DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterrelo. Van liet oostelijk oorlogsterreln. Van bet zuidelijk oorlogsterreln. No. 252 Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 WOENSDAG 27 OCTOBER Oproeping in werkelijken dienst Dit nummer bestaat uit 2 bladen. vi," Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk f?,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ALKMAAR, 27 October. Een zeldzame verklaring is gisteren namens de En- gelsche regeering in het Hoogerhuis afgelegd. „Het spijt mij innig het te moeten zeggen" aldus sprak minister Lansdowne maar ik vrees, dat de veld tocht in Noord-Servië zoodanigen afloop neemt, dat het Servische leger naar alle waarschijnlijkheid den aanval, waaraan het bloot staat van de Oostenrijksch- Duitsche troepen, onderwijl de Bulgaren het in den rug vallen, niet lang zal kunnen weerstaan". Door dezen volzin wordt de indruk van den onzij- digen waarnemer bevestigd, dat Servië ernstig wordt bedreigd door bet lot van het klassieke Saguntium, hetwelk immers tijdens het praten en plannen maken verloren is gegaan. Van verderstrekkende beteekenis dan het met leed wezen constateeren van den stand van zaken is even wel de mededeeling van den minister, dat er op het oogenblik een groote troepenmacht bijeengebracht wordt, die men, nu Griekenland de verbonden mo gendheden teleurstelde en Servië verloren schijnt, zal trachten te gebruiken om de bewegingen der midden- mogendheden door Bulgarije heen te dwarsboomen. Ziedaar een verklaring, welke zeldzaam is. Terwijl de plannen nog hangen er wordt, verzekert de mi nister, nader overleg gepleegd, de nieuwe commandant der Dardanellen moet hierover een verslag uitbren gen, de regeering wenscht niet over één nacht ijs te gaan worden zij openbaar gemaakt. Den vijanden wordt verkondigd: wij geven het spel in Servië ver loren, maar zullen trachten u of in Bulgarije öf in Turkije schaakmat te zetten. Het is als een invite, waarbij men een kaart uitspeelt, om te toonen in welke kleur men het sterkst is. Met dit onderscheid even wel, dat wie inviteert, zijn maat te kennen wil geven, in welke kleur hij moet trachten op te komen, terwijl de Engelsche minister aan, den tegenspeler zijn zwak ste en zijn sterkste kleur verraadt. Het ongewone van deze mededeeling doet haar niet al te zeer vertrouwen en het vermoeden rijzen, dat hier een poging wordt aangewend, om den tegenspe ler te verschalken, door hem in den war te brengen. Een dergelijke mededeeling zou verklaarbaar zijn, in dien bijv. de groote troepenmacht ter plaatse was, voordat de openbaarmaking van het voornemen scha de zou kunnen doen. Want niet vergeten moet wor den, dat de midden-mogendheden het groote voordeel van de binnenlijnen bezitten, hetgeen, zooals wij vroe ger wel eens uitvoerig hebben ontwikkeld, wil zeg gen, dat zij tot een snellere vereeniging van strijd krachten op één punt kunnen overgaan, dan hun te genstanders In den oorlog is reeds herhaaldelijk ge bleken, welke diensten de midden-mogendheden hebben gehad van de mogelijkheid, om de troepen van het oostelijk naar het westelijk oorlogstooneel te verplaatsen. Deze mogelijkheid zou volledig zijn, in dien ook de weg naar Konstantinopel geopend was, dan zouden van en naar alle oorlogsterreinen de troe pen der midden-mogendheden kunnen worden gediri geerd langs spoorwegen, terwijl de entente-mogend- heden voor elke verplaatsing van troepen naar een ander oorlogsterrein tijdroovende en lastige transpor ten en landingen moeten verrichten. De strijd op den Balkan gaat er nu voor het oogenblik om, of de weg BerlijnKonstantinopel vrij zal worden. Alleen een inmenging van een krach tig entente-leger kan dit verhinderen. Nu heeft de Temps betoogd, dat de geheele zaak in de eerste plaats Engeland aangaat en dat Engeland heeft te overwegen, wat het heeft te doen om den opmarsch der Duitschers naar Konstantinopel te stuiten. „In dien Engeland," zoo eindigde het Tempsartikel, „dat geen gebrek aan mannen en voorraad heeft, er toe kon besluiten, zich de noodige offers te getroosten, vóór dat het te laat is, zou de heele coup de théatre van den opmarsch naar Konstantinopel nog voor goed kun nen mislukken, als die naar Parijs, Calais en St. Pe tersburg zijn mislukt." Wie in de verklaring van minister Lansdowne niet wil zien een poging om den tegenstander te mislei den, zal haar als antwoord kunnen beschouwen op hetgeen de Temps schrijft, al moet men de wijze van beantwoording gevaarlijk en daarom vreemd vinden. Op deze veronderstelling even ingaande komt men van zelf tot de vraag, hoe en waar de alsnog te zen den Engelsche troepenmacht zal ingrijpen. Een ver sterkte Dardanellen-aciie is in dit jaargetijde wel uit gesloten. Rest dus een actie in Bulgarije, dat op twee plaatsen kwetsbaar is. Allereerst kunnen de Engel sche troepen den weg volgen, dien de Grieken in 1913 kozen om de Bulgaren aan te tasten, maar het blijkt hoe langer hoe meer, dat de Engelschen van Grieken land meer hebben te vreezen dan te hopen. Maar ook kunnen de Engelsche troepen in de Egeeïsche zee op de Bulgaarsche kust (Dedeagatsjlanden. Komt er inderdaad een actie, dan zal zij naar alle waarschijn lijkheid aan deze kust worden ingeleid. Zij zal dan evenwel onder talrijke moeielijke omstandigheden voor de entente-mogendheden plaats vinden. De Duitsche pers gaat zoover met te verklaren, dat het krijgsbedrijf op den Balkan beslist is. Een ommekeer is echter nog zeer wel mogelijk en verrassingen zijn geenszins buitengesloten. Maar dit is zeker, dat de midden-mogendheden zich de strategische leiding hebben verzekerd, dat zij onder gunstige omstandig heden op den Balkan een actie zijn begonnen en dat de entente-mogendheden hen daarheen hebben te vol gen. Dat dit volgen niet gemakkelijk gaat is bekend Alfred Capus schrijft in de Figaro, dat sedert de plotselinge crisis op den Balkan en het aftreden van minister Delcassé een soort verlamming in regeerings- kringen schijnt te heerschen, terwijl er nog steeds geen opvolger voor buitenlandsche zaken is aangewe zen en er sprake is van een hervorming van het mi nisterie, en hoe wankel de positie van het Engelsche kabinet is, hebben wij gisteren doen uitkomen en blijkt heden opnieuw uit een bericht der Daily Chroni cle, meldende dat de minister-president Asquith de terugbrenging van het kabinet van 22 tot 10 leden overweegt. En als een noodkreet komt uit het rampspoedige, met verplettering bedreigde Servië de bede om hulp van den eersten minister-president Pasjits. „Servië zoo seint hij doet bovenmenschelijke pogingen om zijn bestaan te verdedigen in overeen stemming met den raad en den wensch van zijn groote bondgenooten. Daarvoor is het door Oostenrijkers, Duitschers en Bulgaren ter dood veroordeeld. Twintig dagen reeds trachten onze gemeenschappelijke vijan den ons te vernietigen. Ondanks den heldenmoed on zer soldaten kan niet verwacht worden dat onze weer stand onbepaald kan voortduren. Wij verzoeken U en de vele vrienden van Servië in Engeland al het mo gelijke te doen om te zorgen dat uwe troepen ons zoo spoedig mogelijk bereiken, opdat ze ons leger zullen kunnen helpen en we tezamen de gemeenschappelijke zaak zullen kunnen verdedigen die nu zoo ernstig be dreigd is Op het westelijk oorlogstooneel is niets bijzonders voorgevallen. Fransche bladen schrijven uitvoerig over vruchtelooze pogingen, welke de Duitschers ver leden week Dinsdag en Woensdag schijnen te hebben gedaan met het bepaalde doel Reims te nemen. Vol gens het Fransche communiqué wordt er bij de Cour- tine in de Champagne gevochten met wisselend en niet noemenswaardig sücces. Op het oostelijk oorlogstooneel zijn de Duitschers opnieuw over de Illoekst gekomen. Zij hebben het er op gezet het blijkt ook uit een mededeeling uit St. Petersburg om de Dunalinie bij Riga te forceeren, maar het Russische leger heeft zich hierop voorbe reid. Op het zuidelijk oorlogstoneel behalen de Italianen in verbitterde gevechten enkele voordeden op de Oos tenrijkers. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué meldde gisteren: In Champagne woedt de strijd in het centrum van het courtinewerk, waar voet voor voet wordt betwist, voort met weinig belangrijke wisselingen. Het hard nekkig verzet van de Fransche troepen en hun on middellijk offensief braken de kracht der Duitsche te genaanvallen. Ten noordoosten van Massiges bracht een plotse linge aanval de Franschen in het bezit van een Duit sche loopgraaf, nabij de onlangs veroverde stellingen. Het Duitsche legerbericht in een deel onzer vori ge éditie opgenomen luidde gisteren Ten noordoosten van Souchez werd een vijandelijke aanval met handgranaten afgewezen. In de gevechten op 24 October zijn aan den vooruitspringenden hoek ten noorden van Le Mesnil in Champagne ongeveer 250 M. van onze stelling voorbijgaand in handen van den vijand gevallen. Gisteren werden de Franschen weder daaruit verdreven. Vijf officieren en 150 man werden gevangen genomen. Ten noordoosten van Le Mesnil houdt de vijand nog een kleine Duitsche loop graaf bezet. Op de hoogte van Combres hadden met succes ont ploffingen van mijnen plaats. De ontploffingen van de Franschen aan het Bois du Prêtre bleven zonder gevolg. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg. Benoorden Illoetsk werd1 de rivier weder door onze troepen overschreden. Het reeds eergisteren dóór onze troepen tijdelijk be zette gehucht Kasimirscbky is thans door ons bezet. Legergroep-Leopold van Beieren: De Russische aanvallen ten oosten van Baranowitsji en tegen onze positie aan het Oginsky-kanaal ten zuiden van de Wygonowskojameren werden afgeslagen. Legergroep-Von Linsingen: Ten oosten van Koe- fclli werden in den nacht van 25 October dé vijandelijke posities bestormd. Een algemeene Russische tegenaan val bleef zonder succes. Gisteren gingen onze troe pen verder vooruit. De vijand liet 4 officieren en 1450 man in onze handen, 10 mitrailleurs werden buit gemaakt. (Reedis vermeld' in een deel onzer vorige oplaag.) De Oostenrijksdie staf meldde gisteren: De ten zuidwesten van Tsjartorysk strijdende Oos- tenrijicsdh-Hoogaarsdie troepen sloegen een reeks aan vallen van Russische infanteriedivisies af, namen daarbij twee officieren en 500 -man gevangen en maakten één machine-geweer buit. Duitsche regimenten versloegen dén vijand aan' bei de zijden van den van het noordwesten naar Tsjar torysk leidenden weg. In het geheel lieten de Russen gisteren in deze streek vier offideren, 1450 manschappen en tien ma chinegeweren in handen dter bondgenooten. Overigens is dé toestand in het noordoosten dezelf de gebleven. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Ten oosten van Visegrad werd de hoogetelinie Crna-Coera-Panos bereikt. De aanval der legers van generaal von Köwess en van generaal von Gallwitz gaat goed vooruit. Ten zuiden van Palanka zijn de noordelijke hellin gen van het Raca-dal reeds in ons bezit. Meer naar het Oosten werden Markowatsj, Laote en Kusitjevo genomen. In de laatste drie dagen werden 960 Serviërs ge vangen genomen. Van het leger van generaal Bojadjef zijn geen nieu we berichten ontvangen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: De ten oosten van Visegrad ageerende Oosten- rijksch-Horigaarsche troepen sloegen den vijand terug naar de grens. Aan het gevecht namen ook Montene- grijnsche bataillons deel. De in den noordwestelijken hoek van Servië ope- reerende Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van het leger van generaal von Kövess naderen de Boven-Ko- lubara en de door de Serviërs tengevolge van het op treden van onze cavalerie ontruimde stad Valjevo. De van Obrenowasj naar het zuiden gezonden Oos tenrijksch-Hongaarsche divisies ontrukten den vijand na verbitterde gevechten dé steitke hoogtestellingen ten zuiden en ten zuidoosten van Lazarewasj. Duit sche troepen dreven den vijand tot voorbij Arangjelo- vasj. In Topola en op de hoogten ten zuiden daarvan zijn Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in gevecht. Het aan beide zijden van de Morawa vooruitdrin- gende Duitsche leger heeft zich meester gemaakt van de hoogten ten noorden van Raca, het plaatsje Mar- kovasj en van Servische stellingen ten zuidoosten van Petrovasj. Het bergland ten oosten van dé engte van Klissura is reeds grootendeels gezuiverd van vijanden. Hier werden drie, door de Serviërs in den steek gelaten ka nonnen, waaronder één zwaar, buitgemaakt. AAN HET ITALLAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De dag van gisteren verliep in vergelijking met de voorafgaande dagen, aan het front op de hoogvlakte van Doberdo wat rustiger. Daarentegen werd bui tengewoon hevig gestreden om onze stellingen 'aan de bruggehoofden van Görz en Tolmein en in de secto ren ten noorden van Tolmein tot aan Km. Al deze gevechten liepen ongunstig af voor den vijand. Aan den Km werden drie aanvallen van den vijand door ons vuur afgeslagen. Voor den Mrzli Vrk mislukte een nachtelijke aanval. In den namiddag werd een zeer levendig artillerie vuur geopend op het bruggehoofd' van Tolmein ter voorbereiding van nieuwe aanvallen door sterke af- deelingen. Laat op den avond sloegen onze troepen een aanval af op de hoogte ten westen van St. Lucia en'heden in de vroegte een tweeden op de stelling ten noorden van Kocarsce, die uitliep op een gevecht van man tegen man, waarin de Italianen zeer zware verliezen leden. Op de streek van Dexla werd nu en dan trommelvuur gericht Een zwakke aanval op Zagora werd zonder moeite afgeslagen. Op den Monte Sabotino, voor welken de vijand in de laatste dagen minstens 2500 man verloor, werd gisteren geen aanval gedaan, hij werd echter wel he vig beschoten door de Italiaansche artillerie. Een me nigte granaten vielen ook in het zuidelijk gedeelte van Görz. 's Avonds deden zeer 'sterke vijandelijke troepen De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt t' kennis van belanghebbenden, dat de landstoru - pllclitigeu der jaarklasse 1918, voor zooverjzij daarvan niet zijn vrijgesteld of voorloopig vrijgesteld of tot nadere orde buiten oproeping worden gelaten, worden opgeroepen om In werkelijken dienst over te gaan en zich te dien einde op Dinsdag 9 November 1915, des voorm. te 8L2 uur te Am sterdam in het Concertgebouw aan ae van Baerle- straat No. 98, moeten bevinden, ten einde voor den Provincialen Adjudant te verschijnen, die hen zendt naar de plaats van hunne bestemming. Aan eiken landstormplichtige, voor zoover hij in werkelijken dienst zal behooren op te komen, zal daartoe, voor zoover zijn adres ter gemeente-secre tarie bekend is, een oproepingsbrief worden be zorgd, uitgereikt of toegezonden. Alkmaar, 27 October 1915. De Burgemeester voornoemd G. RIPPING. een aanval op de hoogte van Podgora. Niettegen staande zij bommen met vergiftige gassen gebruikten, werden zij bloedig afgeslagen. Eerst gisteren was het mogelijk een gedeeltelijk overzicht te krijgen van de verliezen, die de Italianen hebben geleden bij de aanvallen op de hoogvlakte van Doberdo. Voor het front van een der Oostenrijksch- Hongaarsche regimenten liggen 3000 gesneuvelde Ita lianen. Op het Tiroolsche front sloegen de verdedigers van ae stelling van Lafraun een aanval af van het 116e Italiaansche regiment infanterie. LUCHTAANVALLEN OP TRIëST EN VENETIë. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Zondagmiddag verscheen een Italiaansche vlieger boven dé stad Triest. Hij wierp bommen, die geen materieele schade aanrichtten, maar -drie inwoners doodden en een groot aantal wondden. Deze aanval werd Maandag door Oostenrijksche vliegers te Venetië beantwoord. Zij wierpen daar van half elf 's avonds tof één uur in den ochtend snel na elkander middelbare en zware bommen op het ar senaal, de electrische centrale, het station,, eenige ves tingwerken en andere militaire gebouwen, waardoor een groot aantal branden ontstonden. Den volgenden ochtend deed een escadrille hydro planes opnieuw een aanval op Venetië, waar de brand veroorzaakt door den nachtelijken aanval, nog voort- woedde. Behalve de hierboven genoemde gebouwen werden ook het aerodrome en oorlogsvaartuigen met succes gebombardeerd. Zwakke pogingen van twee vijandelijke vliegers om onze actie te belemmeren, werdén spoedig door ons geweervuur verijdeld. Op beide tochten werden onze' vliegers door de ar tillerie hevig, maar zondter succes, beschoten. Zij keerden allen ongedeerd terug. KORTE BERICHTEN. Dr. Dumba tot dusver Oostenrijksch-Hongaar sche ambassadeur te Washington is gisteren te Wen nen aangekomen. De gemeenteraad van Parijs heeft een telegram van rouwbeklag gezonden aan de moeder van de in België terechtgestelde miss Cavell. De Luxemburgsche Staatscourant bevat een be sluit tot uitgifte van zinken 5- en 10-centimes-stukken tot een totaal bedrag van 100.000. Het Engelsche ministerie van oorlog deelde gis teren mede dat het transportschip Marquette in de Egeische Zee is getorpilleerd. Naar verluidt worden slechts 29 leden dter bemanning vermist. De Engelsche minister Asquith hoopt morgen weer zijn werkzaamheden in het lagerhuis te hervat ten. De koningin-weduwe van Roemenië, Elisabeth [Carmen Sylva), moet opnieuw een oog-operatie on dergaan, die door den Panijschen oogarts Landolt zal worden uitgevoerd'. De khakiuniform zal van af 15 November aai staande verplichtend1 zijn voor al de 'troepen van ln Belgische veldleger. Te Alrnada bij Lissabon zijn ondter dte bevolking naar aanleiding van het stijgen van de prijzen der le vensmiddelen, onlusten uitgebroken. Verscheidene winkels werden geplundterd. De opgewondten menigte geraakte met de militairen slaags, met het gevolg, dat verscheidene personen gewond werden. In de Zee van Marmora werd het Turksche transportschip Carmen, geladen met oorlogsmateri aal, door een Engelschen onderzeeër in den grond ge boord, wordt uit Athene gemeld. Om het bestaande gebrek aan klein geld minder te doen gevoelen, heeft de Duitsche postadministratie besloten om kleine bedragen aan de loketten in post zegels te dóen uitbetalen. NEDERLAND. DE VECHTSTROOM IN NOOD. Een Lloyd's telegram uit Spurn Head zegt dat het Nederlandsche stoomschip Vechtstroom gistermiddag tusschen 4 en 5 d'aar is gepasseerd. Het schip lag zeer laag op het water en had het sein: „hulp noo- dig" geheschen. De Vechtstroom is een stoomschip van 1339 bruto MUUBOfciHaani

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1