Tel arramnien van lieden. Van liet zuidelijk oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterrcin. V aria. Aeüerland. producenten zijn ten opzichte van vroegere regee- ringsmaatregelen hunne verplichtingen geheel vrij willig ten volle nagekomen door beneden regeerings- prijs hun aandeel aan den handel te leveren; wij ver wachten dan ook, dat bij verdere regeeringsmaatrege- len daarmede rekening zal worden gehouden. De genomen maatregel zal waarschijnlijk ten ge volge hebben 'n t ij d e 1 ij k e daling in den prijs der kaas. Verwacht mag worden, dat binnen zeer korten tijd de gelegenheid tot uitvoer zal worden hersteld. Onder deze omstandigheden geven wij u ernstig in, overweging de kaas niet tegen eiken prijs te verkoo- pen, doch met den verkoop te wachten tot de nieuwe regeeringsmaatregelen bekend zullen zijn." Hoe zit dit eigenlijk? Wist het bestuur van dit Kaascontröle-station 22 October reeds, dat het uitvoerverbod, gisteren in wer king getreden, van zeer korten duur zou zijn, en heeft deze officieuse circulaire ten doel minister Posthu- ma's kaasboertjes gerust te stellen? DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BOEKAREST. Uit Londen wordt geseind: De Morning Post verneemt uit Boekarest, d.d. 21 dezer: Het dient in Nederland bekend te worden ge maakt, dat, hoewel de Nederlandsche regeering is be last met de bescherming van de onderdanen der En tente in Bulgarije, de Nederlandsche gezant hier te Boekarest zich metterdaad vereenzelvigt met de Duitschgezinde beweging en openlijk aan zijn vrien den zegt, dat het voor Nederland niet onvoordeelig zou zijn, als het toetrad tot het Duitsche verbond. Reuter seinde verkort hetzelfde. Zoo laat zijn tele gram de woorden „aan zijn vrienden" weg. Het bericht is echter, volgens verschillende groote bladen, kennelijk onjuist. GEÏNTERNEERDE DESERTEURS. Dr. H. Gorter uit Bussem schreef in verschillende bladen het volgende ingezonden stukje. „In het intemeeringskamp te Bergen bevinden zich nog 26 Duitsche deserteurs. Deze hebben reeds maan den geleden een verzoek om onmiddellijke vrijlating bij de militaire autoriteiten ingediend. Voor geruimen tijd zijn er enkele anderen vrijgela ten. Dit doet de achtergeblevenen vreezen, dat zij niet zullen vrijgelaten worden, maar aan het eind van den oorlog aan Duitschland zullen worden uitgeleverd. Bovendien vreezen zij, dat, als Nederland nog eens gedwongen zou worden aan de zijde van Duitschland aan den oorlog mede te doen, zij terstond zouden wor den uitgeleverd, zooals de Turksche deserteurs door Bulgarije zijn uitgeleverd. Men kan zich de gevoelens dezer mannen voorstel len. Het is de plicht der Nederlandsche regeering hen onmiddellijk in vrijheid te stellen." Mr. H. Louis Israëls trekt na een beschouwing over het internationale recht in dte „Telegraaf" de volgen de conclusie: „Onze Regeering, bepaaldelijk onze Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft m. i. de keus tusschen drie behandelingswijzen dezer deserteurs, die in elk uit het kamp te Bergen ontslagen behooren te worden, om onder zijne administratie te worden geplaatst. Hij kan hen le. als rustige vreemdelingen zoolang zij hier de orde niet verstoren vrij in Nederland laten wonen en werken, zooals zij verkiezen; 2e. hij kan hen doen vertrekken naar het buitenland, behalve naar Duitsch land, indien zij dit wenschen en indien hun de onge stoorde overtocht en het vrije verblijf in dat buiten land is verzekerd, maar hij kan hen niet behulpzaam zijn om over te steken naar, een der met Duitschland oorlogvoerende staten; 3e. hij kan hen in een civiel intemeeringskamp, bijv. een bewaakte af deeling van een kamp Belgische vluchtelingen, plaatsen. Dit laat ste alleen als het eerste hem niet wenschelijk en het tweede hem niet mogelijk blijkt." BINNENLAND. Gemengd Nieuws. LIJKVERBRANDING. In de algemeene Vergadering van de Vereeniging voor facultieve lijkverbranding, te Amersfoort gehou den, is geruimen tijd gesproken over een voorstel van Amsterdam om aan gemeentebesturen, waar afdeelin- _,en zijn gevestigd, een adres te zenden tot het oprich- Ten ,van een gemeentelijk crematorium. Het hoofdbestuur zal het voorstel met prae-advies weder ter tafel brengen in de volgende vergadering Zonder discussie werden aangenomen de voorstel len van het hoofdbestuur om ook voor 1915 de beide credieten, bedoeld in art. 39 algemeen reglement tot het verleenen van tegemoetkoming in de kosten van vervoer van lijken naar lijkenovens te bepalen op 200 ieder, en om het winstsaldo van 498.42 over te brengen op de rekening 1915. Een voorstel Utrecht, om bij de verkiezing van per sonen, door iederen afgevaardigde één stem te laten uitbrengen, ongerekend het aantal leden der afdeeling werd verworpen. Aangenomen werd het voorstel onr bij stemming over zaken wel rekening te houden met het aantal leden van de afdeeling. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Bloemendaal aangewezen. Leeuwarden deelde mede, dat het bestuur dier g - meente bij het ontwerpen der nieuwe begraafplaats ruimte deed reserveeren voor -een crematorium. VARKENS MESTEN. In Twente worden in den laatsten tijd enorm veel varkens gemest. Het gaat er niet bij vijf- en tienta en maar bij heele troepen, voor welk doel automatische voeder- en drinkinrichtingen worden aangebracht. Er schijnt een goede winst mee gemaakt te woiden, want niet alleen de boeren doen er druk aan nabij Delden is een boer, die er meer dan 200 mest doch ook de handwerkslui in de boerengemeenten mesten druk. VERDWENEN. De heer C. A. Busch, eertijds vlieger, thans hande laar in o':ën, wonende te Amsterdam, was gister avond omstreeks zeven uur in een zaak aan den Uvet- toom. Daar ontving hij telefonisch het verzoek op een bepaalde plaats te komen. B. heeft zich toen ver wijderd en is sedert spoorloos verdwenen. Hij was in het bezit van 12.000 aan bankpapier. De politie, bij wie aangifte van deze geheimzinnige verdwijning werd gedaan, vermoedt, dat hier misdaa in 't spel is. ZOO'N BRAVE GROOTVADER. Boedelscheiding aan 't kantongerecht..... Als toeziende voogd voor de minderjarige kinde ren verschijnt grootvader. De oudste dochter, sin kort meerderjarig, dopt haar eigen boontjes, be g met een gebaar van als je me nouhaar deel van erfenis in 't handtaschje. Samen met grootvader ver laat ze 't gebouw aan de Weteringschans, samen wa - delen ze over 't Leidscheplein, dan plotseling n gi en door de Leidschestraat klinkt snerpendnou den dieeef Van alle kanten stroomt 't publiek toe, doch pas na geruimen tijd hebben de scherpzinnigsten onder e toeschouwers begrepen dat grootvader in zijn onein dige goedheid 't geld van de meerderjarige in euen beheer wenschte te nemen. Thans is grootvader zélf door de politie in beheei genomen; de minderjarige heeft de duiten in haar woonplaats te 's-Gravenhage in veiligheid gebracht. e kunt nooit weten(Tel.) EEN WINKELIER-HUMORIST. Iemand te Amsterdam, adviseert alle timmerlieden zijn zagen te koopen, omdat, zegt hij „van alle zagen die we ooit zagen zagen, zagen wij nooit zagen zoo als onze zagen zagen" UIT OBDAM. De heer N. Dekker, burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot voorzitter van den onlangs te Haar lem opgerichten R.-Kath. Land- en Tuinbouwbond. Als secretaris treedt op de heer A. J. van Benthem te Alkmaar UIT BROEK OP LANGENDIJK. Van 18 tot 23 October werd aan de veiling alhier aangev rd: 73100 bloemkool, 219100 roode kool, 166500 gele kool, 114800 witte kool en 17 waggons witte kool, 2391 bos en 1377 baal wortelen, 178 zak aardappelen, 3439 baal uien, 914 K.G. slaboonen, 2500 ramenassen en 53250 bieten. UIT HOORN. Zaterdag werd ten raadhuize van Hoorn en onder leiding van den burgemeester een vergadering gehóu den van melkboeren-leveranciers uit Hoorn en omge ving en van melkslijters, om te komen tot het treffen van een regeling inzake de melkvoorziening. Deze was noodzakelijk, nu de boeren, zonder overleg met de slijters, besloten hadden den prijs met ingang van Maandag te verhoogen tot 10 cent, waardoor de melkprijs aan de particulieren verhoogd zou worden van 10 tot 12 cent. Het resultaat der besprekingen was, dat de leve ranciers besloten tot 1 November voor den ouden prijs te leveren. Is dan nog geen regeeringsmaatregel getroffen, dan zullen opnieuw besprekingen gevoerd worden tusschen den burgemeester en afgevaardig den der leveranciers en dan zal 2 November in den raad der gemeente Hoorn een voorstel behandeld worden, om door de gemeente te laten bijpassen het verschil tusschen den onveranderden prijs, waarvoor de melk aan de slijters wordt verkocht en den prijs, die den leveranciers billijkheidshalve toekomt. Dit dekken van het verschil zou dan duren totdat regeeringsmaatregelen in werking treden. Daardoor zal voorkomen worden, dat in Hoorn de melk duurder dan 10 cent aan de particulieren- zal worden verkocht. KORTE BERICHTEN. De steiger voor de fabriek „De Tijd" en „De Vlijt" te Wormerveer stortte Zaterdag plotseling in. Van de drie werklieden, die zich op den steiger be vonden, werd één gedood en werden de beide ande ren gewond. Ons wordt medegedeeld1 dat door de coöperatie^ ve Verbruiksvereeniging rechtstreeks uit Charleroi 30.000 K.G. anthraciet is betrokken, voor distributie onder hare leden. Daar zeer vele menschen vooral met St. Nico- laas hunne inkoopen buiten den Langendijk doen, zal ter a.s. vergadering der Langendijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging overwogen worden, wat hiertegen gedaan kan worden. Vanwege de afdeeling Langendijk van Volkson derwijs zal 6 November a.s. in café „De Roode Leeuw' een Belgische Onderwijzer (thans onderwij zer in het vluchtoord te Ede) optreden met het on derwerp. „Het onderwijs in België," terwijl een na der te noemen spreker in verband met dit onderwerp „Het onderwijs in Nederland" zal behandelen. Te Amsterdam kwam een jongmensch een juwe lierswinkel binnen en onder beureiging met een revol ver eischte hij kostbaarheden. Op het geschreeuw van den winkelier koos hij evenwel het hazenpad en is nog niet gevonden. Naar vernomen wordt mogen, op militair bevel, slechts personen die daartoe bepaald vergunning heb ben zich na zonsondergang bevinden op een aangewe zen terreinsirook van eenige honderden meters breed te langs de grenzen. Zoowel de ongeorganiseerde als de georgani seerde wevers van de Hengelosche Bontweverij beslo ten tot staking over te gaan. Aanleiding dezer staking is een door de directie dier weverij te voeren verlaagd loon tarief De ongehuwde dame mej. J. Wiehl die bij een brand aan den kleinen Houtweg te Haarlem ernstige brandwonden heeft bekomen is gistermiddag in het St. Elizabethsgasthuis overleden. De landbouwer J, Sikken te Valthe (Drheeft in het veen een vuursteenen strijdbijl gevonden Het. voorwerp is volkomen gaaf, i3 18 c.M. lang en is aan de snede 7 c.M. breed. Donderdagnacht hebben 15 Leidsche studenten op een verschrikkelijke manier huisgehouden in het instituut Bercnsteyn te Voorschoten Letterlijk alles wat te vernielen was is vernield. Drie studenten zijn reeds a gehouden. HET BULGAARSCHE LEGERBERICHT. SOFIA, 25 Oct. (Officieel). Onze troepen heb ben de Serviërs in de omgeving van Uskjub een beslissende nederlaag toegebracht. De vijand ver loor meer dan 500 dooden en gewonden en werd op de nauwe bergpas van Katsjanik teruggewor pen. Onze troepen vervolgen hem in deze rich ting. DE STRIJD TEGEN SERVIë. PARIJS, 25 Oct. (Officieel). Het oostelijk leger is den 21 sten October slaags geraakt met de Bulgaren 9 mijl ten zuiden van Strumitza. Het dorp Robrowo bleef in handen der Fran- schen. Hunne verliezen zijn zeer gering HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. SINT-PETERSBURG, 25 Oct. (Officieel). Wij hebben op den rechteroever van den Bene- den-Aa noordelijk van het dorp Kalnzem Duit sche aanvallen afgeslagen. Tijdens den strijd bij het dorp Repe zuidoostelijk van Riga, slaagden de Duitschers erin het dorp te veroveren. Bij het dorp Klanghe noordelijk van Repe brachten wij den vijand door ons goedgericht vuur groote verliezen toe. Het artillerievuur is bij Riga uiterst hevig. In dien nacht van den 23en Octo ber vloog een Zeppelin boven Riga en wierp bommen in verscheidene doelen van de stad, doch hebben militaire gebouwe^ niet getroffen. Op het front bij Dwinsk zijn gevechten met nieuwe troepen begonnen. In de streek ten westen van Illoetsk waar de vijand verschillende aanval len deed, slaagde hij er tenslotte in dit dorp te bezetten, na hevige verliezen te hebben geleden. In de omgeving van dit dorp wordt een verwoede strijd voortgezet. Den geheelen dag werd in de streek van het dorp Medoem een hevig artilleriegevecht gele verd. Ten oosten van het Pruth-meer en zuidelijk van het Drisviaty meer hebben wij na een ge vecht verscheidene dorpen veroverd. De Duit schers dier er in slaagden een van deze dorpen binnen te trekken werden er weder uit vedreven. In het gebied bij het dorp Doeki werd het ge vecht hervat. Nu eens is het dorp in onze han den dan weer in die van den vijand. Onze troepen zijn na een hardnekkig bajonet gevecht het dorp Woelka binnengetrokken Aan het overige gedeelte van het front tot aan de Pripet en in de streek van den linkeroever van de Styr heeft geen wijziging plaats gehad. Bij No- wo Aleksinjets deed de vijand verscheidene hevi ge tegenaanvallen die mislukten. Op het front sn Galicië ten zuiden van Nowo Aleksinjets had er geen verandering plaats. DUITSCHERS IN AMERIKA GEARRESTEERD. NIEUW-YORK, 25 Oct. Te Weehawken bij Nieuw-York zijn gearresteerd zekere Robert Tay, vermoedelijk Duitsch onderofficier, en diens zwa ger Walthér Scholtz. Beiden werden in het bezit gevonden van dynamiet en andere springstoffen en kaarten van de havens van Nieuw-York. DE DUITSCHE GEZANT TE KONSTANTINOPEL OVERLEDEN. KONSTANTINOPEL, 25 Oct. De Duitsche gezant, Freiherr von Wangenheim, is hedenmor gen vroeg overleden. NIEUWE BELASTINGONTWERPEN. 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. De Rijksbelasting- ontwerpen van minister Treub, die heden naar de Tweede Kamer zijn gezonden, omvatten, naar wij vernemen, de volgende nieuwe belastinghef fingen: Een regeling van de grondbelasting, een dividend- en tantième-betasting, een pensioenbe lasting, een leergeldheffing, een vlootbeiasting, een belasting van goederen in de doode hand, een statistiekrechtheffing, een plaarskaartenbetasting, een speelkaartenbelasting, zoomede ontwerpen tot wijziging van de inkomstenbelasting, van de ver mogensbelasting, de successie- en registratierech ten, de zegelrechten, de personeele belasting, den wijnaccijns en accijns op het gedistilleerd, den bieraccijns en van dé belasting op de gouden en zilveren werken. HULP AAN DE REGEERING. s-GRAVENHAGE, 25 Oct. Onder tal van ingekomen persoonlijke opgaven voor hulp aan de Regeering van non-combattanten in tijden van gevaar, verzocht bij oproep d.d. 22 Sept. j.l. door 4 oud-Oost-Indische ambtenaren, komen voor die van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder land, en van de Christelijke Vereeniging „Liefda digheid" te Hattem. Het Bondsbestuur van eerstgenoemde vereeni ging stelt in geval van oorlog, ter beschikking: zijne bureaux en de werkkrachten zijner bestuurs leden, hoofden van takken van dienst en het op die bureaux werkzame personeel. Van de tweede Vereeniging hebben alle leden, 24 in getal, hun ne medewerking voor vervaarding van kleeding- shikken toegezegd. DE GRONDWETSHERZIENING 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. In de Donderlag gehouden bijeenkomst van de Unie Liberale Ka mer-club heeft het voorstel nopens de redactie van het grondwetsartike lbetreffende het onder wijs dat door de le subcommissie uit de bevredi gingscommissie is toegezonden, een punt van be spreking uitgemaakt. HET PANTSERSCHIP „DE RUIJTER." 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. Hr. Ms. pant- serschip „de Ruyter," dat gisteren bij het licht schip schouwenbank voor anker was gebleven, heeft hedenochtend de reis naar Indië voortgezet. Mr. REGOUT. 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. Blijkens een bij- de familie te 's-Gravenhage hedenochtend ont vangen telegrafisch bericht is de ernstige toestand van Mr. Regout, tijdelijk gezant bij het Vaticaan, onveranderd. Mevrouw Regout en haar zoon zijn thans te Rome aangekomen. DE REKKING DER WEERBAARHEIDSLOTEN. UTRECHT, 25 Oct. Hedenmorgen zou de trek king plaats vinden van de Weerbaarheidsloten waarvan de serietrekking in Juli heeft plaats ge had Aanwezig waren o. a. het bestuur van de onlangs opgerichte vereeniging van houders van weerbaarheidsloten, die protesteerden tegen het houden van de trekking, daar mr. van Hall niet meer de kwaliteiten bezit, die in de artikelen wor den genoemd. Mr. van Hall ontbood de politie; de loterij ging tenslotte niet door, daar mr. van Hall bedankte als lid der commissie. De loten werden geteld en daarna notarieele acte opge- LEK GESTOOTEN. MAASSLUIS, 25 Oct. De logger „Sch. 234" reeder A. P. Prul, schipper Roos, is hedenmor gen bij het binnenkomen van den Waterweg tegen het Noorderhoofd gevaren en lek gestooten, daar na naar het Zuiderhoofd gedreven en aldaar ge zonken. Het volk heeft zich in dg scheepsboot gered. Het schip zal waarschijnlijk wrak wor den. HET DRAMA OP DE NOORDZEE V. 's-GRAVENHAGE, 25 Oct. Het dossier van den rechter-oommissaris te 's-Gravenhage, belast met de instructie in de zaak van de Katwijker vis schers, verdacht van moord op drie hunner ka meraden op de Noordzee V, is thans in handen gesteld van de psychiaters, de heeren Plet, di recteur van het krankzinnigengesticht te Loosdui nen en Deknatel, directeur-geneesheer van de bi- zondere strafgevangenis te Scheveningen, welke heeren zullen hebben te onderzoeken of de ver dachten toerekenbaar voor hun daad zijn. Vlieland, een der visschers, bevindt zich reeds, zooals vroeger werd gemeld; in het krankzinni gengesticht te Medemblik. een talrijk publiek zal worden bijgewoond, lijkt aatsoespreKing zeer gewensent. VOLKSTUINTJES. Het bestuur der Vereeniging voor volkshuisvesting aaiier, neeit zich bij aares d.d. 4 September 1.1. tot den Raad gewend met het verzoek aan üe genoemde veree niging een gedeelte weidegrond, gelegen ten zuiden an üe nieuw geprojecteerde woningen (sectie r no. 3/8) in huur ai te staan, ten einde daarvan arbeiders- tuintjes te maxen, ten gerieve der bewoners van die perceeien, zoowel als van perceelen die niet aan de ereeniging toebehooren. Bedoeld adres werd in den Raad van 22 September 1.1. om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld. ioaaraan voldoende berichten B. en W. dat dit ver zoek, naar hun meening behoort te worden afgewe zen. Vooreerst behoort het stichten en verhuren van volkstuintjes tot de onderwerpen, welke de gemeente zich reeds heeft aangetrokken en het is voldoende ge bleken, dat scherp toezicht en deskundige voorlich ting, twee daarbij niet te ontberen voorwaarden zijn. Daarin kan door de gemeente stellig beter worden voorzien dan door de adresseerende vereeniging. In de tweede plaats zou, werd het verzoek ingewilligd, opnieuw een der beste stukken grond van de boeren- naais „Oostwijk" moeten worden afgenomen, wat in ïooge mate schadelijk zou zijn voor üe verhuurbaar heid der genoemde ooerenpiaats. Intusschen wordt door B. en W. erkend, dat het getal aanvragen tot het verkrijgen van een volkstuintje grooter is dan het ge tal tuintjes 't welk kan worden uitgegeven, zoodat run aandacht voortdurend op dit onderwerp geves tigd blijft. Zoodra daarvoor zich weder een goede gelegenheid aanbiedt, zullen zij niet nalaten den Raad de vereischte voorstellen te doen. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: aan het Bestuur der Vereeniging voor volkshuis vesting „Alkmaar," als beschikking op zijn adres d.d. 14 September 1.1. te berichten, dat zijn verzoek om afstand van een gedeelte gemeentegrond, thans behoo- rende bij de boerenplaats „Oostwijk" ten einde daar op volkstuintjes te maken, niet kan worden ingewil ligd, zijnde het stichten en verhuren van volkstuin tjes een onderwerp, 't welk de gemeente zelve reeds heeft getrokken binnen de grenzen harer bemoeiing, waarop hare aandacht bij voortduring gevestigd is. VOLKSHUISVESTING. De Vereeniging voor Volkshuisvesting „Alk maar" heeft zich onder dagteekening van 14 Septem ber 1.1. tot den Raad gewend met het Verzoek dat zij voor den bouw van 32 arbeiderswoningen der Veree niging een crediet te openen van 75.000 of zooveel minder als eventueel zal Blijken noodig te zijn. B. en W. herinneren in hun bijlage er aan, dat aan deze Vereeniging reeds tweemalen bij besluiten van 26 Juli 1911, No. 11 en 26 November 1913, No. 5, voor gelijk doel een voorschot uit de gemeentekas is ver leend, waarvoor een 20-tal woningen zijn gesticht aan de voormalige Oosterstraat, thans Uitenbosch- straat Deze woningen zijn alle verhuurd, terwijl de wenschelijkheid om met den bouw van dergelijke wo ningen voort te gaan is gebleken. /ij stellen daarom voor het verzoek in te willigen, net dien vcrslande echter dat het voor den bouw de zer 32 woningen aangevraagde bedrag van 75000 worde teruggebracht tot een maximum van 70000, waarmede het bestuur der Vereeniging, daaromtrent geraadpleegd verklaarde genoegen te nemen. En voorts zich met een adres tot H. M. de Koningin te wenden met het verzoek dat het H. M. moge beha gen aan de gemeente Alkmaar, krachtens artikel 33 der Woningwet, uit 's Rijks kas een rentedragend voorschot te verleenen van 70000 of zooveel minder als later zal blijken voldoende te zijn, teneinde een voorschot van gelijk bedrag te kunnen verstrekken aan dc Vereeniging voor volkshuisvesting „Alkmaar." VOETBAL. Alcmaria Victrix Cadetten F. C. 1—0. Het koude gure weer was gisteren merkbaar van invloed op het aantal bezoekers. De aanwezigen heb- oen echter genoten van een spannenden wedstrijd. Aicmana won welverdiend met 10. Vooral na de rust, was zij beslist sterker. De Cadetten verschenen met een vrij goed elftal, waarvan de verdediging het sterkste deel was. Alcma ria had luitenant van Steijn onder de lat. Deze heeft de^ goede roep, die vroeger ai, toen hij nog voor ,,'t ^èsae' speelde, van hem uitging, voikomen bevestigd. Aan hem kan Alcmaria, wanneer t noodig is, met voiie gerustheid de bewaking van haar doei overlaten. Een tweede proef, door de elftal-commissie geno men, had minder succes. Deze rechtsbinnen was van goeden wil, had wel eenig begrip van samenspel, doch in techniek en snelheid schoot hij ver te kort. Zeer zeker geen speler voor 't eerste elftal. Vóór de rust waren beide partijen vrijwel aan elkaar gewaagd. De Cadetten-keepei kreeg wel heel wat te doen, doch hij wist zich op uitstekende wijze van zijn taak te kwijten. Ook de backs en de linkshalf der Cadetten deden zich kennen als goede verdedigers. In de voor hoede was de rechtsbuiten 't zwakke punt. De zeer goede linkshalf van Alcmaria beheerschte de rechter vleugel geheel. Bij eiken uittrap zette Alcmaria's kee per de voorhoede aan 't werk, doch voorloopig zon der succes. Een kwartier na de pauze bracht de rechtshalf van Alcmaria den bal prachtig op, passeerde naar den linksbinnen, die met een strak, onhoudbaar schot, het eenige doelpunt maakte. Wel beleefde het Cadettendoel hierna nog benauw de oogenblikken, vooral van rechts kwamen goede voorzetten, maar Alcmaria had weinig geluk. Met den stand 10 kwam 't einde. Backs van Alcmaria uitstekend, evenals de midden linie. De spil werd steeds beter. Wij hopen, dat Alcmaria voor de volgende week haar sterkste elftal op de been kan brengen, dan zal ,,de Spartaan" op haar eigen terrein nog niet gewon nen hebben. STADNIEUWS. EEN VOORDEELTJE VOOR ONZE ABONNé'S. Op Vrijdag 29 October a.s. zal hier ter stede in de Harmonie een interessante vertooning plaats hebben van Ko Doncker's Schimmenspel. Deze vertooning gaat uit van het bekende geïllustreerde tijdschrift „Panorama". Abonné's op dit weekblad of zij die zich vóór 1 November als zoodanig opgeven, hebben het recht deze vsrtooning tegen de helft van de entréeprijs bij te wonen. De uitgevers van „Panorama" hebben echter ook de lezers van de Alkmaarsche Courant in de gelegenheid gesteld deze vei tooning tegen den ver laagden prijs bij te wonen. Tegen inlevering van de in dit nummer van ons blad voorkomende bon kunnen onze lezers van heden af een of meer toegangsbewijzen tegen 50 cents per stuk aan ons bureau komen afhalen. Wij weten uit de beoordeeling van andere plaatsen dat de artistieke schimmenvertooningen, de interes sante voordracht van Ko Doncker en het begeleidende orkest veel bijval oogsten. Daar het te voorzien is, dat de voorstelling door Holland speelde in den Helder gelijk. Geen der partijen wist een doelpunt te maken. GESLAAGD. Voor het 23 October te Amsterdam gehouden exa men Vrije- en Ordeoefeningen, slaagde de heer J. A. Haakman, alhier, leerling van de Bisschoppelijke Kweekschool voor onderwijzers te Beverwijk. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN PROVINCIALEN BOND VAN ZIEKENFOND SEN IN NOORD-HOLLAND. Zaterdagmiddag vergaderde in de „Unie" de Pro- vinciale Bond. van Ziekenfondsen in Noord-Ho Hand. De voorzitter, de heer W. C. Visser opende dp ver gadering te 2 uur, en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij sprak den wensch uit dat de bijeen komst mocht leiden tot een fonds, waarop men voort kan bouwen. Aanwezig waren 58 afgevaardigden vertegenwoor digende 38 afdeelingen. De heer Koenen uit Warmenhuizen, de vroegere secretaris en een der medeoprichters van den Bond is overleden De voorz. herdacht hem met eenige zeer waardeerendë woorden en stelde voor, de weduwe een brief van rouwbeklag te zenden, waartoe onder ap plaus werd besloten. m q q Wf

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2