DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlopterreln. No. 235 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.—,fr. p. post 11.25. Jdïorteotiepriis 10 ct. p. regel, groote letters oaar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.b. HERIHs. COSTER 5 ZOOR, Voordam CO. Telefoonnr. 3. DON DERBAU 7 OCTOBER BULGARIJE. GRIEKENLAND. YARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 7 October. Omtrent de, wellicht historische, Grieksche Kamer zitting deelen En'gelsche bladen verschillende bijzon derheden mede, waaruit blijkt, dat de heer Venizelos werd aangevallen door de oud-minister-presidenten Dragoemis, Rallis, Theotokis en Goenaris, die zijn po litiek „een sentimenteele politiek" noemden, terwijl de heer Theotokis verklaarde, dat naar zijn meening het verdrag met Servië, dat volgens den heer Venizelos Griekenland tot meevechten aan de zijde der verbonde nen verplichtte, had opgehouden te bestaan van het oogenblik af, waarop Servië had toegestemd in den af stand aan Bulgarije van gebieden, die in den tweeden Balkanoorlog gemeenschappelijk veroverd waren. Hij betoogde dat de regeering er op had aangestuurd, om Griekenland te brengen aan den kant der verbonden mogendheden, terwijl van deze enkel Frankrijk geen oogmerken had, die Grieksche belangen in gevaar brachten, maar Frankrijk was een hulpelooze onder zijn bondgenooten. Daarom diende aldus de heer Theotokis Griekenland minstens onzijdig te blijven. De heer Venizelos zette zich natuurlijk schrap, waarop de oud-minister-president Goenaris nogmaals betoogde, dat het Grieksch-Servische tractaat reeds meermalen overtreden was en dat het feitelijk niet Jan- gei' bestond. Bij de stemming bleek, dat er van de 257 stemmen 142 vóór de regeering waren en 102 tegen, terwijl er 13 niet stemden en 50 afgevaardigden afwezig wa ren. Het ministerie-Venizelos kreeg dus een meerder heid, doch deze werd blijkbaar niet groot genoeg ge vonden, de minister-president ging naar den Koning, die hem verzekerde, dat hij zijn politiek niet tot het einde kon volgen, waarna het ministerie zijn ontslag nam Nu denkt men allicht aan hetgeen in Italië ge schiedde, toen het ministerie-Salandra heenging nadat de Kamer zich vóór den oorlog had verklaard, heen ging, ten einde door de mislukking van pogingen, om een ministerie samen te stellen, de wereld te toonen, dat het volk werkelijk den oorlog wilde. Tweeërlei motief pleit echter tegen deze vergelijking. Eensdeels de persoonlijke voorkeur, die Griekenlands Koning nimmer onder stoelen en banken stak hij is over tuigd, dat niet de verbonden mogendheden de overwin ning zullen behalen en anderzijds het verdere ver loop van de crisis. Immers reedis verklaarde de heer Venizelos, dat de Koning geneigd was een coalitie-ka binet samen te stellen uit de verschillende oppositie partijen. En dit wordt bevestigd door het Reutertele- gram, meldende, dat de Koning een beroep heeft ge daan op de medewerking van vroegere minister-presi denten en dat'na samenspreking 'besloten werd tot de. vorming van een coalitie-kabinet, onder voorzitter schap met den heer Zaimis, en met uitsluiting van den heer Venizelos. De houding van een dergelijk kabinet is niet twijfel achtig daarvoor spreken de hierboven aangehaalde redevoeringen van de oud-ministers een te duidelijke taal. Minstens zou Griekenland zich in dat geval on zijdig houden. Maar wat moet er dan met de gelande troepen geschieden, waar de Duitsche regeering be reids protesteerde tegen het dulden van de landing? De toestand is uiterst lastig. En zij wordt door de binnenlandsche verhoudingen nog ingewikkelder. Im mers een coalitie-kabinet, door den Koning gewild, zal op 't verzet van den heer Venizelos moeten rekenen en de heer Venizelos is een machtig man. Een revolu tie zou geenszins onmogelijk zijn en ale Koning moet zich een krachtig man toonen het heet dat hij bedle gerig is, hetgeen hem in de moeielijke omstandigheden zeer te onpas zou komen en zich in deze hachelijke ure weten te omringen van koene, knappe en bekwame mannen. Tenzij In een brief van den apostel Paulus lezen we, dat een Profeet heeft gezegd„De Kretenzers zijn altijd leugenachtig, kwade beesten...." En de heer Venizelos is een Kretenzer Inderdaad, er is uit hetgeen de nadere berichten me- dedeelen, wel iets, hetgeen pleit voor de veronderstel ling, dat de afgetreden Grieksche minister-president dubbel spel heeft gepleegd, dat hij de verbonden mo gendheden aan het lijntje heeft gehouden en nu, om re denen, welke later wel bekend zullen worden, hét lijn tje wenschte te verbreken en daarom is heengegaan. Heengegaan naar Reuter meldt wijl hij zich de ontevredenheid van den Koning op den hals had ge haald Maar met de verzekering, dat hij en zijn partij een coalitie-ministerie zou steunen, mits de mobilisa tie van het leger slechts gehandhaafd bleef. De Times en de Momingpost, dringen er op aan, dat Koning Konstantijn verzocht zal1 worden zijn be doelingen ondubbelzinnig uiteen te zetten, Times, Momingpost, Daily News, Daily Chronicle en de Temps betoogen, dat, wat er ook gebeurd is, de be gonnen actie snel moet worden doorgezet en met vol doende strijdkrachten, om een gunstig resultaat te waarborgen. M. a. w het parool isten spoedigste veel troepen naar Saloniki sturen. Blijkbaar denken die bladen: „wanneer de troepen geland zijn, zijn ze er, Griekenland is ermee opgescheept en moet maar zien, dat het ze weer ingescheept krijgt". Maar wat zal het lot dier troepen zijn Zelfs al worden ze doorgelaten, dan is hun positie verre van aangenaam, omdat het lot van te worden afgesneden van hun landingsbasis hen steeds bedreigen blijft. Bulgarije heeft een onbevredigend antwoord op Rusland's ultimatum gegeven, de diplomatieke betrek kingen tusschen deze beide landen zijn afgebroken, de Russische gezant ernstig ongesteld is wel te So fia gebleven, maar de behartiging der belangen van Russische onderdanen in Bulgarije is opgedragen aan den Nederlandschen zaakgelastigde, en de gezanten van Frankrijk, Engeland en Italië hebben hun passen gevraagd. Tegelijkertijd zou naar uit St. .Peters burg wordt gemeld, doch het is nog niet bevestigd Bulgarije aan Servië een ultimatum betreffende Mace donië hebben gezonden, waarop eveneens binnen 24 uur antwoord zou worden gevraagd. Daarbij is men te Sofia, volgens Wolff, overtuigd, dat Griekenland in het geval van een oorlog tusschen Servië en Bulgarije, zijn onzijdigheid zal blijven handhaven. Wanneer dit alles juist is Wat zal Servië dan doen? Dan zal het geen steun ontvangen van de Bal- kan-staten, terwijl de hulp van de verbonden mogend heden twijfelachtig is. Moet het dan verder strijden, of zal het gehoor geven aan de Berlijnsche en Oostenrijk- sche lokstemmen, die het in het oor fluisterden, dat het thans den strijd moest staken, daar deze mogendhe den, nu Italië afviel, geen belang hebben bij een ver pletterd Servië en tot een goede schikking bereid zijn? Hoe onwaarschijnlijk dit ook op het eerste gezicht moge lijken, onmogelijk is het geenszins. Er is zoo lang door beide oorlogvoerende partijen op den Bal kan geknoeid, dat een dergelijke oplossing er nog wel bij kan. Met spanning wachten we de nadere gegevens af, welke de ontknooping van het Balkan-raadsel, raadsel achtiger dan ooit, zullen brengen. Op de oorlogstooneelen duurt de strijd voort en zoowel in het Westen als in het Oosten treden de ver bondenen aanvallend op. In de Champagne hebben die Franschen na een krachtig artillerie-vuur met veel troepen een algemeenen aanval gedaan. Het Duitsche legerbericht meldt, dat de stellingen lang niet „bestor- mingsrijp" waren, dat de Fransche troepen slechts op enkele plaatsen tot bestorming te bewegen waren, en dat zij, waar zij hiertoe overgingen, weer onder zware verliezen werden teruggeworpen. Het Fransche mid dag-communiqué deelt echter mede, dat het dorp Tahure (gelegen ongeveer in het midden van de 25 K.Mdoor de Franscheü gewonnen) werd genomen en dat de top van den Tahure-heuvel, een steunpunt in de tweede Duitsche linie, werd bereikt, terwijl er meer dan 1000 Duitschers gevangen genomen werden. Het communiqué verklaart voorts, dat op de rest van liet fort artillerie-acties plaats hebben, hetgeen wijst op voorbereiding van aanvallen. In het Oosten zijn de Russen ten oosten van Wilna opnieuw tot den aanval overgegaan, waarbij zij ver schillende voordeden behaalden, die hun echter in het Duitsche legerbericht weer ontnomen heeten te zijn. Volgens de Times vermoedt men te St. Petersburg, dat de Duitschers een nieuw offensid in stilte trachten voor te bereiden. Reuter meldt echter, dat een aan zienlijke Oosten rijksch-Duitsche troepenmacht van de Russische en Galicische fronten is teruggetrokken en opgerukt naar 't zuiden van Hongarije, om dfeel te ne men aan de Balkan-actie. Het Katwijk-incident is geëindigd. Zooals men weet is de Katwijk van de Rotterdamsche maatschap pij directie Eckhardt en Dekkers, geladen met graan, dat aan de Nederlandsche regeering was 'geconsig neerd, den 14den April ongeveer 7 mijlen bewesten het lichtschip Noord-Hinder getorpilleerd. De Duitsche re- geering erkende dit, betuigde haar leedwezen en bood schadevergoeding aan Deze schadevergoeding, be- paalc^door dr. A. Plate te Rotterdam en den directeur der Nordd. Lloyd, Greve, is thans aan de eigenaars der „Katwijk" uitbetaald, terwijl het graan reeds eer ner na eenvoudige overlegging der papieren aan onze regeering was vergoed. De zaak is dus hiermede uit, heeft een bevredigend verloop gehad, doch het is te hopen, dat soortgelijke incidenten zich niet meer zul len herhalen. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK, Het Fransche communiqué meldde gisterenDe we- derzijdsche beschieting wordt voortgezet in Artois; bij zonder hevig was de beschieting ten Zuiden van het bosch van Givenchy. De Franschen maakten eenige vorderingen bij een aanval met handgranaten in de loopgraven ten Z. O. van het kasteel Folie. Over het geheele verdere front worden aan weerszij den artillerie-acties gemeld, in Champagne, tusschen Maas en Moezel, ten N. van Flirey, aan het front in Lotharingen, in de omstreken van Lenstrey, Coudreich en Desnevre. De Duitsche generale staf rapporteerde gisteren: Bij den heuvel ten noordwesten van Neuville werd een aanval der Franschen met handgranaten afgeslagen. In Champagne beproefden de Franschen ook gisteren het offensief weer te hernemendoor een hevig artille rievuur, dat 's middags buitengewoon zwaar werd, meende de vijand onze stelling voor den voorgenomen aanval stormrijp te kunnen maken, terwijl hij over het geheele front de aanvalskolonnes opstelde. Ónder ons vuur, dat gericht was op de vijandelijke stormstelling, geluide het den Franschen slechts op enkele plaatsen troepen voor den stormloop naar voren te brengen waar zij stormliepen, werden zij met zware verliezen teruggeworpen. Zoo liepen aan den straatweg Somme- PySouain meermalen herhaalde stormloopen geheel en al dood. Ook ten noorden en noordoosten van de boerderij bij Beausejour en westelijk van Ville-sur- Tourbe waren de aanvallen geheel vruchteloos. In het Engelsche legerbericht van 1 Oct. wordt be weerd, dat de Engelschen in den luchtstrijd de over hand over onze vliegers hadden behouden. Hierover geeft de volgende opsomming het best opheldering: In September zijn de volgende Duitsche vliegmachi nes verloren; in een luchtgevecht drie; vermist twee; door geschutvuur twee; in het geheel zeven stuks. In denzelfden tijd verloren de Engelschen in lucht gevechten vier vliegtuigende Franschen elfdoor ar tillerievuur een en vier; door landingen in en achter onze linies drie en zeven; in het geheel acht en elf stuks. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldde gisteren. Legergroep-von Hindenburg: De vijand ging gis teren tusschen het Drisjiwaty-meer en ÏCrewo herhaal delijk tot nieuwe groote aanvallen over, die echter wer den afgeslagen of verliepen in ons vuur. Een aanvankelijk succes behaalde de vijand bij Kos- hany en dicht ten zuiden van de Wisjnief-meren. Door tegenaanvallen van onze zijde en onder zware verliezen van den vijand, werd de vroegere toestand hersteld. Bij de legergroepen van Prins Leopold van Beieren en von Mackensen is de toestand onveranderd. Legergroep-von LinsingenIn de streek ten W. van Czartorysk ontwikkelen zich gevechten. HET RUSSISCHE ULTIMATUM Het antwoord van Bulgarije op het Engelsch- Fransch-Russische ultimatum werd Dinsdagmiddag overhandigd. Dien morgen werd door de Bulgaarsche regeering aan de gezanten der Quadruple Entente het antwoord op de voorstellen van- 14 September meege deeld. DE MINISTERCRISIS. De leiders der politieke partijen zijn naar aanleiding van de ministerieele crisis bij den Koning ontboden. Omtrent het besprokene is tot dusverre nog niets uit gelekt Men verwacht, dat Zaimis, de gouverneur van de Nationale Bank, belast zal worden met de vorming van een nieuw kabinet. EEN BELANGRIJK ARTIKEL DER „OSSERVATORE ROMANO". De „Osservatore Romano", opmerkende, dat eenige bladen aan den H. Stoel een denkbeeldig initiatief toe schrijven, weerspreekt, dat de Paus bij de oorlogvoe rende regeeringen een wapenstilstand zou hebben voorgesteld voor den Allerzielendag, ter herdenking van de overledenen. Dit voorstel kon dus niet "worden afgewezen, zooals men beweerd had, verneemt de „Maasbode" uit Rome. De „Osservatore Romano" merkt voorts op, dat het feit, dat de Engelsche regeering verklaarde, de verple ging van zieke of gewonde gevangenen, die nog ge schikt waren voor den militairen dienst, in Zwitser land niet als voor practische verwezenlijking vatbaar te beschouweh, de verpleging in Zwitserland van Duitsche gevangenen, die zich in Engeland bevinden en misschien van Engelsche gevangenen in Duitsch- land zal beletten, doch niet van Fransche en Belgische gevangenen, die zich in Duitschland en van Duitschers, die zich in Frankrijk bevinden, ten behoeve waarvan de voorstellen betreffende de verpleging door den H. Stoel werden gedaan op aanmoediging van de Fran sche regeering, aan wie dan ook de verdienste hiervan toekomt. Wat aangaat de voorstellen betreffende de civiele ge vangenen, niet geschikt voor den militairen dienst, zoo was het zeer zeker de H. Stoel, welke door een over eenkomst tusschen Duitschland en Engeland tot stand te brengen, er in slaagde, toestemming te verkrijgen, dat de bedoelde gevangenen zonder leeftijdsgrens naar hun respectieve landen mochten vertrekken. De „Osservatore Romano" besluit met er op te wij zen, dat met uitzondering van het voorstel betreffende den wapenstilstand o-p Kerstdag 1914, alle voorstellen door den H. Stoel gedaan om de gevolgen van den oorlog te verzachten, een gelukkig resultaat hebben ge had. KORTE BERICHTEN. Een bekendmaking der Engelsche admiraliteit zegt dat neutrale en aan Engeland bevriende schepen bijzonder worden gewaarschuwd dat de doorvaart van de Penthland1 Firth (ten N. van Schotland) de ernstig ste gevaren oplevert. Lloyds meldt dat de Engelsche stoomschepen „Sailorprince" en „Haydn" gisteren tot zinken zijn ge brachtEenige leden van de bemanning van het eer ste schip zijn opgevischt. De bemanning van de „Haydn" is in veiligheid. In de Engelsche staatscourant is de vorming van een machine-geweerkorps bekend gemaakt. Fransche kolendelvars hebben in 'n buitengewoon congres te Commentry den achtuurschen arbeidsdag en een loonsverhooging van 0.6214 per dag verlangd. De verkiezingscampagne ia Zuid-Afrika gaat in de landelijke districten met veel ongeregeldheden ge paard. Er hebben daar herhaaldelijk kloppartijen plaats tusschen aanhangers van het ministerie en nati onalisten. TABAK. De Tel. had gemeld, dat binnenkort het besluit te verwachten was, waarbij door de geallieerden tabak geplaatst zou worden op de lijst van contrabande. De Londensche correspondent van het blad meldt thans, dat, al moge van een dergelijk besluit in den eersten tijd geen sprake zijn, hij niettemin zeer sterk onder den indruk is, dat het een punt van zeer ernsti ge overweging heeft uitgemaakt en nog uitmaakt. BELGISCHE VLUCHTELINGEEN. Ter gelegenheid van het feit, dat het heden een jaar geleden was, dat ongeveer 2000 Belgische vluchtelin gen in Haarlem verzorgd werden, is door de thans nog te Haarlem vertoevende Belgen aan het Comité voor Belgische en andere vluchtelingen aangeboden een in koper uitgevoerd hautrelief, vervaardigd door den Bel gischen kunstdrijver A. H. Bellens. Het relief stelt voor een Roode-Kruiszuster, die een gewonde hulp ver leent. WEER EEN AANKLACHT TEGEN DE TELEGRAAF. Men herinnert zich de plaat, die Louis Raemaekers naar aanleiding van den sluipmoord op „De Vlaamsche Stem" teekende in „De Telegraaf" (avondblad) van Woensdag 1 September j.l., de beken de fox-terrier met een punthelm op, luisterende naar de stem van zijn meester. De tegenwoordige redactie van „De Vlaamsche Stem", die nog schijnt te bestaan, heeft thans een klacht wegens beleediging tegen „De Telegraaf" inge diend. DE AANGEHOUDEN MARGARINE. De te Losser aangehouden waggons margarine zijn wederom vrijgelaten. Den geheelen avond was het dan ook bij het tramstation aldaar druk, daar met de los sing aanstonds begonnen werd. Honderden personen stonden er te wachten, om de kistjes in ontvangst te ne men en ze vervolgens over de grens te brengen. De passage was eenvoudig gestremd. Vanmorgen kon men dan ook heele stapels van die kistjes aan de andere zij de der grens zien staan-, zelfs vaten lagen er bij, alle zaken, die vermoedelijk dezen nacht over de grens ge bracht zijn. Gisterenavond is ook nog enkele malen door de grenswacht geschoten, echter waren dit slechts waarschuwingssignalen. Naar wij vernemen gaat de zending margarine eiken dag door, en wordt door de betrokken personen schat ten gelds verdiend. Menshen, die misschien nooit dier gelijke dingen in handen hebben gehad, komen nu briefjes van honderd mark en meer inwisselen aan de verschillende bankinstellingen. Zelfs van Enschedé ko men de menschen opdagen, om in Losser te helpen. BINNENLAND. JHR. H. H. RöELL. Aan jhr. H. H. Röell, gemeente-archivaris van Haar lem, is een verlof van drie maanden toegestaan tot herstel van gezondheid. De O. H. Ct. verneemt, dat de toestand van jhr. Röell, die zich overwerkt heeft, geen reden tot bijzondere ongerustheid geeft, en dat bij volslagen rust geheel herstel is te verwachten. VERKIEZINGEN TE ASSEN. Het bestuur van de Vrijzinnig-Democratische Kies- vereeniging te Assen heeft voor die candidatuur ter ver vulling van het lidmaatschap der Tweede Kamer in dat district {vacature-Van Deventer) een drietal opge maakt, bestaande uit de heerenW. O. A. Koster, se cretaris van den Vrijzinnig-Democratischen Bond te 's-Gravenhage, jhr. mr, dr. E. A. van Beresteyn, bur gemeester van Veendam en P. J. van Raveseijn te Hilversum. 1 (Tel.) Gemengd Nieuws. EEN PRINCIPIEELE KWESTIE. In de Dinsdagavond te Punnerend gehouden verga dering van de Algemeene Purmerender MiddenstandS- vereeniging werd een kwestie behandeld tusschen een fabrikant en een winkeliersfirma, beiden wonende al daar en leden der vereeniging. De fabrikant had gepoogd, de zaa kin der minne te schikken, doch de firma bleef weigeren. Eerstgenoem de zag zich toen terecht genoodzaakt, 't geschil voor hun vereeniging te brengen, met inzending van de ge voerde correspondentie. De zaak was als volgt: De fabrikant had voor een geruimen tijd een zijner huishoudelijke artikelen in den handel gebracht, waar voor hij zich groote opofferingen had getroost, ten ein de dit ingang te doen vinden. De prijs was door hem vastgesteld op tien cents per doos, verkrijgbaar bij zijn grossiers. Voor zoover de fabrikant kon nagaan werd zijn artikel dan ook voor dien prijs door de winkeliers verkocht. Genoemde firma verkoopt dit echter voor negen cents, waardoor de fabrikant zich zéér benadeeld zag, indien ook zijn overige afnemers in den lande hiertoe zouden overgaan. Zooals gezegd, bleef de firma 't dringend verzoek van den fabrikant weigeren, zoodat laatstgenoemde haar den verkoop daarvan opzegde. De firma wst zich echter van dit meer en meer coulant wordende ar tikel, hoe dan ook, langs anderen weg te voorzien en gaat steeds voort 't voor lageren prijs te verkoopen, be werende, dat zij haar zaak wil drijven, zooals ze die 't beste en voordeeligste oordeelt. De fabrikant plaatste haar toen op de zwarte lijst. In de bovengenoemde vergadering werd nu de zaak breedvoerig besproken en aan fabrikant en firma gele genheid gegeven, hun standpunt nader uiteen te zetten. Ten slotte werd door den fabrikant, met goedkeuring van de firma, 't volgende voorstel gedaan „Acht de vergadering 't af te keuren, wanneer 'n ver pakt artikel opzettelijk beneden den vastgestelden prijs wordt verkocht, ook al is deze prijs niet contractueel geregeld?" Na stemming werd 't voorstel met 10 stemmen voor, 3 tegen en 5 blanco aangenomen, hetwelk met toelich ting opgezonden zal worden aan het hoofdbestuur, daar T hier een principieele kwestie betreft. UITZOEKEN. Dat den post vaak met onvolledige en vreemdsoorti ge adressen ter bezorging wordt toevertrouwd, bleek dezer dagen weder te Woerden. Een ingezetene ont ving een brief met volgende adres COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1