Telegram wen Tan hfden. Tan het westelijk oorlopterrein Tan het zuidelijk oorlogsterrein. Taa het oostelijk oorlosrsterreiM. Ynria. Nwlprland. ton en behoort aan die stoomvaartmaatschappij Oce aan, te Amsterdam. Het schip is gebouwd in 1902. MIJNEN STROOIEN. Volgens rapport van den schipper van den logger „Enknuizens belang" (E.H. 129), welke van de ha- ringvisscherij te IJmuiden binnenkwam, werd gezien dat ongeveer drie weken geleden in het begin van de reis twee Duitsche stoomtrawlers van groot type op ruim 60 mijl N. W. van IJmuiden, bezig waren mij nen te strooien. De stoomtrawlers waren volgens de bemanning van den Enkhuizer logger als mijnenleg- gers ingericht. KAAS. De Minister van Landbouw brengt ter kennis, dat het adres van de Kaasvereeniging van heden ai is: Kanaalstraat 2, te 's-Gravenhage. (St.-Ct) GOUVERNEMENTSTIN NAAR DUITSCHLAND. Het Nederlandsche gezantschap te Parijs heelt aan de pers de volgende mededeeltng verstrekt: „ten opzichte van den verkoop van gouveme- mentstin aan Duitschland, waarover onlangs sprake was in de te Parijs verschijnende bladen, vernemen wij van bevoegde zijde, dat de verkoop geschiedde onder garantie, dat de tin uitsluitend gebruikt zou worden voor particuliere industrieele doeleinden. Overigens was deze tin ook aan Frankrijk te koop aangeboden. Dit land had echter den aankoop geweigerd." DE MELKPRIJZEN IN GROOTE GEMEENTEN. De gemeentebesturen van 's-Gravenhage en Rot terdam hebben in een gemeenschappelijken brief aan den minister van landbouw enz. aangedrongen op maatregelen diait de bevolking der groote gemeenten een voldoende hoeveelheid melk tegen een redelijken prijs kan verkrijgen. Men wil den prijs bepaald hebben op ten hoogste 9 ets. per liter. VEREENIGING VAN DEN BINNENLANDSCHEN KAASHANDEL. In een gisteren te Rotterdam gehouden vergadering van de vereeniging voor den binnenlandschen kaas handel is bij de bestuursverkiezing gekozen tot 2e penningmeester de heer J. Verbeek Az., te Alkmaar. Aan den minister van landbouw, nijverheid en han del werd een telegram gezonden waarin de vereeni ging zegt, dat de binnenlandsche kaashandel in een noodstand verkeert, ter wegneming waarvan zij maat regelen verzoekt. KAASHANDEL. De Purmerender kaasmarkt was gisteren voor ne gentiende gedteelte onbezet. Slechts een tiental klei ne stapels stond tegenover den ingang van het Stad huis, doch dte groote kaashandelaren bleven werke loos. Het ruime plein was nu gevuld met boeren, handelaars en vele nieuwsgierigen. De groote kaas- fabrieken stapelen haar voorraad1 op, wachtende tot betere tijden aanbreken. VINDINGRIJKE SMOKKELAARS. Met ingang van 18 October is de uitvoer yêrboden o. a. van kokosolie en kokosvet. Onze regeering heeft den uitvoer echter toegestaan als zij door toevoeging van melk zoogenaamd geschikt is gemaakt om bo ter te vervangen. Voor den taal- en plantenkundig aangelegden, vin dingrijken „belanghebbende" is echter het volgende veel eenvoudiger dan het regeeringsreceptde kokos palm is een palm. Het vet en de olie van den kokos palm is dus palmolie. Noem kokosolie nu palmolie en le jeu est fait. Deze truc moet reeds met een paar duizend vaten in practijk zijn gebracht. Of onze ambtenaren haar zullen slikken vraagt de Tel. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Gisteren vergaderde de Eerste Kamer. De Kamer besloot heden om 11 uur in de ai- deelingen de wetsontwerpen te onderzoeken, die door de Tweede Kamer zijn aangenomen, w.o. de Auteurs wet, en Donderdag a.s. om 11 uur de wetsontwerpen, die dan in staat van wijzen zijn, in openbare behan deling te nemen. De heer De Vos van Steen wij k (C.-H. Overijssel) vroeg en verkreeg verlof om den Minister van Waterstaat te interpelleeren over de veiligheid van het spoorverkeer over de brug over den IJsel bij Zwolle. Indien de betrokken Minister Donderdag a.s. reeds oereid is te antwoorden, zal op dien dag de interpci latie worden gehouden. De vergadering werd daarop verdaagd tot Donder dag 11 uur. DE STAATSBEGROOTING. Het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting vooi 1916, zal vermoedelijk einde dezer week of begin dei- volgende kunnen verschijnen. DE TOESTAND VAN Mr. REGOUT. Uit Rome werd Maandagavond aan het Centr. ge seind: De algemeene zwakte van mr. L. Regout is steeds toenemende. De geneesheeren geven geenerlei hoop meer; het einde nadert langzaam. MINISTER TREUB. De Haagsche correspondent van het Hbld. meldt. Ik heb goede reden om aan te nemen, dat de minis ter van financiën er prijs op stelt, dat zijn belasting hervorming behandeld wordt vóór de grondwetsher ziening en dat, mocht dit niet geschieden, hij zich genoopt zal zien zijn ontslag aan te bieden. Deze drie heeren werden daarop benoemd en na men hunne benoeming aan. De commissie tot onderzoek van de gemeente-be grooting voor 1916 bracht hierop bij monde van den neer de Geus verslag uit van hare bevindingen. Deze begrooting sluit met een onvoorzien groot f 843, welk bedrag echter nog vermeerderd moet worden met de kosten van de straatverlichting. De toestand der gemeente is over 't algemeen gunstig te noemen. Over de uitgaven wenschte de commissie ech ter gaarne van den voorzitter eenige inlichtingen te ontvangen, n.l. over het onderhoud van een slechten weg, welke kosten gedeeltelijk door het polderbestuur edragen worden, de reorganisatie van den brand weer, de straatverlichting en de subsidie aan den veldwachter. Op de desbetreffende vragen antwoordde de voor zitter, dat het polderbestuur, wenscht het een werk uit te voeren waaraan de gemeente mee moet betalen, hier van kennis moet geven aan B. en W. De reorganisatie van den brandweer wordt behan- del'd te gelijk met dte herziening der politie-verorde ning, welke in 1916 moet plaats hebben. Dat er op de begrooting geen*post is uitgetrokken voor de straatverlichting komt omdat aan B. en W. bij het opmaken der begrooting nog niet bekend was wat de kosten waren van de lantaarns, benoodigd voor de electrische verlichting. Thans blijkt dit in het geheel ongeveer 300 te bedragen, welk bedrag dus nog op de begroeting komt. De subsidie voor den veldwachter werd op voor stel van den voorzitter op 25 gebracht. Bij de rondvraag vroeg dte heer Schermerhom of iet niet mogelijk zou zijn om den secretaris, dten heer van der Heuvel, een gratificatie te verleenen wegens de drukke werkzaamheden, welke hij als gevolg der mobilisatie heeft moeten verrichten. Op voorstel van den voorzitter werd den heer van der Heuvel, over den termijn van het begin der mobi lisatie af tot nu toe een gratificatie van 100.ver leend'. De tweede vraag van dten heer Scheimerhom betrof dte kwestie of de voorzitter ook officieel kon mededee- len wanneer van de electrische verlichting kan worden gebruik gemaakt. De voorzitter antwoordde hieromtrent niets zekers te kunnen zeggen, dóch waarschijnlijk zal dezen win ter nog wel op Rustenburg het electrische licht bran den. Ten slotte vroeg de heer Schermerhom of er geen oogingen in het werk konden wordten gesteld om ook in Ursum regeeringskaas verkrijgbaar te stellen. De voorzitter zegdte toe hiertoe ernstige pogingen te zul len aanweodten. De heer de Geus merkte op dat de Noordijkerweg slecht wordt onderhouden waarop de voorzitter me dedeelde dat het polderbestuur reeds een aanvrage naar Ged. Staten heeft gezonden om vergunning te verkrijgen daar een paardenpad aan te leggen, wat de toestand van den weg veel zal verbeteren. Voorts stelde de heer de Geus voor om, waar toch ook de beide volontairs ter secretarie hun aandeel hadden in de drukke werkzaamhedten, beide een grati ficatie te verleenen. De heer van der Heuvel, die inmiddels vertrokken is. en de heer Broekema hebben beide prachtig werk geleverd. De voorzitter stelde voor hen elk 15.te geven, waartoe werd besloten'. Hierop ging de Raad in comité ter behandeling van eeruge reclames op dten hoofdelijken omslag. KORTE BERICHTEN. Vandaag zou te IJmuiden een Zcevischvereeni- ging worden opgericht, met het doel, een zeker gedeel te vandte zeevisch(zoowel versche visch als haring) beschikbaar te stellen voor bionenlandsch verbruik tegen billijke prijzen. Naar dte Maasbode, verneemt, werden tengevol ge van het uitvoerverbod van bruinkolenbriketten door Duitschland, de nieuwe inrichtingen van de Dakpan- nenfabriek „De Valk', firma J. Meuwissen, te Echt, stop gezet. In het militair-hospitaal te Bergen-op-Zoom het zich een milicien opnemen, die beweerde, dat hij geen dienst kon doen, wegens hevige pijnen in den rug. De officier van gezondheid, die overtuigd was van simulatie wegens luiheid, heeft den man voorgeschre ven, dat hij te bed moet blijven, gedekt met 13 wollen dekens en omringd van vijf warme kruiken. Gemengd Nieuws. HET VLIEGONGELUK TE DE BILT. Gisteren heeft luitenant Polis het Sint-Anthome- gasthuis te Utrecht als hersteld verlaten. Met luitenant Hofste gaat het steeds langzaam voor uit, hoewel zijn herste) zoo goed als zeker is. Nog ge- ruimen tijd zal echter noodig zijn alvorens ook hij de zieken-inrichting als hersteld zal kunneni verlaten EEN BELEEDIGENDE ADVERTENTIE. Eenige weken geleden werd in een te Druten ver schijnend weekblad de ondertrouw aangekondigd van een jongeman met een gehuwde vrouw. De strekking der advertentie was waarschijnlijk ontsnapt aan ae uitgevers van het weekblad, anders was zij niet ge plaatst, verneemt het N. v. d. D. w De schrijver der advertentie had blijkbaar op het oog een beleediging van de met name genoemde per sonen. Dientengevolge is eene strafvervolging mg steld tegen den inzender 'der advertentie, die echt?r niet bekend is. Een voornaam gemeenteambtenaar in een der Maas-en-Waalsche dorpen wordt er van ver- Op 4 November dient de zaak voor de Rechtbank te Tiel. UIT URSEM Heden vérgaderde de Raad voltallig. Ingekomen was een verzoek der Proef- en -- c tuin „Kennemerland" te Alkmaar, om een subsid.e van 10,— toe te staan, waartoe werd besloten. Vervolgens was aan de orde het vaststellen verordening op het electrisch bedrijf, welke on P verordening door den voorzitter werd voorge en welke daarop zoodanig werd vastgesteld. Ter benoeming van een commissie van bijstand oe- valcn B en W aan uit elk der drie gedeelten van de ""emeen'e een lid te benoemen en stelden voor ae 1 Schermerhom voor Rustenburg, de heer Schaap voor N^ordijk en de heer Oudt voor Ursem. STADNIEUWS VOLKSHUISVESTING. Gisteravond had in café „Central" een algemeene vergadering plaats van de vereeniging „Volkshuisves- ting." De voorzitter, dr. Noorduyn, opende de vergadering en gaf het woord aan den secretaris ter lezing van de notulen, welke gearresteerd werden. De voorzit ter deelde daarop mede, dat inplaats van 75 mille, zooals aangevraagd, B. en W. wenscnen beschikbaar te stellen 70 duizend gulden tot het doen bouwen van een blok volkswoningen, en dat de gemeente, wat be treft de volkstuintjes, hieromtrent gemeend had dat de zorg daarvoor het best bij haar was. Hierop werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuurslid, ontstaan door het overlijden van den heer Bakker. 9 Na drie stemmingen vereenigde de heer Uohen Stu art 15 stemmen op zich tegen de heer Wolzak 12, zoo dat als bestuurslid werd gekozen mr. Cohen Stuart. Vervolgens was aan die orde de inbewaringgeving der tijdelijke kasgelden. Het Bestuur stelde voor deze te depoueeren bij de pas opgerichte Middenstands Cre- dictbaiik omdat, waar meerdere bestuursleden van Volkshuisvesting als bestuurderen van dezen Bank optreden, de gelden daar wel goed bewaard zullen zijn. Bij mondelinge stemming, met 3 van de 27 stemmen tegen, werd aldus besloten. Na de rondvraag, welke niets opleverde, werd de vergadering gsloten. PISUISSE-POLEN-AVOND. Misschien was het beter, indien we schrevenPo len-Pisuisse-avond maar wat doet het er ten slotte toe. Wanneer men morgen-avond maar in de Harmonie-zaal komt, hetzij om de arme slachtoffer, van den oorlog daarginder in Polen te steunen, hetzij om den geestigen vertolker van het droevige, humoris tische en sarcastische levenslied te hooren. In elk geval steunt men, geniet men en smaakt men dus dub bel genot. En als wij ens herinneren, hoe dezen zomer de Alkmaarders een buitenzaaltje in Bergen hielpen vul len daar een heelen wannen avond in de warmte op keukenstoeltjes naar Pisuisse zaten te luisteren, dan kan het dunkt ons niet anders of morgenavond moe ten in de I'armoniezaal wel alle plaatsen bezet zijn HET JUBILEUM-NUMMER VAN ,.DE GROENE." De Amsterdammer, het weekblad voor Nederland kortweg de Groene, viert een jubileum Het twee duizendste nummer is verschenen Twee duizend num- mers dat beteekent voor een dagblad slechts eer korte periode in zijn bestaan maar dat is voor eer weekblad welhaast veertig jaren Vier decennia bij ,na heeft de Groene nu zijn lezers verkwikt en ont sticht heeft Braakensiek zijn bewonderaars wekelijks meestal verrast, zelden teleurgesteld. Wanneer men het zeer lezenswaardige jubileum nummer, waarin zeer belangrijke artikelen over jour nalistiek en over de Koo, den onovertrefbaren stichter der Groene voorkomen, heeft verwerkt, beseft men eerst recht, wat zulk een weekblad voor land en volk beteekent en dat het de eigen plaats, welke het inneemt tusschen dagblad en maandschrift, volkomen waard is Vooral indien het niet uitsluitend wordt geleid, door den Geist, der stets vemeint. Er is in het leven üer Groene" een periode geweest, waarin het blad vele oude, beproefde lezers zal hebben verloren en zich daarentegen vele jongere vrienden heeft gemaakt. Vermoedelijk zullen de meeste jongeren thans zijn verdwenen en zijn de meeste ouderen teruggekeerd, sinds de oude banen van de gezonde, opbouwende cri- tiek weer zijn betreden en sinds den lezers wel een frissche, maar geen gure, wind tegemoet waait. Wij zullen geen uitvoerige inhoudslijst van dit dik ke extra-nummer geven, maar enkel volstaan met de lezing van dit in woord en beeld belangrijke exem plaar aan te bevelen. BENOEMD. De heer A. F. Schreuder, vroeger volontair bij de politie alhier, thans inspecteur van politie 2de klasse te Middelburg, is benoemd tot inspecteur van politie te Gorinchem. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. DE VERLOREN ZOON. De schoone gelijkenis van den jongeling, die zijn erfdeel opeischt, het in een ver gelegen land verbrast, dan met rouw en droetenis te rugkeert en in de overtuiging dat hij gezondigd heeft 't knechtschap aanvaarden wil, doch door zijn vadei met vreugde wordt ontvangen, omdat er meer biijd schap is over één zondaar die zich bekeert dan over negenennegentig rechtvaardigen die de bekeering niet van noode hebben, is door den priester Willem Smul ders omgewerkt tot 'n bijbeldrama. Het eerste bedrijf speelt in de ouderlijke woning van den herdersvorst Helon, de laatste uren vóór het vertrek van Hamul, den jongsten zoon, het tweede ruim 9 maanden later te Petra in Arabië, waar Hamul sedert zeven maanden in overdaad en verkwisting leeft, in de morgenuren van den dag, waarop hij zijn laatste feest zal geven, het derde in het vaderlijk huis, even voor en tijdens den terugkeer. Het drama is episch gehouden, en de schrijver heeft felle dramatische conflicten ten streng ste vermeden. Wellicht daardoor is de figuur van den mokkenden en toomenden oudsten broeder, die zich beter waant, maar niet door den waren geest blijkt te zijn bezield, te veel op den achtergrond gekomen. In elk geval de schrijver heeft vooral de verhouding van den ouden vader en den jongsten zoon en hun inner- ijke roerselen uitgewerkt Deze machtige stof is be handeld in schoone verzen en het geheel is picturaal geworden. De opvoering dient overeenkomstig te zijn zal het drama boeien in dezen tijd van grove too- neeleffecten en bioscooptooneelen. Te oordeel en naar een op het programma geplaatste foto, was de openlucht-opvoering te Oosterwijk picturaal. In de Harmonie zaal was zij het allerminst. Het park-kijkie en de ridderzaal vormden geen omgeving voor dil Oostersche drama en een klassieke rustbank kan niet door een canapé worden voorgesteld Wie dus han delt. zondigt tegen den schrijver en tegen de stof Van tweeën een: of het drama niet opvoeren op een pro- vincietooneel óf door eigen tooneelbenoodigdheden het ook daar een passend milieu gegeven, waaraan toch waarlijk niet zooveel kosten zijn verbonden als een stuk een zegetocht door het geheele land kan ma ken gelijk, dit met ..de verloren zoon" het geval is Het gezelschap, dat d't bijbelsche drama opvoert is samengesteld uit beroepsspelers en dilettanten. Zij deden over het geheel de schoone taal uitstekend tot aar recht komen. De heeren Brandenburg, Verzijl en de Vries bewezen, dat hun zeggingskracht bij het beroepstooneel niet heeft ingeboet de heer Hissink gaf hier, zooals haast altij'd ,.te veel" de heeren Rerghegge. Kooijman Bylard Bierman, Stemheim van Brummelen Koning en van Strien, zegden met toewijding de vaak moeielijke verzen. Aangrijpend was het slotbedrijf. De vadersmart en de vadervreugde werden voortreffelijk weergegeven ■Dor den heer Berehegge. den leider van het gezel schap di» zirh zelf overigens een wel wat te zware taak heeft toebedeeld door ook nog de rol te sneleo van den ouden Sared, welke hij niet zoo goed vervult en welke wel eenige schade doet aan de vertolking van zijn hoofdrol De heer Verzijl zegde prachtig het kleurrijke verhaal van Aser's reis naar Arabië, de heer de Vries bereidde spannend de komst van den verloren zoon voor en de verschijning van Hamul (de heer Koovmanl in het schamele boetekleed bood een ont roerend tooneel. Met stille aandacht werd het drama gevolgd en na afVen der bedriiven werden de spelers harteliik toegejuicht. Vóór de pauze verhoogden de muziek van prof Ant Hansen het orgelspel en de zang van een dqb- Mmannenkwartet is dit dezen winter niet in een e-eheel andere omgeving opgetreden? den indruk Van het spel. Ongetwijfeld zal bij vele der talrijke bezoekers (be zet was de Harmoniezaal tot onze verwondering niet) gisteravond de wensch zijn ontstaan om dit dra ma eens in een open-lucht-opvoering te zien Zou Bergen den volgenden zomer daarvoor geen schoone gelegenheid bieden? E. C. H Chr B HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 27 Oct. (Officieel.) Communiqué van gisteravond Niets bijzonders voorgevallen, behalve een ge vecht tusschen een Franschen een dekker en een Duitschen tweedekker van het allernieuwste mo del, welke laatste tot landen werd gedwongen en onbeschadigd werdl buit gemaakt. Twee Duitsdie offideren werden gevangen genomen. HET ITALIAANSGHE LEGERBERICHT. ROME, 27 Oct. De linkeroever van de Ponale in het Ledro-dal is thans door ons geheel bezet. Ook bezetten wij Mezolago, Molina en Biacsa Een hevig artillerievuur van de Monte Oveino en de Ria-werken gelukte het niet uit onze stel lingen te verdrijven. Wij houden de posities DossoCasina en DossoRemitz bezet. Een hevig artillerievuur aan de Isonzo duurt voort. Onze luchtschepen hebben op de stellin gen van Bainsizzo op het Karst-plateau bommen geworpen. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT SINT-PETERSBURG, 27 Oct. (Officieel.) Op den linkeroever van de Dwina ten zuiden van Illoetsk trachtten de Duitscihers door een plotselingen aanval zonder artillerievoorberei ding een onzer werken te veroveren, maar wij konden dit verhinderen. In den omtrek van Lin den aan de Dwina benedenstrooms Friedridistadt wordt een hevig gevecht geleverd. Ten oosten van Illoetsk werd een hernieuwde Duitsche aan val afgeslagen. Het gevecht bij het dorp Voyni- kuny ten westen van het Boghinsk-meer had tot resultaat, dat het dorp door ons bezet werd. Van het overige front naar het zuiden toe tot aan de Pripet niets bijzonders te vermelden. Op den linkeroever van de Styr noordwestelijk van Rafa- lowka hebben, onze troepen het dorp Voeika Ga- loeziska bezet, waarbij wij krijgsgevangenen maakten en eenige machinegeweren veroverden. Een vijandelijke aanval op het dorp Medviejie ten noordwesten van Tsjartorysk werd afgesla gen. Een groote vijandelijke troepenmacht deed een aanval bij het dorp Koelki. Een hardnekkig gevecht werd geleverd. Wij vielen den vijand in de flank aan en sloegen hem terug. Zeven officieren en 200 soldaten werden krijgsgevan gen gemaakt. In de gevechten bij het dorp Ko- marowo, die gisteren gemeld werden, hebben wij het succes te .danken aan de onderlinge hulp on zer manschappen. Hierdoor konden wij den vij and omsingelen. Het aantal krijgsgevangenen neemt nog steeds toe. Ten westen van het dorp Wolitza werden aanvallen van den vijand tot driemaal toe afgeslagen. Een zeer groot aantal lijken van vijanden bedekken het gevechtsterrein. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 27 Oct. (Officieel). Westel. oorlogs- tooneel: Aan den straatweg RijsselAtrecht ont wikkelde zich gisteravond na een rFansche mijnont- ploffing een onbeteekenend gevecht, hetwelk voor ons gunstig verliep. Ten noordoosten van Nassiges dron gen de Franschen na een handgranatengevecht in een klein gedeelte van onze voorste loopgraven. Zij wer den er 's nachts echter weder uit verdreven. In een luchtgevecht schoot luitenant Immermann het kleinste vijandelijke vliegtuig naar beneden; een Fransche tweedekker met Engelsche officieren welke gevangen genomen zijn. 2 andere vliegtuigen werden achter de vijandelijke linie tot dalen gedwongen. Eén ervan werd door onze artillerie volkomen vernield, het an der ligt ten noorden van Souchez. Het Balkanoorlogstooneel: Ten oosten van Visegrad werd door ons Dobrun genomen. De legers van von Kövess en von Gallintz hebben den tegenstander overal, waar hij zich opstelde, te ruggeworpen. Met de hoofdstrijdmachten werd de al gemeene linie van Valjevo—Morawci—Topol bereikt, ten oosten daarvan de Jasenica—Paca en aan beide kanten van de Pisvilajnac de Resava overschreden. In het Pek-dal is Neresnica genomen. Ten zuiden van Orsowa voortrukkende strijdmachten maakten in Kla- dovo 12 stukken zwaar geschut buit. In Ljubiccvac aan den Donau. ten oosten van BrzaPalanka werd de directe verbinding met het leger van generaal Bod- jeff door officierspatrouilles tot stand gebracht. De rechtervleugel van dit leger vervolgt den tegenstan der van Negotin in noordwestelijke richting. Om hei bezit van Knatsjevatsj wordt verder gevochten. VERKLEINING VAN HET ENGELSCHE KABINET. LONDEN, 27 Oct. Volgens de „Daily Chron." heeft men reden aan te nemen dat minister-pre sident Asquiih overweegt het Kabinet van 22 op 10 leden te brengen. Dit Kabinet zou be staan uit den premier, den minister van Buiten- landsohe zaken, den eersten Zeelord, den minis ter van Oorlog en Munitie, den Lord Chancelor en de ministers van Engelsch Indië en de Kolo niën, bevens twee ministers, die om hun persoon lijke eigenschappen in het Kabinet zitting zouden hebben. DE RIJKSDAG. AMSTERDAM, 27 Oct. De Tijd meldt uit Berlijn: De Duitsche Rijksdag wordt bijeengeroe pen op 9 December a.s. Het Huis van afgevaar digden op 11 Jan. d. a. v. BLOEM-, MEEL- EN BROODPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld is de re geering voornemens om op 13 November a.s. de prijzen van bloem en meel te verlagen, in verband waarmee met ingang van 18 November ook de maximumprijzen voor het brood zullen worden verlaagd. Tevens kan worden medegedeeld, dat het de bedoeling der regeering is, om voorloopig niet tot verdere verlaging over te gaan. DE DJAMBI-CONCESSIES. 's-GRAVENHAGE, 27 Oct. Het in het be richt van gisteren bedoelde overleg tusschen de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende Djambi-con- cessies, en den minister van Kolonieën heeft he denmiddag plaats gehad. DE TOESTAND VAN Mr. REGOUT. 's-GRAVENHAGE 27 Oct. Gisteravond hier ontvangen berichten gewagen van den hoogst ernstigen toestand van mr. L. H. W. Regout, tij delijk gezant bij het Vaticaan. DOODELIJK GEWOND. ROTTERDAM, 27 Oct. Hedenochtend is bij een vechtpartij op de sleepboot „Poolzee" de 19- jarige matroos J. v. R. ernstig gewond. Nadat hij verbonden was is hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij overleed. STAKING AAN DE NED. SCHEEPSBOUW MIJ. AMSTERDAM, 27 Oct De werklieden van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij heb ben hedenmorgen van 10 tot _1 uur vergaderd over de voorwaarden, door dè directie gesteld Deze houden in, dat de Joonsverhooging voor 1916 vervalt en een toeslag wordt uitbetaald van 10, aan elk gezin en voor elk kind beneden de 14 jaar een bedrag van 2.50. De uitbetaling zal zoo spoedig mogelijk geschieden na de be ëindiging van het conflict. Een tweede toeslag zal omstreeks Kerstmis worden uitgekeerd en vervolgens elke twee maanden, zoolang de levens middelen 'duur blijven. De jongens zijn van de ze uitkeering uitgesloten, maar na overeenstem ming heeft de directie voorgesteld dat hen een toeslag zal worden uitgekeerd op de volgende voorwaarden: 2.50 voor jongens van 14 17 jaar, 3.50 voor jongens van 17—19 jaar en 4.50 voor jongens van 1921 jaar. De verga dering heeft deze voorwaarden aangenomen. Een belangrijk deel van de jongens bleef buiten stem ming- Hedenmiddag half drie zou het werk worden hervat Het conflict kan dus als geëindigd wor den beschouwd hoewel-nog geen algeheele over eenstemming is verkregen met de iongens In al le gevallen zullen de organisaties de jongens niet meer steunen.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2