DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het nestel oorlogsterren. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogsterreln. No. 245 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 AbMieiwtsprtis psr 3 maanden 11.—, fi. p. pont f 1.25. Adïsrtentieprijs 10 tl. p. regel, grnete letters naar plaatsruimte. Brieven fr.V. Beek- en Handelsdrnkkerii HERIHs. COSIER ZOOR, ïnordam C 9. leleloennr. 3> DINSDAU 19 OCTOBER. FEANKKIJK. YAEIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 19 October. De officieelè communiqué's geven hoegenaamd geen nieuws van eenig belang. Alleen vermeldt het Russi sche legerbericht, dat aan het front bij Riga aan de ri vier de Aa tot aan Mitau Duitsche troepen, die over de rivier waren getrokken, weder naar den overkant wer den teruggeslagen. Naar de Times mededeelt pogen de Duitschers Riga van het zuid-oosten uit te overvleu gelen en de Russische aandacht van Dunaburg af te leiden. Deskundigen te St.-Petersburg zijn van mee ning, dat de toestand in het gebied van Riga, die ernsti ger wordt, wel eens zou kunnen leiden tot een belang rijken strijd over het geheele front van beneden- en mid den-Duna. Omtrent de omgeving van Dunaburg mel den beide partijen afgeslagen aanvallen van den tegen stander. Van het nieuwste oorlogstooneel, het Servische, ko men geen berichten, die zonder voorbehoud mogen worden aanvaard. Volgens de Momingpost zouden de Serviërs in een benarde positie hebben verkeerd, aan de grens, waar 40.000 Bulgaren tegenover hen stonden. De tijdige komst van de verbonden troepen uit Saloni- ki. zou echter de situatie gered hebben, de Bulgaren werden genoodzaakt het genomen Walandovo weer te ontruimen en naar hun eigen grondgebied terug te keeren, waarbij Stroemnitza werd bezet. Reuter meldt evenwel uit Londen, dat er geen bevestiging is geko men van het bericht, dat Stroemnitza bezet zou zijn. In een Duitsch bericht wordt gezegd, dat hier en daar ook de burgerbevolking aan het gevecht deelnam „zoo dat het land een harden oorlog niet zal kunnen worden bespaard." Het is duidelijk wat deze mededeeling zeg gen wil de burgers zullen zwaar worden gestraft voor wat wellicht enkelen hunner hebben misdaan, het onrechtvaardige stelsel van gijselaars, van fusilleeren en platschieten zal ook op Servisch grondgebied wor den toegepast. Tegengesproken wordt het bericht, dat er troepen aan het Dardanellenfront worden onttrokken om de Serviërs te helpen. Maar hoe zullen de verbondenen dan tijdig hulp kunnen verschaffen? Lord Carson, als „de ongekroonde koning van Ier land" bekend uit de Ulster-onlusten en bij de laatste kabinetswijziging in het ministerie opgenomen, heeft in den loop der gebeurtenissen op den Balkan aanlei ding gevonden om zijn ontslag te nemen. Een ander bekend Ier, de leider Redmond, heeft in een bijeenkomst te Dublin verklaard, dat de positie van het geheele ka binet hoogst onzeker is en dat er den een of anderen dag voorstellen zouden kunnen worden gedaan, die een einde maken aan den politieken vrede en de partij strijd zou doen uitbreken. De algemeene verkiezing, zoo zeide hij, was in politieke kringen een algemeen onderwerp van gesprek. En de parlementaire mede werker van de Daily Chronicle zegt, dat de kampioenen van den dienstplicht in de regeering vermoedelijk zoo spoedig mogelijk een beslissing zullen, uitlokken. Voor deze week om is kunnen er zeer sensationeele gebeur tenissen plaats hebben, indien ten minste wijzere raad gevingen geen invloed mochten blijken te hebben Men spreekt onomwonden over het aftreden van zekere mi nisters en het bestaan van de regeering kan spoedig ge heel en al op het spel staan. Misschien dat deze publicatie, evenals onlangs een dagbladonthulling, het gevaar van een kabinetscrisis nog zal kunnen afwenden. Dat echter in de tegenwoor dige omstandigheden de positie van het Engelsche mi nisterie weinig vast is en dat het drijven van de North- cliffe-pers niet zonder invloed blijft, blijkt eiken dag. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Met Fransche legerbericht meldde gisteren: In den loop van den nacht sloegen de Franschen door het werk van de artillerie en de infanterie, drie nieuwe aanvallen in het bosch van Hache ten Noord-Oosten van Souchez af. Ten zuiden van de Somrne duurt de strijd-met mijnwerpers in dén sector van Lihons bijna onophoudelijk voort, terwijl de Fransche batterijen de Duitsche verdedigingswerken krachtig onder vuur na men. Ten Noorden van Verdun beproefden de Duitschers de kuilen te bezetten, welke door kort geleden plaats gevonden mijnontploffingen ontstaan waren tusschen onze en de vijandelijke linie. Deze pogingen werden echter verijdeld. Gedurende den nacht werd in de omstreken van No- meny van loopgraaf tot loopgraaf een hevig geweer vuur gewisseld. De Fransche artillerie dreef in de zelfde streek vijandelijke arbeiders ten Oosten van Eply, bij Crenechy en Biancourt uiteen en bombardeer de het station van Blamont. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Een in de vijandelijke stelling ver vooruitspringend verdedigingswerk, ten Noorden van Vermei les, werd herhaaldelijk door de Engelschen met een sterke strijd macht aangevallen. Alle aanvallen mislukten echter, onder zeer zware verliezen voor den vijand. De stel ling bleef in ons bezit. Een aanval van de Franschen bij Tahure werd door ons vuur onmiddellijk tot staan gebracht. Een nieuwe vijandelijke aanval tot herovering van de verloren stelling ten Zuiden van Leintrey had geen succes en kostte den Franschen, naast groote, bloedige verliezen, drie officieren, 17 onderofficieren en 73 ja gers aan gevangenen. Op dén Schratzmannele kon de vijand bij een aan val, die met een ruim gebruik van munitie werd inge leid, geen voet breedte terrein winnen. Een Duitsch luchteskader viel' gisteren de vesting Belfort aan, doch werd verdreven; de vijandelijke vlie gers wierpen 80 bommen, waardoor op verschillende plaatsen brand ontstond. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: De aanval ten zuiden van Riga gaat goed vooruit; 20 officieren en 280 man werden gevangen genomen. De Russische aanvallen ten westen van Jaco-bstadt werden afgeslagen. Ten westen van Illoekst namen wij over drie K.M. front breedte bezit van de vijandelijke stelling. Meer naar het zuiden, tot in de omgeving van Smorgon, werdén herhaalde, met sterke strijdmacht ondernomen Russi sche aanvallen, met zware verliezen voor den vijand afgeslagen; 2 officieren en 75 man werdén gevai genomen. Legergroep-Leopold van Beieren. Een Russische aan val aan beide zijden van den spoorweg LogitsjinBa- ranowitsji mislukte, 400 M. voor onze stellingen, in ons vuur. Legergroep-von Linsingen. Aan de Styr van Rafa- lowka tot Kulikowiczy ontwikkelen zich nieuwe plaat selijke gevechten. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren In Oost-Galicië, aan de Ikwa en in het Wolhynisch vestinggebied hebben ook gisteren geen bijzondere ge beurtenissen plaats gehad. Aan de beek Kormin en de Beneden-Styr deed de vijand een reeks hevige aanval len. Bij Kulikowice, Nowo Sielki en Rafalofka wordt nog gestreden. Op alle andere punten was de vijand reeds gisteren bloedig afgeslagen. Zijn verliezen zijn groot. Aan de Kormin verliet hij in volslagen wan orde en met achterlating van geweren en equipements- stukken het slagveld. De aan de boven-Szcara staande Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen sloegen een vrij hevigen aanval der Russen af. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: In, Macva begint de vijand te wijken. Uit het hooge terrein ten zuiden van. Belgrado rukken onze troepen vooruit tegen CvetkofGrob en het plaatsje Vrcin. Ten zuidoosten van Posarewatsj zijn Cmice en Bo- cewatsj genomen. De Bulgaarsche troepen bezetten de hoogten van den Muslin-Percin en van den Bobin-Zub, en dringen ver der zuidelijk door over Egre Palanka. Het Oostenrijksche legerbericht luidde'gisteren De in het Avala-gebied verslagen Servische divisies trekken terug langs beide zijden van den naar het zui den leidenden weg. Onze troepen vallen de nog noordelijk van de Ral- ja staande vijandelijke afdeelingen aan. Ook in Macva werd de vijand tot den terugtocht genoodzaakt. Aan beide zijden van de Beneden-Morawa wonnen de Duitsche divisies wederom terrein. De Bulgaren bezetten de hoogten van den Muslin- Percin en den Baben-zub. Verder naar het zuiden drin gen zij voorwaarts over Egri Palenka.. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aan dé Isonzo betoonden de Italianen wederom groo- tere activiteit. Ook gisteravond hebben in den noord- westelijken sector van het Doberdo-pleteau bij Peteano vrij hevige gevechten plaats gehad. In een nieuwen krachtigen infanterie-aanval op onze stellingen aldaar kwamen de vijanden tot dicht bij on ze versterkingen, zij werden echter ten slotte met zware verliezen teruggeslagen. Overigens hebben in het kustland en in het Tixool- sche grensgebied artillerie-gevechten plaats. GEEN VERANDERING IN DE FRANSCHE POLITIEK. Naar Reuter uit Londen meldt, zijn tusschen de mi nisters Viviani en Grey de volgende telegrammen ge wisseld „Op het oogenblik, dat er een wijziging is gekomen in de samenstelling van het kabinet, dat ik de eer heb te presideeren, wensch ik Uwe Excellentie de verzeke ring te geven van mijn persoonlijke hoogachting en haar mede te deelen, dat de regeering van de republiek zonder eenige afwijking de politiek zal blijven volgen, die haar tot nu toe op zoo gelukkige wijze heeft doen verbonden zijn met de regeering van Z. M. den koning van Engeland. (get.) VIVIANI." „Ik dank u voor het hartelijke telegram, dat u mij gezonden hebt, na de wijziging, die in uw ministerie heeft plaats gehad. Ik haast mij, u nogmaals de verzekering te geven van onze voortdurende, bestendige samenwerking, die slechts toegenomen is door de gebeurtenissen van het verloopen jaar en den heldenmoed van voor de groote zaak samen strijdende Fransche en Engelsche troepen. (get.) GREY. DE HOND IN KRIJGSDIENST. Reeds vanaf de oudste tijden werd de hond in den oorlog gebruikt en wel oorspronkelijk als medestrijder. De Cimbren en Teutonen gebruikten bij hun aanval duizenden doggen, die voor het leger uitgingen. De Hunnenkoning Attila liet 's nachts zijn kamp door af gerichte honden bewaken. In de Middeleeuwen waren het vooral Duitschers en Zwitsers, die honden in hun leger gebruikten. In later tijd richtte men den hond af als boodschapper, wat echter in den modernen oorlog met de uitgebreide technische hulpmiddelen overbodig is geworden. In België was men kort voor den oorlog begonnen met proeven, de machinegeweren met hon den te bespannen, welk voorbeeld in Nederland is na gevolgd. In de practijk is echter gebleken, dat dé hon den, hoe goed ook afgericht, in de meeste gevallen, door het onophoudelijke kanongebulder zoo verschrik ken, dat er niets mee aan te vangen is. Uitstekend vol daan heeft daarentegen de Roode-Kruis-hond. Zijn werk is, bepaalde deelen van het slagveld af te zoeken en de gewonden aan te wijzen. Dit doen ze door bij den gekwetste te blijven staan en te blaffen, of den lei der en de Roode-Kruissoldaten te gaan halen. Vroeger waren deze honden voorzien van verbandmiddelen, la ter is dit afgeschaft. Niet elk hondenras is geschikt voor deze arbeid. Hij moet een bijzonder scherpe reuk en gehoor hebben, waakzaam, vlug, dapper, verstan dig en trouw zijn, bovendien temperament en uithou dingsvermogen bezitten. Het meest geschikt zijn wel de Duitsche herdershond, de Dobermanpincher, dé Airedialeterrier en de Rottweiler. Hun belangrijkheid moet vooral niet onderschat worden, in de diepste gra- naatkuilen liggen soms gewonden, en deze zouden in het donker, waarin 't zoeken meestal geschieden moet, nooit dbor Roode-Kruis-soldaten gevonden zijn. KORTE BERICHTEN. De Maatschappij voor oorlogsverzekering voor Deensche schepen heeft heden besloten de premies, vooral voor reizen naar West-Noorwegen, de Noord zee, West-Europa, de Middellandsche Zee en Ameri ka te verlagen. Uit Lachaux-de Fonds (Zwitserland) wordt ge meld, dat door het werpen van bommen door een vreemden vlieger een jongmenscfa en een kind zijn ge wond. Tengevolge van het gebrek aan oliehoudende grondstoffen in Duitsch land worden thans zonne bloem-pitten en de vruchten van dm lindeboom opge kocht. Gedroogde zonnebloem-pitten bren en 24 ets. per pond op. Dm llm October sneuvelde de adjudant van den Duitschen Kroonprins majoor Edle v. d. Pla- nitz, riddér van het IJzeren Kruis en vele andere or den. Lloyds deelde gisteren mede, dat het Noorsche stoomschip „Salemo" tot zinken is gebracht. Er zijn 19 mannen, 2 vrouwen m 3 kin derm aan land gezet. Volgens berichten uit Londen is ex-keizerin Eu genie zwaar ziek. Haar toestand baart hare omge ving groot zorg. De maximum-prijs voor boter is, naar uit Ham burg geseind wordt, thans voor Hamburg, Lubeck, Altooa en Wandsbek op 1.56 gesteld. De ,jJieuw-Amsterdam"aan boord1 waarvan zich de teruggeroepen Oostenrijksche gezant in Ame rika Dr. Dumba bevindt, was gisteravond nog bij Duins geankerd. EIKELS. In ons nummer van gisteren hebben we aan idle Nieuwe Ct. het bericht ontleend, dat het in het voor nemen der regeering zou liggen, over een paar dagen dé grenzen te sluiten voor den uitvoer van eikels. Naar van bevoegdé zijdé medegedeeld wordt, is dit bericht göheel uit de lucht gegrepen en volkomen on juist. EIKELS EN BEUKENOOTJES. Te Oranjewoud is nog nooit zooiets beleefd als j.l. Zondag. Reeds 'vroeg kwam men van heinde en ver met ladders sportwagens en karren, om eikels te zoeten. De mannen klommen in dé hoornen, schudden de takken, terwijl de moeders m kroost de eikels opraaptm. Een gezin verdiende er in twee dagen 30 mee En nu zijn dé eikels nog duurder. Werd Zaterdagmorgen al 5 betaald, toen bekend werd, dat de uitvoer suoedig zou gesloten worden, gingen de opkoopers er zelf per auto op uit, om nog zooveel mogelijk te koopen. De prijs liep tot 6 per H.L., is dus hooger dan die van de mais. Ook de beukenootjes zijn dtuur, ƒ15 per H.L. Eén opkooper van eikels te Heerenveen verzond Zaterdag 16 spoorwagons (pl.m. 2100 H.L.) naar Nieuwerschans, om vandaar Duitschland ingevoerd te worden. MINISTER Dr. SOLF. Omtrent het verblijf te 's-Gravenhagc van den Duit schen Minister van Koloniën dr. Solf wordt uit goede bron vernomen dat zijn komst niet de minste politieke beteekenis heeft. Dr. Solf, die vergezeld is van zijn echt- genoote en van graaf Wolff-Metternich, is op de door reis naar Brussel en houdt zich eenige dagen in de re sidentie op, tot het bezichtigen van de merkwaardighe den der stad. Morgen vertrekt Z.Ex. weder; hij is voornemens heden een louter beleefdheidsbezoek af te leggen bij den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. Loudon. DE KOLENKWESTIE. Naar vernomen wordt is hier te lande van de Kohlen- Ausfuhrstelle-West te Essen bericht ontvangen, dat bij Ministerieele beschikking geen Duitsche kolen meer geleverd mogen worden aan industrieën in Nederland die voor de vijanden der centrale mogendheden wer ken. Aan dergelijke industrieën mogen voortaan recht streeks noch middellijk leveranties gedaan worden en de kolenkooplieden die tegen dit gebod handelen, zul len voor geen enkel doel meer van Duitsche kolen wor den voorzien. Ter bevoegder plaatse is evenwel hiervan nog niets bekend. SMOKKELAARSTRUC. Men schrijft aan de N. R. Crt.. Als bewijs, djat smokkelaars vindingrijk zijn in het verzinnen van listen, moge het volgende dienen: Het is Zondag-middag en gelijk velen maken een heer en een dame een rijtoertje per vigilante, bespan nen met twee paarden, in de omstreken van Beek en Berg en Dal. Het rijtuig volgt, nadat de passen voor de paarden door den dienstdoenden grenswacht zijn gecontroleerd, den evenwijdig met de Duitsche grens loopenden weg langs Mooi-Noderland. Hal verwege genoemden weg blijft het rijtuig taan De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente ALKMAAR brengen bij deze ter kennis van belanghebbendten, dat op WOENSDAG 3 NOVEM BER dezes jaars, door den Opzichter over den Hout en de Plantsoenen zal worden gehouden de JAABLIJESCHE SCHOUW over: De oude Zandèrsloot, beginnende bij het bruggetje in den Kennemersingel, benevens de Hoevervaart. De sloot langs de Egelenburgerlaan en Ropjeskuil tot dén weg naar de begraafplaats. De ringsloot om de Cadettenschool. De Bleekersloot loopende van de Nieuwlandersin- gel af en de nieuwe Zandèrsloot, beidé tot aan de banscheiding van Heiloo. De sloot, loopende van het Baanpad af achter laqgs de baanhuizen, tot het pad van Overdie. De sloot van de le Kanaalstraat af ten Zuiden van dé huizen van het Zeglis tot het kanaal. De sloot loopende ten Zuiden van het weiland be- hoorendë bij „Oostwiik" en verder tot het Kanaal. De slooten loopende langs de Zuidzijde van den Schermerweg. Wordende alle eigenaars of gebruikers van pércee- ceelen aan en langs die slooten liggende, aangemaand om van de gezegde slooten, en wel ieder voor zoo verre zijn eigendom zich daar langs uitstrekt, dé kanten af te maaien, het kroos en afgemaaide op te halen, alsmede die slooten uil te diepen en het zand benevens den modder, te hunnen koste, ter weerszij den daaruit op te halen, alles op zoodanige diepte en onder die boete en strafbepalingen, als bij de bestaan- de verordenigen zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 18 October 1915. 'HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van P. J. C. A. Duinker, handtelende ouder den naam van de Finna C. Duinker, koffiebrandler aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van zijne koffiebrandérij, door het bij plaatsen van vier electro-motoren, waarvan 1 van 4 en 3 van 1 P. K, voor het in werking brengen van een koffiespeet, een ontsteenigingsmadiine en twee koffiemolens, ter vervanging van dé bestaande gasmo tor van 4 P.K., in het perceel Druivenlaan, wijk E, No. 1. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden in gediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op MAANDAG 1 NOVEMBER e.k., 's voormiddags te elfuur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gameiden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren beeft ingebracht, op de secretarie de zer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 18 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd; G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. heer en de „dame", die later bleek geen vrouw, maar een man te zijn, stappen uit, en voordat de juist ge passeerde grenswacht zich de situatie bewust is, zijn de paarden van het rijtuig losgesneden en met het paartje en den koetsier op Duitsch grondgebied. De oude vigilante liet men op den weg staan. SMOKKELEN. Men schrijft uit Venlo aan de „Geld.": De vorige week is op het terrein der marechaussees- kazerne, Roermondsche poort door den ontvanger dier Registratie en Domeinen wederom een partij in be- slag genomen goederen verkocht, bestaande uit onge veer 3700 kg. rijst, 4500 kg. meel, 150 kg. maïs, 100 kg roggemeel, 80 kg. maïsmeel, 100 liter petroleum, 6 kg. overleer, 47 kg. Amerikaaasch spek, enz. De „buit" van 14 dagen BOTERPRIJZEN. Zaterdag werd door de coöperatieve roomboterfa briek te Bladel (N.-B.) aan haar acht-en-tachtig le den, bezittende samen 362 koeien, de boter betaald te gen 2.20 per kilogram, hetgeen in totaal het respec tabele cijfer beliep vanm eer dan 3700. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. IJSBOND „HOLLANDS NOORDERKWARTIER." De algemeene vergadering van den IJlsbond „Hol lands Noorderkwartier" zal Donderdag 19 Decem ber a.s. te Schagen worden gehouden. DOOR DIEVEN GEDOOD. Vrijdag in den laten avond is een zekere Th. Schenkels, uit Zes Gehuchten (N.-B.), in het gasthuis te Eindhoven overleden ten gevolge van een mishande ling, hem toegebracht door fruitdieven in zijn boom gaard, meldt de Tel. Veertien dagen geleden, des avonds omstreeks half negen, bemerkte Schenkels dat er vreemdelingen in zijn boomgaard waren, die zich onledig hielden met' stelen van appels van de hoo rnen. Schenkels, een sterke jongeman, ging er op af en gelastte hun, zich te verwij deren. De kerels zet ten het op een loopen, doch sloegen S. met een stuk hout met zulk een kracht op het hoofd, dat hij bewus teloos op den grond bleef liggen, waar hij door zijn buisgenooten en militairen, die er mgekwartierd wa ren en met wie bij dien avond een kaartje zou leggen voor tijdtpasseering, werd gevonden. Hij had veel bloedverlies. Toen hij tot bewustzijn kwam, noemde lij de namen der dieven niet. Zijn toestand werd na eenigeu tijd weer ernstiger, zoodat hij naar het gast- ïuis te Eindhoven moest overgebracht worden, waar lij thans is gestorven. De justitie heeft de zaak in onderzoek. IN 14 JAAR NIET VERGADERD. De Haarlemsche berichtgever van de Tel. schrijft De eenmaal zeer bekende wielrijdersvereeniging „De Kettinggangers" heeft Zaterdagavond haar eer ste vergadering gehouden na 14 jaar. De her- ontwaking geschiedde om plannen te beramen voor dé huldiging van een der leden: Jaap Eden! De president, de heer Van Emmerik, thans elders ALKMAA COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1