DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bet westelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlogsterreln. Marktpolitie. No. 230 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Aboimementsprjis per 3 maanden f 1—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIHs. COSIER S ZOON, Voordam C 0. lelefoonnr. 3. V RIJ 1) A tt 1 OCTOBER ENGELAND. VARIA. NEDERLAND. een leeraar of eene leerares, ALKMAAR, 1 October. De legerberichten geven weer eenige bijzonderheden over den grooten strijd in het Westen. Ten noorden van Loos vordert de Duitsche tegenaanval, maar lang zaam, ten zuidoosten van Souchez zijn de Franschen er in geslaagd op twee plaatsen in de Duitsche linies door te dringen, zonder dat men tot dusverre van Duitsche zijde heeft kunnen melden, dat de tegenstan ders teruggeworpen werden. Ook in de Champagne, waar opperbevelhebber Joffre den commandanten waarschijnlijk de opdracht heeft gegeven den belangrij ken spoorweg ChallerangeBazancourt te veroveren, vallen de Franschen, na de eerste Duitsche linie te heb ben veroverd, de tweede aan. Op verschillende punten drongen zij tot die tweedie linie door. In het meest westelijke gedeelte (aangeduid als „ten zuiden van St. Marie b Py) stiet een brigade, welke de Duitsche linie had overschreden, op de reserve, die in een tegenaan- val 800 gevangenen nam. Zoo zegt het Duitsche leger- bericht. Het Fransche communiqué deelt mede, dat de aanvankelijke vordering hier (de aanduiding luidt: ten westen van de hoeve van Navarim) niet gehandhaafd kon worden, wegens het artillerievuur en het zeer he vige vuur in de flank. Maar overigens houdien de Franschen op verschillende veroverde gedeelten der tweede Duitsche linie stand. De Duitschers deelen ver der mede, dat hoogte 191, op het oostelijke gedeelte, ten noorden van Massiges, wegens het vijandelijke tlankvuur voor hen verloren ging, terwijl de Franschen zeggen dat iets meer aan het westen den Duitschers nog het z. g.n. „verdedigingswerk dér nederlaag" ont nomen werd. Het laatste Fransche communiqué deelt mede, dat er in het geheel in de Champagne 121 Duit sche kanonnen veroverd zijn, en dat de Duitschers we der voet wisten te krijgen in eenige versterkingen, waar zij vroeger de nederlaag hadden' geleden, maar door een tweeden zeer hevigen tegenaanval in denzelfden sector er weder uit verdreven werden. De Franschen maken dus vorderingen. Zij naderen op sommige punten den evengenoemden spoorweg. Maar het gaat niet zeer snel en het is bij dit tempo van vooruitgang mogelijk, dat de Duitschers zich achter even snel versterken als hun verdedigingswerken van voren vernield worden Een werkelijk groot offensief moet snelle en belangrijke vorderingen brengen om tot een doorbraak te kunnen leiden. En daarvan heeft het tot heden nog weinig. Meer lijkt het er thans op, dat de Franschen wel sterker dan de Duitschers zijn, even wel niet voldoende overwicht bezitten om de ge- wenschte resultaten, waarvoor zulke groote offers worden gebracht, te behalen. Maar dit kan natuurlijk nog komen. De Times verzekert, dat de inspanning nu in haar beginstadium verkeert. Wij hebben, zegt het Londensche blad, slechts een front van in 't geheel 21 mijlen aangevallen en indien de Duitschers denken, dat wij reeds al ons kruit verschoten hebben, zullen zij hun waan spoedig verliezen. Wij hebben niet meer dan de ouverture gehad en het orkest maakt zich gereed voor het nog te geven concert. Wij moeten in de volgende weken zoowel winsten als verliezen verwachten, al naarmate nieuwe reserves van de eene of van de andere partij in den strijd gezon den worden. Aldus de Times, die overigens voor het eindresultaat geenszins bevreesd is. Op het Oostelijk oorlogstooneel is de toestand over het algemeen onveranderd. In de richting van Duna- burg zijn de Duitschers opgeschoten, ten zuiden dezer vesting werden de Russen teruggedrongen in de eng ten tusschen de meren ten oosten van Wesselowo, ter wijl ten oosten van Smorgon een Russische stelling stormenderhand genomen werd. Nu het offensief in Wolhynië is mislukt van Duitsche zijde wordt er kend, dat ook hier de terugtocht met beleid is vol bracht en dat hetverstandig was geen tegenaanval van de legergroep von Linsingen af te wachten pro- beeren de Russen het opnieuw in Galicië. De Russi sche generale staf doet eenigszins geheimzinnig. In afwachting van nadere gegevens over den toestand, onthoudt hij zich op het oogenblik van openbaarma king en bespreking,- hoewel hij talrijke aanwijzingen bezit,, die gunstig zijn voor de Russische wapens. Het krijgsbedrijf in deze streek kan van belang zijn op de houding van Roemenië, vandaar wellicht deze geheimzinnigheid, terwijl de Russische communiqué- schrijver voorts nog het hooge moreel der Russische troepen prijst en van de Duitsche troepen allerlei teekenen van ontmoediging vermeldt. Bovendien ver zekert het Russische Telegraaf-Agentschap, dat de zaak der verbondenen aan de Dardanellen er zoo best voor staat, dat, voordat de termijn voor de Bulgaarsche mo bilisatie is afgeloopen, het mogelijk is, dat Turkije het tooneel wordt van gebeurtenissen, die tot een volko men mislukking van alle Duitsche plannen in den Bal kan kunnen leiden. Men weet verder te St. Petersburg, dat Koning Ferdinand buitengewoon besluiteloos is, dat er al 800 Bulgaarsche deserteurs naar Roemenië zijn gevlucht, dat er Duitsche officieren te Sofia zullen komen, die ook in het Bulgaarsche leger een rol zullen spelen en eindelijk spreekt men van het twijfelachtig succes der Duitsche tien milliarden-leening. Het is zeer belangrijk, dit alles uit St. Petersburg te verne men. Het geeft te denken maar in anderen zin dan de verspreiders van dergelijke mededeelingen bedoelen. Imponeeren doet zulk een methode evenmin als die, welke de Russische communiqué-schrijver gisteren heeft gevolgd, wiens legerbericht doet denken aan iemand, die de gebeurtenissen vooruit loopt, om toch maar een gunstigen indruk te kunnen vestigen. Het is mogelijk, dat de toestand zich zal ontwikkelen, in den geest, zooals hij aangeeft, maar zoolang wij geen nadere feiten vernemen, moeten we het er wel voor houden, dat de positie der Russen over het geheel de laatste dagen niet gunstiger geworden is en dat zij de Duitschers en de Oostenrijkers niet meer zoo kun nen belemmeren als de laatste weken, toen deze ner gens opschoten en hier en daar terrein verloren. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het fransche legerbericht meldde gistermiddag: De Duitschers hebben in Artois niet anders gerea geerd dan door een zeer hevig bombardement van de nieuwe Fransche stellingen ten oosten van Souchez. In Champagne kregen de Franschen op verschillende pun ten voet in de loopgraven der tweede Duitsche verde digingslinie ten westen van den Tahureheuvel en van Navarin-hoeve. Op dit laatste punt drongen eenige Fransche afdeelingen tot de andere zijde der vijande lijke linie door, maar deze vorderingen konden niet worden gehandhaafd door het frontvuur en het hevig flankeerend vuur der artillerie. De Franschen houden echter de in de tweede vijandelijke linie veroverde plaatsen vast. Ten zuiden van Ripolt breidden de Franschen hun verovering van de eerste vijandelijke stelling uit en vermeesterden zij het belangrijke steun punt, bekend als het „ouvrage de la défaite". Overigens was aan het front de nacht kalm. Ondanks zeer ongunstige weersgesteldheid bombar deerden gisteren Fransche escadrilles de liniën en ver bindingen van het Duitsche front der achterhoede. Er werden bommen geworpen op de stations in het Suip- pesdal: Vazancourt, Warmeriville, Pontfaverger, St. Hilaire le petit en op een colonne in marsch in de buurt van Somme Py. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De vijand zette alleen in Champagne de pogingen1 tot doorbraak voort. Ten zuiden van den weg Meenen Yperen deden we een door twee Engelsche compag- niën bezette stelling in de lucht springen. Ten noorden van Loos ging onze tegenaanval langzaam vooruit. Ten zuidoosten van Souchez slaagden de Franschen er in op twee plaatsen van kleine uitgestrektheid onze li nie binnen te dringen; daar wordt nog gestreden. Een Fransche aanval ten zuiden van Atrecht werd gemak kelijk afgeslagen. Tusschen Reims en de Argonnen waren de gevechten verbitterd. Ten zuiden van St. Ma rie a Py brak een vijandelijke brigade door onze voor ste loopgravenstelling, zij stiet op onze reserve, die in een tegenaanval op den vijand achthonderd gevan genen maakten en de rest vernietigden. Alle Fransche aanvallen tusschen de wegen van Somme Py, Souain en den spoorweg van ChallerangeSt. Menehould zijn gisteren, deels in verbitterde gevechten op korten af stand en onder zware verliezen voor den vijand, afge slagen. Hedenmorgen vroeg is een krachtige vijandelijke aanval gedaan op het front ten noordwesten van Mas siges. Ten noorden van Massiges ging de aan vijan delijk flankeervuur zeer blootgestelde heuvel 191 ver loren. Aan de overige fronten alleen artillerie- en mijnge- vechten van wisselende hevigheid. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren Legergroep v. Hindenburg: Ten zuiden van Du- naburg werd de vijand in de meerengten ten westen van Wesseliwo teruggedrongen. De cavalerie-gevech- ten tusschen het Dryswjatsj -meer en dé streek van Pos- tawy liepen gunstig af voor onze divisies. Ten oosten van Smorgon werd een vijandelijke stel ling stormenderhand doorbroken, en werden 1000 man gevangen genomen, waaronder 7 officieren; er werden zes kanonnen en vier mitrailleurs buitgemaakt. Ten zuiden van Smorgon duurt het gevecht voort. Legergroep van prins Leopold v. Beieren: Vijande lijke partieele aanvallen op vele sectoren werden bloe dig afgeslagen. Legergroep v. Mackensen: Toestand onveranderd. Legergroep v. Linsingen: De Russen werden aan de Boven-Kormen in oostelijke richting teruggeslagen; ongeveer 80 man werden gevangen genomen. Twee Russische vliegtuigen werden naar beneden geschoten. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: De toe stand in Oost-Galicië, aan de Ikwa en de Poetilofka is dezelfde gebleven. In het moerasgebied van de Koimin-beek veroverden de Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen stormenderhand een aantal steunpunten, waarbij zij vier Russische officieren en 1000 man gevangen na men. Twee vijandelijke vliegers werden naar beneden ge schoten. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in Lithauen sloegen aanvallen der Russen af. De gevechten werdén hier en daar tot een handgemeen. De vijand leed zwa re verliezen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aan het Tiroolsche westelijk front werd in den afge loopen nacht gestreden in het Adamello-gebied. Een aanval van den vijand op den pas ten westen van de Cima Presenia werd door onze artillerie afgeslagen. Ook bij de Mondronhut moesten de Italianen na een gevecht, dat eenige uren geduurd had, terugtrekken. Op ae hoogvlakte van Vielgereuth deden zij gedu rende den nacht tweemaal tevergeefs een aanval op on ze stellingen. Eveneens mislukten aan het Karinthi- sche front nachtelijke aanvallen op onze versterkte stel ling ten westen van dé Banbaschsloot (bij Pontofel) De gevechten bij en ten noorden van Tolmein duren voort. Voor den Mrzli Vrch trok de vijand terug naar zijn oude stellingen. In de richting van Dolje deed hij herhaaldelijk aanvallen, hij werd echter steeds afge slagen. Hedenochtend begon het Italiaansche artille rievuur, dat reeds gisteren vrij levendig was geweest, opnieuw. FINANCIëN. De inkomsten in het kwartaal, eindigende met 30 Sept., bedragen 618.835.536, zijnde een vermeerde ring van 180.660.140, vergeleken bij dezelfde peri ode van het vorige jaar. De geheele vermeerdering, vergeleken bij de over eenkomstige zes maanden van het vorige jaar, bedraagt 320.217.648. DE WERELDOORLOG EN DE HUWELIJKS ADVERTENTIE. Niet om zich een grap te veroorloven heeft een advo caat te Breslau de vraag onderzocht op welke wijze de oorlog zijn invloed heeft doen gelden op de huwe lijks-advertenties in de Duitsche bladen. Deze soort van advertentie is reeds lang niet meer „een ongebrui kelijke weg" om tot een huwelijk te komen. Zij biedt thans velen, die eenzaam leven, de eenige mogelijkheid een geschikten huwelijks-partner te vinden. Dat de oorlog het aantal huwelijkzoekendén, vooral van het mannelijk geslacht, zeer zou doen verminderen, was te voorzien. Interessant is het na te gaan hoe sterk deze beperking is en in hoeverre ook bij het vrouwelijk ge slacht het aanbod verminderde. De advocaat uit Bres lau heeft de resultaten van zijn onderzoek gepubli ceerd in het tijdschrift „Neue Generation". Hij nam drie Zondagochtendbladén waarin bij voorkeur hu welijks annonces gepubliceerd worden van een be kende krant. Een nummer van November 1913, een van Jlanuari 1915 en een van Maart 1915. In de vredes-nummers waren 467 huwelijksadverten ties, in dé oorlogsnummers 131, slechts 28% dus van de „vredessterkte'. De mannelijke zoekenden verminder den van 271 tot 69, dus tot 30%, de vrouwelijke van 196 tot 52, dus tot 26.5%. De leeftijd van de huwe- lijkscandidaten heeft de volgende verandering ge toond. In vredestijd waren 19% van 20 tot,30 jaar, tijdens den oorlog slechts 9%, 49% waren in vredes tijd, 30% tijdens den oorlog tusschen de 30 en 40 jaar. Daarentegen was het percentage tusschen de 40 en 50 jaar in vredestijd slechts 13.5, tijdens den oorlog 25. En het percentage van mannen boven de 50 jaar steeg van 2.5 tot 13. De oorlog heeft dus de oudére heeren lust in het hu welijk doen krijgen. KORTE BERICHTEN. De Zweedische driemaster „Beset" is Dinsdag bij den Zuidelijken ingang van de Sond in het Duitsch mijnveld terechtgekomen. Het vaartuig liep op een mijn. De bemanning werd door een Deensche torpe doboot gered. Volgens een mededeeling van het Oostenrijksch ministerie van binnenlandsche zaken, kamen op den 26 September 300 gevallen van Aziatische cholera in Ga licië voor. Woensdag woedde in Nieuw-Orleans (Am.) een geweldige storm, waardoor tien personen gedood en 150 gewond werden en materiale schade van meer dan 2% millioen gulden werd aangericht. De schepen in de haven zijn onbeschadigd. De Duitsche Generaal-Overste Von Kloek is nu volkomen hersteld en uit Wilkendorf, waar hij geduren de langen tijd1 op een particuliere buitengoed ter her stelling vertoefde, in zijne woning te Berlijn terugge keerd. PAARDENUITVOER. Men meldt aan dé Tel. uit Oldenzaal d.d. 30 Sept. Gisteren, den laatsten dag, waarop nog veulens en ruinen beneden 20 maanden naar Duitschland konden uitgevoerd worde, was het aantal, dat ten vervoer werd aangeboden, zoo groot, dat niet alle dieren na de keu ring voor verzending Konden gereed1 zijn om tijdig te Bentheim te kunnen aankomen. Een groot gedeelte bleef hierdoor achter en kon dus eerst heden worden ingeladen. Voor den uitvoer was toen toestemming der regeering noodig die ook werd verkregen. Uitgevoerd werdén gisteren en heden totaal 1368 veulens en ruinen, waarvoor 100 spoorwegwagons wa ren beschikbaar gesteld. In de maand September zijn over Oldenzaal in 't geheel 5568 stuks naar Duitschland uitgevoerd. HULDIGING VAN EEN COMPAGNIE-COM MANDANT DOOR ZIJN COMPAGNIE. Op de binnenplaats der vesting-artillerie-kazeme te Utrecht zoo lezen we in 't U. D. stond Dondër- dagmorgen de le compagnie van een daar gekazer neerd bataljon infanterie opgesteld in carré. Een der manschappen hield tot den commandant dér compag- niet, den kapitein R. Reinders, een toespraak waarin hij o.m. de goede samenwerking, die er tusschen de compagnie eü haar commandant bestond, en bood hem een zilveren sigarenkoker aan, waarop gegraveerd was: Aangeboden aan hunnen kapitein R. REINDERS, Commandant le Comp. (volgt aanduiding van bataljon) door dem anschappen en het kader. 1 Aug. 191430 Sept. 1915. Het „leve de kapiteinbezegeld door de hoera's der manschappen, waarbij de muziek van het bataljon zich deed hooren, maakte de gebeurtenis tot een voor velen onvergetelijk oogenblik. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belang hebbenden dat bet vee op de Maandagseb Veemarkt met Ingang van 4 OCTOBER a. niet eerder dan 6 UUR 's morgens op de markt mag worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPISTG, Voorzitter. DOJTATH, Secretaris. Aan de HANDELSAVONDSCHOOL te ALKMAAR (Directeur de heer A. VERSTEEGE) wordt voor den cursus 1915/16 om terstond in dienst te treden gevraagd om gedurende 6 uur per week onderwijs te geven in de ENGELSCHE TAAL. Vereischte is het bezit der akte Engelsch M. O. A. De bezoldiging bedraagt voor den 7-maande- lijkschen cursus t 55 per wekelijksch lesuur. Sollicitanten gelieven zich bij gezegeld adres aaa te melden bij het Gemeentebestuur UITERLIJK 5 OCTOBER a.s. HINDERWET. BUROEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van W. ZAAD- NOORDIJK, graanhandelaar, wonende te Schoorl, om vergunning tot het oprichten van een electro motor van 3 P.K., voor het in beweging brengen van een wanmolen, tot reiniging van graan, in het perceel Achterstraat, Wijk B, No. 7/9. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhnize dezer gemeente, mondeling op Donderdag 14 October e.k., 'svoormid dags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake inge komen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 30 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BINNENLAND. DE VERKIEZING IN AMSTERDAM IX. „Het Volk" deelt mede, dat dé heer Vlieggen giste ren officieel bedankt heeft als lid der Tweede Kamer voor Amsterdam IX. Naar bekend is, heeft de afdeeling van de S. D. A. P. in dat district reeds eenige dagen geleden een op volger gecandidéerd, dé heer J. v. d. Tempel, secreta ris van den bond van Vakvereenigingen. De S. D. P.'ers gaan ook aan de verkiezing mee doen. Ze hebben den heer D. Wijnkoop candidaat ge steld, zoo meldt de „Tribune". MGR. A. J. CALLIER. De Maasbode schrijft: Tot onze groote vreugde vernemen wij, dat Mgr. A. J. Callier bisschop van Haarlem, gisteravond om 9 u. 18 min. in goeden welstand in Haarlem is terugge keerd. Gemengd Nieuws. GASFABRIEK-JUBILEUM TE ZAANDAM. 1 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de gasfa briek te Zaandam in gemeentelijke exploitatie kwam. Dit feit zal, hoewel niet feestelijk worden herdacht, toch niet onopgemerkt voorbijgaan Op voorstel van de commissie voor de gemeentebe drijven, heeft de Raad Woendagavond' beslaten, nadat een besloten zitting van ruim drie uur was vooraf ge gaan, aan alle ambtenaren en werklieden, bij dien tak van dienst, een gratificatie te verleenen van 20. Tevens werd besloten, ten einde geen ongelijkheid te scheppen en ook in verband met de duurte der tijden om alle overige gemeenteambtenaren en werklieden, di gehuwd zijn en geen hooger salaris genieten da 10.00, een gratificatie te geven van 15. De totale kosten zullen ongeveer 4.000.beloo- pen. EEN SUCCESVOL PIKEUR. Door den pikeur M. Siderius te Sneek, ook in Alk maar welbekend, werden op verschillende harddrave rijen in de afgeloopen week de volgende prijzen be haald: Wolvega le prijs, met „Athleta", idem 2e prijs, met „Bonnie M"; Rozendaal le pr. met „Dalia"; idem 3e pr. met „Flying Fox"; Medemblik le pr. met „Doe rak" en Enkhuizen 2e prijs met „Alexandra". INBRAAK. Te Westzaan is gisternacht ingebroken in dé papier fabriek van gebroeders De Jong. Voor echter de dieven zich met dén buit uit de voeten konden maken werden zij door de politie overvallen en een hunner, de 21-ja- rige K. B., uit Zaandam, werd terstond gearresteerd De ander, P. J. S., uit Koog aan de Zaan, wist te ont vluchten', doch werd des nachts nog van zijn bed ge licht. Beiden zijn ter beschikking van de justitie ge steld en naar Haarlem overgebracht. OUDE MUNTEN. In de hei te Uden is gevonden een Zutphensch zilve ren muntje van 1691. De waardé was een schelling. De eene zijde vertoont het wapen van Gelre, de ande re een ruiter, met het voorschriftCiv. Zutphania con- cordia resparvac cresunt. (Hbld.) FANTASIE? De correspondent van het Hbld. te Bameveld schrijft: Naar aanleiding van een bericht in de bladen, als zouden militairen uit de Harskamp meermalen zijn aangerand en uitgeschud, hebben wij een onderzoek ter plaatse ingesteld. Behalve wide geruchten, als zou de een paar der bandieten zich als vrouw hebben ver kleed en soms met geweren gewapend zijn, kon nie- AARS01E COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1