DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlopterrele. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlogsterreln. No, 250 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 abonnementsprijs per 3 meenden fl.--.fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER 4 ZOON, Voortlam C9. Telefoonnr. 3. MiAIDAd 25 OCTOBER BELGIE. NEDEllLANl). ALKMAAR, 25 October. Op het Servische oorlogstooneel geschieden nog steeds de belangrijkste krijgsverrichtingen. Thans mel den de Bulgaren, dat zij na een heftigen strijd Uskjub hebben veroverd, de hoofdstad van oud-Servië in het Wardar-dal. De Bulgaren zijn hier opgetreden in het smalste gedeelte van Servië. De afstand van de Bul- gaarsche tot de Albaneesche grens bedraagt hier 140 kilometer, waarvan de Bulgaren thanst nog 50 K.M. moeten afleggen. Het is duidelijk, dat de snelle Bul- gaarsche opmarsch in deze streek voor de .Servische troepen, die in het noorden staan, wanneer ze zich zullen moeten terugtrekken, alles behalve aangenaam is. Bovendien hebben de Bulgaren in deze streek voor de troepen der groote mogendheden als het ware een grendel op de Servische deur geschoven. Waren die troepen tijdig gekomen, dan hadden ze die deur ge opend gevonden, thans zullen Zij zich eventueel den toegang met wapengeweld moeten verschaffen. Het resultaat van den strijd in dit deel van het Ser vische rijk kan aldus worden samengevat, dat de ver binding Saloniki-Nisj voor de verbonden troepen afgesneden i3 vermoedelijk zouden deze thans en kel langs den spoorweg Saloniki-Monastir te hulp kunnen snellen. Een officieel Fransch bericht zegt, dat de landing van Fransche troepen nog steeds voortduurt en dat „de Fransche troepen" er in ge slaagd zijn contact te krijgen met de Servische troe pen, Waar en hoe die voeling is verkregen, wordt echter niet vermeld, maar daarop komt het juist aan! Een nadere Fransche mededeeling zegt nog, dat Fran sche troepen den 21sten October slaags geraakt zijn met Bulgaren ten zuiden van Stroemnitza, waarbij het dorp Robrowo in Fransche handen bleef. De tweede belangrijke spoorweg in Servië, de lijn BelgradoNisj—Sofia, welke het verkeer tusschen Berlijn en Konstantinopel mogelijk moet maken. Om deze lijn in ongestoord bezit te krijgen, rukken de troepen van maarschalk v. Mackensen van den Donau naar het zuiden en marcheert het Bulgaarsche noor- derleger naar het westen. De afstand dezer troepen wordt eiken dag verkort Het leger van generaal v. Gallwitz is genaderd tot Palanka, een plaats, 50 K.M. van Belgrado gelegen, terwijl de Duitsche troepen oostelijker in het Mlawa-gebied bij Ranowak nog ver der in het zuiden zijn doorgedrongen. Het Bulgaar sche noorderleger, onder bevel van generaal Rogadjef bezet thans plaatsen op den westelijken Timok-oever. De afstand der Bulgaarsche en Duitsch-Oostenrijksche troepen bedraagt hier stellig niet meer dan 90 K.M. en al is het terrein hier vol moeielijkheden en al wor den de Bulgaren hier niet, zooals in Macedonië, door1 de bevolking als vrienden beschouwd, het oogenblik zal niet verre meer zijn, waarop een tactische samen werking tusschen beide legers mogelijk is. Zoo- als de zaken er thans voorstaan, lijkt de Servische verdediging, hoe hardnekkig ook gevoerd, hopeloos en zal de zoozeer gewenschte spoorwegverbinding weldra in het bezit der midden-mogendheden zijn. Aan woorden en toekomstbeloften hebben ze thans niets meer. Ook de indirecte verlichting, als wordt gebracht door het aanvallend optreden der Italianen en der Russen aan hun eigen fronten, baat niet veel. Het eenige, dat den Serviërs redding uit hun benar den toestand brengen kan, zijn veel troepen. En hoe langer die hulp uitblijft, hoe moeielijker het den hel pers zal vallen deze te verstrekken. Over dë beschieting van Dedeagatsj door het eska der der verbondenen wordt gemeld, dat deze Donder dag begon en Vrijdag werd hervat, dat er een hevige brand ontstond, dat er kazernes werden vernield, waarbij meer dan duizend Bulgaarsche soldaten wer den gedood, terwijl ook schade werd aangericht aan scheepvaart-inrichtingen en spoorwegbouwwerken. Zooals te doen gebruikelijk is de kleine oorlogvoe rende staatjes zien de kunst gauw van hun groote broers af! verzekeren de Bulgaren natuurlijk, dat de beschieting weinig te beteekenen heeft gehad. Vol gens een bericht uit Brindisi neemt een Italiaansch es kader deel aan de beschieting en de blokkade van de Bulgaarsche kust. Naar voorts verluidt, zullen de Russen binnen 14 dagen trachten op Üe Bulgaarsche kust te landen. Zij hebben thans met hun oorlogsschepen de Bulgaarsche haven Warna en Boergas beschoten, waaruit blijkt, dat ze de Zwarte Zee beheerschen, zoodat het trans port van troepen mogelijk is, ondanks de aanwezig heid van Duitsche onderzeeërs. Of Rusland echter troepen te missen heeft, of een landing niet te moeie- lijk zou vallen en of eventueel gelande troepen tot be langrijke operaties in staat zijn, zal echter nader moe ten blijken. Dat de Russen ook de golf van Riga nog steeds vol komen beheerschen, hebben zij getoond door troepen te landen op het noordelijkste puntje van het door de Duitschers bezette gedeelte van Koerland (Domesnas). Veel heeft die landing niet te beteekenen, de troepen zijn spoedig weer aan boord gegaan, maar deze klei ne actie bewijst de mogelijkheid van een operatie op groote schaal, welke den Duitschers, wanneer zij een groote troepenmacht in den rug kregen, heel wat on aangenaams zou kunnen opleveren. Volgens Engelsche berichten heeft een Engelsche onderzeeër bij Libau een Duitschen kruiser van het type-Prins Adalbert (een zusterschip van de „Frie- drich Karl", begin December van verleden jaar door de Russen in de Oostzee in den grond geboord, groot 9000 ton en gebouwd in 1903) getorpilleerd. Bevestiging bleef tot heden uit. Voor het overige luidt het Duitsche legerbericht over den stand van zaken in het Oosten weer wat gunstiger dan de laatste dagen. De legergroep-von Hindenburg heeft Illoekst ten noordwesten van Duna- burg bestormd en 18 officieren en 2940 minderen ge vangen genomen en de legergroep van prins Leopold van Beieren heeft in samenwerking met die van von Linsingen, Kolki weer bezet, welke plaats de vorige maand 15 K.M. achter het front lag. Dergelijke feiten brengen evenwel in den algemee- nen stand van zaken geen verandering. Volgens Engelsche berichten bevat een Ameri- kaansch blad het verslag van een onderhoud met prof. Delbriick, waarin deze zeide, dat de vredes voorwaarden die Duitschland hoopt te verkrijgen als president Wilson of de Paus als bemiddelaars optre den, o. a. omvatten den afstand van Oeganda en Fransch en Belgisch Kongo als een vergoeding voor de ontruiming van Frankrijk en België, en de beta ling van een schadeloosstelling aan Duitschland, die naar de hoogleeraar meent, door Engeland behoort te worden betaald. De heer Delbrück zeide dat president Wilson en de Paus spoedig vrede zouden kunnen tot stand bren gen. Dergelijke voorwaarden werden onlangs reeds in Duitsche bladen opgesomd. Daaraan werd toen toe gevoegd, dat de Engelsche regeering reeds te kennen had gegeven geen bezwaar te hebben tegen een inbe zitneming van den Kongo door Duitschland. Waar schijnlijk geldt het hier niets anders dan het oplaten van een proefballonnetje. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gisteren: De Duitschers trachtten gisteravond nogmaals een aanval te doen op het fort je in het bosch van Given- chy en de Fransche voorgeschoven posten in de buurt van heuvel 140. Nauwelijks echter waren zij uitge trokken, of zij werden gedecimeerd en genoodzaakt naar hunüe loopgraven terug te keeren. Dit is de achtste nederlaag, die binnen vijf dagen alleen op dit gedeelte van het front aan de Duitschers is toege bracht. Nog steeds levendig artillerie-gevecht ten zuiden van de Somme in de streek van Lihons, Canny, Ben- vranges. De Fransche batterijen hebben vernielende schoten gelost op de loopgraven van den vijand in Champag ne ten zuidoosten van Tahure, tusschen Maas en Moezel, ten noorden van Regniéville en in Lotharin gen in de omstreken van Embermesnil en Domèvre. Generaal French berichtte gisteren: In de laatste drie dagen heeft de artillerie ten zuiden van het La Bassée-kanaal groote bedrijvigheid betoond. Ook hebben gevechten met handgranaten plaats gehad. Op 22 October hebben vier onzer vliegers gevech ten in de lucht geleverd en de machines van den vij and tot dalen genoodzaakt of verdreven. Eén Duitsch vliegtuig viel onderste boven 'van een hoogte van 7000 voet in een bosch achter de Duitsche linies. Het Duitsche hoofdkwartier deelde gisteren mede: Ten noordoosten van Souchez werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Afdeelingen, die onze stellingen waren binnengedrongen, werden er onmiddellijk we- der uitgedreven. Vijandelijke vliegers wierpen zonder succes bom men op Ostende en het station van Noyon. Een Engelsche biplane werd in een luchtgevecht ten westen van §t. Ouentin naar beneden geschoten. De bestuurder en de waarnemer kwamen om het le ven. Duitsche vliegers deden met blijkbaar succes aan vallen op Engelsche kampen bij Abbeville en wierpen bommen op Verdun. Er werd waargenomen, dat sommige bommen doel hadden getroffen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische legerbericht meldde gisteren: In de buurt van Schwarden, ten westen van Schlock zijn verscheiden gevechten geleverd, die ech ter in den beiderzijdschen toestand weinig verande ring hebben gebracht. In de woudstreek ten oosten van het dorp O lay aan den weg van Mitau houdt het artillerie- en infan- terievuur aan. Aan den oever van de Duna ten zuiden van Ikskul gingen de Duitschers herhaaldelijk, maar zonder suc ces, tot den aanval over. Aan de rest van het front tot aan de Pripjet gebeur de niets van belang. De gevechten aan den linkeroever van de Styr du ren voort. In de gevechten bij Komarowo beneden Kolki en bij Kolki, maakten wij volgens nadere berichten nog 21 officieren en 600 manschappen krijgsgevangen en veroverden wij 17 mitrailleurs, acht bommenwerpers en twee zoeklichten. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: De bij Damesnaas gelande Russische troepen keerden, zoodra Duitsche troepen aanrukten, weder naar hunne schepen terug. Ten noordwesten van Dunaburg wierpen de Duitsche troepen den vijand met zware verliezen aan zijn zijde uit zijn stellingen bij Schlossberg en bestormden zij Illuxt. De Russen lieten 18 officieren, 2340 manschap pen, 10 machinegeweren en één mijnenwerper in han den der Duitschers. Legergroep-von Linsingen: Herhaalde aanvallen op de stelling der Duitschers aan het kanaal ten zui den van het Wyganofskoje-meer werden afgeslagen. In een tegenaanval werden twee officieren en meer dan 300 man gevangen genomen. Ten westen van Czartoiyk werden de vijandelijke stellingen bij Ko- marof genomen. Verscheiden tegenaanvallen der Russen werden afgeslagen. Drie officieren en 458 man werden krijgsgevangen gemaakt. Het Oostenrijksche stafbericht luidde gisteren: Bij Nowo Alexinetz heroverden wij de eergisteren ontruimde hoogten ten oosten van Lopuszna. Bij Czatorysk vorderen onze aanvallen. Bij Komarof werd de vijand teruggeslagen. Overigens is de toe stand dezelfde gebleven. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Italiaansche communiqué meldde gisteren: De Italianen behaalden opnieuw een succes in dé Ledro-vallei, waar zij doordrongen in het Bezzecca- bekken, een dorp en beheerechendé hoogten in het noorden namen. De zuidoostelijke helling van den Mrzl Vrn is geheel en al bezet. Op het Karetplateau heeft een groot gevecht plaats gehad, waardoor ten oosten van Poteano en bij Marcoltini terrein werd ge wonnen. Aan het Isonzo-front namen de Italianen gisteren 1003 man gevangen en maakten zij drie mi trailleurs en ander materiaal buit. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren meldde: De algemeene slag aan de Isonzo duurt, voort. Gisteren strekten de uitermate verbitterde infanterie- gevechten zich ook tot het bruggehoofd van Görz uit. Ete stormaanvallen van den vijand zijn weer overal met zware verliezen te pletter geloopen. De Italiaansche hoofdaanval werd door aanvallen van sterke strijdkrachten tegen het Tiroolsche front begeleid. De hoogvlakte van Vielgereuth en Lafraun staan onder hevig artillerievuur. Verscheidene Itali aansche infanterie-divisies doen aanvallen op het front in de Dolomieten. Hier zijn gisteren en eergis teren een aanval op de Col di Lana en een stelling van de Tre Sassi, twee aanvallen tegen Rufredo en vier aanvallen op onze linies ten Noorden van Sief en het Popeno-dal afgeslagen. Aan het front in Karinthië hébben slechts artille rie-gevechten en schermutselingen plaats gehad. In het bekken van Flitsch en in het Kmgebied on dernam de vijand gisterochtend' nog eenige vergeef- sche aanvallen. Daarop verflauwde de hevigheid van den strijd. Tegen het front van Mrzli Vm tot en met het brug gehoofd van Tolmino richten de Italianen nog steeds vertwijfelde aanvallen. In het bijzonder dte hoogte ten Noorden van Santa Lucia wordt onophoudelijk aangevallen. De Alpini drongen hier in een klein gedeelte van het front door. Een stoutmoedige tegenaanval van het 53ste en 86ste infanterie-regiment dreef er hen spoedig weer uit. Ook in den Isonzo-sector, tusschen de bruggehoof- den van Tolmino en Görz, waar vooral bij Plama hef tig werd gestreden, vermocht dé vijand nergens door te dringen. Voor net bruggehoofd van Görz misluk ten reeds eergisteren verscheidene aanvalspogingen tegen dén Monto Sabotino. Gisteren zijn, na zeer krachtige voorbereiding door de artillerie, zeer aan zienlijke Italiaansche troepenmachten tot den aanval op dezen belangrijken berg overgegaan en ook tegen Oslavia. De kansen schommelden heen en weer. De strijd duurde ook 's nachts voort en eindigde er mee, dat onze troepen alle stellingen volkomen in hun be zit hielden. Op den rand van de hoogvlakte van Doberdo duur de ae strijd in den sector tusschen Mainizza en den Monte Sei Busi met onverminderde hevigheid voort, terwijl in den Zuidelijken sector de dag en de nacht kalmer verliepen. De met versche troepen steedis weer opnieuw voort gezette aanvallen van den vijand mislukten volkomen. Het gelukte den Italianen slechts tijdelijk zich in eeni ge vooraan gelegen loopgraven te nestelen. Ons zoo dappere 30ste regiment won zijn stellingen echter tel kens terug door gevechten dit tot een handgemeen leiddén. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Het leger van generaal Kövess van de legergroep- Mackensen dreef ten oosten van de Lucavica de Ser viërs verder in oostelijke richting. Het leger van Gallwitz nam bij Palanka den zuidelijken oever van de Jasenica. Meer naar het westen werd de linie Rapenasj ten noorden van Petrovasj Ranowasj ondanks den hier en daar zeer hardnekkigen tegenstand der Serviërs be reikt. Uit het groot ftantal gesneuvelden, die door onze troepen werden begraven, blijkt welke zware verlie zen de Serviërs hebben geleden. Bij Oreowa zijn de troepen over den Donau getrokken en hebben zij de hoogte Slava Bozija genomen. Drie officieren en 70 man werden krijgsgevangen gemaakt. Het leger van Bojadjef maakte bij Prahovo een Russisch munitie-depot buiten en heeft halverwege Zajecar Kniazevasj aan den westelijken oever van de Ti mok bezet. Van de overige Bulgaarsche legerafdeelingen zijn geen berichten ingekomen. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: Het leger van generaal von Kövess drong den vij and van de hooien ten noorden van Arandjelowasj terug. Servische achterhoeden, die ten zuiden van Slatina een gevecht begonnen, werden door onze bataillons teruggeslagen. De aan weerszijden van de Morawa voorwaarts dringende Duitsche troepen veroverden de hoogten ten zuiden van Palanke en ten noorden van Petro- wasj. Een bij Oreawa overgezette groep verdreef den vijand uit het bergland ten westen van Kladowo. De Bulgaren rukten voorwaarts tot voorbij Nego- tin en overschreden met ten noorden van Kniazewasj ageerende troepen den Midden-Timok. Het Bulgaarsche legerbericht meldde: In het Timokdal gingen onze troepen tusschen Knjazevatsj en Zajecar over op den linkeroever. Om het bezit van de stad Knjazevatsj wordt gestreden. De Bulgaarsche troepen hebben Uskjub geheel en al veroverd. Een Fransch legerbericht meldde: De landing van Fransche troepen te Saloniki gaa geregeld en onder gunstige omstandigheden voor: De Fransche troepen, die over de Grieksche grer zijn getrokken, hebben voeling gekregen met de Se vische troepen. DE VEROORDEELING VAN MISS CAVELL. Het Wolff-bureau meldt uit Brussel, dat de terdood- veroordeeling van de Engelsche verpleegster Edith Cavell in de buitenlandsche pers onjuist en overdre ven wordt afgeschilderd. Het bureau zegt, dat miss Cavell en nog andere veroordeelden zich maanden lang bezighielden met het werven van dienstplichtige Belgen en het over de grens brengen van Fransche en Engelsche deserteurs. De veroordeeling was gegrondvest op de bepalin gen van het rijksstrafwetboek; geen z.g. oorlogsge- bruik speelde een rol bij het vellen van het vonnis. De veroordeelden bekenden meestal hun vergrijp en verklaarden, dat zij de strenge strafbepalingen kenden. De voltrekkingen van doodvonnissen aan vrouwen kwam in Frankrijk voor, b.v. in Maart 1915 te Nancy aan de Duitsche vrouw Margarete Schmidt, en in Mei 1915 te Bourges aan de Duitsche vrouw Ottilie Moss, meldt het Wolff-bureau. En de Engelsche regeering moge zich de wreedheden herinneren, welke Kitche ner tijdens den Boerenoorlog aan vrouwen en kinde ren beging. Onze tegenstanders van thans behoeven weliswaar hun eigén leger in den rug niet tegen de bevolking van het bezette, vijandelijke land te dekken, en zulke vonnissen niet te vellen en ren uitvoer leggen, daai' zij zeiven zoo weinig vijandelijk land bezetten. KORTE BERICHTEN. Te Cambridge rijn voor het nieuwe jaar slechts 296 studenten ingeschreven. In October 1914 bedroeg hun getal 665, in 1913 1110. Volgens een telegram uit Kaapstad' rijn de eind resultaten van de verkiezingen in Zuid-Afrika als volgtAanhangers van Botha 54, unionisten 40, aan hangers van Hertzog 27, onafhankelijken 5, leden van de arbeiderspartij 4. In de Vereenigde Staten is een trustmaatschappij opgericht van denzelfden aard' als de Nederlandsche Overzee-trust, teneinde de Amerikaansche producten naar het buitenland te verzenden met de zekerheid dat zij de oorlogvoerenden niet bereiken. Oeneraal Monro, die generaal Hamilton aan de Dardanellën als bevelhebber der Engelsche troe pen opvolgt, is Vrijdagochtend uit Londen vertrokken naar zijn nieuwen post. Uit St. Petersburg wordt gemeld dat generaal Rennenkampf op pensioen is gesteld. De Duitsche keizer heeft den koning van Bulga rije het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse verleend. De Oostenrijksche regeering heeft een onderzoek ingesteld, hoeveel kerkklokken in beslag genomen kun nen worden. Eerst zullen de klokken in de steden en later die in de dorpen weggehaald worden. De Duitschers vorderen thans in België al het koperen geld op dat voor legerdoeleinden naar Duitschland wordt opgezonden. KAAS. De Rijkscommissie van toezicht op de beschikbaar stelling en den uitvoer van kaas heeft de volgende cir culaire tot de exporteurs van kaas gericht: Wij hebben de eer u te berichten, dat de maatrege len door het met ingang van 24 October opgeheven Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer van Kaas omtrent den verplichten voorraad voorloopig in zijn vollen omvang door ons worden gehandhaafd. Mitsdien zijt u gehouden den u door het Rijks Cen traal Bureau opgelegden verplichten voorraad te be waren en te onzer beschikking te houden, totdat te uwer kennis mocht zijn gebracht, dat in deze bepaling wijziging is gekomen. Naar wij vernamen, verkeeren sommige exporteun van kaas in de meening, dat zij vrij zijn na 24 Octo ber met hun verplichten voorraad te handelen, zooa1 hun goed dunkt. Wij maken u er opmerkzaam op, dat die exporteur welke later voor het bekomen van een certificaat voor uitvoer in aanmerking wenschen te komen, in de eer ste plaats zullen hebben aan te toonen, dat hun ver plichte voorraad zich nog onaangeroerd in hunne pakhuizen bevindt. Een ieder, die dit niet mocht kunnen bewijzen, zal voor het verkrijgen van een certificaat niet in aanmer king kunnen komen. De heeren S. C. Korteweg, voorzitter, en dr. H. van Gulik, secretaris van het Kaascontröle-station Zuid- Holland, hebben d.d. 22 October j.l. de volgende cir culaire aan de leden van dit Kaascontröle-station ver zonden „Volgens besluit van den Minister van Landbouw d.d. 21 October, zal met ingang van 24 October a.s. de grens gesloten zijn voor den uitvoer van kaas. De MUNT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1