1 ill I ill J Telegrammen van keden. Nederland. f $11119ill I' En zoo iets is nu Maandag weer gebeurd. Zooals we gezegd hebben, ligt aan het uiterste Wes telijke puntje van de grenslijn nabij het fort Pannerden, een motorboot van de marine, die al de vaartuigen aan houdt, welke te Lobith willen doorvaren, en een onder zoek instelt naar hun ladingen en naar het doel hun ner reis. Ook zorgen de manschappen op die motor boot er voor, dat de schepen niet over de grenslijn va ren Maandag nu kwam een vrij groot schip, door een motor bewogen, uit Nederland, met een aanzienlijke partij ijzer als deklast. Ondervraagd, verklaarde de schipper, dat hij met deze lading op weg was naar de scheepstimmerwerf Bodewes, te Lobith. Informaties werden genomen, waaruit bleek, d'at de firma Bode wes inderdaad een lading ijzer verwachtte, en toen vertrouwde de commandant van de marine-motorboot het zaakje genoeg, om den schipper dóór te laten. Zoodra deze laatste echter vóór het Vossengat ge komen was, maakte hij plotseling rechtsomkeer en ver dween in het Duitsche riviertje, nog vóór de grens wacht, die hem van de verre in de gaten hield, van haar verbazing was bekomen Natuurlijk begreep toen iedereen, dat de slimme ke rel het dek van zijn schip alleen maar zoo zwaar met ijzer beladen had om des te beter zijn luiken toe te dekken, en dat zonder den minsten twijfel de heele schuit vol smokkelwaar zat. Het schip mat op z'n minst 80 ton. BINNENLAND. DE OPBRENGST VAN 's RIJKS MIDDELEN. In dem aand September van dit jaar is een klein be drag meer in 's Rijks schatkist gevloeid dan in Sep tember van het vorig jaar. Dit jaar bedroeg de om vangst 11,223,604.10, tegen 10.966,109.15 in 1914. Vergeleken met de maand September 1913, toen nog geen sprake was van „buitengewone omstandigheden, zijn wij echter nog veel ten achter n.l. 1,704,639631/3 Twee bronnen van inkomst leverden aanzienlijk mindere ontvangsten op dan in het vorig jaar, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat het voordeelig verschil met September van verleden jaar niet grooter is, n.l. de directe belastingen (in verband met de invoering van de inkomstenbelasting) en de accijns op den suiker. Bijna alle overige middelen toonen weder vooruit gang aan, sommige zelfs met flinke bedragen. Uit de grondbelasting werd 107,478.18y2 minder ontvangen, doch de personeele belasting bracht 245,549.47 meer op. De nieuwe inkomstenbelasting ijkt op de'lijst met een som van 268.541.32, waar- jenover in September 1914 natuurlijk nog een blanco drag voorkomt. Het spreekt van zelf, dat de be- iifsbelasting en de vermogensbelasting tengevolge m de vervanging door de inkomstenbelasting aan- icnlijk beneden verleden jaar bleven, en wel resp. j 898.679.04 en 563,963,24y2. Het recht op de mij nen leverde 2,679.56 minder op. Een mooien vooruitgang valt waar te nemen bij de invoerrechten, n 1. 476.540.39 waarbij in aanmer king dient te worden genomen, dat deze in het vorig jaar 722.000 minder opbrachten dan in 1913. Van de accijnzen bleven de suiker met 547.822 16, het gedistilleerd met 4335.79, en het zout met 21 119.94 beneden het vorig jaar De wijnaccijns daarentegen steeg met 64,558.66, die op bier met 28,407.27 en die op het geslacht met 248,129,23. Voorts werd meer ontvangen van de belasting op gouden en zilveren werken: 38,903.22, de zegelrech ten 312,065.91, de registratierechten 311,029.80, de hypotheekrechten 18,329.20 en de successierechten 366.005 87. Ook de domeinen en de staatsloterij le verden iets meer op, n.l. ll,660.74y2 en 6,547.64 terwijl 15,613.50 minder werd ontvangen van de jacht- en vischacten. Gering is nog de stijging der loodsgelden, n.l. 2,518.31 Vi, bij een totaal-ontvangst uit dit middel van 80.128.90y2. De geheele opbrengst over de eerste negen maanden van dit jaar is 117,852,455 96, tegen 123 785,373 19V2 in gelijk tijdperk van 1914. In de eerste negen maanden van 1913 bedroeg de totaal-ontvangst 142,192,615.21V2, waaronder toen ook was begrepen'de opbrengst van posterijen, telegra fie en telefonie, die thans-nict meer op de lijst der mid delen voorkomt en in het loopende jaar van Januari tot en met September de som van 18,259,852 heeft opgebracht. EEN PLACAAT VAN KAREL V GESCHONDEN De proc.-gen. bij den Hoogen Raad, mr. Noyon, nam Donderdag conclusie in een interessante zaak: Eischer van cassatie meende, dat het Hof het pla- caat van Karei V van 1545 had geschonden, door aan te nemen, dat een erfdienstbaarheid in het jaar 1786 in de provincie Utrecht bij onderhandsche akte kon gevestigd worden, terwijl het genoemde placaat daartoe een akte voor schout en schepenen voorschrij ven zou. De proc.-gen. was echter van oordeel, dat dit placaat in het geheel niet op de vestiging van erf dienstbaarheden betrekking had, doch ten doel had misbruiken, door belasting van den eigendom boven zijn waarde, tegen te gaan. De conclusie strekte dus tot verwerping van het beroep. Gemengd Nieuws. HAAGSCHE ZIEKENFONDSTOESTANDEN. Het T. v. G. dat te ,s-Gravenhage is opgericht een commissie van 19 personen, waarvan mr. LW. Roo- denburg, lid der Tweede Kamer, voorzitter is. De 18 overige leden zijn zes artsen, afgevaardigd door de afdeeling 's-Gravenhage, zes apothekers, afgevaar digd door het departement 's-Gravenhage, en zes af gevaardigden van verschillende ziekenfondsen. Het doel is te trachten verbeteringen tot stand te brengen in de Haagsche ziekenfondstoestanden. Er worden nu door de ziekenfondsen pogingen aangewend en deze zijn aanvankelijk reeds met goed gevolg be kroond' om een bond van Haagsche Ziekenfondsen op te richten. TER WAARSCHUWING. Gisteravond heeft een banketbakker te Amsterdam per telephoon order ontvangen, om een hoeveelheid bonbons te bezorgen aan een adres op de Prinsen gracht. Hij, die de bestelling deed, verzocht daarbij tevens, den loopjongen een bodrag van 40 aan klein geld mede te geven. Toen de jongen met het geld bij het opgegeven adres kwam, werd hij op straat aangesproken door een man van circa 20-jari- gen leeftijd, die hem om het wisselgeld vroeg, waarna de jongen hem dit geld afgaf. Na een dubbeltje aan den knaap gegeven te hebben, maakte de man zich ijlings met het overige geld uit de voeten. HOLLANDSCH. In een „Van den Dag" Preangerbode is het vol- nde te lezen: Ook het pogen is schoon. Dit is geen mop, maar heusch gebeurd. Een inlandsch werkgever ontving dezen brief van ijn djoeroetoelis. Andir, 1—9—15. Geachtig Heer Administratie. Ik geseinden u een brief met Mijneer, ik vraaggen verloof twee daggen. Begijf en morgen. Omdat ik wil naar Soekaboomi met mijne vriend. Als ik al komen de Soekaboemi moet ik komen de Bandoeng nog meer, niet zoolang, twee daggen maar. Hartelijke Groote van uwe. Enz. Men ziet, de liefde voor onze taal is bij Kromo nog al groot. HIJ DACHT Een landstormer, die nog geen acht dagen in z'n militaire pakkie zat, liep te wandelen. Hij komt een kapitein tegen en in z'n nuchtere „biggerigheid" ver geet hij te groeten. „Domme vlegel", zegt de kapitein, „kan je niet uit je oogen kijken, weet je niet, dat je je meerderen groe ten moet? We zullen je wel eens manieren leeren!" Kapitein af. Landstormer vindt in z'n kazerne een rapportje acht dagen kwartier-arrest. .Den eersten avond dat hij weer op „vrije voeten" is, komt hij den kapitein weer tegen. Straks ziet hij, hem aan, groet weer niet. „Maar vlegel", buldert de kapitein, „weet je nu nog niet dat je groeten moet?" „Jawel, hoogheid", stottert 't arme biggetje, „ja welmaar ik dacht da we nog kwaod op me kaar warre." KORTE BERICHTEN. Zakken uit te voeren, is verboden. Als emballa ge kunnen ze echter natuurlijk niet geweerd worden. Men heeft er nu op bedacht ze met onbeduidende waar, gras b.v., te vullen waarop ze ongehinderd de grens kunnen passeeren. Te Naarden is de burgemeester gestorven. Men werkt er nu voor den burgemeester van Muiden al daar benoemd te krijgen. Dit wekt echter algemeen ongenoegen daar men te Naarden een krachtige per soonlijkheid wenscht, die als vreemde een onafhanke lijk oordeel kan vellen. Een bediende van het s.s. „Kedri" van de Rott. Lloyd heeft bij ongeluk den kok van dat schip dood geschoten. Met de pas binnengekomen „Rindjani", is hij te Rotterdam aangebracht en ter beschikking der justitie gesteld. In Friesland betaalt men voor den H. L. eikels al 5. Geheele gezinnen gaan de bosschen in om eikels te zoeken. Er wordt soms een daggeld van 10 gemaakt. Men gaat bij nacht al zoeken met fietslantaarns. Te Tiel moesten na het afkondigen der mobili satie, de drie plaatselijke bladen wellicht gebeurt het nog voor zij uitkwamen, ter inzage gezonden worden aan den commissaris van Politie. Sluis heeft zijn gas weer terug, meldt het Hbld. Zaterdagmorgen werd het blijde nieuws „uigeklon- ken." Door bemiddeling van den Duitschen gezant in Den Haag, heeft de burgemeester der gemeente weten gedaan te krijgen, dat de Kommandantur in Brugge de aansluiting weer heeft toegelaten. STADNIEUWS. BENOEMD. Bij K. B. is voor het tijdvak van I Dec. 1915 tot en met 31 Aug. 1916, benoemd, tot leeraar aan ae R. h. B. S. alhier de heer J. F. J. Atkins, te 's Gra- venhage. GESLAAGD. Voor het op 16 October te Amsterdam gehouden .milieu vrije- en ordeoeienmgeu siaague ue neer J. U. u overs, vanhier. DE HARDDRAVERIJEN. Door de Kennemer sportclub waren gisteren weüer om diaverijen uugescmeven. Het mooie weer nad vele ue^oeners geium er waren ongeveer 1300 personen om ae spannende ritten mj te wonen. Voor aeu Herjstprijs, open voor alle paarden, met b. Troostprijs „pen voor awe paaroen, uie in nen ren omloop van den Heifstprijs unviuen waien in&eacmeven 29 paarden, n.l.: 1. Bandage, eig. ae heer j. A. Banner, Vt/ïerlager waard (74U M.); 2. Eminende, eig. ae heer J. Stam mes, Nieuwe-Niedorp (700 M.); 3. Clemence, eig. de heer C. Bakker, uegstgeest (Ï5U M.); 4. Eh. la Loi, eig. de heer J. C. Helderman, den Haag, (700 M.); 5. Auto, eig. Gebrs. Prast, Amsterdam (780 M.); 6. Athleta, eig. de heer K. G. v. d. Veen, Hardegarijp (/8o M.); Alexandra, eig. de lieer P. Hoes, Alkmaar H'50 M.); 8. Duncan, eig. de heer P. C. Appel, IJssei- monde (i30 M.); 9. Coinelis Bingen, eig. de heer M. de Leeuw, Watergraafsmeer.(730 M.)10. Bcity Brook, eig. de heer Vtrdegaal, Lisse (730 M.)11. Ciarnpi, eig. de heer B. van den Bergh, Oisterwijk (740 M.); 12. Al- bert R., eig. de heer A. Donker, Beemster (700 M.)j 13. Condor, eig. de heer P. S. Winia, Fohega (760 M.) 14. Deidine, eig. de heer D, Aardman, Hoogwouu (7.00 M.); 15. Diomedes, eig. ae heer P. van der Wal, Hoofd dorp (730 M.)9. Cornells S., eig de heer Th. Schreu- der, Watergang (700 M.)17. Ach, eig. de heer W. Kaan, Twisk (760 M 18. Adeline, eig. de heer B. van den Bergh, Oisterwijk (775 M 19. Dienares, eig. de iieer J. Mensinga, Leegkerk (740 M.); 20. WiUieinii, eig. de heer J. de Wit, Beemster (770 M.)21. Aura, eig. de heer J. Verdegaal, Lisse (770 M.); 22. Claurel Hal, eig cle heer J4 Smit JrSpanbroek (700 M.); 23 Lben 1 laezer, eig de heer J Stammes, Nieuwe-Niedorp (700 M.); 24. Charlotte Corday, eig. Gebrs Prast, Am sterdam (700 M 25. Castro, eig. de heer A. P. J. v. d. Kroon, Abcoude (750 M 26. Catherine L eig. de heer P. C Appel, ijsselmonde (775 M.); 27. Catherine R., eig. de heer J. Schoon, Medemblik (750 M.)28. Borinus, eig. de heer R. Tacoma, Pingjum (740 M); 29. Dorathea, eig. de heer J. Plevier, Heerhugowaard (720 M.). Niet opgekomen waren de nummers 1,6, 19 en 26. Ongeveer om 2 uur gaf de starter, de heer P. Oly het sein voor den afrit. In de eerste ronde vielen uit de nummers 2, 4, 7, 9, 12, 13, 16, 18, 23 en 29, zoodat aan de tweede ronde deelnamen Clemence, Auto, Duncan, Betty Brook, Ciampi, Deidine, Diomedes, Ach, Wil- helmi, Aura, Claurel Hal, Charlotte Corday, Castro, Catherine R. en Borinu3. Van deze ging het tenslotte tusschen Clemence, Ach, Catherine R en Borinus, waarvan Catherine R (berijder Haster) de 200 won Ach, (berijder J. Witteveen) kreeg 100 Clemence (be rijder Tj. Witteveen) 50, terwijl Borinus (berijder H, Siderius) die het eerst aankwam gediskwalificeerd werd. Voor den Troostprijs (te ongeveer 4 uur werd hier voor gestart) reden dus mee de nummers 2, 4. 7, 9, 12, 13. 16, 18, 23 en 29 van welke in de eerste ronde uit vielen 4, 9, 12, 13 en 23. De tweede ronde ging nu tusschen Eminentie, Alexandra, Cornells S. Adeline en Dorothea. E>e eerste en de laatste vielen uit, zoodat Adeline (berijder ten Haagen) met de 75 heenging, Cornells S., (berijder M. Siderius) 50 en Alexandra (berijder Hoek) 25 won. Voor den Amateursprijs waren de volgende paarden, die door amateurs gereden moesten worden, ingeschreven 1. Auto, 8 j. br. h. v. Troubadour u. Waschfrau. Eig. Gebr. Prast, Amsterdam. 780 M. 2. Deidine, 5 j ^ch. r., v Fleetwood S u. Glendine. Eig. D. .Aardman, Hoogwoud. 700 M. 3. Ciampi, 6 j. sch. h., v. Uncle Sam's Pride u. Tegenwind. Eig. B. van den Bergh, Oisterwijk 740 M. 4. Betty Brook v. Buford u. Maud Brook Eig. H. Verdegaal, Lisse 730 M. 5. Alexandra, o sch m v. Krolik u. Lady. Eig. P. Hoek, Alkmaar. 760 M.760 M. 6. Clemence, 6 j. br. m. v. Troubadour u. Prinses Olga. Eig. C. Bakker, Ooegstgeest. 750 M. 7 Castro, 6 j. br. r.. v. Fleetwood S. u. Martha. Eig. A P J. van der Kroon Abcoude. 750 M. 8. Jaantje 12 j br. m., v. Concurrent u. Isabella K. Eig. C. A. Beudeker, Alkmaar. 760 M. 9. Dienares, 5 j. br. bles merrie. v. Troubadour u. Prinses Marie. Eig. J. Men singa, Leegkerk, 740 M. 10. Eh la Loi, 4 j. br. h., v. Roy Lockhaert u. Stella Grey. Eig. C. J. Helderman, Den Haag. 700 M. 11. Cornelius Bingen, v. Bingen u. Royal Vesta. Eig. M. de Leeuw, Watergraafsmeer, 730 M. 12. Athleta, 8 j., br. m., v. Troubadour u. Haaije. Eig. K. G. v. d. Veen, Hardegarijp. 785 M. 13. Adeli ne, 8 j. br. m., v. Tenebreux u. Corrie. Eig B. van den Berg, Oisterwijk 775 M. 14. Aura, 8 j. zw. m. v. Ar cane u. Dawnlight. Eig. H. Verdegaal, Lisse. 770 M. 15. Comelis E. Eig. Th. Schreuder, Watergang. 700 M. 16. Borinus 7 j zw. r., v. Arcane u. Bilina. Eig. R. Tacoma, Pingjum 740 M. 17. Condor, 6 j. br. h., v. Pfeilschnell u. Juffer. Eig. P. S. Winia, Follega. 760 M. 18. Ach, 8 j,, br. r., v. Clerimond u. Alruna. Eig. W. Kaan, Twisk. 760 M. 19. Albert R., 8 j., v. Amiens u. Jonge Cathrien. Eig. A. Donker, Beemster. 700 M. 20. Claurel Hal, 6 j. br. h v Hal Laurel u. Alma. Eig. J. Smit Jr., Spanbroek. 700 M. 21. Mora. Eig. P. Koste lijk, Zuidscharwoude. 700 M. 22. Diomedes, 5 j. br. h, v. Merry Simmons u. Jo. Eig. P. van der Wal, Hoofd dorp. 730 M. 23. Eben Haëzer, 4 j.rsch. m., v. Dwina u. Louise. Eig. J. Stammes, Nieuwe Niedorp. 700 M. 24. Charlotte Corday, 6 j. br. m. v. Troubadour u. Miss O'Brien Eig. Gebr. Prast, Amsterdam 750 M. Athleta en Mora verschenen niet aan den start. Deze draverij gaf nogal eens aanleiding tot hilariteit en overtuigend bleek, wat een goede rijder uit een paard kan halen en wat er van terecht komt als er een minder bekwaam man achter zit. Het stapten kostte soms veel tijd, daar het meer dan eens gebeurde dat, terwijl de andere paarden goed afgingen een der mede dingers dwars in de baan stond. Zelfs moest een groep staande weg. Als overwinnaars kwamen uit de eerste ronde: 4, 3, 6, 7, 14, 13, 16, 17, 19, 18, 24 en 23. Na de tweede ronde waren aangebleven: 4, 7 16 en 14, 19 en 24. Daar het inmiddels reeds laat was geworden, gingen alle zes tegelijk van den slart. De prijzen (kunstvoorwerpen) werden behaald door Betty Brook (gereden door A. de Vlieger), Borinus (G Siderius), Castro (N. S. Kroon) en Aura (H. Huls- bosch). Het was half zes toen de courses, waarop zoo wel het bestuur der Kennemer Sportclub als het talrij- Ijp publiek met genoegen zal terugzien, waren afgeloo- pen. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is aangehouden terzake dief stal van een zilveren horloge, Th. A P., en overge bracht naar het Huis van Bewaring. VIERTAL. Ter vervulling van de vacature ds de Regt, bij de Rem. Ger. Gemeente alhier, is het volgende alphabeti- sche viertal opgemaakt: C. M. A. A. Lindeman, predi kant te Wadinxveen. W. Mackenzie, predikant te 7wammerdam. R. Miedema. predikant te Schoonhoven Dr K H Roessingh, predikant te Boskoop. GEGUND. De stoffeering van de zesde gemeenteschool is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan den heer K Poeze alhier. LEVENSMIDDELENVOORZIENING. Naar wij vernemen zal de commissie uit .len Raad inzake de levensmiddelenvoorziening in de Woensdag a s te houden Raadszitting met het voorstel komen om de cckes voor de economisch zwakkeren goedkooper verkrijgbaar te stellen De commissie heeft met dit voorstel zooveel mogelijk met aller belangen rekening gehouden, zoodat haar voorstel vermoedelijk wel zal worden aangenomen Inzake de steenkolen heeft de commissie, doo- het hcuden van besprekingen met de handelaren hier ter stede, den indruk gekregen, dat door de maatregelen welke die handelaren hadden getroffen, de burgerij, behoudens onvoorziene gebeurtenissen, de steenkolen steeds in voldoende hoeveelheid tegen redelijke prijzen zal kunnen krijgen. Ook inzake de melkvoorziening heeft de commissie met de betrokkenen reeds eenige besprekingen gevoerd. Met het nemen van maatregelen in deze, alsmede met die voor het verkrijgbaar stellen van andere levensbe- hodten. meende de commissie nog op de te nemen re- geeringsmaatregelen te moeten wachten, aangezien de ze maatregelen wel spoedig afgekondigd zullen wor den NED. HERV. KERK. Bij de heden in de consistoriekamer van de groote kerk gehouden tusschentijdsche verkiezing van twee Notabelen ter voorziening in de vacatures onstaan door het overlijden van de heeren J. Muys en G. Pur- mer, werden 485 stemmen uitgebracht; hiervan waren 37 stemmen van onwaarde. Op don heer W. v. d. Leek candidaat der „Evange lische Unie" waren 254 stemmen uitgebracht, de heer J. Vlothuizen candidaat van „Onze Ned. Herv. Kerk" kreeg 194 stemmen. De heer F. C. Rike eveneens candidaat van de „Evangelische Unie" kreeg 259, de heer K. Vonk, can didaat van „Onze Ned. Herv. Kerk" 188 stemmen. AFSTANDSMARSCH. Aan de vanwege den Nederlandschen Turnbond on der leiding van den gymnastiekleeraar, den heer Poll, g'ster gehouden afstandsmarsch, namen een 60-tal per sonen, bestaande uit particulieren, padvinders en leden van den vrijwilligen landstorm, deel. De club werd bovendien voor eventueele mogelijkhe den vergezeld door de transportcolonne van het Roo* de Kruis, onder leiding van dr. v. d Heijde. Om 9 uur ving de tocht vanaf het Doelenveld aan. Genietende van het schoone landschap, dat in dezen mooien herfstdag een niet genoeg te waardeeren aan blik bood, wandelde de troep in opgewekte stemming over Koedijk, Schoorldam, Schoorl naar Bergen, al waar men te 20 minut envoor 12 arriveerde. Na een verblijf van een half uur. in welken tijd men zich in de lunchroom van den heer Berkhout wat versterkte, werd rechtstreeks over de Egmonden naar Heilo gewandeld, waar men te drie uur aankwam. Na in den tuin van de Onderneming" iets gebruikt te hebben, ging men verder naar Alkmaar, alwaar de heer Jung te kwart voor vieren den stoet met eenige woorden van dank ontbond. Alle deelnemers hadden den tocht tot het einde toe volbracht, zoodat deze af standsmarsch zoowel voor den turnbond als voor de wandelaars een succes mag worden genoemd. VOETBAL. De wedstrijd gisteren op het terrein aan den Wes- terweg gespeeld tusschen de tweede elftallen van A'C- maria en Holland, is geëindigd met een gelijk spel 1—1. Een uitslag, die vrij juist de verhouding weergeeft. Voor de rust kon geen der partijen het tot doelpunten brengen. Na de pauze werd hard om de overwinning gestreden. De rechtsbuiten van Hol land bracht den bal mooi op, zette uitstekend voor en toen Alcmaria's keeper uitliep en den bal miste v a 1 één der Holland voorwaarts geen moeite te >ren. Nu begon Alcmaria er alles op te zetten om gelijk t. maken, 't Duurde toch vrij lang voor de gelijkmaker kwam en nog wel geheel onverwacht. Een schot van den rechtervleugel verraste den keeper. Holland deed nog eenige krachtige pogingen om de leiding te hernemen; dóch 't bleef 1—1. Bij Alcmaria was de middenlinie 't beste deel va i 't elftal. Drie flinke harde werkers. De linkervleu gel heel goed. Jammer dat de middenvoor zoo sle-.ht was. Met een andere linksbuiten en de linker vleugel één plaats opgeschoven, zou o.i. de opstelling beter zijn. De Holland spelers waren grooter en steviger, doch zaten vuriger op den bal, dan de Alc- marianen, verdediging en middenlinie goed, voorhoe de minder. Dank zij 't prachtige voetbalweer was er vrij veel publiek. Alcmaria I speelde in Leiden een goeden wedstrijd tegen een sterk Ajax-elftal. Uitslag 22. Het wordt beter en 't geeft veel moed voor de volgende wedstrij den. A.s. Zondag A. F. C. VERBETERING. Uit het ingezonden stukje „Vrouwen in Alkmaar" is een woord gelaten er moest staan in den 5den regel: in onze groote huishouding, den Staat, stonden, beheerd. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT PETROGROD, 18 Oct. (Officieel). In de streek van Riga en zuidelijk daarvan heeft de vij and na een artillerievoorbereiding het station van Garrozen aangevallen en veroverd. Bij een tegen aanval welke onmiddellijk volgde werd dit door ons heroverd. De Duitschers deden in de buurt van Gross Eckau verscheidene aanvallen en dreven onze troepen naar de Janof terug. Om het bezit van het spoorwegstation Neugut wordt gestreden. Onze vliegers wierpen gisteren verscheidene tien tallen bommen op treinen en op de vijandelijke achterhoede. In de buurt van Jacobstadt artille rie- en geweervuur. De vijand zet zijn hardnekki ge aanvallen in de streek van Dwinsk voort. Een aanval in de streek van Poschilina werd afgesla gen aismede vier aanvallen in de omgeving van Schloszberg. De vijana deed een aanval in de streek van Schiischkowo Een beweging vfln onze troepen tegeu de flank en de achterhoede van de aanvallende Duitschers gericht, sneed een gedeel te van hun troepen af, dat gevangen werd ge maaid. Alle aanvallen werden m ons vuur ver smoord. Het slagveld voor de vijandelijke stel lingen is met lijken van Duitschers bedekt. Tus schen het Demmen en Drisviaty-meer worden de gevechten voortgezet. De Duitschers bieden hevigen tegenstand in de streek van Kroekalischki en bij de hoeve Gatoni. Bij het dorp Oestie, op den westelijken oever van het Beginskojemeer is de vijandelijke frontli nie ingedrukt. Onze troepen zijn daar over de Drisviatitsa getrokken. Bij het dorp Koelijtowitschi hebben onze troe pen gisteren vijandelijke loopgraven veroverd. De vijandelijke tegenaanvallen bleven zonder succes. Wij hebben gisteren bovendien een vijandelijke stelling in de buurt van Karpilowka veroverd. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 18 Oct. Communiqué van gister avond II uur. Wij beantwoordden del uchtaanvallen der Duitschers op Engelsche steden door met een escadrille vliegmachines 30 bommen op Trior te werpen. Aan het front bij Loos wordt de he vige artillerieactie voortgezet. Wij hebben onze stellingen ten oosten van Souchez verserkt en uitgebreid. In het bosch van Givenchy hebben hardnékkige gevechten plaats met handgranaten. Aan de Aisne een hevig bombardement. Wij hebben in Champagne in het bijzonder bij Tahure het vijandelijke vuur met kracht beantwoord. In Lotharingen hadden verschillende zware bran den plaats in de vijandelijke linie. De herhaal de heftige aanvallen der Duitschers ten noorden van Reilion werden door een vuurregen gestuit. GEVECHT TUSSCHEN FRANSCHEN EN BULGAREN. ATHENE, 18 Oct. De Fransche troepen zijn in Macedonië bij de spoorwegbrug tusschen Hudowe en Valandowo in gevecht geraakt met 40.000 Bul garen die de Franschen aanvielen. Het gevecht wordt voortgezet. De Bulgaarsche artillerie bom bardeert Vanlandowo, dat krachtig weerstand biedt. DE ZEPPELIN-AANVALLEN OP LONDEN. LONDEN, 18 Oct. (Officieel.) In verband met de laatste Zeppelin-aanvallen wordt medege deeld dat behalve in één geval alleen schade toe gebracht werd aan gebouwen, die met den oor log niets uitstaande hadden. Er werden 127 personen gedood of gewond, die alleen non-com battanten waren, met uitzondering van 2 solda ten die op straat getroffen werden. Er werd in 5 verschillende districten schade aangericht, eeni ge groote winkels hebben geleden. Onder deze districten was een arme arbeiderswijk, waar in vele huizen eenz eer groot aantal menschén wo nen. Er werden door een ontplofbare bom totaal vernield. RUSLAND ZENDT GEEN TROEPEN NAAR DEN BALKAN. BERLIJN, 18 October. Volgens de „Retsj" zal Rusland geen troepen naar den Balkan zen den, daar het Russische leger in het land1 zelf noodig is. ONTSLAO VAN GREY? AMSTERDAM 18 October. De correspon dent van de „Tijd" te Londen seint aan zijn blad dat men in gewoonlijk goed ingelichte Londen- sche kringen verzekert, dat dat Grey zijn ontslag als minister van buitenlandsche zaken heeft aan geboden. TROEPENTRANSPORTSCHIP GETORPILLEERD. AMSTERDAM, 18 October. Aan de „Tijd" wordt uit Weenen geseind dat een Italiaansch troepentransportschip met naar schatting 3000 soldaten aan boord en op weg naar Moedras gis- teres is getorpilleerd. DE OPVARENDEN VAN DE SCH 181. 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. Bij de reederij mr. van den Toorn den Bulk te Scheven!ngen is bericht ontvangen, dat hedenochtend door de Sch. 140 te Vlaardingen zijn binnengebracht ne gen opvarenden van den logger Sch 181, welke logger in de Noordzee ter hoogte van de oost kant van „de Lemmer", zooals de visschers die plaats noemen, op een mijn is geloopen. De be manning bestond uit 12 personen. Drie worden vermist. Vermoed wordt, dat deze bij het onge val zijn omgekomen. Het zijn twee mannen, resp. 65 en 35 jaar oud, vader van 6 kinderen, en een 16-jarige jongen. HET MIJNENGEVAAR. 1JMUIDEN, 18 Oct. De logger Louise Maria is naar IJmuiden teruggekomen omdat de beman ning bevreesd was voor de vele mijnen welke ge passeerd werden. DOODELIJK ONOELUK. 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. Alhier viel gis teravond een wachtmeester van de veldartillerie, die aan het Hollandsche Spoorstation op een reeds in beweging zijnde trein wilde springen, tusschen dien trein en het perron. De ongeluk kige is eenige uren later in het militaire hospi taal aan de bekomen verwondingen overleden. POGING TOT MOORD EN ZELFMOORD. 's-GRAVENHAGE, 18 Oct. In de van Osta- destraat alhier heeft een man zijn vrouw, van

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2