DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlegsterrein. Van list oostelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorloptcrrein. te ALKMAAR No. 236 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.—, fr. p. post 11.25. AdvertenUepriis 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. I). V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERDIs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 0. Telefoonnr. 1 VRIJDAG 8 OCTOBER GRIEKENLAND. TARIA. NEDERLAND. op Maandag 1 November 1915. ALKMAAR, 8 October. Hetgeen er op den Balkant geschiedt, vormt een spannenden roman. Er zijn allerlei verwikkelingen en raadselen, men kan de oplossing vermoeden, men kan er op wedden desnoods, maar met zekerheid weet men niemendal en de ontknooping kan nog heel wat onver wachts en ongedachts brengen. Wij weten nu, dat het nieuwe Grieksche ministerie is samengesteld en dat het uit vele oud-minister-presi- denten bestaat. Men mag aannemen, dat er een over eenstemming tusschen dit coalitie-kabinet en koning Konstantijn bestaat. Maar waar koning en ministerie het over eens zijn geworden is nog niet bekend Mis schien blijkt Maandag, wanneer de nieuwe mannen in de Kamer zullen verschijnen, of en in hoeverre Grie- kenlands politiek in de volgende weken zal worden be- heerscht door de naleving der bepalingen van het Ser- visch-Grieksch verdrag. Het zou kunnen zijn, dat Griekenland Servië helpt, indien Bulgarije zich op zijn westelijken buurman werpt. En dat zou Bulgarije wel eens kunnen nalaten, immers d'it zaakje willen de Duitschers en Oostenrijkers wel voor Bulgarije op knappen zij doen zich nu met kracht en met snel heid gelden, Duitsche en Oostenrijksche troepen zijn reeds over de Drina, de Save en de Donau Servië bin nengetrokken en gemeld wordt, dat zij op den oostelij ken oever der Drina (dus van Bosnië uit) en den zuidte- lijken oeveir van Save en Donau vasten voet hebben ge kregen. In de pers der verbondenen wordt ook aange drongen op een krachtige en voortvarende actie de Daily Mail spoort, nu de buitenlandsche politiek ge ducht gefaald heeft, tot vlug en zeer energiek optreden aan, waartoe geweldige versterkingen allerdringendst nood'ig zijn. De landing van troepen der verbondenen te Saloniki duurt voort. De Grieksche koning moet daartoe toe stemming hebben gegeven, de ontscheping geschiedt in de neutrale zöne der haven, meldt Havas, en de Petit Parasien voegt er aan toe, dat het Fransche détache- ment ontscheept is op 4 K.M. afstand van Saloniki en geconcentreerd is in een kamp, dat opgericht is op ter rein, hetwelk aan Servië was toegewezen, voor het bou wen van opslagplaatsen. Maar de Engelsche en Fran sche troepen kunnen daar natuurlijk niet blijven. Zij zullen naar het Servische Gueogeli worden gezonden, hetgeen echter met anders kan geschieden dan over het Grieksche gedeelte van de spoorlijnen. Ondanks het Duitsche protest, schijnt Griekenland dit te zullen gedoogen, hetgeen.men een welwillende onzijdigheid noemt de neutraliteit duldt anders geen nadere toe voeging. men is neutraal of men is het niet, evenals een deur of open óf dicht is; maar het schijnt, dat wel willende neutraliteit zoo iets is als een deur die op een kier staat. Volgens de Engelsche pers verbinden drie spoorwe gen Griekenland met Servië, waarvan twee lijnen ge ëxploiteerd werden door Oostenrijkers. Uit Berlijn zouden er bevelen zijn gekomen, om den dienst op de andere lijn te belemmeren, terwijl alle bruikbare wa gens en machines naar Bulgarije moesten worden ge zonden en daarna de lijnen op verschillende plaatsen werden opgebroken. De Grieksche minister van ver keer ontsloeg echter alle buitenlandsche directeuren en beambten en verving ze door Grieken. De Momingpost meldt nog, dat de Britsche gezant een langdurig en belangrijk onderhoud heeft gehad met koning Konstantijn, waarin hij sprak uit naam van alle verbonden mogendheden. Te Londen is een krijgsraad gehouden, waaraan deelgenomen werd door den Franschen gezant en ver tegenwoordigers van de Fransche regeering en het Fransche leger. 1 Tusschen Bulgarije en Servië zijn de betrekkingen nu ook afgebroken, die echter tusschen Bulgarije en Griekenland niet volgens de Daily Tel. zou Duitsch- land de formeele verzekering hebben gegeven, dat Bul garije Griekenland niet zal aanvallen en zich onthou den zal van een aanval op Servië, totdat Duitschland en Oostenrijk met dit rijk klaar zijn pleit dit niet voor de veronderstelling, die we hierboven uitten? Van het Bulgaarsche ultimatum aan Servië hebben we dan ook niets naders vernomen en wel heet het dat de or donnans van den Bulgaarschen militairen attaché in Nisj door Servische politieagenten ernstig is mishan deld en dlat dit te Sofia „een levend'igen toom heeft gewekt", maar dat is een van die berichten, waarop men weinig aan kan, en die vooral ten doel hebben in roerige tijden stemming te maken, voor het geval ont stemming noodig mocht zijn. Op het Westen duren de tegenaanvallen voort, even als de artilleriebeschietingen. De Duitschers erkennen, dat de Franschen bij en ten noorden van Tahure 800 M. terrein hebben gewonnen. Het Fransche middag communiqué deelt mede, dat de Duitschers tevergeefs getracht hebben de hier verloren stellingen (op een af stand van 2 K.M. van den door de Franschen begeer den spoorweg!) te heroveren. Het middag-communi qué zwijgt hierover, deelt echter mede, dat de Duit schers bij verrassing een aanval beproefden bij Roye (dus 20 K.M. van de plaats waar het front in Frankrijk naar het noorden buigt), welke echter volkomen mis lukte. Op het Oostelijk oorlogsterrein veroverden de Duit schers een 5 K.M. lange stelling bij Dunaburg. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: De Duitschers beschoten hedennacht hevig het Fran sche front, benoorden Scarpe, en beproefden viermaal een tegenaanval tegen de onlangs door ons veroverde stellingen, in het bosch ten westen van den weg van Souchez naar Angres. Zij werden volkomen afgesla gen. Hevige wederzijdsche beschieting ten zuiden van de Somme, in den sector van Andechy, Ancourt, Cagny- sur-Matz, en ten noorden van de Aisne, in de omstre ken1 van Tracy-le-Val, en het Bois de St. Mard. In Champagne gingen de Duitschers tegen het einde van den dag tot krachtige offensieve tegenbewegingen over, op de stellingen die wij genomen hadden ten noorden van Tahure. Deze mislukten overal, waarbij de Duitschers zware verliezen leden. Te Eparges brachten de Franschen twee mijnen tot ontploffing, die de vijandelijke werken- ernstig bescha digden. Hevige artilleriebeschieting tusschen Maas en Moe zel, ten noorden van Flirey. In Lotharingen poogde een sterke Duitsche verken ning de Fransche loopgraven te naderen in de streek van Atkienville; door het Fransche infanterievuur werd dit tegengegaan voor de Fransche ijzerdraadversper ringen. De Duitschers werden afgeslagen. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Het Fransche offensief in Champagne wordt voort gezet. Na een krachtige en geleidelijk tot de uiterste hevigheid opgevoerde artilleriebeschieting, werd met het aanbreken van den dag de aanval ten noordwesten van Souain ondernomen, doch deze werd vernietigd en onder zware verliezen aan dooden en gewonden, en 2 officieren en 180 man aan gevangenen, werden zes aanvallen der Franschen afgeslagen. Ten westen van den straatweg Somme-Py-Souain drongen in de richting van St. Marce gedeelten van twee pas aangekomen divisies op een plaats in onze voorste linie. Door een onmiddellijk ondernomen te genaanval werd de vijand er weder uit verdreven. 12 Officieren, 21 onderofficieren en 550 man werden ge vangen genomen, twee mitrailleurs buit gemaakt. Ten oosten van den genoemden straatweg kon de vijand bij den aanval geen noemenswaard succes beha len. Tegen een klein stuk loopgraaf, oostelijk van het ge hucht Navarin, waarin de vijand zich kon vastzetten, is een tegenaanval ondernomen. Slechts bij en ten noorden van Tahure slaagde de vijand er in, na een lang heen en weer gaand gevecht ongeveer 800 M. terrein te winnen. De aanval werd door onzen tegenaanval tot staan gebracht. De pogingen van den vijand, om door de stellingen ten noorden en noord-oosten van Beau Sé- jour te breken, zijn volkomen mislukt. Waar de vijand tot in onze loopgraven kon komen, werd hij gedood of gevangen genomen. De stelling is geheel in ons bezit; 3 officieren en 300 man werden gevangen genomen, 3 mitrailleurs buitgemaakt. Een hevige aanval, zonder succes, had plaats in de morgenuren tegen de stellingen aan de steenbakkerij ten noord-westen van Ville-sur-Tourbe; deze werd in den loop van den dag slechts door zwakke aanvallen gevolgd, die werden afgeslagen of door artillerievuur in den aanvang onderdrukt. Ten noorden van Atrecht hadden slechts onbeteeke- nende gevechten met handgranaten plaats. In het Aisne-dal, bij Sapigneul, mislukten zwakke Fransche overvallen op het vooruitspringende stuk der ioopgravenlinie. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldde gisterenLegergroep-von Hindenburg: Voor Dunaburg drongen onze troepen over 5 K.M. breedte in de vijandelijke stelling. Ten zuiden van het Dryswjatsy-meer werd1 de vijand verder teruggedreven. Een attakeerende Russische cavale- rie-brigade werd ineen geschoten. Tusschen het Bo- ginskoje-meer en de omstreken van Smorgon herhaal den de Russen hun pogingen om door te breken, die zonder uitzondering en gedeeltelijk in handgemeen werden afgeslagen; 11 officieren en 1309 man gevan gen genomen. Bij Ragasen, aan de Golf van Riga werd een Russi sche torpedoboot door onze aan land opgestelde batte rijen ernstig beschadigd. Legergroep-Leopold van Beieren. Niets nieuws. Legergroep-Von LinsingenIn den strijd bij Czar- torisk werd de vijand uit de bosschen westelijk van die plaats gedreven. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Aan het de grens van Bessarabië en bij Kremenez in Wolhynië zijn verschillende Russische aanvallen afgeslagen. Overigens heerschte aan het Oost-Galici- sche front en aan de Ikwa rust. Ten noorden van Dubno en aan de Poetilowka deed de vijand op tal van punten onder groote munitie-verbruik sterke strijd krachten tot den aanval overgaan. Hij werd echter overal onder zware verliezen afgeslagen. Op enkele plaatsen kwam het tot een verbitterd handgemeen. Zoo o.a. bij Olyka, waar de divisie van Linz met gewo ne koelbloedigheid de Russen tegemoet ging. Wij na men ongeveer achthonderd man gevangen, onder wie vele officieren. Ten noord-oosten van Kolki opereer de de vijand ter weerszijden van den spoorweg van Samy naar Kowel op enkele plaatsen aan den ooste lijken oever van de Styr. Een tegenaanval van Oos tenrijkers, Hongaren en Duitschers maakte goede vor deringen. Oostenrijksch-Hongaarsche bataljons ontrukten den Russen het hardnekkig verdedigde dorp Koelikowitsj aan de Styr, waarbij twee honderd gevangenen werden gemaakt. De Duitsche troepen verdreven den vijand uit zijn stellingen bij Czartdrysk. Bij de Oosteh- rijksch-Hongaarsche strijdkrachten aan de Boven-Scha ra geen nieuws. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Op het oorlogstooneel aan den Balkan rukten de Duitsche en Oostenrijksche troepen op verschillende plaatsen over de Drina, de Save en de Donau. Aan den oostelijken Drina-oever en de zuidelijke oevers van Save en Donau werd vaste voet gevat. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luidde: Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche strijdkrach ten forceerden gisteren tusschen de monding van dfe Drina en de IJzeren Poort op tal van plaatsen dén overgang over de Save en Donau linie. De Servische voorposttroepen werden teruggeslagen. AAN HET IT ALIA AN SCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De gevechtsactie bepaalde zich gisteren tot de gewo ne artilleriegevechten. Alleen aan het noordelijk deel van de hoogvlakte van Doberdo bij Petsano beproef den afdeelingen van een Italiaansch regiment aan te vallen. De onderneming mislukte volkomen. Onze troe pen joegen den vijand des nachts terug tot voorbij zijn voorpostenstelling. FIET NIEUWE MINISTERIE. Naar uit Athene gemeld wordt is het nieuwe minis terie aldus samengesteld: Zaimis, premier en buiten landsche zaken; Goenaris, binnenlandsche zaken; ge neraal Yanakitsas, oorlog; admiraal Koendoeristis, marine; Dragoemis, financiën; Theotokis, handel, nij verheid en onderwijsRallis, justitie en verkeerswezen. Het is mogelijk, dat er in de bezetting van het departe ment van oorlóg nog verandering komt. Het nieuwe ministerie zal Maandag in de Kamer verschijnen. HOOGE DIPLOMATIE. De Manchester Guardian meent geen onbescheiden heid te begaan met te vertellen, dat het verdrag tus schen Servië en Griekenland, evenals het oorspronkelij ke Balkanverbond in Februari 1914, door toedoen van Rusland, is gesloten. Er waren feesten te St. Peters- burg, hetgeen als aanleiding diende om Pasjits uit te noodigen daar te komen. Hij vond er Wenizelos. Zij kregen onderdak in hetzelfde hotel. Gezamenlijk con fereerden zij op het ministerie van buitenlandsche za ken. Daar werd het verdrag in hoofdzaak ontworpen. Een maand later maakte Pasjits in de Skoepsjtina be kend, dat er een defensief verbond met Griekenland, bestond. KORTE BERICHTEN. Naar uit Culemborg aan de Arnh. Crt. wordt me degedeeld worden in den tuin van den heer J. A Klein aldaar nog steeds aardbeiden van den kouden grond geplukt. Vele planten staan nog in bloei. Naar de Dord. Crt. verneemt zullen aan de Scheepswerf en Machinefabriek der N. V. v.h. J. en A. van der Schuyt te Papendrecht 40 a 50 Belgische geïn terneerden aan het werk gesteld worden. Er worden reeds maatregelen genomen om hen en een bewakings detachement behoorlijk onder dak te brengen. Het aantal personen, dat tengevolge van den oor log hun haardsteden heeft moeten verlaten en naar het binnenland van Rusland vluchten, wordt dqor Russi- scfie bladen op ongeveer 12 millioen geschat. Voorgesteld is het Fransche kabinet, dat uit 14 ministers en acht onder-staatssecretarissen bestaat, te verminderen tot acht ministers en vijf onderstaatssecre tarissen. Lloyds meldt, dat de Engelsche stoomboot „Ara bian" van de Ellermanlijn gisteren gezonken is. Twin tig leden der bemanning zijn gered. UITVOERVERBOD. De uitvoer van alle kool, van alle soorten van snij- boonen, van spersieboonen, van Heinrichs Riesenboo- nen, van uien, van alle peensoorten voor zoover ze niet reeds verboden waren en van kroten is bij ko ninklijk besluit van 6 dezer verboden. DE GRIJZE UNIFORM. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat in alle tenuen bij de grijze uniform alle gekleurde kragen, petban den en schouderbedekkingen vervangen worden door grijze kragen, petbanden en schouderbedekkingen met biezen in de oorspronkelijke kleur. DE TEXELSTROOM GEZONKEN. Volgens bericht uit Londen aan de reederij is het stoomschip Texelstroom (van de Hollandsche Stoom boot-Mij:, bruto 1600 ton, in 1914 gebouwd), van Swansea op weg naar Amsterdam gezonken ongeveer op dezelfde hoogte als de Koningin Emma. De uit 24 koppen bestaande bemanning is gered De lading van de Texelstroom bestaat voor een groot deel uit koffie. Naar de Tel. verneemt bestond de lading van de „Texelstroom" uit 16.000 balen Braziliaansche kof fie, te Londen uit het stoomschip „Posteiro" overgela- dën. Voorts waren partijen steenkolen, blik en auto banden aan boord. De cargo is op de Amsterdamsche beurs tegen mo lest verzekerd. De partij koffie, die thans op den bodem der zee rust, was in Londen.opgehouden. Assuradeurs had den dé daardoor veroorzaakte schade vergoed en wenschten thans de goederen aan de Amsterdamsche beurs te verkoopen, vandaar dat op last der Engel sche regeering de balen met de „Texelstroom", verzon den zijn. De „Texelstroom", die op weg was van Bristol en Swansea naar Amsterdam, is het nieuwste en grootste schip dér Holl. Stoomboot-Mij. Het meet 1650 ton bruto en werd in 1914 gebouwd. Het vaartuig is met de machinerieën verzekerd vol gens taxatie voor 29.000 pd. st. Een gedeelte der ver zekering is in Engeland geplaatst. Voor gewoon va ren is daarvan te Amsterdam voor 174.000 geplaatst. Het molest-risico bedraagt 400.000 voor cargo en machinerieën. HET INTERNEERINGSKAMP TE HARDERWIJK. Onder de Belgen in het intemeeringskamp te Har derwijk circuleert egn adres, dat ten doel heeft den le- luitenant Brondgeest voor het kamp te behouden. Lui tenant B. organiseerde tot nu toe de vermakelijkheden, die avond aan avond in het kamp plaats hebben en bleek daarbij de rechte man op de rechte plaats. Bij zijn vertrek zou hij in deze functie vervangen wor den door den le-luitenant De Monchy. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De voorzitter deelde gisteren mede, dat de brief van mevrouw de wed. van Deventer, waarbij deze kennis geeft van het overlijden van haar echtgenoot, lid van de Kamer, reedis door hem is beantwoord met een brief van rouwbeklag namens de Kamer. Voorts is o. a. de brief ingekomen van dén heer Vliegen, waarbij deze verklaart zijn lidmaatschap neer te leggen. De voorzitter deelde mede, dat er bij hem is aange drongen op spoedige behandeling vani het ontwerp tot wijziging van de Auteurswet, daar de wijziging op 1 November in werking moet treden. Zoodra het eind verslag is ingekomen, zal spreker het ontwerp aan de orde stellen. Zoo spoedig als doenlijk zal men dit jaar moeten aanvangen met de behandeling van de Indische be- grooting; daarbij zal ook het ontwerp nopens de goudmijn-exploitatie in Benkoelen worden behandeld. Conform werd besloten. De Kamer ging tot nadere bijeenroeping uiteen. DE KAMER-VACATURE IN AMSTERDAM IX. Het Handelsblad verneemt, dat de Conferentie te Amsterdam zich ten aanzien van de vacature-Vliegen voor de Tweede Kamer in district IX op het standpunt stelt, dat de verkiezing van den candidaat der S. D. A. P. in dat district, den heer J. vani den Tempel, dient bevorderd te worden. Daar is evenwel de voorwaarde aan verbonden, dat de S. D. A. P. van hare zijde in Assen, waar door het overlijden van mr. Van1 Deventer een vacature voor de Tweede Kamer ontstond, de ver kiezing van den door de vrijzinnigen te stellen condi- daat zal bevorderen. HET OUD-RAADSLID VAN KUYKHOF. Naar het Handelsblad verneemt, zijn dé besturen der drie vrijzinnige partijen in de hoofdstad van oordeel, dat niet kan worden ingegaan op het verzoek dér S. D. A. P in district V om goed te vinden, dat zonder strijd in dat district een zittend sociaal-democratisch raads lid (de heer W. F. Dekkers) zou worden vervangen door het oud-raadslid J. G. van Kuykhof, die in dis trict IX uitviel. STADNIEUWS. GESLAAGD. Onze stadgenoot, sergeant D. Bakker, is geslaagd voor reserve-officier der infanterie te Harderwijk. EEN, DIE GELD SCHILDERDE. Naar het Huis van Bewaring alhier is overgebracht een te Schagen gearresteerd schilder, die verdacht wordt te Anna-Paulowna en te Oudesluis, waar hij een kamertje had gehuurd, zich te hebben schuldig ge maakt aan het nateekenen van valsche zilverbons van 2,50, welke hij voor echt uitgaf. 8 OCTOBER. DE REVEILLE. Wie kan zich een 8 Octoberdag denken zonder re veille? De reveille hoort erbij zooals de zonneschijn erbij hoort. En de zon was er vanmorgen, om neer te zien op het drukke gewemel van Alkmaar's burgerij, in de Langesiraat, op de Laat, op de Kennemerstraat- weg, en overal waar de stoet langs kwam. 't Begon bij de Steenenbrug. Daar stond de muziek opgesteld en het zangkoor van den heer de Haas, en daaromheen groepeerde zich oud en jong. Precies om 8 uur zette de militaire kapel het „Wien Neerlandsch Bloed" in, en voort ging het, het eerst dé politie (onder leiding van den inspecteur, den heer v. d. Berg), om ruim baan te maken voor het militaire muziekcorps, toen de feestcommissie met het bestuur der Ontzetvereeniging en daarachter het kinderzangkoor en daar weer achter belangstellenden en nieuwsgierigen, terwijl ze ter zijde tegen muren en ramen gedrukt stonden, om toch maar te kunnen zien de muziek en de frissche aardige snuit jes van de kleine zangstertjes met hun wit-roode sjer pen over de witte jurken en dé jongens in hun Zon- dagsche pakjes. Dapper hebben ze gezongen, den ge- heelen langen weg over. Begon de muziek, dan zwegen ze, en zweeg de muziek, dan begonnen zij weer, en 't ging prachtig. Op den Kennemerstraatweg voor 't huis van onzen burgemeester, den heer Ripping, werd voor de eerste maal halt gehouden en terwijl de burge meester zich binnen met het Bestuur en de Feestcom missie onderhield, zongen de kinderen het 8 October- lied en speelde de muziek het „Wilhelmus". En toen kwam voor de jeugdige zangsters waarschijnlijk het hoogtepunt van den ganschen tocht. Ze werden getrac- (eerd. Door het eene hek verdwenen ze en achter de woning om kwamen ze door het andere hek weer uit met een „reuzenpak chocolade", zooals we een jochie bij ons hoorden opmerken, terwijl meisjes met een sierlijk doasje te voorschijn kwamen'. Toen terug! Door de Emmastraat, Prins-Hendrikstraat, Toussaint- 4 MAARSCHE RANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1