Telotfrainmen rau hctlen Tan het westelijk oorlegnterreiii Tan liet oostelijk oorlopterrein. Varia. INOEZONDEN MEDEDEELINGEN. word! door 21.000 arfeon erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. „Aan den heer woonachtig in Woerden, militair Hoogendoom, de kaaskooper, weet wel in welk straat." Bovendien was verzuimd de brief te frankeeren en kon de militair nog 10 cent strafport betalen. EEN GERUCHTMAKENDE ZAAK. De 20-jarige rijwielreparateur W. E., die zich onder Apeldoorn schuldig had gemaakt aan beroöving van den dronken automo&ilist V., uit Wassenaar, is door de Zutphensche rechtbank veroordeeld tot 50 boete of 12 dagen, met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. Uil WINKEL. Gisteren vergaderde de gemeenteraad. Tegenwoordig waren alle leden. v Ingekomen stukkenEen bericht van Ged. Staten van ontvaugsi der door aen raad vastgestelde verordening noudende het verbod van het voeren van vee met rog ge ot roggebrood. Voor kennisgeving aangenomen, een proces-verbaal van kasopnennng van 21 September 1915, waaruit blijkt, dat tot op dit oogenbiik over den dienst 1914 en 1910 was ontvangen J 7000ö.0o34, uit gegeven 65710.3934, zoodat in kas behoorde te zijn en aanwezig was 4295.66. Boeken en bescheiden van den gemeente-ontvanger zijn in orde bevonden. De voorzitter deelde hierbij meue, dat B. en W. er in geslaagd zijn op billijke voorwaarden binnenkort een leening te sluiten van 4000, ter aanvulling van de gasfabriekleening. De heer Breebaart vroeg of er eenige zekerheid is voor aankoop van steenkolen. De voorzitter deelde mede, dat daaromtrent behoorlijk gecontracteerd is. De heer de Wit vroeg of er een goede voorraad aanwe zig is De voorzitter zei, dat geregeld wordt aange voerd. De rekening der gasfabriek over 1914 en de begroo ting voor 1916 werd aangeboden en gesteld in handen van een commissie van onderzoek, tot leden waarvan werden aangewezen de heeren Breebaart, Spaans, Wit en van Holthe. Bij den post „onderhoud wegen" der begrooting 1916 sprak de heer Spaans over eene noodzakelijke verbetering en verbreeding van den straatweg in Lut jewinkel naar den tram. De voorzitter wees er op, dat eerst zal moeten wor den uitgemaakt of dit werk noodzakelijk is en voorts dat daarvoor geen kosten op deze begrooting zijn te brengen, maar voor een zoodanig werk de kosten uit leeninn zullen moeten gevonden worden, en achtte het gewenscht ter plaatse een onderzoek in te stellen. De heer Spaans stelde voor pogingen aan te wenden tot verbreeding van genoemden weg, door beschoei ing langs den ringsloot, en zoo mogelijk door onteige ning van.een strook grond langs de huizenrij Dit voorstel zal, nadat ter plaatse een onderzoek is inge steld, worden behandeld in een volgende vergadering. De begrooting van het Algemeen Armbestuur voor 1916 werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 3727.02 TC Het subsidie uit de gemeentekas werd toegestaan, zooals dat is aangevraagd, tot een bedrag van 2400. Overeenkomstig ingekomen verzoeken werden de volgende subsidiën verleend: aan de vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland 10; aan de afd. Winkel der genoemde vereeniging 100; aan Winkel's Harmonie 25; aan de Schager tndëldrijvende- en Industrieele Middenstandsvereeni- ng f 10- Van den heer A. Keus, arts alluer, was een verzoek ïgekomen om op een vaste jaarwedde als gemeente geneesheer te worden benoemd. B. en W. achtten de bestaande regeling, 12 per patiënt en per jaar, beter dan een vaste jaarwedde. Het voorstel van B. en W. om op het verzoek afwij zend te beschikken, werd aangenomen. De heer J. Korver, wegwerker alhier, verzocht om in verband met de tijdsomstandigheden, loonsverhoo- ging. Een voorstel om het loon te brengen op J 9.— per week gedurende het winterhalfjaar en 10.per week, gedurende het zomerhalfjaar, werd aangenomen. De gemeente-begrooting voor 1916, werd daarna vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 33621.52 en een post voor onvo®rziene uitgaven van ƒ351 74%. Een verzoek van den heer G. Leijen Jzn., om voor gemeenterekening een hek te plaatsen langs den Zout- hoogweg tusschen het perceel van verzoeker en dat van K. Boekei, werd goedgevonden. Door de commissie van beheer der gasfabriek werd voorgesteld de jaarwedde van den directeur met J 200 te verhoogen, waartoe werd besloten. Aan den heer P. Schaap Hz. werd toegestaan een woning te bouwen aan de Strook in afwijking van He bouw- en woningverordening, voor zooveel betreft de rooilijn. Bij de rondvraag wees de heer Wit er op, dat cu. aanlegsteigers te Lutjewinkel niet in goeden staat zijn. De voorzitter zegde voorziening toe. De heer Spaans wees op den slechten toestand van den toegangsweg tot het tramstation Lutjewinkel. De voorzitter deelde mede, dat al meermalen is getracat het onderhoud daarvan van de H. IJ. S. M. over te ne men, doch zonder resultaat. Besloten werd B. en W te machtigen andermaal onderhandelingen aan te knoo- pen met de H. IJ. S. M. Daarna sluiting. DE PSEUDO-DOKTER! In een hotèl te Delft was een jonge man gelogeerd, die bestemd was geweest om in de medicijnen te stu- deeren, doch die nooit eenig college had bijgewoond, daar hij zelfs niet met privaatlessen in ongeveer alle vakken het eindexamen gymnasium kon halen, toch deed hij zich gaarne voor als oud-student en in hote s schreef hij zich altijd in het vreemdelingenboek als dr. N„ arts. Dat had hij ook daar gedaan en toen 's nachts een der gasten zich onwel gevoelde en den kellner verzocht een dokter te waarschuwen, klopte rle kellner bij den pseudo-arts aan. Deze verscheen weldra bij den zieke en speelde zijn rol voortreffelijk. Hij onderzocht hem nauwkeurig, schreef voor een warmwaterverband op den buik en constateerde „onvoldoende bloedvoeding van het mid denrif." Den volgenden dag zou hij nog weieens terugkomen. Maar den volgenden ochtend reisde de „medicus met een der eerste treinen af. De patient liet een anderen dokter komen en vertel de hem wat 's nachts gebeurd was Toen de zieke me dedeelde, welke diagnose de nachtelijke dokter had ge steld, lachte de'Delftsche Esculaap zich van zijn stoe^ Was 't soms geen dokter, vroeg de zieke ariPvaaen<-' Ik denk. antwoordde de arts gevat, dat het de Den - sche wonderdokter is geweest! (R- Nws. Dlci.j DIEFSTAL. Vermoedelijk met een valschen sleutel hebben dieven zich toegang verschaft tot den winkel in goud- en zil verwerken van den heer j. Blcrn, tp de Gedempte Bin nenrotte te Rotterdam. Zij hebben, volgens aangifte van den bestolene, een goeden slag geslagen. Als ge stolen worden opgegeven 348 gouden kettingen van verschillende lengte en vorm. 24 gouden heeren- en 10 gouden dameshorloges, 36 gouden heeren- en dames- ringen met steenen 577 gouden heeren-, trouw-, zegel en kettingringen, een gouden armband-horloge met di amantjes alsmede een aantal vreemde gouden munten en eenige gouden tientjes met den beeltenaar van de Koningin met hangend haar. Een waakhond, in den winkel achtergelaten, is vast gebonden in den kelder gevonden. De heer Blom is tegen inbraak verzekerd. ONTSLAG OP 65-JARIGEN LEEFTIJD. Het Haagsche gemeentebestuur zal in beroep bij de Kroon gaan van het besluit van Gedeputeerre Staten, houdende niet goedkeuring van het aan het hoofd der school, den heer Kanon, wegens 65-jarigen leeftijd ver leend ongevraagd eervol ontslag. EEN MOEILIJK GEVAL. Naar wij vernemen, schrijft het Hbld., heeft zich een geval voorgedaan, dat reeds tot zeer veel moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Sedert geruimen tijd had de Regeering nog een belangrijke hoeveelheid Banka-tin in voorraad. In Duitschland bestaat groote behoefte aan tin, maar men was hier te lande niet geneigd den voor raad aan de markt te brengen. Nu klonken echter den laatsten tijd uit Nederlandsch Indië al meer en meer noodkreten om aniline voor de Batik-industrie en deze aniline wilde Duitschland niet leveren. Totdat er een overeenkomst tot stand gekomen is. De Minister van Koloniën verkocht aan Duitschland de voorradige tin en kreeg daarvoor in ruil de zoo noodige aniline. De Duitscre Regeering beloofde, dat deze tin alleen en uit sluitend aangewend zou worden voor handelsdoelein den. Intusschen heeft deze overeenkomst tot eenige minder aangename verwikkelingen aanleiding gegeven. De Engelsche gezant, die natuurlijk spoedig op de hoogte was van den verkoop, kon daartegen geen enkel protest doen hooren. Heeft dat ook niet gedaan. De ti nwelke in voorraad was is hier te lande, aan gekomen voordat er van eenig servituut sprake was. De partij was volkomen vrij. Maar het gevolg is, dat aan de N. O. T. thans geen vrijheid meer wordt gege ven wat de geallieerden weer in de hand hebben om verdere hoeveelheden tin aan zich te laten consig neeren. De groote stoomvaartmaatschappijen nemen dan ook geen tin meer als lading aan. De (betrekke lijk geringe) hoeveelheden die onderweg zijn, zullen, naar wij vernemen, nog ter bestemder plaatse onder verplichting van „home consumtion" worden afgele verd. Men vreest echter dat dit niet eens voldoende zal zijn voor de behoefte hier te lande. De verkoop moet geschied zijn door den Minister van Koloniën zonder dat deze daarover zijn ambtge- nooten raadpleegde. Formeel was de minister daar toe, volgens de Comptabiliteitswet, volkomen bevoegd. In gewone tijden zou hem daarover niet de minste aanmerking gemaakt zijn. Maar thans had men het in Regeeringskringen wel verstandiger gevonden als hij zijn ambtgenooten had geraadpleegd. Ook bij het N. O. T.-bestuur heerscht nog al ontstemming over de transactie, daar het de onderhandelingen met de En gelsche Regeering in ieder geval iets moeilijker heeft gemaakt. Over deze aangelegenheid werd gistren in den bui tengewonen ministerraad vergaderd. KOR I E BERICHTEN. Gisternacht is bij den heer Dekker, Breestraat te Beverwijk, een ruit van ae unstalkast vernietigd en voor een waarde van 400 aan norloges ontvreemd. Dinsdagavond is de arbeider A. I alens te Assen door een lorrie van de Staatsspoor overreden en aan de gevolgen overleden. Uit het Gaasterlandsche interneeringskamp is ontvlucht een Belgische soldaat, die wegens diefstal te Balk de opgelegde straf moest ondergaan. Hij moet, naar men meedeelt, in vrouwenkleeding zijn ontvlucht. Gistermorgen is een ongeveer 55-jarige vrouw bij het in de verkeerde richting uitstappen uit de tram der Geldërsche Stoomtramweg-Maatschappij tusschen Vclp en Dieren tegen een boom geslingerd, met tiet ge volg, dat zij onmiddellijk dood was. Het hoofd werd van den romp gescheiden. Verleden Donderdag is de uit drie koppen be staande bemanning van een Ierseksch mosselvaartuig te Gent door de Duitsche overheid aangehouden en gevangen gezet. De kolen aanvoer uit Duitschland zal binnenkort stopgezet worden. Hedenmorgen is te Vlaardingen een in aanbouw zijnd pakhuis ingestort. Drie timmerlieden werden onder de steenen bedolven en ernstig gewond. Van een hunner is de toestand zeer bedenkelijk. STADNIFUWS GODSDIENSTIGE 8 OCTOBER-HERDENKING. Morgen te 934 ure zal er godsdiensioefening gehou den worden in de Groote Kerk, ter herdenking van Alkmaar's ontzet, waarbij zal voorgaan Ds. Vinke. 8-OCTOBER-DAG. Aan belangstellenden in de feestviering op Vrijdag e.k. zij nog medegedeeld, dat voor de optochten de hieronder volgende wegen aangewezen zijnReveille: Steenenbrug, Langestraat, Hoogstraat, Nieuwe Sloot. Hofplein, Koningsweg, Paardenmarkt, Kennemerstraat Emmastraat, Pins-Hendrikstraat, Toussaintstraat, Em- mastraat, Zilverstraat, Oudegracht Z. Z., Hofstraat, Laat, Ridderstraat, Oudegracht N. Z., Koorstraat, Laat, Huigbrouwerstraat, Steenenbrug. Optocht 121/» uur: Unie, Koorstraat, Langestraat, Hoogstraat, Doelen straat, Doelen, Kluft, Handelskade, Victoriepark, Bier kade, Voormcer, Sandersbuurt, Schelphoek, Keetkolk, Oudegracht N. Z„ Bloemstraat, Laat, Groot Nieuw- land, Klein Nieuwiand, Nieuwlander Singel, Heiloër- brug, Ritsevoort, Koorstraat, Unie. VOETBAL. Men verzoekt ons te melden dat zij, die in aanmer king wenschen te komen voor de benoeming van con sul van den Nederlandschen Voetbalbond voor Alk maar, hun naam- en adres kunnen opgeven aan den heer J. Bossert, Laat 161. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisteravond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken ten stadhuize. De heeren Henntman en Boem waren afwezig. Na opening der notulen volgde mededeeling, dat adhaesie zal worden betuigd aan het adres der Kamer van Koophandel van Breda aan den Minister van Wa terstaat, om te verkrijgen, dat op bepaalde plaatsen te- legrammenbLissen warden aangebracat. De heer Pctgieaer trok zijn voorstel, betreffende het open zijn der bruggen, in. Hierop kwam aan de orde de vraag van den heer Cloeck. „Kan de Friesche brug, bij verbouwing, zon der den onderbouw te wijzigen, verbreed worden, zóó dat twee wagens elkander kunnen passeeren?" De heer Clceck zeide, dat hij een schrijven heeft ontvangen naar aanleiding van een ingezonden stuk in de Alkr.iaarsche Courant. Men heeft reden om aan te nemen, dat dit stuk door een technisch ontwikkeld man is geschreven. jndn.ii de'bewering daarvan waar is, dan kan er niets tegen zijn. dat de brug een breedte krijgt, zoodat 2 wagens elkaar kunnen passeeren op de brug De heer Cloeck zou er voor zijn, dat de Kamer van Koophandel pogingen in het werk stelt dit te verkrij gen. ue heer Potgieser zeide, dat hij het betwijfelde of de bedoelde inzender een vakman is; immers het Rijk heeft ook zijn ingenieurs en deze zullen toch wel weten wai mogelijk is, wat niet. Spr zou bang zijn voor moeilijkheden wanneer b.v. van den eenen kant een wagen kwam van 2500 K.G., en van de andere zijde een dito beladen wagen, die el kander zouaen moeten passeeren. De lieer Potgieser herinnerde hier aan de pogingen door de Kamer van Koophandel in 1906 gedaan, welke zijn afgestuit cp den onwil van de Provincie om 15000 meer te betalen. De lieer Cloeck zeide dat dit hier niets mee te ma ken heeft. Men heeft nu uitgevonden, dat de brug op dezen onderbouw 80 c.M kan worden verbreed. Wan neer de mogelijkheid bestaat dat op denzeifden onder bouw 160 c.M kan worden verbreed, zou spr. het ur- woord in deze gent achten indien de Kamer van Koophandel probeert een antwoord in deze te ontvangen van een ingenieur. Luidt het antwoord bevestigend en zegt het Rijk dat niet meer geld voor deze brug kan worden uitgetrok ken, dan zal het de aangewezen weg zijn, om bij de gemeente Alkmaar voor de meerdere kosten aan te kloppen. De heer Bosman gaf in overweging om den Minister van Waterstaat te schrijven en er op aan te dringen dat een voldoende verbreeding van deze brug voor Alkmaar zeer noodzakelijk is. Temeer daar aan de be grooting van Waterstaat toch niets meer te veranderen is- De heer Potgieser bracht ter sprake de vorige cor respondentie over deze zaak en drong op bestudeering daarvan aan, om later met een voorstel te komen, Z. i is dit nu geen voorstel om direct te behandelen. De beer Cloeck zei, dat het dan vermoedelijk juist tc laat zal zijn, daar dan de begrooting van Waterstaat wei zal zijn aangenomen. De heer Potgieser vroeg of de heer Cloeck liever een verbreede brug heeft dan een tweede Friesche brug? De heer Cloeck antwoordde, dat hij zich bepaalde bij de verbreeding van deze brug. Hiervoor is thans een bedrag uitgetrokken. Laten we thans probeeren a! vast in orde te krijgen, dan kunnen w, ater wel weer zien Na een zeer langdurige discussie werd besloten het advies van een ingenieur in te winnen en naar het van dezen ontvangen advies te handelen. Dit ad/ies zal door drie leden der Kamer van Kocp- tand-el aan den ingenieur van Waterstaat mondeling worden gevraagd. De heeren Cloeck Bosman en de secretaris, mr. J Verdan, stelden zich hiervoor disponibel. Daarna werd ter tafel gebracht een schrijven van den Bond van Sigarenfabrikanten in Nederland hou dende eenp rotest tegen het ontwerp „Tabaksbelasting Adressanten wijzen op de circa 45817 personen, die in dit bedrijf werkzaam zijn en een bestaan vinden. Van dezen zouden zeker velen broodeloos worden. Ook wij zen zij er op. dat door de belasting op tabak in Duitsch land deze nijverheid daar zeer geleden heeft. De voorzitter betwijfelde of deze belasting wel zoo zwaar de nijverheid zal getroffen worden waarop de heer Cloeck zei, tegen alle indirecte belasting te zijn, reden waarom hij verzocht dit adres te steunen. Met algtmeene stemmen werd besloten adhaesie te betuigen. Hierna volgde het verslag van den toestand der ge meente Alkmaar. De heer Cloeck vestigde de aandacht op het rapport van het Burgelijk Armbestuur inzake de arbeidsbeurs Spr. heeft zich gegriefd gevoeld, dat B. en W. van dit rapport geen kennis hebben gegeven aan de Kamer van Koophandel. „Hadden B. en W. ons dit bekend gemaakt, dan had- dan wij veel sterker gestaan, terwijl B. en W. dan aan hun plicht voldaan hadden," aldus spreker. ag bracht de heer Cloeck de te gen "rails aan de Kanaalkade ter sprake leg- Bij" de rondvraag bracht de heer sp Spr. verzocht of de Kamer van Koophandel de plan nen wilde inzien, teneinde, indien er soms iets wordt gedaan dat niet in het belang van den hadel is, dit zoo mogelijk nog te keeren. Hierna ontstond een breedvoerige dicussie waaraan door alle leden werd deelgenomen en waaruit bleek, dat de Kamer van Koophandel deze plannen had be studeerd, waarna sluiting der vergaedring volgde. DE HANZE. De R. K. Middenstandsvereeniging „de Hanze" hield Dinsdagavond eene algeineene vergadering in de groote zaal van den heer W. Mooy. Na opening der vergadering werd medegedeeld dat van het bondsbestuur een schrijven was ingekomen waarin krachtig erop werd aangedrongen dat door niemand eigenmachtig eenige klacht op grond van de Wet Aalberse tot bestrijding der oneerlijke concurren tie zal worden ingediend, mahr voorkomende gevallen eerst mede te deelen aan het bondsbestuur. Mede was een schrijven ingekomen van den heer W. J. D. Appel, die als secretaris bedankte. De voorzitter deelde mede dat het bestuur te ver geefs pogingen had aangewend om den heer Appel op zijn besluit te doen terugkomen. Hij vestigde de aandacht der vergadering op het feit dat in het schrijven geen gewag gemaakt wordt van het ontslagnemen als bestuurslid, als hoedanig hij den heer Appel gaarne zou behouden. Nadat de voorzitter erop gewezen had dat de verga dering bij een te houden stemming zelf uitspraak kon doen, werd een verkiezing gehouden, die tot uitslag had dat de heer Appel gekozen werd; De gekozene verklaarde zich bereid voor zoover het hem mogelijk was de bestuursfunctie te blijven waarne men. Een belangrijke aangelegenheid kwam daarna aan de orde. Het betrof de bespreking van het Middenstandscre- diet, waarvoor de Regeering 55% waarborg geeft. De voorzitter deelde mede dat het bestuur eene com missie had benoemd bestaande uit de heeren «C. H. Schneiders en C. W. Keysper, aan wie wa3 opgedra gen in dezen een onderzoek in te stellen. Namens deze commissie bracht de heer Keysper rap port uit. Daaraan is het volgende ontleend. Het crediet wordt niet door de Regeering maar door een der Middenstandscredietbanken verleend en wel aan gemobiliseerde en niet gemobiliseerde middenstan ders, wier zaken door de tijdsomstandigheden achter uit gegaan zijn. De Regeering stelt zich dan voor 55% borg. De credieten worden verleend tot een bedrag van hoogstens 2000.— en voor den tijd van hoogstens twee jaren. De te betalen rente bedraagt voor niet gemobiliseer- den 634% en voor gemobiliseerden 5%. Ter verduidelijking van de aansprakelijkheid die het Rijk wenscht te dragen diene het volgende. Gesteld er wordt geleend een bedrag van 100 Wordt op dit bedrag behalve de rente afgelost ƒ90 en blijkt de rest oninbaar dan vergoedt het Rijk geheel het rcstecrende bedrag van 10.— zijnde 100%- Blijkt een grooter bedrag oninbaar dan vergoedt het Rijk bij een verlies van 20.— een bedrag van 19.— zijnde 95%. 30.een bedrag van 27.zijnde 90. 40.een bedrag van 34.zijnde 85. 50.een bedrag van 40.zijnde 80 60.een bedrag van 45.zijnde 75 70.een bedrag van 49.zijnde 70 80.een bedrag van 52.zijnde 65 90.een bedrag van 54.zijnde 60 100— een bedrag van 55.zijnde 55 Zoodat bij een verlies van b.v. 100.het Rijk daarvan 55 en bij een verlies van 50.daar van 40.terugbetaalt. Deze garantie geldt eveneens naar verhouding van grootere bedragen. De credietnemer moet voor het ongedekte gedeelte groot 45 op andere wijze waarborg geven. Hij kan dit doen door persoonlijke of zakelijke zeker heid door onderpand van effecten of polis eener levens verzekering. Deze credietnemers kunnen zich rechtstreeks wenden tot den secretaris der Regeeringscommissie den heer K. I. B. A. de Coster te 's-Hage. Kan de credietnemer de tekortkomende 45% op deze wijze niet waarborgen dan kan hij evengoed een aan vrage indienen maar moet zijn waarborg gesteld wor den door een instelling. Een dergelijke instelling zou in het leven geroepen worden door de oprichting van een waarborgfonds, waartoe de Hanze in samenwerking met de Vereeni ging van den Alkmaarschen Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand het initiatief zullen nemen. De voorzitter deelde omtrent deze instelling mede dat het in de bedoeling der beide middenstandsver- eenigingen lag om onder de gegoede burgerij aandeelen van 50.en 100te plaatsen, waarop dan een storting van 20% gevraagd zal worden. Dit waarborgfonds zal 10% van de resteerende 45% waarborgen terwijl dan aan het gemeentebestuur ver zocht zal worden om de overige 35% van den waar borg op zich te nemen. Na beantwoording van verschillende vragen werd besloten dat het bestuur in samenwerking met de zus- tervereeniging pogingen zal aanwenden tot oprichting van het waarborgfonds en bij het tot standkomen daar van een adres zal zenden aan den raad met het verzoek tot waarborg 35%. Mede keurde de vergadering goed dat de commissie aan wie crediet aanvragen ter beoordeeling gezonden tux-ten worden, zal bestaan uit de directeuren der bei de hier bestaande middenstandscredietbanken en twee onafhankelijke leden der beide middenstandsvereeni- gingen, die te samen met een eventueel door den Raad te benoemen deskundige het waarborgfonds zullen be sturen. Ten slotte kwam in bespreking een opnieuw te hou- den# boekhoudcursus voor Hanzeleden en voor zoons van* Hanzeleden. Algemeen was men van gevoelen dat een dergelijke cursus, het vorig jaar met zooveel succes gegeven ook in dit seizoen gegeven meest worden, vooral nu die weer geleid zal worden door den heer J. C. L. Wyde- man, die zich daartoe bereid had Verklaard. Oogenbükkelijk gaven zich zeven deelnemers op. Bij de rondvraag betoogde de heer J. H. Jacobse de wenschelijkhfid. om op eene volgende algemeene ver gadering eens een uiteenzetting te doen geven van de werkzaamheden der Nederl. Overzee Trust Maatschap pij die vooral in dezen tijd voor den handeldrijvenden middenstand van veel belang geacht mocht worden. Nadat de voorzitter de toezegging had gedaan dat het bestuur beproeven zal of voor de behandeling van dit onderwerp een spreker te vinden is werd de verga dering gesloten. „NOVUM". De directie van het bioscoop- en variété-théater „No vum" beeft bij haar bioscoop-voorstellingen geënga geerd het residentie-revue- en operette-ensemble, direc teur W. Roelpfs, dat de transformatie-revue-schets, ge titeld „Het vertrek van den Landweerman" zal opvoe ren STAATSLOTERIJ. Trekking van heden, Nr. 14233 f 50.000; ns. 2933 en 18516 elk f 100»; ns. 6297, 1096Ö, 14024 en 16411 elk f 400ns 2917, 3112. 3625, 7742, 9576, 10325 en 12814 elk f 200; ns. 42, 118, 691. 3482, 3794, 5500, 12223, 16558, 19777 en 20576 elk f 100. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 7 Oct. Avondcommuniqué van giste ren: In Champagne heeft onze actie weder tot nieu we resultaten geleid. Na een krachtige artillerie voorbereiding deed de infanterie een aanval op het dorp Tahure, veroverde dit en bereikte den top van den Tahure-heuvel, een steunpunt van de twee de vijandelijke linie. Meer dan 1000 Duitscheis werden gevangen genomen. Op het overige front hadden alleen artillerie- gevechten plaats. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROG-RAD 7 Oct. (Officieel.) In de om geving van Jacobstadt is het geweervuur in he vigheid toegenomen. Ten zuidwesten van deze plaats hebben de Duitschers de omgeving van Tsargad beschoten. In de streek van Dunaburg duurt het artilleriegevecht voort. Ten zuiden van Postawa wierpen wij den vij and uit de loopgraven bij de Zagasz-hoeve. Tusschen het Naroes- en het Wisjnewsku-meer werd de vijand opnieuw teruggeslagen. Bij de vervolging ten zuidwesten van het Wisjnewsku- meer hebben wij Abramowsczisna, Borawymlijn en Manki ten noorden van Smorgon bezet. Verder zuidwaarts tot aan de Pripet is de toe stand weinig veranderd. Aan den mond van de StoChod trachtte de vij and weder door een aanval, gesteund door concen trisch artillerievuur, het dorp Pojog te veroveren, doch werd afgeslagen. Ten zuidwesten van Czartoryisk werd de vijand in de richting van No- wosielki teruggeslagen, waarbij 150 gevangenen en 1 machinegeweer in onze handen vielen. Ten oosten van Kolki hadden gevechten plaats bij Krasnowolia en Kosozystje met den vijand, die naar het oosten vorderingen maakt. HET ULTIMATUM AAN BULGARIJE. SOFIA, 7 Oct. Het antwoord van Bulgarije op het Russische ultimatum werd Dinsdagmiddag tc 2,40 uur overhandigd. Daar het antwoord niet bevredigend luidde, verklaarde de Russische ge zant aan Radoslawof, dat de diplomatieke betrek kingen zijn verbroken. De behartiging van de be langen der Russische onderdanen in Bulgarije is aan den vertegenwoordiger van Nederland te So fia opgedragen. SOFIA 7 Oct. De gezanten van Frankrijk, En- geland en Italië hebben hunne passen gevraagd, omdat het antwoord van Bulgarije op het ultima tum onbevredigend luidt.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2