DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vaa M westelijk ooilegstenele. Van Irnt oostelllk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogsterreln. Luxe Automobiele; AdresJAC. MET. Nö 24S Dit nummor 1)031081 a" bteden. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs por 3 maanden f 1—,fr. p. post f1.25. Adyertenfieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. !t Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERIlfls. COSTER 5 ZOON, Voordam C9. Telefoonnr. 3. ZATERDAG 16 OCTOBER. BULGARIJE. NEDERLAND. ALKMAAR, 16 October. Uit Louden wordt gemeld, dat Servië den oorlog aan Bulgarije heeft verklaard, daar het Servische leger door Bulgaren was aangevallen. Gisteren reeds werd medegedeeld, dat Bulgarije zich achtte in oorlogstoe stand te zijn met Servië, omdat Servische troepen Bul- gaarsche hadden aangevallen. Wie twijfelt er nu nog, dat Servië en Bulgarije sa men in oorlog zijn? Ook Engeland verklaarde dat het met .Bulgarije den oorlogstoestand ingetreden acht. Het motiveert dit besluit met de verwijzing naar Bul- garije's bekendmaking, dat het in oorlog is met Servië cn bondgenoot is' met de midden-mogendheden. De Grieksche regeering heeft nu door zijn Londen- scheu gezant sir Edward Grey laten mededeelen, dat zij zich in de tegenwoordige omstandigheden niet ge roepen acht om in militairen zin in te grijpen. Grie- kenland laat dus Servië in den steek. En voorts heeft de Roem eensdie minister president Bratania het vaste be sluit uitgesproken om de onzijdigheid van Roemenië tegen een ieder nadrukkelijk te willen verdedigen. Hoe wordt het nu met de hulp van Servië's groote bondgenootenZullen de Russen ondanks dezen toe stand troepen door Roemenië kunen en durven zenden? En wat zal er nu verder te Saloniki geschieden? Het blijft onder de gegeven omstandigheden voor de groo te mogendheden gevaarlijk troepen te zenden, omdat men .v an Griekenlands houding nimmer zeker is. Bo vendien is reeds volgens een telegram uit Athene aan de limes de spoorwegverbinding naar Nisj over een afstand van 90 K.M. verbroken. Het transport der troepen zal dus nog langer duren, dan anders reeds het geval zou zijn er zullen eenige weken moeten verloopen, voordat de hulp brengende troepen den Serviërs de hand kunnen geven. En in dien tijd kan er heel wat gebeuren! Immers de Duitschers en Oostenrij kers en Bulgaren zullen er alles op zetten, om den he- vigen Servischen tegenstand te breken en het Servische leger in het nauw te drijven. Het offensief van veld maarschalk v. Mackensen schrijdt voorwaarts. De ver sterkte stad Posorewatz, ten oosten van Belgrado, aan den benedenloop der Morawa, is door de Duitschers genomen. Maar hei is opvallend hoe weinig Serviërs er gevangen genomen worden, dit verschijnsel wijst er op, dat de invallers eerst later het gros der troepen tegenover zich krijgen. Er worden veel politieke beschouwingen omtrent den toestand op den Balkan en de omstandigheden, waaruit hij is voortgesproten, geleverd, en in een deel dec Eügelsche pers wordt de oppositie tegen sir Ed ward Grey, nu naar aanleiding van zijn Balkan-rede, 'voortgezet. Op het Westelijk oorlogstooneel zijn, volgens het laatste Fransche legerbericht, de Duitschers er in ge slaagd ten oosten van Auberive in Champagne, weder 'oet te krijgen ia een gedeelte van hun oude loopgra ven, welke een vooruitspringend punt vormden aan het uiterste front van den linkervleugel der stellingen, die de Eranschen bij de laatste aanvallen hadden ver overd. Daarentegen mislukte volgens hetzelfde bericht een aanval in de Vogezen, welke voorafgegaan was door een hagel van projectielen van allerlei kaliber ca van zware bommen, waaruit stralen petroleum spo ten, op bijna alle punten Alleen werden de loopgraven op den. top van den befaamden Hartmannsweilerkopf door de Duitschers hernomen. In het Oosten zetten de Russen hun aanvallen voort. Niet alleen in de buurt van Dunaburg, waar overigens de algemeene toestand dezelfde blijft, maar ook in het Pripet-gebied, waar zij er in slaagden de tegenstanders bij het dorp Nobel over de rivier terug te drijven, ter wijl aan de Strypa beide partijen elkaar met groote hardnekkigheid het terrein betwisten. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK Het Fransche communiqué luidde gistermiddag: In Artois werd de hevige wederzijdsche beschieting den geheelen nacht voortgezet bij Loos en ten noord oosten van Souchez. Men meldt eveneens een levendig gevecht met handgranaten in de loopgraaf ten zuiden van he bois de Hacke. Hevige wederzijdsche kanonnade in den sector van Lihons, en tusschen Oise en Aisne, in de omstreken van Puisaleine, van Quennevières en het plateau van Mouvron. In Champagne beantwoordden de Fransche batte rijen zeer krachtig het geconcentreerde vuur der vijan delijke artillerie op de Fransche posities ten oosten van Auberive. Aan het Lotharingsche front bracht het Fransche vuur het hevige artillerie-, infanterie- en mitrailleur- vuur der Duitschers bij Létricourt tot zwijgen. De rranschen richtten voorts een afdoend vuur op de Duitsche werken ten noorden van Reillon. In de Vogezen hevige serijd met loopgraaf-mortieren in de omstreken van Chapelote, ten noordoosten van Badonvilliers en op den top van Lingenkopf en Bar- renkopf. Hevige artilleriebeschieting bij Hartmanns weilerkopf en In de omstreken van Füdl. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren Teu noordoosten en ten oosten van Vermelles wer den de Engelschen weder uit onze stellingen verdre ven. Slechts aan den westrand van de zoogenaamde „Kiesgrube" konden zij zich nog in een kleine loop graaf handhaven. In Champagne verdreven de Saksische troepen ten oosten van Auberive de Franschen van een plek, waar zij zich sedert den grooten aanval hadden genesteld'; daarbij werden 5 officieren en 300 man gevangen geno men, eenige mitrailleurs buit gemaakt. In den nacht van 13 op 14 October werden, in ver band met ondernomen operaties, de uit een militair oogpunt belangrijke stations van Chalons en Vitry-le- Francois door een onzer luchtschepen met bommen beworpen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsdie hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: Ten zuidwesten en ten zuiden van Dunaburg deden de Russen gisteren herhaaldelijk nieuwe aanvallenzij werden ten zuiden van den straatweg DunaburgNovo Alexandrowska met ongewoon zware verliezen afgeslagen. Eveneens mislukten twee aanvallen ten Noord-oosten van Weslowo. Bij een derden aanval slaagden de Russen er hier in, in bataljonsbreedte in onze stellin gen binnen te dringen. Een tegenaanval wordt onder nomen. Een onzer luchtschepen wierp op het station Minsik, waar thans groote troepentransporten plaats hebben, een aantal bommen. Vijf zware ontploffingen en een groote brand werden waargenomen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren Aan het Tiroolsche front duurt de krachtige artille rie-beschieting door den vijand voort. Infanterie-aan- vallen deed de vijand alleen op de hoogvlakte van Vielgereuth, waar een aantal Italiaansche compagnieën tegen middernacht onze stellingen aanvielen, maar na een kort vuurgevecht genoodzaakt werden terug te trekken. Een poging om naderbij te komen, die in de ochtenduren door den vijand werd gedaan, mislukte eveneens. Aan de Karinthische grens in het kustland is de al gemeene toestand dezelfde gebleven. Enkele sectoren van dit front worden door den vijand voortdurend be schoten. Een Italiaansche afdeeling, die aan den plateau-rand bij Peteano rtgeerde, werd in een tegenaanval terugge slagen en leed zware verliezen. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren Bij de legergroep van Mackensen gaan de operaties volgens het opgemaakte veldtochtsplan voort. Ten Zuid-westen van Belgrado en bij Semendria werden de Serviërs teruggedreven. 450 gevangenen werden ge maakt, 3 kanonnen, waaronder eenz waar, buit ge maakt. De voorwerken en het zuidelijk front van Posarea- watsj werden hedennacht bestormd. De versterkte stad viel in onze handen. De Bulgaarsche eerste armee begon den aanval op de Servische oostelijke grens, en bezette de pashoogte tusschen Bjelogradsjik en Knjasjewatsj. Het Oostenrijksche legerbericth luidde gisteren. Oostenrijksche en Hongaarsche troepen, die over Eri- no Brdo voorwaarts drongen, wierpen den vijand terug over de bij Vinca in de Donau uitmondende beek Bol- leiea. De aan weerzijden van de Beneden-Morawa op rukkende Duitsche troepen veroverden Pozjarevac. Het Bulgaarsche eerste leger bgon na over de oostelijke grens van Servië te zijn getrokken den aanval en nam de pashoogten tusschen Belgradschik en Knjazevoe. DE OORLOGSVERKLARING VAN SERVIë. Het Servische gezantschap te Londen deelt mede, dat Servië gisteren den oorlog heeft verklaard aan Bulgarije, op grond, dat het Servische leger door Bul garije is aangevallen aan de grens bij Zaitscher en Radowista. DE OORLOGSVERKLARING VAN ENGELAND. Engeland verklaarde gisteren den oorlog aan Bul garije, meldt Reuter uit Londen. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Salemo" van de Wil- son-lijn is gisteren gezonken. De bemanning van 25 koppen is gered. De pakketboot „Mossoel" is gistermiddag te Mar seille aangekomen met de bemanningen van de Fran sche stoomschepen „Yunnan", „Provincia" en „Ste Marguérite", die onlangs door een onderzeeër in de Egeïsche Zee getorpilleerd zijn. Zuppell'i de Italiaansche minister van oorlog, is naar het front vertrokken, teneinde daar te confereeren l Konii met den Koning en generaal Cadoma. De Servische autoriteiten zijn van Nisj naar Prisjtina vertrokken, dat thans dus de zetel der regee ring is geworden. Den laatsten tijd is het aantal diphteritis-gevallen te Berlijn, en voornamelijk in de Noordelijke voorste den, zeer aanzienlijk toegenomen. Enkele scholen moesten reeds gesloten worden. Een afdeeling van de Tursche vloot heeft eenige dagen geleden in de wateren van Sebastopol de Russi sche stoomschepen Calia en Ahestron in den grond ge boord. Gisteren is te Nieuw-York de kiel gelegd voor de Amerkiaansche super-dreadnought California. UITVOERVERBOD OP TIN. Zooals wij gisteren hebben bericht, was het stoom schip „Rindjani" met een lading tin aan boord, door de Engelschen aangehouden, doch werd later weer vrijgelaten. Bij het hoofdbestuur van N. O. T. is ech ter een telegram ontvangen van de Engelsche regee ring, waarin deze berichtte, dat de „Rindjani" alleen werd vrijgelaten op voorwaarde, dat de N. O. T. van die lading tin volstrekt niets zal afgeven, alvorens hier te lande een uitvoerverbod op tin is afgekondigd. De Telegraaf verneemt nog hieromtrent, dat net uit voerverbod op tin, hetwelk in bewerking was, vandaag of morgen in de „Staatscourant" zal verschijnen. UITVOERVERBOD OP VETTEN. Naar de Tel. verneemt zal spoedig worden afgekon digd een uitvoerverbod op vetten, behalve op margari ne. DE TONITE-KWESTIE. Volgens uit Molenbeersel (bij Maeseych) ontvangen berichten, hebben de zes Belgische personen, welke te Bocholt werden aangehouden wegens het dragen van Tonite, voor den Duitschen krijgsraad terecht gestaan, met het gevolg, dat de aanvoerder van het zestal j.l. Dinsdag werd gefusilleerd, terwijl de vijf overige voor- loopig nog in bewaring worden gehouden. SMOKKELEN. Te Rotterdam (Feyenoord) is een waggon aange houden, die aangegeven was als te bevatten kunst zandsteen. Bij nader onderzoek bleek de inhoud ben zine te zijn. Oogenschijnlijk leken het stukken zand steen, doch inderdaad waren het slechts omhulsels, die bussen met benzine bevatten. De partij was voor Duitschland bestemd. BOTER. Het Rijks Centraalbureau voor den uitvoer van bo ter maakt bekend, dat voor de week van 1724 Octo ber voor 50 pet. der boterproductie, certificaat van uit voer wordt gegeven, terwijl 50 pet. voor het binnen land moet worden beschikbaar gesteld of afgeleverd. STADMIEUWS. WAARSCHUWINQ. Men wordt er nog eens aan herinnerd vooral OEEN FIETSEN onbeheerd op den openbaren weg te laten staan. INGRIJPEN OP DE BOTERMARKT. Toen hedenmorgen verschillende boteraanvoerders wederom hun boter boven den vastgestelden regee- ringsprijs van 0.82^ verkochten, nam de inspecteur van politie deze boter op last van den burgemeester in beslag. Deze boter werd hierna door de politie tegen den re- geeringsprijs verkocht, terwijl de eigenaars de mede- deeling kregen, dat z ijhun gelden op het bureau van politie in ontvangst konden nemen. Het publiek kan in dezen veel doen, door steeds te weigeren hooger dan tegen den regeeringsprijs te koo- pen. Ook in de stad mag niet hooger verkocht worden. Waar dit toch mocht geschieden, daar zal eveneens op last van den burgemeester de boter in beslag genomen worden. Winkeliers kunnen door tusschenkomst van den- bur gemeester het door hen benoodigde kwantum natuur boter tegen de voor den handel vastgestelden prijs krij gen. Winstderving is voor hen dan ook niet noodig, zij toch behoeven zich slechts tot den burgemeester te wenden. VERHURING „OOSTWIJK". Bij de Donderdag j.l. door Burgemeester en Wethou ders ten stadhuize gehouden openbare verhuring van landerijen en de boerenplaats „Oostwijk", werd de plaats „Oostwijk", groot 20.85.37 H. A., voor den tijd van 5 jaar verhuurd aan den heer M. Dekker te Alk maar voor 3311 per jaar, zijnde de hoogste inschrij ver. Twee biljetten waren hiervoor ingekomen. Zes stukken weiland, gelegen in de omgeving van de gemeente-reiniging, ter gezamenlijke grootte van 10.93.10 H.A., werden verhuurd aan den heer J. C. N. Kikkert te den Helder, voor 1400 per jaar. Vier bil jetten waren ingekomen. De Kapel lerijgoederen van M. van de Velde, ge naamd „de Krommest", gelegen onder Heiloo, ter grootte van 2.30 H.A., werden verhuurd aan den heer Goudsblom, te Alkmaar, voor 160 per jaar. Hiervoor was door drie inschrijvers ingeschreven, terwijl een perceel weiland tusschen de beide Hoomsche vaar ten, groot 3 H.A., verhuurd werd aan den heer A. Bas te Alkmaar voor 500 per jaar. 6 Biljetten waren voor dit perceel ingekomen. Ook de landerijen werden voor den tijd van vijf jaar verhuurd. ANTIEKKOOPERS De antiekkoopers die reeds gedurende eenige weken in verschillende plaatsen in Drente door hun brutaal optreden velen verontrusten, zijn thans naar wij ver nemen alhier werkzaam. De Telegraaf waarschuwde deze week nog voor hun truc die hierin bestaat, dat zij zeer veel geld bieden voor groote stukken, welke zij dan later zullen halen, maar waarvoor zij nooit terug komen, om voor weinig geld kleine stukken, die zij direct medenemen los te krijgen. Men zij dus op zijn hoede! RIJWIEL ONTVREEMD. Hedenmiddag werd het rijwiel van den heer Edel al hier, toen dit een oogenblik voor het Telegraafkantoor onbeheerd stond, ontvreemd LEVERING GEGUND. De levering vamr ijwielen ten behoeve van de politie voor de jaren 1916 en 1917 werd' bij aanbesteding ge gund aan den heer H. W. Oudhoff, alhier. GESLAAGD. Voor het op 15 October te Amsterdam gehouden examen voor vrije- en orde-oefeningen slaagde de heer Th. Dijkstra, alhier. VOETBAL. Alcmaria zal morgen ten vierden male een uitwed strijd spelen, thans tegen Ajax in Leiden één der zwak keren uit deze afdeeling. Ehis wellicht is er kans op een overwinning. Holland1 I heeft geen wedstrijd. Maar Holland II komt morgen uit tegen Alcmaria II. Alzoo een plaat selijke ontmoeting, tusschen de tweede-elftallen, clie on getwijfeld veel bezoek zal trekken. VERBETERINO. Men verzoekt ons te melden dat in de Rernon strantsch Oer. Gemeente morgen zal optreden ds. Rijndlers, niet uit 's-Qravenhage, doch uit Amsterdam. Abusievelijk stond gister in de advertentie van den heer O. Valk vermeld, dat den prijs van de Oem- bertaal 30 ct. per pond was. Dit moet zijn 35 ct. per pond. TE HUUR tegen billijk tarief. Telefoon 572. In het ingezonden stuk van den heer Govers in het nummer van gisteren stond eenige malen K.G., waar pond had moeten staan. SCHOOLVOEDINQ. Door de vereeniging voor Kindervoeding zal te be ginnen met 1 November a.s., op eiken schooldag weer een gratis ontbijt worden verstrekt aan de leerlingen der openbare en bijzondere scholen, die geacht worden daaraan behoefte te hebben. Ouders, die wenschen, dlat hun kinderen daarvoor in aanmerking mogen komen, kunnen zich aanmelden op Dinsdag 19 en Woensdag 20 October, des avonds tusschen 8 en 9 uur, in het Stadsziekenhuis (lokaal van het Burgerlijk Armbe stuur). ONTSLAG SCHOOLCOMMISSIE. De Schoolcommissie alhier, die In verband met een door den wethouder Lubbe gegeven interpellatie van een aan den Raad uitgebracht advies in haar geheel ontslag had aangevraagd, heeft, tiaar wij vernemen, dat ontslag op verzoek van den Raad weer ingetrokken. KOE TE WATER. Hedenmiddag geraakte bij het Victoriebeeld een koe te water. Het beest zwom het kanaal over en werd aan den anderen kant op het droge gehaald. Het geval letje had heel wat bekijks. TIJDSCHRIFTEN. De 15 September-aflevering van „de Natuur", vangt aan met een artikel van den heer W. Jenezon te Rijswijk, „Hoe zelf een toestel te maken voor episcopi- sche projectie". De vogelwereld wordt in dit num mer besproken door de heer A. B. Wisman onder den titel ,,'n Nieuwjaarsverrassing voor onze vogelvrien den" en onder „Bij ons voorkomendie spechtvogels",- door de heer J. Daalder Dz. Dr. H. J. Oosting schrijft een laatste artikel over De monstratie-apparaten voor draadiooze telegraphiedr. A. J. C. Snijders behandelt in een tweede artikel over „De geschiedenis van het glas", de nieuwere tijd. De zelfde geeft ook weer enkele eenvoudige proeven, deze keer „Optisch bedrog, in plaats en richting." WEEKBLADEN. „Pak me Mee" laat allereerst een aardige foto zien van den jongsten soldaat van het Duitsche leger, een 15-jarige knaap, dé lieveling van alle schoonen te Brussel, wat op de kiek wel te zien is. Italiaansche, Oostenrijksche, Fransche en Duitsche oorlogsfoto's, zoo neutraal mogelijk dus. 0.a. wordt een rookmasker afgebeeld dat den dra ger tot een soort voorwereldlijk monster maakt. Ook wordt de haringvisscherij te Katwijk in beeld ge bracht, naar aanleiding van het drama dat zich on langs op den Katwijkschen logger „Noordzee V" af speelde. Nog eenige oorlogsfoto's en een afbeelding van een soort natuurmensch, door de Duitschers ge vangen genomen, voltooien de aflevering. Prof. rnr. J. A. van Hamel schrijft in de (groene) Amsterdammer van 17 October een artikel: Eene school voor wijsheid. O. W. Kernkamp behandelt het buitenlandsch overzicht, Prof. W. Martin memoreert den Woensdag j.l. gestorven schilder F. Hart tikel aan den Woensdag j.l. gesorven schilder F. Hart Nibbrig, terwijl Jaak Boonen zijn feuilleton: „Jan Snuffels ging uit Vrijen" voortzet. Dr. Frederik van Eeden geeft zijn indrukken van de Schwartze-tentoon- stelling weer; Henri Borel critiseert het door „het Ne- derlandsch Tooneel gespeelde stuk „Cesarine". Johan Braakensiek toekende als bijvoegsel „het Ini tiatief van minister Pleyte", doelende op diens ruil van tin tegen aniline. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BEDORVEN PAARDENVLEESCH. Te Hendrik-Ido-Ambacht komen ziekte-gevallen vo onder de menschen, naar de Dord. Ct. verneemt, ten volge van het gebruik van bedorven paardenvleesch, komstig van een koopman uit Dordrecht. De poli: stelt een onderzoek in. KORTE BERICHTEN. Bij koninklijk besluit van 15 October 1915 is de uitvoer van tin verboden. Vermoedelijk zal binnenkort een verbod tot uit voer van paraffine (de grondstof voor kaarsen), wor den afgekondigd. Juist nu eikels gevraagd worden, is de eikeloogst dit jaar op de Veluwe bijzonder overvloedig. Duizen den H.L. worden door de bewoners, meestal vrouwen en kinderen, bijeenverzameld en menigeen is in staat een niet te versmaden spaarpot voor de aanstaande wintermaanden te maken. Gistermiddag is te Velsen bij de papierfabriek van de firma Van Gelder Zonen een arbeider in het water gevallen. Hierbij kreeg hij een paal op zijn rug en werd ernstig verwond uit het water gehaald. Het uitvoerverbod voor eieren is weer ingetrok ken. De blazer „O. D. 6" heeft bij zijn binnenkomst in de Nieuwe Waterweg gerapporteerd, dat hulp is ver leend aan de Nederl. onderzeeboot No. z, die in het Oostgat (Banjaard) aan den grond geloopen was. Te Velsen is in een ijzerfabriek een gasmeter ge sprongen, waardoor twee personen ernstig werden ge kwetst. Tegen den man die uit het wachtlokaal der firma Gebrs. Goedkoop te IJmuiden 2000 stal, is voor de Haariemsche rechtbank 1 jaar gevangenisstraf geëischt. Te Rotterdam schoot een man zich bij ongeluk in dien buik. Bij het afgaan van het schot geraakte een moltondeken in brand, de vlammen werden evenwel door de politie gebluscht en de man naar het zieken huis vervoerd. Door de S. S. is het persneel opgedragen nauw- COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1