DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vaa hst westelijk oorlQgstsrrelD. Van liet oostelijk ooilogsterreln. Van bet zuidelijk oorlopterreln. LANDWEERLANDSTORM en MILITIE. Uitbetaling vergoeding No. 248 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden ft—, tr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIWs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. VRIJDAG 22 OCTOBER. TARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 22 October. Het begint er voor de Serviërs slecht uit te zien. De Bulgaren maken belangrijke vorderingen. Men weet, dat het plan der Duitschers, Oostenrijkers en Bulgaren in hoofdzaak neerkomt op een gemeen- schappelijken en gelijktijdigen inval in Servië met Nisj als hoofdrichtingspunt en de inbezitneming van den spoorweg Belgrado-Nisj-Pirot-Bulgaarsche grens als hoofdobject, voorts als neven-objecten het afsnij den van de verbindingen van Servië over Griekenland met de Fransch-Engelsche troepen te Saloniki en van Servië over Roemenië met Rusland. Dit plan wordt thans uitgevoerd en met succes. De Oostenrijksche troepen zijn Sabats binnengerukt en de Serviërs hebben de geheele vlakte van Macwa, de noordwest-hoek van hun rijk dus, moeten ontruimen. Verder westelijk dringen de vijandelijke legers steeds dieper in het Servische gebied binnen. Ten zuiden van Belgrado, aan de Koloebara, gaat het nog niet snel, maar langs de Morawa schiet men beter op; daar kan men thans langs evenwijdige wegen opruk ken. De Bulgaren behalen snelle successen in het Oos ten. Zij drijven in de eerste plaats de Serviërs van Roemenië weg. En zuidelijker gewagen zij zelfs van een offensief, dat met bliksemsnelheid wordt doorge voerd. Inderdaad komen ze zoowel in de richting Nisj als in de richting Uskjub vooruit. Wij zullen daarom trent maar niet in bijzonderheden treden de plaats namen zijn zoo lang en zoo lastig! en ook niet lang stilstaan bij al de hoeveelheden tabak, hooi enz. welke genomen werden, maar enkel het feit van voor uitgang constateeren. En hieraan toevoegen, dat de Bulgaarsche vorderingen ons van dien aard lijken, dat de Servische verbindingen zijn afgebroken. De Serviërs zullen een of meer legergroepen der Bulga ren, die over zoo'n breed front opereeren, kunnen verslaan, maar zij zullen vermoedelijk geen verbin ding meer krijgen met de Fransch-Engelsche hulp troepen. Het Engelsche blad de Morning Post wijst er dan ook op, dat het er naar uitziet alsof de terug tocht voor de Servische hoofdmacht op Monastir en de Grieksche grens reeds afgesneden is. Het blad ver klaart, dat de versterkingen van de verbondenen veel geringer in aantal zijn dan enkele dagen geleden is geseind en het meent, dat alles hiervan afhangt van de vraag, of sterke Engelsch-Fransche versterkingen deze week kunnen landen om tegen het midden der volgende week naar het front te gaan. Gemeld wordt voorts, dat de verwachte Engelsche beschieting van de Bulgaarsche haven Dedeagatsj is uitgesteld, ten einde te kunnen samenwerken met de Russische vloot. Wellicht dat de operaties der verbondenen in niet geringe mate worden vertraagd door de houding van Griekenland. Men hoopt, door dreigement en door geschenk, Gri eken land's toetreden alsnog te verkrij gen, hoewel Italië alles behalve gunstig gestemd moet zijn jegens het Engelsche aanbod, om Cyprus af te staan, omdat Italië's levensbelangen in de Middel- landsche Zee hierdoor worden bedreigd. De positie van het Engelsche ministerie is nog steeds onzeker. De Daily Chronicle houdt vol, dat er een samenzwering tegen het kabinet bestaat met het doel om de ministers Asquith, sir Edward Grey en Balfour te wippen. Het lijft ook minister Lloyd George bij de „raddraaiers" in en vindt diens hou ding merkwaardig. De Chronicle is evenwel over tuigd, dat de samenzwering mislukken zal. Op he Oostelijk oorlogstooneel hebben de Russen een tweetal overwinningen behaald. Zij hebben in Wolhynië een deel der legergroep von Linsingen een eind achteruitgeslagen en ten zuiden van het Pri- pet-gebied eenige dorpen veroverd. Blijven hun aan vallen succes hebben, dan kan de positie der Duit schers en Oostenrijkers hier ernstig bedreigd worden. Tenslotte zij een Reuter-telegram vermeld, volgens hetwelk de Paus zich tot koning Albert heeft gericht om stappen te doen, die tot den vrede kunnen leiden, waarop Belgisch koning heeft verklaard, dat hij nooit het zwaard in de schede zal steken, zoolang zijn land in slavernij verkeert. De Heilige Stoel is zeer teleur gesteld over het resultaat van deze poging, zegt het telegram, dat we natuurlijk geheel voor rekening van het Engelsche nieuwsbureau moeten laten. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag Ten vervolge op het gisteravond gemelde bombarde ment ten oosten van Reims, op een front van acht tot negen K.M., hernieuwden de Duitschers den aanval, die den vorigen dag in hetzelfde gebied was mislukt. Ondanks de krachtige artillerie-voorbereiding, waar van de intensiteit nog was toegenomen, en het ge bruik van verstikkende gassen, leden de Duitschers een nieuw échec. Driemalen poogden de aanvallers in de Fransche posities door te dringen. Gedecimeerd door het vuur van mitrailleurs en van de artillerie, moesten zjj den aanval staken voor het prikkeldraad- net. Zij konden nergens in de voorste Fransche loop- gravenlinie doordringen. In den nacht sloegen de Franschen eveneens een Duitschen aanval af op het bosch van Givehchy, ten noord-oosten van Souchez. In Lotharingen is een aanval, door den vijand on dernomen op een Franschen luisterpost ten oosten van Moncel, volkomen mislukt. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische staf deelde gisteren mede: Op ons westelijk front werden gisteren, in de streek ten zuid-oosten van Baranowitsj, na een onstuimigen aanval door onze troepen de Duitsche stellingen bij Ekimowitsji, Odokhostsjina, Noviki en Nagorna ge nomen. Wij maakten in den loop van den dag 85 Duitsche en Oostenrijksche officieren en 3552 soldaten gevangen en namen 10 mitrailleurs en een kanon. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: Ten noord-oosten van Mitau wonnen wij den Duna-oever van Bosko- witsj tot de monding van de Bersc. Wij maakten daar 1725 gevangenen en namen 6 mitrailleurs. Legergroep-Leopold van Beieren: Ten oosten van Baranowitsj werd een Russische aanval door een te genaanval afgeslagen. Legergroep-von Linsingen: Aan de Styr in de na bijheid van Tsartorysk nam het plaatselijk gevecht grooter omvang aan. Voor de Russische overmacht moest een deel der daar strijdende Duitsche divisie in een achterwaarts gelegen stelling teruggaan, waarbij eenige kanonnen, die tot het laatst in stelling waren gebleven, verloren gingen. Een tegenaanval wordt ondernomen. Te Weenen werd gisteren officieel medegedeeld: Ten westen en zuidwesten van Tzartorysk is ook gisteren den geheelen dag heftig gevochten. Ten zuid oosten van Kulikowice weerden de Oostenrijksch- Hongaarsche en Duitsche troepen sterke Russische aanvallen af. In de gevechten van gisteren aan de Styr zijn 1300 gevangenen gemaakt, drie mitrailleurs werden ver- meesterd. Bij Nowo Alekinez werd hedenmorgen vroeg een offensieve beweging van den vijand verijdeld. Overi gens niets nieuws. AAN HET IT ALIA AN SCH-OOSTENRIJ KSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aan het geheele zuidwestelijk front zijn gevechten in grooten stijl aan den gang. In Tirol mislukten gisteren talrijke sterke aanvallen der Italianen tegen onze vaste stellingen. Zoo sloegen onze troepen op de hoogvlakte van Vielgereuth eergistemacht zes aan vallen af en sloegen zij gisteren overdag den aan stormenden vijand driemaal af. Een zelfde lot trof daar een hedennacht met zeer sterke krachten ingezet te aanval van den vijand. Ook in de Dolomieten werden nieuwe Italiaansche aanvallen om de Col di Lana, aan den Monte Sief en bij de grensbrug ten zui den van Schluderbach afgeslagen. De vijand, die in deze streek reeds dagenlang zich inspant, kon nergens ook slechts het geringste succes behalen. Aan den Korinschen kam ten westen van het Wologermeer werd een aanval der Italiaansche Alpentroepen afge slagen. In het kustgebied verhoogde zich het vijan delijke artillerievuur tot uiterste hevigheid en het hield den geheelen dag aan langs het geheele Isonzo-front. Pogingen tot nadering van vijandelijke infanterie en technische troepen mislukten in het vuur van onze in fanterie en mitrailleurs. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: E>e verbonden troepen volgen over het geheele front den langzaam terugtrekken den vijand. Uit de sterk bevestigde stelling ten zuiden en ten oosten van Ri- panj zijn de Serviërs in zuidelijke richting gedreven. Onze voorhoede bereikte StepojewoLeskowatsj Bo- ba. Ten westen van den Morava drongen de Duitsche troepen over Selevatsj en Sarasrei, ten oosten van die rivier over Vlaskido en Rasanatsj vooruit, in de rich ting van Ranovatsj. De Bulgaarsche troepen strijden bij Negotin. Meer naar het zuiden bereikten zij den straatweg Zajecar Knjazewatsj. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: Onze troepen rukten Saxac binnen. De vlakte van Macva is van vijan ien gezuiverd. Het leger van ge neraal Von Kövess en de ten weerszijden van den Mo rawa ageerende Duitsche troepen dringen in nauwe aaneensluiting steeds dieper het Servisch gebied bin nen. Van de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen onder generaal Von Kövess rukte de westelijke groep op naar de hoogte van Kolabara tot in het mondingsge- bied van de Turya, terwijl de oostelijke groep ten zui den van Grocka onder gevechten de Roljalaagte over trok. De Bulgaren wonnen tusschen Zajecar-Knojzevatsj terrein in het Timokdal en naderen ten westen van Pi- rot de hoofdwerken op geschutstand. Een der Bul gaarsche legers bevocht eergisteren met vooruitge schoven troepen den uitgang in het bekken van Koe- manova en in .het Wardardal. DE VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. Naar Reuter gisteren uit Kaapstad meldde is er gisteren zeer druk gestemd in het geheele land. Te middernacht was het bekend, dat dertig unionisten, veertien leden der Zuid-Afrikaansche partij, vier le den der arbeiderspartij en een nationalist waren ge kozen. Te Potchefstroom waar de rebellie eigenlijk oor sprong vond werd de candidaat der Bothapartij gekozen met een meerderheid van vijftig procent. De arbeidersleider Cresswell is gevallen. Generaal Botha is te Losberg gekozen. KORTE BERICHTEN. Keizer Franz Joseph verleende den Turkschen grootvizier, prins Said Halim pasja, het grootkruis van de Stephanusorde. De „Echo de Paris" meldt, dat bij de ontploffing in een fabriek te Parijs 37 menschen gedood, 52 ge wond werden. Een groote oliefabriek te Marseille is in vlam men opgegaan. De schade bedraagt 400.000. Het huwelijk van president Wilson en mevrouw Galt zal op 20 December worden voltrokken. Van Fransche zijde wordt bekend gemaaakt dat vijftig volledig uitgeruste ambulances geheel verloren zijn gegaan doordat het schip, waarmee ze werden vervoerd, door een Duitschen onderzeeër is getorpil- leerd. De Kölnische Ztg. meldt, dat het eerste ijzeren geld nu in Duitschland in omloop is gebracht. In de zwavelgroeven bij Caltanissetta, op Sici lië, is brand ontstaan. Veertien arbeiders zijn in dfe dampen gestikt, 36 bekwamen verwondingen, terwijl er nog 6 worden vermist. Berichten uit Texas melden, dat een bende Mexi canen een aanval gedaan heeft op een Amerikaansch grensdorp, waarbij drie Amerikaansche soldaten ge dood werdén. UITVOER VAN KAAS. De Minister van Landbouw, overwegende dat het wenschelijk is een overzicht te verkrijgen va; de in Ne derland aanwezige voorraden kaas, heeft bepaald, dat met ingang van 24 October vergunningen tot uit voer van kaas voorloopig niet meer worden verleend en dat met ingang van dienzelfden datum op de be reids verleende vergunningen tot uitvoer van kaas geen uitvoer zal mogen geschieden. Kaas, welke op bovenvermeld tijdstip het land niet heeft verlaten, mag niet meer worden uitgevoerd. UITVOER VAN EIEREN. Men weet, dat'de uitvoer van eieren gedeeltelijk ver boden is. Zelfs als de Minister zijn aanvankelijk uit gevaardigd verbod had gehandhaafd, zou hij nog wei nig succes met zijn maatregel hebben gehad. Want de exporteur heeft zich al weer slimmer getoond dan de Minister. De eieren worden n.l. met gedeelten uitgevoerd; het eiwit in bussen, de dooiers in bussen. De Minister verbiede dus ook èn den uitvoer van eiwit en dien van dooiers. (Limb. K.) MARGARINE, LIJNOLIE, VETTEN. Door den territorialen bevelhebber te Assen is aan de stationchefs te Coevorden, Emmen en Nieuwe- schans opgedragen, bij aankomst aan hun station van goederen, waarvan de uitvoer verboden is, alsme de van margarine, lijnolie en cocos- of plantenvet, wanneer de aanvoer in grootere hoeveelheden ge schiedt dan redelijkerwijze voor de geregelde behoef te der bevolking wordt geëiScht, daarvan dadelijk aan de militaire autoriteit kennis te geven. Deze zal dan beslissen, of aflevering mag geschieden, dan wel, die goederen op kosten van den afzender buiten het in staat van beleg verklaarde gebied moeten worden ge bracht. VERDUISTERING VAN MILITAIRE GOEDEREN. Te Ede is heel wat opschudding veroorzaakt door de ontdekking van een belangrijke verduistering van militaire goederen, meldt de N. Rott. Ct., waarbij zoo wel militairen als burgers zijn betrokken. Er heeft een groot aantal huiszoekingen plaats gehad, en bij niet minder dan 35 personen zijn goederen gevonden, o. a. eenige honderden militaire dekens, leerwerk, waarbij volledige paardentuigen, een groote hoeveel heid schoenen, enz. Op de markt werden o. m. eenige tientallen paardendekens gevonden, die reeds in de tweede hand waren overgegaan. De politie is den ge heelen dag in de weer en daarbij blijkt, dat de zaak steeds grooter omvang aanneemt. BINNENLAND. GEZANT REGOUT ONGESTELD. Naar vernomen wordt is mr. L. H. W. Regout, ge zant van Nederland bij het Vaticaan, ernstig onge steld. Ook het Departement van Buitenlandsche Zaken kreeg hiervan bericht. Gemengd Nieuws. DEMONSTRATIE VAN GREPPELPLOEGEN. Vanwege de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zullen op Woensdag 3 November 1915, vanaf 's morgens half tien, op de landerijen van de Proefzuivelboerderij in d'Ampten te Hoorn de greppelploegen in werking worden vertoond, die zijn aangegeven voor de door de Vereeniging uitgeschreven beproeving. UIT ANNA PAULOWNA. Woensdagavond kreeg het 6-jarig zoontje van den landbouwer J. P. Ruitenburg aan de Notweg al hier een trap van een paard met het noodlottig ge volg dat het in den afgeloopen nacht is overleden. UIT WIERINGERWAARD. Een droevig ongeval gebeurde Woensdagavond bij den heer Ruitenburg te Anna-Paulowna nabij Wie- ringerwaard. Een kleinzoontje van R. oud zes jaar kreeg onver wachts een klap van een paard waaxmede men juist uit het land was gekomen. Bewusteloos werd de knaap opgenomen en hij is Donderdagmorgen zonder weer bij kennis te zijn geweest aan de gevolgen over- leden UIT ZUID-SCHARWOUDE. De afdeeling Zuid-ScharwoudeBroek p 1 ngen- dijk van den A. N. G. O. B. hield gisteravond eene ledenvergadering in het lokaal van P. Schoenmaker. De voorzitter was verhinderd, waarom de vergade ring werd geleid door den vice-voorzitter. In het ope ningswoord werd medegedeeld, dat de groei der afd. zeer bevredigend is, wat grootendeels te danken is aan het door Ds. Damsté gesprokene op de onlangs gehouden opefalucht-samenkomst. De afd. telt thans pl. m. 100 leden. De propaganda-vergadering te Broek op Langendijk kon niet doorgaan, wegens wei gering door den burgemeester, niet wegens de rede van Ds. Damsté of voordracht van den heer Groot, maar meer om de muziek ten dienste van den voordra- De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de uit- keerlng der vergoedingenloopende over ket tijdvak van 16 tot en met 35 October, zal plaats hebben ten Stadhulze, op Dinsdag, 36 October a.s., voor zooveel de LA1TDWEEB en den LANDSTORM aangaat van 1011 uur en Voor zooveel de MILITIE betreft van 11—13 uur. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ger. Ook ging het zeer moeielijk daar een lokaal te krijgen, daar nu ook een kastelein weigerde, wiens voorbeeld nu door alle kasteleins op één na werd op gevolgd. De notulen werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. De afdeeling besloot tot aansluiting bij de Federatie te Alkmaar. Getracht zal worden een pro- paganda-Tooneelclub op te richten. De wintercam- pagne zal ingezet worden met een varieerend pro gram, op Zaterdag 27 November. Andermaal wordt Ds. Damsté verzocht, zoo ook de heer C. Groot. Medewerking is o. m. toegezegd van den heer en mej. A. KistLangendijk. Een tooneelstukje „Een Kleine Vergissing" zal worden opgevoerd. Eenige zangers zullen hunne medewerking verleenen. Een 8-tal jongedames zullen- aangezocht worden de inge zetenen te bezoeken voor den verkoop van kaarten. De gepensionneerdën zullen uitgenoodigd worden. Een en ander belooft een mooie avond te worden. Tot tij- delijken bode werd gekozen de heer D. Kist, daar de tegenwoordige in dienst moet. Hierna werd deze ge animeerde vergadering gesloten. DE MELKPRIJS. Tot nu toe was te Langweer de melkprijs bij de melkslijters nog steeds 10 cent per liter gebleven. Van elders hoorde men al prijzen van 12 tot 14 cent noe men. En ook spraken de slijters er van, dat de prijs van 10 cents eigenlijk moest worden verhoogd tot 15 cents. En allen moesten toestemmen, dat het voor hen niet langer kon, maar 15 cents voor één litertje melk, dat was toch ongehoord. Dat kon toch niet. En ge lukkig, het komt zoo ook niet. De coöperatieve boterfabriek aldaar heeft den inge zetenen de gelegenheid opengesteld eiken avond de melk voor den ouden prijs (10 cents) van haar te be trekken. Tot algemeene voldoening heeft deze „melk- verkoop" plaats. KORTE BERICHTEN. De belasting-beambten te Aalten hielden een persoon, aan, die er zeer dik en bezweet uitzag. Daar dit erg verdacht leek, werd de man gefouilleerd en toen bleek hij om zijn lichaam een dikke zijde spek te hebben. Zes Russen zijn te Valkenswaard over de Belgi sche grens gevlucht en door onze militairen'opgevan gen. Zij vertrokken naar den consul in Rotterdam. Door den arbeider v. d. Spek te Vlaardingen werd dezer dagen een arend geschoten. Het dier had een vlucht van 1.55 M. De uitvoer van nikkelen en bronzen pasmunt van het Koninkrijk der Nederlanden is verboden. Naar de Echo van het Zuiden meldt, heeft de militair, die thans in voorarrest zit, bekend de dader te zijn van den moord op J. van Biezen, Zondag 10 dezer te Raamsdonksveer gepleegd. Hij geeft voor uit zelfverdediging gehandeld te hebben. Te Weert is gisteren de opperwachtmeester-in structeur H., die van zijn paard gestort was, aan de bekomen hoofdwonden overleden. Naar uit IJmuiden wordt gemeld, zal de log ger „Noordzee V" bekend om het drama daarop afge speeld, dezer dagen van Grimsby naar Nederland worden gesleept. STADNIEUWS. KAAS-REVOLUTIE. Wanneer men bij het lezen van het woord „kaas revolutie" mocht meenen, dat er vandaag óp het Waagplein met gele kaasjes gebomd is, dan heeft men het mis. Het is alles heel stil en vreedzaam in zijn werk gegaan. Maar een revolutie was het deson danks. Men kan dit niet beter beseffen, dan wanneer men zich herinnert, dat Hildebrand als karakteristiek van de Alkmaarsche kaasmarkt vermeldt, dat geen boer zijn kaas weer meênemen wil of kan. Zelfs met cursieve letter vertelt hij, dat de boer ze moet ver- koopen, evenzeer als de kooplieden uit de eerste hand haar moeten inslaan. Welnu vandaag zijn haast alle aanvoerders in plaats van met een gevulde portefeuille (had men niet gehoopt een prijs van 105 te kunnen maken?) weer met een volle kaaswagen thuis gekomen. Het scheen aanvankelijk, alsof er heelemaal niet gehandeld zou worden. Om half tien, 'het uur van markt-opening, waren er slechts enkele handelaren aanwezig. De meesten bevonden zich in de bovenzaal van 't café „Central", om gezamenlijk te overwegen wat hun te doen stond, nu de minister zoo plotseling den uitvoer van kaas geschorst had. Hoe plotseling dit is ge schied, moge hieruit blijken, dat een lid van het cen- traal-bureau, die gisteren den geheelen dag in Den Haag over kaas-aangelegenheden had vergaderd, de juistheid van ons opzienbarend bulletin van gisteren in twijfel meende te moeten trekken, maar spoedig van zijn dwaling werd overtuigd. Het resultaat der besprekingen waarover hieronder meer was, dat een omroeper bekend maakte, dat den handelaren werd aangeraden niet te koopen en den boeren niet te verkoopen. Stil stond dus de markt. Nimmer is het er zoo rustig geweest. Sommige boeren bespaarden zich de moeite om hun kaas af te laden. De kaasdragers, die anders op dit uur al druk met hun sukkeldrafje bezig waren, slenterden rond, een taschman verzekerde, dat hij zijn geldzak volruimte had.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1