DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kt westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlspterrelo. Van het zuidelijk oorlogsterreln. Uitkeering vergoedingen LANDWEER, LANDSTORM en MILITIE. No. 233 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIIIIs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. DINSDAG 5 OCTOBER NEDERLAND. ALKMAAR, 5 October. Van alle oorlogstooneelen trekt op het oogenblik de Balkan de meeste belangstelling. Niet omdat het zoo veel kan schelen, wie baas in Macedonië is, maar om dat in de eerste plaats daar beslist zal worden over het lot van Konstantinopel en daardoor over het feit, wie de meeste zeggingschap zal hebben over den toe- komstigen landweg over Bagdad naar Indië. Daarom hebben beide groepen van mogendheden zoo groot be lang bij 't Balkanvraagstuk, daarom zullen de centrale mogendheden een troepenmacht stellen onder leiding van veldmaarschalk v. Mackensen, daarom landen de Engelschen en Franschen overhaast troepen, zich niet bekommerend over het feit, dat zij, de beschermers van de rechten der kleine mogendheden, nietwaar? de neutraliteit van Griekenland schenden. Een entente diplomaat te Athene heeft reeds verklaard, dat de sterk te van de strijdkrachten der verbondenen op den Bal kan in overeenstemming zal zijn met het gewicht dat de verbondenen aan den toestand op dit schiereiland hechten en daarvoor zijn er troepen genoeg beschik baar. De Grieken? Och, zegt de Framsche oud-minister van buitenlandsche zaken, Stephan Pichon, in het Pe tit Journal, als de Grieken en Roemenen, de Engel- sche, Fransche en Russische (Italië zal dus niet mee doen?) uniformen zien, zullen zij nadenken en hun vorsten wel tot nadenken stemmen, omtrent hetgeen er van hun koninkrijken worden zou, indien Tsaar Fer dinand de overwinning behaalde. De militaire mede werker van het Zwitsersche „Journal de Genève" zegt het nog wat duidelijker: „Ik stap, zoo redeneert elke minister in de verbonden mogendheden, over den slag boom heen en bezet Saloniki en zelfs de Vardar-lijn, welke ik hem overigens later terug zal geven met sa- mengestelden interest." Griekenland protesteert. Men zegt te' Londen, dat het een formeel protest is en dat de ürieksche regeering het land niet zal prijs geven aan een verwoesting. Zelfs ontziet de „Times" zich niet, te verklaren, dat dit protest volkomen overeenkomt met hetgeen Duitschland den Belgischen Koning aanried vóór den inval in België. Maar wil dit iets anders zeg gen, dan dat de landing van Engelsch-Fransche troe pen, evenzeer in strijd is met het recht der kleine na ties als de doortocht der Duitsche troepen door Lux emburg, door België? Loopen de verbonden mogend heden niet even hard over de neutraliteitsrechten der kleine mogendheden heen als Duitschland deed en plei ten zij niet even hard „noodzaak" Op den Balkan krijgt men thans dus waarschijnlijk het brandpunt van den strijd. In hoeverre daaraan de Balkanstaten zullen deelne men staat nog altijd niet vast. Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, kennen wij nog niet het Bul- gaarsche antwoord op het Russische ultimatum. En hoewel dat antwoord vrijwel zeker schijnt, is het voor barig en onvoorzichtig zich daarop met stelligheid te baseeren. Ook Griekenland's houding valt zoomin als die van Roemenië met zekerheid te bepalen. Juist nu de wereldpolitiek de inzet van den oorlog is gewor den, zijn verrassingen allerminst uitgesloten en is het zaak, om kalm de gebeurtenissen af te wachten en niet vooruit te loopen. De berichten van het Westelijk oorlogstooneel mel den voor beide partijen eenige plaatselijke vorderin gen ten noorden van Atrecht, terwijl de Duitschers op de Engelschen terrein veroverden. Beiden vallen ook in de Champagne aan, zonder 't echter tot terreinwinst te brengen het zijn de gewone gebeurtenissen van den dag. Maar dit wil geenszins zeggen, dat de bondge- nooten een aanval op grooter schaal niet zullen her halen, dat het Joffre-offensief ten einde zou zijn. Im mers zulk een aanval eischt een langdurige voorberei ding, waarbij men er rekening mee moet houden, dat een aanval op een tweede linie nog veel lastiger is dan op die der eerste. Wordt een eerste linie aangeval len, dan kan daarop van alle kanten een overweldigend vuur worden gericht en kan een overweldigende infan- terie-massa attaqueeren, terwijl de aanvaller van de tweede linie bij zijn aanval beperkt is tot het gat, het welk hij in de eerste linie heeft geslagen,, dus niet zulke hoeveelheden kanonnen en mannen in het vuur kan brengen; daarentegen weet de verdediger tevo ren, op welk gedeelte de aanvaller is aangewezen en kan zich daarnaar inrichten, d. w. z. zijn versperrin gen, versterkingen, bezettingen en reserves dienover eenkomstig regelen. Vandaar het overwegend belang van een snellen doorgezetten aanval, waarbij dade lijk verscheidene linies wordten genomen. Wij hebben reeds vaker opgemerkt, dat de Franschen den achter 't Duitsche front loopenden spoorweg trachten te ver meesteren. Lukt dit, dan moeten de Duitsche troepen zich snel terugtrekken, willen ze niet gescheiden wor den. Teneinde de Duitschers toch zooveel mogelijk te bestoken, zijn de vliegers druk bezig om spoorweg stations, treinen en dépots te bebommen. Zoo meldt het Duitsche legerbericht heden een luchtaanval op Metz en gisteren op Luxemburg, door den Duitschen schrijver notabene een neutrale stad geheeten men moet maar durven! Immers Duitschland zelve heeft, door de neutraliteit van het land te schenden, de hoofd stad en het operatie-terrein betrokken. Eén van de doeleinden van het naar alle waar schijnlijkheid vervroegde Joffre-offensief was het eenigszins ontlasten van den Rus. Naar de laatste offi- cieele mededeelingen van het Oostelijk front te oord'ee- len, zou men zeggen, dat dit doel bereikt is. Immers deze geven den indruk, dat de Duitsch-Oostemrijksche opmarsch thans overal tot staan is gekomen, dat de Duitschers en Oostenrijkers op die verdediging zijn aangewezen en dat de Russen tot het offensief zijn overgegaan. Van de Hindenburg-groep vernemen we uit het Duitsche communiqué, dat de Russen na een omvangrijke artillerie-voorbereiding in dichte gelede ren tusschen Portaway en Smorgon (80 K.M. ten Oos ten van Wilna) tot een aanval zijn overgegaan, die werd afgeslagen, evenals een aanval ten noorden van Friedrichstadt aan de Duna. Het Russische commu niqué meldt verschillende plaatselijke voordeden, be haald ten Oosten van Wilna (de dorpen Borovya, Ko- zianka en Portawal werden genomen). Naar verluidt, wenscht Duitschland niet te voldoen aan den eisch van Amerika, om de verantwoordelijk heid voor het tot zinken brengen van de „Arabic (19 Augustus) op zich te nemen, de zekerheid te geven, dat een dergelijke daad niet wedër voorkomt en een be hoorlijke schadeloosstelling te verstrekken. Het heet, dat den Duitschen gezant Bemstorff gevraagd zal worden te Washington te komen, teneinde de opvattin gen der Amerikaansche regeering mondeling te verne men. Inmiddels moeten, naar Reuter meldt, Ameri kaansche marine-officieren, die het stuk metaal onder zochten, gevonden aan boord der „Hesperian" (ver gaan 5 September, volgens de Engelsche admiraliteit getorpilleerd door een Duitschen onderzeeër, hetgeen echter door de Duitsche admiraliteit nadrukkelijk werd tegengesproken) overtuigd zijn, dat het stoom schip op een mijn gestooten is. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK Het Fransche communiqué van gistermiddag luidde: Ten noorden van Atrecht gaat de Fransche aanval vooruit in het bosch van Givenchy en hoogte 119. De Franschen bezetten het kruispunt der Vijf Wegen. De strijd wordt bijna onafgebroken voortgezet met bom- inenwerptuigen in de loopgraven en geschutvuur aan beide zijde in de omstreken van Quennevières en Nou- cron. In Champagne wederzijdsche artillerie-beschieting in de omstreken van de hoeve Navarin. Twee Duitsche tegenaanvallen werden gisteravond afgeslagen ten N. van Le Mesnil. In den nacht was het aan de overige deelen van het front kalm. Een Fransch luchtvaart-eskader wierp op het Station des Sablons te Metz veertig bommen van groot kali ber. Andere vliegtuigen vervolgden de beschieting van de lijnen, kruisingen en achterhoeden-stations van het Duitsche front. Het Duitsche hoofdkwartier meldd'e gisteren: Gistermorgen kwamen voor Zeebrugge vijf monitors en begonnen de kust zonder succes te beschieten. Drie Belgen vielen als slachtoffer van het vuur. Onze kustartillerie trof een monitor, die, ernstig be schadigd, moest worden weggesleept. Tegen het Engelsche front ten N van Loos, waaruit in den nacht een mislukte uitval tegen onze posities ten W. van Haines werd ondernomen, ging onze aan val vooruit Ten Z. van de beek bij Souchez konden de Fran schen zich in een kleine loopgraaf, aan de hoogte ten N. W. van Givenchy, vastzetten. Ten Z. van die hoogte werden de Fransche aanval len afgeslagen. Een 40 M. lange loopgraaf ten N.-O. van Neuville werd door ons herwonnen. In Champagne gingen gistemamiddag de Franschen in de streek ten N.-W. van Massiges en ten N -W. van Ville-sur-Tourbe tot den aanval over,- doch zonder succes Hunne troepenconcentraties werden onder con centrisch vuur genomen. Een sterke nachtaanva.1 op onze posities ten N.-W. van Ville-sur-Tourbe brak in ons artillerie- en mi- trailleurvuur samen, met zware verliezen voor den vijand. Het station te Chalons, het hoofdpunt van dén aan voer van Fransche aanvalstroepen in Champagne, werd hedennacht met succes door vliegers met bom men beworpen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legeiigroep van Hindenburg. De Russen gingen gisteren, na krachtige artillrie-voorbereiding, op bij na het geheele front tusschen Postawy en Smorgon in dichte groepen tot den aanval over; déze werd echter onder sterke verliezen uiteengeslagen. Ook nachtelijke partieele aanvallen bleven zonder succes. Ten Z. W. van Lennewadten aan de Duna werd1 een vijandelijke aanval afgeslagen. Bij de andtere legergroepen is toestand onveranderd AAN DE SERVISCHE GRENS. Een Oostenrijksch legerbericht meldde gisteren Aan de Beneden-Drina drukker schermutselingen Overigens is het rustig. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Aan het front in Tirol betoonden de Italianen een levendiger activiteit, die tot groote, langdurige gevech ten op de hoogvlakten van Vielgereuth en Lafraun leidl- de. Op de hoogvlakte van Vielgereuth werden onze stel lingen op den Plauit van den vroegen ochtend door zwaar en middelbaar geschut onder snelvuur genomen. In den voormiddag gingen van de gereed gehouden vij andelijke infanterie kleine af deelingen over tot een aanval, die echter werd afgeslagen. 'sAvonds her vatte de vijand met een talrijke hoofdzakelijk uit ber- saglieri en Alpenjagers bestaande, legermacht den aanval en kwam dicht bij onze versperringen. Gedu rende den nacht gelukte het hem een steunpunt te ne men. Onze troepen wierpen hem echter na een hard nekkig gevecht er weder uit. Zoodoende bleven al on ze stellingen in onze handen. Op de hoogvlakte van Lafraun noodzaakte ons ge schutvuur de ageerende infanterie tot een terugtocht, waarbij zij groote verliezen leed. Ook in de streek van Burgenstein werden de aan vallen van kleinere afdeeiingen zonder moeite afgesla gen. KORTE BERICHTEN. Het Duitsche stoomschip „Svienia" is Zondag bij Arcona door een Engelschen onderzeeër met geschut beschoten. Het schip is bij Stubbenkammer op strand gezet. Tien man der bemanning zijn in Kolliger Ort geland. De Fransche minister van oorlog Millerandt heeft last gegeven, de talrijke kanonnen die dn Artois en Champagne op de Duitschers veroverd zijn, naar Pa rijs te brengen. Zij zullen ten toon gesteld worden in het legermuseum en op de Esplanade des Invalides. Volgens een bericht van den Engelschen minister van koloniën heeft een troep van 1500 a 2000 mannen op een vergadering van de Zuid-Afrikaansche partij:, geleid door generaal Smuts, geweld gepleegd. Politie en soldaten beschermden generaal Smuts. Op de derde Duitsche oorlogsleening zijn tot en met Zaterdag 2 dezer 3 milliard' gulden gestort. Binnenkort zullen in Pruisen alle personen tus schen 45 en 50 jaar onder de wapens worden geroe pen. In Noord-Wales is veel sneeuw gevallen. De Ca- der Idris, de Arzans en de pieken van Snowdon zijn geheel wit. VERDUISTERING MILITAIRE KLEEDING. Uit het onderzoek in zake de verduistering van mi litaire goederen is gebleken, dat de knechts van een beurtschipper ook ten nadeele van andere firma's goe deren hebben verduisterd. In verband daarmede zijn Zondag wederom te Am sterdam huiszoekingen gedaan, waarvan het resultaat was dat een partij ondergoed, kostuums, enz. is inbe- slaggenomen. ANKEVEEN EN DE OORLOG. Aangezien de waterleiding te Amkeveen nog maar steeds op zich laat \Vachten, moeten de dorpsgenooten zich vergenoegen met vaartwater. Nu is dit den laat- sten tijd sterk verontreinigd, omdat de sluizen te 's-Graveland zijn opengezet en de faecaliën uit die plaats afdrijven naar de dorpen. Oude dekens, vodden enzalles wordt er uit opgevischt. Nu kan dit moge lijk wel in verband staan met de inundatie, maar ge vaarlijk voor de gezondheid is het! DE ENGELSCHE GEZANT NAAR ENGELAND. Sir Alan Johnstone, de Engelsche gezant bij het Ne- derlandsche Hof, is gisteravond naar Engeland ver trokken. Het vertrek van den heer Johnstone moet opvallen, zegt de Tel., nu hij eerst sinds eenige dagen weer in ons land is teruggekeerd na een kort verblijf in Enge land. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EEN AVONTUURLIJKE REIS. De Prov. Gron. Courant vertelt de avonturen van een 15-jarigen Groningschen jongen, die sedert veertien dagen onverwacht bij zijn familie terug was gekomen, nadat hij in Maart 1913 met zijn ouders naar Amerika was vertrokken. Zonder een sou op zak is hij van Chicago naar Ne derland gekomen. Hij vertelde o. m, dat, toen zijn moeder 5 maanden na hun aankomst in Chicago over leed, er voor hem niets meer bestond, dat hem aan Amerika bond. „Moeder en ik", zoo zegt hij, „voelden ons in Chicago eigenlijk niet op ons gemak." „Veertien dagen nadat Moe haar oogen voor goed ge sloten had, pakte ik, wat ik meende noodig te hebben, bijeen, en sloop de deur uit, naar het station, met de bedoeling op een goederenwagen te klimmen en de reis naar Holland te aanvaarden als blinde passagier, want geld had ik juist genoeg om een paar dagen van te kunnen leven; reisgeld kon er beslist niet af. Welken kant ik uit moest wist ik niet, en ik kroop dus in den eersten den besten goederentrein, die afreed. Toen de trein eindelijk 's avonds een mij onbekend station binnenliep, klom ik uit den wagen en ging de stad in om brood te koopen en om te hooren waar ik eigenlijk wel was. Men antwoordde mij: Kentucky. Toen wist ik het niet, maar later heb ik begrepen, dat ik in plaats van naderbij, verder weg was gekomen. Wat ik toen wel begreep, wat dit, dat ik in de eerste plaats wat meer geld moest hebben om de reis verder te volbrengen en ik besloot, dus werk te zoeken, geld te sparen en dan weer verder te trekken. Ik besteedde mij bij een boer. Daar bleef ik zoolang, ik weet niet precies hoe lang, ik geloof 2 maanden, tot ik meende genoeg te hebben en zette mijn reis per goederenwagen voort. Ditmaal moest ik een plaats zoeken boven op. Hier keek men er veel scherper op toe, doch door plat te gaan liggen merkte men mij niet op. Bij ieder stati on, dat wij aandeden, ging ik hangen aan den tegen- overgestelden kant van den wagen, om als de trein weer verder reed weer boven op te klauteren Als de trein 's avonds ergens stilhield, verliet ik mijn open luchtkwartier en trok dé stad in, om fourage op te De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nit- keerlngenloopende over het tijdvak van 26 September tot en met 5 October, zullen plaats hebben ten Stadliuize, op Woensdag 6 October a.s., voor zooveel de LANDWEER en den LANDSTORM aangaat, van 1011 uur en voor zooveel de MILITIE betreft van 1112 uur. Alkmaar, 4 October 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. PLAATSELIJKE BELASTINGEN. Hoofdelijke Omslag. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het 1ste Sup- pletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1915, den 22 September 1.1. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 29 September d.a.v. dóór de Gede puteerde Staten goedgekeurd, op heden aan den Ge meenteontvanger ter invordering is overgegeven en gelurende vijfm aanden op de Secretarie der Gemeen te voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen worden inge diend bij den Gemeenteraad, binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Alkmaar, 4 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. doen en ergens te gaan slapen, soms onder den bloo- ten hemel, soms in een volkslogement voor 15 cent en een bed. En den volgenden dag of ook wel eens een dag later, als er direct geen gelegenheid weer was, nam ik weer een goederentrein om verder te trekken. Twee weken na mijn afreis uit Kentucky was ik in Texas. Mijn geld was inmiddels weer verbruikt en ik moest dus weer wat zien te verdienen. Het gelukte mij een plaats te krijgen als cow-boy op een groote farm, waar wel twintig cow-boys waren. Twee maanden bleef ik er. Ik heb ef 30 dollar overgespaard en trok weer ver der als onbetaald vrachtgoed. Vijf dagen later arri- veerdè ik in San Francisco. Daar heb ik dagen aaneen rondgezworven, nu en dan wat verdienend, aldoor sla pend onder den blooten hemel. Hier werd ik eindelijk gewaar dat ik net aan den an deren kant van Amerika was gekomen en ik dus, wilde ik mijn doel bereiken, een schip moest zien te krijgen of denzelfden weg terug gaan, dwars door Amerika naar .Nieuw-York. De moeilijkheden telde ik niet, overdacht ik niet, daar heb ik nooit bij stilgestaan. Ik deed altijd wat mij op het moment het beste leek. Dat was in dat geval weer de goederentrein en op dezelfde wijze als zooeven reeds verteld bereikte ik in 11 dagen Nieuw-York. Nu moest ik over zee. Ik besloot mij voor een jaar te verbinden op dé marine en dan als ik eenigszins op de hoogte van 't schippersleven was, mij op een schip te verhuren. Ik begaf mij naar de American Navy en werd goedgekeurd. Drie maanden heb ik het volge houden.Op zekeren dag toen ik weer op een hondsche manier was afgebeuld, kleeddé ik mij stilletjes in bur ger, bond mijn marinepak tot een bundtel en deserteer de, met liet doel naar Nieuw-York terug te keeren, na tuurlijk weer als niet betalend reiziger. Daar geko men, liep ik dé haven af met de bedoeling, mij op een Hollandsch schip te verhuren. De „Rotterdam" lag in de haven, maar mijn verzoek om mee te mogen gaan werd afgewezen. lederen keer als er weer een Hol- landache boot vertrok meldde ik mij aan. Bij de Nieuw-Amsterdam, de Noordam, de Oosterdijk, doch telkens kreeg ik een weigerend antwoord. Onder de bemanning van dé Veendijk die daarna op vertrek lag, vond ik eindëlijk iemand, die mij helpen wou en met medeweten van een paar matrozen werd ik daags voor de afreis in den zandhoek verborgen. Vierentwintig uur heb ik in mijn schuilplaats doorgebracht, tot het schip in volle Zee was. Toen kwam ik te voorschijn en meldde mij bij de kapitein. Hij was verbaasd over mijn brutaliteit, maar niet kwaad, had blijkbaar mede lijden met mij en zette mij aan 't werk. Dikwijls echter overviel mij de vrees, dat ik in Enge land door de controle van boord zou worden gehaald, omdat in dezen tijd niemand zonder papieren of be wijs van nationaliteit, verlof werd gegeven door te rei zen. Wat algemeen gevreesd werd, gebeurde. In Duins werd ik met een Duitscher en een Engelschman, die via Rotterdam naar Huil wilde, van boord gehaald. Men geloofde mij aanvankelijk niet, dat ik Nederlan der was. Groningen lag volgens de meening der con troleurs in Duitschland. Toch kreeg ik eindelijk weer verlof naar boord terug te gaan. Eindelijk kwam ik in Rotterdam aan waar ik af scheid nam van de matrozen en ook van den kapitein, die mij 10 in de hand drukte om dé reis naar Gro ningen te maken." Er zou, zoo zegt het blad, een interessant boek zijn te maken van dit tweejarig avontuur. Wie het pro- beeren wil hij trachte dezen zwerver te laten spreken. Zijn naam en adres zijnJ. Duitscher, Kerklaan, Gro ningen. DE „VERMOORDE ONNOOSELHEYT" IN DEN MOOKSCHEN RAAD. Onder het publiek, dat de laatste zitting van den Raad van Mook bijwoonde, was de wed. Tacs. Vóór het voorlezen der notulen, vraagt zij, zoo vertelt de „Maas en Waler," of zij een woord mag richten tot den Raad, hetwelk de voorzitter bereidwillig toestaat. Weemoedig begint zij haar lotgevallen te verhalen en verzocht een bewijs van onvermogen om een proces tegen het gemeentebestuur aan te gaan, om haar eer en goeden naam terug te krijgen, die zij meent door het AARSGHE i

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1