DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterrelo. Yai het oostelijk oorlogsterrelo. Van bet zuidelijk oorlogsterrein. Stedelijk Musenm. Marktpolitie. No. 231 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementspriis per 3 maanden 11—, fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 cl p. regel, grnnte letters naar plaatsruimte. Brieven fr. II. V. Bnek- en Handelsdrukkerij vJi. HERAfls. GOSTER S ZOON, Voordeur C 9. Telefnnnnr. 3. ZATÜRDAG 2 OCTOBER NEDERLAND. ALKMAAR, 2 October. Het militair nieuws van het Westelijk oorlogstooneel is vandaag van weinig beteekenis. Er worden nog steeds aanvallen en tegenaanvallen gedaan, doch deze leveren aan geen van beide zijden resultaten van eenig belang op. Het loont niet de moeite om dte actie in bij zonderheden na te gaan of de legerberichten te verge lijken. Het waarnemen van Zeppelins in ons land wijst op een nieuwen Duitschen luchtraid, waarvan bijzonder heden tot dusverre nog niet gemeld zijn. Ook van het Oostelijk oorlogstooneel is het nieuws schaarsch. De Russen vergasten ons op een reeks bij zonderheden, waarbij zij zelfs afdalen tot gevechten, waarin 10 man gevangen genomen werden, de Duit- schers deelen alweer mee, dat ze Dunaburg dichter ge naderd zijn en verklaren, dat zij in September 421 offi cieren en 95.464 man gevangen namen en 37 kanon nen, 298 mitrailleurs en een vliegtuig buit maakten. Berichtten de Engelschen een succes van beteekenis in het Tweestroomenland, de Turken verklaren, dat het Engelsehe offensief der viermaal sterkere strijd krachten daar volkomen mislukt. Sir To ward Grey, de Britsche minister van buiten- landsche zaken, heeft een verklaring doen publiceeren, waarin wordt gezegd, dat reeds eenige dagen geleden Duitsche en Oostenrijksche officieren in Bulgarije zijn aangekomen en dat de verbonden mogendheden nu ver plicht zijn om de staten te steunen, die door Bulgarije bedrèigd worden. Deze mededeeling werd te Londen als bijzonder ernstig beschouwd. Zij kan worden aan gemerkt als een officieuze bevestiging van de Fransche berichten, volgens welke Engeland en Frankrijk tot volkomen overeenstemming waren gekomen en vastbe sloten waren maatregelen te nemen om gewapenden bijstand tegen Bulgarije te verleenen aan Servië, mocht dat land worden aangevallen. Rusland staat hier niet bij, het moet zich alleen be reid hebben verklaard, in het uiterste geval een afzon derlijke actie in de Zwarte Zee te ondernemen. Reeds gaan er geruchten, dat er met. toestemming der Griek- sche regeering al troepen der verbondenen in Salo- niki zijn geland, doch deze geruchten dienen bevestigd te worden. Onmogelijk is zulks evenwel geenszins. Immers de Gneksche minister-president Venizelos heeft Woensdag' in de Kamer verteld, dat Griekenland wel onzijdig wil blijven, maar bereid is met de wapens zijn zelfstandigheid en zijn levensbelangen te verdedi gen en zich te verzetten tegen elke poging van welken Balkan-staat ook, om zich een overheerschende positie te scheppen, ten1 dj 1 hij in het bijzonder sprak over „de Servische bondgenooten". Het manuscript dezer rede moet tevoren door den Koning zijn goedgekeurd. De toestand op den Balkan is dus thans zoo, dat de verbonden mogendheden de hoop op Bulgarije voor goed hebben verloren, dat Bulgarije bij een inval in Servië te rekenen zal hebben op de hulp van Duitsch- land en Oostenrijk, maar dok op tegenstand van En geland en Frankrijk en vermoedelijk ook van Grieken land. Wij zeggen „vermoedelijk", omdat het allen schijn heeft, dat Griekenland in dat geval wel troepen der verbondenen zal doorlaten, maar het van verschil lende omstandigheden (o. a. de sterkte dier troepen) zal laten afhangen of het zijn legers zelf meezendt. Vermelding verdient het, dat de Duitsche gezant te Konstantinopel, die eenigen tijd te Sofia vertoefde, vóór zijn vertrek naar de Turksche hoofdstad door 'Isaar Ferdinand in gehoor werd ontvangen. Een nader telegram uit Sofia spreekt de aanwezig heid van Duitsche officieren te Sofia beslist tegen. Er heet maar één Duitsche officier te zijn, n.l. de Duitsche militaire attaché! Engelsehe bladen bejammeren Bulgarije's houding ernstig. De Momingpost meent, dat Koning Ferdinand zijn volk op een gevaarlijk pad, naar de misdaad voert, de Daily Chronicle zegt, dat Bulgarije zijn verderf te gemoet gaat, het Daily News acht het Bulgarenrijk ho peloos, zelfs, zegt het blad, bij de onhoudbare veron derstelling van een Duitsche overwinning. Eigenaardig bij dezen stand van zaken is het zeker, dat de Köln Ztg. aan de verbonden mogendheden dit denkbeeld toeschrijft, dat er eerstdaags een Oosten- rijksch-Duitsch ultimatum aan Roemenië over den doorvoer van munitie zal worden gezonden. Eigenaar dig, immers wanneer Bulgarije den centralen mogend heden goedgezind is, zullen ze weldra den doorvoer door Roemenië naar de Dardanellen geheel kunnen ontberen. Er zit dus nog veel duisters in de Balkan-gebeurte nissen Het eerste schot uit een Bulgaarsch geweer zal echter als het sein van den starter wezen: zoodra het gevallen is, nemen de bloedige rennen een aanvang, weet men wie er aan meedoen en hoe ze van meet gaan. Thans is er nog gelegenheid tot geknoei en ge konkel en verrassing. Te Londen is een officieel verslag gepubliceerd over de besprekingen van de ministers Kitchener en As- quitk met de leiders der vakvereenigingen over het re- cruteenngsvraagstuk, waarvan de slotsom is, dat de benoodigde mannen in Engeland door vrijwillige aan werving kunnen worden verkregen. Naar de Times meldt, zijn de leden van het Russi sche ministerie teruggekeerd, na in tegenwoordigheid van den Tsaar in het hoofdkwartier te hebben verga derd. Volgens de Russische bladen zou de volksverte genwoordiging, de Doema, reeds 8 October weer bij eenkomen. Aan Oostenrijkschen kant maakt men met voldbe- ning het bezoek wereldkundig, dat de Oostenrijksche troonopvolger heeft gebracht aan Triest, waar hij door de bevolking hartelijk heet te zijn ontvangen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: In Artois gingen de Franschen vooruit, in een aan val met handgranaten, in de loopgraven en stellingen ten oosten en zuidoosten van Neuville. Twee Duitsche tegenaanvallen werden ondernomen, een op de sterkte die de Franschen gisteren veroverden in het bosch van Givenchy, de andere op de loopgra ven waarin zij zich nestelden ten zuiden van- den heu vel 119 Beide werden volkomen afgeslagen. Ten noorden der Aisne, bij Soupir, deden dte Duit- schers een hevige demonstratie tegen de Fransche loop graven. Hun artillerie- en infanterievuur werd echter niet door een infanterie-actie gevolgd. In Champagne deden de Franschen door hun vuur een Duitschen tegenaanval mislukken, in den omtrek van het Maison de Champagne. Flet aantal gevangenen, gisteravond gemaakt bij den Franschen vooruitgang ten noorden van Massiges, be draagt 280, onder wie zes officieren. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Duitsche legerbericht nog in een deel van het vorig nummer opgenomen meldde gisteren Vijandelijke monitors beschoten zonder succes de omstreken van Lombaertzijde en Middelkerke. De En gelschen beproefden gisteren niet weder een nieuwen aanval. Onze tegenaanvallen ten noorden van Loos maakten, ondanks heftigen vijandelijken tegenstand, verder vorderingen. Eenige gevangenen, o. w. twee of ficieren, en een mijnwerper, vielen in onze handen. De pogingen der Franschen om ten oosten van Sc.; chez en ten noorden van Neuville terrein te winnen, mislukten. hi Champagne mislukte een met sterke strijdkrach ten ondernomen vijandelijken aanval ten oosten van Auberive. Evenmin slaagden de Fransche aanvallen in de streek ten noordwesten van Massiges, waaraan af- deelingen van zeven verschillende divisies deelnamen. Het aantal bij de aanvallen in Champagne tot dus ver gemaakte gevangenen is tot 104 officieren en 7019 man gestegen Met goed gevolg werd door mijnontploffingen de Fransche stelling bij Vauquois beschadigd. Fransche vliegers wierpen bommen op Henin en Lietard, waardoor acht Fransche burgers werden ge dood. Wij hadden geen verliezen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren Legergroep-Hindenburg: Ten W. van Dunaburg, bij Grendsen, werd een nieuwe positie van den vijand bestormd. In de gevechten ten O. van Madziol en aan het front tusschen Smorgon en Wischnef werden Russische aan vallen onder zware verliezen afgeslagen. Deze legergroep maakte gisteren 1360 gevangenen. Legergroep-Prins Leopold van Beieren: De vijand deed herhaalde partieele aanvallen, zonder succes. Al le aanvallen werden afgeslagen. Zes officieren, 494 man en 6 mitrailleurs bleven in onze handen. Legergroèp-Von MackensenDe toestand is onver anderd. Legergroep-Von Linsingen: De aanval gaat voor uit. Het aantal in September door de Duitsche troepen in het oosten gemaakte gevangenen bedraagt: 421 of ficieren en 95.464 man; het aantal buitgemaakte krijgs- trofeeëm: 37 kanonnen 298 mitrailleurs en een vlieg tuig. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) Het officieele Oostenrijksche bericht meldde giste ren: In Oost-Ga licië is niets bijzonders voorgeval len. Bij Novo-Alexeiwitsj mislukte een Russische aan- valspoging onder ons vuur. Aan de Ikwa en in het Wolhynische vestinggebied geen verandering. Aan de Kormin wonnen de bondgenooten opnieuw terrein. Russische tegenaanvallen werden afgeslagen. Vijf Oostennijksch-Hongaarsche escadrons namen bij zulk een aanval twee officieren en 400 man gevangen en maakten een mitrailleur buit. Op de beide jongste gevechtedagen vielen in dit gebied 10 officieren en 2400 man in onze handen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren meldtië: Aan de fronten in Tirol en Karinthië hadden giste ren slechts artillerie-gevechten plaats. De reeds gemel de aanvallen op onze bevestigde linies westelijk van den Bombasch werden door de dappere Salzburger schutters afgeslagen. Gistermorgen deden de Italianen met sterke troe penmacht driemaal een aanval op Mizli Osh en op de zuidwestelijke helling van dien berg, doch zondter suc ces. Daarbij leden zij zware verliezen. De aanvalspogingén tegen enkele punten van het bruggehoofd bij Tolmein werden eveneens afgeslagen. Aan het zuidbostelijk oorlogstooneel niets nieuws. KORTE BERICHTEN. Koeropatkin, wien het bevel over een legercorps in het Russische centrum was aangeboden, heeft ge weigerd. Waarschijnlijk zal hem nu de bescherming van St. Petersburg worden opgedragen. Aan een groot aantal Duitsche socialisten is ver boden, tijdens den oorlog als sprekers op te treden. De zemaatregel is gericht tegen de Liebnecht-groep. Uit Milaan wordt aan de „Voss. Ztg." gemeld, dat het ltaliaansche stoomschip „PiemonP' in brand gevlogen is, ten gevolge van kortsluiting. Een streng onderzoek zal worden ingesteld. De Avanti constateert, dat gedurende het laatste halve jaar 250.000 tonnen steenkool minder werden in gevoerd in Italië dan in het overeenkomstige tijdperk verleden jaar. BOTER. Het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van bo ter maakt bekend, dat voor de week van 3 tot 10 Octo ber voor 60 pet. der boterproductie certificaat van uit voer zal worden verleend, terwijl 40 pet. voor het bin- nenlandsch verbruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. SMOKKELEN. Donderdagavond werden aan het station te Gennep ter verzending naar Duitschland aangeboden 5 kis ten eieren, welke onder douanetoezicht verpakt en daar na door middel van zoogenaamde colli-versluiting (een touw zonder knoopen kruiselings om de kist en aan de hoeken er doorheen loopend, waarvan de einden met een lood zijn geplombeerd) waren verzegeld. Aangezien de kisten veel te zwaar waren voor eie ren en twee ervan waarschijnlijk 't gevolg van het moeilijk hanteeren lekten, weigerde het stationsper- soneel ze ter verzending aan te nemen, waarna ze on der toezicht der douane werden geopend. Het bleek nu, dat al de kisten bovenop twee lagen eieren bevatten en daaronder spek, worst, thee, boter, plantenvet, enz. en dat deze goederen er nadat de ver zegeling door den rijksambtenaar was geschied, wer dén ingebracht door verbreking van het koord, dat we der zoodanig aaneengeknoopt was, dat de knoop zich in de kist bevond en dus van de verbreking uiterlijk niets te zien was. De zending werd in beslag genomen, zegt de Tel., en tegen den afzender, zekeren P., uit Cuyk, proces-ver baal opgemaakt. MILITAIRE TEHUIZEN EN DE GEEST ONDER DE TROEPEN. De heer Duymaer van Twist heeft de volgende vra gen tot den minister van Oorlog gericht le. In de vergadering der Tweedie Kamer van 15 Juli 1915 heeft de minister van Oorlog verklaard te willen overwegen, of het binnen toelaatbare grenzen mogelijk zal zijn, hier en daar iets te doen met betrek king tot het verleenen van subsidie aan de militaire tehuizen. Heeft deze overweging reeds tot eenig resultaat ge leid? 2e. Is het onderzoek naar de juistheid der beweer de ongenoegzaamheid van de geestelijke verzorging der gemobiliseerde troepen, waarvan in de Memorie van Antwoord op het wetsontwerp tot het langer in dienst houden van ingelijfden bij de militie, ingezon den bij Brief van 10 Juli 1915, sprake is, reeds afge- loopen En zoo -ja, welk resultaat heeft dit onderzoek opge leverd 3e. Is de minister van Oorlog bereid, zijnerzijds te bevorderen de totstandkoming van een Koninklijk be sluit, waarbij vrijdom van port ten behoeve van de mi litairen wordt verleend, zooals dit was geregeld bij Koninklijk besluit van 28 Augustus 1914, no. 60? VLIEGONGELUK. Volgens gisteravond 10 uur ingewonnen inlichting was de toestand van luitenant Polis goed, en die van luitenant Hofstee bevredigend, hoewel de patiënt pijn lijk is. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, heeft gistemamiddag een kort be zoek aan beide patiënten gebracht. KON. NATIONAAL STEÜNCOMITé. De 55ste lijst van bij het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 ingekomen bijdragen van 29 Augustus tot en met 4 Sept. 1915, vermeldt een totaal van 22.433.7014, makende met het totaal der vorige lijs ten ad. 2.873.815.31 een totaal aan ontvangen bij dragen en toezeggingen van 2.896.249.02. HET STOP ZETTEN VAN DEN DIENST OP ENGELAND. Naar de Tel. verneemt is het stop zetten van den dienst op Engeland door de maatschappij „Zeeland" een gevolg van het aanwezig zijn van mijnen op de Engelsehe kust, die daar door Duitsche onderzeeërs ge strooid zijn. Verschillende Nederlandsehe stoomsche pen, die bij de „Deals" lagen, is aangezegd, dat zij moeten blijve liggen totdat de Engelsehe mijnenvisr nchers het gebied schoongeveegd hebben. TABAK ALS CONTRABANDE? Naar aanleiding van de mededeeling van de Tel., dat door de geallieerden binnenkort tabak op de lijst van contrabande zal worden geplaatst, wordt aan genoemd blad bericht, dat bij de N. O. T. van een dergelijk besluit niets bekend is. De berichtgever van de Tel. houdt echter zijn mede deeling met beslistheid vol, dat de Engelsehe regeering een dergelijk voornemen beeft. KALIMESTSTOFFEN. De Duitsche regeering heeft bepaald, dat naar ons land slechts patentkali zal mogen worden uitgevoerd. Er komt dus geen kalizout en geen kaïniet. Omtrent de grootte der vrij te geven partijen kan geen mededeeling worden gedaan, omdat deze afhankelijk zal zijn van hetgeen Nederland als tegenprestatie zal kunnen en willen stellen, verneemt het N. v. d. D. BINNENLAND. Oetnengd Nieuws. SABOTAGE? Over verscheidene aankondigings-biljetten voor den wedstrijd LI. V. V.Hercules, die morgen gehouden GRATIS-BEZICHTIGOrO op ZOXDAG 3 OCTOBER» 's namiddags van 1 tot 3 uur. Kinderen beneden de 12 jaren worden niet toege laten, van 12- tot lójarigen leeftijd sleGhts onder geleide. In de loealen mag niet gerookt worden. Het aantal gelijktijdige bezoekers mag niet meer dan 50 bedragen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belang hebbenden dat bet vee op de Maandagsehe Veemarkt met Ingang van 4 OCTOBER a.s. niet eerder dan 6 UUR 's morgens op de markt mag worden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. IMPPEYG, Voorzitter. DOSfATH, Secretaris. wordt, was Donderdag in Den Haag een strook ge plakt waarop met vette letters mededeeling werd ge daan, dat deze wedstrijd niet zou doorgaan. De „Nieuwe Couranf' heeft zich gewend tot het be stuur van H. V. V. ten einde te weten te komen om wel ke reden dteze ontmoeting niet zou plaats hebben. Toen bleek, dat van dit niet-doorgaan geen sprake is ge weest en dat men bier te doen heeft met een schande lijk geval van sabotage, mogelijk voortspruitend uit concurrentiewangunst. Het bestuur van H. V. V. heeft een klacht ingediend bij de Haagsche politie, in de hoop, dat de daders zul len kunnen worden opgespoord EEN LUCHTVERSCHIJNSEL. Donderdagavond zullen misschien vele ingezetenen van Leeuwarden, die toevallig het oog naar het uit spansel hadden gericht, een verschijnsel hébben waar genomen, dat waarschijnlijk aan dé electriciteit in de atmosfeer moet worden toegeschreven. Het was, alsof een reusachtige ballon uiteenbarstte, onder een prach tig blauw-violet licht. Daar hoegenaamd geen geluid werd waargenom behoeft niet te worden gedacht aan een ongeluk van een luchtschip onzer Oostelijke naburen. Voor een „verschietende ster" was het verschijnsel van veel te grooten omvang. (L. Cxt) MAASKANALISATIE. Er is een wetsontwerp ingediend tot verfdaring van het algemeen nut van de onteigening van eigendommen in de gemeenten Maasbracht, Wessem, Linne, Beeg- den, Roermond en Maasniel, noodig voor den aanleg van twee stuwen, sluizen met kanalen, grond- en an dere werken, ten behoeve van de kanalisatie van een gedeelte van de rivier de Maas. SPOORWEGLIJNEN IN GRONINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot bevorüëring van den aanleg van spoorweglijnen van Groningen over Slochteren naar Weiwerd, van Groningen over Winde weer naar Appingedam, van Groningen over Bedum naar Uithuizen en van Uithuizen over 't Zandt naar Windeweer. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHAGEN. Bij het toelatingsexamen voor de eerste klasse slaag den: K. Bakker, Landsmeer, O. Benit, Hoogwoud; P. de Boer, Opperdoes; T. de Boer Schagen; H. Bos- sert, Alkmaar; C. Doekes, Haarlem; C. Geerligs, An na Paulowna; D. Ji. Jimmink, Wieringerwaard; D. Kaan, Anna Paulowna; W. Kaan, Anna Paulowna; A. Ji. Keyser, Texel; S. Keyser, Texel; P. Koster, Avenhom; K. Roos, St. Maarten; K. Schenk, Groote IJpolder; Jb. Schuurman, Twisk; C. Stammes, Scha gen; A. H. Stoel, Haarlemmermeer; J. Veerdig, Wie- ringen; J. Wartenhorst, Dirkshom; L. van Wijk, Haarlemmermeeren als leerling van de lessen in zui velbereidingJ. Kaper, te Kolhom; P. Klare te Koi- horn. UIT WIERINGERWAARD. In eene op Vrijdagavond gehouden vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw afd. Wieringerwaard, werd het bestaande reglement zoo danig herzien en gewijzigd, dat de afdeeling voortaan ook kan optreden als aankoopvereeniging, evenals te Waard en Groet. Een commissie van aankoop, bestaande uit 3 leden, werd gekozen, n.l. de heeren W. Metzelaar, C. Schenk Az. en H. Koster. Het bestuur wil met spoed aan den arbeid, opdat men nog dezen winter er van kan profi- teeren. Verder werd besloten voor de maanden Octo ber, December en Februari sprekers uit te noodigen en wel één van het Centraal Bureau in verband met de aaiikoopvereeniging2e. de heer A. M. Kuijsten, rijks- landbouw-ingenieur te Wageningen, over hygiënische stalinrichting en ten 3e. de heer van der Hurk, om na mens de Raiffeisenbank te Utrecht de werking der boe renleenbanken eens uiteen te zetten. Dit laatste kon misschien aanleiding geven om ook 'in deze gemeente te komen tot oprichting van een boerenleenbank. Het bestuur meent, dat ook hier een boerenleenbank wel recht van bestaan heeft. Onze gemeente is twee vereenigingen rijker gewor den. Er is hier n 1. opgericht een afdeeling van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. J.l. Donderdag avond hebben alhier gesproken mevr. Goudsmit-Goud- smit van Amsterdam, mevr. Thiel-Wehrbein van Haar lem en mevr. Vlam van den Heldler. De dames hebben wel succes gehad, want van de 70 aanwezigen zijn er 27 toegetreden als lid. Er is een voorloopig bestuur aangewezen bestaande uit mevr. Bamouw-Reijst, mevr. Haringhuizen-Boon uit mevr. Bamouw-Eerlman en mej. P. Bakker. De tweede vereeniging is een afdeeling van den Bond van Melkveehouders. Hier zijn n.l. 16 melkleve- ranciers, die hunne melk leveren aan van dien Berg Li mited en dit jaar zoo ongeveer 1 i/i cent per Liter min der ontvangen dan anderen. De bedoeling is nu zoo veel mogelijk afdeelingen en leden te krijgen, dat men meerdere macht krijgt en niet meer afhankelijk behoeft te zijn van de syndicaatfabrieken. Door eendrachtig sa- Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5