Dg Vergissing van Vivien EaDy. FEUILLETON. zijn langs die gedeelten der grenzen, die waarschijn lijk het meest bedreigd zullen worden en ik kreeg res pect voor Nederland's militaire kracht en bereidheid." „Ook heb ik kunnen zien, hoeveel moeite de Neder- land'sche regeering zich geeft om den smokkelhandel met Duitschland te beletten, maar ook, helaas! hoe on danks al deze moeite de smokkelaars op sommige plaatsen de regeering te slim af zijn, zoodat nog altijd een niet onbeteekenende hoeveelheid goederen haar weg vindt naar Duitschland." BINNENLAND. KAMERVERKIEZING ASSEN. In de vergadering van afgevaardigden van verschil lende kiesorganisaties der linkerzijde in het district As sen is besloten aan de kiesvereenigingen voor te stel len, voor den candidatuur voor de Tweede Kamer als eerste candidaat den heer W. O. A. Koster, secretaris van den Vrijz.-Dem. Bond en als tweede den heer P. J. van Ravesteyn, lid van de redactie van den vrijzinnig- Democraat en arrondissementsschoolopziener te Hil versum. Gemengd Nieuws BELANGRIJKE SCHENKING. Mevrouw de weduwe A. van der Velde geb. J. van Es, dezer dagen te Grouw overleden, heeft besproken aan het Diaconessenhuis te Leeuwarden, een legaat van 15 000; aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Grouw een legaat van 5000 met 11 pondemaat land. om daarvoor te stichten een van der Veldevan Es- fonds, uit de opbrengst waarvan op den geboortedag van de erflaatster en op dien van haar echtgenoot aan i< er der door die diaconie bedeelden 3 zaj moeten - >rden uitgekeerd. EEN KLACHT. „Het Zuiden" ontving omtrent de mishandeling van n Nederlandschen jongen door een Duitsch officier België van vertrouwbare zijde uit Maeseyk nog het volgende bericht: Verleden week Maandag 27 Sept. bracht een geachte familie uit Maastricht haar zoontje naar de kostschool der Kruisheeren te Maeseyk. Te Roosteren stapte het zoontje in het bootje, en voer de Maas over, terwijl ouders en familieleden aan dezen kant op den Hollandschen bodem bleven, in afwachting van den Prior der Kruisheeren, dien het zoontje zou gaan roepen, een groet uit te verte te brengen. Daar de Prior, wegens bisschoppelijk bezoek belet had kwam het zoontje terug naar de Maas en als afscheids groet wuifde hij met hand en zakdoek zijn ouders toe Dit zag de Duitsche majoor Doelle, die den jongen apostropheert. Toen deze uitlegging zijner handeling wilde geven, sloeg de majoor hem met een zweep en werd mir nichts dir nichts met nog drie omstanders op last van den majoor naar de hoofdwacht gebracht. Onderweg sloeg de majoor den jongen nog eens met de zweep op het hoofd. Daarna werd' deze eenigen tijd opge sloten, met doodschieten bedreigd en losgelaten. De majoor ging naar de Maas terug en vroeg aan een Belgisch tolbeambte „wie die menschen aan gind- schen kant der Maas te Roosteren waren De tol beambte verklaarde het niet ie weten, maar kreeg daar op ,ook een zweepslag. Een ander tolbeambte, die dit zag sprong tusschenbeiden en duwde den majoor te rug. Maar nu werd ook deze laatste, op last van den majoor, naar de wacht gebracht en gedurende 10 minuten ongeveer zóó afgeranseld, dat hij op Zater dag den 2en Oct. no gbedlegerig was. BRAND OP EEN BRUO. Op de Willemsbrug te Rotterdam geraakte een wa gen met kokosvezels in brand, waardoor een geweldige storing in het verkeer ontstond. Verschillende straten stonden vol wagens, karren en trams. Na drie kwar tier was men het vuur meester en was het verkeer weer normaal. AFSTANDSMARSCH HOORN. Aangemoedigd door het groote succes wat het Oe- west Noord-Holland van het Ned. Gymnastiek Ver bond mocht inoogsten met den afstandmarsch welke gehouden is te Haarlem op Zondag 26 September 1.1. heeft de Gymnastiek Schermvereeniging „Uitspan ning door Inspanning „Willem van Oranje" te Hoorn, in hare laatst gehouden algemeene vergadering beslo ten ook daar ter stede een afstandmarsch te organisee- ron op Zondag 17 October a.s. waaraan door "een ie der, zoowel dames als heeren, kan worden deelgeno men. De leeftijd voor de deelneemsters en deelnemers is op minstens 17 jaar gesteld, terwijl het inleggeld 50 cent per persoon bedraagt tot dekking van de noodige kosten. De volgende route zal worden afgelegd: Van Hoorn (Doelenplein) naar Berkhout, Bobeldijk, door de Leek naar Wognum. Daar wordt een rust gehouden van een half uur, om verder door te marcheeren over Ben- ningbroek, Nibbixwoud, Zwaag naar Hoorn terug. De deelnemers zullen worden opgesteld op het Doe lenplein, van welk terrein om uiterlijk 9 uur zal worden afgemarcheerd. De deelnemers wordt in overweging gegeven de vol gende regels in acht te nemen. Ie. Zorgen ovor goed schoeisel, en voor goed pas sende ongestopte kousen of sokken. Het inwrijven der voeten met talk verdient aanbeveling. 2e. Lichte gemakkelijk zittende bovenkleeding en hoofddeksel. 3e. Brood moet worden meegenomen, alsmede wat fruit, chocolade of iets dergelijks. Als bewijs dat de afstand gemakkelijk kan worden afgelegd wordt nog in herinnering gebracht dat in Haarlem ruim 350 deelnemers en deelneemsters waren waarvan slechts 4 heeren uitvielen. ELECTRIFICATIE VAN WEST-FRIESLAND. Had men in verschillende gemeenten in West-Fries- uit het Engelsch van CHARLES MARRIOTT. 27) HOOFDSTUK XIV. Terwijl Harpur zat koffie te drinken, liet juffrouw Rowse den jongen van niet te bepalen leeftijd uit de pastorie van St. Adrian binnen, die met omslachtige bescheidenheid een vuil briefje uit zijn zak haalde. „Er is geen antwoord noodig", zei hij en voorkwam daardoor HarpuPs „Wacht even", en zijn pet met zijn handen verfrommelend, ging hij naar de deur en brom de: „Zij zei, ik behoefde niet op antwoord te wachten Harpur las het briefje, en zei „Goed' tot den jongen, die als een haas uit het huis vloog. „Ik ben vanmiddag van drie tot zes alleen. Kan je een praatje komen maken? E. F.", dat was de bood schap, voor iemand van Harpur's voorbeeldige eerlijk heid geen klein beetje benauwend. Hij wist zeker, dat hij Elsie Fleming nooit reden gegeven had, om zijn genegenheid voor haar verkeerd op te vatten, maar hij land, die zich ha den aangesloten bij de Kennetner E lectrici teits- Maatschapp ijgehoopt nog dezen winter te kunnen profiteeren van het electrische licht, thans is de kans daarop zoo goed als verdwenen. Wel is men met den aanleg overal ver gevorderd, maar het wachten was steeds op een voldoenden aan voer van kabel, die door den oorlog langzamerhand verminderde. Zaterdag werd in de vergadering van den raad der gemeente Beets medegedeeld, dat van de K. E. M. be richt was ontvangen, dat het afkomen der kabels van de Engelsche fabriek zeer verminderd is, daar de fa briek door de regeering is aangewezen tot den aan maak van ammunitie en dat dlus vooreerst geen kabel gemaakt kan worden. Voor de gemeente Beets een groote teleurstelling, daar het net geheel klaar is en ook de huisaansluitin gen gereed zijn. Het wachten is slechts op den stroom, dien de K. E. M. nog niet kan leveren. Intusschen zal men overleg plegen met den Inge nieur der K. E. M. om të trachten op eigen initiatief Beets nog dezen winter van electrisch licht te voor zien. Beets zou dit kunnen doen, omdat een atoom houtzagerij een eigen electrische installatie heeft. Ete Burgemeester werd gemachtigd een kostenberekening op te maken. EEN BEGRAFENIS. Te Heerenveen werd Zaterdag onder zeer veel deel neming het stoffelijk overschot begraven van den mili tair j. de Jong, die bij St. Kruis door een electrische grensversperring gedood werd. Ds Winkel, predikant bij de Hervormde Gemeente, herdacht den jongen man, die zijn plicht gedaan had v„or de bescherming van ons huis en hof, gevallen was als indirect slachtoffer van den oorlog. Zijn heengaan legt ons verplichtingen op om te strijden tegen den oorlog, voor een beter samenzijn, zich daarvoor te scharen onder de vaan van het socialisme, zooals ook de afgestorvene had gedaan. Namens de compagnie sprak de korporaal J. Lukkes in de Friesche taal een gevoelvol woord. Een groote krans, door de compagnie aangeboden, dekte de lijkkist. SCHIP OMGESLAGEN. Het zeeschip „Zeemeeuw," liggende voor het terrein van Furness in de Maashaven N.Z. te Rotterdam, be gon, vermoedelijk door te zwaren deklast, plotseling over te hellen naar stuurboordzij. De masten kwamen terecht op een tusschen den wal en het schip liggende rijnaak. Door de Havendienst II en III is toen ge tracht met behulp ook van de „Amstel" van de firma P. Smit het schip op te richten, doch te vergeefs. On geveer twee uur daarna konden de masten den zwaren druk van het schip niet meer uithouden en braken, ter wijl het schip zelf in de diepte verdween. Op het oogenblik is men bezig met bokken het schip te lichten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BRUTAAL. Men meldt aan de Tel." In de Lange Viestraat te Utrecht ging Vrijdagavond itu heer in ue lunchroom aldaar wat wen, en liet een ougen onuer be.„Le van een fooi buiten op zijn fiets passen Een militair had dit gezien en kwam even later naar den jongen toe, duwde hem een dubbeltje in de hand onder mededeeling dat die heer een broer van hem was, voor wien hij even per fiets een boodschap ging doen. Hij zou dadelijk weer terug zijn. De jongen, deze truc niet snappende, gaf de fiets aan den militair en deze er op van door. Even later kwam de eigenaar bij den jongen terug om zijn fiets in ontvangst te nemen, doch het karretje was met den pseudo-broer verdwenen. De onbekende „broer" rijdt nog en de eigenaar is met de recherche zoekende. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Men meldt aan de Msbd. uit Loosduinen: De boerenknecht D van den veehouder P. v. d. V. onder de gemeente Loosduinen, wilde gisteren een stier in het land vastleggen, toen het beest plotseling wild werd en D. overhoop stiet. Hevig bloedend aan het hoofd en handen moest de ongelukkige naar het zieken huis te Den Haag worden vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. UIT LIMMEN. Dr. van Dillewijn, arts alhier, is in gelijke functie naar Bovenkarspel vertrokken, als opvolger van dok ter I loekstra alaaar die naar Heiloo is gegaan UIT PURMEREND. Op de heden gehouden najaarsveemarkt waren aan gevoerd 4421 runderen, kalfkoeien 250 a 480 gcl- dekoeien 160 h 340, pinken 115 210, graskal veren 45 h 110. Hooge prijzen, handel matig. KORTE BERICHTEN. De uitvoer van paardenvleesch en eieren is ver boden. Te Rotterdam is ten 14-jarig meisje van een trap doodgevallen. De politie te Deinum heeft, schrijft men aan de [.eeuw. Crt, een 14-jarig schippersmeisje, dat van boord was geloopen, naar Harlingen teruggebracht. Toen men het kind aan boord wilde brengen, spfong het te water, doch kon gelukkig nog worden gered. Huiselijke twisten moeten oorzaak zijn van deze droe vige handelwijze. Te Stroobrugge, nabij Eede (Zeeland) is Zater dagnamiddag een vrouw, die haar kippen van den electrischen draad wilde verjagen, daar zelf mede in aanraking gekomen en onmiddellijk gedood. Gisteren is J. O. S., commics-tit. ten postkantore te Winschoten ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. S. werd te Groningen aangehouden. Een strooper te Berlicum heeft bij de politie mede- dceling gedaan, dat hij zijn vader, die in beschonken toestand verkeerde, heeft doodgestoken. vocide. dat hij niet gerust zou zijn, voordat hij wist wat zij wilde. Dat zij hem alleen wilde spreken bleek duidelijk uit den vórm van liet briefje en de manier van bezorging, waardoor hij geen gelegenheid had een verontschuldiging te zenden Hij en Vivien had den mevrouw Fleming pas eergisteren ontmoet, toen hij getracht had haar aan het praten te krijgen over Stolt. Zij scheen niet geneigd, dat te doen en maakte daardoor zijn nieuwsgierigheid sterker, omdat hij ver moedde dat zij zweeg, om Vivien',s onschuld te sparen. Ongewoon aan iets, wat op intrigue geleek, nam Harpur uitgebreide maatregelen om tegemoet te ko men aan mevrouw Fleming's wensch van geheimhou ding Van één uur tot kwart voor drie was Jan de brievenbesteller met de onhandelbare voeten in het lo gement om te eten en een dutje te doen. Precies kwart voor drie lichtte hij de bus aan den muur van het loge ment en mcesten zijn lastige ledematen hem naar "Porthkw t rugbrengen, langs een korter weg dan hij gekomf'n was Tusschen zijn weggaan en zijn terug komst den volgenden ochtend was er geen officieel verkeersmiddel tusschen Penolver-baai en het post kantoor van Porthlew en de verdere wereld. Maar als iemand van Penolver die een brief voor de post had lan iets minder dan een ha f uur miste kon hij door drie mijlen hard te loopen naar St. Adrian, een latere post krijgen, die per wagen naar Portlew gebracht met dezelfde buitenlandsche mail ging, als waarvoor Jan de brieven had. Te Heemstede is Zondagnacht een beruchte Haar- lemsche inbreker, T. d. L., op heeterdaad betrapt. Door het stopzetten der textielfabrieken te Gro- nau zijn heden Ci geveer 2000 Nederlandsche arbeiders te Losser, Lonneker en Enschede werkloos geworden, meldt het Hbldl STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Nr. 18181 f 15,000; nr. 7980 1 1000ns. 3243, 9547, 17350 en 19525 elk f 400; ns. 2274, 4081, 7104 en 10941 elk f 200; ns. 28, 3670, 3737, 4359, 4518, 7448, 9157, 9289, 10780, 12031, 12171, 13277, 14202, 14791, 19946 en 20614 elk f 100. STADNIEUWS. AANBESTEDING. Hedenmiddag ten 1 H ure werd ten stadhuize door B. en W. aanbesteding gehouden voor het bouwen van een nieuwe gasfabriek aan het Groot Noord-Hol- landsch Kanaal alhier. Ingekomen waren 15 bil letten. Ingeschreven werd als volgt: Chr. Wegerif, Apeldoorn, 308600. S. A. Stolk, te Rotterdam 296900; C. v. Leeuwen Jr., Rotterdam; 293950; A. de Raat, Groningen, 289200; H. Huis man, Groningen, ƒ287800; S. Spruit en P. Meijer, Alk maar; 287240 ;W. A. Verbrugge, Gouda, ƒ286800; N. Vennootschap A. Nederhorst, Gouda 279850; E. Wienhoven, Utrecht/ 279835; L. C. Oudt, Alkmaar en C. Kriller, Schoorl, 279600; P. v. Duren, Haar lem, 277585Gebr. A. en J. -den Ouden, Oudshoom en Leiden 275785; Gebr. J. en F. H. Ringers, Alk maar en R. Koppen en Zn., West-Graftdiijk 274700; Jb. Waaier en j. Schuurman, Amsterdam, 255550, G. Nollen en J. H. Heimering, 's-Gravenhage, 249600.— HARDDRAVERIJEN. Naar wij vernemen zijn er voor de harddraverijen, uit geschreven door de Kennemer Sportclub, de volgeu- üe paarden ingeschreven Herfstprijs: Bandage (eigenaar J. A. Bakker, Wieringerwaard). Alexandra, (eig. P. Hoek, Alkmaar). Catharina R., (eig. J. Schoon, Medemblik). Duncan (eig. P. C. Ap- pei, IJselmonde). Cathrina L., (eig. P. C. Appel, Ijsei monde). Eminentie, (eig. J. Stammes, Nieuwe-Niedorp). Eben Haëzer (eig. J. Stammes, Nieuwe-Niedorp). Die- uares, (eig. J. Mensinga, Leegkerk). Wilhelmi (eig. J de Wit, Beemster). Auto, (eig. Gebr. Prast, Amsterd.). Charlotte Corday, (eig. eGbr. Prast, Amsterdam). Cas tro, (eig. A. P. J. van der Kroon, Abcoude). Diomedes, (eig. P. v. d. Wal, Hoofddorp). Ciaurel Hal, (eig J. Simt, Spanoroek). Acn, (eig. W. D. Kaan, Iwiskj. Cieinence, (eig. C. Bakker, Oegstgeest). Deldine, (e g D. Aardman, Hoogwoud). Dorathea, (eig. J. Plevier, Heer-Hugowaard). Borinus, (eig. U. iacoma, Pmg- nuin). Ciampi, (eig. B. van den Bergh, Ooisterwijk). Adeline, (eig. dezelfde). Atletha, (eig. K. van der v'eeu, Hardigarijp). Cornells S., (eig. in. Schieuder, Watergang). Aura, (eig. H. Verdegaai, Lisse). hh la Lot, (eig. C. J. Helderman, den tiaag)a Corneus Bui gen,(eig. M. S. de Leeuw, Watergraafsmeer). Conuor, (eig. P. i. Wilna, Follega). AlbertR., (eig. A. Donker, deemster). Amateursprijs. Alexandra, (eig. P. Hpek, Alkmaar). Eben Flaëzer, (eig. J. oiammes-Nieuwe-Niedorp). Dienares, img J. Mensmga, Leegkerk). Albert R., (eig. A. Donker, Beemster). Auto, (eig. eGbr. Prast, Amsterdam). Chai- lotte Corday, (eig. dezelfde). Castro, (eig. A. 1'. J.'v. der Kroon, Abkoude). Diomedes, (eig. P. v. d. Wal, Hoofddorp). Ciaurel Hal, (eig. J. Smit, Spanbroek.) Jaantje, (eig. C. A. Beudeker, Alkmaar). Ach, (eig. W D. Kaan, Twisk). Deldine, (eig. D. Aardman, Hoog woud). Ciemence, (eig. C. Bakker, Goegstgeest). Bo rinus, (eig. R. Tacoma, Pingnum). Ciampi, (eig. B. v. d. Bergh, Oisterwijk). Adeline, (eig. dezelfde). Cor- nelns S., (eig. In. Schreuder, Watergang). Aura, (eig. H. Verdegaai, Lisse). Betty Brook, (eig. dezelfde.) Mo ra, (eig. P. Kostelijk, Z.-Scharwoude). Eh la Loi, (eig. C. J. Helderman, den Haag). Cornelis Bingen, (eig. M S de Leeuw, Watergraafsmeer). Condor, (eig. P. S. Winia, Follega). Athleta, (eig. K. G. van der Veen, Hardegarijp). 25-JARIG JUBILEUM. Donderdag a.s. zal het 25-jaar geleden zijn dat de heer 1h. J. Boom, meesterknecht, bij den heer J. R Keuss alhier in dienst trad. MILITAIR TEHUIS IN DE LANGESTRAAT. Zaterdagavond werd het Militaire Tehuis in de Lan- gestraat, gevestigd in de woning van wijlen den heer Nierop, officieëel geopend. In grooten getale waren de militairen opgekomen om bij de inwijding tegen woordig te zijn van dit Militaire Tehuis, dat uitgaat van de afd. Alkmaar van den Volksbond. De heer V. S. Ohmstede vroeg te ongeveer 8 uur stil te. Namens het Bestuur van de Afd. Alkmaar van den Volksbond „Vereeniging tegen Drankmisbruik" heette Spr. U allen hartelijk welkom. Dank zij den krachtigen fmantieeien steun van de Alkmaarsche burgerij, een ^roeten ijver en toewijding van de commissie van bij stand, in 't bizonder van de heeren Hinse en Van der veen, en de onbaatzuchtige medewerking van verschil lende burgers die ons aan den inventaris hebben ge holpen, zijn wij, zeide spr., in staat gesteld deze zaak op touw te kunnen zetten, en heden in exploitatie te brengen Aan die allen, duidt het mij niet ten kwade, dat ik geen meerdere namen noem, onzen besten dank. Wij stellen 't zeer op prijs heden avond in ons mid den te zien den Heer Bataljons-commandant, kapitein Dumont en luitenant Haremaker. Uwe tegenwoordig heid, mijne Heeren geeft ons de verzekering van uwe volle sympathie met ons streven. Van onzen Burgemeester, den heer Ripping, ontving het Bestuur bericht, dat ZEA. tot zijn leedwezen ver- Harpur schreef een brief van eenig belang, en zorg de er voor tien minuten te laat te zijn voor den brie venbesteller. Zoo kon hij met een gerust geweten naar St. Adrian gaan en met een pas, die 't natuurlijk deed schijnen, dat hij alleen wilde gaan. Hij moest het hek van de pastorie langs, om naar het postkantoor te ko men, maar hij dacht er niet aan zijn zoogenaamd voor nemen uit te stellen. Als hij zich niet gehaast had de oost te bereiken, zou hij het gevoel gehad hebben, alsof hij een leugen beging. Hij vond mevrouw Fleming zitten bij het vuur in de studeerkamer van haar broeder. Ofschoon het weer heerlijk zacht was, waren de beide vensters gesloten. Zij was omringd door vervelend uitziende boeken, waarin zij blijkbaar maar even gekeken en die zij toen weggeworpen had. Selwyn Harpur was niet ijdel op zijn aantrekkelijk heid voor vrouwen, maar hij was toch "wat uit het veld geslagen door de manier, waarop mevrouw Fleming hem ontving. Welken indruk zij in het publiek ook wilde maken, het was duidelijk, dat zij geen komedie spel tusschen hen beiden wensch te. Een tijd in haar onvoldaan leven had zij misschien wat om hem gege ven. maar thans was hij niets dan een vriend, en haar oogen waarschuwden hem, een vriend, die blootstond aan de openhartige critick van vriendschap. Toen Harpur aan den anderen kant van den haard ging zit ten, viel het hem op, dat er van Elsie Fleming geen bij zondere bekoring uitging. (Wordt vervolgd.) hinderd was, hier aanwezig te kunnen zijn. De Burge meester deed ons bij zijne beste wenschen voor oen uioei van ons Tehuis een feestgave toekomen, die straks aan U zal worden uitgereikt. Aan hem ook daarvoor onzen hartelijken dank. En tot U I leeren militairen, die in zoo grooten getale zijt opgekomen, onze gasten voor nu en 't vervolg, in het bizonder tot U een vriendelijk woord van welkom. Weest verzekerd dat de Volksbond U hier steeds gaarne zal ontvangen. Beschouwt deze inrichting in derdaad als uw tehuis. Wij zullen trachten het u hier zoo aangenaam mogelijk te maken. Onze ervaring van het vroegere militair tehuis, misschien zijn er onder u, die dit kunnen getuigen, is van dien aard geweest, dat wij daaraan met genoegen kunnen terugdenken. Daarvan is eene aangename herinnering achtergeble ven. De goede toon, en de vriendschappelijke ver standhouding, die daar steeds geheerscht hebben, zijn ons een aansporing en een waarborg ook voor dit te huis. Met den wensch, dat het Milftair Tehuis van den Volksbond in de Langestraat te Alkmaar zich mag verheugen in uw aller sympathie heet ik U, namens het Bestuur bij de opening daarvan nogmaals hartelijk welkom Kapitein Dumont nam hierop het woord. Hij ging de geschiedenis van het eerste militaire te huis na; hoe dit door den bouw van het nieuwe post kantoor verplaatst moest worden naar een minder gun stig gelegen plaats en hoe het tenslotte door gebrek aan fmantieeien steun moest worden opgeheven. Nu het winterseizoen echter weer aankomt, heeft het be stuur der afdeeling gemeend alles in 't werk te moe ten stellen, om weer tot de oprichting van een nieuw Tehuis te geiakui. Dit denkbeeld vond veel bijval bij de olficieren hier in garnizoen die zich daar zeer voor interesseeren. 'lot slotgracht spreker hartelijk dank aan de zeer gewaardeerde medewerking van Alkinaars burgerij, die zooveel voor de inrichting heefi gedaan, evenals aan nel bestuur voor het ijverig en volhardend wer ken en sprak hij de beste wenschen uit voor den le vensduur van het Militaire "tehuis, dat, zoo wenschte iiij, inocht bestaan tot aan het einde der mobilisatie. hen krachtig applaus volgde als teeken van instem ming op deze beide redevoeringen. 1 lierna werd in gezelschap van het bestuur het ge trouw bezichtigd, waarbij de officieren en genood'igden hun groote instemming uitspraken met de" inrichting van het gebouw. Beneden, aan de straat, hetgeen voor menig soldaat wel een groote aantrekkelijkheid zal zijn, temeer daar de gordijnen openblijven, is de groote zaal. Hier be vindt zich het buffet en staan een massa tafeltjes waar aan de mannetjes zich kunnen vermaken met dammen, lezen of een biertje drinken, gegroepeerd om de groote leestafel, die immer tijdschriften en boeken kan gebruiken! Wil Alkmaars burgerij daar eens om den ken? Ook spelen zijn er nog tekort, zoo is er bijv. nog geen enkel schaakspel, 't Bestuur wekt de stadgenoo- ten nog eens ernstig op om den bezoekers den tijd zoo aangenaam mogelijk te helpen passeeren. We zetten onzen rondgang voort. Van de groote zaal kan nog gezegd worden, dat ze zeer doelmatig geventileerd wordt door een groot luik, waardoor het er niet al te rookerig wordt. Van hieruit komt men in een aparte kamer voor onderofficieren, eveneens ge zellig aan de straat gelegen. De bovenverdieping bevat een schrijf- en studeerka mer benevens die kamer van het Bestuur. Sterke drank mag niet verkocht worden, wel bier. Het bestuur stelt zich voor om zoo nu en dan mu ziek en voordrachtavonden te geven. Een piano is al tijd beschikbaar. Wij spreken met kapitein Dumont onze beste wen schen uit voor de instandhouding van het Militaire Te huis. Moge d espreuk in de onderofficierskamer: „Goed voorgaan doet g^ed volgen," den Alkinaarschen bur gers aanleidiijg zijn om hun spellen- en boekenvoor- raad nog eens na te zien. Zij zullen er onze landsver dedigers zeer mede verplichten, terwijl ze van hunne dankbaarheid overtuigd kunnen zijn. "VOETBAL. 1 'olland' kwam gisteren tegen West-Frisia vollediger uit dan de vorige week. De Enkhuizers speelden ta- meliik ruw en enkele spelers kregen een waarschuwing Misschien had de scheidsrechter nog strenger moeten optreden. Met de pauze was de stand nog 00, en ook de tweede helft leek zonder doelpunten voorbij te zullen gaan, tot ongeveer tiert minuten voor het einde Holland en welverdiend doelpunt maakte wat meteen de overwinning- beteekende. Holland II keerde met een 21 nederlaag in Alk maar terug. Ook Alcmaria I stelde eenigszins te leur. Zij leed in Rijswijk teggen V. U. C. een 2—0 nederlaag. Drie invallers is ook te groote handicap. Wanneer zal Alc maria nu eens een uit-wedstrijd met een volledig elftal kunnen spelen? Alcmaria II deed beter. Zij won met 31 van Z. V. V. II. 't Was een aardige wedstrijd met weinig publiek. Alcmaria ondernam dikwijls goede aanvallen, uit stekend1 gesteund door de middenlinie, vooral de spil heel goed. Combinatie was er wel in de voorhoede maar men zette nog niet genoeg door. Linksbuiten on voldoende. De keeper was goed op dreef. Met een enkele wijziging zal dit elftal goed voldoen. DE HISTORISCH—TOPOGRAFISCHE ATLAS VAN ALKMAAR EN OMSTREKEN. II. Sedert 1838 verzamelde mijn vader over Alkmaar en de daarom liggende dorpen al wat hij er maar van be komen kon, en dit ging nog al gemakkelijk, omdat zich toenmaals nog veel in handen van particulieren be vond, die er geen belang in stelden. Teekeningen ver kreeg hij vele vervaardigd door J. A. Crescent, die van 1786 tot zijn overlijden in 1819 op zijne wijze tal van stadsgezichten en gebouwen in beeld bracht. Voorts enkele door C. Pronk (zeer fraaie), O. Rondhout, J. P. van Horstok, A. de Visser en J. de Ruit, en sedert 1843 meerdere door mij in dat jaar van de af te breken 3 vereenigde zoutkeeten en de bank van leening 't zij eigen opnemingen, 't zij copieën van anderer arbeid. In 1865 stond mijn vader zijne alkmaarsche verzame ling aan mij af. Twee jaren later gelukte het mij uit de door voomoemtten heer Muller gedana aanbieding ge meentewijze, voor prijzen die thans zeker driemaal hoo- gcr zouden zijn, heel wat te verwerven, vooral belang rijk ten aanzien van Bergen en de Egmonden. Inmiddels was het bestuur der in 1861 opgerichte „Ontzetvereeniging" aan het verzamelen gegaan, het welk in 1875 ingébracht werd bij de commissie van toe zicht op het toen gestichte Stedelijk Museum. 1 lierme de vereenigd de door de gemeente gekochte prenten en teekeningen en eenige bij haar voorhanden oude kaarten van stadBdeelen, eerste beplantingen van de houten en omliggende polders, kon gezegd worden dat de grondslag gelegd was voor een tweeden stedelijken atlas. De commissie deed pogingen om de mij in '67 ont- gane teekeningen van eenige gemeenten aan te koopen of te doen copiëeren. Schemierhorn dat ze later aan de verzameling der provincie te Haarlem schonk stond het aftcekcnen toe, hetgeen door den lieer Roeterink verricht werd. St Pancras deed royaler en stond in 1880 het haar betreffende gratis af. Te Broek op Langedijk kwam eerst in 1911 bij den herbouw van het raadhuis de door ieder vergelen bundel terecht; de-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2