DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hst oostelijk oorlogsterrgln. Van liet westelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlopterreln. No. 238 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden f t.—-,fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ot. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIKls. COSTER 4 ZOON, Yoordam C9. Teiefoonnr. 3. MAANDAG 11 OCTOBER NEDERLAND. ALKMAAR, 11 October. Belgrado is weer veroverd. Reeds in de allereerste dagen van den oorlog werd gemeld, dat de ontruimde Servische hoofdstad door de Oostenrijkers werd bezet. Doch het bericht van 30 Juli 1914 bleek onjuist, wel waren er eenige landope- raties begonnen, maar weldra kwam uit Weenen de mededeeling, dat de „strafexpeditie" tot nadfer order was uitgesteld, omdat er, sinds de Oostenrijksch-Ser- vische oorlog een Europeesche oorlog was geworden, veel Oostenrijksche troepen noodig waren voor Rus land. Het zou December worden, voordat Belgrado in handen viel der Oostenrijkers, wier offensief in Rusland op niets was uitgeloopen en die zich toen maar op Servië gingen werpen, niet van het noordten uit, doch uit Bosnië. Het feit der inneming werd eeaigszins pompeus medegedeeld het heette een ver rassing voor den grijzen Keizer-Koning op den laatsten dag van diens 66ste regeeringsjaar. De verrassing had evenwel een leelijk nasmaakje. Twaalf dagen daarna immers hadden de Serviërs de stad alweer heroverd. De Russen waren de Oostenrijksche stad Kralcau gaan bedreigen en daarom moesten de Oostenrijksche troe pen uit Servië worden weggenomen, zoodat de Ser viërs gelegenheid hadden de verzwakte vijandelijke le gers aan te vallen en te verdrijven. Thans is Belgrado opnieuw veroverd. Vermoedelijk zonder dat er veel tegenstand geboden is we lezen dat de Servische „achterhoede" zich in een straatge vecht terugtrok en dat de stad door de burgers „niet geheel" verlaten was. Voor de Duitsch-Oostenrijksche legerscharen zijn de Serviërs naar het zuiden geweken, naar dezehde plaatsen, waar ze verleden jaar in De cember het geslaagde tegen-offensief leverden. De Duitsche leger bench ten melden, dat de twee legers, die over Save en Donau trokken, onder leiding staan van veldmaarschalk von Mackensen, de energieke aan voerder, die de Russen bijkans geheel uit Galicië heeft verdreven, en dat generaal von Gallwitz, tot voor kort belioorende tot de legergroep van von Hindenburg, meer oostwaarts opereert, zoodat Duitschland de Oos tenrijksche troepen- onder bevel van generaal Kövess krachtige hulp verleent Drieërlei motief pleit voor snel en doortastend handelen op het Servische oorlogs- tooneel. Hoe grooter resultaten men hier kan berei ken voordat de Fransch-Engelsche troepen, welke te Saloniki geland zijn, kunnen ingrijpen, des te beter. Hoe gunstiger die resultaten zijn en hoe sneller ze worden verkregen, des te meer ook zullen de centrale mogendheden den altijd nog onzekeren toestand op den Balkan beheerschen. En eindelijk: de winters zijn in Servië ruw, er valt altijd veel sneeuw, zoodat de toch al slechte wegen bijna geheel onbegaanbaar wor den, en spoed dus ook in dit opzicht gewenscht is, want de Serviërs zullen wel pogen hun tegenstanders op de bergpaden te lokken. Blijkbaar zullen de Duit- schers en Oostenrijkers trachten alleen het Servische zaakje op te knappen. Van de Bulgaarsche troepen heeft men althans nog niets gehoord. In Engeland begint men zich éenigszins bezorgd te maken over de gelande troepen te Saloniki de lan ding geschiedde niet onder leiding van Sir Ian Hamil ton, doch, naar de Manch. Guard, meldt, van den bri gade-generaal A. B. Hamilton. Het genoemde blad vreest, dat de Griekscbe regeering wel eens plotseling zou kunnen eischen, dat de troepen der verbonden mo gendheden den Griekschen grond moeten ontruimen. De „Nation" ducht nog ernstiger gevaar en hoopt maar, dat het Engelsche kabinet de zaak grondig heeft overlegd. Wij hebben ons een groot risico op den hals gehaald aan de Dardanellen, wij kunnen niet, zegt het blad, met de gedachte aan Egypte, licht een tweede ri sico het hoofd bieden. Te Saloniki moet een nieuwe vooruitgeschoven basis worden ingericht, en de ver bindingslijnen door Griekenland dienen te worden opengehouden. Hoe zou de toestand van een leger zijn, indien zijn basis plotseling werd afgesneden? En dit schijnt, hoe men de houding van Griekenland ook uitlegge, de stelligste mogelijkheid te zijn. Wanneer veldmaarschalk Mackensen, die met zijn troepen reeds in Servië is, zich een doortocht baant en de koning van Griekenland bang is om Duitschland te mishagen, dan zou zijn gevoelen waarschijnlijk uiting vinden in een formeele, maar feitelijke beslaglegging( op het voor naamste deel van den spoorweg bij Saloniki. Dit is het klaarblijkelijke gevaar waaraan een opmarsch der verbondenen is blootgesteld, tenzij hun gezanten tot een bevredigende en bindende overeenkomst met den koning en den nieuwen minister-president kunnen ge raken. Het blad had het echter verstandiger gevonden, wan neer de troepen der bondgenooten in een der havens van Albanië of Montenegro waren geland, men had dan wel meer moeielijkheden moeten overwinnen, maar ook een veiligen uitweg hebben gehad en dit zou, meent het blad een goed ding zijn geweest. Verschillende Londensche bladen vallen over den gang van zaken op den Balkan fel den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Sir Èdward Grey aan, anderen verdedigen hem evenwel. Opvallend is het, dat de Fransche minister van buitenlandsche zaken, de niet zeer populaire heer Delcassé, ongesteld is en tijdelijk wordt vervangen door den minister-pre sident, den heer VivianL Het nieuwe Grieksche ministerie zou heden voor de Kamer verschijnen. Het heet, dat de minister-president Zaimis van den Engelschen gezant den tekst van een geheim verdrag van Bulgarije met Duitschland, Oos- tenrijk-Hongarije en Turkije heeft ontvangen, hetwelk hij heden waarschijnlijk wel zou voorlezen en waar over een ernstig debat verwacht wordt. Bij dit verdrag zou aan Bulgarije Albanië, Macedonië en Nieuw Ser vië, benevens Grieksch-Macedönië worden toegewezen. Men begrijpt, dat, wanneer dat verdrag werkelijk be staat en daardoor Grieksche belangen worden bena deeld, dit onder de tegenwoordige omstandigheden van veel belang kan worden. Wij zullen er morgen reeds meer van weten. In Saloniki duurt volgens Fransche berichten de troepenlanding voort, terwijl er een divisie niaar het binnenland is vertrokken. Uit Londen wordt ge meld, dat het hoofdkwartier gevestigd is in een drietal hotels, dat de strijdmacht van de verbondenen eiken dag grooter wordt, dat een betrekkelijke kalmte ge volgd is op de opgewondenheid der laatste dagen, maar dat de bevolking toch nog in onrust verkeert. Volgens berichten, eveneens uit Parijs en Londen komende, moet er in Bulgarije groote opgewondenheid heerschen onder de bevolking, de Duitsche autoriteiten moeten genoodzaakt zijn krachtige maatregelen te ne men, teneinde bloedvergieten te voorkomen en Tsaar Ferdinand zou zijn paleis zelfs niet durven verlaten, teiwijl de Bulgaarsche kustverdediging aan de Turken zou worden overgelaten, wijl men twijfelt aan den trouw van het Bulgaarsche leger indien het tegenover Fransche, Engelsche en Russische troepen geplaatst mocht worden. Een kern van waarheid schuilt er hierin stellig. Het is heel goed te begrijpen, dat er verschei den Bulgaren, die terecht van meening zijn, dat zij veel aan Ruslandi hebben te danken, liever niet tegen de Russen willen vechten. Maar toch zal de discipline in het Bulgaarsche leger wel zoo goed zijn dat een verzet op eenigszins groote schaal wel niet behoeft te worden verwacht. Op het Westelijk obrlogstooneel duren de gevechten voort, maar belangrijke resultaten worden er niet be haald het Fransche communiqué gewaagt van een „schitterenden aanval," waarbij ten zuid-oosten van Tahure een Duitsche loopgraaf blijkt gewonnen te zijn. In het Oosten hebben de Duitschers en Oostenrijkers verschillende voordeelen behaald (bij Dunaburg, in het Pripet-gebied, in Wolhynië en in Galicië), voordee len die in het laatste Russische communiqué worden erkend, maar die slechts van zeer plaatselijken aard schijnen. Op beide hoofd-tooneelen is veel actie, maar deze brengt geen belangrijke verandering en staat dus feitelijk met stilstand gelijk. Het eenige oorlogstooneel, waar een actie valt te verwachten, welke meer oplevert, is op het oogenblik Servië. Tenslotte zij aangeteekend dat volgens een Duitsch bericht er de laatste dagen verscheiden Fransche en an dere schepen (ook een troepentransportschip) door Duitsche en Oostenrijksche onderzeeërs in het oostelijk gedeelte van de Middellandsche zee tot zinken zijn ge bracht en dat talrijke torpedojagers van de verbonden mogendheden met koortsachtigen ijver alle Grieksche eilanden afzoeken om het vermoedelijke steunpunt der onderzeeërs te vinden. Een telegram van de Italia ansche Corriere del la Sera uit Athene bevestigt dit en deelt mede, dat er eiken dag tenminste één transportschip wordt vernield. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-v. Hindenburg: De Russen poogden de hun bij Garboenowka ontnomen stellingen te herove ren. Dit gaf aanleiding tot hevige gevechten op kor ten afstand. De vijand werd teruggeslagen. Ten noorden van de spoorlijn DunaburgPonjewisj, ten westen van Illuxt, werden vijandelijke stellingen over een breedte van ongeveer acht K.M. genomen. Zes offi cieren en 750 gevangenen vielen in onze handen, ter wijl bovendien vijf machine-geweren werden buitge maakt. Legergroep van von Linsingen: Het dorp Senozyczy is stormenderhand ingenomen. De cavaleriegevechten bij Kuchoko Wola en in de streek van Jezieroy duren voort. Aan het front tusschen Rafalowka en de spoorlijn KowelBowno werden verschillende aanvallen van den vijand afgeslagen en 383 gevangenen gemaakt. Het leger van generaal Bothmer sloeg ten noordwes ten van Tarnopol krachtige aanvallen der Russen af. De Russische Staf berichtte Zaterdag: Aan het front in de streek van Riga is het kalm geworden. Duitsche aeroplanes wierpen eenige bommen op Schlock. Een aanval der Duitschers in d'e buurt van Misshof aan den spoorweg ten oosten van Mitau werd gestuit. Het gevecht in den sector van het dorp Gerboenow- ka in de buurt van Dunaburg neemt een hevig karakter aan. Bij Roschilin ten noorden van Gerboenowka gin gen de Duitschers ook tot den aanval over, maar door het vuur van onze mitrailleuses werden zij genood zaakt den aanval te staken. De Duitschers hebben herhaaldelijk aanvallen ge daan op de hoeve Khwosty, maar werden telkens terug geslagen. Ten zuiden van de Pripjet heroverde de vij and het dörp Pojog aan de Beneden Ctochod. In die streek ten noordwesten van Dubno hebben onze troe pen bij de inneming van het dorp Konstantinowo drie mitrailleuses buitgemaakt en meer dan 300 man ge vangen genomen. Herhaalde pogingen van den vijand om het dorp Sopanof ten noordoosten van Kremenez te heroveren, werden telkens door ons vuur afgeslagen. In den loop der gevechten, gisteren gelevr d aan het front RostokiGontowo in de buurt van N wo Olexi- nesj namen onze troepen 1175 man gevangen en maak ten zij twee bommenwerpers en acht mitrailleuses buit. Onze aëroplanes hebben een aanval gedaan op het station van Tsjemowits en verscheiden bommen ge worpen op treinen en munitie-colonnes. Een rook- en vlammenzuil steeg kort daarna boven het station. Een vijandelijk aviateur steeg toen op uit het station Tsjer- nowitsj, maar werd door onzen vlieger beschoten en daalde spoedig weder in de stad neder. Aan de kust van de Krim zijn vijandelijke onderzee- ers verschenen. Onze torpedojagers vervolgen hen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag luidde: Aan béide zijden dezelfde artillerie-activiteit aan de hoogten ten oosten van Souchez en naar het zuiden in den omtrek van den weg naar Rijssel. Verscheiden aanvallen der Duitschers op het fortje in het Givenchy- bosch werden afgeslagen. Er wordt in den sector Lihons vrij hevig van loop graaf naar loopgraaf gevochten met granaten en lucht- torpedo's. Tusschen de Oise en de Aisne zeer krachtige beschie ting van weerszijden voor Neuvron.en Quennevières. In Lotharingen duurt het granaat-gevecht in de om streek van de loopgraaf op het front ReillonLeintry, die de Franschen gisteren hebben heroverd, voort. Veldmaarschalk Franch berichtte gisteren: Sinds 4 Oct. heeft de vijand aanhoudend onze nieuwe loopgra ven ten zuiden van het kanaal van La Bassée beschoten en herhaalde aanvallen met bommen gedaan op het gé- deelte van het réduit „Hohenzollem," dat door ons be zet is. Al deze aanvallen worden afgeslagen. Ondanks het vijandelijke artillerie-vuur kwamen wij gestadig vooruit ten noordoosten van Loos tusschen heuvel no. 70 en Hulluch en wonnen wij terrein afwis selend van een diepte van 500 tot 1000 yards. Gistermiddag bombardeerde de vijand hevig het ge- heele terrein, dat wij onlangs hadden veroverd en ging daarna over tot een aanval over 't geheele front van bezuiden Loos tot aan het réduit „Hohenzollem." De aanvallen werden overal afgeslagen met zware verlie zen aan de zijde van den vijand. Door een tegenaanval kwamen wij in het bezit van een Duitsche loopgraaf ten westen van Cite Stelie. Een groot aantal gesneuvelde vijanden lagen voor onze linies. Onze verliezen waren betrekkelijk gering. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Aan de hoogten ten oosten van Souchez verloren de Franschen eenige loopgraven. Wij maakten een machinegeweer buit. Bij Tahure in Champagne herwonnen wij in een tegenaanval van het verloren terrein op een front breedte van ongeveer vier K. M. verscheiden honder den meters. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Italiaansche legerbericht van gisteren meldde: Na een grondige voorbereiding door artillerie deed de vijand aanvallen op onze stellingen bij Slatenik in het Plezzo-bekken, op den Mrzli in de streek van dten Monte Nero, te Dolje in den Tolmein-sector en te Plava en Zagora aan de Isonzo. Overal werd hij met zware verliezen afgeslagen. Ook maakten wij eenige krijgsgevangenen. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren: De stad Belgrado en de hoogten in het zuidwesten en zuidoosten van de stad zijn na een gevecht in onze han den gevallen. Ook meer naar het oosten werd de vij and overal, waar hij trachtte stand te houden, terugge slagen. Onze troepen rukken voorwaarts. KORTE BERICHTEN. Besloten is, dat Frankrijk en Engeland hun grondstoffen in de eerste plaats zullen gebruiken voor de fabricage van materieel voor de verdediging, terwijl eerst daarna rekening zal worden gehouden met de be hoeften, zelfs de noodzakelijkste, van de particuliere industrie. Het Grieksche stoomschip Dimitrios is gisteren gezonken. De bemanning werd gered. Het Engelsche stoomschip Newcastle is eveneens gisteren gezonken, terwijl de opvarenden gered konden worden. Gisterochtend werden te Mariënbad aardstooten waargenomen. Ook het seismologisch station te Ho- kenheim registreerde een tamelijk sterke aardbeving. Kolonel Goethals heeft verklaard, dat het Pana ma-kanaal niet zal worden heropend, alvorens er een blijvende geul zal gegraven zijn door het stuk, waar voortdurend grondafschuivingen plaats hebben. In Frankrijk worden nieuwe wettelijke bepalingen voorgesteld tegen dten dienst van vrouwen in wijnhui zen. In de restaurants van het Loire-departement is het geheel en al verboden, alcohol te schenken. In de Oostzee heeft een Engelsche onderzeeër met artillerievuur nabij dte Duitsche kust een Duitsch transportschip in den grond geboord. Lloyds meldt, dat de Britsche stoomschepen „Sil- verash" en Scoudy" gisteren gezonken zijn. De Pruisische minister van onderwijs heeft be paald, dat schoolkinderen, die daartoe geschikt lijken, vrij af mogen hebben om eikels en beukenootjes te zoe ken. De weverspaitroons in Manchester (Engeland) hebben een loontoeslag van 5 procent, waar de arbei ders om gevraagd hadden, geweigerd. De Keizer heeft bij dte Bodenkreditanstalt voor 10 millioen op de oorlogsleening ingeteekend. De stad Weenen die op de le en 2e oorlogsleening voor 58 mil lioen inteekendte, heeft op de derde weder voor het zelf de bedrag ingeteekend. OORLOGSHUMOR. Een Iersche vrouw vraagt aan een andere dito: „Wel Mrs. Humpty, wat doet je denken, dat de oorlog vóór nieuwe jaar over zal wezen?" „Wel zie je buurvrouw, Dick heeft geteekend, en zoo lang als ik getrouwd ben, weet ik me niet te herinneren, dat hij langer bij een karreweitje is gebleven dan drie maanden." (Msbd.) VARKENSVLEESCH. Naar vernomen wordt zal voor de aanstaande week van 10 tot en met 16 October het gewichtspercentage van de hoeveelheid versch varkensvleesch, voor welks uitvoer een exporteur consent zal worden verleend en verplicht kan worden varkens te leveren voor binnen- landsch verbruik, worden vastgesteld op honderd-tach tig, welk percentage ook voor het tijdvak van 59 Oc tober gold. VLIEGONGELUK. Het vliegongeluk, waarbij de luitenants Hofstee en Polis betrokken waren, heeft, blijkens hun verklarin gen, onder de volgende omstandigheden plaats gehad. Op een hoogte van 1200 a 1300 meter bemerkten zij. dat de motor haperde. Zij hebben nog getracht, tij dens de vlucht het euvel te verhelpen, maar toen daar van de onmogelijkheid bleek, besloten zij tot het doen van een noodlanding. Luitenant Hofstee had een ter rein in het oog gekregen, waar hij zonder eenig be zwaar meende te kunnen neerkomen. Van een hoogte van 300 a 400 meters bespeurde de bestuurder ev.en- wel plotseling een heg, waarvan de aanwezigheid hem op grooter hoogte ontgaan was, waardoor hij genood zaakt was, opeens een andere landingsplaats te kie zen. Hij heeft toen nog getracht, de machine in ande re richting in veiligheid te brengen, maar deze begon in haar sterke daling hevig (te schommelen. Wat er in de laatste oogenblikken, even voorafgaan de aan den val, geschied is, weten de officieren zich niet meer te herinneren, Beiden maken het thans heel goed'. Luitenant Po lis mag de volgende week in het ziekenhuis al een oogenblikje loopen, en ook de (toestand van luitenant Hofstee is zeer vooruitgaande. De patiënt heeft, be halve eenige aandoeningen, die het gevolg zijn van in wendige kneuzingen, een gebroken dijbeen, waarvan de genezing goed vordert. (N. R. Ct.) MARGARINE. Het vervoer van margarine, te Losser Zaterdagmor gen onder geleibiljetten toegestaan, is Zaterdagmiddag door den territorialen bevelhebber weer verboden. Een dept van de eigenaars van margarine, meest woon achtig te Overdinkel, konden daardoor hun margarine en Buk weer huiswaarts vervoeren. Veel in beslag genomen wagons met margarine staan nog aan het station. EEN DESERTEUR. Men meldt aan de Tel.: Dezer dagen vonden 's avonds eenige personen te Soest aan den rand van een boschje op de heide een jongeman liggen, slapende. Het was vochtig en koud, daarom besloten ze den man wakker te maken. Het bleek een vreemdeling, een Duitscher,'te zijn, die vertelde, met nog drie kameraden aan het front bij Ieperen, in België, tegen de geallieerden gestreden heb bende, niet langer het in de hel van den oorlog te heb ben kunnen uithouden en daarom met z'n vieren gede serteerd waren. Hij was afkomstig uit een plaatsje in Westfalen en van beroep machine-bankwerker. Als marine-soldaat was hij naar het Yser-front gezonden. Vier dagen lang hadden zij in België rondgezwor ven, zich voedende met hetgeen zij hier en daar mach tig konden worden. Ten slotte gelukte het hem in Zeeuwsch-Vlaanderen, bij Sluis, over de grenzen te ko men. Toen sloot hij zich aan bij een Zigeunerbende, uit vrees van in Nedërland te worden aangehouden en uitgeleverd aan de Duitschers. Van Zeeland uit was hij op stap gegaan, zoo moge lijk naar Amsterdam, om vandaar uit te trachten met een schip naar Amerika te komen. Door vermoeidheid was hij aan den rand van het boschje neergevallen. Men gaf den man, die uitgehongerd bleek te zijn, een flinke hoeveelheid eten, enz., zoodat hij zijn reis naar Amsterdam kon voortzetten. Droevige verhalen deed hij van de ellende en ontbe ringen, die de troepen aan het front te doorstaan heb ben en van de verschrikkingen, die de Oorlog in die streken teweeg brengt. Merkwaardig was ook de vrees van den man, dat men hem hier, in Nederland, zou aanhouden en uitle veren aan de Duitschers met als gevolg de kogel. Men had hem aan het front herhaaldelijk ingeprent, dat Nederland deserteurs uitleverde. Toch wilde hij liever een poging wagten om te vluch ten, al zou hij desnoods in Nederland van honger en gebrek moeten omkomen, dan nog langer de ellendte aan het front meemaken. En de tour de force is hem gelukt. UIT DE „TIMES." De „Times" bevat een lang artikel van zijnen bij zonderen correspondent te Amsterdam, waarin hij eene reis.beschrijft die hij per auto langs de Belgische en de Duitsche grens heeft gemaakt. Het Hbld. ont leent hier aan eenige gedeelten, waaruit blijkt hoe an deren ons zien. „Gedurende die reis begon ik te begrijpen, hoe ver schrikkelijk nabij en hoe dreigend deze oorlog voor Nederland is. Maar ook kon ik vaststellen, hoe bewon derenswaardig 4e Nederlandsche troepen gegróepeerd

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1