Yan het westelijk oorloisterreln. Van lid oostelijk oorlopterreln. Van liet zuidelijk oorlogsterreln. m v| NEDERLAND ieiü&iiUiiJüen \aii iiedüii. Nederland. ffi 5 meer dan één voornaam aan een kind bij de aangifte der bestaande met die der voorgestelde belastingen dering van voornamen; en voorts wegens verandering van den geslachtsnaam of bijvoeging van een of meer namen aan den geslachtsnaam.) Als bijlage is aan de Memorie van Toelichting toe gevoegd een vergelijking van de geraamde opbrengst der betsaande met die der voorgestelde belatsingen. Wij ontleenen daaraan het volgende: De zakelijke belastingen (grondbelasting, dividend en tantième belasting en effecten-belasting) worden volgens het ontwerp geraamd te zullen opbrengen on geveer 40 millioen, terwijl de geraamde opbrengst van grondbelasting en dividend- en tantièmebelas ting volgens de Middelenwet 1916 bedraagt ruim 21 millioen. De persoonlijke belastingen naar inkomen en ver mogen (inkomstenbelasting, vermogensbelasting, pen sioenbelasting, weergeld, vlootbelasting, belasting van de doodte hand en successiebelasting) worden ge raamd op ruim 80 millioen, terwijl voor 1916 voor inkomstenbelasting ruim 43 millioen wordt ge raamd. De verkeersbelastingen (registratierecht, zegelrecht en hypotheekrechten) worden volgens het ontwerp ge raamd op ruim 20 millioen. Volgens de Middelen wet 1916 zouden zij opbrengen bijna 16 millioen. De verkeersbelastingen (invoerrechten en statistiek- recht) worden op ruim 21 millioen geraamd, terwijl de invoerrechten voor 1916 waren geraamd op ruim 17 millioen. De verteringsbelastingen zijn verdeeld in drie groe pen: a. personeele belasting en plaatskaartenbelasting. Deze worden geraamd te zullen opbrengen ruim 18'y3 millioen, terwijl de personeele belasting voor 1916 was geraamd op ruim 14 millioen. b. accijnzen (suiker, wijn, gedistilleerd, zout, bier, tabak en geslacht) moeten volgens het ontwerp geza menlijk opbrengen ruim 76 millioen. Voor 1916 was geraamd (natuurlijk zonder de tabaksbelasting) 63 millioen. c. speelkaartenbelasting, belasting op gouden- en zilveren voorwerpen en voornamenbelasting zijn teza men geraamd op 1,740,000, terwijl voor 1916 voor de gouden en zilveren werken 520.000 was ge raamd. De opbrengst van de nieuwe belastingen wordt als volgt geraamd: Effectenbelasting Pensioenbelasting Weergeld Vlootbelasting Belasting doode hand Statistiekrecht P laatskaartenbelasting Tabaksbelasting Speelkaartenbelasting Voornamenbelasting 3,000,000, 12,000,000. 4,000,000. 6,000,000. 2,000,000. 3,000,000. 2,000,000. 6,000,000. 200,000. 500,000. De totale opbrengst van alle belastingen in hoofd som en opcenten wordt volgens het ontwerp geraamd op 263,641,600, terwijl voor 1916 was geraamd 202,509.700, zoodat de meerdere belastingopbrengst zal bedragen 61,000,000. Wat de nieuw voorgestelde belastingen betreft, komt alleen de voornamen belasting voor de heffing van gemeente-opeen ten in aanmerking. Het toekennen aan dè gemeenten van de bevoegdheid tot het heffen van opcenten op deze belasting, is ook daarom rationeel, omdat de gemeenten niet minder dan het Rijk den administratieven last ondervinden, die uit een over vloed van voornamen voortvloeit. De bevoegdheid tot opoentenheffing op deze belasting zal echter als mid del tot bestrijding der klimmende gemeente-uitgaven slechts van ondergeschikte beteekenis zijn. De voorgestelde regeling der Rijksbelastingen zal ook indirect op het vraagstuk der gemeentefinanciën van invloed zijn. .De gemeente, die met haar belastingheffing eerst op de tweede plaats komt, ondervindt bij haar plan- nen tot belastinguitbreiding of belastingverhooging onvermijdelijk den invloed van de verzwaring van druk der Rijksbelastingen. Hieruit volgt dat de oplos sing van het vraagstuk der gemeentefinanciën, zelfs voorloopig niet langer alleen kan gezocht worden langs den weg der verruiming van belastinggebied, doch dat daartoe thans ook een herziening der wet van 24 Mei 1897 betreffende de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeenten urgent is ge worden, vooral nu verschillende gemeenten, evenals het Rijk, zij het ook in mindere mate, den financieelen druk van den oorlogscrisis ondervinden. Omtrent de ze even gewichtige als moeilijke aangelegenheid heb ben de Ministers van Binnenlandsohe Zaken en Fi- nanciën een regeling ontworpen, welke, naar zij ver trouwen, aan de bekende bezwaren tegen de wet van 1897 te gemoet komt, zonder aan de gemeenten indi reet beschikking te geven over Rijksgelden. DE,STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag De Fransche troepen behaalden gisteren in Champag ne een belangrijk succes. De Duitschers hadden nog, voor hun tweede linie, een vooruitstekend werk, dat zeer krachtig was versterkt, en aan de vroegere aan vallen der Franschen weerstand had geboden. Die saillant bestond uit het zuidwestelijk gedee tc van de helling van hoogte 196, twee K.M. van Le MesnilHurlus, een zeer belangrijk werk, Courtine genaamd, dat de Franschen na een levendigen stnjd hebben vermeesterd. Het werk bestond, over een uit gestrektheid van ongeveer 1200 meter, en een gemid delde diepte van 250 meter, uit drie tot vier ioopgia- venlinies, vereenigd door onderaardsche tunnels en gangen, die ter verdediging waren ingericht. On danks de versterkte inrichting en den krachtigen te genstand, dien de verdedigende troepen boden, slaag den de Franschen erin, na een krachtige voorbereiding door artillerie en na hevige gevechten, dit geheele werk te bezetten. De Duitschers wier verliezen ernstig zijn, lieten in handen der Franschen 200 gevangenen van verschil lende regimenten. Het Duitsche legerbericht luidde gisteren In Champagne vielen de Franschen bij Tahure en bij onze noordelijk van Le Mesnil vooruitgeschoven stelling aan, na een krachtige artillerievoorbereiding. Bij Tahure kwam de aai val in ons vuur niet tot volkomen ontwikkeling. Ook later in den avond weid aan den vooruitspringenden hoek ten noorden van Le Mesnil nog hardnekkig gevochten. Ten noorden en oosten daarvan werden aanvallen met zware verliezen voor de Franschen, afgeslagen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldde gisteren: Legergroep von Hindenburg: Ten zuiden Klein-Eckau, ten zuidoosten van Riga, werd een Ru_ sische aanval afgeslagen. Tegenaanvallen tegen door ons op 23 Oct. genomen posities, ten noordwes ten van Dunaburg, mislukten. Het aantal gevange nen bedroeg 22 officieren, 3705 man; bovendien wer den 12 mitrailleurs en een inijnwerper buit gemaaKt Zwakke Duitsche afdèelingen, die ten noorden van Illoetsk over de rivier waren doorgedrongen, weken voor overmachtige Russische troepen op den weste lijken oever-terug. Ten noorden van het Driswiaty-meer bleven Rus sische aanvallen op onze stellingen bij Gateni en Grenzthal zonder succes. Legergroep-von Linsingen. Westelijk van Koma- rof -drongen de Oostenrijksche troepen over een front- breedte van 4% K.M. de vijandelijke stellingen bin nen. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: De aanvallen ten weste nvan Tsartorysk hebben een gunstig verloop. De vijand wordt, ondanks zijn hevi- gen tegenstand, teruggedrongen in de richting van de Styr. In de gevechten van gisteren werden twee officieren en 1000 man gevangen genomen en vier machine-geweren buit gemaakt DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Het bruggenhoofd, dat bij Visegrad genomen werd, werd uitgebreid. Ten westen van Kolubara werd de Tam- nava overschreden, en de overgangen ten noordwesten van Ub in bezit genomen. Het leger van generaal von Kövess bereikte de linie Lazarewatz, ten noorden van Arangjelowtsj-Rabro- vatsj. Het leger van generaal von Gallwitz bestormde ten ..„iaën van Jasemtsja de domineerende hoogte Ooste lijk van Banicina, en bezette in het dal van de Morava, na nevige gevechten Livadica en Zobari; oostelijk daarvan ging het tot in de lijn Presedna-hoogte tot zuidelijk Petrowaisj en westelijk Meijnitsja. in het dal van üe Pek werden de hoogten ten wes ten en noordwesten van Kucevo bezet. De troepen die bij Orsova over de Donau gingen, drongen verder naar het zuiden door, en hebben met den linkervleugel Sip aan de Donau bereikt. Het Bulgaarsche leger van generaal Bojadjef aan vaardde den strijd tusschen den top van den Denovag- lawa en Mirkowatsj. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luidde: Oo; wi ksch-Hongaarsche cavalerie-afdeelingen zijn Valjevo binnen gerukt. Het leger van generaal von Kövess nadert, voortdurend strijdend, de stad Arangjelewesj. De aan beide zijden van de Kolubara voorwaarts dringende troepen van dit leger doen een aanval op de hoogten ten zuiden en ten zuidwesten van Lazare- wasj. Een ander Oostenrijksch-Hongaarsch legercorps eg de Serviërs bij Ratari, tien K.M. ten zuidwesten van Palanke, terug. Duitsche troepen namen stormenderhand de, met r~ote hardnekkigheid verdedigde, stellingen ten zui den van Palanke en veroverden Petrowasj in het dal \an de Mlawa. Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen irongen doer in het gebergte ten oosten van de Klisa- a pas De vijand vluchtte en liet geweren en munitie n den steek. De Bulgaren trokken in de laatste dagen over de Timok op talrijke punten van de bron tot aan de mending. Hunne aanvallen op de hoogten van den linkeroever op Zaecar Knjazewasj en Pirst vorderen goed. Het Servische legerbericht meldde: Dp toestand was op 22 Oct op het noordwestelijk front aldus: Na een hardnekkig gevecht trokken de Serviërs terug op een linie aan den rechteroever van de Miava Op den rechteroever van de Jassenitza trok ken drie vijandelijke bataillons over de Drina bij Vishegrad Onder sterken drnk van de Bulgaarsche troepen in de richting van Knjazewasj, trokken de Serviërs terug op posities ter verdediging der stad Het bericht, dat de Bulgaren Ueskioeb genomen hebben, wordt bevestigd. KORTE BERICHTEN De bij Nieuw-York gearresteerde DuUscher Fay heeft bekend Duitsch officier te zijn en als geheime agent van Duitschland gehandeld te hebben Naar de Parijsche Matin verneemt is het Ita- liaansche stoomschip „Sicilia'' in de Aegeische Zee, zonder waarschuwing waarschijnlijk door een Duit- sohen onderzeeër getorpilleerd. Aan de Roomsch-Katholieke geestelijken in Metz is last gegeven om de Fransche uitspraak van het La tijn in de kerkelijke gezangen niet meer te gebruiken, doch het Latijn uit te spreken op een wijze, als een Duitscher beaamt. De Fransche Kamer heeft een motie behandeld, waarin bij de regeering erop wordt aangedrongen, dat gemobiliseerd en, vaders van minstens vier in leven zijnde kinderen of weduwnaars met minstens drie kin deren, ingedeeld zullen worden bij de etappetroepen en wel te beginnen met hen, die het grootste aantal kinderen hebben, De Duitsche regeering erkent dat het een Duit sche vlieger was, die de Zwitsersche Chaux-de-Fonds gebombardeerd heeft. Hij was verdwaald en meende boven Fransch grondgebied te zijn. Duitschland wil schadeloosstelling betalen. Drie Oostenrijksche vliegtuigen vielen Maan dagmorgen Venetië aan. Drie personen zijn door bommen licht gewond. De materieele schade is on belangrijk. Het Londensche Persbureau meldt, dat de Ko ningin van Engeland zich in Frankrijk bevindt om een bezoek te brengen aan het leger. Volgens bericht uit Pretoria heeft generaal Botha besloten met zijn tegenwoordige collega's aan het be wind te blijven. VLIEGMACHINES EN ONDERZEEëRS. Benoorden Ameland passeerden verschillende luchtschepen, vliegmachines en ook onderzeeërs. Voor al de onderzeeërs trokken veler belangstelling. Van af het strand waren zij duidelijk zichtbaar. Vermoe delijk waren ze van Duitsche nationaliteit. SMOKKELARIJ. Men meldt ons uit Epe (Gelderland)Eiken dag gaan van h<er wagons eikels voor Duitschland. Deze worden voo if nagezien door een commies, die daar na de wagon verzegeld.,Dezer dagen nu kwam een der uit Epe verzonden wagons aan de grenzen met een verbroken zegel. De douane-beambten vonden be halve eikels ook leer en rijst, die dus te Epe, na ver trek van den commies en verbreking van diens zegel is bijgeladen. Een vervolging zal natuurlijk niet uitblijven. KORTE BERICHTEN. Te Haarlem heeft Zaterdagavond een 75-jarige dame door het omvallen van een petroleumlamp zulke hevige brandwonden gekregen, dat ze Zondag over- loèd Bij Koninklijk besluit is de uitvoer van vlas ver boden. Zaterdag liep uit Friesland een extra-trein van 20 wagens, alle met kaas geladen, naar Nieuweschans, om vóór 's nachts 12 uur, den sluitingstermijn, nog in Duitschland te kunnen worden ingevoerd. M ADMEUWS ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Uitspraken van heden. P. K.,- veedrijver te Spanbroek, mishandeling ƒ15 ooeie of 10 dagen hechtenis. G Z ianubouwer ie Warmenhuizen, wederspan- nigheid, 14 dagen gevangenisstraf. F. J. B., gérant te Bergen, beleediging, 15 boete of 10 dagen nechtenis. S. R., vrachtrijder te Enkhuizen, beleediging, 25 boete of 10 dagen hechtenis. D. J., landbouwer te Noordscharwoude, mishande ling 20 boete of 10 dagen hechtenis. F. V., werkman te Texel, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. P. E.,'sjouwerman te Hoorn, mishandeling, 25 i boete of 10 dagen hechtenis. A. B., vrachtvaarder te Andijk, diefstal, 3 maandên gevangenisstraf. ZOETFABRIEK IN DE OMGEVING VAN ALKMAAR. Op de vergadering, gisteren alhier gehouden, ter bespreking oprichting eener zoetfabriek in de omge ving van Alkmaar, waren de eigenaars van 833 koeien aanwezig. Sommigen achtten dit getal te gering om door te gaan waardoor ook voor anderen den opzet voor de oprichting eener groote fabriek kwam te ver vallen. Hierna kwam ter sprake het oorspronkleijke plan om in beperkten kring een kleine zoetfabriek te bou wen waartoe door 25 der aanwezige veehouders, eige naars van pl.m. 460 koeien, werd besloten, terwijl tevens de beslissing werd genomen hiertoe een Naam- looze Vennootschap op te richten. Het benoodigd ka pitaal zal gevonden worden door de uitgifte van een aantal aandeelen waarop te storten een maximum be drag of zooveel minder als voor de oprichting noodig zal blijken te zijn. BENOEMD. Bij K. B. is, ingaande 16 Nov. aan den heer A. Hakkert, op verzoek, eervol ontslag verleend als di recteur Rijkswerkinrichting te Hoorn, en benoemd als zoodanig de heer J. G. Millaard, thans directeur der strafgevangenis alhier. De heer A. F. Schreuder, vroeger volontair bij de politie alhier, thans inspecteur van politie 2de klasse te Middelburg, is benoemd tot inspecteur van politie te Gorinchem. GEGUND. Door B. en W. van Utrecht is aan den heer J. G. Schaaf jr., aannemer alhier, opgedragen den bouw van een wijkgebouw voor den geneeskundigen dienst voor de som van 28.400. STEUNCOMITé. Men verzoekt ons te melden, dat bij Koninklijk Be sluit van 2 October 1915, No. 37, vrijstelling van port wordt verleend binnen eenzelfde gemeente voor de verzending der brieven, uitgaande van of gericht aan de voorzitters en secretarissen van Steuncomité's als zoodanig. NUT. Vrijdagavond, 29 Oct., te 8 uur, zal Prof. Dr L. Knappert van Leiden eene lezing houden in de Unit. over: Maatschappij en Huisgezin in de dagen van Oom Statok; toegankelijk voor de leden van het Nut en nuiiiie nuisgeiiooten. Met machtiging van het Hoofdbestuur zal voor de ze voordracht, bij uitzondering, gratis introductie worden verleend aan belangstellenden. Voor izers van de Camera en wie zijn dit niet een sc„oone geiegenheid om nog eens aangename herinneringen aan geestige lectuur dien avond te doen herleven ROODE KRUIS. Men verzoekt ons te melden dat de cursus-bijeen komst van het Roode Kruis op 27 October niet door gaat. SCHOUWBURGZAAL DE HARMONIE. Wij maken onze lezers nog even opmerkzaam op de Specialiteiten-Voorstelling van morgenavond in de Schouwburgzaal van de Harmonie. DE HOYTEMA-KALENDER. De heer Stikkel op het Verdronken oord stelt de bladen van den kalender 1916, uitgegeven door de fir ma Ferwerda en Tieman ten toon. Evenals vorige ja ren zijn de afbeeldingen die den smaakvollen kalen uer vei luchten door Hoytema weer hoofdzakelijk aan de vogelwereld ontleend. BiBLiOlHEEK ZACHeUS. men verzoent ons te melden, dat door het oestuur ucr cmristenjke Jongeiingsvereeniging Zachéus vanaf na woensdag '2.1 October üe oiDiiotbeek is openge steld lederen Woensdag 's avonds van 7 tot 8 uur. iijci L/uiiocdiJt; LnOtKonKlOi l i BERLIJN, 26 Oct. (Officieel). Westelijk oor- logöiooiiLei. i ca noorden van Souchezj weruen vijaüuenjne aanvaren mei Handgranaten algesia gen. In de gevechten van 24 October waren aan ue vooruitspringende hoek ten noorden van le Mesnil, ongeveer 250 meter van onze stellingen in handen van den vijand. Gisteren werden de Franschen er weer uit verdreven. 2 Officieren en meer dan 150 man werden gevangen genomen ien noorden van le Mesnil houdt de vijand slechts kleine Duitsche loopgraven bezet. Op ue hoogien van Combres hadden goedgeslaagde ontpiofiingen plaais. Fransche mijnontplodingen in het Priesterwoud hadden geen resultaat. Ooatelijk oorlogsterrein: Legergroep von Hindenburg; De Uloetsk-sector, ten noorden van Illoetsk, is weder overschreden. Het reeds eergisteren genomen gehucht Kasimirskhki is vast in onze nauaen. Legergroep prins Leopold van Beieren: Russi scire aanvallen ten oosten van Baraiowitskhi en tegen onze aanvalsstellingen ten zuiden van het Wyzonowskoje-meer zijn afgeslagen. Legergroep von Linsingen: Ten oosten van Rukli werd in den nacht van 25 October een vij andelijke stelling bestormd. Een algemeene Rus sische tegenaanval bleef vruchteloos. Gisteren Werden voortgangen gemaakt. De vijand liet 4 officieren, 1450 man en 10 machinegeweren in onze handen. Balkan-oorlogstooneelTen oosten van Vise grad is de hoogte-linie Suha-Gora-Panos bereikt. De aanvallende legers van de generaals von Kö vess en von Gallwitz schrijden goed voort. Ten zuiden van Palonka zijn de noordelijke hellingen van de Rakathals in ons bezit. Verder oostelijk zijn Narkovak, Lalo en Kukevo genomen In de laatste 3 dagen zijn 960 Serviërs gevangen geno men. DE VESTING PIROT INGESLOTEN? BERLIJN, 26 Oct. Uit Sofia wordt aan de Lo- kal Anzeiger geseind, dat de vesting Pirot van alle zijden is ingesloten en dat over het lot van de vesting binnen enkele dagen moet beslist zijn, daar de verdedigers geen voldoende levensmid delen noch voldoende munitie meer hebben om langen tijd tegenstand te kunnen bieden. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. SINT-PETERSBURG, 26 October. (Officieel}. In de streek van Riga duurt de strijd voort. De Duitschers zijn zonder succes tot het ohensief overgegaan ten zuiden van het Babitmeer. Artil leriegevechten in de streek van Olay. Aan d enlinkeroever van de Duna ten zuiden van den spoorweg naar Ikskoel deden de Duit schers opnieuw krachtige aanvallen. In de streek van Friedrichstadt kleine gevechten aan de Du- na. Aan den linkeroever van de Duna n.w. en westelijk van Jacobstadt en in de wouden ten westen van Liwenhof hadden gevechten plaats tusschen kleinere afdeelingen. Bij Dunaburg, ten Oosten van Illoekst duurt een verbitterd gevecht voort. De Duitschers heb ben na de bezetting van Illoekst een offensief te ontwikkelen, doch werden aan den rand van het woud ten Oosten van Illoekst gestuit. Pogingen van den vijand om ten Oosten van Poschilina naar de streek ten Zuiden van Illoekst op te nik ken, werden afgeslagen. Bij Jeghile ten westen van het Boginskoje- meer werd de vijand verdreven en ten westen van Kasjeng veroverden wij het dorp Petruscha. Ten Zuid-Oosten van Baranowitsj heeft onze artillerie met succes een vijandelijke colonne be schoten, die door het dorp Rounina oprukte. In het gevecht bij Bolotakowa in de streek van het Boloje-meer oefent de vijand eenigen druk uit op onze troepen. Aan den linkeroever van de Stryr ten Noorden van Ramalowka trachtte de vijand druk uit te oefenen op onze troepen maar werd teruggeworpen Hij deed verscheidene krachtje aanvallen in üe streek van de dorpen Nukii en Keinareva ten westen van Czartorysk De vijand slaagde erin op éen punt druk uit te oefenen maai versterkingen redden üe situatie Bij teil tegenaanval namen wij duizend man ge vangenen. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME, 26 Oct. (Officieel). De Italianen zijn Zondag tusschen Garda en den Etsch onder het vuur der vijandelijke artillerie van twee stellingen op den monte Altissimo naar beneden gedaald en hebben twee forten bestormd en den weg van Riva naar Mori bezet, waarbij veel materiaal in hun handen viel en vijandelijke loopgraven wer den bezet. Drie aanvallen op de Rientz-vallei werden af geslagen. De vijand vluchtte en werd vervolgd tot aan zijn loopgraven. Bij twee aanvallen op de Mrzli drong de vijand in onze linie binnen; de loopgraven werden echter door de Alpenja gers heroverd. Zij begroeven 300 dooden van den vijand en maakten vele krijgsgevangenen. De Italianen hebben een sterke stelling bestormd in de streek van Plava. De TERDOODVEROORDEELINGEN IN BELGIë. AMSTERDAM, 26 Oct. Een Belgisch corres pondent van „de Tijd" meldt: Behalve de reeds voltrokken doodvonnissen zijn te Luik weer 34 nieuwe doodvonnissen wegens, zoogenaamd krijgsverraad en spionnage, uitgesproken. Tele grafisch is de tusschenkomst van den Paus, van den Koning van Spanje en van President Wilson ingeroepen. DE BELASTINGVOORSTELLEN. 's-GRAVENHAGE 26 October. Onze cor respondent seint ons: Het heeft onze aandacht getrokken dat de minister van financiën aan het slot van paragraaf 1 zijner memorie van toelich ting tot het wetsontwerp dat de grondslagen van een stelsel voor 's rijksbelastingen bevat ver klaart „Bij een zoo aanzienlijk tekort als de on langs ingediende 6taatsbegrooting opnieuw aan wijst, zou hij zich dan ook niet verantwoord ach ten 's lands geldmiddelen te blijven beheeren in dien hij niet mocht rekenen op medewerking der Staten-Generaal bij zijne poging tot voorziening in dat tekort tot 't financieel mogelijk maken der uitvoer van het regeeringsprogram." Naar aan leiding hiervan hebben wij ons hedenochtend tot den minister van financiën gewend, om zoo moge lijk eenige nadere inlichtingen te bekomen om trent de bedoeling dezer verklaring. De minister machtigde ons het volgende mede te deelen „Het is mijn vaste overtuiging, dat 's lands be lang gebiedend vordert dat nog in dit zittings jaar ae openbare behandeling van de door mij ingediende wetsvoorstellen plaats vindt, wanneer de aangekondigde voorstellen der regeering tot grondwetsherziening de Kamer zullen hebben be reikt, zal uit den aard der zaak de vraag aan de orde komen in welke volgorde grondwetsherzie ning en belastinghervorming zullen dienen te worden behandeld. Zonder mij omtrent de volg orde dier voorstellen partij te stellen wensch ik reeds thans te verklaren dat, indien mij mocht blijken, hetgeen ik zeer zou betreuren dat de Ka mer niet prijs stelt op een zoo spoedige openbare handeling en afdoening mijner voorstellen als mij met oog op 's lands financiën noodzakelijk voorkomt, ik mij gedwongen zal zien, mijn porte feuille ter beschikking der koningin stellen, dit neemt intusschen niet weg dat ook naar mijn oor deel, nu grondwetsherziening op het regeerings program staat, indien de behandeling der belas- tingsvoorstellen de tot standkoming dier herzie ning in gevaar zou brengen, de belastingvoor stellen voor de grondwetsherziening hebben te wijken daar de eerste zaken alleen den minister van financiën aangaan en de laatste het geheele kabinet. WEER TWEE NEDERLANDSCHE SLACHTOFFERS VAN DE ELECTRISCFIE DRAADVERSPERRING. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE GRENS, 26 Oct. Te Overslag zijn twee Nederlandsche soldaten, beiden uit Flengelo afkomstig, door een noodlot tig ongeluk met de draadversperring in aanra king gekomen en gedood. DE DJAMBI-CONCE SSIE S 's GRAVENHAGE, 20 October. We verne men uit parlementaire kringen dat de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp inzake de Djambi-Concessies haar eindverslag niet zal uitbrengen alvorens een na der mondeling overleg te hebben gepleegd met den minister van Koloniën. Deze conferentie zal over enkele dagen plaats hebben. DE STAATSBEGROOTING 1916. 's-GRAVENHAGE 26 October. Het afdee- lingsverslag der Tweede Kamer over de Algemee ne Beschouwingen der Staatsbegrooting voor 1916 zal vermoedelijk tegen het einde dezer week of het begin der volgende week veischijnen. Mr. REGOUT. 's-GRAVENHAGE, 26 October. Heden is bij de familie Regout alhier bericht ontvangen dat de toestand van Mr. Regout, tijdelijk gezant bij den Paus, hoogst ernstig is. MARKTBERICHTEN PURMEREND, 26 Oct Aangevoerd 8u8 runderen, waaronder 560 vette 80 a 100 ct., 248 rnelbe- e*

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2