DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet oostelijk oorlogsterreln. ïaa let westelijk oorlogsterriln. Van liet zuidelijk oorlogsterreln. Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool. No. 244 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Monentsiiilis psr 3 maandenp. post f 1.25. Advertentieprijs 10 cl- P> tegel, groote letters naai plaatsruimte. Brieven tv. N. V. Boek- en Handelsdtokkerii v.h. HERKIa. COSTERAZOON, Tnoidam CO. Telefoonnt. 3, MAANDAG 18 OCTOBER. BULGARIJE. SVjarigen CURSUS. Dames kookcursus. Dienstboden kookcursus. Dames costuumcursus. Cursus in Kunstgeschiedenis. Cursus in het opmaken Tan Dienstbodenmutsen. NEDERLANÈ. ALKMAAR, 18 October. Op de Engelsche oorlogsverklaring aan Bulgarije is een Fransche gevolgd en de toestand van oorlog is on middellijk ingetreden, doordat de vlootcommandant der verbondenen in het oostelijk deel der Middelland- sche Zee de blokkade van de Bulgaarsche kust heeft aangekondigd, terwijl Fransch-Britsche troepen op 16 October naar de Servisch-Bulgaarsche grens zijn ver trokken. Volgens de Matin zouden er reeds Franschen aan de zijde der Serviërs hebben gevochten, terwijl een Oostenrijksch blad meldt, dat er wel is waar „geringe troependeelen" uit Saloniki waren gezonden naar een Servisch grensstation, doch dat er ook weer nieuwe ontschepingen hebben plaats gehad. Griekenland laat dus de doortocht ongehinderd toe. Over de houding der Grieksche regeering zullen wellicht vandaag nade re bijzonderheden worden medegedeeld in de Kamer zitting, waar zich de meerderheid van den heer Vend- zelos zich ook wel eens zou kunnen dóen gelden, nu de regeering zich blijkbaar bepaalt tot het doorla ten der troepen en de Serviërs geen verdere hulp wenscht te bieden. Volgens een Reuterberlcht uit Athene hebben de Fransche troepen in Macedonië den vuurdoop ontvan gen tusschen Hudowe en Valandowo, waar zij aange vallen werden door 40.000 Bulgaren, terwijl de Bul- gaarstue artillerie dfe krachtig weerstand biedende stad Valandowo (op 90 K.M. afstand Saloniki) bombardeer de. Hierdoor wordt het Reuterbericht, volgens hetwelk de Servische en Fransche troepen Strumiza (in de uiter ste zuidpunt van Bulgarije, daar, waar dit rijk aan Servië en Griekenland grenst) zouden hebben geno men, wel zeer onwaarschijnlijk Trouwens dat bericht deelde zelf reeds mede, dat uit Servische bron geen be vestiging was ontvangen. De veiligheid van de spoorlijn van Saloniki naar Nisj wordt voldoende verzekerd geacht. De Bulgaren hebben de oostelijke forten veroverd van Zaetsjar, een Servische grensvesting aan de rivier de Timok en aan de lijn naar Nisj, zoodat de spoor wegverbinding van Nisj naar de Donau verbroken is. Voorts melden de Dmtsch-Oostenrijksche legerberich- ten eenige vorderingen in Servië. De Oostenrijkers, die op groote schaal een aanval op Montenegro waren be gonnen, werden volgens een bericht uit Cettinje overal teruggeslagen. Naar verluidt zal Italië met een expedi tie-leger van minstens' 150.000 man aan den Balkan deelnemen. De Roemeensche regeering laat haar afwachtende houding nog niet varen. Maar zij maakt zich steeds sterker -- een nieuwe lichting werd onder de wapens geroepen. Samenvattende mogen we dus zeggen, dat dfe krijgs verrichtingen op den Balkan zich zeer langzaam blij ven ontwikkelen en dat allerlei verrassingen nog geens zins uitgesloten ia. De Duitschers hebben weinig pleizier beleefd: van het voordeel, dat ze in de Vogezen behaalden. Zij herover den den top van den befaamden Hartmannsweilerkopf, maai' met een bajonet-aanval hebben dp Franschen de verloren gegane stellingen hernomen en zich boven dien meester gemaakt van een post, die in Duitsche Manden was Het Duitsche communiqué geeft hieraan dezen vorm, dat de westelijke helling van dezen berg volgens het voorgenomen plan en zond'er dat de Fran chen daarbij stoorden, weer ontruimd is. Overigens vermeit de Duitsche communiqué-schrijver zich nog eens met de publicatie van een document, dat moet be wijzen, welk groot gewicht generaal Joffre aan het September-offensief hechtte. Het laatste Fransche legerberieht gewaagt van een vergeldingsmaatregel: als vervolg op de lucht-aanval- ien der Duitschers op Engelsche steden heeft een klein eskader luchtschepen gisteren dertig bommen op Trier geworpen. Verder wordt meegedeeld, dat er in Lotha ringen verschillende zware branden in de Duitsche li nies hebben plaats gehad, hoe deze ontstonden is er echter niet bij vermeld. Op het Oostelijk oorlogstooneel blijft de strijd heen en weer golven zonder beslissingen te brengen. De Times maakt melding van een vredfesgerucht. Men zou, naar een correspondent van dat blad, die juist uit Duitschland en Oostenrijk terugkeerde, verze kerde, hem te Berlijn herhaaldelijk hebben verklaard, dat leden van de Britsche regeering te Londen bespre kingen hadden gehouden over den vrede. De Tmies zegt, dat dit te dwaas is om het tegen te spreken. Geen lid der Engelsche regeering, geen Engelschman, die een verantwoordelijke positie bekleedt, zou aan derge lijke besprekingen deelnemen. „Wij aarzelen niet de Duitschers, die dom genoeg zijn om hieraan te gelooven, te verzekeren, dat indien een zoo ernstige plichtsverzaking onder ons denkbaar was de rechtmatige toom van het verontwaardigde pu bliek hen zeker voor altijd zou verdrijven van de plaat sen van macht en invloed, die aldus hadden gehandeld, zulke handelingen hadden aangemoedigd, of om een of ander reden het gebeurde trachtten geheim te houden of de schuldigen te beschermen. Alle geruchten te de zen aanzien zijn echter ongegrond." Meer dan ooit is, zoo besluit het blad, het Engelsche, het Britsche volk, besloten geen vrede te sluiten, die niet blijvend is en die niet voldoende de waarborgen biedt, dat de bedoelingen, waarmede het land in oor log ging, zullen worden verwezenlijkt. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische legerberieht meldde: In de streek van Kalutzem ten zuiden van Schlock heeft een artillerie-duel plaats. Ten westen van Orun- wald en ten oosten van Mitau trokken de Duitschers op 15 dezer na een nachtelijke kanonnade over de Eckau zij werden echter door onzen tegenaanval teruggedre ven naar de overzijde der rivier. Een vrij hevig artillerie-gevecht werd geleverd in de streek ten westen van de hoeve Misshof aan den spoor weg ten zuidoosten van Riga. Pogingen van de Duit schers om over den linkeroever van de Misse ten zuid westen van de hoeve Misshof te trfckken werden ver ijdeld door ons artillerie- en geweervuur. Uit een aëroplane werden wederom eenige bommen geworpen op het station Römershof ten noorden van Priedrichsstadt. In de streek van Dunaburg deden de Duitschers ver scheiden aanvallen langs den weg naar Uloetsk en tea zuiden van het Medum-meer. Al deze aanvallen bleven zonder resultaat. In het hevige gevecht, dat gisteren plaats had in de buurt van de hoeve Gateni, tusschen de meren Demmen en Driswiaty, maakten onze troepen zich meester van de hoeve, namen Duitschers gevangen en veroverden mitrailleurs. Volgens inlichtingen uit goede bron, heeft de vijand in de jongste gevechten aan het front Dunaburg en de meren Demmen Drisviaty en Bogin zeer zware verlie zen geleden. Ten zuiden van de streek van Dunaburg en tot aan de Pripjet blijft de toestand dezelfde. In den nacht van 15 Oct. wierp een Zeppelin onge veer 15 bommen op Minsk. Onze artillerie verdreef het luchtschip onmiddellijk. In de buurt van het doip Nowosselki aan de Styr stroomopwaarts in de richting van Czartorysk ging de vijand na een voorbereiding door artillerie tot den aanval over. In het begin oefende hij eenigen druk op onze troepen, na korten tijd echter werd hij verdreven en genoodzaakt naar zijn punt van uitgang terug te keeren. De Duitsche generale staf meldde gisteren: Legergroep v. Hindenburg: Ten oosten van Mitau wierpen onze troepen den vijand uit zijn stellingen. Ten noorden en ten noordoosten van Gr. Ecken wer den de Russen tot over de Misse teruggedrongen. Zij lieten vijf officieren en meer dan 1000 man als gevan genen in onze handen. Voor Dunaburg werden zware aanvallen der Russen afgeslagen. Zij verloren daar vier officieren en 4440 manschappen aan gevangenen. Ook ten zuiden van Smorgon werden aanvallen, ten deele in gevechten van man tegen man, afgeslagen. Legergroep van generaal v. Linsingen: De Russen zijn ook bij Bulczyce over de Styr geworpen. Aanvallen der Russen aan de Kormin werden afgeslagen. Het Oostenrijksche legerberieht meldde gisteren Aan de beek Kormin werden zware aanvallen der Russen afgeslagen. Overigens geen nieuws van het noordoosten. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: De Franschen hebben gisteravond een sterke barri cade genomen ten zuidoosten van Neuville St. Vaast en deze toehouden, na gedurende den nacht twee tegenaan vallen te hebben afgeslagen. In den sector Lihons, aan het Aisnefront, van weers zijden hevige beschieting. Overigens wordt niets gemeld van de fronten aan de Aisne, in Champagne en in Argonne. In Lotharingen veroverden de Franschen ten noor den van Reillon in hevige gevechten op korten afstand 100 M. loopgraaf. Fransche vliegtuigen wierpen in den nacht van 15 op 16 Oct. bommen op de proviandeeringscentra der Duitschers: Mezièrc Azoudange en op het station Avricourt. Het Duitsche legerberieht meldde gisteren: Vijandelijke aanvallen met handgranaten in de streek van Vermelles en Roclincourt bleven zonder resultaat. De westelijke helling van den Hartmannsweilerkopf is, volgens een te voren opgemaakt plan en zonder dat wij bij de uitvoering door den vijand werden gestoord, hedennacht weder door ons ontruimd, nadat de vijan delijke loopgraven totaal vernield waren. Bij St. Soupiet ten- noordwesten van Souain veroor zaakte luitenant Bölke in een luchtgevecht het neder- storten van een Fransch vliegtuig, het vijfde in korten tijd. Welke verwachtingen onze vijanden koesterden, blijkt behalve uit het legerbevel van generaal Joffre, van 14 Sept., uit het volgende bevel, dat bij een gesneuveld Fransch stafofficier is gevonden: „Groot Hoofdkwar tier der Oostlegers, Generale Staf 3, No. 12975, 21 Sept. 1915. (geheim) Bevel aan de noordelijke en middelste leger groep. Aan alle regimenten moet voor den aanval duidelijk worden gemaakt, welke de kracht zal zijn van den stoot, dien de Fransche en Engelsche legers zullen toe brengen. Voor de operaties zijn bestemd 35 divisies onder be vel van generaal De Castelnau, 18 onder bevel van ge neraal Foeh, 13 Engelsche divisies en cavalerie-divisiea (waaronder vijf Engelsche). Bovendien staan nog gereed om op te treden 12 in fanteriedivisies en het Belgische leger. Drie vierde ge deelten van de Fransche troepen nemen derhalve (teel aan den algemeenen slag. Zij worden gesteund door 2000 zware kanonnen en 3000 veldstukken, welker voorraad aan munitie dien bij het begin van den oor log verre te boven gaat. Alle voorwaarden voor een zeker succes zijn d'us aanwezig, vooral wanneer men zich herinnert, dat b: onze laatste aanvallen in de streek van Atrecht slechts 15 divisies en 300 zware kanonnen aan dfe gevechten hebben dteelgenomen. get. J. Joffre." DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche legerberieht meldde gisteren: Aan beide zijden van de spoorlijn Belgrado—Palanka wer den de Petrovgrob en de domineerende Avala-berg, benevens de Vk en de hoogten ten zuiden van Ripotek genomen. Het hoogteterrein ten zuiden van Belgra do is thans in onze handen. Het leger van generaal v. Gallwitz verjoeg den Vij and van de Podunavlje tot achter de Ralja en van de hoogten bij Sapina en Macki. Het leger van den Bulgaarschen generaal Bo- jedjef forceerde den overgang over de Beneden-Ti- moh en bestormde den 1190 M. hoogen Glogovica- berg waarbij acht stuks geschut buitgemaakt en 200 man gevangen genomen werden. Ook in de richting Pirot drongen de Bulgaarsche troepen vooruit. De legergroep-Mackensen heeft tot dusverre 68 Ser vische kanonnen buitgemaakt. Het Oostenrijksche legerberieht meldde gisteren: De Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche batal jons deden gisteren een hevigen stormaanval van het noorden en het westen op die Servische stellingen op den berg Avala. De aan weerszijden van den weg van Belgrado naar Grocka voorwaarts dringende Oostenrijksch- Hongaarsche troepen ontrukten -dien vijand de hoog ten van Velky-Kamien en Posuljista. Ten zuidwesten van Semendria en ten zuidoosten van Pozarewitz werd de vijand opnieuw door de Duitschers teruggeslagen. De Bulgaren trokken beneden Zajevar over de li moh, veroverdfen stormenderhand die hoogte Glogovi- ca ten oosten van Knjazevatz en namen daarbd 200 man gevangen en maakten acht kanonnen buit. Hun aanval vordert overal. AAN HET IT ALIA AN SCH-OOSTENRIJ KSCHE FRONT. Het Italiaansehe communiqué meldde gisteren: Onze troepen veroverden de krachtig versterkte stelling te Pregesina, een belangrijk voorgesc oven gedeelte van de versterkte Riva-groep in de bei1 achti- ge zone ten westen van Garda. Ondanks het lievige vuur van de sterkste batterijen van den vijand te Ri- va gelukte het den troepen tot dicht bij de vijandelij ke loopgraven te naderen en maakten zij Donderdag nacht groote openingen in de ijzerdraadversperrin- gen. Niettegenstaande net hevige artillerie- en geweer vuur en de bommen met verstikkende gassn, namen onze troepen Pregasina en trokken zij voorwaarts de hoogten op, die de Ledro-vallei beheerschen. Zij 'versterkten zich daar krachtig. Het Oostenrijksche legerberieht van gisteren luid de: Na een krachtige voorbereiding door artillerie deden de Italianen gisterochtend verscheiden infan- terie-aanvallen op dten noordiwestelijken sector van het plateau van Doherejo, die echter alle gestuit werden door onze hindemissen. De vijand leed groote ver liezen en trok terug naar zijn vroegere stellingen. Een nieuwe aanval in den namiddag werd door ons vuur tot staan gebracht, 's Avonds en gedurende den nacht deen de vijand wederom aanvallen, die echter alle mislukten. De aanvallende troepen werden ge- geschat op drie h vier regimenten infanterie. Meer naar het noorden werden onze stellingen aan de bruggehoofden van Görz en Toltnein gedurende den dag door de vijandelijke artillerie beschoten. De vijand schoot op een gedeelte van het bruggehoofd van Tolmein gasbommen af. In Karinthië in Tirol hier en daar hevig geschut vuur, overigens niets bijzonders. DE BULGAARSCHE KUST GEBLOKKEERD. De geallieerden hebben de blokkade geproclameerd van de Bulgaarsche kust der Afegeïsche Zee. Deze blokkade zou in werking treden den 16en October 's morgens om zes uur. Den neutralen schepen is een tijdruimte van 48 uur toegestaan om zich uit het geblokkeerde gebied te ver wijderen. KORTE BERICHTEN. Naar de Tel. verneemt, heeft België verscheide ne secties „auto-kanontien" en mitrailleurs met de be- diienings-manschappen ter beschikking van de Russi sche regeering gesteld. Eenige firma's in dfe Vereenigde Staten hebben met de Russische regeering een contract afgesloten voor dfe levering van drie millioen paar schoenen voor militairen. Zij moeten binnen zes maanden gele verd worden. Het gemeentebestuur van Dusseldorf heeft 10.000 paar klompen geschonken aan de kinderen der volksscholen, die wegens de duurte van het teder geen schoenen kunnen koopen. Bij Forfar (Eng.) is een vliegmachine neerge stort, waardoor de beide inzittenden op slag gedood werden. De „Daily News" meldt, dat de Engelsche ar- beidersleidfer sir Edward Carson afgetreden is. De regeering hoopt echter, dat hij zijn ontslag zal in trekken. Vandaar ook, dat het tot heden nog niet officieel medegedeeld is. De reden van Carsons ont- lag is niet bekend. -r- De Zweedsche regeering vaardigde een nieuw uitvoerverbod uit voor enkele soorten huiden en leder, en bronzen pasmunt. Aanvang NOVEMBER 1915 van den Onderwijsvakkenvoortgez. onderwijs in Ned. taal en rekenen, verstellen en naaien van onderklee- ding, cost.-naaien, teekenen, fr. handwerken, strijken en vouwen der wasch en eenv. boekhouden. Leeftijd van toelating boven 12 jaar. Schoolgeld f 25 per jaar, voor minvermogenden 1 20, f 16, 12, f 10 en i 4. 20 lessen voor t 25, 2 schooltijden per week, fijne keuken inbegrepen, 40 lessen f 40. 20 lessen voor 1 4, in 2 termijnen te voldoen 1 avondles per week. 40 lessen voor f 25, 2 schooltijden ger week. Bij voldoende deelname: I uur per weekI 15 per jaar. pl.m. 4 lessen1 maal per weekf 1 per cursus. Verder worden gegeven cursussen in teekenen, nnttige en fraaie handwerken en strijken. Aangifte voor alle cursussen op dinsdag 19 en vrijdag 22 Oct. van 10—12 en 3—4 uur in het Burgerweeshuis. Inlichtingen worden verstrekt door de directrice J. F. BEÜMER. In dfe Oostzee brachten Engelsche onderzeeërs zes Duitsche transportschepen tot zinken; de kapitein van een schip werd genoodzaakt dit op het strand te zetten, wordt uit Petrograd gemeld. Bij keizerlijke oekase zijn de stad en het district Moskou in staat van beleg verklaard. Frankrijk heeft Bulgarije gisteren den oorlog verklaard. In de laatste dagen werden die volgende schepen door Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche onder zeeërs in den grond geboord: Het Engelsche tank schip „H. C. Henry", het •Engelsche stoomschip „Haydn", het Italiaansehe stoomschip „Cyrene", de Engelsche stoomschepen „Sailor Prince*'," „Halyzo- nes", Thorpwood" en „Apollo", meldt Wolff uit Athene. EEN BEROEP OP KONING CONSTANTIJNS EERGEVOEL. Een aantal Grieken, thans vertoevende in Maas tricht en in andtere plaatsen van ons land, hebben, meldt de Tel. het volgend telegram gezonden aan ko ning Constantijn. Sire, Uit naam van de in Nedferland wonende Grieken smeeken wij Uwe Majesteit, de eer en de toekomst van Griekenland te redden door onze dappere Servische bondgenootm te hulp te komen. EIKELS. Naar vernomen wordt, ligt het in het voornemen der regeering, over een paar dagen dfe grenzen te sluiten voor den uitvoer van eikels. LOGGER OP EEN MIJN GELOÓPEN. Uit Hoek van Holland wordt geseind: Door den logger „VL 172 is hier gerapporteerd, dat de logger „SCH. 181", schipper J. Bronsveld^ van de reederij M. van den Toom den Duik, op een mijn is geloopen. Negen man zijn gered. De „VL 172" heeft door de mijnen haar vleet ver speeld. VERBOD TOT HET VERLATEN RIJKSGRENS AAN NIET-MILITAIREN. Eenzelfde verordening als is uitgevaardigd! door den vice-adimiraal commandant der stelling van Den Helder, inhoudende het verbod tot het verlaten van dfe Rijksgrens door niet-militairen, die voor dfe verdfe- diging nuttig werkzaam kunnen zijn, wordt volgens de „Zwolsche Ct." bekend gemaakt doorden territori aal bevelhebber in Overijssel. DE MELKKWESTIE. Te Amsterdam is Zaterdag meldt „Het Volk," op de markt voor 't eerst 10.000 liters „regeeringsmelk" aangevoerd, die a 9 cent per liter werd verkocht. Bij de boeren,, die in de laatste dagen zoo fabelachtige prij- zijn haddfen bedongen, gaf dat ontsteltenis. Door dat er lang niet genoeg regeeringsmelk was, daalden de prijzen maar weinig. Zij liepen terug van 15 h 16 cent tot 12 a 14 cent. Heden zou het wel an ders worden, want dan wordt er van regeeringswege heel wat meer dan 10.000 liter ter markt gebracht. BRUTALE SMOKKELAARSTRUC. Te Lobith hebben handige smokkelaars een bru taal stukje uitgehaald wat mogelijk was door de ei genaardige grens, welke dwars door den Rijn loopt. De Telegraaf vertelt hieromtrent het volgende: Wij hebben getracht, zoo duidelijk mogelijk uit te leggen, hoe, door een echt Chineeschen grenstoestand, de smokkelhandel daar ter plaatse bevoordeeld wordt De grenslijn loopt er, over een afstand van ongeveer 9 kilometer, in het midden van den Rijn en ongeveer hal verwege mondt langs den Duitsche zijde een riviertje in den stroom uit, dat het „Vossegat" heet en van Kleef komt. Slaagt een schip, dat uit Nederland komt, er nu in, de Nederlandsche grens, te midden van den stroom over te steken, vóór het aan het tolkantoor te Lobith komt, dan kan het in het „Vossegat" verdwijnen en dan rest er den grensbewakers nieis andets meer, dan het na te kijken en 't de beste reis toe te wenschen. I

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1