DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlogsterreln. Van het st No. 239 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Aborrnemcntsprijs get 3 maanden f t— Xg. goal 11.25. Adratenliepriis IA cl. g. tegel, groote letters naai plaatsruimte. Brieven ft. N. V. Boek- en Handelsdtnkketll v.h. HERDIs. COSTERS ZOON, Vootdam C9. Telefoonnt. 3, DINSDAG 12 OCTOBER YARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 12 October. Op het oogenblik, waarop wij dit schrijven, hebben wij nog geen nieuws ontvangen uit Athene, waar wel licht in de Kamerzitting van gisteren nadere bijzonder heden over den toestand op den Balkan zijn bekend gemaakt. Deze toestand houdt in het bijzonder de Engel- sche pers bezig. De Times betoogt, dat het Engelsche volk ontwaakt is tot het besef, dat er iets ernstigs mis is met de oorlogvoering, dat het oordeel over de mis lukking van de Balkan-politiek onverdeeld is, dat aan de Engelsche regeering meer dan aan eenige andere die mislukking is te wijten. „Het oude gebrek aan samen werking tusschen buitenlandsche politiek en militaire politiek, de kiem van onze zwakheid aldus het Lon- densche blad de oorzaak van onze ongereedheid voor den oorlog, is evenzeer het geheim van de helft der fouten bij het voeren van onzen oorlog". Het blad betoogt, dat het regeeringsstelsel voorziening eischt, dat de generale staf dient te worden hervormd. Het Engelsche volk is één in zijn wil om te overwinnen en het is nooit meer eensgezind geweest en de bereidwil ligheid, om zich op te offeren was nooit duidelijker, dan gedurende de laatste rampspoedige week, toen de gebeurtenissen beide voor zich zelf hebben gespro ken. Maar het blad waarschuwt op den dag, waarop het Engelsche parlement bijeenkomt, de regeering om besluiteloosheid en wanbestuur niet te dulden en het verzekert, dat geen te laat komende verbeteringen in het regeeringsmechanisme het Engelsche volk zullen bevredigen, wanneer het tot de slotsom is gekomen, dat de mannen, die de leiding hebben, knoeiers zijn. Andere bladen vallen het ministerie niet zoo hard aan als de Northcliff-pers doet, maar betoogen, dat Engeland Servië snel en goed te hulp moet komen. Al leen de Nation vraagt of men zoo sterk in Vlaanderen en Frankrijk staat, dat men luchthartig honderddui zenden manschappen in Macedonië kan werpen. Onze militaire toestand aldus dit blad geeft evenmin aanleiding tot neerslachtigheid als tot wilde hoop, maar kan hij de onbeperkte vermenigvuldiging van overzeesche veldtochten Saloniki, Gallipoli, Meso- potamië verdragen? Verscheiden bladen betoogen, dat het moet, dat En- gelands eer en belang het snel zenden van veel troe pen voorschrijft. Indien wij zulks niet doen, oordeelt de Daily Chronicle, loopen we veel kans de Balkan- aera van den oorlog in de beslissende aera veranderd en den oorlog hierdoor in ons nadeel beslist te zien." Volgens de Daily News zijn de oorspronkelijke plan nen van de verbondenen gewijzigd. De troepen zullen nog wel te Saloniki aan wal komen, maar in plaats van in kleine afdeelingen geleidelijk naar het binnen land te gaan wordt een groote troepenmassa te Saloni- tci samengetrokken. Servische legerberichten hebben wij tot dusverre niet ontvangen. Uit het Oostenrijksche legerbericht blijkt, dat de buit van Belgrado gering is geweest (9 scheepskanonnen, 26 stuks veldgeschut, 10 officieren en 600 man), dat de Serviërs ten zuidten der stad tegen stand boden en de Oostenrijksch-Duitsche troepen daar eenige hoogten veroverden, dat ten oosten van Belgrado de Donau-overgang geforceerd is, doch dat nog oostelijker een aanval wordt gedaan op de Anati- ma-stelling, in de kromming van den Donau bij Ram, welke bestormd wordt. Engelsche bladen meidten even wel, dat de Duitsche troepen reeds bij Ram over den Donau waren gekomen, maar totaal werden verslagen. Doch de reusachtige verliezen schenen hen niet te heb ben afgebracht van het voornemen om zich te handha ven op het eenmaal bezette terrein, dat steeds door een scherm van projectielen werd beveiligd. De Daily Te legraph zegt, dat ook hier noodzakelijkerwijs reusach tige munitie-voorraden gebruikt moeten worden. Op het Westelijk oorlogstooneel bestrijden beide partijen elkaar vorderingen. De Duitschers verzeker den gisteren, dat ze bij een tegenaanval op Tahure over een frontbreedte van 4 K.M. eenige honderden meters vooruitgekomen waren, de Franschen echter, dat de te genaanval volkomen afgeslagen was en dat ze zelf in de buurt van Tahure vorderingen hadden gemaakt, ter wijl de Franschen vandaag meedeel en, dat zij opnieuw vooruitkwamen en o.a. een geheele EHiitsehe verster king ten zuid-oosten van dit Champagne-dorp namen. Ook in de buurt van Souchez inelden de Franschen eenigen vooruitgang, terwijl de Engelschen eveneens mededeelen, dat een Duitsche aanval werd afgeslagen en dat zij, terrein wonnen. Het Fransche nieuwsbureau Havas verklaart, dat de legerorder van generaal Joffre over het Champagne-of fensief van Duitsche zijde gepubliceerd een zui ver verzinsel is. Is dit het geval, dan zal de Duitsche generale staf wel zwijgen, maar anders wel spoedig een facsimilé van den legerorder uitgeven. Aan den Styr slaagden de Russen erin een derde loopgraven-linie te bezetten. De Fransche commandant van de zeemacht Boué la Peyrère, die wegens ziekte zijn ontslag heeft genomen, js vervangen door vice-admiraal Dartige du Fouraet. De Daily Chronicle meldt, dat er in het Russische ministerie een wijziging heeft plaats gehad en wel in reactionnairen zin. Het blad herinnert er aan, dat tij dens de rampen in Galicië een zeer reactionnair minis ter werd vervangen door een vooruitstrevend staats man n.l. den heer Stcherbatoff, die echter thans als mi nister van binnen landsche zaken is opgevolgd door Khvostoff, een van de twee of drie meest conservatieve Doema-leiders. Het blad vreest, dat deze verandtering door de Russische openbare meening zeer vijandig zal worden ontvangen, en dat de zoozeer gewensclite verzoening tusschen het kabinet en de natie daardoor niet zal worden bevorderd. Uit Weenen wordt gemeld, dat er een Oostenrijksch- Hongaarsch wapen ingesteld is, dat als een zinnebeeld van de verbinding van de twee staten van het keizer- koninkrijk wordt aangemerkt. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldde: Van hedennacht wordt slechts gemeld de vrij krach tige beschieting door de Duitsche artillerie ten noorden van Scarpe en in Champagne op de achter het Fransche front gelegen gedeelten in den omtrek van Souain. De Fransche batterijen antwoordden overal met succes. Nieuwe berichten bevestigen de hevige tegenaanval len der Duitschers in de laatste dagen tegen het Fransch-Emgelsche front bij Loos en ten noorden daar van; zij liepen slechts uit op een ernstig en veel opof feringen kostend echec. De hoofdaanval werd verricht door een effectief van drie tot vier divisies, die volko men werden teruggeslagen en verdreven. Het aantal Duitsche dooden, op het terrein voor de linies der ge allieerden achtergelaten, wordt op 7000 a 8000 man ge schat Het Duitsche legerbericht van gisteren luidde: In de streek van Souchez, Neuville en in Champagne werden vijandelijke aanvallen met handgranaten afge slagen. Onze vliegers vernielden vier vijandelijke vliegtui gen. Een Engelseh vliegtuig stortte naar beneden ten oosten van Poperinghe. Ten noordwesten van Riissel schoot luitenant Immermann op 4000 M. hoogte een Engelschen tweedekker naar beneden. Deze officier heeft daarmede binnen korten tijd vier vliegers doen neerstorten. In Champagne bij Somme-Py en de Maas hoogten ten westen van Hattonchatel werd een Fran sche tweedekker in een luchtgevecht onschadelijk ge maakt. Wij verloren een waamemingsvliegtuig ten zuiden van het Le Prêtre-bosch. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren Legergroep-v. Hindenburg: Voor Dunaburg en ten noordoosten van Widsy werden aanvallen der Russen afgeslagen. Een vijandelijk vliegtuig werd ten westen van Smorgon naar beneden geschoten. Legergroep van prins Leopold van Beieren. Ten oos ten van Baroniwitsehi werd een zwakke aanval van den vijand zonder moeite afgeslagen. Legergroep-von Linsingen: In cavalerie-gevechten in de streek van Kuckoka-Wola is de vijand achter ge deelten van de Bizemirmaja en Wjesiolucho geworpen. Bij Jercercy zijn de gevechten nog niet geëindigd. Ten noorden van Billskaja-Wola is de vijand verdreven. Het leger von Bothmer sloeg wederom krachtige aanvallen van den vijand af. Duitsche troepen namen een hoogte ten zuiden van Illadko aan de Sereth, 10 K. M. ten noordwesten van Tamobul, en sloegen drie aanvallen der Russen af. De Oostenrijksche staf meldde gisteren De Russische aanvallen zijn op ons geheele noord oostelijke front belangrijk verminderd. De vijand on dernam nu eenige aanvallen op onze linie aan de Strypa, die voor hem, evenals de vorige dagen, met een nederlaag eindigden. In het gebied tusschen Zelesnica en de Beneden-Strypa is de vijand naar het noordoos ten teruggeslagen. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Aan de Drina ontwikkelden zich nieuwe gevechten. Aan het front tusschen Sabasj en Gradiste is de over tocht over de Donau geheel en al volbracht. Ten zuiden van Belgrado zijn de hoogten tusschen Zarkowo en Myriowo veroverd. Meer naar het zui den is een aanval aan den gang. De stelling in de Donaukromming bij Ram werd'stormenderhand geno men. Verder in Orsowo hebben hier en daar artille rie-gevechten plaats. Er werden tot dusverre 14 offi cieren en 1542 man gevangen genomen en 17 kanonnen (waaronder twee zware), benevens vijf machinegeweren buitgemaakt. DE OORLOG EN HET INTERNATIONALE BIJBELVERBRUIK. Uit de statistiek van de internationale bijbelvereeni- ging blijkt duidelijk, dat in deze moeilijke, beproeven de tijden de menschen valeer naar dten Bijbel grijpen. In het laatste jaar van dten vrede zijn 9.000.000 bij bels uitgegeven. In het eerste oorlogsjaar steeg dat aantal tot 10.162.413 exemplaren. Meer dan 1 milli- oen van de in 1914 door de vereeniging gedrukte bij bels werd naar Duitschland en Oostenrijk gezonden, ook Indië en Cylon ontving ruim 1 millioen, naar China gingen er 669.000. In het laatste jaar zijn eeni ge nieuwe vertalingen gemaakt, zoodat de Bijbel nu in 487 verschillende talen verschijnt. In Engeland is het bijbelgebruik sinds den oorlog met 700.000 exem plaren vermeerderd. DE DOOD OP HET SLAGVELD. Een beroemde Weensche arts hield onlangs een voor dracht, waarin hij uitweidde over verschillende manie ren van sterven en ook den dood op het slagveld be sprak. Hij zei o.a., dat bij een soldaat, die temidden van het gevecht door een kogel in het hoofd getroffen wordt, welk schot een onmiddellijken dood veroor zaakt, de dood volkomen pijnloos intreedt. Het ster ven heeft dan plaats zonder eenig lichamelijk lijden. Zelfs op het oogenblik dat de kogel het voorhoofd treft, voelt de getroffene geen pijn, immers de snelheid van den kogel is grooter dan de snelheid, waarmee de zenuwen de pijngewaarding naar de hersens overbren gen, en de dood treedt in, voor de pijn bewust gevoeld is. Een bewijs hiervan is, dat bij een gevecht de ge wonden pas door het neervallen of door het aanhou dende bloeden merken, dat ze gekwetst zijn. Van het schot hadden ze niets gevoeld, die pijn kwam eerst later. KORTE BERICHTEN. De colleges in alle faculteiten van de Fransche hooge scholen zullen op den gewonen tijd, dus in de eerste dagen van November, worden heropend. De bevolking van Berlijn, die in September 1914 nog 1.995.806 zielen telde, was in het begin van Sep tember op 1.843.810 gedaald. Prins Joachim, van Pruisen is gisteren wederom naar het front vertrokken. De uitgave van het Berlijnsche dagblad de „Deutsche Tageszeitung" is tot nader order verboden. Volgens berichten uit Athene, is de Engelsche stoomboot Trieste, groot 1212 ton, bij Kythera door een onderzeeër in den grond geboord. Het Engelsche stoomschip Thorpwood is gisteren gezonken. De bemanning is gered. Van de studenten en oud-studenten van Cam bridge hebben er zich 10.076 in het leger laten opne men. Daarvan zijn er tot dusver 474 gesneuveld of aan wonden gestorven, 674 gewond en 104 gevangen genomen. Villain, dte moordenaar van den Franschen soci- alistisehen leider Jaurès, is onder beschuldiging van moord met voorbedachten rade naar het hof van gezwo renen verwezen. UITVOER BRUINE BOONEN. „Het Volk" verneemt, dat binnenkort de grenzen zul len opengaan voordrukte boonen en dat ze momenteel met koortsachtige haast en tegen hooge prijzen worden opgekocht. Het vorig jaar, schrijft het blad, kocht men voor 14 cent een kop bruine boonen, want de grenzen waren dicht, doch eerst laat in het voorjaar kwam een gedeel telijk uitvoerverbod en er werden fabelachtige prijzen besteed. Tengevolge daarvan echter, èn doordat nu weer op een ontheffing van het uitvoerverbod gerekend wordt, betaalt men nu 21 cent per liter, dus 50 pCt. zegge vijftig procent, meer. Voor de groothandelaars en boeren reuzenprijzenMaar ten koste van de on- en minvermogenden. PORTVERHOOGING. Naar het „Industr. Wkbl." verneemt, is een portver- hooging in aantocht. De regeering is voornemens een daartoe strekkend wetsvoorstel bij de Staten-Generaal in te dienen, ter versterking van 's lands financiën. Naar aanleiding van dit bericht heeft de Telegraaf te bevoegder plaatse geïnformeerd en kreeg den indruk dat er tot port-verhooging nog niet beslo ten is. Natuurlijk wordt het niet onmogelijk geacht dat een desbetreffende wettelijke maatregel eens zal worden voorgesteld, maar het schijnt dat er nog niet definitief toe is besloten. VERORDENING OP DEN VISCHVERKOOP. Nu het bedrijf der gemeentelijke vischvoorziening te Amsterdam weldra zal kunnen aanvangen, is het noo- dig, dat bedrijf in een verordening te regelen. Zooals B. en W. der hoofdstad in hun voordracht van 11 Mei j.l. reeds mededeelden, is het de bedoeling de exploi tatie der Gemeentevischhal te Amsterdam in het be- dfijf op te nemen. Aan'dé thans gepubliceerde concept-verordening wordt het volgende ontleend De dienst def Gemeentelijke Vischvoorziening vormt een onderdeel van dien van het Marktwezen. De dienst heeft tot taak die bevordering van het ver bruik van visch. Aan den dienst is daartoe o.m. opgedragen: a. de verkoop van versche en gebakken visch in ge meentelijke verkoopplaatsen en door middel van parti culiere vischhandelaren b. het beheer van de Gemeentevischhal met het bij- behoorende terrein en water en van den afslag in de hal; c. de verbreiding onder de bevolking van kennis der voed ingswaarde en der toebereidingswij zen van ver schillende visohsoorten. Aan het hoofd van den dienst staat onder dten Di recteur van het Marktwezen een Hoofd dter gemeentelij ke vischvoorziening. Het personeel bestaat uit een controleur der visch- hal en een controleur der verkoopplaatsen, een boek houder, klerken-kassiers en schrijvers, winkelhouders, een of meer halopzichters-afslagers en werklieden. De verkoop van visch in de gemeentelijke verkoop plaatsen geschiedt uitsluitend naar het ge wicht en a contant tegen prijzen, welke dagelijks door het Hoofd dter gemeentelijke vischvoorziening in ver band met dte inkoopsprijzen en de op den aanvoer en den verkoop vallende kosten worden bepaald, van bui ten af zichtbaar in de verkoopplaats worden aange kondigd en zooveel mogelijk tevoren worden openbaar gemaakt. B. en W. zijn bevoegd, met particuliere vischhande laren, die persoonlijk en wier verkoopplaatsen door hen geschikt daartoe worden geoordeeld, overeenkom sten aan te gaan, waarbij die handelaren zich verbin den, door den dienst daarvoor beschikbaar gesteldte versche of gebakken visch in hun verkoopplaatsen te verkoopen tegen genot van een gedeelte van de op brengst dier visch. De dienst zorgt voor het geven van kostelooze lessen aan en voordrachten met demonstraties voor vrouwen en meisjes, betreffende de voedingswaarde en de toe bereiding van visch. KON. NATIONAAL STEUNCOMITé 1914. De 58ste lijst van ingekomen bij-dragen van 19 tot en met 25 September 1915, sluit met een totaal van 226.935.10^, waaronder een bedrag van 200.000 van de Ned Overzee-Trust Maatschappij en een van 15.819.93 van dten Bond van Coöp. Aardappelmeel fabrikanten te Sappemeer. Het totaal dter vorige lijsten was 2.981.413.71 Totaal ontvangen bijdragen 3.208,348.82. Bij de oprichting dter N O.T. werd beslist dat de winsten, door dit lichaam te behalen, zouden vloeien in de kas van het Kon. Nat. Steuncomité. Vooruit- loopende op 't saldo dat bij de liquidatie aanwezig zal zijn, heeft het bestuur der N.O.T na in Augustus 100.000 te hebben geschonken, thans 200.000 be schikbaar gesteld. M. VAN MEEL. Naar het Hbld. verneemt is er tusschen de Regee ring en, Van Meel geschil gerezen over het contract, waardoor hij zich als vaandrig aan den militairen dienst verbonden heeft. Het legerbestuur deelt de op vatting van den heer Van Meel. Deze is thans met onbepaald verlof uit het militaire verband. Zijn vertrek naar Indië is zeer waarschijnlijk, hoewel nog niet zeker. BINNENLAND. DE A.S. KAMERVERKIEZING IN AMSTERDAM IX. De Liberale Kiesvereeniging „Vooruitgang" te Am sterdam hee in hare gisteravond gehouden vergadering besloten, in district IX geen candidaat te stellen. KAMERVERKIEZING ASSEN. De afdeeling Assen van den Vrij zinnig-Democrati- schen Bond stelde gisteravond tot candidaat voor den Tweede Kamer den heer W. O. A. Koster, secretaris van den Vrijz.-Democratischen Bond' te 's-Gravenhage. Gemengd Nieuws. WAAR ZIJN DE 90.000? In het „Soerabajasch Handelsblad" komt een zeer merkwaardig verhaal voor. Het blad wijst er op, dat in Nederland het Kon. Na tionaal-Steuncomité een tweeden oproep plaatste om steun, bewijs dus, dat er, vooral met den komenden winter, veel geld noodig is. En nu beweert het „Soer. Hbld.", dat het comité te Soerabaja men weet, dat op verschillende plaatsen in Indië steuncomité's ten bate van Nederland zijn op gericht om onbekende redenen de toevertrouwde gelden nooit heeft gezonden aan het comité te Batavia en blijkens de zeer sobere verantwoording een goede negentig duizend gulden in kas houdt. DRAMA TE BERLICUM. Omtrent den ontzettenden vadermoord te Berlicum meldt men nader aan de Tel. De verslagene Van Lokven had, naar Zori- dagsche gewoonte, een kroegje bezocht even buiten Berlicum. Meestal kwam hij er dronken vandaan, zoo ook nu weer. Toen hij te bed lag om zijn roes uit te slapen, kwam zijn zoon, Driek van Lokven, een berucht strooper, en stak zijn vader met een vlijmscherp brood mes met zulk een kracht in de linkerzij, dat de ongeluk kige onmiddellijk den geest gaf. De moordenaar ging daarop naar de buren om te vragen of ze zijn vader wilden komen afleggen die dood te bed lag. Ontsteld gingen de buren de woning binnen, doch toen ze het sterfbed naderden, vonden ze den doode geheel over stroomd met bloed, dat tevens het heele bed doortrok ken had. Men liet het lijk in dien toestand liggen tot eerst het parket uit Den Bosch, dat onmiddellijk met het gebeurde in kennis was gesteld, zou ter plaatse geweest zijn. Inmiddels ging de zoon zichzelf bij de politie aanmelden. Hij werd gevangengenomen en tot nader-onder het gemeentehuis opgesloten. De dader bekende aan de justitie den moord, doch verklaarde niet te weten waarom hij zijn vader vermoordde. De 's-Hertogenbossche Crt. meldt evenwel Het was 11 uur in den laten avond toen zekere Dorus van Lokven, een weduwnaar, boerenarbeider, en vader van zes kinderen, drie zoons en drie dochters, waarvan de twee oudsten werkzaam zijn in Duitsch land en de vier overigen nog bij hem inwonen, zooals meermalen gebeurde, dronken thuis kwam. Zooals dan dikwijls geschiedde, ontstond ook thans twist tusschen vader en den nog thuis zijnden zoon Hendrikus. Zondag liep dte twist zóó hoog, dat de zoon in zijn woede een broodmes, dat op de tafel lag, greep en daarmee zijn beschonken vader een steek in de borst gaf. Ongeveer half drie bemerkte de zoon, dat zijn vader dood was en begaf hij zich toen naar den gemeente veldwachter om medtedeeling te doen van het verschrik kelijk feit, dat hij zijn vader had doodgestoken. De ge meenteveldwachter nam den jongeman in verzekerde bewaring," stelde ter plaatse direct een onderzoek in en verwittigde zoo spoedig mogelijk de justitie te 's-Her- togenbosch. De subsi-officier mr. Sluis, is gistermorgen reeds vroeg naar Berlicum vertrokken en nam beklaagde, die, naar het blad vernam geen ongunstigen indruk maakte, een voorloopig verhoor af. De zoon heeft voor de justitie een volledige bekentenis afgelegd. Het vermoeden ligt vrijwel voor de hand, dat het misdrijf gebeurd is in een oogenblik van drift, waarop zich dte jongeman niet geheel meester was. De verslagene, een man van 61 jaar, stond bekend als een zeer lastig person. De zoon, 25 jaar oud', slechts in het bezit van een arm, venter van beroep, staat niet ongunstig bekend. EEN GEVAARLIJKE JONGEN. Eindelijk is het den gemeente-veldwachter Van den Marei, te Abbenes, mogen gelukken de hand te leggen op den dader van de verschillende misdrijven, die de zen zomer daar zijn voorgevallen en waarvan de dader nog maar steeds niet bekend was, hoewel er tegen an dere personen vermoedens bestonden. Het is de ruim 16-jarige G. R., méldt de Tel. te Abbenes woonachtig, een jongmensch, van wien men in dte allerlaatste plaats

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1