VERZEKERT owe Spiegelruiten LAAT 161. De Directeur J. BDSSERT. Telegrammen van heden. Nederland. mand ons iets stelligs mededeelen. De meening van verschillende bewoners dier streken was dan ook, dat de verhalen der militairen, zooal niet geheel verzon nen, dan toch schromelijk overdreven waren. En op merkelijk is zeker, dat, naar wij vernamen, noch bij de politie alhier, noch bij die van dev Harskamp een klacht van aangerande militairen is ingekomen. BETROUWBARE COMPAGNON. Eenige dagen geleden werd melding gemaakt van de aangifte door het hoofd eener handelsfirma aan 't po litiebureau in de Warmoesstraat alhier gedaan van een vermoedelijken diefstal ten nadeele van de zaak. Het eene lid der firma zou namelijk een bedrag van 20.000 aan contanten uit de safe hebben genomen In verband met die aangifte verzoekt de commissa ris van politie in de 6e sectie te Amsterdam thans aan houding en opzending van Daniël Jan Metz, pl.m. 45 jaar, lang 1.66 M., met grooten neus, zwart krul len hoofdhaar, rossigen knevel, dito baard en gezet van postuur, vermoedelijk gekleed' in grijs colbertcos- tuum. Hij wordt verdacht van verduistering van 20,283.76, ten nadeele der Handelsvennootschap Metz 5 Hille, kantoor houdende Heerengracht 212, te Amsterdam. Op 18 September 1915 is hij, blijkens bekomen in lichtingen met het stoomschip „Nieuw-Amsterdam", der Holland-Amerika-lijn, naar Amerika vertrokken. BEDROGEN KOOPLUI. Woensdagavond vertelt het U. D handelden op de Mariaplaats te Utrecht een paar personen over den verkoop van een hit met wagentje. Men kwam over een de bespreking voort te zetten in een café aan het plein bovengenoemd. Terwijl men gezellig onder een glas bier bijeenzat, zouden de koopers het wagentje en het paard in den stal eens gaan bekijken. Dat kij ken duurde echter verbazend Tang. Toen de kooplui ten slotte zich ook naar den stal begaven om te zien waar de koopers bleven, was van hen geen spoor te ontdekken. Ze hadden eenvoudig ingespannen en wa ren er vandoor gegaan. Zeker om het wagentje eens te probeeren! Ze toeren echter nog. EEN WONDERBIG. Bij den landbouwer J. W. te Lintum, op Willink, te Ratum (gem. Winterswijk), is een wonderbig geboren, meldt de Amh. Ct., met een kop die zich verder in 2 achterstellen splitst. Het dier heeft 4 voorpooten, 4 achterpooten en 2 staarten, terwijl de beide lichamen ééne gemeenschappelijke navelstreng bezitten. In de bek is duidelijk eene splitsing in tweeën merkbaar. Ei bevinden zich twee tongen in, terwijl in de onderkaak zich drie rijen tanden bevinden. Het wonderdier zal door den veearts dr. Tervoort naar de veeartsenijschool te Utrecht opgezonden wor den. TER NAVOLGING. Door een vaderlandslievend ingezetene is ten be hoeve van 's Rijks schatkist een bedrag van 4500 ge zonden aan den Minister van Staat, Minister van Bin nenlandsche Zaken, ten einde in deze benarde tijden een voorbeeld te stellen, dat, naar hij hoopt, navolging zal vinden HET DRAMA OP DE „NOORDZEE". De hoofdpersoon in het drama, dat zich, in de na bijheid van de Engelsche kust, op den Katwijkschen logger „Noordzee V" afspeelde en waarbij 3 mannen door hun waanzinnige kameraden werden vermoord en overboord geworpen, de schipper A. Vlieland werd vandaag op last der justitie te 's-Gravenhage, overge bracht naar het krankzinnigengesticht te Medemblik. EEN KLUCHTIGE VERGISSING. Een detachement had een marsch van vele uren af gelegd en de manschappen waren zeer vermoeid. Een recruut kon niet verder, liet zijn colonne in den steek en ging aan den weg zitten. Na een oogenblik sloeg hij een zijpad in, dat naar 'n eenzame boerderij voerde. Hij vond de deur van den koestal open, trad zonder aarzelen binnen en legde zich op het stroo te slapen naast een koe, die op het punt stond te kalven. De recruut viel dadelijk van de vermoeienis van den marsch in slaap en snorkte, dat het een aard had. Het arme dier loeit klagend. Het melkmeisje, denkende dat het gewichtige oogen blik voor de koe is gekomen, komt ijlings met een lan taarnkijkt'en gedt een gil. Baas, baas, o baas, komt toch spoedig, roept zij verschrikt. Wat is er aan de hand? vraagt de boer. De koe, die die Nou Die. Och. Heusch waar baas, geen kalf maar maar een soldaat 1 (N. O.) RECLAME. De N. V. Fabriek „de Bijenkorf" te Koog aan de Zaan zond ons een artistieke reclameplaat voor Honig Maizena. Zij is uitgevoerd in Biedermeierstijl door den heer D. H. Kramer en gedrukt bij de firma D. van Leer en Co. te Amsterdam. De teekening is aardig, de plaat is in heldere kleuren gehouden, het geheel „spreekt", zoodat deze reclame best aan haar doel zal beantwoorden. STADNIEUWS. EEN MILITAIR TEHUIS. Naar wij vernemen is het huis in de Langestraat, vroeger bewoond door den heer Nierop, meubelma ker, gehuurd door de afdeeling Alkmaar van den Volksbond, met de bedoeling, daar zoo spoedig moge lijk een militair Tehuis in te richten. Het gebouw zal dusdanig worden veranderd, dat er beneden een zaal van 17,5 M. bij 5,5 M. zal zijn, waar o. m. een biljart zal worden geplaatst, dat daarnaast een studiekamer van 4 M. bij 4 M. en eindelijk een vertrek van 6.5 M. bij 4,5 M., met speeltafeltjes voor dammers, schakers enz. Het bestuur der afdeeling rekent natuurlijk op den steun der ingezetenen, die haar willen helpen bij haar sympathiek werk. STEUNCOMITé. Naar men ons verzoekt te melden, houdt het Steun comité voor de inschrijving van steunaanvragen Dins dags voortaan niet meer van 67, maar van 7 8 uur zitting in het Stadhuis. VIJF BROEDERS IN DIENST. Van zes broeders ging heden de vijfde, als gevolg van dé Landstormwet, in militairen dienst. De zesde is van de lichting 1907 en blijft dus voorloopig nog vrij. EEN VECHTPARTIJTJE. Twee soldaten hadden gisteravond wat te veel aar Bacchus geofferd en waren daardoor in een toestanc gekomen, die geen volkomen heldere begrippen over „vriend en „vijand" toeliet. In de Koorstraat kwam het tusschen hen beiden waren gewapend met geweer tot een oorlogsverkla ring, wat tengevolge had, dat hun wapens vernield, en zij zelf bloedig verwond werden. De politie trad als bemiddelaar op en maakte een einde aan den strijd door den een dadelijk naar het politiebureau mee te nemen, waarheen ook de ander weldra werd overgebracht. STORING VAN HET VERKEER. Hedenmorgen reed een knecht van den bloemist Blokker te Bergen, P. Stadegaard, tusschen 10 uur en half elf met een aangespannen kromdisselwagen, be laden met riet, in de Koorstraat, voorbij het huis van den heer Jacobse, toen een der wielen van het voertuig brak en de wagen met lading over de tramrails kwam te liggen, waardoor de tramwagen naar het station eenige vertraging ondervond. Om 12 uur was het over den weg verspreid liggend riet overgeladen op een anderen wagen en de passage weer vrij. De knecht kon toen zijn weg naar Bergen vervolgen. De aan den kant liggende wagen moest toen nog worden opge ruimd. EEN EENWIELIGE BRANCARD. Door den heer P. Oudt, alhier, is, zooals wij dezer dagen meldden, een eenwielige brancard uitgevonden, weiKé een belangrijke verbetering genoemd mag wor den van de vervoermiddelen voor gewonden in het vrije veld. Deze brancard toch is geheel opvouwvaar en bovendien zeer licht (ze is van hout geconstrueerd) zoodat ze op het moeilijkste terrein gebracht kan wor den. Ze bestaat uit een fietswiel, dat midden onder het voertuig is aangebracht. Vanuit de as van het wiel loopen naar de vier hoeken van den brancard, houten, uit één stuk vervaardigde, en aan het eind doorgebo gen verbindingsstukken. Aan het hoofd- en voet-einde zijn deze weer verbonden door twee stevige latten bo ven elkaar, waartusschen veeren zitten welke aan het lenige voertuig een nog grooter veerkracht geven. Hoofd- en voeteinde zijn door twee gekruiste staaldra den- verbonden. Hierop wordt de gewone handbran card geplaatst. Staat het toestel, dan wordt het onder steund door vier pooten, die, wanneer dé brancard ge reden wordt, langs de verbindingsstukken gelegd wor den. Hetgeheele vervoermiddel wordt door twee per sonen bediend en heeft, behalve dat het lichter en meer dan de andere brancards op de terreinmoeilijkheden berekend is, nog dit voordeel, dat het belangrijk goed- kooper ia. De geheele samenstelling ziet er zeer pradisch uit De mannen van de practijk zullen nu haar waarde kunnen beoordeelen en daarvan zal het natuurlijk af hangen, of zij aan de verwachting zal beantwoorden welke een leds onwillekeurig stelt. DUURTETOESLAG. De E. H. Alkmaarsche Broodfabriek heeft aan het personeel bekend gemaakt, dat gedurende de winter maanden een duurtetoeslag gegeven zal worden van twee weken extra loon, in vier keeren uit te betalen, te beginnen den 2den October. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Wij herinneren belanghebbenden, dat voor het ein de van het jaar 1915 alle maten en gewichten, op ge vaar van straf, moeten voorzien zijn van de letter v Voor degenen, die tot nog toe verzuimd hebben in de laatste twee jaren te laten herijken, (en op wier maten de letter V dus nog niet voorkomt) bestaat daartoe ge legenheid des Maandags en des Vrijdags van 9 tot 3 uur aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht No. 276. „NOVUM". De directie van het Bioscoop-Théater „Novum" ver zoekt ons te melden, dat zij wederom geven een bui tengewoon programma, met als hoofdnummer de artis tieke auteurs-kunstfilm getiteld „Twijfel". OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de afgeloopen maand werd de Openbare Leeszaal alhier bezocht door 1080 mannen en 211 vrouwen, to taal 1291 tegen 811 mannen en 118 vrouwen, totaal 929 in September 1914. Het aantal bezoeken van mi .tairen bedroeg 473 tegen 959 in September 1914. Uitgeleend werden 545 banden aan leden der Lees zaal tegen 192 in September 1914. In September 1915 traden 30 nieuwe leden toe. PREDIKBEURTEN. 3 October. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Heldring van Halle voor Ds. Vinke. Bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. Verwaal, voorber. H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman, Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Ds. Makkink. Rem. Oeref. Kerk, 10 uur, Dr. C. D. Sax, rem. pred te Dokkum. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Oeref. Kerk, 10 uur, en avond 5 uur* leesdienst. INGEZONDEN STUKKEN. DE ALKMAARSCHE CARILLONS. Oeachte Redactie! In uw blad van 13 Sépt. 1.1. is een stukje opgenomen van J. K. waarin hij klaagt over de valschheid der Alk maarsche speelklokken en zegt, dat het onmogelijk is het lof er over te spreken. Het deed mij genoegen te zien, dat men nu eindelijk eens een zelfstandig oerdeel durft uitspreken over het „beroemde" en „mooie" klok kenspel van den Waagtoren, inplaats van op gezeg van anderen maar steeds den lof van dit carillon te verkondigen, een lof, die gevaarlijk begon te worden, immers men zou langzamerhand gaan gelooven, dat het bij lange na niet ooverbetelijke spel van den Waag toren uw het hoogste genot gaf, dat een klokkenspel geven kan, met andere woordenniet zoo heel veel. Een zelfstandig beoordeelaar zal moeten toegeven, dat tegenwoordig het klokkenspel van de Groote Kerk mooier klinkt dan dat van den Waagtoren. Wat is het geval? De gemeente Alkmaar heeft zijn carillons stiefmoederlijk behandeld. De ouderwetsdie inrichting is behouden gebleven en niet eens met zorg onderhou den, de verbindingsdraden breken vaak onder het be spelen In den loop der tijden zijn twee klokken ik heb 't thans over het klokkenspel van den Waagtoren gebarsten, waarvan één vervangen is door een klok, die te hoog stemt, terwijl de andere gesoldeerd is en nu te laag klinkt. Deze klokken vooral bederven het geheel. En dien toestand laat men bij het carillon dat mede in verband met de Kaasmarkt het meest buitenlandsche toehoorders trekt, bestaan! Als Alk maar een vervallen dood stedeke was, zou men hier voor verontschuldigingen kunnen vinden, maar thans r Het klokkenspel van de Groote Kerk geeft ook al redenen tot sombere gedachten. Dit carillon is oor spronkelijk bespeelbaar, maar wordt sinds 1 Yi eeuw niet meer bespeeld. Waarom niet? Waarom behoudt men het zielloos spel van het deuntje op half- en hee uur, terwijl 't persoonlijk spel van den klokkenist ach terwege blijft, 't omgekeerde van wat men zou ver wachten? Er is reden om te veronderstellen, dat dé speelinrichting, 't klavier enz. vervallen is. Er bestaat bij J. K. een misverstand. Jef Denijn houdt niet alleen klokkenbespelingen, maar zorgt ook voor hernieuwing en betre inrichting van het klokken- instrument. Overmorgen (Zaterdag) komt hij in ons land, om Amhem's klokkenspel te verbeteren. Moge Alkmaar's Gemeentebestuur zich spoedig tot dezen meesterlijken beiaardier wenden, opdat ook Alkmaars klokken een verheugenis voor zijn bewoners worden. Het adres van Denijn te Arnhem is: hotel den Pays Bas. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, A. LOOSJlES. Amsterdam, 30 Sept. '15. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 1 Oct. (Officieel). Westelijk oorlogs terrein: Vijandelijke monitors beschoten zonder succes de omgeving van Lombaertzijde en Middel kerke. De Engelschen poogden gisteren geen nieuwen aanval. Onze tegenaanvallen ten noorden van Loos schreden bij hevigen vijandelijken tegen stand verder voort. Eenige gevangenen, 2 machi negeweren en een mijnwerper vielen in onze han den. Ook de pogingen dér Franschen ten oosten van Souchez en ten noorden van Neuille om ter rein te winnen, mislukten. In Champagne mislukte een vijandelijke aanval ten oosten van Auberive, die met sterke strijd krachten was ondernomen. Eveneens vruchteloos waren alle Fransche aanvallen in de streek ten noordwesten van Massiges, aan welke troepenge deelten van 7 verschillende divisies deelnamen. Het aantal gevangenen, die tot nu toe bij de aan vallen in Champagne gemaakt zijn, bedraagt thans 104 officieren en 7019 man. Succesvolle mijno-ntploffingen beschadigden de Fransche posi ties bij Vauquois. Fransche vliegers wierpen bom men op Henin Lietard, waar 8 Fransche burgers werden gedood. Wij leden geen verliezen. (Oostelijk oorlogstooneel.) Legergroep von Hindenburg. Ten westen van Dunaburg bij Grendson werden wederom de vij andelijke stellingen bestormd. In de gevechten ten oosten vna Madniol, evenals op het front tus schen Smorgon en Wishnef zijn Russische aan vallen onder zware verliezen mislukt. De leger groep maakte gisteren 1360 gevangenen. Legergroep prins Leopold van BeierenDe vij and herhaalde zijn gedeeltelijke aanvallen welke weder tevergeefs waren. Alle voorwaartsche be wegingen zijn afgeslagen, 6 officieren, 491 man en 6 machinegeweren vielen in onze handen. Legergroep-von-Mackensen: Toestand onveran derd. Legergroep-von Linsingen: Onze aanval schrijdt voort. Het aantal der sedert 1 September door de Duitsche troepen in het oosten gemaakte gevange nen en de grootte van de overige buit bedraagt 421 officieren 95464 man, 37 kanonnen, 298 machinegeweren en 1 vliegtuig. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROGRAD 1 Oct. (Officieel.) In de om geving van Riga hadden eenige weinig beteekenen- de aanvallen der Duitschers plaats. De Duitschers, die aan den oostelijken oever van een beek in de buurt van Kemmeren vasten voet trachtten te krijgen, werden naar den anderen oever teruggeslagen. Ook het kerkhof bij hét dorp Wètzgrose noord-westelijk van Birshallen werd door de Duitschers aangevallen doch werden daar eveneens teruggeslagen. Bij Dunaburg heeft niets belangrijks plaats ge had. Het offensief van de vijandelijke infanterie zui delijk van het meer van Driswiaty werd door een charge van onze cavalerie gestuit. Aan het front ten zuiden van het Boguinski- meer hadden verschillende succesvolle gevechten plaats. Onze troepen rukten op verschillende plaatsen een weinig in westelijke richting óp. De vijand werd in de streek van het dorp Liub- ki zuidelijk van het Narots-meer door onzen hevi gen aanval teruggeslagen, waardoor hij in wan orde moest terugtrekken. Het gevecht nabij het dorp Danipetsjewo stroomafwaarts van de Wilja eindigde voor ons gunstig. De pogingen van den vijand om hier tot het offensief over te gaan mis lukten. Verschillende plaatselijke gevechten vinden plaats op het front Krewo—Krowchin noord-weste- lijk van Baranowitsji, aan de Boven-Schara en het Oginsky-kanaal, die echter geen belangrijke verandering in den algemeenen toestand brachten. In de omgeving van de Beneden-Styr b- Tsjar- torisk en ten oosten van Kolko worden de gevech ten voortgezet. De vijand werd teruggedrongen uit het dorp Koelokowitsjja aan de Styr, stroom opwaarts Tsjartorisk. Tevens werd het dorp Kotsjitsje oostelijk van Kolko door ons hernomen en 100 man wrijgsgevangen gemaakt. Oostelijk van Luck dat 2 dagen geleden door ons verlaten werd, heeft een uiterst hardnekkig gevecht plaats gehad bij het dorp Silno. Onze troepen moesten zich tengevolge van een aanval van den vijanc uit enkele sectoren terugtrekken. Wij slaagden er door herhaalde aanvallen uit het dorp Tsoeman ten zuiden van Silno in, vooruit te komen, terwijl de vijand uit zijn loopgraven werd verdreven. In de omgeving van het dorp Kapilowka en na bij het dorp Tsoeman werden de tegenaanvallen jeslagen. dij n atee Te en noordwesten van Tamopol en ten zuidoos ten van Kozlof trachtte de vijand in de buurt van het dorp Czebrowa vergeefs tot het offensief over te gaan. Onze cavalerie kwam herhaaldelijk op den linkeroever van de Strypa in gevecht met de vijandelijke voorhoede, o.a. bij Dobrapole en Khmielefka, ten westen van Trembowla. In afwachting van nadere gegevens over den toe stand, onthoudt de Generale Staf zich voor het oogenblik van publicatie van tal van gunstige ge gevens, welke reeds in zijn bezit zijn. De Staf be paalt zich thans tot de mededeeling dat tengevolge van een reeks gevechten, die deels een gunstig ver loop hadden,- deels nog aan den gang zijn, de toe stand op het front en de gesteldheid van de troe pen gunstig te noemen. De geest der troepen, die, zooals bij de vele achterhoedegevechten blijkt, uit stekend is, is opnieuw aangemoedigd door de successen, welke wij den laatsten tijd op de Duit schers hebben behaald in verbitterde gevechten van man tegen man en door het offensief ten oos ten van de linie SwentzianyOschmiany. De ontmoediging, die bij dé Duitschers -wordt opgemerkt, is niet zonder invloed op het moreel onzer troepen. Het blijkt meer en meer, dat de Duitschers ontmoedigd zijn, met name uit het feit, dat zij hun licht-gewonden op het slagveld achter laten en bij den terugtocht wagens laten staan en wapens en munitie wegwerpen, alsmede uit de ver minderde discipline bij het schieten. Het offensief onzer bondgenooten op het Weste lijk front versterkt opnieuw het wederzijdsch ver trouwen der geallieerden in de kracht en de uitne mende hoedanigheden der troepen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 1 Oct. (Officieel.) Avondcommuni qué van gisteren: De Duitsche kustbatterijen werden door onze zware artillerie in België, door de Britsche vloot gesteund, gebombardeerd. Thans is vastgesteld, dat sinds detn 25en Sep tember alleen in Champagne op de Duitschers veroverd zijn 121 zware en veldkanonnen. In Artois hebben geen belangrijke gevechten plaats gehad. In Champagne ten noorden van Mesnil en meer naar het Oosten, tusschen heuvel 199, noordelijk van Massigeen den weg VillesurTeurbeCer- nay hebben wij verder terrein gewonnen, terwijl wij wederom gevangenen maakten. De Duitschers kregen bij een tegenaanval vasten voet in enkele versterkingen, waar zij vroeger de nederlaag had den geleden, doch bij een tweedén uiterst hevigen tegenaanval in den zelfden sector worden zij wé der teruggeslagen. Door onze vliegmachines werden 72 bommen ge worpen op het station van Guignicourt, zij keer den behouden terug. PARIJS 1 Oct. (Namiddagcommuniqué.) In Artois hebben de Franschen vorderingen gemaakt met behulp van granaten in de loopgraven en mijngangen ten oosten en ten zuidoosten van Neu- ville. Twee Duitsche tegenaanvallen, waarvan de eerste gericht was tegen de versterkingen die de Franschen gisteren veroverd hebben in het boscfa van Givenchy en de andere tegen de loopgraven, waarin zij zich hebben vastgelegd ten zuiden van heuvel 119, werden volkomen afgeslagen. Ten noorden van de Aisne hebben de Duitschers een hevig artillerie- en infanterievuur geopend tegen de Fransche loopgraven, waarop geen enkele in- fanterie-aanval volgde. In Champagne hebben de Franschen door hun vuur een vijandelijke tegen aanval in de streek van Maison de Champagne gestuit. Het aantal gevangenen, gisteravond door de Franschen gemaakt bij hun vorderingen ten noorden van Massiges bedragen 280 man, waaronder 6 officieren. DE RECRUTEERINGSACTIE IN ENGELAND. LONDEN 1 Oct. De conferentie der commis sies uit de arbeiders-organisaties heeft de volgende motie aangenomen De conferentie gehoord de uiteenzettingen van de ministers Asquith en Kitchener is van meening dat de mannen die noodig zijn voor vloot- leger en munitiearbeid om den oorlog tot een succes vol einde te brengen, verkregen dienen te wor den zonder dwang uitoefenen en verbindt zich de regeering met alle macht te steunen en een bijzon dere recruteeringsactie over het geheele land op touw te zetten. VERKEER MET ENGELAND STOPGEZET. VLISSINGEN 1 Oct. De dienst van de boo ten der Maatschappij „Zeeland naar en van En geland is voor onbepaalden tijd stopgezet. VRAGEN AAN DEN MINISTER VAN OORLOG. 's-GRAVENHAGE 1 Oct. Het Tweede Ka merlid Duymaer van Twist heeft tot den minister van oorlog een drietal vragen gericht: le of de door den minister toegezegde overweging, of het mogelijk is hier en daar iets te doen met betrek king tot subsidiën aan militaire tehuizen reeds tot eenig resultaat heeft geleid; 2e of onderzoek naar de juistheid van de beweerde ongenoegzaam heid van de geestelijke verzorging der gemobili seerde troepen, waarvan in de memorie antwoord op het wetsontwerp tot het langer in dienst hou den dér ingelijfden bij de militie sprake was, reeds is afgeloopen en zoo ja, welk resultaat dit onderzoek heeft opgeleverd; en 3e of de minister bereid is zijnerzijds te bevorderen de totstandko ming van een Kon. Besl., waarbij vrijdom van port ten behoeve van de militairen wordt verleend zooals dat was geregeld bij K. Besl. van 28 Au gustus 1914. LUITENANT-GENERAAL BUHLMANN. 's-GRAVENHAGE 1 Oct. De commandant van het veldleger, Luitenant-Generaal Buhlmann die sedert verscheidene weken ongesteld was en in zijn woning te 's-Gravenhage werd verpleegd, is thans zoo goed als hersteld en hoopt binnenkort zijn functies weder te kunnen waarnemen. BEGRAFENIS Mr. VAN DEVENTER. 's-GRAVENHAGE 1 Oct. Hedenmiddag werd het stoffelijk overschot van het Tweede Kamer lid voor Assen, mr. C. Th. van Deventer uit den Haag naar het crematorium Westerveld overge bracht Op het perron van het Hollandsche spoorstation alhier waren aanwezig de ministers Lely, Rambonnet, Treub, Loudon, Pleyte en Ort, vele leden der Tweede en enkele der Eerste Ka mer, voorts deputaties van Kamerfracties, van de bestuursacadmie van den Vrijzinnig Democrati- schen Bond en van instellingen en genootschap- zich op koloniaal gebied of op doat der kunst zegen. De meeste aanwezigen namen plaats in den extra-trein, waarmee het stoffelijk overschot werd vervoerd. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Sept. Josephus Kinkhouwers en Trijntje Speets. Cornell's Kommer, wednr. van Catharina Cornelia Bruin en Epke de Jonge. Jan Barink en Cathérine Cornélie van Erkel.— Johannes Reints en Margaretha Cornelia Smorenberg. Johannes Cornelis Asjes en Hillegonda Schot. Pieter Kwak en Antje Hakof. OVERLEDEN. 30 Sept. Franciscus Bleeker, 45 jaar. bij de Onderlinge van 1890 TELEGRAFISCH WE&RBÈRICHT. 1 October. Medegedeeld door hst Koninklijk NedesriandBoh Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van den 2 October. In ket gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 760.5 te Bodo. De laagste stand van den barometer 753.9 te Skagen. VERWACHTING. Zwakke tot matige westelijke tot zuidwestelijken wind, zwaar tot half bewolkt, waarschijnlijk nog re genbuien, zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Voorloopig Raasbcrielit. ALKMAAR, 1 Oct. Fabriekskaas. Kleine f59-, kleine boerenkaas f 57.50, commissie fabriekskaas f 55.—, commissie boerenkaas f 57.—, middelbare fabriekskaas f middelbare boerenkaas f 57.—. Aangev. 300 stapels, wegende225000 Kilogram. Handel vlug. ALKMAAR, 1 Oct. Graanmarkt. Aangev. 5687 heet. Tarwe f 9.50 a 10.25, gerst f 9.60 a 0,0, gerst chev. f 10.— a 10.70, haver f 6.— a 7.—, bruine boonen f 19— a 21—, rood mosterdz. f 50.— a kanariezaad f 21.—, blauwm.zaad f 32 a 36, ci- troenboonen f 20.50 a 22, paardebsonen f 12 a 12.50, witte boonen f 23 a 26,—, duivenboonen f 12.—. geel mosterdzaad f 32.—. Groene erwten f 16— a 23.—, grauwe erwten f 24*— a 28.50, vale f 22.50 a 25.50. BROEK OP LANGEND1JK30 Sept. 32 zak aardappelen. Bravo's f 0.a 0.Julia muizen 0.a 0.Schoolmeesters f 0.a 0-Blauwe f 1.15 a 0.Eigenheimers t 1.35 a 1.40, drielingen f 0.70 a 0.— 8700 bloemkool f 8.— a 14'2e soort f 3.10 a 4.—, 19400 roode kool f 3.70 a 17 60, 20800 gele kool f 4.90 a 16.10, 13900 witte kool f 6. - a 23.50, 0— bos wortelen f 0a 0.156 baal nep f 5. a 6,10, drielingen f 5.80 a 6.20, 2290 baal uien f 5.50 a 6—, 1130|Kg. slaboonen f 3.50 a 5.40, 0— Kg. augurken f 0.a 0.192 baal wortelen f 1.20 a 1.75, 1600 bieten f 14.10 a 0.—, 1000 rammenas per 1000 f 13 a 1 wagons wittekool f 337 a 0—.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2