DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlogsterrein. Honderd en zeventiejide jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERWls. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. WOEIS1) A(i 6 OCTOBER BULGARIJE. NEDERLAND. NO 234 DK nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 6 October. Het Grieksche ministerie-Venizelos heeft zijn ont slag aangeboden. Wat er aan deze ontslag-aanvrage in het parlement is voorafgegaan, is ons op het oogen- blik nog niet bekend. Een Keulsch telegram meldt slechts, dat volgens Italiaansche bladen, de heer Veni- zelos niet voornemens was den politieken toestand uiteen te zetten, dat de oppositie hem tot spreken dwong, dat hij toen in de Kamer het protest over de troepenlanding heeft herhaald, dat hij bij de debatten heeft verklaard, dat volgens het Grieksch-Servisch bondsverdrag Griekenland verplicht is in te grijpen, zoodra Bulgarije Servië aanvalt, en dat na de mede- deeling van het verdrag aan de Kamer de zitting voor eenige uren geschorst werd. Wat er verder is ge schied, meldde men ons tot. dhsverre niet. Het geval is zeer zonderling. Terwijl Rusland aan Bulgarije een ultimatum zendt, omdat er Duitsche en Oostenrijksche officieren in het „neutrale" Sofia zijn, zendt Frankrijk troepen in het „neutrale" Salonika en wandelt de Britsche opperbevelhebber sir Ian Hamil ton daar vrij rond en heeft zelfs een onderhoud' met een Griekschen generaal over de leger-ontscheping. Hei Grieksche ministerie protesteerde wel is waar, maar wanneer dit protest iets meer dan een vormkwes tie was geweest, had het, zou men zoo zeggen, ge paard moeten gaan met intemeering. Reeds uit deze halve handelwijze bleek, dat het ministerie den ver bondenen welgezind was. Maar nu gaat dit kabinet plotseling weg. Juist zeven maanden geleden (6 Maart) toen de poging, om de Dardanellen te forceeren werd begonnen en Griekenland op het punt heette te staan zich bij de verbondenen te voegen, verdween het ministeric-Yenizelos plotseling van het staatstooneel. Deze verdwijning werd algemeen aangemerkt als een persoonlijke overwinning van den Duitsehgezinden Koning. De Kamerverkiezingen vielen evenwel uit in het voordeel van den heer Venizelos, die den 24sten Augustus weer aan het bewind kwam. Men zei toen, dat de liter Venizelos niet blind was gebleven voor de Russische nederlagen in Galicië en Polen en dat dien tengevolge een; vergelijk tusschen den Koning en hem mogelijk was.geweest. Maar het oogenblik, waarop de minister-president onder sensatie in de Kamer ver klaart, overtuigd te zijn, dat Griekenlands belang mee brengt zich te stellen aan de zijde der verbondenen, wordt onmiddellijk gevolgd door dfe ontslagaanvrage. Of dë heer Venizelos na een Kamerzitting, waarvan de laatste mededeeling zegt, dat het ministerie de kwestie van vertrouwen zou stellen, moet wijken, omdat de volksvertegenwoordiging anders dan hij denkt over de wijze, v. aar op het Grieksche belang het best wordt ge diend, dan wel, of de ontslagaanvrage een geheel an dere beteekenis heeft en als een maatregel tot deelne ming van Griekenland aan den oorlog moet worden uitgelegd, zullen de telegrammen ons nader moeten leeren. En in tusschen bereidt men zich op den Balkan ver der tot den oorlog voor hoewel, volgens een Duitsch bericht het St. Petersburgsche Telegraafagent- schap mededeelt, dat het afbreken van de betrekkingen nog geen oorlog beteekent en hoewel het Bulgaarsche antwoord op het Russische ultimatum nog steeds niet bekend is. De Dardanellen-actie wordt blijkbaar stop gezet de troepen, die daar geen vorderingen heb ben gemaakt, maar er ook niet verdreven konden wor den, worden nu beschikbaar gesteld voor de nieuwe Balkan-operatie. Natuurlijk wil dit zeggen, dat er ook Turken vrij komen, die. aan deze operatie kunnen deel nemen Men kan nu breede beschouwingen opzetten over hetgeen er verder gebeuren zal, maar omdat men de vragen, waarop het het allereerst aankomt niet kan be antwoorden, heeft het weinig zin zich bij al de raad selen, die de toestand van het oogenblik oplevert, ook nog in toekomst-mogelijkheden te verdiepen. Militair nieuws is er heden niet. Een Duitsche on derzeeër boorde aan de zuidpunt van Griekenland een Fransch stoomschip in den grond. In Engeland heeft lord Derby, die reeds een voorname rol speelde in den recruteeringsveldtocht, op verzoek van minister Kit chener dë leiding van de recruteering voor het leger op zich genomen. Naar uit Nieuw-York aan Londensche bladen bericht wordt, is de Engelsch-Fransche leening overteekend met een bedrag tusschen vijf en tien millioen dollar en spreekt men reeds over dë mogelijkheid, dat in Januari of Februari een soortgelijke leening zal worden uitge geven Intusschen wordt in Amerika de Arabic-zaak, waar in het bedrag der schadeloosstelling door directe on derhandeling met den Duitschen gezant geregeld en niet door het Haagsche Hof bepaald zal worden en waarin de Duitsche regeering den onderzeeër-comman dant Schneider heeft meegedeeld, dat zij zijn handel wijze, als in strijd met zijn instructies, betreurt, als af gedaan beschouwd, terwijl de vraag aangaande de schadevergoeding, die uit de torpilleering van de „Lu- si tania" voortvloeit, verder een onderwerp van bespre kingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland zal uitmaken. Een lezer heeft eens uitgerekend, hoeveel grondge bied beide partijen op 1 October van elkaar bezet hou den en dit vergeleken met de gegevens van 1 Augustus. Op 1 Augustus hadden de verbonden mogendheden bezet in Galicië 10.000 K.M2. in den Elzas 1.015 K.M2. Totaal 11.015 K.M2. En de centrale mogendheden in België 29.000 K.M2. in Frankrijk 21.000 K M2. in Rusland 130.000 K.M2. Totaal 180.000 K.M2. Den lsten October was de toestand aldus: in Galicië 540 K.M2. in den Elzas 1015 K-M2. Totaal 1555 K.M2. door de verbondenen bezet. in België 29.000 K.M2. in Frankrijk 20.000 K.M2. in Rusland 279.000 K.M2. Totaal 328.200 K.M2. door de. eentralen bezet. De terreinwinst der Duitschers en Oostenrijkers in twee maanden bedraagt dus 148.200 K. M2., dat is haastig vijftig maal de oppervlakte van Nederland. Eigenaardig is het, dat het stukje, door de verbonde nen in Galicië bezet (540 K.M.2) weinig grooter is dan hetgeen de verbondenen van België hebben behouden (456 K. M.2). DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-commtiniqué meldde gisteren: In Artois van weerskanten vrij hevig bombardement, voornamelijk ten noorden van de Scarpe. In de sectoren van Quennevières, Vie-sur-Aisne en op het plateau van Nouvron gevechten met bommen en Handgranaten. In Cliampagne eveneens wederzijdsche canonnade, in het bijzonder in de streek van Vedegran- ge bij de Navarinhoeve en de hoogte van Souain. In de Argonnen enkele gevechten van loopgraaf tot loop graaf. Gevechten met handgranaten en bommen bij Courte Chaussée en Fille Morte. Ten noorden van Verdun in de buurt van Omes trof de Fransche artillerie een Duitschen trein en veroor zaakte daardoor een hevige ontploffing. Een Fransch lucht-escadrille wierp een veertigtal bommen op het station Biache bij Péronne. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren Een Engelsche aanval met handgranaten op een werk ten N. van Loos werd opnieuw afgeslagen. Bij de vergeefsche aanvallen op dit werk lieten de Engel- schen, behalve vele gewonden en dooden, 80 geva nen en 2 mijnwerpers in onze handen. Het door de Franschen veroverde stuk loopgraaf aan de hoogte ten N.-O. van Givenchy is gisteren door ons heroverd. Vier Fransche mitrailleurs werden daar bij buitgemaakt. In Champagne krachtig vijandelijk artillerievuur op onze posities ten N.-W. van Souain, waar ook aanvals plannen van den vijand schenen te bestaan. Ons artil ierievuur belette echter het optreden van dien vijand. Bij Vauquois voorkwamen wij den vijand, die mij nen wilde doen ontploffen.; talrijke vijandelijke mijn gangen werden vernield. De vijandelijke vliegers wierpen bommen op het plaatsje Biache St. Vaast, ten N.-O. van Atrecht. Een inwoner werd gedood. Andere schade werd niet ver oorzaakt. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren Legergroep von Hindenburg: Na hunne nederla gen van 3 October herhaalden de Russen gisteren hun ne aanvallen tegen onze stellingen, doch met zwakke afdeelingen, die gemakkelijk werden afgeslagen. Bij de andere legergroepen is niets bijzonders voor gevallen. De Russische partouilles dragen, zooals is vastge steld, om onze troepen te misleiden, Duitsche helmen. Als zulke Russische soldaten in onze handen vallen, zullen zij volgens de oorlogsgebruiken worden behan deld. RUSLAND'S ULTIMATUM. Naar uit Petrograd gemeld wordt, werd het ultima tum van Rusland aan Bulgarije Maandag 4 October, te 4 uur namiddag, aan ministerpresident Radoslawof overhandigd. KORTE BERICHTEN. De oorlogskosten van Italië hebben in Juni 463.7 millioen^ in Juli 510.5, in Augustus 485.7 millioen lire bedragen, in de drie maanden dus 1459.9 millioen lire. Te Weenen begint men thans gebrek aan levens middelen te krijgenvleesch, boter, melk, aardappelen, enz. zijn niet of tegen driedubbele prijzen verkrijg baar. Paarden en rijtuigen zijn er vrijwel verdwenen, verneemt de N. R. Crt. Te Keulen is Zondag een ijzeren Siegfried ont huld, waarin men tegen een vergoeding die voor een liefdadig doel bestemd is, ijzeren spijkers mag slaan. Het Engelsche stoomschip „Novocastrian" is gis teren gezonken. De equipage is aan wal gebracht. Twee man werden gewond. De regeering van Luxemburg heeft bij de mo gendheden der Entente een protest ingediend tegen den luchtaanval op Luxemburg. Thomas, de Fransche ondersecretaris voor muni tie, heeft gisteren te Londen een onderhoud gehad met minister Lloyds George. In d zwavelmijnen van San Giovanello Labria (Italië) zijn, volgens een bericht uit Castel Termini, twintig arbeiders door vergiftige gassen om het leven gekomen. De tot dusver genoemde Slotparkbrug over het Teltowkanaal te Berlijn kreeg den naam van Enver Pasja-brug. Een onderzeeër heeft Zondag de Fransche stoom boot „Provincia" ter hoogte van Cerigo aan de Griek sche kust in den grond geboord. De bemanning werd in de gelegenheid gesteld het stoomschip te verlaten. De vroegere minister-president en leider der vrij zinnige partij in Zweden, Karl Staaff, is dezer dagen in Stockholm overleden. Het Fransche luchtschip „Alssoe" keerde van zijn tocht op 2 Oct. niet terug. Volgens een bericht uit Milaan is de s t a k i ng oneer de Italtaansche textielarbeiders opgehev en. Er is een overeenkomst tusschen de arbeiders en werkgevers geteekend. UITVOER AARDAPPELEN. Volgens mededeeling van den Minister van Land bouw bedraagt de opbrengst van consumptie-aardap pelen dit jaar ruim 8 millioen H.L. minder dan in 1914, welk kwantum toen werd uitgevoerd. Met het oog op deze geringere opbrengst zijn er bezwaren te gen de wederopenstelling der grenzen. OORLOGSWINSTEN. Ingesteld; is een staatscommissie, die zal hebben te onderzoeken op welke wijze een tijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft buitengewone vermeerdering van inkomen of van vermogen als di rect gevolg van den oorlogstoestand te treffen, met op dracht haar verslag met de noodige wetsvoorstellen uit te brengen aan dten Minister van Financiën Benoemd tot lid, tevens voorzitter, dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer tot leden M. P. C. Barbe, directeur der Westersui kerraffinaderij te Amsterdam; S, van den Bergh, oud lid der Tweede Kamer te Wassenaar; Jl. Th.'Cremer, lid der Eerste Kamer; jhr. mr. P. van Foreest, jhr. mr. D. J. de Geer, B. J. Gerretson, leden der Tweede Ka mer; Ed. Gerzon, koopman te Amsterdam; B. J. Hoe- tink, directeur der registratie en domeinen bij het dé partement van Financiën; J. C. E. Kellermann Slote- maker, dircteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Breda; mr. D. A. P. N. Kooien, lid der Tweede Kamer; A. G. Kröller, lid der firma Wm. Müller Go., 's-Gravenhage; mr. J. P. A. Laman de Vries, hoofddirecteur dter directe belastingen, invoer rechten en accijnzen; Ji. C. L. van der Lande, lid der Eerste Kamer; jhr. W. van Loon, bankier te Amster dam R. U. Mesdag, directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Rotterdam; F. H. de Monte Verloren, lid dter Tweede Kamer; mr. H. J. Nie- boer, 's-Gravenhagemr. F. S. van Nierop, lid der Eerste Kamer; B. Nierstrasz, lid der Tweede Kamer; P. J. -van Ommeren, bankier, Rotter dam; mr. R. J. H. Patijn en J. H. A. Schaper leden der Tweede Kamer; dr. D. F. Scheurleer, bankier te 's-Gravenhage; J. D. G. Schuuring, hoofddirecteur der registratie, hypotheken en kadaster; C. A. P. van Stolk, lid der fiima Van Stolks commissiehandel te Rotter dam E. M. Teenstra, mr. M. Tydeman Jr., J. van Vol lenhoven, leden der Tweedte Kamer; dr. E. van Weide ren baron Rengers, voorzitter der Friesche Maatschap pij van Landbouw te IJsbrechtum; J. V. Wierdsma, di recteur der Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaart maatschappij te Rotterdammr. J. B. L. C. C. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn, lid der Tweede Kamer. Aan de commissie, die bevoegd is zich in sub-com missies te splitsen, is als secretaris toegevoegd J. M J. Schepper, adjunct-commies bij het departement van financiën. DE „KRAKATAU." Het stoomschip „Krakatau" van de Stoomvaartmaat schappij „Nederland dat op zijn thuisreis den 26sten September Dover passeerde en den dag daaraanvol gende te Gravesend aankwam, ligt thans nog steeds op de Theems voor anker. De oorzaak van deze aan zienlijke vertraging is, naar het „Handelsblad" meldt, dat de papieren niet voldoen aan de vereischten, welke de Engelsche regeering stelde om harrerzijds de onbe lemmerde overvaart van voor Nederland bestemde goe deren te verzekeren. De Tel. heeft zich naar aanleiding van dit bericht tot de directie der Stoomvaart-Maatschappij „Neder land gewend, die het volgende meddedeelde: „Aan boord van de „Krakatau" bevindt zich ook la ding, die voor Engeland bestemd is en deze is thans gelost. De reis naar Nederland kon echter voorloopig niet worden voortgezet, aangezien er verschil van mee ning bestaat over de consignatie van eene groote par tij koffie. De invoer van koffie, afkomstig van Neder- landsche ondernemingen in Indië en geconsigneerd aan de vertegenwoordigers dier ondernemingen in Neder land kan geschieden buiten de N. O. T. om. Doch koffie, afkomstig van inlandsche ondernemingen, moet volgens de bestaande bepalingen aan de N. O. T. wor de geconsigneerd. Nu bevindt zich aan boord van de „Krakatau" een aanzienlijke partij koffie, van inland^ sche ondernemingen en de opkoopers van deze partij hebben verzuimd deze producten aan dte N. O. T. te consigneeren. Zoolang dë eigenaren weigeren dit te doen, zoolang kan de „Krakatau" niet vertrekken, ten zij dat de partij koffie in Engeland gelost wordt. Er worden drukke onderhandelingen gevoerd om tot overeenstemming te geraken. BINNENLAND. EEDSWET. De afdeelingen der Tweede Kamer, die gisteren haar arbeid hervat hebben, hielden zich allereerst bezig met het onderzoek van het nieuwe Eeds-ontwerp. Naar ver luidt, zou zoo goed als de geheele rechterzijde zich te gen de strekking ook van dit ontwerp hebben uitge sproken. ONZE GEZANT BIJ HET VATICAAN. Naar vernomen wordt, zal de tijdelijke Gezant bij het Vaticaan, mr. L. H. W. Regout, aan zijn aanvanke lijk voornemen, om reeds in October naar Nederland te komen, geen gevolg geven. Hij is voornemens, in ver band met particuliere aangelegenheden, over enkele maanden voor eenigen tijd naar Nederland te komen. De familie vertrekt in den loop van October naar Rome. Gemengd Nieuws. SMOKKEL-BABY. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": Dezer dagen arriveerde aan de grens een vrouw met een kinderwagen, waarin een slapend; kindje lag. Bij onderzoek door de grenswacht bleek echter, dat dë „lieve kleine" bestond uit meel, rijst enz. Voor het hoofdje zat een masker. Natuurlijk werd de slaap van het teeder wichtje wreed gestoord. EEN SCHIJNDOODE. In een groote gemeente in de provincie Groningen „overleed" de vorige week een vrouw. De dokters con stateerden, aldus de „N. Veend. Crt.", dat de vrouw aan hartverlamming was overleden. Nadat het lijk ge kist was, verbeeldde de man zich, dat zijn doodge waande vrouw hem riep; 't werd den man benauwd om het hart, hij ging naar zijn buren en stelde die er mede in kennis. Terwijl ze samen naar huis gingen, kwam bij het openen der deurde doodgewaande vrouw hen tege moet! De nu gehaalde dokter constateerde, dat de vrouw een flauwte had gehad. EEN OPBRENGING VOORKOMEN. De koftjalk „Zeemeeuw" van Ondarroa uit Spanje te Amsterdam binnengekomen, is door de kloekheid van een scheepsjongen aan een opbrenging naar Enge land ontkomen. In het Kanaal werd het schip aange houden door een Engelsch patrouillevaartuig, dat om papieren vroeg. Bij het overreiken woeien deze echter in zee. De scheepsjongen sprong, volgens het blad, ze achterna en wist ze alle weer boven te brengen. Hij moest toen echter nog een heel eind zwemmen om de beide schepen, die door de vaart waren doorgeloopen, te bereiken. De officier kondigde den kapitein inmiddels aan, dat hij naar een Engelsche haven zou wordten opge bracht, omdat hij de zaak niet erg vertrouwde en ver moedde dat de papieren met opzet overboord waren geworpen, teneinde een minder gewenscht onderzoek te ontduiken. Toen hij de inmiddels weer opgedoken papieren had doorgelezen, erkende hij d'at zijn vermoe den ongemotiveerd was. Voor de zwemkunst van den scheepsjongen sprak hij, als sportlievend Engelsch- man, zijn bewondering uit en gaf hem eenige zilver stukken om daarvoor in Nederland een kistje sigaren te koopen. ER IS WAD TE VERDIENEN! Te Nieuw-I ekkerkerk zijn de volgende baantjes va cant: gemeentebode; huurder en schoonhouder van het raadhuis; aanplakker; agent van politie; bode van den brandraaddeurwaarder van dë plaatselijke gemeente belasting; onbezoldigd ambtenaar van dten burgerij ken stand en bode van de nutsspaarbank. Aan deze gezamenlijke betrekkingen is een salaris vanf 500 per jaar vastgesteld, waarbij inbegrepen is de huishuur. Wie heeft er trek? DIEFSTAL. De kruier L.ange, in de Van Woustraat te Amster dam, is. naar het Hdbl. meldt, gisteren tot de ontdek king gekomen, dat uit zijn opslagplaats in de Noor derstraat aldaar, twee ameublementen, een waarde ver tegenwoordigend van ongeveer 1000, gestolen wa ren. Deze ameublementen behoorden aan een Duit- schër, die voor den militairen dienst naar zijn vader land was vertrokken. In het laatst der vorige week waren dte meubelen nog aanwezig. LIJKEN GEVONDEN. In de Genievaart nabij den Sloterweg onder Haar lemmermeer zijn gevonden de lijken van den'24-jarigen schipper G. Slootweg uit Hazerswoude en diens echt- genoote. Door een of andere oorzaak is vermoedelijk de vrouw, die aan het roer stond, over boord geraakt en is de man die in (Je lijn liep, bij zijn pogingen om haar te redden, verdronken. STATIONCHEF-SMOKKELAAR. Voor de 's-Hertogenbossche rechtbank stond gisteren terecht de stationchef van Gennep, beklaagd van po ging tot uitvoer van ongeveer 5000 K.G. leder. In zijn hoedanigheid van stationschef had hij den wagon, waarin het leer was geladen, doen koppelen aan een trein die voor Duitschland cestemd was. Aan de grens werd het evenwel in beslag genomen. De eiseh luidde 6 maanden gevangenisstraf. ZONDERLINGE TOESTAND. Men schrijft aan het Hbld. uit een der welvarende dorpen nabij de stad Leiden, dat sedert een paar jaar de dienstdoende predikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar niet meer in zijne gemeente, doch met zijn gezin elders woont, 's Zaterdagsavonds komt Z.Eerw. in de gemeente om 's Zondags een of tweemaal te preeken. 's Maandags worden alle catechisatiën achter elkaar gehouden. En nu is de gemeente meestal van Maan dagavond tot Zaterdag zonder herder en leeraar, en de pastorie gesloten. „Mag nu zoo'n toestand maar voortduren, daar in die gemeente een zekere onver schilligheid tegenover de Kerk al meer en meer openi- baar wordt?" zoo vraagt men. Ons dunkt, terecht, zegt „De Nederlander". UIT HARENKARSPEL. Door mej. T. Jongsma, onderwijzeres te Waarland, is wegens hare benoeming aan een o. 1. school te Landsmeer, eervol ontslag aangevraagd met ingang van 13 November a.s. RARE TIJDEN. We leven in een vreemden tijd, waarvan als zeer bij zonder symptoom het volgende, dat hier in de omge ving heeft plaats gevonden, kan gelden. Een landbouwer verkocht zijn blauwmaanzaad voor 29 per H.L Spoedig had hij echter berouw over den verkoop en kocht de partij terug voor 37. En nu weer heeft hij haar te Amsterdam verkocht voor... 45 per H.L. UIT OUDE NIEDORP. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier en te Veenhuizen Ds. H. J. Witkop te Wieringen. COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1