DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van kt oostelijk oorlogsterreln. Van kt zuidelijk oorlogsterreln. LANDWEER, LANDSTORM en MILITIE. PRIJZEN Hl MEKEn. Van het westelijk oorlogsterreln. Uitkeering vergoedingen Honderd en zeventiende jaargang. 1915 15 OCTOBER. rr Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ft,— franco door het geheele Rijk ft,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. VRIJDAG Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. BULGARIJE. NEDERLAND. 242 Di< rrummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 15 October. Bulgarije acht zich thans in oorlogstoestand te zijn met Servië. Zooals men weet, was Servië reeds eenige dagen van meaning, dat Bulgarije oorlogsdaden had verricht, maar de Bulgaarsche regeering wil de schuld van begonnen te zijn niet op zich laden, doch verze kert, dat Servische troepen Bulgaarsche hebben aange vallen, hoewel reeds eenige etmalen te voren gemeld was, dat'Bulgaarsche troepen Servië waren binnen ge vallen. Het is dus precies als bij den aanvang van den tweeden Balkan-oorlog, toen beide partijen eveneens op elkaar de verantwoordelijkheid voor de eerste vijanr delijkbeden laadden. Volgens een Reuter-telegram nit Athene heeft de Orieksche regeering aan de Servische laten weten, dat in haar redachtengang de aanval van Bulgarije geen „casus foederis" vertegenwoordigt, d. w. z. geen geval is hetwelk bij het bondgenootschap voorzien is, daar de Bulgaarsche vijandelijkheden door de Grieksche re geering worden beschouwd als een uitbreiding van den algemeenen oorlogstoestand. Reuter meldt verder uit Servië, dat die druk op dè drie Servische fronten toeneemt, dat de Oostenrijkers, Duitschers en Bulgaren nieuwe troepen samentrekken en dat de meest kwetsbare punten door de vijanden van Servië zijn uitgezocht. Wel houden de Serviërs zich dapper, maar zij zullen blijkbaar spoedig hulp noodig hebben. Een telegram uit Parijs wijst dan ook op het groote belang, dat de versterkingen der verbonden mogend lieden op tijd aankomen. Een ander Havas- bericht, dat mededeelt, dat de Fransche troepen, welke zich nu sinds 5 dagen te Saloniki bevinden, nog niet op marsch zijn omdat de opperbevelhebber er nog mner verwacht, doet daarom wel vreemd aan. De Fransche minister-president Viviani heeft in den Senaat gezegd, dat Italië zich wel niet afzijdig zal houden van de krijgsverrichtingen zijner bondgenoo- ten in den Balkan. Een Tageblatt-bericht meldt, dat er onder toezicht van koning Nicolaas maatregelen worden getroffen voor een oprukken van Italiaanscbe troepen door het gebied van Montenegro. Volgens de Daily Telegraph is men ook te Rome overtuigd, dat er snel en krachtig gehandeld moet worden. Inmiddels verzekeren' de Duitsch-Oostenrijksche le- gerberichten, dat de opmarsch, ondanks de krachtige tegenstand, dien de Serviërs bieden, voortgaat. In de Middelkndsche Zee werden 'een Engelsch transportschip met Indische troepen, een Engelsch stoomschip (6500 ton) met steenkool en een Engelsch stoomschip, dat met steenkool en oorlogsmateriaal op weg naar Port Saïd was, getorpilleerd, terwijl vermoe delijk bet Engelsche stoomschip „Agas" (7040 ton) een zelfde lot trof. In het Westen hebben de Engelschen een tevergeef- schen aanval gedaan op het front tusschen Yperen en Loos, alleen bij Vermelles werd een geringe winst be haald. Van Duitsche zijde verklaart men dat men van de door Havas verzonnen genoemden legerorder van ge neraal Joffre verscheiden afdrukken heeft en dat een groot aantal krijgsgevangenen verklaarden, met dien dagorder bekend te zijn. Zeppelins brachten andermaal een bezoek aan Lon den, er werdten volgens een Reuter-bericht branden gesticht en 41 burgers gedood en 101 gewond, en 15 militairen gedood en 13 gewond, terwijl er geen mili taire schade werd aangericht. Uit het Oosten is er weinig nieuws. Het Oostenrijk sche legerbericht verzekert, dat de Russen in Galicië weer over de Strypa teruggeworpen zijn. Volgens den oud-minister Clemenceau is de Fran sche minister van buitenlandsche zaken, de heer Del- cassé, heengegaan, omdat hij de expeditie naar Saloniki opgeeft. Deze expeditie is met nadruk verdedigd door sir Edward Grey, die in zijn Lagerhuis-rede te oordëe- len naar een kort uittreksel vooral er op heeft gewe zen, dat al hetgeen op den Balkan is gedaan, geschied de met de nauwste Fransch-Engelsche samenwerking. Uit Amerika komt het bericht, dat president Wilson zijn goedkeuring hechtte aan een voorstel tot een le- geruitbreiding met ongeveer 100.000 man, welke 75 millioen dollars per jaar zal eischen, dat hij plannen overweegt tot verhooging van de vlootuitgaven met ruim 80 millioen en dat de kiel gelegd is voor de su per-dreadnought „California" drie feiten, welke wel bijzonder moeten spreken tot degenen, die zich aan de illusie van beperking der bewapening overgeven. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK, piet Fransche middag-communiqué meldde gisteren: In Artois duurden de wederzijdsche artilleriegevech ten in den loop van den nacht voort. Bijzonder hevig waren ze tusschen Souchez en Givenchy, ten noord westen1 van heuvel 140. De loopgravenstrijd met bom men en handgranaten bleef levendig in de streek van Lihons. In Champagne schoten de Duitschers op het achterhoedefront der Franschen granaten met verstik kende gassen af. De Fransche tegenbatterijen ant woordden overal. Een Duitsche aanval op het bosch ten westen van Tahure werd afgeslagen door het Fran sche vjrur. Het wederzijdsche bombardement duurt in Lotharingen, bij Reillon en Leintrey haast onafgebro ken voort. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Terwijl vijandelijke monitors de gedeelten der kust ten westen en de vijandelijke artillerie onze stellingen ten noorden van Yperen zonder gevolg beschoten, zet ten de Engelschen bijna op het geheele front tusschen Yperen en Loos, achter rook- en gaswolken, den aan val in, die echter geheel mislukte Op verschillende plaatsen sloegen de rookwolken terug in de vijandelij ke loopgraven. Alleen ten noorden en oosten van Ver melles konden de Engelschen in onze voorste loopgra ven op enkele kleinere plaatsen voet krijgen. Zij wer den echter voor het grootste deel met handgranaten reeds weder verdreven. Vijf aanvallen onder gebruik making van rookwolken en met sterke krachten ingezet tegen de stellingen ten westen van Hulluch werden on der zware vijandelijke verliezen afgeslagen. Ten zui den van Angres werden den vijand in een tegenaanval twee mitrailleurs ontnomen. Bij de zuivering van de kleine „nesten" die de Franschen op de hoogten ten óósten van Souchez nog bezet hielden, bleven 400 ge vangenen in onze handen. In Champagne zetten de Franschen hun aanvallen ter weerszijden van Tahure met uiterste verbittering voort. Vijf aanvallen ten zuiden, twee ten noorden van den weg TahureSouain, mislukten onder zware verliezen voor den aanvaller. Nachtelijke aanvalspogin- gen werden door onze artillerie in de kiem verstikt. Op de hoogte van Combres werd een vijandelijke loopgraaf van 120 meter lengte door ontploffing ver nield. In de Vogezen trachtten de Franschen hun op 12 Oc tober aan den Schratzmannele ontnomen stelling te heroveren. De aanval mislukte bij onze versperringen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisterenLe- gergroep-von Hindenburg. Ten westen en zuidwesten van Illoetsk wierpen wij dfen vijand uit een verdere stelling. Wij maakten 650 gevangenen en vermeester den drie mitrailleurs. Russische aanvallen ten wes ten en zuidwesten van Dunaburg werden afgewezen. De Duitsche troepen onder generaal v. Bothmer na men Halworonka en wierpen de Russen over de Strypa terug. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: De vijand deed gisteren een aanval op onze stelling ten westen van Tamopol, drie gelederen dik, waarbij de manschappen in het voorste gelid slechts met schil den waren uitgerust. Onze troepen sloegen hem met groote verliezen terug. Verder in het noordoosten niets bijzonders. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Een Servisch communiqué van 9 October meldde Gevechten werden geleverd ten Zuiden van Gradish- te en ten Zuid-Wes' n van Semendria. Semendria is ontruimd. Bij het dorp Lipa, nabij Semendria had een verbitterd gevecht plaats. De vij and slaagde er in Lipa te bezetten, maar dit succes kostte hem groote verliezen. Het slagveld is met lij ken van vijanden bedekt. Aan de Save en het Drina-front hadden geen be langrijke gebeurtenissen plaats. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten Zuiden van Belgrado maken onze troepen vorderin gen. De veldwerken van bet Westelijke, Noordelijke, Oostelijke en Zuidoostelijke front van het tot vesting versterkte dorp Pojarevatz zijn in ons bezit. De Oostenrijksche staf meldde gisteren Onze troepen bestormden gisteren, uit de omgeving van Belgrado naar het zuidoosten oprukkend, krachtig versterkte stellingen op de Erino Brdo Cunak. De vij and, die naar mededeelingen van krijgsgevangenen, be vel had, tot den laatsten man stand te houden, sloeg op de vlucht in de richting van dten Avalaberg en de streek ten oosten daarvan. Zijn verliezen zijn buiten gewoon groot. Onze zware artillerie had, zooals al tijd, bij dergelijke operaties, een roemvol aandeel in het succes.' Met evenveel succes werd de opmarsch en aanval van onze bondgenooten aan den Beneden Morava voortgezet. Zij ontrukken den vijand zijn versterkin gen aan het westelijk, noordelijk en oostelijk front voor Pozarevatsj. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het levendige artillerie-vuur op onze stellingen, op de hoogvlakte van Lafraun en Vielgereuth, en op en kele steunpunten op de Dolomieten, duurt voort. Een bataljon Alpini, dat een aanval deed op een vooruit geschoven stelling ten Zuiden van Riva, is door ons geschutvuur verdreven. Op het front in het Kustland, hebben wij in het ge bied van dé Javorcek, een stuk van. een Italiaansdie loopgraaf bezet. Twee aanvallen van de Italianen op de Mrzli Vrk, waarbij zij na een hevige voorbereiding door de artil lerie tot aan onze hindemissen kwamen, zijn afgesla gen. Op de overige deelen van bet Isonzo-front, wordt, als gewoonlijk geschutvuur, gewisseld. IN HET LAGERHUIS. In zijn verklaring over de diplomatieke zijde van het Balkan-vraagstuk zeide sir Edward Grey gisteren o. m.: Bij het begin van den oorlog wenschten wij, dat deze beperkt bleef en in overleg met onze bondge nooten verzekerden wij Turkije, dat, indien dit land neutraal bleef, zijn grondgebied niets zou te lijden hebben. Toen Turkije aan den oorlog ging deelnemen, streefden de geallieerden er naar om overeenstemming te brengen tusschen de Balkan-staten. Ongelukkig ech ter heerschte onder de Balkan-staten geen wensch naar eenheid, maar was er scherpe verdeeldheid. Wij hebben steeds vriendschappelijke betrekkingen onderhouden met Roemenië, dat een politiek van een Balkanbond begunstigde. Het optreden van Bulgarije heeft een groote veran dering in den toestand gebracht en het was duidelijk, dat de belangen van Griekenland en Servië nu dezelfde waren. Voortaan staan of vallen zij met elkaar. Sir Edward Grey eindigde met de verklaring, dat de gedane stappen verricht zijn in nauwe samenwerking met Frankrijk. Samenwerking met Russische troepen is toegezegd, zoodra deze beschikbaar kunnen worden gesteld. De militaire maatregelen,, in verband met de eischen van den toestand, zijn het onderwerp van de voortdurende aandacht van de militaire autoriteiten der geallieerden en zullen gebaseerd zijn op de begin selen van een krachtige strategie. Servië vecht voor zijn nationaal bestaan; zijn strijd is thans hevig en in tens, maar de strijd en de afloop ervan hebben dezelfde beteekenis op welk oorlogstooneel de strijd ook gestre den wordt. DE LUCHTAANVAL OP LONDEN. Het Engelsche departement van oorlog deelde giste ren mede: Een vloot vijandelijke luchtschepen bezocht in den afgeloopen nacht de Oostelijke graafschappen en een gedeelte van het district Londen en wierp bommen. De afweerkanonnen waren in actie. Geconstateerd werd', dat'een luchtschip begon over te hellen en lager daalde. Vijf vliegmachines stegen op, maar door de mistige weersgesteldheid slaagde er slechts één in de luchtschepen te ontdekken. Dit vliegtuig was echter niet in staat een der luchtschepen in te halen voor deze in den mist verdwenen waren. Eenige huizen werden beschadigd en verscheidene branden braken uit, doch de militaire werken werden niet ernstig beschadigd, terwijl alle branden spoedig gebluscht waren. De to tale verliezen aan dooden en gewonden, die, welke reeds gemeld1 zijn, inbegrepen, bedragen: 15 militairen gedood en 13 gewond. Onder de burgerlijke bevolking bedroegen de verliezen 27 mannen gedood en 64 ge wond, 9 vrouwen gedood en 30 gewond, 5 kinderen gedood en 7 gewond. Van de gedooden en gewonden waren er resp. 32 en 45 in Londen woonachtig. Officieel werd gisteren te Berlijn medegedeeld: Onze marine-luchtschepen deden in den nacht van den 13en op den 14en October een aanval op de stad Londen en de belangrijke inrichtingen en werken in de omgeving, alsmede op de batterijen van Ipswich. Op de city van Londen, de Londensche dokken, de waterleiding-instal laties van Hampton bij Londen en op Woolwich werd veel brand- en springbommen geworpen. Op alle pun ten werden krachtige ontploffingen en groote branden waargenomen. Trots de hevige beschieting, waaraan de luchtschepen reeds bij de kust waren blootgesteld, keerden zij onbeschadigd terug. EEN MANIFEST VAN KONING FERDINAND. Een gisteren uitgevaardigd koninklijk manifest roept het volk en het leger op, tot verdediging van den door den snooden buurman bezoedelden vaderlandschen grond en tot bevrijding van de onder het Servische juk smachtende broeders. Het manifest brengt het stre ven van koning en regeering in herinnering, dat tot doel had, het ideaal van het Bulgaarsche volk te ver wezenlijken langs den weg van de neutraliteit en een erkenning uit te lokken van het door de beide groepen van oorlogvoerenden aan de Bulgaren aangedane on recht, door de verdeeling van Macedonië, welks groot ste gedeelte volgens bekentenis van de geallieerden zoowel als van de centrale mogendheden aan de Bul garen moet behooren. Wij zullen, zegt 't manifest, de Serviërs bevechten, samen met de dappere legers van de keizerrijken van Middel-Europa. EEN DAGORDER VAN GENERAAL JEKOF. De opperbevelhebber van het leger, generaal Jekof, heeft een dagorder tot het leger gericht, waarin hij zijn benoeming tot opperbevelhebber mededeelt, en lof spreekt van de schitterende overwinningen, die door bittere ontgoochelingen gevolgd werden; waarin hij voorts uiting geeft aan zijn onwrikbaar vertrouwen in De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nlt- keerlng der vergoedin gen zal plaats hebben ten Stadhuize, op Zaterdag 16 October a.s. en wel voor de LlïfDW£EB en den LAVI). STORM van 1011 nnr en voor de Mllil- TIE van 11—18 nnr. (tijdvak 6 tot en met 15 October). Alkmaar, 14 October 1915. De Burgemeester voornoemd, O. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van Dinsdag, 19 October a.s., de prijzen van het var- kensvleesch, afgehaald aan den winkel, zullen be dragen per half kilogram voor lappen en carbonado f 0.57i/s. doorregen lappen 0.50. speklappen 0.47i/j. gerookt vet spek 0.52Vs. mager spek 0.57Vj. reuzel 0.5.2 .j. Voor het aan huis bezorgen kunnen de slagers deze prijzen verhoogen met twee en een halven cent per half kilogram. Alkmaar, den 15 October 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. de aan zijn bevel toevertrouwde manschappen, die het i onrecht zullen weten goed te maken, dat begaan is je gens de Bulgaarsche natie, die besloten is, haar histo rische taak tot het einde toe te vervullen. KORTE BERICHTEN. Na,een kortstondig verblijf te Tsarkoje Selo is de tsaar van Rusland gisteren naar het leger te velde vertrokken. De troonopvolger, grootvorst Alexis, ver gezelt hem. Naar die Duitsche „Reichsanzeiger" meldt, heeft de jongste zoon van keizer Wilhelm, prins Joachim, zich verloofd met prinses Marie Auguste von Anihalt, dochter van prins Eduard1 von Anhalt. In de Duitsche havenstad Kiel zijn enkele geval len van cholera geconstateerd, welke overgebracht wa ren van het oostelijk oorlogstooneel. Het Fransche stoomschip Yunnan der Messagé- ries Maritimes is gisteren in den grond geboord. De bemanning van 90 man is gered. EIEREN. Wegens het verbod' van uitvoer van eieren is op de bekende Bameveldsche markt geen enkel eitje verkocht, kocht. In verband met dit, zoolang deze markt bestaat, nog nooit voorgekomen feit, heeft „de Bond van Handela ren in Ned. Eieren" in een plaatselijk blad aldaar een advertentie geplaatst, waarin den boeren de raad gege ven wordt, hun eieren deze week niet aan huis of op een andere markt te verkoopen, aangezien de uitvoér binnenkort geregeld wordt en er dus alle kans bestaat, dat de volgende week de eierprijzen weer normaal zul len zijn. TIN. Naar de Dagelijksche Beurscourant verneemt heeft het s.s. „Rindjani", dat elk oogenblik in den Waterweg verwacht wordt, o. m. een partij van 9000 blokken (300 ton) Banka-tin aan boord. De „Tel." verneemt hieromtrent nog nader, dat de „Rindjani" door dé Engelschen is opgebracht naar Deal. KON. NAT. STEUNCOMITé. De 59ste lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen van 26 September tot 2 dezer, vermeldt een totaal van 8S14.67i/2> makende met het totaal der vorige lijsten, ad 3.2087348,82, een totaal aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van 3.217.163,49^. MIJNENVREES. Te IJmuiden liggen verschillende loggers uit Katwijk tot uitvaren gereed, doch dte bemanningen wenschen niet te vertrekken uit vrees voor mijnen. Vermoed wordt, dat nu ook de binnenkomende loggers wel in de haven zullen blijven. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdagochtend' 19 dezer, des .voormiddags te half twaalf uur, ter behandeling van het wetsontwerp tot herziening der overgangsbepalingen van de auterus- wet, en van het ontwerp tot Wijziging en Verhooging der begrooting van uitgaven Nederlandsch-Indië, voor 1915, ten behoeve van de ontginning door den Lande, van eenige goudvelden in het gewest Benkoeleü. PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik zal geruitnen tijd op Het Loo vertoeven en zich daar voor het ondergaan van een kuur onder behandeling stellen van prof. Fried- COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1