i DAC iLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk, oorlogsterreln. Van liet undelijk oorlegsterreln. Van hst oostelijk oorlogsterren. Alkmaarsche Huishoud en Industrieschool. No. 246 nummer bestaat uit 0 matten. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnenientsprus per 3 maanden i 1.—, !r. p. post1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij r.h. HERIHs. COSTER S ZOON, Mam C 9. Telefoon. 3. WO EN SI) AU 20 OCTOBER. ENGELAND. GRIEKENLAND. YARIA. NEDERLAND. 31|2-jarigen CURSUS. Dames kookcursus. Dienstboden kookcursus. Dames costuumcursus. Cursus in Kunstgeschiedenis. Cursus in het opmaken yan Dienstbodenmutsen. ALKMAAR, 20 October. Het diplomatieke korps heeft de tegenwoordige Ser vische hoofdstad Nisj verlaten en is naar Monastir ver trokken, waarheen ook de afdeeling buitenlandsche za ken, de nationale archieven en de Nationale Bank over gebracht zijn. De Servische regeering blijft echter voorloopig te Nisj. Nu de Bulgaren Wranja hebben ingenomen, de.spoorwegverbinding Nisj-Saloniki 'dus is verbroken, en zij noordelijker pogen Nisj van Pirot te scheiden, worden dus maatregelen genomen om vei ligheid te zoeken in Monastir, dat dicht bij de Griek- sche grens is gelegen. De Oostenrijkers en Duitschers, die Servië waren binnengedrongen schoten alleen ten zuiden van Bel grado matig op, maar maakten ten westen en ten oos ten daarvan nog geringere vorderingen. Een Berliju- •iclie mededeeling vertelt ons thans, dat behalve aan den hardnekkigen tegenstand, dien de Serviërs bieden, iit moet worden toegeschreven tan aanhoudende re gens, welke de operaties in Macwa, d. i. in het lage moerassige gebied in den uitersten noordwesthoek „iet wat vertrage Thans heeft men de stad Obremwats (aan de Save) veroverd. Verder werden er ten zui den van Belgrado en van Semendria eenige stellingen genome,i. Het is duidelijk, dat de troepen iü Noord- Servië oen opmarsch van de troepen van veldmaar schalk von Mackensens Weten te vertragen. Er zijn overigens met betrekking tot de gebeurte nissen in Servië vele vage en tegenstrijdige berichten, waai van verscheidene met belangrijke vertraging overkomen. Eigenaardig is het, dat Rusland, hetwelk Bulgarije het bekende u'.dmatum zond, het rijk van Tsaar Fer dinand nog niet dm oorlog heeft verklaard. Het heet te gisteren, dat de oorlogsverklaring zou samenvallen met de uitgifte van een manifest van Tsaar Nikolaas. Dit manifest is thans verschenen. De Tsaar doet we ten, dat hei verraad van Bulgarije aan de Slavische zaak, dat sedert het begin van den oorlog met trou weloosheid werd voorbereid, ofschoon het onmoge lijk scheen, toch een feit is geworden. „De Bulgaarsche troepen, zoo heet het verder, heb ben een aanval gedaan op onzen trouwen bondge noot Servië, dat uit velé wonden bloedt door een strijd tegen een sterkeren vijand. Rusland en de. groote mogendheden, die onze bond- genooien zijn, hebben getracht de regeering van Fer dinand van Koburg te weerhouden van dien noodlot- tigen stap. De verwezenlijking van de oude wenschen van Bul garije, de annexatie van Macedonië, was aan het land verzekerd op een andere wijze, in overeenstemming met de belangen van het Slavisme. Maar baatzuchtige geheime berekeningen, geïnspi reerd door de Duitschers, en de broederhaat jegens Servië hebben de overhand behouden.. Dc Buigaren, onze geloofsgenooten, eerst sedert korten tijd bevrijd van de Turksche slavernij door de liefde en het bloed der Russen, hebben zich openlijk geschaard aan de zijde van den vijand van het christe lijk geloof, het Slavisme en Rusland. Het Russische volk aanschouwt met smart het ver raad van Bulgarije, waarmede het tot in den jongsten rijd zoo nauw verbonden was, en met een bloedend hart begint het den strijd tegen het land, van den ver ader van de Slavische zaak, wiens gerechte straf het Lu God in handen geeft." De Engelsche en Russische gezant hebben aan den minister-president Zaïmis medegedeeld, dat hunne re geeringen het niet eens zijn met de opvatting, welke de Grieksche regeering heeft van haar verbondsplich- ten jegens Servië. De Grieksche generale staf is te Saloniki aangekomen en de koning wordt daar ver wacht. Zijn daar ernstige dingen op til? Aan de Dardanellen is de Engelsche generaal lan Hamilton vervangen door generaal sir Charles Mon ro. Engelsche bladen verzekeren, dat deze expeditie met kracht zal worden doorgezet. Zij melden, dat, dank zij de volkomen beheersching der zeeën en de uitnemende scheepsindustrie naar deze streek moni tors konden worden gebracht, nieuwe, platte vaartui gen, waartegen Duitsche onderzeeërs niets kunnen uitrichten en die met 35 cM. geschut bewapend zijn, waarmede 27 K.M. kan worden geschoten. Reeds speelden deze schepen een belangrijke rol bij de troe penlanding in Augustus en de verwachting wordt uitgesproken, dat zij verder goede diensten zullen bewijzen. Engelsche onderzeeërs hebben nu blijkbaar in de Oostzee de rol der Duitsche in de Noordzee overgeno men. Zoo is thans de Hamburgsche Pemambuco, op reis naar Duitschland met een lading ijzererts en groot 8000 ton getorpilleerd en de Söderham (1200 ton, geladen met hout en was) eveneens. Het stoom schip Scotia" van Stettin, naar deze haven op weg met een lading ijzererts, ontkwam aan een aanslag van een Engelschen onderzeeër, doordat het een Zep pelin waarschuwen kon, bij welker verschijning de onderzee-boot dook en verdween. Op het Oostelijk front blijven de Russen successen behalen aan de Styr, waar zij eenige dorpen namen en de Oostenrijksch-Duitsche troepen verdreven en ve le gevangenen maakten en mitrailleuses veroverden. Tenslotte zij aangeteekend, dat de Engelsche minis ter-president Asquith een maagcatarrh heeft en daar door gedwongen is enkele dagen volstrekte rust te nemen. In zijn plaats deelde minister Lloyd George in het Lagerhuis in antwoord op een desbetreffende vraag mede, dat de verbondenen overleg plegen op welke wijze Italië het best medewerken kan om Servië of de aigemeene zaak te helpen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: De Duitschers deden in den loop van den nacht drie aanvallen met handgranaten in het Bois-en-Hache. On ze infanterie, die krachtig bevestigd is in de onlangs veroverde stellingen, sloeg met steun der batterijen tel kens den aanval volkomen af. Ten zuiden van de Somme was het wederzijdsch geweervuur heftig in den sector Lihons. In Champagne hadden eenige gevechten plaats met bommen en mijnen ten oosten van de hoeve Navarin. Trommelyuur van de Fransche artillerie op de vijande lijke batterijen maakte een einde aan het heftige bom bardement door de Duitschers tegen de stellingen bij Eparges gericht. Een groep Fransche vliegtuigen bombardeerde in d£n nacht van 17 op 18 October het Duitsche vliegter rein bij Urlioncourt, ten noordoosten van Chateau Sa- lins. De loodsen werden, naar duidelijk werd waar genomen, vernield. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK'FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Leger groep v. Hindenburg: Ten zuiden van Riga bestorm den de Duitsche troepen verscheidene Russische stellin gen en bereikten de Duna ten oosten van Borkowitsch. Een officier en 240 man werden gevangen genomen en twee machine-geweren buitgemaakt. Een aanval der Russen ten noordwesten van Jakofo- stadt werd afgeslagen. In de buurt van Smolwy werd een Fransche biplan die door een Russischen kapitein van den staf bestuurd werd en gewapend was met een Engelsch machinege weer, door een onzer oorlogsvliegtuigen naar beneden geschoten. Legergroep v. Linsingen: De gisteren vermelde ge vechten aan de Styr nemen een voor ons gunstig ver loop. Het Oostenrijksche legerberlcht luidde gisteren De Russen zetten gisteren hunne aanvallen in het moeras- en woudgebied van de Beneden-Styr voort. Bij het ten noordwesten van Derazno liggende dorp Boguslawka bestormde de vijand driemaal tevergeefs de stelling van een Honved-divisie, maar werd door vuur en in een gevecht van man tegen man op de vlucht geslagen. Hij liet drie officieren, 500 manschappen en twee machine-geweren in onze handen. Ook een over Kulikowice voorwaarts dringende divisie werd naar den rechteroever teruggeslagen. In de streek van Czartorysk kreeg de vijand voet op eenige punten aan den westelijken oever van de Styr. Daar wordt nog gestreden. Ten noorden van. Rafalofka deden de vijanden even eens aanvallen met een sterke legermacht. Zij werden echter afgeslagen en wij namen 100 man gevangen. Overigens bleef de toestand in het noordoosten on veranderd. AAN HET ITALIAANSCH—OOSTENRIJKSCHE FRONT. De gevechten aan het Isonzo-front nemen toe in om vang. Gisteren werd op onze stellingen aan den Krn, aan het bruggehoofd van Tolmein, bij Tonale en Rava, op het bruggehoofd van Görz en het plateau van Doberdo door den vijand een zeer sterk geschutvuur geopend, dat tot den avond voortduurde, in enkele sec toren zelfs gedurende den nacht. Onder bescherming van dit vuur ging de Italiaansche infanterie op een groot aantal plaatsen tot den aanval over. Aan den Krn en den Mrzli Vrh en voor de stellingen aan het bruggehoofd van Tolmein liepen al die aanvallen dood op ons infanterie- en machinegeweervuur en ons flan- keerend geschutvuur. De vijandelijke infanterie vluchtte met zware verliezen terug naar hare loopgra ven. Hier en daar hief zij de kreet „avanti" aan, ech ter zonder hare dekkingen te verlaten. Een aanval op den Monte Sabotino ten. westen van Salcano en op de stellingen bij Peteano, om welke in de laatste dagen hevig werd gestreden, werd eveneens afgeslagen. Ook hier leed de Italiaansche infanterie groote verliezen. Aan het Karinthische en Tiroolsche front duurt de activiteit van de vijandelijke artillerie voort. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van het leger van generaal v. Kövess bij de legergroep Mackensen werd de stad Obrenovac genomen. Ten zuiden van Belgrado bereikten de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen, na gevechten te hebben geleverd, de hoogten ten oosten van Vranic, ten zuiden van Ripanj ten zuiden van Grocka aan de Donau. Het leger van Von Oallwitz veroverde met den rech tervleugel de streek ten westen van Seone en de plaat sen Vodanje en Mala Krsna. Het hoogterrein bij Lucica en ten zuiden en ten oosten van Bozerac tot Mistejenovaz werd den vijand ontrukt. Het leger van generaal Bojadjef drong voort in de richting van Zajecar. Knjazevac over Inawo en in de richting van het keteldal van Pirot. Andere Bulgaarsche troepen namen Vranje en over schreden meer naar het zuiden reeds de linie Egpri Palanka-Istip. Het Oostenrijksche tegenbericht meldde gisteren: De legers der bondgenooten maakten ook gisteren overal vorderingen. Macva is grootendeels iu onze handen. De aan weerszijden van de monding van de Kolubara aangekomen Oostenrijksch-Hongaarsche troepen namen te middernacht de stad Obrenovac en de hoogten ten zuidoosten van die stad. De van Belgrado naar het zuiden voorwaarts drin gende troepen kwamen bij de vervolging van den vij and tot voorbij Riponj." Een Oostenrijksch-Hongaarsche colonne nam stor menderhand met de bajonet den Zigeunerberg ten zuiden van Grocka en rkeeg verbinding met de aan weerszijden van de Beneden-Morawa met succes voort- rukkende Duitsche troepen. In de .driedaagsche gevechten om den Avala en de stellingen ten noordwesten van Grocka werden door onze troepen 15 Servische officieren en 2000 man schappen krijgsgevangen gemaakt. De Bulgaren ontrukten den vijand de eerste ver sterkte linie ten oosten van Pirot en drongen door tot in de streek van Vranje. UIT HET LAGERHUIS. Het Lagerhuis was gisteren stampvol met het oog op mogelijke politieke incidenten; er gebeurde echter niets bijzonders. Sir Edward Carson, de afgetreden minister, was niet aanwezig en minister Lloyd George beantwoord de verschillende vragen, die eigenlijk aan den heer Asquith waren gericht. Deze was echter wegens ziekte afwezig. De afgevaardigde Dalziel vroeg of de Italiaansche troepen met de Fransche en Engelsche zullen samen werken in Servië. Daarop antwoordde minister Lloyd George dat de wijze, waarop Italië het krach tigst kan medewerken door steun aan Servië of aan de aigemeene zaak, door dfe geallieerden overwogen wordt. (Toejuichingen.) Tennant, parlementair ondersecretaris voor oorlóg, deelde mede, dat er in September ongeveer 25.000 Engelsche krijgsgevangenen in Duitschland waren. HET VERDRAG MET SERVIë. Naar Reuter uit Athene meldt, hebben de Engel sche en Russische gezant den Grieksehen minister president, Zaïmis, er van in kennis gesteld, dat hun regeeringen niet instemmen met de uitlegging, welke door de Grieksche regeering aan bet verdrag met Servië gegeven wordt. LUCHTDRUK TER BESCHERMING VAN OORLOGSSCHEPEN.. Een bekend' ingenieur 'heeft onlangs een vinding ge daan, die vooral in dezen oorlog veel waard zal blij ken. Deze vinding maakt het mogelijk het door een lek naar binnen dringende water d'oor middel van sa mengeperste lucht weer naar buiten te drijven. Hier voor wordt het heele schip in verschillende „saam- geperste luchtzones" verdeeld. De sterkste druk wordt uitgeoefend in dte lek geworden afdeeling, ter wijl in de verder afgelegen ruimten de druk lang zaam vermindert. De aan- en afvoer van de samen geperste lucht heeft plaats door de ventilatiebuizen van de afdeelingen. Bij brandgevaar zou men door die leidingen een onbrandbaar gas kunnen voeren, en zoo het vuur snel onderdrukken. KORTE BERICHTEN. Een trein met herstellende gewonde Fransche soldaten is bij de tunnel van St. Privat ontspoord, ten gevolge van het breken van een koppelstang. Er zijn reeds 17 dooden en talrijke gewonden onder de ver nielde wagons vandaan gehaald. In het vestinggebied van Krakau is met den wederopbouw begonnen dér om strategische redenen vernielde gebouwen. De Orde van St. Oeorge vierde klasse is ver leend aan grootvorstin Olga, dochter van den Russi schen 'tsaar, voor moed en toewijding bij het verbin den dér gewonden onder het artillerievuur van den vijand. Men veronderstelt, dat de Engelsche trawler „Devonian" op 8 September in de lucht is gevlogen. Volgens een gisteren te Londen uitgegeven bulle tin lijdt de Engelsche minister Asquith aan een aan val van darmcatarrh, welke eenige dagen van abso lute rust noodzakelijk maakt. VERBODEN GROENTEN UITVOER. Verboden is de uitvoer van alle groenten in gezouten of gedroogden toestand of op andere wijze verduur zaamd, welke in verschen toestand niet mogen worden uitgevoerd en voor zoover de uitvoer daarvan niet reeds verboden is. BETUIGING VAN LEEDWEZEN. Met betrekking tot den op 29 Juli door een Duitsch vliegtuig gepleegd'en aanval op het Nederlandsch mo torvaartuig Comelis, op de Noordzee, wordt van be voegde zijde vernomen dat, terwijl de voorstelling der feiten zooals dte van Duitsche zijde wordt gegeven blijft verschillen van die van den gezagvoerder der Comelis, en met name van Duitsche zijde wordt vol gehouden dat het vaartuig de Nederlandsche vlag niet voefde maar dteze eerst vertoonde na 'den aanval, de Duitsche regeering niettemin aan de Nederland1- sche regeering haar opreCht leedwezen heeft betuigd wegens het gebeurde. METAALBEWERKERS. De landelijke Federatie van metaalbewerkers en aanverwante vakken bespreekt in een circulaire aan de metaalbewerkers den Regeeringsmaatregel, waarbij aan metaalbewerkers het vertrekken naar het buiten land werd belet. Hiertegen wordt in deze circulaire met kracht ge protesteerd, terwijl er voorts gezegd wordt. Nu wij op een dergelijke wijze belet worden voor Aanvang NOVEMBER 1915 van den Onderwijsvakkenvoortgez. onderwijs in Ned. taal en rekenen, verstellen en naaien van onderklee- ding, cost.-naaien, teekenen, fr. handwerken, strijken en vouwen der wasch en eenv. boekhouden. Leeftijd van toelating boven 12 jaar. Schoolgeld f 25 per jaar, voor minvermogenden 20, 1 10, 12, f 10 en 1 4. 20 lessen voor I 25, 2 schooltijden per week fijne keuken inbegrepen, 40 lessen f 40. 20 lessen voor 4, in 2 termijnen te voldoen 1 avondles per week. 40 lessen voor 25, 2 schooltijden per week. Bij voldoende deelname: 1 uur per week15 per jaar. pl.m. 4 lessen 1 maal per weekf 1 per cursus. Verder worden gegeven cursussen in teekenen, nnttlge en fraaie handwerken en strijken. Aangifte voor alle cursussen op dinsdag 10 en vrijdag 22 Oct. van 10—12 en 2—4 uur in het Bnrgerweesknis. Inlichtingen worden verstrekt door de directrice J. F. BEUMER. ons en de onzen 'n beter bezoldigde betrekking te krij gen, nu dan ook als één man ons georganiseerd en. de eisch gesteld, dat onze loonen met minstens 35% verhoogd moeten worden, met andere woorden, dat onze inkomsten minstens zooveel verhoogd moeten worden evenredig aan de stijging van de prijzen der levensmiddelen en benoodigdheden. GEWEIGERD. Als bewijs, dat er een sterke pressie wordt uitge oefend op den Neder lan dschen handel schrijft de Tijd, kan dienen, dat enkele dagen geleden verschil lende 'handelaars door vertegenwoordigers eener Eu- ropeesche neutrale mogendheid werden gepolst, of zij bereid waren, den geheelen Nederlandsdien stapel van zeker voornaam levensmiddel te verschaffen tegen een zeer ver lokken dm prijs. De vraag werd ontken nend beantwoord, omdat niet kon worden voldaan aan den eisch. betaling of deposito voor de te leveren par tijen vooraf en in goud. „DE SCHURKEN VAN EUROPA." Dinsdag 2 November zal de hoofdredacteur van de Telegraaf voor de arrondissements-rechtbanlc alhier te rechtstaan, ter zake dat hij in De Telegraaf van 16 Ju ni 1915 geschreven heeft: „In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben. Enz." Mr. J. Kappeijne van de Coppello zal de verdedi ging voeren. MELK. Aan den Minister van Landbouw is door B. en W. van Rotterdam een schrijven gericht, waarin in de eerste plaats omschreven wordt de belangrijkheid der plaats welke de melk, dte melkproducten en de uit melk bereide spijzen in de volksvoeding innemen, niet het minst waar het betreft zieken, zwakken en kinderen. B. en W. achten het dan ook volstrekt noodig dat maatre gelen genomen worden om te zorgen dat dit voedings middel in ruime hoeveelheid binnen onze grenzen voor de consumptie beschikbaar is tegen prijzen, welke zich niet hooger boven de normale verheffen dan inder daad voortvloeit uit eventueele stijging in de onkosten der productie. B. en W. zullen gaarne gevolg geven aan' het adres der commissie voor de levensmiddelen door met de besturen van Amsterdam en Den Haag te overleggen of door de gezamenlijke colleges, die uit den aard der zaak leeken op dit gebied zijn, aan de Regeering om trent de te nemen maatregelen eenige wenk ware te ge ven, doch zij willen ook reeds nu zich tot den Minister wenden, overtuigd dat aan diens departement en dte hem ter zijde staande deskundigen ten volte is toever trouwd de beoordeeling van hetgeen moet geschieden om te voorkomen dat in een land met zoo reusachtige melkvoortbrenging als Nederland men zich ernstig zou moeten gaan beperken in het melkgebruik. GROSSIERS IN KAAS. Gisteren is te Amsterdam een vergadering gehouden van grossiers in kaas, welke vergadering uitgeschreven was door het voorloopig comité, bestaande uit binnen- landsche grossiers in kaas, ingeschreven bij het Rijks- controlebureau. Het doel van deze vergadering waa het oprichten van een vereeniging van grossier». Naar de voorzitter, de heer N. van Vliet, mededeelde, bestaat er wel een vereeniging van exporteurs en gros siers in kaas, doch de grossiers vonden voor hun be langen beter dat zij een eigen vereeniging oprichtten. Het had ontstemming gewekt, dat deze vereeniging bij het Rijks Centraal Bureau was vertegenwoordigd door twee exporteurs. Naar aanleiding van dezelfde over wegingen was 14 dagen geleden te Amsterdam een ver eeniging opgericht, doch door een der aanwezigen werd betoogd, dat deze vereeniging een Amsterdamsch cachet draagt. Hierover ontspon zich een discussie, waarna de ver gadering zich uitsprak tot aansluiting bij de bestaande te Amsterdam gevestigde Nederlandsche Vereeniging voor den Binnenlandschen Kaashandel. (Tel.)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1