DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hat westelijk oorlsgstmln. fan het oostelijk oorlogsterreln. Van bet zuidelijk oorlogtalu. Uitbetaling vergoeding LANDWEED. LANDST0R1 eu MILITIE Ho. 249 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 Abonnementspriis per 3 maanden f 1.,fr, p, post f 1.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. ZATERDAO 23 OCTOBER NEDERLAND. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALKMAAR, 23 October. De Engelsche pens is en terecht verontwaar digd over de wijze waarop een Engelsche dame te Brussel is gevonnist en terechtgesteld, geslacht, zegt de Daily Chronicle. Deze dame was een Engelsche verpleegster, die zichzelve in dienst der menschheid had gesteld. Ook Duitsche soldaten had zij hun lijden helpen verzachten. Maar bovendien had zij Britsche, Fransche en Belgische soldaten geholpen over ons land naar Engeland te ontsnappen, nadat zij hen eerst verstopt had. De Duitsche overheid in België ont dekte dit,, miss Cavell, zoo heette de dame, werd voor den krijgsraad gedaagd, waarvoor zij een volledige bekentenis aflegde. Zij werd ter dood veroordeeld en enkele uren na het uitspreken van dit vonnis werd het voltrokken. De Amerikaansche legatie in Brussel had allereerst gepoogd de beschuldigde rechtskundige hulp te verschaffen, hetgeen geweigerd werd, haar verdediger moest een Duitsch advocaat zijn, die ove rigens, naar de Chronicle verklaart, zijn plicht schijnt te hebben gedaan, maar zelfs niet in staat gesteld was de beklaagde ivoren te ontmoeten. Den 11 den Octo ber telefoneerde de Amerikaansche gezant naar de Duitsche xegeerings-bureaux, waar men zeide, dat men h zou inlichten, zoodra 't vonnis uitgesproken zou zijn. Dat was om elf uur 's voormiddags. Doch reeds om 5 uur 's middags had de uitspraak plaats, terwijl de Duitsche overheid dit om 6 uur 20 nog ont kende en de Amerikaansche Legatie kwam eerst op in directe wijze achter de waarheid. De gezant was on gesteld, maar hij zond zijn secretaris, bij wien de Spaansche gezant zich voegde, met een krasse nota naar den vertegenwoordiger der Duitsche regeering, die tegen 10 uur eerst de feiten ontkende, ze daarna toestemde en zeide dat het doodvonnis binnen vier uur voltrokken zou worden. Ondanks de sterkste pro testen van de .Amerikaansche en Spaansche vertegen woordigers, werd dit plan uitgevoerd en te 2 uur des morgens werd miss Cavell geslacht, zegt de Daily Chronicle. Miss Cavell is als een heldin gestorven. De dood van deze heldhaftige vrouw, haar grooten moed, haar verheven berusting maken haar tot een martelares. Deze kleine, maar schokkende geschiedenis zal tot haa1 landgf looten en nun verbondenen méér spreken dan een belangrüke krijgsverrichting, zal meer haat opwekken, meer om wraak roepen, dan tal van andere gemelde wreedheden. Maar ook de onzijdigen kun nen hierbij niet onverschillig blijven. Men kan erken nen dat deze vrouw strafbaar was maar wie zal durven ontkennen, dat de straf in elk geval ver buiten de verhouding stond tot de begane misdaad? Hier geldt het weer een daad van militaire Duitsche over heden, die de openbare meening tegen hen in beroe ring moet brengen. Dergelijke gevallen zijn er stel lig veel meer voorgekomen, maar zij zijn nimmer zoo scherp belicht geweest en daardoor zoo aangrijpend geworden. Niet onwaarschijnlijk is de vreeselijke zaa'k-Oveil de laatste van dien aard. Immers er ston den nog andere vrouwenlevens op het spel, er waren nog meer doodvonnissen geveld, bij welker voltrek king echter minder haast scheen. De Spaansche en Amerikaansche gezant hebben gepoogd deze te redden en het doet goed te vernemen, dat de Nederlandsche gezantschapsraad zijn stem van protest bij de hunne heeft gevoegd. De Paus en de Koning van Spanje moeten zelfs een beroep op den Duitschen Keizer hebben gedaan en ook president Wilson deed desge lijks. Volgens een Times-bericht heeft Keizer Wilhelm Koning Alfonso medegedeeld, dat er gratie is ver leend aan gravin de Belleville, mej. Thulier en andere Belgen, die bij vonnis van den krijgsraad eveneens ter dood veroordeeld waren wegens het behulpzaam zijn tot ontsnapping van Engelschen en Belgen van den dienstplichtigen leeftijd uit België. Bevestiging van dit bericht is nog niet gekomen. Maar het is zoo goed als uitgesloten, dat deze machtige stemmen der neu tralen, die het geweten der menschheid vertolken, te vergeefs op het menschelijk gevoel een beroep zouden doen. De oorlog maakt wel hard en wreed, doch ze ker niet in die mate, dat er in de machthebbers geen greintje van menschelijkheid zal zijn overgebleven. Moge echter de heldhaftige dood van deze Engel sche vrouw en het protest, dat in naam der mensche lijkheid daartegen ingebracht is, den Duitschen over heden doen inzien, dat zijniet alleen tegen de mensch heid, niet alleen tegen den vijand, maar ook en vooral tegen het eigen volk gezondigd hebben, door de gru welijke, onvermijdelijke gevolgen van den oorlog te vermeerderen met een daad, welke te vermijden ware geweest en dus vermeden had moeten worden. Het belangrijkste oorlogsnieuws komt uit het Oos ten. De Russen hebben in de eerste plaats een overwin ning behaald bij Baranowitschy (een spoorwegknoop punt waar 5 lijnen samenkomen, ten oosten van het vaak genoemde Slonim). Daar werden 85 officieren, benevens 3552 soldaten gevangen genomen. Volgens het Duitsche communiqué is hier een Russische aan val door een Duitschen tegenaanval afgeslagen, maar men kan er op aan, dat er heel wat meer is gebeurd en dat prins Leopold van Beieren hier alles behalve for tuinlijk is geweest. In Russische militaire kringen hoopt men nu maar, dat de Duitschers genoodzaakt zullen worden dit gebied te verlaten, hetgeen van zeer veel belang zou zijn, daar hier de verbinding wordt gevormd tusschen de Duitsch-Oostenrijksche noorder- en zuiderfronten. Met belangstelling dient het verdere verloop der Russische operaties, welke op een kwetsbare plek der vijandelijke linie gericht zijn, te worden afgewacht. Een veeg teeken is ook, dat de legergroep van von Linsingen kanonnen verloor doordat Russische troe pen zich hebben kunnen plaatsen in den rug van de Duitsche artillerie-linie. Door een omtrekkende bewe ging schijnt generaal von Linsingen echter zijn posi tie te hebben gered, de Russen werden teruggeslagen en achtervolgd, waarbij 19 officieren en 3000 soldaten gevangen genomen werden. Ten noorden van Tamapol hebben de Russen een nieuw succes te boeken. Het Oostenrijksche front moest bij Nowo Alexinets over een breedte van 5 K.M. achteruit genomen worden, volgens het Ween- sche communiqué over een afstand van duizend pas, hetgeen een zeer twijfelachtige aanduiding is in een stafbericht Wanneer men nu nog weet, dat de Russen ook te gen de groep von Hindenburg aanvallend optreden, dan ziet men dus, dat zij bijna overal het offensief hebben, hetwelk hun reeds enkele niet onaanzienlijke voordeden heeft opgeleverd. Op het Westelijk oorlogstooneel vallen de Duit schers aan, zonder echter succes te behalen. De Serviërs komen hoe langer hoe meer in den knel, al hebben de Bulgaren te lijden van de slechte weersgesteldheid. Twaalf Engelsche en Fransche schepen hebben o. a. Dedeagatsj beschoten, volgens het Bulgaarsche legerbericht is dit niet van militaire beteekenis geweest. Griekenland heeft Cypres opnieuw afgeslagen. Dr. Dillon van de Daily Telegraph leidt uit belang rijke Grieksche troepenverplaatsingen af, dat de ver bondenen niet langer te hopen hebben op een sponta ne samenwerking met Griekenland en dat dit rijk reeds maatregelen neemt tegenover een blokkade door de verbondenen. Op het Oostenrijkseh-Italiaansch oorlogtooneel zijn de Italianen hun derde offensief begonnen, zonder dat hun dit tot dusverre veel baat gaf. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: De Duitschers beproefden gisteravond zonder eenig succes een 'aanval op de oostelijke en zuidwestelijke saillanten van de sterkte Givenchy. Zij werden ook zeer gemakkelijk teruggeworpen in het dal bij Souchez, waar zij beproefden vooruit te komen In Champagne hield het bombardement der Duit schers op zeer hevige wijze aan ten westen van Tahu- re, ten oosten van Mesnil en in de richting van Ville- sur-Tourbe. De Franschen beantwoordden het bom bardement door hun vuur, dat zichtbaar zeer groote uitwerking had op de Duitsche batterijen en loopgra ven. Door de ontploffing van een Fransche mijn in het Argonnen-woud werd een Duitsche post geheel ver nield. Een Fransch vlieger-escadrille bombardeerde het Duitsche vliegpark b|j Cunel, tusschen Maas en Moe zel. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: Krachtige Russi sche aanvallen tegen onze stellingen in ae meren- streek bij Sadewe ten oosten van Koszany werden af gewezen. Legergroep-prins Leopold van Beieren: Op een breed front vielen de Russen ten noordoosten, ten oosten en ten zuidoosten van Branowitsji aan, doch zij werden afgeslagen. Ten oosten van Branowitsji werden in een tegenaanval 8 officieren en 1140 man gevangen genomen. Legergroep-von Linsingen: Onze omvattende te genaanval ten westen van Tsartorysk had succes. Dq Russen werden weder teruggedreven. De vervolging is begonnen. Negentien Russische officieren en 3600 man gevangen genomen, een kanon en acht mitrail leurs buitgemaakt. Het gisteren gemelde verlies van onze kanonnen werd veroorzaakt doordat Russische afdeelingen door de naburige troepen braken en in den rug onzer ar tillerie-linie kwamen. Zes kanonnen gingen daarbij verloren. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In Oost-Gallcië was het rustig. Bij Nowo Alexinetz zetten de Russen hunne aanval len voort. Ons front werd wegens den druk van in aantal sterker troepen op een breedte van vijf K.M. 1000 schreden naar achteren verplaatst. Alle aanval len, die de vijand op deze nieuwe stelling deed, mis lukten, evenals de aanvallen op ons front ten oosten van Zalocze, ten gevolge van het kruisvuur onzer bat terijen. De gevechten aan de Styr namen in hevigheid toe. De Russen hadden met een sterke legermacht in de jongste dagen een wig in het front der Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen gedreven. Giste ren gingen wij, nadat reserves waren aangekomen, tot een tegenaanval over. De vijand werd bij Okonsk van drie zijden aangevallen en teruggeslagen. Zijn pogin gen om aan deze troepen lucht te verschaffen door aanvallen tien noordwesten van Tsjartorysk en in de richting van Kolki, werden door de Duitsche troepen verijdeld. De ten zuiden van Kolki strijdende troepen van ge neraal graaf Herberstein deden ten slotte een onver- hoedsehen uitval uit hunne loopgraven en sloegen den vijand op de vlucht, waarbij zij twee officieren en 600 man krijgsgevangen maakten. In het geheel zijn bij de nog niet geëindigde gevech ten aan de Kormin en de Styr sedert 18 dezer 15 Rus sische officieren en 3600 man gevangen genomen en 1 kanon en 8 machinegeweren buitgemaakt. Ook op onze troepen in Lithauen deed de vijand verschillende aanvallen, bij welke hij nu en dan tot in onze stellingen kwam, maar die alle volkomen wer den afgeslagen. De Russische staf meldde gisteren: Door een krachtigen onverhoedschen aanval in de streek van Novo Oleksinetz (30 werst ten noorden van Tamopol in Galicië) namen wij gisteren een ge deelte van de vijandelijke stellingen. Ook maakten wij ons meester van een gedeelte der vijandelijke stellingen in de streek ten oosten van Lo- puschno en ten noorden van Novo Oleksinetz. In den loop van den dag namen wij 148 officieren en ongeveer 7500 soldaten gevangen en maakten wij twee houwitsers en een groot aantal mitrailleurs buit. DE STRIJD TEGEN SERVI6. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Van de legergroep von Mackensen heeft het leger van von Köwess de linie Amajewo tot het Slatina- werk bereikt. Het leger van von Gallwitz drong tot Selewatsj, Slavonowatj en Fmovca door, en tot noor delijk van Ranovatsj. Het leger van generaal Bajadjeff dringt ten noor den van Knjazewatsj verder door. Andere Bulgaar sche afdöelingen hebben Komanovo bezet. Köprulu is genomen. Ten zuiden van Strumitza is de vijand over de Var- dar teruggedreven. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: Het offensief der bondgenooten vorderde ook giste ren overal. De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van von Kövess namen, voortdringend in de richting van de Kormajstelling de hoogte Slatina, die zich ten zuiden van de Ralja verheft. De aan weerszijden van de Beneden Marawa vooruitdringende Duitsche troe pen wonnen terrein ten noorden van Palaaka en Pe- trowasj. Wranja, Koemanowo en Veles in het War- dar-dal zijn in handen der Bulgaren. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Zoo als verwacht werd1, begon gisterochtend de algemeene bestorming door de hoofdtroepen van het Italiaansche leger van onze stellingen in het kustland'. Op dte Km, aan dfe stellingen van het bruggehoofd van Tol- mein, aan den rand van het Doberdo-plateau wordt met verbittering gestreden. De aanval op het Km- steunpunt werd met buitengewone zware verliezen af geslagen. Een tweede aanval liep dood in het vuur van onze dappere verdedigers. Het terrein voor de stellingen was met de lijken van Italianen bezaaid. Aan het bruggehoofd van Tolmein waren de vijan delijke aanvallen voornamelijk gericht op den Mrsli Vrk en het zuidelijk gedeelte van ons verdedigings- front. Alle aanvallen werden bloedig afgeslagen. Op enkele punten, waar de vijand doordrong tot in onze voorste linies, werd hij door een tegen aan val teruggeworpen. Ook hier leden de Italianen zeer zware verliezen. Aan den Monte San Michele drongen talrijke troe pen onze loopgravendekkingen binnen, maar door een tegenaanval werden zij er weder uitgeworpen. De vroegere stellingen zijn weder in onze handen. Na her haalde aanvallen gelukte het den Italianen ook in den zuidelijken sector binnen te dringen in onze loop graven. Geen hunner echter keerde terug. Het zuidwestelijk front van de hoogvlakte was even eens het tooneel van bloedige gevechten, die dikwijls tot een handgemeen werden. De vijand leed hier bui tengewoon zware verliezen Gedurende den afgeloo- pen nacht duurden de gevechten op het Doberdo- plateau met onverminderde hevigheid voort. In Karinthië werden zwakke aanvallen aan den Hodiweissenstein (Monte Peralba), in de. buurt van de Plöcken en in het Seebacfadal afgeslagen. In de Dolomieten stuitten aanvallen der Italianen op onze sterke stellingen. KORTE BERICHTEN. Volgens een Lloydsbericht zijn de Engelsche stoomschepen „Auk Iris" en „City of Berlin", die bij het begin van den oorlog te Hamburg werden vastge houden gisteren door de Duitschers in den grond ge boord. Een Wolff-bericht uit Athene meldde gisteren, dat een Oostenrijksch-Hongaarsche onderzeeër een Italiaansch stoomschip in den grond boorde. De Temps wijst erop, dat bij de keuring van de lichting 1914, zeer ongunstige getallen over het aan tal analphabeten in Frankrijk bekend zijn geworden. Aan Engelsche bladen wordt uit Stockholm ge seind, dat de verdeeling van de Nobelprijzen dit jaar evenals in 1914 waarschijnlijk zal opgeschort worden als gevolg van den oorlog. De Duitsche Keizer zond den president van den Rijksdag een antwoord op diens telegram van geluk- wenscbing ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan der Hohenzollemdynastie. Binnen enkele dagen kan de invoering van melk- kaarten te Berlijn worden verwacht. De koning van Engeland heeft tn een bood schap aan het volk, aangedrongen op het dienstnemen der mannen in het Engelsche leger. De „B. Z. a. M." meldt, dat dé regeeringsbepa- De Rnrgemeester van Allernaar brengt t kennis van belanghebbenden, dat de ni keering der vergoedingenloopende over het tl|«lvak van 16 tot en met 25 October, zal plaats hebben ten Stadhnlze, op Dinsdag, 26 October! a.s., voor zooveel de LMDWEEB en den LAAI)STORM aangaat van 1011 nnr en voor zooveel de MOLLITÏE betreft van 11—12 nnr. De Burgemeester voornoemd, Q. RIPPING. ling betreffende beperkt vteeschgebraik de volgende week te Berlijn in werking zal treden. Deuifslag der verkiezingen in Zuid-Afrika, is, naar Reuter meldt, tot nu toe als volgt: Zuid-Afri- kaansche partij 37; unionisten 36; nationalisten 21; „labour" 4; onafhankelijken 5.. Zeven en twintig uitslagen zijn nog onbekend. Het Pruisische ministerie van oorlog; heeft bevo len, dat in alle kazernes de petroleumverlichting door electrisch of gaslicht vervangen moet worden. De daarvoor vrij komende hoeveelheden petroleum zullen aan de burgerlijke bevolking ten goede komen. z Het Londensche politieverbod om vrouwen in dienst te nemen als conducteurs op trams en omnibus sen, is opgeheven. LANDSTORM. De landstormplichtigen die zijn ingeschreven voor de jaarklasse 1913, zullen op 8, 9 en 10 November in werkelijken dienst worden opgeroepen. BOTERCONSENTEN. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat op 23 October afgegeven boterconsenten nog zullen gel den tot en met 6 November 1915. 8TADNEMJW& PROTEST TEGEN DE VERKIEZING VAN NOTABELEN. Naar wij vernemen is er door eenige stemgerechtig de lidmaten der Ned. Herv. Kerk een protest inge bracht tegen de verkiezing van twee notabelen op 18 October 1.1. Het protest is gegrond op het feit, dat bij deze verkiezing is gebruik gemaakt van de kiezerslijst 1914, terwijl de nieuwe kiezerslijst reeds definitief was vastgesteld en ze krachtens artikel 4 van het regle ment onmiddellijk na haar vaststelling van kracht wordt. Voor deze handeling schijnen de kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente aansprakelijk te zijn. Nader wordt ons nog medegedeeld, dat de kerk voogden, toen er aanmerking op gemaakt werd, dat de nieuwe kiezerslijst slechts vier, in plaats van de vereischte zeven dagen voor de verkiezing ter visie had gelegen, maar besloten hadden om volgens de oude lijst te doen stemmen. DE MELKPRIJS. Maandag zal zeer tot leedwezen van de betrok ken melkverkoopers de prijs van de melk 13 cents bedragen. Men heeft de veronderstelling geopperd, dat de melk dadelijk ;oedkooper zou worden in ver band met het tijdelijk sluiten der grenzen voor kaas, een meening, welke echter onjuist is. Men heeft ons verder gevraagd, of de burgemeester hier niet tegen in zou kunnen gaan. Op het oogenblik is dit echter niet het geval en is het hoofd der gemeente even machteloos als ieder ingezetene. Wij hebben evenwel reden om aan te nemen, dat deze ongewenschte toestand niet lang zal voortduren. Zijn wij wèl ingelicht, dan is een desbetreffend regee- ringsbesluit heel spoedig te wachten, waardoor den burgemeesters de macht wordt gegeven een maximum melkprijs vast te stellen. EEN JUBILEUM. Naar wij vernemen zal de heer P. Pronk 1 Novem ber a.s. 25 jaar aan Noord-Hol landsch Landbouwcre- diet verbonden zijn. KO DONCKER'S SCHIMMENSPEL. Vrijdag a.s. komt Ko Doncker met zijn Schinur spel te Alkmaar. In „De Harmonie" zal hij i artistieke schimmen vertoonen, zijn verzen voordrag die zoo allergenoeglijkst van woord en keus, en r zelden verrassend zijn door hun onverwachte en ti fende moraal. De toepasselijke muziek van het ze goede orkest en de Schimmenvertooning werden ovei al elders zeer geroemd. Het oordeel van de pers over Ko Doncker en zijn schimmenspel is onverdeeld gun stig. Het is eens iets anders dan het gewone wat een winterseizoen brengt. De opvoeringen te Haar lem, Dordrecht, Leiden^ Utrecht, Amersfoort en Hil versum behaalden zooveel succes, dat weinigen te leurgesteld huiswaarts zullen keeren. Aanbeveling verdient het tijdig kaarten te nemen. Uitdrukkelijk wijzen wij er op, dat de opvoering om 8 uur begint en met om half negen, gelijk reeds werd geannonceerd. BENOEMD. De heer C. Kooij alhier is benoemd tot leeraar in het teekenen aan de avondteekenschool voor de Lan- gedijk en omstreken. SCHEEPSWERF EN MACHINIEFABRIEK „DE VOLHARDINO". TE WATER GELATEN. Heden zijn met goed gevolg te water gela-, ten aan de scheepswerf „De Volharding" alhier, 1 sta len motorboot genaamd „Egmond 4", lang 15.50 M., breed 3 M. Deze boot is gebouwd voor rekening van de heeren J. Kraakman en Co. te Egmond a. d. Hoef; 1 stalen motorboot, genaamd „Veldvrucht", lang 12.48 M., breed 3.04 M. Deze boot is gebouwd voor rekening van den heer J. Kant te Dirkshom. Tevens is de kiel gelegd voör een vracht-motorboot van 45 ton. „DE VERLOREN ZOON". Dinsdag zal in de Harmonie worden opgevoerd „de Verloren Zoon", een bijbelsch drama in 3 bedrij ven van den priester W. Smulders met muziek van pater A. Hansen. EL._

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1