Dg Vergissing van Vivien Eady. FEUILLETON- Nederland. gemeentebestuur verloren te hebben. Zij vraagt dit al leen, daar zij een gefortuneerden weduwnaar kan trou wen, maar deze wil niet, of zij moet eerst in haar eer hersteld zijn. De voorzitter is niet ongenegen haar een bewijs van onvermogen te geven, en zegt, dat zij dan met twee ge tuigen moet komen, waarna zij aan een der leden vraagt om getuige te zijn. Dit wordt geweigerd en mej. Tacs laat haar woordenstroom verder vloeien hoofdzakelijk tegen den veldwachter, die tevens ter ver gadering was en die destijds nog wel zoo bereidwillig was geweest haar een paar keer uitgeleide te doen naar de gevangenis te Arnhem. De voorzitter verzoekt haar bedaard te zijn en zegt, dat zij in haar eer hersteld zal worden. Hiermede was zij echter niet tevreden, zij wilde het hiuis terughebben, dat door dien hypotheekhouder we gens achterstand is verkocht en bovendien nog 1000 van de gemeente voor de schade, die zij geleden had door het zitten in de gevangenis. Nadat zij haar mondje nog eens flink geroerd had, gelast de voorzitter, dat zij de zaal verlaten moet, waarop een reeks van beschimpingen volgt. Onder oorverdoovend lawaai wordt zij daarop uit de zaal gezet. EEN OVERLADEN RECHTBANK. Het Dagblad van Noord-Brabant schrijft: Op dit oogenblik zijn er aan de Bredasche rechtbank niet minder dan drieduizend smokkelaarszaken aanhan- gig. Niet minder dan drieduizend. En in normale tijden is de rechtbank toch al overla- den. Geen wonder, dat er hulp is gezocht bij het Depar tement van Justitie te 's-Gravenhage, en dit zal nu, naar het blad verneemt, trachten te helpen door aan stelling van een nieuwen rechter en een nieuwen sub stituut-officier, die echter voorloopig niet zullen worden gesalarieerd. j£p denijr Men meldt aan het Hbld. uit Arnhem Het bezoek van Jef Denijn in verband met verbete ringen aan het klokkespel van den Grooten Toren wordt door het stopzetten van den stoombootdienst tusschen Engeland en Nederland vertraagd. Denijn kon dien tengevolge Zaterdag niet te Arnhem zijn zooals zijn bedoeling was; hij zal nu denkelijk in de volgende wctik komen. Vermoedelijk zal zijn bezoek drie weken duren, doch er is ook mogelijkheid dat de Mechelsche meester-bei- aardier zich voor goed te Arnhem vestigt. Ook gaan er geruchten dat te Arnhem zal worden gevestigd on der leiding van Denijn een beiaardierschool, waartoe vóór den oorlog in België plannen zijn gevormd. Het plan tot restauratie van de techniek van het klokkenspel te Arnhem gaat uit van de Vereenigmg V. V. V. te Arnhem. Reeds twee jaar geleden werd een dergelijk plan gevormd. In 1913 kwam Denijn op uitnoodiging van den heer Brandts Buys te Zutphen om daar het carillon te zien. Bij die gelegenheid be zocht hij ook Arnhem en gaf bij een bestijging van den toren een zeer gunstig oordeel over het klokkenspel. Tevens deelde hij aan den stadsuurwerkmaker en klok kenist, den heer R. Gort, mede welke wijzigingen noo- dig zouden zijn om het goed bespeelbaar te maken (o.a. is een metalen klavier noodig.) De heer Gort besprak daarop een plan voor de restauratie met ver schillende autoriteiten, doch dit bleef ook door den oor log rusten. Thans heeft V. V. V. het weder naar vo- ren gebachl' dronken kinderen Bij ontruiming van een lunchroom aan het Constant de Rebecqueplein te 's-Gravenhage, waar eenige jon gens en meisjes zich luidruchtig gedroegen ten gevol ge van drankgebruik, werd de politie door het op dringende publiek zoodanig bemoeilijkt, dat van de sa- 1 gebruik moest worden gemaakt. Voor zoover be nd werd niemand verwond. WEDERINVOERING BAKKERSNACHT ARBEID. De bakkerspatroonsvereeniging te Weesp, heeft, in erband met de concurrentie en tegenwerking van eeni ge collega's te Weesp en van depothouders, die bet brood van fabrieken uit omliggende plaatsen betrek ken, het besluit genomen, om met ingang van 1 No vember a s. den bakkersnachtarbeid weder in te voeren. Weesp was de eerste plaats in ons land, waar c.e bakkers op eigen initiatief de afschaffing ondernemen hadden SCHAGER PAARDENMARKT. Op de October paardenmarkt van Maandag j-1- wej"~ den 187 paarden, waaronder 45 veulens aangevoerd. De prijzen waren lager, dan bij de Julimarkt, vooral dit vooral was dit het geval bij jonge paarden. Besteed werd: Voor rijtuigpaarden 400 k 700, 2Yt jarige 300 k f 400, 1 H jarige 250 k 350 veulens 150 a 250, hitten 100 k f 300, werk paarden 150 k f 275, slachtpaarden 150 k f 200. De handel was trekkende, de afzet vnj goed Voor de verloting werden 13 jonge paarden aange kocht KORTE BERICHTEN. De ploegbaas van de Stoomtramwegmaatschap pij Venlo—Helden, die dezer dagen door een tram werd overreden is aan de gevolgen overleden. De directeur van de spoorwegmaatschappij MechelenTemeuzen die door de Duitsches tot 5 zijn tegenstander zoodanig met een biljartqueue op liet hoofd, dat de man aan de gevolgen overleed. Op het strand te Cadzand is een Duitsche mijn teren door rijksambtenaren te Losser, in verband met smokkelen, 70.000 K. G. margarine aangehouden. Te Franeker sloeg bij een vechtpartij een arbeider zijn tegenstandig zoodanig met een biljartqueue op het hoofd, dat hij aan de gevolgen overleed. Op het staand te Cadzand is een Duitsche mijn aangespoeld, welke onder toezicht van de kustwacht is gesteldoor q arrondissements-rechtbank te Utrecht werd 1Y, jaar gevangenisstraf geëischt te gen een 37-jarigen brievenbesteller aldaar, wegens Vdiefstal van reepen chocolade en sigaren uit postpak ketten voor Belgische strijders. De Bond van Nederlandsch Locomotiefpersoneel ïeeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waar in gewezen wordt op de wenschelijkheid van een duur- te-toeslag van twee gulden. Te Millingen is het 14-jarig dochtertje van een Belgischen schipper over boord gevallen en verdron ken. uit het Engelsch van CHASLE3 MARRIOTT. 25) „Neen, maar een ander zou het voor haar kunnen kunnen doen." „Wie?" vroeg hij. „Iemand, die reden had haar tegen je op te zetten, zei hij, veelbeteekend Stott zat eenige oogenblikken met gevouwen handen en keek naar den grond. „Kom mee naar buiten," zei hij, opstaande; „wij worden kinderachtig." Over 't geheel was mevrouw Hyde niet ontevreden Zij was tamelijk zeker, dat de mogelijkheid te moeten kiezen tusschen de liefde van een vrouw en Hugo on wetend te laten omtrent zijn afkomst, al tot hem door gedrongen was. Maar Stott's opmerking, dat de vrouw die hij met zijn genegenheid vereerde, hem zonder v ra gen moest aannemen, hoewel gekscherend gemaakt, her innerde haar aan een trek in zijn karakter, waarmede gerekend moest worden. Hij was zeer trotsch, en SI ADN1EUWS. BENOEMD. Tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool is benoemd dr. G. G. Kloeke, alhier. GESLAAGD. Aan de universiteit te Amsterdam is gisteren ge slaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde mej. A. G. C. Noorduijn, van hier. DIEFSTAL. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen den milicien G. D., terzake diefstal van een rij wiel. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft aangehouden P de G., die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van een gouden horloge met dito ketting. OP HEETERDAAD BETRAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie hier ter stede aangehouden J. N. S., die op hee- terdaad betrapt werd van het stelen van twee kippen. HERSTELD Prof. dr. J. A. C van Leeuwen, van de Utrechtsche universiteit, vroeger predikant alhier, heeft, geneel hersteld, het Diaconessenliuis te Utrecht verlaten, na aiclaar een operatie te hebben ondergaan. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. C. Kzwervend koopman, gedetineerd, diefstal, 4 maanden gevangenisstraf. W. 5., los werkman te Hoorn, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 3 jaar opzending. J D., koopman te Alkmaar, overtreding Leerplicht wet, bevestiging vonnis. G. K-, timmerman te Enkhuizen, overtreding bou- verordening, bevestiging vonnis U. Z., arbeider te Hoorn, dronkenschap, bevestiging vonnis. J. de W., werkman te den Helder, visschen zonder vergunning, bevestiging vonnis. R. K., visschersknecht te Wieringen, visschen zonder vergunning, bevestiging vonnis. J. L en J. B„ visschers te Wieringen, visschen zon der vergunning, bevestiging vonnis. A. van ABelg, thans arbeider te Anna Paulowna, mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf. C K.. boerenarbeider te Wester-Blokker, beleediging, 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. J. C., arbeider te Maastricht, huisvredebreuk, belee diging en wederspannigheid, 1 maand gevangenisstraf P. E los werkman te Hoorn, mishandeling, 7 boete of 7 dagen hechtenis J. Th. V., brandstoffenhandelaar te Akersloot, ver boden uitvoer, 5 boete of 5 dagen hechtenis. D. R fabrieksarbeider te Uitgeest, mishandeling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. BADHUIS WITTE KRUIS'. In de week van 27 September tot 2 October zijn in het badhuis van het Witte Krais genomen: 75 kuipba den, 81 regenbaden le klas, 211 regenbaden 2e klas, te zamen 367 baden. VROUWENKIESRECHT. (Vervolg.) Mevrouw Mulder van de Graaf, die inspectrice van een levensverzekering is, noemde hierop eenige voor beelden hoe de gehuwde vrouw te lijden heeft van den willekeur van den man. Momenteel heeft spreekster een geval onderhanden van een vrouw die mishandeld werd door haar man. Ze is in het bezit van eenig kapi taal en getrouwd buiten gemeenschap van goederen Ze wilde dus een lijfrente sluiten, maar zoo dat haar man er niet aan kon komen. Toen spreekster er echter haar directie over sprak, zei deze: Die vrouw kan die rente wel sluiten ,doch zal er danz elf mee inloopen; zonder toestemming van haar man mag ze 'm niet innen. Nog een voorbeeld. In een gezin is een tweeling geboren. Beide zijn echter zwak en een sterft al spoedig. Het eenigste middel om het andere te behouden is de couveuse. De moeder geeft haar toestemming cm het kind mee te ne men, doch de man komt thuis en weigert. Het kind moest blijven Een derde voorbeeld toonde eveneens aan welk een absolute macht de man heeft over de vrouw waarmee hij gehuwd is. Wel ja, de vrouw hoort in het gezin! Zie maar eens naar de gegoede vrouwen. Drie, vier middagen per week gaan ze tennissen, op tea's en wat dies meer zij. Hiervan zegt de man niets. Moet ze echter een avond een vergadering bijwonen dan zeg gen ze: De vrouw hoort in het gezin! Dat vrouwen kiesrecht oneenigheid in het huisgezin zou brengen is eveneens een leugen. In Frankrijk, dat geen vrou wenkiesrecht bezit, zijn bijna twee maal zooveel echt scheidingen als in de landen die het wel bezitten. Een voldoend bewijs dus. Wordt lid van onze vereenigiug, in uw eigen belang, aldus eindigde spreek-.ter In de pauze die nu volgde gaven de heer Adriaanse en mej. Blom weer van hun prachtig spel te genieten, waarna mej Kramer het woord kreeg. Deze behandelde het verband dat er bestaat tus schen de grieven tegen de wetgeving en de macht om de wetgevers te kiezen. Wanneer wij, aldus spreekster, een kamerlid, dat trotsch op zijn trots, en de uitwerking van het vervelen de gebabbel en de nieuwsgierigheid, om niet te spreken van de zekere vervolging van zijn buren, was om hem nog eenzelviger te maken en in zijn gebreken te stijven. Zelfs in de veronderstelling, dat hij voor de een of an dere vrouw een hartstocht groot genoeg zou koesteren, om over zijn vrees heen te komen, van Hugo de waar heid te zeggen, dan zou de geringste toespeling, op een verklaring voldoende zijn, om zijn mond geheel te slui ten. Trots zou er hem toe brengen alles te veronacht zamen, behalve hetgeen het gezond verstand voor schrijft. Toen zij door het Roscmorrandal wandelden, be merkte mevrouw Hyde, dat ondanks Stott's onver schilligheid voor zijn buren, hij toch in een stemming was, om onaangenaamheden uit te lokken. Hij keek scherp over de velden en tuinen met het oog van iemand die voorbereid op iets verkeerds is, en hij sprak oonnoodig ruw tegen een van zijn knechts vooi een schijnbaar onbeduidend plichtsverzuim. „O ja, het gaat me vrij goed", zei hij in antwoorc op mevrouw Hyde's vraag naar de boerderij. Ik verlies ten minste geen geld. Ik geloof, dat gij. evenals de anderen denkt, dat ik niet heelemaal wijs ben. Zij kunnen niet begrijpen, dat ik geen hoogcr doel heb dan te leven op de manier, die mij het best be valt, of ten minste, dat ik niet beweer er een te hebben Het is grappig, hoe weinig menschen zullen toegeven, zich voor vrouwenkiesrecht interesseert, vragen om hierover in de kamer eens te spreken, o, dan heeft me neer het verschrikkelijk druk; geen tijd, is het antwoord. Dit wordt echter anders als zijn kiezers iets van hem verlangen. Die toch moet hij ter wille zijn, zal hij zijn zetel behouden. Doch ieder, die deel heeft in den opbouw en de instandhouding van de maatschap pij moet daarin ook zeggenschap hebben. Veel vrouwen zijn tegenwoordig in de maatschappij werkzaam, veel meer als vroeger. Uit eenige cijfers en vergelijkingen welke spreekster gaf, bleek dit over tuigend. Naar evenredigheid gaat het aantal man nen dat in de maatschappij werkzaam is, ook wel voor uit, doch het toename-percentage der vrouw is veel grooter. Het onderwijs, een der eerste beroepen waar de vrouw een plaats innam, wijst dit voldoende aan. Van de onderwijskrachten zijn thans 42 pet. vrouwelijke. Wanneer nu een vrouw in de maatschappij werkzaam is, valt ze onder de wet. Ze heeft er dus groot belang bij dat ze kiesrecht krijgt. Nu, gedurenden den oorlog, is de toename van vrouwelijke arbeidskrachten wel zeer groot. In elke krant lezen we dit. Ze vervangen de mannen als spoorweg-beambten, tramconducteurs, in de munitiefabrieken, enz. De Engelsche Staat nu, waarborgt de mannen, voor zoover ze in Rijksdienst waren, welke nu dienst nemen, dat ze na den oorlog hun plaatsen, die in dien tusschentijd door vrouwen wer den vervuld, weer terug zullen krijgen. De particuliere instellingen doen dit niet en daar de vrouw voor min der arbeidsloon hetzelfde werk doet als de man, loopt lij de risico na den oorlog op de keien te staan Ais de vrouwen nu solidariteitsgevoel hebben, zullen ze niet vcor onderkruipers willen spelen en na den oorlog weer plaats ruimen voor de mannen. Doch zul len ze dat hebben ?Zie, daarom is het zoo goed als man en vrouw samenwerken, er geen bevoorrechting bestond en voor gelijken arbeid gelijk loon werd be taald In beider belang zou dat" zijn. Laten de vrou wen zich echter wel als onderkruipsters gebruiken dan zal dit een groot industrieel conflict ten gevolge hebben en de loonen zullen enorm dalen. Dat alles kan voorkomen worden door de grondwettelijke gelijkstel ling van man en vrouw. Het nu zittend ministerie heeft beloofd, dat de gelegenheid voor de vrouw zal worden opengesteld om kiesrecht te verkrijgen. Doch dit is niet voldoende. Door den oorlog moesten we ophouden met het verzamelen van handteekeningen op ons petitionnement, doch in 4 maanden tijds hadden reeds 165000 personen hun naam gezet, dat is in 4 maanden de helft van de handteekeningen die de S. D. A. P. in een geheel jaar bereikte met haar adres voor plaatselijke keuze. Toen gingen we naar den minister. We hebben ge daan was we konden om toch maar een positief ant woord te krijgen, doch het luidde zeer diplomatiek, dat bij de openbare behandeling in niet onbelangrijke mate aan de eischen der vrouwen zal worden tegemoet gekomen. We hebben nu een groote kans. Maar dan moet de volkswil spreken De voorstanders in de Tweede Kamer moeten weten dat ze het gansche volk achter zich hebben. En dan moet ons recht worden vastgelegd in de Grondwet. Ieder moet zijn best ei voor doen dat we krijgen algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen Het applaus dat op deze rede, evenals op de beide overige, volgde, bewees dat ze in den smaak der aanwe zigen waren gevallen. Nadat door den lieer Adriaanse en mejuffrouw Blom hog het „Ave Maria" van Schubert was ten gelioore gegeven, waarbij aan mej. Blom namens de afdeeling een ruiker werd overhandigd, sloot de presidente, on der een woord van dank aan spreeksters, musici en aanwezigen, te kwart voor elf de matig bezochte ver gadering. VERKOOPSTERS IN MANUFACTUUR- EN MODEZAKEN. De directrice van het Nationaal Bureau voor Vrou wenarbeid, mej. Anna Polak, heeft gegevens vergaard over den toestand waarin de hedendaagsche verkoop ster in manufacturenzaken en zaken van modeartike len zich bevindt en deze als no. 13 der goedkoope uit gaven van het bureau doen verschijnen. De schrijf ster wil het arbeidsleven van bepaalde categorieën van arbeidsters aan een diepergaahd onderzoek onderwer pen. Zij heeft het beroep van verkoopster in manufac turenzaken en zaken van modeartikelen voor haar eer ste vak-enquête. Het onderzoek is beperkt tot drie roote stedenAmsterdam, Rotterdam. 's-Gravenhage, cliëntèle, de bekwaamste interne verkoopsters 6 per week (dus pl m. 26 per maand) verdienen, benevens provisie van eigen verkoop. Die provisie wordt ook door de externen genoten. Hoeveel voor dezen het vast salaris bedraagt, wordt niet opgegeven. De inter nen in deze laatste zaak worden bij ziekte doorbe taald. Van de andere verkoopsters te Alkmaar is daar van niets bekend en boete wordt in geen enkele zaak geheven. In iedere zaak is gelegenheid tot zitten, terwijl in 2 van de 3 zaken, waaromtrent deze gegevens werden verstrekt, het internaat bestaat. Contracten bestaan er niet. In één zaak doet ééne verkoopster ook administra tief werk, in één zaak uitten de patroons klachten over de gebrekkige ontwikkeling en het gemis aan vakbe kwaamheid en -geschiktheid der verkoopsters. De schrijfster eindigt haar boekje, dat vele wenken voor de winkelverkoopster bevat, met eenige woorden aan de vereenigingen voor vakgenooten, de industriescho len, de organisaties van werkgevers op deze gebieden, de jongemeisjes uit de meer ontwikkelde kringen, die niet uit een ongemotiveerd vooroordeel het beroep van verkoopster ter zijde moeten schuiven en tot het koo pend publiek ten slotte, dat geen noodelooze moeite veroorzake en achtenswaardige mede-burgeressen niet behandele op een wijze alsof de kooper een,wezen van hooger orde ware dan de verkoopende EEN „VOORZORGAVOND." De Alkmaarsche Spaarzegel-vereeniging „de Voor zorg" heeft voor haar leden een „Voorzorgavond" ge organiseerd, welke bestaat in tegen zeer verlaagden prijs toegankelijke voorstellingen in het Alkmaarsch 3ioscooptheater aan de Langestraat. Tegen betaling van 5 cent per persoon kunmn de leden n.l. voor één tot 3 toegangskaarten krijgen. enevens Alkmaar, Hoorn, Dordrecht, Amersfoort en Enschede. Hier ter stede geschiedde het onderzoek door de dames E. v. d. Hoeven en ZeemanEriks. Van drie zaken beschikte men slechts over volledige gegevens De arbeidstaak begint in twee zaken om 8 uur en in één zaak om negen uur. Ze eindigt om 9 uur. Van langer werken des Zaterdags werd niets gemeld. De rustpoozen bedragen in een zaak 1 Y> uur (voor het middagmaal thuis) in een zaak 1 h 2 uur (voor mid dagmaal thuis wat de externen betreft; de internen eten gelijk met en evenlang als de familie), in een zaak 2 uur (n.l. 1 lA uur voor middagmaal thuis en 2 maal uur voor koffie- en theedrinken). De arbeidsduur per dag bedraagt in 1 zaak 10 a 10^6 uur, in 1 zaak 11 uur, en in 1 zaak 11 A uur; in alle zaken dus méér dan 10 uur; in 2 zaken 11 uur óf langer. In ééne zaak wordt één avond ,in ééne zaak 4 avon den per week vrij gegeven. Zon- en feestdagen zijn vrij. De duur der vacantie bedraagt in 1 zaak een week of 10 dagen, in 1 zaak 14 dagen en in 1 zaak 3 weken. Wat de salarisregeling betreft, hiervan is slechts be kend, dat in een bloeiende zaak te dézer stede in gar nituren, japonstcifen, handschoenen, enzhet salaris zich beweegt tusschen 6.50 en 9 per week (dus plm 2848 per maand), benevens een tantième van den omzet, terwijl in een andere, middelmatig groote con fectiezaak van dames-bcvenkleeren met meer gegoede dat zij genot hebben. Zij zullen alle mogelijke rede uen opgeven, waarom zij het een of ander doen, be halve de ware; omdat het goed voor hen is, of,om de wereld; omdat zij gedwongen worden of omdat het hun plicht is. Ik vertrouw den man niet, die vertelt, dat liet glas bier, dat hij drinkt, voor zijn gezondheid is." „Betreur je Fleet Street nooit?" vroeg mevrouw Hy de op eens. „Volstrekt niet," zei hij. „Waarom zou ik? Natuur lijk dacht ik eens, evenals andere jonge menschen, dat het mooi was je denkbeelden in druk te zien. Ik denk dat nog als men een drang volgt. Dat is de eeni ge manier van schrijven, die wat beteekent. Het deugt niet, je zelf wijs te maken, dat je in iets gelooft, al lijkt rmt ook nog zoo verheven. Maar de toestanden in Fleet Street zijn niet geschikt om iemand zijn aandrift te doen volgen. Ik schrijf niet meer behalve nu en dan over zuiver technische onderwerpen in verbanu met tuinbouw, en dergelijke dingen maar als ik wil de schrijven, kon ik het even goed hier als in Londen doen Beter, misschien Hij zweeg eenigen tijd cn mevrouw Hyde dacht, dat hij mogelijk tegen het voorgenomen bezoek opzag. ,.Je vindt het toch niet vervelend, dat ik gevraagd hem met me naar mevrouw Eady te gaan?" zei zij. O, neen, volstrekt niet", antwoordde hij haastig I „Ik houd veel van mevrouw Eady. Juffrouw Eady is IVIuirriuunuMi van IkmIoii, HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROGRAD, 5 Oct. (Offcieel.) Bij.Duna- burg beschoot de Duitsche artillerie een onzer re gimenten bij Tjichokowo tusschen den spoorweg en het Swentenmeer met projectielen van zeer zwaar kaliber. De vijandelijke infanterie deed on der dekking van het zware artillerievuur een aan val en bezette een gedeelte van onze loopgraven. Wij openden een vernietigend artillerievuur op de in onze loopgraven doorgedrongen Duitschers, die geen weerstand konden bieden aan ons vuur en terugtrokken onder zware verliezen. Onze infan terie deed een krachtigen tegenaanval, waarna de loopgraven weer door de Russen werden bezet. Op tal van overgangen over de Madziolki (een zijrivier van de Dissenki) wordt hevig gevochten. Het dorp Borovya bij Kozianky werd stormen derhand door ons genomen, waarbij krijgsgevan genen en machinegeweren in onze handen vielen. Wij verdreven de Duitschers met de bajonet uit de dorpen Kozianky en Postavy. In enkele secto ren van de rivier de Spiaglitzy ten zuiden van het meer van Wichnieuwskoi slaagden onze troepen er in naar den westelijken oever te gaan. Bij de bezetting van enkele dorpen in de omge ving van Tsjeremchitzy en Stakhovtzy werden on geveer 300 ongewonde Duitschers en vijf officie ren krijgsgevangen gemaakt. In het geheel zijn daar 19 infanterie-officiercn gevangen genomen. Bovendien maakten wij een aantal artilleristen en een officier gevangen, en veroverden vier mitrail leurs en ander materiaal. Op het front ongeveer van Smorgon tot de Pri- pet is de toestand ongewijzigd. Aan den mond van den Stochod had de vijand het dorp Pojog bezet, doch werd door een krachti gen aanval eruit geworpen. Eveneens werd de vijand verdreven uit zijn stellingen ten noorden van het dorp Soviecktchitsja aan den Styr in de streek van den spoorweg KowelSamy en het dorp Kostiveknotha ten z.w. van eerstgenoemd dorp, waarbij 200 man gevangen werden genomen terwijl een mitrailleur en een convooi veroverd werden. De vijand werd uit het dorp Tsminy verdreven. In de rapporten van de troepencommandanten wordt gemeld, dat de Duitsche krijgsgevangenen niettegenstaande de waarschuwingen en bedrei gingen van hun chefs, zeer vaak inlichtingen ver strekken over de uitputting van troepen en de be volking en verklaren dat de oorlog bij het volk steeds minder populair wordt. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 5 Oct. (Communiqué van gisteravond). In Artois hebben de gevechten van opgraaf tot loopgraaf den geheelen dag voortgeduurd. De vijand heeft opnieuw voet gekregen op de heuvels ten zuiden van het bosch van Givenchy bij het kruispunt de Vijf Wegen. Overal elders werden de herhaalde tegenaan vallen afgeslagen. Ten zuiden van de Somme hevig artillerie-duel cn gevecht met loopgraafmortieren. Ten noorden van de Aisne werd een vijandelijk vliegtuig genoodzaakt binnen onze linies te dalen. De aviateur werd gevangen genomen. HET RAPPORT VAN GENERAAL FRENCH. LONDEN 5 Oct. (Officieel.) De vijand open de gistermiddag een hevige beschieting gevolgd door herhaalde aanvallen op onze loopgraven tus schen de steengroeven van Vermelles en den weg naar Hulluch. De aanvallen werden met kracht uitgevoerd maar bereikten onze loopgraven niet en werden alle onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Meer noordwaarts heeft de vijand een groot ge deelte van de redoute Ffohenzollern heroverd. Op het overige front geen wijziging. TWEE NEDERLANDSCHE SOLDATEN GEDOOD OOSTBURG, 5 Oct. Hedennacht kwamen twee Nederlandsche soldaten van de grenswacht te St. Kruis, door oabekenden oorzaak in aanraking met de electrische draadversperring en werden onmiddellijk gedood. Beide slachtoffers zijn af komstig uit Frieschland, een hunner is gehuwd. AANGEDREVEN MIJNEN, 's GRAVENHAGE, 5 October. Gedurende de maand September zijn op onze kust 28 mijnen aan gedreven, hiervan waren 4 van Engelschen, 19 van Duitschen en 5 van onbekenden oorsprong. Het totaal der sedert het begin van den oorlog aangedreven mijnen bedraagt 673, waarvan 350 van Engelschen, 57 van Franschen en 93 van Duitschen oorsprong, terwijl van 173 de oorsprong onbekend is gebleven. nu, mceilijk. Ik bedoel niet, dat zij niet oprecht is, maar dat ze niet precies weet, wat zij wil. Ik dacht, oat wij elkander tamelijk goed gingen begrijpen dat wij vrienden zouden worden, maar op eens schijnt zij wel verstijfd te zijn." „Zij is neg heel jong", pleitte mevrouw Hyde. „Ja", zei hij met een vreemden glimlach„maar daar zij het volgend jaar gaat trouwen, is het nu toch wel tijd, dat ze het met zich zelve eens wordt „Denk ie niet, dat ze genoeg van Harpur houdt? zei mevrouw Hyde, om hem in het nauw te brengen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2