DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlopterreln. Aangifte voor deelneming aan het onderzoek nzake voorgeoefendheid. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 W Opp S DJA 0 13 OCTOBER. te ALKMAAR op Maandag 1 November 1915. ^0 24R Dlt numroer bestasl QR 2 bladen. Deze 'Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f 1,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 13 October. Toen de mobilisatie van het Bulgaarsche leger werd afgekondigd, werd verklaard, dat deze niet vóór 15 October gereed zou zijn en dat in verband daarmede ook geen ingrijpen van dien kant te wachten viel. Thans zijn Bulgaarsche troepen de Servische grens binnengetrokken, naar verluidt, om een verbinding met de Oostenrijkers en Duitschers tot stand te bren gen De inval is geschied twintig K. M. ten noordoos- t en 40 K.M. ten zuid-oosten van de tegenwoordige Servische hoofdstad Nisj. Nu Bulgarije, zonder oorlogsverklaring, de vijande lijkheden begonnen is, vraagt men zich allereerst af wat Griekenland zal doen. De zitting van de Grieksche Kamer welke tot Maandag werd verdaagd, heeft ons niet vee' wijzer gemaakt. De minister-president Zaimis vork M-fte enkel, dat de regeeringspolitiek op dezelfde grondslagen berust als vóór den oorlog, dat de neu traliteit thans gewapend moet zijn, om in de toekomst een houding te kunnen volgen, in overeenstemming met de gebeurtenissen, die door de regeering met ge spannen aandacht worden gevolgd. De heer Venizelos wenschte af te wachten, maar wees er op, dat de ver plettering van Bulgarije het nationale belang van Griekenland is. Het zal spoedig moeten blijken of de Grieksche re geering onder de gebeurtenissen, welke zij met span ning afwacht, ook den Bulgaarschen inval in Servië rekent en waartoe deze haar aanleiding geeft. Zou haar kijk op den militairen toestand niet den doorslag geven? Voor het grootste deel kan de beslissing af hang'.:" van f daadwerkelijke hulp, welke de verbon den groote mogendheden zullen brengen. Zooveel is wel gebleken, dat Griekenland de kastanjes niet alleen uit het vuur wil halen. Slechts wanneer er spoedig tal rijke troepenmassa's op den Balkan verschijnen, zal het wellicht willen vechten. Wat er tot dusverre te Saloniki geland is, schijnt bijna uitsluitend van de Dar dan el! en afkomstig vandaar dat Turkije bereids twee legerkorpsen +er beschikking van Bulgarije kon stellen, waarvoor Bulgarije kolen., spoorwagens en oorlogsmaterialen in ruil heeft gegeven. Maar er zullen nog aanzienlijke troepencontingenteni worden gezon den. De Frausche mirister-president Viviani heeft gis teren in de zitting der Kamer verklaard, dat Enge land m Frankrijk het daarover eens zijn met hun bondgenooten, evenals over de maatrege len.. die noodig zijn en dat de Russische troepen naast de Fransch-Engelsehe zullen strijden. Ook Rusland zal du? in Servië meevechten en dus niet enkel hulp ver Genen in den vorm. van meerdere actie in Galicië. Een gerucht zegt zelfs, dat de Russische regee ring den vrijen doortocht van troepen door Roemenië wenscht. Voor directen steun aan Servië is dit trou wens ook de eenige mogelijkheid, tenzij een aanval van de zeezijde uit op Bulgarije wordt gedaan. Misschien zal sir Edward Grey, in zijn met span- ning verwachte verklaringen morgen in het Lagerhuis nadëre bijzonderheden kunnen geven. Behalve vèrreikende factoren van politieken aard, staan er bij den gang van zaken op den Balkan hoogst belangrijke militaire overwegingen op het spel. Inmmers wanneer de midden-mogendheden dit spel verliezen, dan kan de ring, welke de tegenstanders vormen als gesloten worden beschouwd, terwijl de verbinding tusschen Rusland en zijn bondgenooten dan hersteld is. Verliezen de verbondenen daarente gen, dan is Rusland geïsoleerd, dan is het meevechten van andere Balkan-staten, ten minste van Roemenië, waarschijnlijk en dan is wellicht een zoo groot over wicht verkregen, dat een beslissing spoedig mogelijk zou zijn. „De eerstkomende weken, zegt de Daily 'Chronicle, kunnen een heel eind dichter bij de beslissing van den oorlog brengen. Er is geen reden voor voorbarige moedeloosheid, maar alle reden om te erkennen, dat de nieuwe campagne, waartoe wij thans genoodzaakt worden, van onmetelijk belang voor den afloop van den oorlog kan zijn." Volgens de Engelsche berichten, zijn de Bulgaarsche aanvallen in Servië afgeslagen met zware verliezen. De Duitschers melden, dat zij de Servische vesting Semen- dria (25 K.M. ten oosten van Belgrado) hebben geno den, de Oostenrijkers, dat op de grens tusschen Herze- gowina en Montenegro schermutselingen plaats heb ben met Montenegrijnsche afdeel ingen. De Matin vertelt, dat aan de verdediging van Belgrado deelgeno men werd door een batterij Fransche artillerie. Het Tageblatt zegt, dat men er niet op mag rekenen, dat de operaties ia Servië zeer snel zullen gaan. Er zullen bloedige en moeielijke gevechten plaats hebben met vermoedelijk een guerilla in den rug en verscheiden nevenoperaties zijn er ta wachten. Van Duitsche zijde wórdt gemeld, uit Athene, dat het Fransche troepentransportschip Sublinhaven met 2000 Algerijnsche infanteristen aan boord door een Duitschen onderzeeër werd getorpilleerd. Slechts 90 man werden gered. Van het oostelijk oorlogstooneel melden de Russen, dat zij hun succes aan de Strypa voortzetten en dat de tegenstanders genoodzaakt werden in wanorde over de rivier te trekken, terwijl in het noordelijk merengebied onder dekking van den mist een aanval succes oplever de in den vorm van drie loopgravenlinies. Het Duitsche legerbericht, gisteren ontvangen, deel de mede, dat de Franschen op twee plaatsen in dë buurt van Souchez tot in de voorste linie doordrongen. Het Fransche communiqué meldt heden, dat de Duit schers zeer hevig de verloren loopgraven beschoten en voorts dat Duitsche aanvallen in Lotharingen en in de Vogezen geheel mislukt zijn. In d'e Oostzee werd het Duitsche kolenschip Gutrune (3000 ton) van Hamburg getorpilleerd (de bemanning werd gered en is onderweg naar Nederland) en evenr eens het Duitsche ertsschip Nicodemia (4400 ton), even eens van Hamburg, een boot met opvarenden kwam be houden aan, terwijl vermoedelijk ook het andere deel der bemanning gered is. Het Engelsche stoomschip Halezones (5100 ton), op weg naar Liverpool, werd in de Noordzee in den grond geboord. De bemanning werd gered. DE STRIJiD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gisteren: De gevechten duurden des nachts voort om de loopgraven die de Franschen gisteren ten noorden van Souchez en op de hoogten van La Folie veroverden. Een aantal gevangenen bleven in Fransche handen, het totaal be reikte het cijfer van 150. Men meldt wederzij dsch hef tig bombardement in de streek van Reillon en Ancere- viller. Het Duitsche legerbericht reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld luidde gisteren: Ten noorden van Atrecht hebben de Franschen hun aanvallen voortgezet. Twee gedeeltelijke aanvallen te gen de door ons op 8 October ten zuidrwe&ten van Loos heroverde loopgraven werden afgeslagen. Vrij krachtige aanvallen tegen ons front van ten noord-oosten van Souchez tot ten oosten van Neuville mislukten, op sommige plaatsen met zeer zware verlie zen voor den vijand. Slechts op twee kleine plaatsen kwamen de Franschen tot in onze voorste linies. Ook in Champagne eindigden aanvallen van de Franschen aan weerszijden van Tahure met een gevoe- ligen tegenslag voor den vijand. Ondanks krachtige voorbereiding door de artillerie, kon hij gisteren ner gens terreinwinst behalen. Zijn poging om vanoch tend op dezelfde plaats door te breken mislukten even eens. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK RONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren Legergroep von Hindenburg: Op het Westelijke front van Dunaburg leidden onze aanvallen tot bestor ming van vijandelijke stellingen ten westen van Illoekst over een frontbreedte van 2% K.M. 3 officieren en 367 man werden gevangen genomen, 1 machinegeweer buitgemaakt. De tegenaanvallen van de Russen wer den afgeslagen. Legergroep Leopold van Beieren: Niets nieuws. Legergroep von LinsingenCavalerie van den vij and heeft bij Jeziercy het veld geruimd. De toestand van de Duitsche troepen in het leger van graaf Both- mer is onveranderd. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Oostenrijlcsche legerbericht luidde gisteren De toestand is onveranderd. Ten zuiden van Bur- kanof sloegen wij drie aanvallen der Russen af. De verdediging tegen een vierden, die gericht was tegen een frontgedeelte van twee a drie K.M., is nog aan den gang. Aan de beek Konnin en ten noorden van Rafa- lowska aan de Styr deed de vijand eveneens eenige mis lukte aanvallen. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Een Servisch legerbericht meldde Zondag: Er wor den" verwoede gevechten geleverd in de stellingen van Anateme ten zuiden van Ram. Op 9 Oct. sloegen onze troepen alle aanvallen van den vijand af. Op het frontgedeelte tusschen de Mlawa en de Mo- rawa gingen onze troepen tot den aanval over. Aan denzelfden oever van den Donau maakten wij vier hou witsers en vier mitrailleurs buit. Na een krachtige voorbereiding door artillerie poog de de vijand Groot Wrantsjar en Dedigne stormender hand te nemen. De aanval op Groot Wrantsjar werd gekeerd door onze dappere troepen, die den vijand zwa re verliezen toebrachten. Aanvallen van den vijand op andere punten mislukten eveneens. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren, zooals we reeds in een deel onzer vorige oplaag meedeelden Op het geheele front heeft onze vóorwaartsche be weging goede vorderingen gemaakt. De stad en de vesting Semendria zijn gisteren door onze troepen ge nomen. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Ten zuiden van de Save, den Donau en de Beneden- Drina worden aanvallen gedaan langs het geheele front. De uit Belgrado voorwaarts rukkende Oosten- rij ksch-I iongaaxsche troepen maakten bij de bestor ming van den ten oosten van de stad1 en de Laudon- schansen gelegen berg Ripar drie stuks geschut en een zoeklicht buit Alle hoogten rondom de stad, die de rivierovergan gen op schootsafstand van het veldgeschut beheer- schen, zijn in handen der Duitschers en Oostenrijkers. De Duitschers veroverden Semendria en drongen den vijand terug in de richting van Posarevoe. Op de grens tusschen Herzegowina en Montenegro hebben op verschillende punten schermutselingen met Monte- negrijnen plaats gehad. Aan de Times werd gisteren uit Athene geseind: De Bulgaren zijn gistermiddag den aanval op Servië bij Kadi Bogas, een punt in de richting van Knasjewats, begonnen. ENGELAND. UIT HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis heeft minister Asquith gisteren aan gekondigd, dat minister Grey op 14 October een ver klaring zou afleggen nopens den Balkan. De heer Mc. Kenna legde het wetsontwerp voor ter bekrachtiging der Amerikaansche leening, en wees daarbij op de belangrijkheid van den maatregel om den normalen wisselkoers weer te doen intreden. Hij zeide, dat het een handels-transactie was, en dat de voorwaarden billijk en redelijk waren. De heer Samuel kondigde aan, dat het wetsvoorstel tot afschaffing van het halve-stuiversport was inge trokken. Minister Grey verklaarde vervolgens, dat het in de bedoeling der regeering ligt om te verklaren, dat ka toenen goederen en andere uit katoen vervaardigde ar tikelen geschikt zijn voor het maken van ontplofbare stoffen en dat de uitvoer van deze artikelen uit Groot Brittannië naar de onzijdige landen, welke grenzen aan Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, zal worden ver boden. De regeeringen der Entente-mogendheden moeten echter rekening houden met de bijzondere economische positie, waarin Zwitserland verkeert en hebben ge voeld, dat het onmogelijk is bezwaren te maken tegen over Zwitsersche exporteurs om zekere soorten van katoenen en garen stukgoederen naar Duitschland te verzenden onder waarborg, dat deze artikelen geen enkele werkelijke militaire waarde bezitten. Tenslotte werd door het Lagerhuis de leeningwet in alle lezingen aangenomen. FRANKRIJK. DE REGEERINGSVERKLARINO. Gisteren deed minister-president Viviani in de Ka mer voorlezing van de verklaring van de regeering om trent den diplomatieken toestand. Hij zei, dat de ge allieerden hadden getracht den tóestand op den Bal kan te verbeteren met hulp van Roemenië en rGieken- land, doch het was niet mogelijk de Bulgaarsche re geering tot ernstige medewerking te bewegen. Wat Roemenië betreft, zei spr., dat de pogingen der gealli eerden niet zonder succes zijn gebleven, doch dit land gunstig gestemd bleek voor een Balkanbond. Om het Bulgaarsche volk tevreden te stellen heeft de Entente niet geaarzeld van Servië groote concessies te eischen. De mobilisatie van Bulgarije was het antwoord op de vriendschappelijke vraag omtrent de bedoelingen van het gouvernement te Sofia, terwijl Oostenrijk en Duitschland hun troepen concentreerden aan de Servi sche grens. Tegenover deze houding trokken de geal lieerden hun voorstellen in en hernamen vrijheid van actie ten opzichte van de overige Balkanstaten. Het heldhaftige Servië, welks moed door drie achter eenvolgende oorlogen niet verminderd is, bereidde zich zijnerzijds voor, aan twee punten het hoofd te bieden aan de geconcentreerde aanvallen van Berlijn, Weenen en Sofia. Van de mobilisatie van Bulgarije was het gevolg dat onderhandeld werd met den eerste-minister van Griekenland hetgeen des te logischer was, daar er een tractaat tusschen Servië en Griekenland, met het oog op aanvallen van Bulgarije. „Onze voornaamste zorg, zoo ging de minister-pre^ sident voort, is de verdediging van ons front en de be vrijding van het door den vijand bezette gebied. Geene regeering zou een andere opvatting hebben kunnen huldigen omtrent de tragische maar eenvoudige plicht, die vervuld moest worden. Maar zonder ons front te verzwakken moesten wij ook de plicht vervullen, die ons belang en onze eer ons opleggen. De verstand houding ixtsschen de regeering en den opperbevelheb ber onzer troepen is uitmuntend. De overeenstemming tusschen de Engelsche regeering en die der Fransche republiek kan niet beter. Wij zijn volkomen bereid hulp te verleenen aan Servië, dat ons daarom heeft ge vraagd en de belangen van Servië, Roemenië en Grie- De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter gemeente secretarie alhier gelegenheid bestaat voor de inge schrevenen der militie voor de lichting 1916 om zich alsnog vdtfr 21 October a.s. aan te melden tot deelneming aan bovenbedoeld onderzoek. Het onderzoek vangt aan op 16 November 1915 en wordt gehouden te Amsterdam, Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Bergen op Zoom, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht. Bij de aanmelding moet worden opgegeven in welke gemeente men aan het onderzoek wenscht deel te nemen, waarbij men tevens te kennen be hoort te geven of men gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering of voeding wenscht te genieten. Verdere inlichtingen worden, desgewenscht, ter gemeente-secretarie verstrekt. Alkmaar, 28 Sept. 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. kenland te beschermen, overeenkomstig het tractaat van Boekarest, dat wij mede onderteekend hebben. Rusland heeft zich met zijne bondgenooten verbon den om Servië te hulp te komen; morgen zullen de Russische troepen naast de onze strijden. De verklaring des ministers werd herhaaldelijk toe gejuicht. KORTE BERICHTEN. In de Karroo (Zuid-Afrika) heeft de groote droogte naar schatting den dood veroorzaakt van meer dan 300.000 stuks kleinvee. In het vliegkamp te Johannisthal bij Berlijn ont stond in den nacht van 9 op 10 October brand, waar door een oude luchtschiploods vernield werd en vele vliegmachines verbrandden. De oorzaak wordt aan nalatigheid toegeschreven. Het Londensche Persbureau berichtte gisteren, dat Wtmbyaoas in Kameroen op 9 Oct. door de En gelsche troepen na een gevecht van 30 uren is genomen. Het Engelsche stoomschip „Halizones" is giste ren gezonken. De bemanning werd gered. De Duitsche ertsboot „Nicomedia" is gisteren aan de Zweedsche kust in den grond geboord. De beman ning is waarschijnlijk gered. Aan de zuidpunt van Oelandi is gisteren de Duitsche kolenboot „Gutrune" in den grond geboord. De equipage van 34 man is te Trelleborg aan wal ge zet. Gisteren heeft de Servische secretaris-generaal van buitenlandsche zaken aan den gezant van Bulga rije diens paspoorten overhandigd. De Bulgaarsche gezant te Londen heeft gisteren zijn passen ontvangen. In de 'Middellaiidsehe Zee is het Fransche troe pentransportschip Samblin Haver, met meer dan 2000 Algerijnsche fuseliers aan boord, door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd en gezonken. Slechts 90 man konden gered worden. Een Fransche militaire vliegmachine is in het park van het Trocadero te Parijs gevallen. De twee aviateurs zijn gedood. De minister van Binnenlandsche Zaken in Duitschland heeft erop gewezen, dat het van groot be lang is, om de zwarte vlierbessen, die binnenkort van de struiken zullen vallen, te verzamelen Volgens berichten uit Milaan is te Panna een he vige aardschok waargenomen. Verscheidene schoor- s teen en zijn ingestort; in een theater ontstond een pa niek, waarbij eenige bezoekers gewond werden. De Duitsche generaal-overste von Kluck, die te Munster geboren werd, is tot eereburger der stad be noemd. NEDERLAND. REGEERINGSVARKENS. Het „Hbl." meldt: Aan de varkensslagers zal voortaan het geheele kwan tum varkens, dat zij1 voor hun debiet noodig hebben aan regeerixrgsvarkens ter beschikking worden gesteld, zoo dat thans nagenoeg de geheele binnenlandsche con sumptie (enkele kleinere gemeenten, die zich niet.aan meldden uitgezonderd) door den exporthandel worden geleverd. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den Minister om, in verband met dezen maatregel, bet per centage van den uitvoer, dat de exporteurs ter beschik king van het distributiebureau moeten stellen, te ver- hoogen van 180 tot 200%. ENGELSCH OFFICIER ONTSNAPT. Uit Enkhuizen wordt gemeld: Een der te Urk geïnterneerde Engelsche officieren wist gistermorgen te ontkomen en met een der Urlcer booten Enkhuizen te bereiken. Van den vluchteling, die per trein van hier moet zijn vertrokken, is tot heden nog geen spoor gevonden. ALRMAARSCEE COURANT. 1

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1