f S Nederland. straat, Emmastraat, Zilverstraat, naar de Oudegracht, waar de heer Bruinvis, oud-lid der Onzet-Vereeni- ging, een aubade in ontvangst had te nemen. Daarna over de Laat weer naar de Steenbrug, waar, na een laatste lied en het ,,Wien Neerlandsch Bloed", de stoet werd ontbonden. KERKELIJKE HERDENKING. Na den kinderoptocht werd er godsdienstoefening in de Groote Kerk gehouden. De prediker, Ds. Vinke, bepaalde zijn hoorders bij de woorden uit Ps. 91 „Aan uw zijde zullen er duizend vallen en tienduizend aan uw rechterhandtot u zal het niet genaken". Hij wees er op, dat dit geen reden tot hoogmoed, maar veeleer tot ootmoed en diep gevoelden dank moest zijn, omdat in de bewaring van ons volk en land bleek de trouw Gods. Zoo leefden en vertrouw den ook onze vaderen in hun grooten strijd met Spanje, drie eeuwen geleden, en zij werden niet be schaamd. Met het zingen van Gez. 259 5 en 6 werd dit sa menzijn besloten. DE PLECHTIGHEID BIJ HET VICTORIEBEELD Om kwart over twaalf stelde de stoet zich weer op bij het gebouw de Unie, in dezelfde volgorde als van morgen. Langs den aangegeven weg kwam ze bij het Victoriebeeld waar een talrijke menigte zich buiten de afgezette ruimte verzameld had. De inspecteur van politie, de heer van den Berg, zorgde met eenige agen ten voor de afzetting. Toen de stoet de ruimte binnen kwam onder de tonen van het Stedelijk Muziekkorps onder leiding van den heer Maas, nam de plechtigheid een aanvang en beklom de heer Ohlen, secretaris van de Ontzetvereeniging, het spreekgestoelte. Spreker be gon met te verklaren dat hij niet zonder schroom de plaats van den voorzitter vervulde, die reeds vele jaren achtereen, in deze plechtige oogenblikken het woord heeft gevoerd, doch met eenige toegevendheid van het publiek wilde hij trachten de taak van den voorzitter op zich te nemen, daar deze om verschillende redenen ditmaal geen redevoering kon houden. Volgende ja ren staat de heer Ringers evenwel weer op het spreek gestoelte hoopen we, aldus spreker. Het doet ons zeer veel genoegen dat gij, zoo ging spreker,voort, als ware Nederlanders in zoo grooten getale u hebt vereenigd om hulde en dank te brengen aan ons moedig en onvergetelijk voorgeslacht, en ik heet u allen van harte welkom, evenals den burgemees ter, het stadsbestuur en de andere autoriteiten. Het eindresultaat van de door ons, het bestuur, ge houden besprekingen is u door de Alkmaarsche bla den bekend geworden. Het bestuur rekende het zich tot een plicht dezen dag niet ongemerkt te laten voor bijgaan en heeft gemeend haar op een bescheiden, maar toch op feestelijke wijze te herdenken. Wel zijn het nog drukkende tijden, wel doet nog van het nabije westen tot het verre oosten het kanongebulder zich hooren, wel woedt nog steeds de groote worsteling en wel staan nog steeds meer volken gewapend gereed om aan den strijd deel te nemen, doch ook altijd nog zijn wij gespaard gebleven. Rondom ons woedt den oor log, in de lucht, op het land, op de zee en onder de zee, worden vele menschen gedood of gewond terneer geworpen, en nog steeds denkt men aan geen eindigen. Het schijnt dat men er niet eerder aan denkt het zwaard te laten rusten, voor geheel Europa verwoest en in rouw is gedompeld. En te midden van dien strijd staat Nederland en het leeft nog altijd in vrede, hoe wel België machteloos geslagen werd. Nu en dan dreigt echter nog steeds gevaar en wordt het oorlogs- spook grooter, terwijl het erop lijken gaat of Neder land zal worden meegesleept in den strijd, maar steeds nog bleef het vrede. Zeker, ons volk heeft zich ;roote opofferingen moeten getroosten, doch in verge- king met de toestanden in de landen om ons heen jn wij toch gelukkig. Dank brengen wij daarvoor aan M. onze geëerbiedigde Koningin en haar raadslie- en die onze neutraliteit hebben weten te handhaven op n wijze welke de bewondering der mogendheden af dwong. Onze mobilisatie heeft gelukkig niet geleid tot den oorlog maar daarentegen krachtig medege werkt tot het doen voortduren van den vrede. Nederland heeft getoond dat het zijn onafhankelijk heid weet te verdedigen. Moge echter spoedig kunnen worden overgegaan tot demobilisatie waardoor onze mannen weer naar huis kunnen gaan. Gelukkig voor ons land heeft het nog steeds zijn onafhankelijkheid kunnen handhaven. En laten we als een vrij volk onze hulde brengen aan den moed en de trouw van onze heldhaftige voorvade ren en er voor zorgen dat ons nageslacht de vrijheid, dat kostbare goed, van ons kan erven. Laat deze plechtigheid het symbool zijn van onze hulde aan de nelden van 1573. Laat ze ook getuigen van onze hulde aan onze Koningin en haar Huis en aan onze Regeering voor haar onvermoeid werken en streven. Spreker besloot zijn rede met eenlang leve de Ko ningin Hierna werd een groote krans aan het beeld gehan gen, waarop het zangkoor van den heer de Haas eenige -lederen ten gehoore bracht en de muziek het „Wilhel mus" en „Wien Neerlandsch Bloed" speelde, wat met ontbooten hoofde werd aangehoord. De voorzitter, de heer Ringers Sr. nam hierop het woord. Hij bracht een woord van warmen dank aan den secretaris, den heer Ohlen, waar hij zelf als voor zitter, om redenen niet nader uiteen te zetten, het woord niet kon voeren, voorts ook dank aan het Dagel- Bestuur der gemeente en beval de Ontzetvereeniging in zijn zorg aan. Doch vooral beval hij de vereeni- ging aan bij Alkmaarsch burgerij. Ook de heeren Maas en de Haas hadden een woord van dank in ont vangst te nemen, evenals de waarnemend directeur der Cadettenschool door wiens medewerking men o.a. het militaire muziekkorps verkregen had. 1 och hoopte hij dat dit corps maar spoedig uit Alkmaar moent vertrekken, doordat het vrede is geworden. Bovenal bracht spreker echter hulde aan I I. M. de Koningin Dat het Haar vergund moge zijn haar volk nog lange jaren te regeeren. Moge het ons ver gund zijn H. M. nog eenmaal hier bij het Victoriebeeld te zien, evenals wijlen Haar vader, Koning Willem III, die voor het beeld de eerste steen legde. Met een heilbede voor de Vorstin, die allerwege in stemming vond, eindigde spreker zijn toespraak, waar na de plechtigheid was afgeloopen. In de „Unie wachtte het kinderzangkoor een tractatie. Van negen tot tien, van een tot twee en van vier tot vijf uur liet het carillon zich hooren, terwijl van de openbare gebouwen en verschillende huizen van parti culieren de vlag wapperde. Aan H. M. de Koningin werd het volgende tele gram gezonden: Het Bestuur der Alkmaarsche Ontzetvereeniging, heden met Overheid en Alkmaarsche Burgerij door een redevoering van den heer Ohlen, den Ontzetdag van 1573 herdenkend door aan het Victoriebeeld a s sym bool van Vrijheid en Onafhankelijkheid, een krans te hechten, betuigt Uwe Majesteit zijn hulde en onver gankelijken trouw. Door den voorzitter werd de hoop uitgesproken, dat ook Uwe Majesteit nog eenmaal u deze huldiging aan het Victoriebeeld, waarvan de slui steen door Uwer Majesteit Vader, wijlen Z. M Koning Willem III gelegd is, moge tegenwoordig zijn F H RINGERS Voorzitter A. OHLEN, Secretaris. VAN EEN BOOMKLIMMER. Hedenmiddag is de dertien-jarige zoon van den heer Tjeertes in de Landstraat, die van den Wester' weg in een boom was geklommen teineinde naar het bouwen van de militaire loodsen te kijken, er uit. Met een gekwetsten arm werd hij opgenomen en bij den heer C. de Boer binnengebracht. Een toevallig aanwezige verpleegster verbond den arm, waarna de patiënt naar een dokter werd gevoerd. OUSHOORN-CONCERT. hi aansluiting op het vorig bericht omtrent het 31ste Oushoorn-concert, hetwelk op Vrijdag 22 October ge geven zal worden, wordt ons verzoent te meiden, aai net concert om half acht zal beginnen, teneinde de be zoekers van buiten gelegenheid te geven tot het einde te blijven. Maandag zal er een inteekenlijst rondgaan, welke slechts éénmaal kan worden aangeboden, terwijl de bewijzen van toegang tegelijk verkrijgbaar zijn. Van de zangeres Mevrouw Agnes van Tienhoven, senrijft o. a. Philip Loots in het Haarlemsch Dagblad: „Soliste van den avond was Mevr. van Tienhoven. Zij beschikt over een altgeluid van prachtig .timbre en grooten omvang. Vóór de pauze zong zij Schubert's majestueus lied „den Unendlichen" en wist daarmede, dank haar muzikale en weloverwogen voordraent, een oeauidenden indruk te maken. Later gaf zij de 4 Ernste Gesange van Brahms. Hier ook deed de zangeres haar artistieke en vooral haar vo cale hoedanigheden waardeeren. Van Mej. Dora Das schrijft o. S. Wouter Hutschen ruijter, directeur van het Utrechtsch Stedel. Orcliest' ik verklaar gaarne, dat Mej. Dora Das in een van mijne concerten het A dur concert van Liszt op waar lijk bewonderenswaardige wijs heeft gespeeld en dat gij, zoo gij hhar laat optreden, uwe keus niet zult be rouwen Met den heer Oushoorn zal zij een Sonate van Grieg ten gehoore brengen en tevens de vioolsolo begeleiden EVANGELISCHE UNIE. De Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, al hier stelt zich voor, dezen winter wederom hare gods dienstige bijeenkomsten te houden en daarmede a.s Zondagavond te 7 uur aan te vangen. Alsdan hoopt de WelEerw. Heer Ds. W. Hamilton of Silverton Hill, Herv. Predikant te Hoorn, voor haar in dé Kapelkerk op te treden. PREDIKBEURTEN. 10 October 1915. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal, bed. v. h. H. A. Avond 6 uur, Ds. Verwaal, dankzegging H. A. Kapel, 10 uur, Ds. Kloosterman. EVANGELISCHE UNIE, Kapel, avond 7, uur, Ds. W. Hamilton of Silverton Hill uit Hoorn. Evang. Luth. Kerk, 10.30 uur, Ds. Westmijze be roepen pred. te Wildervank. Rem. Qeref. Kerk, 10.30 uur, Ds pred. te 's-Gravenhage. P. Heering, em Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Oer. Kerk, 10 uur en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente. Vergadering 's morgens 10 en 's avonds 5 uur. Uit de omgeving. AKERSLOOT. Herv. Gem. 9.30 uur, de heer Koste lijk, cand. te Broek op Langendijk. BERGEN. Geen dienst. 13 October 's avonds 7 uur, Ds. van den Kieboom. BROEK OPLANGENDIJK. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur,Os. Dijk. Geref. Kerk, 9 30 en 2.30 uur, preeklezen. Dopsgez. Kerk, 9 30 uur, Da. de Jong. EGMOND BINNEN. Herv. Gem. 10 uur, Ds. A. Ie Gras. HEER HUGOWAARD. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. J. Broekema. HE1LOO. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Dr. T. W. C. Veende- rinck van Haarlem. KOEDIJK. Herv. Gem. 9 30 uur, Ds. Vethake. LIMMEN. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. C. J. A. Bosch. NOORD-SCHARWOUDE. Herv. Gem. 9.30 uur, Os Staal Ceref. Kerk, 9.30 en 4 uur, Dr. Harrenstein. OUDORP. Herv. Gem. 10 uur, Ds. Groot. OTERLEEK. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Heep. OUDKARSPEL. Herv. Kerk, 9.30 uur, Ds. de Leeuw. SCHOORL. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds. Boeke (Doopsbedien.) STOMPETOREN. gens vacat. Oterleek. Herv. Gem. Geen dienst we- moeten worden stopgezet. Ruim 250 personen worden daardoor werkloos. De „N. Gron Ct." verzekert dat het verhaal van een Groningsch blad over een schijndoode in een groo te gemeente in de provincie Groningen op niets anders dan op een praatje berustte. Te Harlingen heeft gisteren een 15-jarige knaap met een pistool, dat hij voor eenige centen had gekocht, een 13-jarigen makker voor het hoofd geschoten. Deze moest in levensgevaarlijken toestand naar het zieken- hüis worden gebracht. De heer M. W. R. van Vollenhoven, gezantschaps- raad van Nederland, te Brussel, vertoefde gisteren te 's-Gravenhage en keerde heden naar België terug. Te 's-Gravenhage is aangekomen jhr. mr. De Marees van Swinderen, Nederlandsch gezant bij het Britsche Hof. De Noorsche schoener „Tyr" met naijnstukken geladenis in zeer gehavende toestand en zonder bemanning op zee drijvende gevonden en te IJmui- den binnengesleept door den IJmulder stoomharing- logger „Etty". Het kustvaartuigje 177 is door de stoomtrawler Odln op de Noordzee aangevareu en gezonken. De schipper Jacob Ras is verdronken. Zijn zoon is door den trawler gered. KORTE BERICHTEN. Te Hilversum is een Duitsch militair aangehou den, die uit het intemeeringskamp te Bergen ontvlucht was. De man, die in burgerkleeding rondliep, is we derom naar Bergen teruggebracht. Blijkens de 57e lijst is van 12 tof en met 18 Sep tember 1915 aan ingekomen bijdragen door het Nati onaal Steuncomité ontvangen een bedrag van 61367.49 makende met de bedragen der vorige lijs ten een totaal bedrag aan bijdragen en toezeggingen van 2,981,413.72 J4. IVIetrramiiHMi van IhmIcii Gemengd Nieuws UIT OUDE NIEDORP. Donderdagmiddag is door den burgemeester dezer gemeente publiek verhuurd voor 4 jaar, 24 perceelen bouwland, eigendom dier gemeente, ter gezamenlijke grootte van 11 08 80 H.A., in het lokaal van den heer de. Jong. De totale opbrengst was 1121.82Yt, te gen 997.37 Yi het vorige jaar. Na afloop der verhuring der gemeentelanden werd door de Protestantscre Armvoogdij alhier aan ingezetenen publiek verhuurd voor 4 jaren, 7 perceelen bouwland, liggende in de gemeente Heerhugowaard, de totale opbrengst hiervan was 192, tegen 170 in het vorig jaar. HENRI LUPPENS PROPPING. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten.) Het geval-Luppens-Propping is bijna nog aardiger dan de Köpenick-anecdote. En.... de autoriteiten heeft Luppens er nog erger laten inloopen Men schudt er z'n hoofd over, en men vraagt zich af, aan wie toch het behartigen der Amsterdamsche belangen is toever trouwd Henri Luppens Propping was de laatste kwart eeuw een bekend stadgenoot. Hij was de oprichter van de Eerste Nederlandsche Maatschappij tegen Waterscha de, een assurantie-zaak, die aanvankelijke klanten ge noeg had. Later nam het aantal deelnemers af, en toen de maatschappij herhaalde malen weigerde, scha de door water aangericht, te vergoeden, „omdat de leiding niet tijdig was gerepareerd", „omdat men de kraan had laten open staan," enz., hadden spoedig al le menschen voor het lidmaatschap bedankt. Toen schijnt de oolijke heer Luppens jaren achtereen bij de erven van overleden Amsterdammers kwitanties te heb ben gepresenteerd, „zijnde premie waterschade-assu rantie over het afgeloopen jaar." De politie probeerde hem eindelijk te snappen, maar over de daken ontkwam hij. En na nog geen twee jaar in het buitenland als kellner z'n brood verdiend te hebben, keerde hij terug naar Groot-Mokum onder een anderen naam, en wist zich in een minimum van tijd op te werken tot voorzitter van een districtsafdee- ling van het Steuncomité Ja, ja, men moet er om glimlachen. OOK EEN OPLOSSING De ware Jacob" maakt melding van een vredes ontwerp dat zoowel bij de alliance als de entente gun stig ontvangen zal worden, daar alle partijen volko men tevreden worden gesteld O, a. staat er in. dat En geland alleen-heerschappij krijgt boven zee, Duitsch land onder zee. terwijl het op zee volkomen vrij voor een ieder zal zijn De Balkan zal één staat worden en alle daar bestaande rijken om het jaar toebehooren. HM de Koningin-Moeder zal zich a.s. Maan dagochtend tot Zaterdagavond wederom naar Soest- dijk begeven. Door gebrek aan tin zal over enkele dagen de De venter Caspulefabriek wegens gebrek aan grondstof HEi IRANSCHE LEGERBEkiCHT. PARIJS, 8 Oct. Avondcommuniqué van giste ren In Champagne ten westen van de hoeve Nava- rin deden de Duitschers twee tegenaanvallen, die echter met groote verliezen werden afgeslagen Hevige artilleriegevechten hebben plaats gehad in België, Artois en Lotharingen. In de Argonnt handgranatengevechten. Ten zuiden van Thelus bij den straatweg Atrecht—Rijssel, maakten dc Franschen eenige vorderingen. E>e vijand trachtte ten zuiden van Roye een verrassenden aanval te doen welke echter volkomen mislukte. De Fran- sche artillerie aan de Aisne heeft in de vijandelijke linies bij Juvincourt twee hevige ontploffingen veroorzaakt, terwijl zij het station van Guigni- court in brand schoot. HET DU1TSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 8 Oct. (Officieel). Westelijk oorlogs terrein). Na de vergeefsche doorbraakpogingen der Franschen op 5 en 6 October verliep de dag van gisteren in Champagne vrij rustig. Het stuk loopgraaf ten oosten van het gehucht Navarin, dat de Franschen nog bezet houden, werd in den voormiddag door tegenaanvallen van vijanden gezuiverd, waarbij eenige gevangenen en twee machinegeweren in onze handen vielen. Tegen den avond nam het vijandelijk artillerievuur in he vigheid' toe. Des namiddags kwam het op verschei dene plaatsen tot infanterieaanvallen, die alle werden afgeslagen. Bij een succesvolle voorwaart- sche beweging bij de vooruitgeschoven vijandelij ke stellingen ten zuiden van St. Marie-a-Py, na men wij van den vijand 6 officieren en 251) man gevangen. Ten oosten van de Argonnen bij Malincourt werden verschillende vijandelijke mijngangen door ontploffing vernield. (Oostelijk oorlogsterrein). Legergroep-von Hindenburg: Russische aanvallen ten noorden van Koziany en ten zuiden van het Wisiniefmeer zijn afgeslagen. Legergroep-prins Leopold van Beieren: Toe stand onveranderd. Legergroep-von Linsingen: Bij Newel en Oinyt, ten zuid-westen van Pinsk zijn Russische krachten door ons verdreven. Onze aanvallen in de streek ten noordwesten Czartarysk schrijden voorwaarts. De Duitsche troepen van het leger van graaf Bothmer sloegen verschillende Russi sche aanvallen af. Balkan-oorlogstooneel. De overgang over de Drina, de Sawe en de Donau nam een gunstig ver loop. Ten zuid-westen, van Belgrado zijn 4 offi cieren en 269 man gevangen genomen en 2 machi negeweren buitgemaakt. Tegenover de Rom vielen na een gevecht 3 stuks geschut in onze handen. HET 1TALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME, 8 Oct. Slechts vrij onbelangrijke acties in het noordwesten van het Areiero-plateau, waar bij de Italianen, krachtig gesteund door hun artil lerie, voordeel hebben behaald, zijn te vermelden HET NIEUWE GRIEKSCHE MINISTERIE. ATHENE. 8 Oct. Het nieuwe ministerie heeft den eed afgelegd. Uit de meest gezaghebbende bron wordt verklaard, dat de aanhangers van Ve- nezielos de nieuwe regeering zullen steunen, ten einde verdere verwikkelingen te vermijden, zooals Kamerontbinding e. a., daar de toestand in den mobilisatietijd anders dreigt verward te worden. GRIEKENLAND NEUTRAAL. LOONDEN, 8 Oct. (V. D.). De correspondent van de Times te Athene seint aan zijn blad. dat de Grieksche regeering besloten heeft een welwillen de neutraliteit te handhaven. VERBODEN INVOER IN NEDERLAND. LONDEN 8 Oct. (Hbld.) Bij Order in Council, afgekondigd in de gisteravond uitgege ven „London Gazette", is het verbod van uitvoer van artikelen naar Nederland uitgebreid, zoodat het thans alle goederen omvat, behalve: le. gedrukte stukken van alle soort. 2e. ledige emballage, die naar Nederland wordt teruggezonden. 3e. gedragen kleeding en andere persoonlijke goederen; 4e. levende dieren, anders dan die gewoonlijk worden gebruikt voor menschelij'k voedsel tenzij die artikelen verzonden worden aan de vol gende daartoe gemachtigd personen: De Regeering der Nederlanden of eenig depar tement daarvan, mits vergunning voor den uitvoer vooraf is verkregen van den Minister van Buiten- landsche Zaken; eenig Engelsch diplomaat, of consulair ambtenaar in Nederland, of eenig diplomaat of consulair ambtenaar in Nederland van een der verbonden of neutrale landen, mits in geval van consigneenng aan diplomatieke of consulaire ambtenaren van neutrale staten vergunning van den Minister van Buitenlandsche Zaken is verkregenaan de Neder- landsche Overzee-Trust of ingeval van verboden of beperkte uitvoerartikelen, waarvoor vergunning bij „liceuse" is verkregen, aan den persoon, die in de vergunning als geconsigneerde wordt aan gewezen. DE „TEXELSTROOM". AMSTERDAM, 8 Oct. Naar aanleiding van verschillende geruchten als zouden er bij het ver gaan van de „Texelstpoom" vier der opvarenden om het leven zijn gekomen, verzekert ons de Di rectie der Holl. Stoomboot-Maatschappij, dat zij nog heden van haar- agent te Londen bericht heeft ontvangen, dat alle opvarenden gered zijn. AMu TERDAM, 8 Oc8t. Bij de Directie van de Holl. Stoomboot-Maatschappij is telegrafisch be richt ontvangen, dat de „Texelstroom" op een mijn is geloopen en binnen tien minuten zonk. BOTERU1TVOER. 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. Het Rijks Centraal Bnrean voor den uitvoer van boter maakt bekend, dat voor de week van 10—17 October voor 60 der boterproductie certifieaat van uitvoer kan worden verleend, terwijl 40% der prodactie voor binnenlandsch gebruik moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. DE NEDERLANSCHE GEZANT TE LONDEN. 's-ORAVENHAGE, 8 Oct. Jhr. Mr. de Marees van Swinderen, gezant van Nederland te Lon den. werd heden door den minister van buiten landsche zaken in diens kabinet ontvangen. VELDPREDIKER IN ALGEMEENEN DIENST. 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. Vernomen wordt, dat het in de bedoeling ligt in de door het be danken om gezondheidsredenen van ds. Talma als veldprediker in algemeenën dienst ontstane vacature, zoo spoedig mogelijk te voorzien. INSTALLATIE COMMISSIE BELAST1NGOOKLOGSWINST. a GRAY ENHAGE, 8 October. Hedenochtend te 10 i ui ei t de Minister van Financiën, de heer Treub, uc icvLSzaal ue staatscommissie, die zal hebben te .-uueizucüen op welke wijze eene tijdelijke belasting nan worden ingericht, welkte ten doel heeft buitenge wone vermeerdering van inkomen of vermogen als di- 'tu ot inuircct gevolg van den oorlogstoestand, te tienen, geïnstalleerd. De Minister zeide o. m. waar eenerzijds de oorlogstoestand het Rijk dwingt tot net doen van zeer groote en zeer buitengewone uit gaven en daartegenover in sommige kringen der bevol- ung als rechtstreeksch of indirect gevolg van dien toe stand meer of minder belangrijke buitengewone win sten worden gemaakt, is in allengs breeder kringen de gedachte levendig geworden, hen, die zulke oorlogs winsten maken of gemaakt hebben, in de eerste plaats te doen bijdragen in de uitgaven die de oorlogstoe stand aan het Rijk oplegt. Reeds spoedig na mijn optreden als Minister van Financiën werd een voorstel in die richting gedaan. Dit vond echter bij de Tweede Kamer zoo weinig bij val dat het geraden scheen, het na bekomen mach tiging van Hete Majesteit de Koningin in te trekken. Thans heeft het Hare Majesteit behaagd bij Haar besluit van 5 October 1915 een Staatscommissie in te stellen, welke ten doel heeft het denkbeeld der belas ting van oorlogswinsten vast te leggen in een of meer wetsvoorstellen, opdat langs dezen weg dit financieel zoo belangrijke probleem tot eene bevredigende oplos sing zal kunnen worden gebracht. De omschrijving van de taak der commissie is zoo ruim gesteld, dat zij haar algeheele vrijheid laat in de keuze van den aard der belastingen, waarmede zij de oorlogswinsten wil treffen Zoowel de belasting op de handeling zelve waarmede de oorlogswinst ge maakt wordt, al?1 de belasting op de vermeerdering van het inkomen of van het vermogen waarin die winst tot uiting komt, ligt binnen het veld dat de Staatscommissie zal hebben te bearbeiden. Deze buitengewone belasting ligt geheel buiten het terrein van de partijpolitiek. Door de samenwerking van financieele deskundigen uit alle politieke groepen met de mannen uit alle hoofdtakken van ons volksbe staan, waarin onder de tegenwoordige omstandighe den buitengewone winsten gemaakt worden of kunnen worden, wordt de kans verhoogd dat het resultaat van de overwegingen der Staatscommissie van elke partij- kleur vrij zal zijn, en dat het der commissie gelukken zal een waarlijk nationaal voorstel te doen. Spreker wenschie den benoemden geluk en voegde hieraan toe dat zij allen bereid zijn geweest hun krach ten te wijden aan het moeilijke en wees erop, dat hun niet langer tijd kan worden toegemeten dan wegens den ernst en dé veelzijdigheid van het onderwerp strikt wordt gevorderd. Tenslotte verzekerde spreker, dat de Regeering haar erkentelijkheid niet zal afmeten van het aantal millioe- nen, waarop de commissie aan de schatkist uitzicht zal weten te openen. Dr. D. Bos, voorzitter der Commissie beantwoordde de rede van den minister. Het onderwerp, waarvan de behandeling aan onze commissie is opgedragen, zeide spreker, ontmoet in al le kringen der samenleving instemming. Evenwel al is het woord: belasting op oorlogswinsten, spoedig uit gesproken, het begrip is moeilijk te bepalen, en het neerleggen van de regeling in practiscne voorschrif ten ontmoet groote bezwaren. De commissie is er van overtuigd, dat zij snel zal moeten werken en zal zich zonder twijfel daartoe be ijveren Zij zal trachten er toe mede te werken, dat in dezen tijd, nu zoovele menschen groote en blijvende schade lijden en de gemeenschap zich reusachtige opof feringen moet getroosten, degenen, die aan de tijdsom standigheden vaak buitengewone inkomsten- of vermo- qensvermeerdering danken, een deel daarvan aan de Staatskas afstaan. Met de verzekering, dat de commissie met groote voortvarendheid zal werken, aanvaardde spreker gaar ne de leiding. VERZEKERT UW RUITEN ONDERLING. Er is maard** Onderlinge Glasassurantie in Alkmaar. De Agenten zijn GEBR. MOLENAAR, Nieuwe- sloot, en J. MIENISBergerhout. Besttatarsleden Jb CLOECK. C. J. P.J. A. HOKS1EROEN. W. M. H. PELS. W. J. D. APPEL. Jb. LIND. J. T. LUBBE. J. RINGERS. MARKTBERICHTEN Yoorloopig Knnsbericlit. ALKMAAR, 8 Oct. Fabriekskaas. Kleine f !65.- kleine boerenkaas f 64.—, commissie fabriekskaas fj—commissie boerenkaas 64.—, middelbare fabriekskaas f middelbare boerenkaas f 64.-. Aangev. 310 stapels, wegende 215000 Kilogram. Handel vlug. ALKMAAR, 8 Oet. Graanmarkt. Aangev. 5362 heet Tarwe f 9.— a 9 90, rogge f 8.30 a 0,0, gerst ehev. f 10— a 10.90, haver f 5.75 a 7.—, bruine boenen f 21.— a 23.—, rood mosterdz. f 50 a kanariezaad f blauwm.zaad f 42 a ci troenboonan f a paardebeonen f 12.25 a 13.50, witte boenen f 26 a 29,—, duivenboonen f 12.—. getl mosterdzaad f Greene erwten f 18.— a 25.—, grauwe erwten f 25 a 29-, vale f 23.— a 24.50.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2