heeft trachten te bevorderen. Een bericht van de Köln. Ztg. over het in de lucht vliegen van den Italiaanschen kruiser „Benedetto Brin" gebouwd in 1901 en groot 13215 ton, in de haven van Brindisi, waarbij van de 800 man 8 officieren en 349 minderen gered werden, verdient natuurlijk officieele bevestiging. Van Engelsche zijde wordt medegedeeld, dat de oud-minister Koeratpatkine, de opperbevelhebber in den oorlog met Japan, tot bevelhebber van een leger korps is benoemd. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: In Artois wonnen de Franschen gisteravond en ge durende den nacht nog achtereenvolgens terrein in de richting van de. hoogten ten oosten en ten zuiden van Souchez. In Champagne bieden de Duitschers tegenstand in Iiun tweede stellingen, beschermd door uitgestrekte en verborgen draadversperringen. De Franschen maak ten nog eenige vorderingen bij hoogte 185, ten westen van de hoeve Navarin, en ten noorden van Massiges, in de richting van La Justice. In Argonne liepen de hardnekkige aanvallen, welke de Duitschers gisteren met zes a acht bataillons op onze voorste stellingen bij La Fille Morte en Bolante deden, op een ernstige mislukking uit. De tegenaanvallen die de Franschen in den loop van den nacht ondernamen, stelden hen in staat om de Duitsche infanterie van bijna alle punten, waar zij had weten binnen te dringen, te verdrijven. Het terrein voor de Fransche loopgraven is bezaaid met lijken van vijanden. Op de rest van het front ging de nacht betrekkelijk kalm voorbij. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De vijand zette zijn poging om door te breken ook giste ren voort, zonder eenig succes te behalen. Hij leed daarentegen op vele plaatsen zeer ernstige verliezen. Bij Loos ondernamen de Engelschen een nieuwen gas aanval, die geheel zonder resultaat verliep. Onze te genaanval bracht ons behalve winst aan terrein, een aantel gevangenen, 750 man en 20 officieren, waar door het gehéele aantal hier op 3397 (met inbegrip van de officieren) steeg; voorts werden 9 mitrailleurs buit gemaakt. Bij Souchez en Roclincourt en verder langs het ge heele front in Champagne, tót aan het Argonnenwoud, werden de Fransche aanvallen afgeslagen. In de buurt van Souain bracht de vijand, met een merkwaar dig gebrek aan begrip van den toestand, zelfs cavale- riemassa's in het gevecht, die volkomen werden uiteen geschoten en vluchtten. Bij het afslaan van deze aan vallen onderscheidden zich bijzonder de Saksische re serve-regimenten en de troepen van de divisie uit Frankfort aan den Main. In de Argonnen werd door ons een kleine aanval ge daan, ter verbetering onzer stellingen bij de Fille-Mor te. Daardoor werd het gewenschte doel bereikt en werden tevens 4 officieren en 250 man gevangen geno men. Op de hoogten van Combres werden eergisteren en gisteren door omvangrijke mijnontploffingen de vijan delijke stellingen op een breed front verwoest, zoodat zij ineenstortten. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Legeiigroep-Von Hindenburg: De gisteren op het zuidwestelijk front van Dunaburg teruggeslagen te genstander poogde zich in een achterwaarts gelegen stelling te houden, doch werd aangevallen en verdre ven. Ten z. van het Dryswjaty-meer hadden cavalerie- gevechten plaats. Het resultaat der door het leger van generaal v. Eich- hom in de gevechten om Wilna, die tot het terugwer pen van den vijand achter de lijn NarotsjmeerSmor- gonWischne leidde, is, dat 70 officieren, 21,908 man gevangen genomen werden, drie kanonnen 72 mi trailleurs, benevens een groote hoeveelheid trein, die de vijand op zijn haastigen terugtocht moest achterlaten, werden buit gemaakt. Het resultaat kon, ten gevolge van onzen snellen opmarsch, eerst nu worden opge maakt. De tot dusver gemelde getallen zijn hierin niet be grepen. Ten Z. van Smorgon wordt onze aanval voortgezet. Ten N. O. van Wischnef werd de vijandelijke stelling doorgebroken; 24 officieren en 3300 man werden ge vangen genomen, 9 mitrailleurs buit gemaakt. Legergroep-Prins Leopold van Beieren: Het brug- gehoofd ten O. van Baranowitsky viel na een gevecht in onze handen. Er werden 350 gevangenen gemaakt. Legergroep-Von Mackensen: De toestand is on veranderd. Legergroep-Voa Linsingen: E>e overgang over de Styr, benedenstrooms van Luzk, werd verkregen. Voor dien druk zijn de Russen, ten noordén van Dubno over het geheele front in vollen terugtocht. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De vijand zag zich, daar hij door de Oostenrijksch- Hongaarsche strijdmacht aan de Styr met insluiting werd bedreigd, genoodzaakt, zijn met groote offers on dernomen offensief in het Wolhynisch vestinggebied op te geven. De terugtocht der Russen duurde gisteren den geheelen dag. Het vijandelijk leger trok terug achter de Pulilawkan. Onze legers vervolgen het. In achterhoedegevechten ten oosten van Luzk namen onze troepen vier Russische officieren en 600 man ge vangen. Aan de Ikwa en in Oost-Galicië is de toestand de zelfde gebleven. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren gemeld: Aan het Dolo mieten-front werd hedenochtend een aanval van den vijand op den Col dei Bois met handgranaten afgesla gen. Gisteren schoten de Italianen opnieuw ongeveer 50 granaten af op het hospitaal van het Roode Kruis te Görz, ofschoon op deze inrichting, daar zij nog niet geheel ontruimd kon worden, nog steeds de vlag van het Roodfe Kruis wapperde. In dén sector Doberdo werd een aanval op den Mon te dei sei Busi door ons vuur afgeslagen. AAN HET SERVISCHE FRONT. Officieel werd gisteren uit Weenen gemeld: Het vuur van onze artillerie belemmerde den aanleg van versterkingen aan de Beneden-Save. Het vestinggeschut van Belgrado loste op de stad Semlin eenige schoten, die echter niet troffen. IN HET LAGERHUIS. Gisteren verklaarde de eerste minister Asquith in het Lagerhuis, dat de kwestie omtrent recruteering en algemeene dienstplicht in Engeland door de regeering zorgvuldig wordt overwogen. De minister verzocht dat door het Lagerhuis geen aanleiding wordt gege ven dat in het buitenland de meening postvatte, dat er verschil van meening heersoht. Minister Grey hield daarna een redevoering waarin hij o.m. zei dat in Engeland geen vijandigheid bestaat ten opzichte van Bulgarije. Zoolang Bulgarije zich dus niet aan de zijde van Engeland's vijanden schaart, kan er geen sprake- van zijn, dat Engeland's invloed of zijne strijdmacht zul len aangewend worden tot eenig doel, dat strijdig is met de belangen van Bulgarije, en zoolang de houding van dat land niet aggressief zal zijn, zullen de vriend- schappelijke betrekkingen niet verbroken worden. Wanneer echter de Buigaarsche mobilisatie zou ont aarden in de aanneming van eene aggressieve houding aan de zijde van onze vijanden, dan zijn wij bereid, on ze vrienden op den Balkan allen mogelijken steun te verleenen op eene wijze die hun, het meest welkom zal zijn, in samenwerking met onze bondgenooten, zonder voorbehoud of beperking, zei de minister. KORTE BERICHTEN. Het geheele Russische kabinet is gisteravond naar het keizerlijk hoofdkwartier vertrokken. Het Engelsche visschersvaartuig „Ventnor" van Grimsby is gisteren getorpilleerd. Volgens de Luxemburgsche bladen, zal het brood rantsoen in België in het vervolg op 340 gram per per soon worden gebracht. De Zaterdag te Marseille aangekomen Fransche stoomboot Memphis heeft daar de uit 34 koppen be staande bemanning van het Engelsche s.s. Natal aan gebracht, welke door een Duitschen onderzeeër in de nabijheid van Kreta in den grond was geboord. De „Vorwarts" verneemt, dat in Berlijn ernstig overwogen wordt om „vleeschlooze" dagen in te voeren Het blad merkt hierbij op, dat deze maatregel onnoo- dig is, daar de vleeschprijzen een zoodanige hoogte hebben bereikt, dat voor breede lagen der bevolking de „vleeschlooze" dagen vanzelf zijn ingevoerd. Tijdens de operaties in Champagne werd de Fransche generaal Marchand gewond. Ofschoon de verwonding ernstig is, schijnt er toch geen levensge vaar te bestaan. In Duitschland worden proeven genomen met een nieuwe broodsoort, het N-brood, dat door toevoeging van voedingsgist rijker aan eiwit is dan het gewone oorlogsbrood, het K-brood. Het N-brood1 zal iets duurder zijn. Bij de gemeentetram te Weenen zijn thans meer dan duizend vrouwelijke conducteurs aangesteld. Onder een deel der kolendelvers van Wales dreigt een nieuwe staking, ditmaal in de anthracietmijnen. Bij weigering van de gestelde loonsverhooging zal het werk Maandag a.s. in alle anthracietmijnen worden neergelegd. In Ardmore (Amerika) heeft een gasolineontplof- fing plaats gehad, waardoor vele gebouwen in brand geraakten. Er zijn 45 lijken gevonden. De Groot-Hertog van Baden heeft het groot kruis voor «Militaire verdiensten met de zwaarden entvangen. GRATIS-BEZICHTIGING! op ZONDAG 3 OCTOBER, 's namiddags van 1 tot 3 uur. Kinderen beneden de 12 jaren worden niet toege laten, van 12- tot lójarigen leeftijd slechts onder geleide. lu de localen mag niet gerookt worden. Het aantal gelijktijdige bezoekers mag niet meer dan 50 bedragen. iilMUP» Aan de te openen ZESDE GEMEEN- 'iSTOF TESCHOOL te ALKMAAR (vakken a k) hoofd de Heer J. E1TS worden gevraagd een Onderwijzer, pl. v< v. Hoofd jaarw. f 950 f 1300. twee Onderwijzers, jèarw. f 700- f IOöO. drie onderwijzeressenjaarw. f 725-f 1075 Voor onverplichte hoofdakte f 150 meer. Eventu- eele tegemoetkoming huishuur f 150. Sollicitanten naar de vacature aan de Burgerschool zullen tevens als zoodanig voor de Zesde Gemeen teschool worden aangemerkt, tenzij van het tegen deel wordt blijk gegeven. Bezoeken worden zonder uitnoodiging niet ge- wenscht. Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vdtfr 4 OCTOBER a.s. SUIKER. In een vergadering van winkeliers in koloniale wa ren te Haarlem werd Maandagavond besloten aan dei Minister van Landbouw te verzoeken den maximum prijs van de suiker met 3 per 100 K.G. te verhoogen daar een nettowinst van 7 pet. geen verdienste werd geacht, benoodigd om een zaak naar behooren te drij ven. Aan den burgemeester en aan de Haarlemsche Han- delsvereeniging, benevens aan de R.-K. Middenstands- vereeniging zal verzocht worden dit adres te onder steunen. VLIEGONGELUK. De toestand van luitenant Hofstede en van luitenant Polis was gisteren bevredigend, doch nog zeer zorg wekkend. Luitenant Hofstede is nog steeds op de boerderij van den landbouwer Donestein aan de Groenekan. Hij mocht nog niet naar Utrecht vervoerd worden. In tegenstelling met een vroeger bericht, zijn de ver wondingen van luitenant Polis niet zoo ernstig als die van luitenant Hofstede. De minister van oorlog heeft telegrafisch den wensch te kennen doen geven om op de hoogte te worden ge houden van den toestand der gekwetsten. Men meldt nog, dat luitenant Polis, die zich erg ziek voelt, over het algemeen goed' bij kennis is; soms verliest hij evenwel het bewustzijn. Hij herinnert zich totaal niéts van hetgeen met hem is voorgevallen. Be halve inwendige kneuzingen, waarvan de aard in bij zonderheden nog niet is opgegeven, heeft de heer Polis een kaakverwonding, terwijl gevreesd wordt voor een gedeukte ruggewervel. Volgens de verklaring van de doktoren, is de tóe stand van luit. Hofstee bevredigend, maar niet zonder zorg. RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN ONTSNAPT. Te Exloo (Dj.) zijn Zondag twee Russische militai ren, een officier en een onderofficier aangekomen, die uit een gevangenkamp in Duitschland ontvlucht wa ren. Ze zijn Zondag in Assen aangekomen en Maan dagmorgen naar Rotterdam vertrokken. Met hun drieën waren ze ontvlucht, doch bij de overgang van de Eems was een doodgeschoten. De reis was door hen in 8 dagen volbracht, terwijl ze van veld- en boom vruchten hadden geleefd. BINNENLAND. VROUWENKIESRECHT. De vereeniging voor Vrouwenkiesrecht zal Zaterdag 2 Oct. a.s. 's avonds 8 uur in de Unie alhier een open bare vergadering houden. Spreeksters zijn: Mevr. ThielWehrbein uit Haarlem, Mej. M. Kramers uit Rotterdam en Mevr. Mulder v. d. Graaf-de Bruyn uit Utrecht. De heer Adriaanse zal dan eenige cello-nummers ten gehoore brengen op de piano begeleid door Mej. G. Blom. NOORDHOLLANDSCHE VEREENIGING „HET WITTE KRUIS." Te Amsterdam hield gisteren de Noordholland- sche vereeniging „Het Witte Kruis" een algemeene ver gadering onder leiding van mr. H. J. C. van Tienen. Uit het jaarverslag van den secretaris, Dr. P. J. Barnouw, bleek, dat er ruim 1500 leden gewonnen werden. Steeds voldoet de vereeniging weer aan de be doeling het verbeteren van den gezondheidstoestand. De secretaris propageerde het idee van rijks ont smetting, waardoor de vereeniging zich de eer kan toekennen den eersten steen te hebben bijgedragen. Men kan nu den bouw van een nieuw ontsmettings station te Alkmaar tegemoet zien. Ook de wijkverpleging wint hoe langer hoe meer veld. Hier ligt voor de vereeniging nog overvloed van werk, al zal het financiede offers eischen. De begrooting voor het herstellingsoord „Heideheu- vel" werd in ontvangsten en uitgaven geraamd op een bedrag van 21.450. De begrooting van het rust oord „Vechtoever" te Maarsseveen werd vastgesteld op 7177. Na langdurig debat werd besloten, mej. Van der Veen, directrice van „Vechtoever", voor het jaar 1915 een gratificatie te verleenen van 200. De begrooting voor de ontsmettingsinrichting te Alkmaar werd vastgesteld op 5556.50. De begrooting der vereeniging werd over het jaa 1910 in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 33.262, waarbij op een nadeelig saldo van 1432 wordt gerekend. Dli nummer bestaat uit 2 bladen. AARSGHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1