Aangifte voor deelneming aan het onderzoek inzake voorgeoelendheid. li FEUILLETON. No. 228. Honderd en Zeventiende Jaargang. Woensdag 29 September. te openen, nieuwe openbare lagere school. Evenwel wordt voor schoolvoeding 300 meer dan het vorig jaar, voor een aan te stellen schoolarts 1000 aange vraagd. Vooral het middelbaar onderwijs draagt ditmaal in de stijging der uitgaven voor een belangrijk deel bij Immers vergeleken bij 1915 zal niet minder dan 10600 meer noodig zijn Hiervan komt 5000 ten laste van de nog in werking te stellen handelsschool I met tweejarigen cursus, 1400 op rekening van de en zijn de tekorten op de exploitatie er van als posten van uitgaaf onder afdeeling V van Hoofdstuk 111 aan gewezen Nog kan worden medegedeeld dat de plannen tot verbouwing van het Stads-ziekenhuis, ten einde klas- senverpleging mogelijk te maken, nog niet in die mate gevorderd zijn, dat daarover thans nadere beschouwin gen kunnen worden gegeven en dat omtrent de instel ling van een keuringsdienst op eet- en drinkwaren zeer vermoedelijk in het ter zake genomen besluit eene wijzi- De officier, mr. Hymans, vond een ernstige straf noo-' dig, en eischte 5 maanden gevangenisstrai. Bekl. zei nog dat hij onschuldig was. BELEEDIGING. C. K., boerenarbeider te Westerblokker heeft Ji. Kos ter uitgemaakt voor een Judas. Getuige vond dit zeer ernstig. Judas was een verrajer meneer, zei getuige. Dat zeggen ze tenminste, aldus mr. Quintus. 'Eisch J 3 boete of 2 dagen hechtenis. burgeravondschool, (mede een gevolg van vervanging ging zal moeten worden gebracht, waartoe een voor- HUISVREDEBREUK BELEEDIGING EN van den Directeur wegens voortdurende ongesteldheid) stej binnenkort kan worden'tegemoet gezien. v WEDERSPA NNI De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter gemeente secretarie alhier gelegenheid bestaat voor de inge schrevenen der militie voor de lichting 1916 om zieh alsnog vétfr 24 October a.s. aan te melden tot deelneming aan bovenbedoeld onderzoek. Het onderzoek vangt aan op 18 November 1915 en wordt gehouden te Amsterdam, Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Bij de aanmelding moet worden opgegeven in welke gemeente men aan het onderzoek wenseht deel te nemen, waarbij men tevens te kennen be hoort te geven of men gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering of voeding wenseht te genieten. Verdere inlichtingen worden, desgewenscht, ter gemeente-secretarie verstrekt. Alkmaar, 28 Sept. 1915. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. STADNIEUWS MEMORIE VAN TOELICHTING, behoorende bij den Staat van Begrooting der inkomsten en Uitgaven van de gemeente Alkmaar, dienst 1916. In navolging van de reeds eenige jaren gevolgde ge woonte, meenen Burg. en Weth. dat het ook nu wen- schèlijk mag heeten eenige algemeene beschouwingen omtrent den stand der begrooting voor het jaar 1916 aan de toelichting der verschillende posten te doen voorafgaan. Al dadelijk kan worden medegedeeld, dat het Burg en Weth. ook nu niet is mogen gelukken de begrooting zonder belastingverhooging sluitend te maken, een ge volg van de onevenredige uitzetting der uitgaven, voor het meerendeel voortvloeiende uit reeds genomen raads besluiten. Al is het beeld, dat de begrooting te aan schouwen geeft, iü dit opzicht gelijk aan dat van het vorige jaar, het tekort waarin ditmaal moest worden voorzien was minder groot. Met uitzondering van ander van meer onderge schikt belang mag de aandacht worden gevestigd op de volgende posten van uitgaaf, die tot het tekort in hoofdzaak hebben bijgedragen. Hierbij ga de opmerking vooraf, dat Burg. en Weth hebben gemeend de verhoogingen van jaarwedden, die het vorig jaar als gevolg der buitengewone tijdsomstan digheden werden teruggenomen, zonder uitzondering opnieuw te moeten uittrekken, waar noodig voor ande ren tot eene herziening te moeten overgaan, dan wel voor uitbreiding van personeel de vereischte credieten aan te vragen. Een en ander uit overweging dat bij hetb lijven voortbestaan van de genomede omstandig heden het niet billijk wordt geacht dte ambtenaren daar van de dupe te doen zijn, cfie immers van die omstan digheden nimmer profiteeren, integendeel door verhoo ging van lasten en stijging der prijzen van levensmid delen enz. daarvan in niet geringe mate den druk on dervinden. De kosten van algemeen bestuur zullen voornamelijk om deze reden met pl. m. 2500 stijgen, periodiek toe te kennen verhoogingen inbegrepen; die van invorde ring van plaatselijke belastingen met pl. m. 900 Voor onderhoud van publieke werken en uitgaven voor gemeentebedrijven zal ruim 3000 meer noodig zijn, van welk cijfer 500 komt op rekening van meerder verschuldigde belastingen en pl. m. 1700 ten laste der bedrijven van de plantsoenen en de gemeentereini- ging. Voor openbare veiligheid, politie en brandweer is rond 2000 meer aangevraagd, waarvan 1500 voor herziening van salarissen en uitbreiding van perso neel bij de politie met een schrijven, en 500 voor brandweer; deze laatste teneinde te kunnen vo'ortgaan met uitbreiding van den aanleg van brandkranen. Behalve een reeds bewilligde hoogere toelage van ruim 200 aan de Gezondheidscommissie is op het hoofdstuk der plaatselijke gezondheidspolitie opnieuw geraamd een bedrag van 900 voor eene te houden wo ningtelling. In het geheel wijst dit hoofdstuk eene meerdere uitgaaf aan van pl. m. 1200. Het lager onderwijs geeft eene kostenverhooging te zien van ruim 4000, meerendeels ontstaan uit de nog terwijl de rest is aangewezen op de handelsdagschool, als voortvloeiende uit het steeds toenemend aantal leer lingen, waardoor het noodzakelijk is geworden thans twee klassen te splitsen in parallelafdeelingen, welke [splitsing alleen reeds eenm eerder kostenbedrag zal veroorzaken van rond 3600. De prijsstijging van tal van artikelen en in het bij zonder van levensmiddelen veroorzaakte eene hoogere subsidie-aanvrage voor het Burgerlijk Armbestuur en het Stads-Ziekenhuis van pl.m. 5400, terwijl voor verpleging van behoeftige krankzinnigen ruim 700 meer beschikbaar zal moeten worden gesteld. Aan renten van geldleéningen zal pl. m. 4000 voor vaste en in verband met den bouw der gasfa briek 22000 voor vlottende schuld meer verschul digd zijn, terwijl eindelij^: voor brandverzekering van gebouwen op 1000, voor kosten van te sluiten geld- leeningen op 2800 en voor werkloozenverzekering op 3500 meer te rekenen valt. Het totaal der gewone uitgaven wijst dientengevol ge een hooger eindcijfer aan van rond 63800. Tegenover dit cijfer kunnen de volgende hoogere ont vangsten worden geboekt: lo. aan batig saldo van den dienst 1914 2300.— in welk saldo evenwel is begrepen en bdrag van 732.93 als eerste aflossing op het rentelooze voor schot aan de N. V Stoomtramweg-maatschappij Alk maarEgmondBergen, welke gelden als buitenge- wone ontvangst zijn te beschouwen en waaraan te zij ner tijd eene buitengewone bestemming, b.v. verhoogde aflossing op de indertijd ter zake aangegane geldlee- ning, zal zijn te verleenen; 2o. aan restanten, onder opmerking dat op de ont vangst van dit middel, als zeer onzeker, slechts voor een bescheiden deel zal mogen worden gerekend 1700.— 3o. aan inkomsten van bezittingen en bedrijven we gens meerdere rente en aflossing van de aan het be drijf der gasfabriek te verstrekken voorschotten 37000.— Evenwel moet hierbij in het oog worden gehouden, dat ditmaal niet zooals het vorige jaar beschikt zal worden over een gedeelte, groot pl. m. 22000. van het reservefonds dier fabriek, zoodat het verschil in het totaal van Hoofdstuk II, vergeleken met het to taal te vorigen jare, slechts rond 15000 beloopt. 4o. aan eigen plaatselijke belastingeen, buiten den hoofdelijken omslag 1000. 5o. aan retributiën, hoofdzakelijk een gevolg van eene te verwachten hoogere opbrengst van schoolgel den voor middelbaar- en hooger onderwijs 1300. 6o. aan ontvangsten van verschillenden aard (Rijks bijdrage kosten lager onderwijs; subsidie handels school, uitkeering waterleiding, restitutie van brand verzekeringspremie en Rijksbijdrage in de kosten van werkloozenverzekering, als gevolg van de aanvaarde noodregeling) pl m. 8700.- In 't geheel wijzen dus de gewone middelen een rui mere opbrengst aan van pl. m. 52000.- Met uitzondering van den post voor onvoorziene uit gaven zal dientengevolge moeten worden voorzien in een tekort op de gewone middelen van rond 12000. En wat den genoemden post betreft, komt het Burg en Weth. voor, dat het daarvoor uit te trekken bedrag vrij ruim behoort te zijn, wijl immers daaruit eventu eel zullen moeten worden gevonden de kosten voor den in te stellen keuringsdienst, die van de school voor bui tengewoon lager onderwijs, benevens de gedurende de heerschende buitengewone tijdsomstandigheden aan de gemeentewerklieden toegekende duurtetoeslag. Bovendien werd er reeds op gewezen, dat op den post restanten, die dit jaar buitengewoon hoog is, slechts voor een bescheiden deel valt te rekenen, terwijl eindelijk mag worden opgemerkt dat de Rijkssubsidie vo-or de nieuwe handelsschool nog moet worden aan gevraagd en het geenszins zeker is, dat toekenning daarvan over 1916 zal plaats hebben. Vandaar, dat Burg. en Weth. zich geplaatst zagen voor het feit om den hoofdelijken omslag met 25000 te verhoogen, in welk geval voor onvoorziene uitgaven de beschikking werd verkregen over 11223.75, een cijfer, dat in verband met de zooeven genoemde rede nen niet lager dient te worden geraamd, ook al omdat het niet meer dan 1 van de gewone uitgaven verte genwoordigt. Behalve de staat van in den loop van 1916 uit te voeren publieke werken, welke werken voor zoover de Commissie van bijstand deze als niet voor uitstel vatbaar heeft voorgedragen in de begrooting zijn overgenomen, zijn bij deze overgelegd de begrootin gen van de afzonderlijk beheerde gemeentebedrijven Daarentegen zal het schouwburg-vraagstuk, omtrent 't welk de afdeelingen van dèn Raad bereids rapport hebben uitgebracht (zie bijlage 1 tot het verslag van 's raads handelingen) als gevolg van de voortdurende buitengewone tijdsomstandigheden voorloopig blijven rusten. Ten slotte kan de te vorigen jare gemaakte opmer king worden herhaald, dat het verschil tusschen bui tengewone ontvangsten en buitengewone uitgaven, thans 980000 bedragende, voortvloeit uit het boe- ken van de aflossing der leening van een millioen gul den onder de gewone uitgaven, terwijl de opbrengst ter zake ad 980000 (2% is als aflossing op de gewone middelen aangewezen) onder de buitengewone ont- vangsten is verantwoord. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 28 September. DIEFSTAL. C. K., zwervend koopman, gedetineerd, heeft op 28 Augustus een rijwielllantaarn weggenomen van een der rijtuigen die toen bij het Victoriepark stonden. Bekl. werd reeds gepakt door een stalknecht, P. van Bohemen, toen hij nog slechts een pas of dertig geloo- pen had. De knecht gaf hem een klap, zoodat Hij te gen den grond vloog, wat hij toen lang niet mooi vond, overigens bekende hij volmondig. De officier eischte 5 maanden gevangenisstraf. Mr. Leesberg zei dat de diefstal gepleegd was om dat de man zwervend was en in egen twee dagen had gegeten en pleitte clementie. Hij zou nog eens met be klaagde praten en hoopte dat er van dezen 65-jarigen man nog iets terecht zou komen. BEDELARIJ. W. S., los werkman te Hoom, is aldaar de menschen lastig gevallen met bedelarij. Hij is 2% maand ge leden ontslagen uit de Rijkswerkinrichting met een uit- gaanskas van 72. 't Is een dure tijd, meneer, zei beklaagde. Eisch 3 dagen hecht, en 3 jaar opzending. LEERPLICHTWET. J. D., koopman te Alkmaar, was niet verschenen. I iem werd ten laste gelegd dat bij zijn kind van schooi thuis heeft gehouden, voor welk feit hij door den kan tonrechter meermalen is veroordeeld. Van een vonnis van die rechtbank waarbij- hij werd veroordeeld tot 7 dagen hechtenis, is hij in verzet gekomen. De eisch van den officier luidde bevestiging van het vonnis. BOUWVERORDENING. G. K., timmerman te Enkhuizen is door den kanton rechter aldaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis, wegens het oprichten van een gebouw (werk plaats) zonder vergunning van B. en W. van Enkhui zen. De officier eischte bevestiging van het vonnis. DRONKENSCHAP. U. Z., arbeider te Hoom, is niet versohenen. Hij is in beroep gekomen tegen het vonnis van den kanton rechter aldaar wegens het zich bevinden op den open baren weg in kennelijken staat van dronkenschap, WEDERSPANNIGHEID. J. C., arbeider te Maastricht, was te Hoom in het logement van Klaas Bakker. Hij maakte hier herrie en wilde op een desbetreffend bevel niet gaan. De vrouw van Bakker heeft hij uitgescholden en per slot van re kening wilde hij nog niet mee met den agent van politie Durkema. Eisch1 maand gevangenisstraf. MISHANDELINO. G. E., los werkman te Hoom, heeft den stalknecht P. Hos mishandeld door hem eenige malen op het hoofd en op het gezicht te slaan. Eisch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. VERBODEN UITVOER. J. Th. V., brandstoffenhandelaar te Akersloot, heeft briketten willen uitvoeren van Amsterdam naar Alk maar, d. w. z. uit de stelling Amsterdam. Hij had1 geen consent. De militair F. H. Wanninkhof heeft hem aan gehouden. Het bleek dat hij geheel te goeder trouw was. Eisch10 boete of 5 dagen hechtenis. MISHANDELING. D. R„ fabrieksarbeider te Uitgeest, niet verschenen, heeft Cornelis Overpelt uit Akersloot te Heiloo mis handeld. Hij heeft getuige Overpelt eerst uitgeschol den voor „goozert" en hem en zijn broer, de 2e getui ge, Adriaan Overpelt, geslagen. Het bleek dat er be halve R nog een persoon was, een zekere Bourgogne, die volgens de getuigenverklaringen wel de belhamel was Deze heeft de vechtpartij veroorzaakt. Eisch: 25 boete of 10 dagen hechtenis. De uitspraak in deze zaken is over 8 dagen. GEVESTIGDE PERSONEN. G. J. v. d. Gulik, Voordam 4a, dienstbode, Schoten. A. van der Gulik, r.k., Zijdam 9a, Schoten. H. C. Swets, n h.. Hofdijkstraat 11, Scherpenzeel. B. Hoogland, n.h., Stationstraat 10, Oudorp, koopman in vee. H. Janssen, r.k., Zuiderhoutlaan, Helder. A. A. van Hedel, r.k., Kennemerstraatweg 28, Amersfoort, kapelmeester. E. Termaat, n.h., Diaconie, Obdam. M. M. C. de Groot, r.k., Geestersingel 21, Amsterdam, dienstbode. 11. V ennik, n.h., Koorstraat 22, Haarlemmermeer, smid. C. Storm, n.h., Augustijnsteeg 2, dienstbode, Oudkarspel. E. Bol, Verdronkenoord 85, Zandvoort, stoker Alkmaar Packet. H. Woudstra, r.k., Kennemer- singel 22, letterzetter, Schagen. A. H. H. van Hemert, n h., Langestraat 35, Schoten. C. J. van Diepen, r.k., Höuttil 11, slager, Edam. C. A. van Houten, n.h., Ra men 34, Delft, behanger. O. Snoek, n.h., Doelenstraat 20, Amsterdam, reiziger. J. J. W. Berkhout, n.h., Ou degracht 4, dienstbode, Bergen. C. Fijma, n.h., Verl. Landsftraat 7, dienstbode, Enkhuizen. J. Daalder, n.h Kinheimstraat 13, timmerman, Amsterdam. G. Blaauw, d g., Peperstraat 1, Amsterdam. P. Kroon, n.h., Hout- til 1, Winkel, bakkersknecht. G. J. Revers, r.k., Hof straat 20, dienstbode, Heiloo. N. Rijper, r.k., Laat 101, slager, Uitgeest. VERTROKKEN PERSONEN. =ij 3 ;™erZdeeld^tl JStSgggZ I Vi VSSted' 1 jaar opzending. De eisch luidde bevestigend. 7L.iL3reXer,bd;?' en n^' Noorderkade 8, arbei- bevestigend, VISSCHEN ZONDER VERGUNNING J. de W., werkman, werd door de Heldersche rechtbank veroordeeld tot 0.50 boete of 7 dagen hechtenis, wegens visschen zonder vergunning in de Buitenhaven aldaar. Eisch: 2 boete of één week Tuchtschool. VISSCHEN ZONDER VERGUNNING. R. K., visschersknecht te Wieringen, heeft ook vischt zonder vergunning. Eisch: 5 boete of 5 dagen hechtenis. NOG EENS VISSCHEN ZONDER VERGUNNING. J. L. en J. B., visschers te Wieringen, hebben aan hetzelfde misdrijf schuldig gemaakt. Eisch0.50 boete subs. 5 dagen hechtenis. MISHANDELING. Nu komt een Belg, A. van A., voor de balie, thans arbeider te Anna Paulowna. Hij heeft A. Janssen, een landgenoot, in een café aldaar, met een mes gesto ken. De getroffene drukte zich hieromtrent een beetje eigenaardig uit. Bekl. had twist met den broer van getuige over een meisje. Bekl. ontkende, De tweede getuige Eliza van Paele, eveneens een Belgische, was bij den twist tegenwoordig. Zij heeft ge- der, Oudorp. G. N. Buren r.k. Wognumsche buurt 2, Utrecht L. Frikkee d.g. Stationstraat 50 Haarlem. H. de Vries n.h. Snaarmanslaan 17 Heiloo. C. Oudes, n.h. Magdalenenstraat 6, koopman in goud en zilver. Schoorl. J. H. Wolke, r.k. Huigbr.-str. 8, Bolsward, winkelbediende. J. W. Gingnagel n.h. Heiligland 48, machin. Amsterdam. P. M. Maessan r.k. Clarissen- buurt 27, Zundert. H. van Diemen n.h. Varnebroek 34, confectiébediende, Amsterdam. M. G. de Graal n.h. Doelenstraat 20, Utrecht. T. Speets n.h. Lange straat 40, huishoudster Anna-Paulowna. J. van Heu- veln rem. Niewesloot. 49, kellner Zevenaar. W. J. IJpelaan r.k. Ropjeskuil 3. Schoorl. J. A. Nieuwen- huis n.h. en e.l. architect, Lamoraalstraat 3, Amster dam. J. de Moei, r.k. Westerhofje 12, O.-Niedorp spoorwegarbeider. C. A. Duif, n.h. Ritsevoort 25, bloemist, Amsterdam. W. C. van Asten r.k. Snaar manslaan 80 sigarenmaker, Rotterdam. G. Dekker n.h. Vier Staten 3, Bloemendaal. J. E, Bouwmeester n.h. Heiligland 18, bankwerker, Amsterdam. J. B. M. Jacobse r.k. Koorstraat 37 Bergen. H O. Jacobse r k. Koorstr. 37, Bergen. WEEKBLADEN. Ppof. mr. J. A. van Hamel schrijft in de „groene" Amsterdammer" van deze week een artikel over den inhoud van de troonrede onder den titel „Het spook aachter de deur". De heer J. A. Bientjes vervolgt zijn het misdrijf gezien, doch steeds nog ontkende beklaag- „Veenhuizer typen en tafreelen"; Sophie Scheidius ver- de. Ook de -derde getuige heeft het feit gezien. Jans sen bloedde hevig. Bekl. wilde het feit nog niet beken nen. uit het Engelsch van CHARLES MARRIOTT. 23) „Dus u verbindt dit medaillon aan een duister en verschrikkelijk geheim in Stott's vroeger leven, en veronderstelt, dat hij bereid was dit af te koopen voor een bedrag van tien shilling, maar niet meer?" vroeg zij spottend. „Wezenlijk, mijnheer Marlow, als dra matisch artiste moet ik zeggen, dat uw gevoel van in trigue sterker ontwikkeld is dan uw instinct voor psy chologie." De heer Marlow lachte verlegen. „Nu, mevrouw Hyde", zei hij, „na dat twijfelachtig compliment ga ik op mijn lauweren rusten." Maar mevrouw Hyde had geen plan hem zoo ge makkelijk te laten schieten. „A propos, waarom zei u „natuurlijk", bracht Ty- acke hef medaillon naar Stott?" vroeg zij, haar onder lip wat vooruitstekend. „Ik dacht, dat ik gezegd had, dat hij het mij eerst liet zien", zei mijnheer Marlow, kleurend. „O, neem me niet kwalijk", zei mevrouw Hyde, met een bitteren glimlach. uEn u vondt het noodig, Ty- acke's eenvoudige ziel op de hoogte te brengen met dat oude wijvenpraatje over de "twee portretten „De gelijkenis, mogelijk geheel toevallig, was zoo treffend", zei de heer Marlow kalm, „dat ik er, mis schien onbescheiden, op doelde." Mevrouw Hyde blies een wolk rook uit en keek on derzoekend' het gezelschap rond. „Blijkbaar is Tyacke de oorzaak van alles", zei zij'. „Oglander, geef me een druppeltje whisky. Ik heb een leelijke smaak in mijn mond. Het komt zeker door jul lie dure sigaretten ik kan zelf maar Woodbines be talen. Laten wij nu over wat prettigs pratenjuffrouw Eady verveelt zich." Vivien kreeg een kleur en lachte. Iedereen scheen zooI bezig met het duel tusschen mevrouw Hyde en den heer Marlow, dat zij dacht, dat niemand haar scherpe oplettendheid had opgemerkt. Toen was zij zich niet bewust, dat haar belangstelling vooral getrokken werd door het samen noemen van Stott's naam met dien eener vrouw. Nu keek iedereen haar aan en zij voelde, dat Harpur haar gelaat zeer opmerkzaam opnam. Zij bloosde nog meer, en nam haastig haar ledig koffie kopje op en hield zich of zij dronk. Na het tikje als om Vivien aan haar macht te herinneren knikte mevrouw Hyde haar bemoedi gend toe, eii keek haar met vriendelijk spottende oogen aan, als wilde zij zeggen: „Ik houd wel van je, maar je bent wel een beetje dwaas." „Hoe bevalt Penolver u, juffrouw Eady?" vroeg zij luid; en zij voegde er bij: „Ik ga mijn vriend Hum: phrey Stott nog eens bezoeken, voordat ik weer naar dé stad ga, en dan mag u me op thee vragen, als u wilt. Hoe lang blijft u hier?" Vivien vertelde het haar en sprak van het voorge nomen bezoek aan Parijs. „Parijs zal u wel bevallen," zei mevrouw Hyde, „als gij het op de goede manier gaat zien. Dat doen de meeste menschen niet. Zij blijven op de groote boule vards, die wemelen van vervelende Amerikanen. Volg mijn raad en neem een van de hotels aan de kaden of in het Luxembourg-kwartier. Wanneer gaat u? Het is niet onmogelijk, dat ik in Juli of Augustus ook in Pa rijs ben." Vivien merkte, dat Haipur keek, of hij het niet over prettig vond. Zij was scherpzinnig genoog om de re den te begrijpen. Of er al of niett een ongunstig geiheim omtrent Stott's vroeger leven was, het was zeer duide lijk, dat mevrouw Hyde zijn vertrouwen genoot. Zij had vragen gedaan, niet om inlichtingen over hem te verkrijgen, maar om te ontdekken, wie zijn vrienden waren en wat zij van zijn zaken wisten Zij had mijn heer Marlow met zoo'n klaarblijkelijk genot getroefd, dat Vivien niet gelooven kots, dat zij ernstig bezorgd was over Stott. Herhaaldelijk had Vivien er over ge dacht, wat mevrouw Hyde bedoeld had met haar zin spelen op de „de proef", dat Stott zoo'onmiddellijk on derdrukt had!. Het had niïts te maken met zijn land bouwbedrijf, want op dat oogenblik wist mevrouw Hy- net boeren was. Mijnheer Marlow's verhaal omtrent het medaillon had Vivien's nieuwsgie righeid naar mevrouw Stott weer opgewekt. In ieder geval {vist mevrouw Hyde alles van haar. Zonder dat Harpur er was, had Vivien heel graag getracht goede vrienden met mevrouw Hyde te worden. In weerwil van haar ruwheid moch zij haar wel, en zij geloofde, dat mevrouw Hyd'e haar ook wel goed gezind was. Maar het bleek heel duidelijk, dat Harpur mevrouw Hdye niet lijden mocht, en zij hem niet. Zij kibbelden nu al over een plaats in Parijs. Twee of drie anderen vielen in en ondersteunden mevrouw Hyde, en Harpur moest zich terugtrekken met het bewustzijn, dat hij slechts toeristenkennis had. Het was een nieuwe er varing voor Vivien, haar aanstaande een goed figuur te zien maken in het gezelschap van zijns gelijken, en ofschoon het zoo'n nietige zaak betrof, maakte het feit dieper indruk op haar dan zij zelve wist. Over het geheel evenwel scheen Harpur het best met -de schilders te kunnen vinden. Eerst waren zij wat geneigd pret te maken over zijn pedanterie, maar daar hij veel gereisd had en werkelijk om schilderijen scheen te geven, luis terden zij eerbiedig naar hem. Maar Vivien vond, dat Harpur letteren en kunst als 't ware met hand schoenen aanvatte, terwijl de anderen mannen ze ge woon bespraken als de dagelijksche dingen van het le ven. Het verschil in hun houding boezemde haar be lang in, hoewel zij er op dat oogenblik geen besluit uit trok. De Marlow's reden Vivien en Harpur naar huis, en ditmaal was Vivien blij met hun gezelschap. Zij was niet geheel in de stemming, om alleen met Sel- wyn te zijn. Zij voelde zich schuldig, ofschoon zij niet wist, waaraan. Selwyn scheen in een bijzonder goede stemming. telt in de rubriek voor Vrouwen: „Wat vrouwenarbeid op de hei vermag." Joan Colette heeft aan aantal im pressies weergegeven van de opening van de Kamera der Staten-Generaal op 21 September. Het bijvoegsel, de teekening van Johan Braaken- te zijn, om tegen ongewenschte of al te intieme kennisr- sen op te loopen." Men kan het verleden niet begraven," zei de heer Marlow plechtig. „A propos," voegde hij er bij, „mijn zuster, mevrouw Fleming, komt aanstaanden Woens dag over." HOOFDSTUK XII. Als men in den optocht meeloopt, kan men niet uit het raam kijken; en mevrouw Hyde, die met een fris- schen blik en bovendien met het oog van een trage dienne naar Cornwallis was gekomen, zag een toe stand, die door de voornaamste medespelers niet naar behooren gewaardeerd werd. Zij zag, dat Harpuris af keer van Stott een dieper grond had dan zelfs ernstige verschillen van karakter en idealen, en ondanks Vi vien Eady's engagement met Harpur was zij volstrekt uiet overtuigd, dat de toestand niet vatbaar was voor bijzondere verwikkelingen. „De dingen moeten alleen een beetje samen gebracht worden", zei zij bij zich zelve, „en dan, poef!" Onder- tusschen beproefde zij, zooals zij het uitdrukte, Stott's dynamica. Mevrouw Hyde was uit haar hotel te Porthlew weg gereden, om vroeg; te eten met Stott en Hugo. Zeker was 't, dat Stott zich niet veel bekommerde om de vij andschap zijner buren. Hij at goed en hij handelde als iemand die doet wat hij wil, zonder zich moeilijk te maken over de toekomst. Volgens mevrouw Hyde was het duidelijk, dat het noodlot of zijn vijanden hem al leen door I Iugo zouden kunnen treffen. Zij moest toe- de niet, dat hij aan „Nu," zei hij, „wat er ook gezegd moge worden over geven, dat naar allen schijn de Proef, die zij niet ge- ;xJ— 1 -- c1 zien had sedert hij een hulpeloos wicht was, uitste kend geslaagd was. Hij was nu een welgemanierde, vroolijke, schrandere jongen. In karakter en aanleg zou hij een kind van Stott hebben kunnen zijn bij een vrouw met wie hij in volmaakte harmonie geleefd had. Maar Hugo's uiterlijk, verbonden met hetgeen me vrouw Hyde bij de Oglander's gehoord had, over tuigde haar vast, dat, gegeven de geringste draad, het feit van zijn afkomst zeker vroeg of laat moest uitlek ken. den vooruitgang der kunst in Engeland, „er is geen twijfel mogelijk aan de maatschappelijke verbetering der kunstenaars. Dat grappige, maar ordinaire per soontje mevrouw Hyde scheen wel tot een andere eeuw te behooren. Een beetje lastig om zoo door kennissen uit je wilde haren-tijd overvallen te worden Maar de Oglanders waren bijzonder tactvol; niemand zou ge dacht hebben, dat zij niet blij waren mevrouw Hyde te zien. Ik begrijp niet, waaro-m Stott zoo geheimzinnig verdween. Niet heel aardig om zijn kampioen zoo in dén steek te laten. Anne Stotthet schijnt zijn noodlot Wordt vervolgd. 1 v - 'f. "t» lu'vi lunjiv ui uci ivj i<i»t gcuouieu uesmu eene wiizi- mscn j ooete oi z üaeren -hechtenis zicli A O. An An~Ar.X-.ï1£L 1_~i. i - J T I I«H U. *-irr

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5