DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterrein. Van bet oostelijk oorlogsterrein. Kamer van Koophandel en Fabrieken Van liet zuidelijk oorlogsterrein. No. 232 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maandenfl,,fr. p. post 11.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. 8. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.b. HERDls. COSIERSZOO», Voorbant CO. Telefoonnr. 3. MAANDAG 4 OCTOBER Openbare Nergadermg BULGrARIJË. NEDERLAND. ALKMAAR, 4 October. De berichten van het Westelijk oorlogstooneel lui den thans precies zoo als enkele dagen na het offensief der Engelschen bij Nieuw Kapelle of dier Duitschers bij Soissons. Zij gewagen van zware artillerie-gevech ten, aanvallen en tegen-aanvallen met stikgasbommen en handgranaten. De Fransche berichten spreken van Duitsche tegenaanvallen, die afgeslagen werden, de Duitsche hebben het over afgeslagen Fransche aanval len. Dit alles maakt den indruk, dat het groote offen sief der verbonden mogendheden, tegen October aan gekondigd, maar onder den drang der omstandighe den eenigen tijd vervroegd, reeds is afgeloopen. Het groote offensief! In een legerorder van den opperbevelhebber, gene raal Joffre, door het Wolffbureau wereldkundig ge maakt en gedateerd 14 September, wordt gezegd, dat het noodzakelijk is geworden tot den aanval over te gaan, om. de Duitschers uit Frankrijk te verjagen, om de neutrale volkeren er toe te brengen, ten gunste der verbonden mogendheden een beslissing te nemen en de Duitschers te dwingen, hun opmarsch tegen het Russische leger te verlangzamen. Zeer sterk wordt de nadruk gelegd op de toebereidselen voor den aanval. Ailes is geschied, zoo lezen we, om hem met aanzien lijke s.-ijdkrachten en geweldige materieele middelen te ondernemen. Veel troepen ook dank zij) het aan land gebrachte Engelsche leger werden gereed ge houden voor dezen aanval. Deze strijdkrachten, ter sterkte van verscheidene legerkorpsen, beschikten even als die, welke aan het front gehandhaafd' werden, over nieuwe, volledige krijgsmiddelen. Het aantal mitrail leurs was meer dan verdubbeld. De veldkanonnen, die naar gelang' hunner afslijting door nieuwe stukken ver vangen waren, beschikten over een aanzienlijken voor raad munitie. De auto-parken werden uitgebreid, zoo wel ten behoeve der verpleging als van de verplaatsing der troepen. Aan de zware artillerie, het gewichtigste aanvals- werktuig, was de grootste aandacht besteed. Een aan zienlijke hoeveelheid batterijen van zwaar kaliber was met het oog op de komende aanvals-actie, verzameld en in gereedheid gebracht. De voor ieder stuk vastgestelde dagelijksche munitie-voorraad overtrof het tot dusverre ooit vastgestelde maximum-verbruik. Het tegenwoordige tijdstip werd voor den algemee- neu aanval zeer gunstig genoemd. „Aan den eenen kant zijn Lord Kichener's legers in Frankrijk aan land gezet, aan den anderen kant namen de Duitschers nog in de vorige maand troepen van ons front, om deze naar het Russische front te zenden. De Duitschers hebben slechts een geringe reserve achter de dunne linie hunner loopgraven. De aanval zal algemeen zijn, en zal uit verscheiden groote, gelijktijdig uitgevoerde aanvallen bestaan, die op zeer uitgestrekte fronten zullen plaats vinden. De Engelsche troepen zullen er met een aanzienlijke troe penmacht aan deelnemen, terwijl ook de Belgische troe pen aandeel in deze actie zullen nemen. Zoodra de vijand aan het wankelen is gebracht, zul len de troepen op de tot dien tijd werklooze gedeelten van het front op hun beurt aanvallen, om de wanordle te volmaken. Voor alle troepen, welke aan den aanval deelnemen, zal het niet alleen betreffen, de eerste vijan delijke loopgraven te veroveren, maar rusteloos dag en nacht verder te gaan, voorbij de tweede en derde li nie, tot in het vrije veld. De geheele cavalerie zal aan deze aanvallen deelne men, ten einde het verworven succes te benutten. De gelijktijdigheid dezer aanvallen, hun kracht en om vang zullen den vijand beletten, zijne infanterie- en ar tillerie-reserves op een punt te verzamelen zooals hij het ten Noorden van Atrecht doen kon. Deze omstan digheid verzekert ons 6ucce6." Een Fransche regiments-commandant voegde aan deze legerorder van generaal Joffre toe, dat de krachts inspanning tengevolge zou kunnen hebben, dat de oorlog opeens uit was en de commandant van de En gelsche garde-divisie wees er op, dat van den afloop van dezen slag het lot van de komende Engelsche ge slachten zou afhangen. Het Wolffbureau voegt hieraan eenige mededeelingen toe. Maar elke commentaar is hier overbodig. Het Fransche blad „le Temps" zegt, dat de slag in de Champagne misschien nog wel veertien dagen kan duren en dat het Fransche volk geduld hebben en ver trouwen koesteren moet. Maar het Engelsche blad „The New Statesman" geeft indirect te verstaan, dat dit offensief der verbondenen toch heel wat anders is dan door de Duitschers en Oostenrijkers tegen de Russen is geleverd. Het blad vergelijkt de beide aanvallende bewegingen van Mei. De verbondenen vielen toen op enkele punten aan en telkens over een smal front, zij braken door de eerste Duitsche linie en werden voor de tweede tot staan gebracht, hun offensief faalde, daar het hier en daar plaatselijke winsten tegen zeer hoogen prijs opleverde. De Duitschers vielen op een groot aantal verschillende punten aan en de grootste aanval had plaats over een front van 40 mijlen breedte, zij braken door linie na linie met een snelle opeenvolging van mokerslagen, die den Russen geen tijd gaven, een duurzamen nieuwen slagboom op te richten, het Duit sche offensief werd daardoor het grootste succes van den oorlog. Het Engelsche blad vat de verejschten van een groot strategisch succes aldus samen: 1. Een onbeperkte hoeveelheid munitie; 2. een gelijk tijdig offensief langs de geheele linie met hevige aan vallen in een groot aantal ver van elkaar verwijderde sectoren tegelijk; 3. deze hevige aanvallen moeten plaats hebben over een breed front4. het doorbreken van de eerste bevestigingslinie moet rasch worden ge volgd' door een hevigen aanval op de tweede, het doorbreken van de tweede moet op dezelfde wijze worden gevolgd door een aanval op de derde en zoo voorts met voldoenden spoed om den loopgravenoor log tot een einde te brengen en over te gaan tot den veldoorlog, d'ie de mogelijkheid biedt, over waarlijk groote afstanden vlug vooruit te komen. Bij zulk een beweging is de bekwaamheid en geoe fendheid van de officieren en hun gezamenlijk werken als een machine van het hoogste belang. Nieuw Kapelle zou een veel grooter gebeurtenis zijn geweest, dan het geval was, indien slechts onze officieren, aldus „The New Statesman", ter plaatse, het juiste gebruik had den weten te maken, van het verbazende succes van- het eerste uur. Een vertraging van slechts weinige uren doemde de beweging er toe een volledige en kostbare mislukking te worden. De te overwinnen moeielijkhe- den zijn reusachtig, zij kunnen overwonnen worden, gelijk de Duitschers hebben getoond, doch daartoe is noodig een hooge graad van geoefende intelligentie en organisatie niet slechts bij het hoofdkwartier, doch ook bij den staf van divieses en brigades en zelfs bij de officieren der enkele regimenten. De naaste toekomst zal toonen, zegt de „New Sta tesman" ten slotte, in hoeverre onze officieren zichzelf hebben bekwaamd, om een vraagstuk op te lossen van welks belang iedere nieuwe veldslag hen tot dusver meer heeft moeten overtuigen. In hetgeen hierboven aangehaald is uit den dagorden van generaal Joffre, zijn een paar regels met schuine letter gedrukt. Immers daar wordt te verstaan gegeven, dat het offensief mede werd gewaagd om indruk te ma ken op den Balkan, welk doel wel niet meer zal wor den bereikt. De toestand schijnt daar thans tot een snelle oplossing te komen, doordat Rusland aan Bul garije een ultimatum heeft gesteld. Rusland zegt, dat de Bulgaarsche militaire toebereidselen wijzen op een aanval „op een broedermoord op een Slavisch volk" en de Russische gezant ontving daarom den last met het geheele personeel van de legatie en van de consula ten Bulgarije te verlaten, indien de Bulgaarsche regee ring niet binnen 24 uur openlijk breekt met de vijan den van de Slavische zaak en van Rusland en niet overgaat tot de onverwijlde verwijdering van officieren behoorende tot de legers van staten, die zich met de verbonden mogendheden in oorlog bevinden. Natuurlijk is dit ultimatum gesteld in overeenstem ming met Rusland's bondgenooten. Men was er blijkbaar van overtuigd, dat Bulgarije voorgoed ver loren was. De „Temps" berichtte, dat Bulgarije 15 October handelend zou optreden, uit St. Petersburg werd gemeld, dat Koning Ferdinand aan handen en voeten gebonden, aan Duitschland en Oostenrijk over geleverd is, dat een Duitsche kolonel tot commandant van het koninklijk paleis is benoemd, dat de woning van den minister-president door geheime Duitsche agenten wordt bewaakt teneinde te voorkomen, dat hij op het laatste oogenblik nog gaat veranderen, alle be velen van het Bulgaarsche ministerie van oorlog zijn onderworpen aan de goedkeuring van Duitsche en Oostenrijksche officieren, de Duitsche en Oostenrijk- sche gezantschapsgebouwen zijn met het oog op mo gelijke onlusten ingericht als weleer het fort Chabrol, Duitsche journalisten werken samen met den Duitsch- gezinden leider van het persbureau. Was Zaterdag de toon der bladen in de verbonden landen zooals hij was in de dagen toen Turkije op bet punt stond mee te vechten, hun berichten over Sofia zijn heden van denzelfden aard als die, welke destijds over Konstan- tinopel werden geseind. En intusschen hebben Russi sche schepen in de Zware Zee de Bulgaarsche havens in het oog gehouden en heeft men, volgens Duitsche berichten, in Odessa en Sebastopol toebereidselen ge troffen voor een landing in Bulgarije. Bulgarije moge nog wat blijven dralen, het zal meevechten. Maar welke zal de houding van Grieken land zijn? Vermoedelijk zullen de Duitsche bladen nu precies zoo schrijven over Athene en Saloniki als de couranten der bondgenooten thans doen over Sofia. Reeds nu beweren ze, dat Saloniki als nieuwe basis door de bondgenooten zal worden gebezigd. Grieken land zal zich dan ook wel aansluiten bij de verbonden mogendheden, of minstens, gelijk Luxemburg, troepen doorlaten. De grootste verrassing kan echter Roemenië nog brengen. Het lijkt er nog wel het meest op, dat het strict neutraal zal blijven. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen een telegram meldde, dat Frankrijk officieel aan Grieken land mededeelde de landing van Fransche troepen te Saloniki, die gevolgd zullen worden door andere, ook Engelsche, dat de heer Venizelos daartegen1 protesteert. Engelsche, en dat de heer Venizelos daartegen protes teert. Of het echter bij bet protest blijven zal, dan wel of Griekenland met de verbondenen gaat meevechten of zich tenslotte ook tegen de entente heeft gekeerd? DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gisteren: Tusschen Souchez en het Givenchy-bosch trachtten de Duitschers tot viermalen toe ia eèn gevecht met gra naten eenige gedeelten der verloren loopgraven te her overen, zij werden echter overal teruggeslagen. In Champagne werd een tegenaanval der Duitschers op de stellingen ten noorden van Le Mesnil, dien de Franschen den eersten October veroverd hadden, even eens afgeslagen. De Duitschers beschoten het achterfront der Fran schen, vooral in het dal van de Suippe, nog steeds met granaten met verstikkende gassen. De Fransche artillerie richtte het vuur op de batte rijen van den vijand en bracht er verscheiden tot zwij- gen. Veldmaarschalk French seinde Zaterdag: Wij de den in den afgeloopen nacht een tegenaanval en bereik ten daarmede het doel, dat wij ons hadden voorgesteld, n.l. de verovering van twee Duitsche loopgraven ten zuidwesten van vestinggracht 8, die de vijand op 26 September heroverd had. Geen andere gebeurtenissen aan ons front. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Vijandelijke monitors richtten hedenmiddag zonder resultaat hun vuur op Westendebad. Een nieuwe poging der Engelschen om gedurende den nacht het ten noorden van Loos gelegen verloren terrein te herwinnen, mislukte totaal. De vijand leed zware verliezen. Nadat op verschillende punten zeer verbitterde gevechten op korten afstand hadden plaats gehad, staakte de vijand hier zijn aanvallen. Een aanval van de Franschen ten oosten van Sou chez mislukte, ondanks de groote menigte gasgranaten, waarvan de vijand gebruik maakte. Een vijandelijke aanval uit Neuville op de hoogte ten oosten van die plaats werd afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. In een nachtelijk gevecht met gra naten, dat op dien aanval volgde, verloren wij een stuk loopgraaf van 40 M. "De Franschen herhaalden gisteren hunne aanvallen in Champagne niet. Met afwisselende sterkte hield het artillerievuur van den vijand aan. Ten noorden van Le Mesnil werd de vijand uit een naar onze stellingen vooruitspringende loopgraaf ge worpen, waarbij hij belangrijke verliezen leed, ook aan krijgsgevangenen. In een gevecht met handgranaten om de stelling ten noordwesten van Ville-surTourbe behielden wij de bovenhand. De vijand herhaalde zijn luchtaanvallen op Laon en Vouziers. In beide plaatsen werden weder een groot aantal burgers de slachtoffers van het bommenwerpen. In de streek van Rethel werd het Fransche luchtschip „Alsace" genoodzaakt te landen. De inzittenden wer den gevangen genomen. Heden te 8 uur 36 's voormiddags werden door Fransche vliegers bommen geworpen op de neutrale stad Luxemburg. Twee Luxemburgsche soldaten, een arbeider en een winkeljuffrouw werden gekwetst. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: In cavalerie-gevech- ten zuiden van Koschany werd de vijand over de Mjad- siolka teruggeworpen. Overigens is er niets van be lang gebeurd. Bij de legergroepen van prins Leopold van Beieren en Mackensen is de toestand dezelfde gebleven. Legergroep-von Linsingen: Na de nederlaag bij Czernysz en de mislukking van alle aanvallen der Rus sen op het front ten noorden van Czernysz hebben» de Russen den westelijken oever van de Kormin, met uit zondering van eenige kleine posten bij de overgangen, ontruimd. Het aantal der door de Duitsche troepen gemaakte krijgsgevangenen bedraagt 2400 man. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luidde' De vijand ontruimde gisteren, uitgeput door de vele mislukte aanvallen, waarin hem zulke groote verliezen berokkend waren, den daags te voren bezetten weste lijken oever van de Kormin-beek. Overigens is de toestand in het noordoosten niet veranderd en hadden geen bijzondere gebeurtenissen plaats. De Russische generale staf berichtte Zaterdag; De Duitschers zetten hunne aanvallen in de streek van Gross-Eckan voort, maar hadden geen succes. Het station Lievenhof ten zuidoosten van Jacobstadt werd met zwaar geschut beschoten Tusschen het Demmer- meer, gelegen ten zuiden van Dunaburg en de Driswi- aty had een artillerie-gevecht plaats. Ten oosten van Swenten sloeg onze cavalerie de Duitschers terug en bezette het dorp Postawy. Na een bajonetgevecht bezetten wij het kerkhof bij de dorpen Tscheremtschitza en Stackowtzy aan het zuidelijk uiteinde van het Narotch-meer en het dorp Berejnoya. Na bezetting van deze punten werd de vij and een flink eind naar het westen teruggedreven uit de buurt van den spoorweg naar Wileika. In de streek van het dorp Perewoz aan de Wilya ten noorden van Smorgon duurt het gisteren begonnen hevige gevecht voort. In een gevecht bij het dorp Zaloeji aan de Boven- Schara ten zuiden van Lachowitschi verdreef een onzer bataillons den vijand van de hoogten en nam twee of ficieren en 109 man gevangen, terwijl het zelf slechts negen man verloor. te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Woensdag 6 Oct. 1915, des avonds half negen. A. PRINS Az., Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. In de streek van de Midden-Styr bij het dorp Lama- ne ten zuidoosten van Kolki, had een hevig gevecht plaats, dat den geheelen dag duurde. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Gisteren voor het aanbreken van den dag groepeerden zich de Italianen voor een krachtigen aanval op den noordwestelijken sector van de hoogvlakte van Dober- do. De Oostenrijksche artillerie opende onverwacht het vuur op hen en verjoeg hen grootendeels. Deze on derneming van den vijand eindigde met een aanval van een bataljon aan den weg van Saraussina naar San Martino. Deze aanval en nog een andere, die tegen den middag werd gedaan, werden echter afgeslagen. Ook mislukten pogingen van den vijand om ten oos ten van Redipugla tot actie over te gaan. Zekere be wegingen achter het vijandelijke front en het drukke verkeerd op de Venetiaansche spoorwegen hadden n.l. de aandacht der Oostenrijkers getrokken. Overigens gebeurde aan het zuidwestelijk front niets van belang. EEN ULTIMATUM VAN RUSLAND. Aan den gezant van Rusland te Sofia is opgedragen om zonder verwijl aan minister-president Radoslawof een nota te overhandigen, waarvan de vertaling hier volgt: „De gebeurtenissen, die op het oogenblik in Bul garije plaats grijpen, geven blijk van het definitieve besluit van de regeering van Koning Ferdinand om het lot van het land in de handen van Duitschland te leggen. De aanwezigheid van Duitsche en Oostenrijksche of ficieren op het ministerie van oorlog en bij de staven van het leger, de concentratie van troepen in de aan Servië grenzende zone, de aanvaarding door het kabi net te Sofia van de ruime geldelijke ondersteuning door onze vijanden, laten geen twijfel meer over aan het doel van de tegenwoordige militaire toebereidselen van de Bulgaarsche regeering. De mogendheden van de Entente, die de verwezen lijking van de verlangens van het Bulgaarsche volk wenschen, hebben minister-president Radoslawof her haaldelijk medegedeeld, dat elke vijandige daad' jegens Servië beschouwd zou worden als tegen haar zelf ge richt. De verzekeringen, door het hoofd van het kabinet ge geven in antwoord- op die waarschuwingen, worden weersproken dtoor de feiten. De vertegenwoordiger van Rusland, dat met Bulga rije verbonden is door de onvergankelijke herinnering aan de bevrijding van dit land van heit Turksdie juk, kan door zijn tegenwoordigheid dte toebereidselen voor een broedermoordenden aanval op een Slavisch volk en bondgenoot niet sanctionneeren. De Russische gezant heeft daarom bevel ontvangen met het geheele personeel van de legaties en consulaten Bulgarije te verlaten, indien de Bulgaarsche regeering niet binnen 24 uren openlijk breekt met de vijanden van de Slavische zaak en van Rusland en niet overgaat tot d'e omiddellijke verwijdering van de officieren, behoo rende tot de legers die in oorlog zijn met de mogend heden van de Entente. KORTE BERICHTEN. Het Noorsche stoomschip „Elisabeth", op weg van Leith naar Havre, is gisteren door brand vernield. De bemanning is gered. In de week van 22 tot 29 September zijn 1387 stoomschepen Engelsche havens in- en uitgevaren. Zes stoomschepen zijn in den grond geboord. In het Fransche parlement is een wetsontwerp aangenomen betreffende een aanvullend crediet van 13 Yi millioen gulden dat bestemd is om de soldij van onderofficieren en soldaten met 10 cent te verhoo- gen. Een Duitsche onderzeeër heeft Donderdagavond de Noorsche bark „Aktie" bij Kragerö, in brand gesto ken. De bemanning ging in Lillehavn aan land. Op dte Mississippirivier zij bij den jongsten storm in Amerika 149 menschen omgekomen; aan de kust van Louisiana zijn 106 menschen omgekomen en wor den er 105 vermist. Bovendien zijn er honderden door de overstrooming afgesneden. E>e teweeggebrachte stoffelijke schade wordt ruw geschat op 250.000.000 gulden. Nieuwe anti-lichtmaatregelen zijn door het En gelsche ministerie van Binnenlandsche Zaken voor Londen voorgeschreven. Het licht in trams en omni bussen mag juist voldoende zijn om het ophalen der vrachtprijzen mogelijk te rpaken. Bij het rijden over bruggen mag in het geheeel geen licht uitstralen. In spoorwegcoupés moeten de gordijnen voortdurend dicht blijven. Ook de gordijnen voor de vensters der huizen moeten 's avonds neerhangen, indien het vertrek ver licht is. KAAS. Vanwege het Rijks Centraal Bureau voor den Uit voer van Kaas is bij circulaire het volgende ter kennis van de kaas-exporteurs gebracht: Het is ons gebleken, d'at K. A. Swets, te Hardinx- veld, als détaillist kaas gekocht heeft van een bij ons Bureau aangesloten grossier. Deze kaas werd weer verkocht aan A. Baron, te Nieuwpoort. Deze ver kocht de kaas aan W. Kuyl Jzn., eveneens te Nieuw poort, die trachtte de kaas aan een exporteur te ver- koopen MAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1