Dg Vergissing van Vivien Eadj, FEUILLETON. Telegrammen van heden. werk aan den bouw der departementen, de behande ling van het Binfaenhof-vraagstuk en dat voor den bouw van een nieuw Kamergebouw, heeft de voor naamste zwarigheden overwonnen. Regout's bekwaamheid en doortasten hebben deze vraagstukken der oplossing nabij gebracht. En wat hij aan werken, te veel om op te sommen verder tot stand bracht, steeds oogstte hij lof, zooals hem vooral onlangs in de Eerste Kamer van alle zij den is ten deel gevallen voor zijn arbeid voor de Maaskanalisatie." Gemengd Nieuws. BRAND TE 's-HERTOGENBOSCH. Men seint aan het N. v. d. D.: Gisteravond om streeks half 9 is brand uitgebroken in de machinefa briek van F. Gemen op den Havensingel. Hij schijnt ontstaan te zijn in de machinekamer en werd het eerst ontdekt door den machinist van de belendende ijzer gieterij van de firma George Dufay. Nog vóór de brandweer kwam, was de machinekamer reeds een groote vuurzee en toen men eindelijk water kon ge ven, stond de heele fabriek in lichte laaie. De fabriek is met sheds gebouwd. Het vuur vond voedsel door den grooten voorraad brandstoffen en olie. De fabriek was bij de ontdekking gesloten en er was niemand van hei personeel meer aanwezig. De brand woedt voort. OPZIENBARENDE ONTSLAGGEVINGEN. Men meldt uit 's Hertogenbosch d.d. 27 dezer aan de Tel.. In het heden verschenen Gemeenteblad komt het voïgendb besluit van dén Bosschen Gemeenteraad voor, genomen in de geheime vergadering van 14 Oc tober j.L: De gemeenteraad, gezien de voorstellen van de Be- drijfscommissie betreffende een nieuwe organisatie van het gemeentelijk gasbedrijf, besluit uit hoofde van dien met ingang van 1 Maart 1916 eervol ontslag te verleenen aan de hierna genoemde ambtenaren tot voormeld dienstvak behoorende H. Bonsel, accountant-administrateur; H. Sleut- jes, opzichter, en N. Hoogendonk, beambte bij den tedmiscfaen dienst. Het Gemeenteblad no. 159 bevat het besluit van B. en W., mede naar aanleiding van die nieuwe organi satie, om eveneens met ingang van 1 Maart eervol te ontslaan de hierna genoemde werklieden: A. Hurkens, smid; E. van der Heyden, ploegbaas; M. van Dijk, voorman; J. Olieslagers, timmerman; J. Sleutjes, arbeider-tuinman, en C. Emons, voorman. Het gasbedrijf te 's-Hertogenbosch is sinds vele ja ren een twistappel geweest in den Bosschen gemeente raad. Het baart wel opzien, dat kort na het uitbren gen van een deskundig verslag' door den accountant Sparrius, en na ettelijke geheime zittingen van den Raad, deze ontslaggeving op groote schaal is ge volgd. DE MECHELSCHE BEIAARDIERSMETHODE. De N. R. Crt. deelt een gesprek mede dat een van hare correspondenten gehad heeft met den heer J. W. Enschedé, een muziekgeleerde te Amsterdam, een der weinigen hier te lande die een diepgaande studie heeft gemaakt van de klok als historisch muziekinstru ment. Deze is een beslist tegenstander van de rich- ting-Denijn. De methode van Denijn. berust hierop, dat aan den klepel belet wordt toevallige bewegingen te maken, dat elke beweging een direct uitvloeisel is van druk op den toets gegeven en dat bovendien door 't bren gen van veerkracht, elasticiteit, in de constructiedee- len, de klepel in snelle vibreering (tremolo) tegen den klokwand kan worden gebracht, tevens in sterkte graad van aanslag volstrekt afhankelijk van den druk door den klokkenist op den toets geoefend. Op die wijze heeft de carillonneur, anders dan tot dusver, de dynamica van zijn spel in zijn macht, en kan boven dien 't aanhouden van een toon zoover benaderen, dat bij gunstige weersgesteldheid en een acoustisch gunstig hangend spel, ook dank zij de dynamica, een zeer bevredigend resultaat bereikt wordt. Het stelsel- Denijn vehoogt 't uitdrukkingsvermogen van het ca rillon. De schoonheid van klokkenklank worden ech ter verminderd door het scherper naar voren treden der boventonen, iets waaraan de heer Enschedé niet te veel gewicht wil geven, omdat deze bijgeluiden toe vallig aanwezig kunnen geweest en niet een noodwen dig gevolg van het stelsel behoeven te zijn. 1 liertoe moeten de klokken echter op een rij hangen De heer Enschedé is met dit stelsel echter niet zeei ingenomen. ()p den voorgrond stel ik, aldus de heer Enschede, dal een carillon is een historisch, oud muziekinstiu ment, dat, misschien vroeger aan de levende behoeften voldaan heeft, maar dat thans voor practisch-muzikale doeleinden buiten twijfel onvoldoende is en, welke veranderingen er ook aan gemaakt worden, onvol doende moet blijven. Artistieke waarde heeft het niet: het staat ver ten achter bijv. bij het orgel daar toch een hoofdfactor, de dynamiek, ontbreekt. Als bui ten-lucht instrument grof van actuur en grof van con structie, ook in het stelsel Denijn, is het onmogelijk en moet het onmogelijk blijven er die fijne schakee ringen mede te verkrijgen, welke bijv. een fanfare-or kest, in meerdere mate natuurlijk een harmonie-orkest, aangeven. Verder is volgrepig spel, dat onze moderne muziek behoeft, een onmogelijk iets, en bovendien ten eenenmale ongeschikt voor het karakter van het m- uit het Engelsch van CHARLES MARRIOTT 34) Zij begon kleinigheden in zijn verkeer met vreemden op te merken een meisje in een photographiewin- kel moest haar gezicht in bedwang houden, terwijl zij luisterde naar zijn omslachtige bestelling; een sP°h tende blik in de ernstige oogen van 'n schilder, wiens atelier zij bezochten, toen hij met een beleefde instem ming luisterde naar Selwyn's uitstapjes op t gebied van kunstcritiek. Hier in Parijs, of het deugd1 of on deugd, geleerdheid of ruwheid, een schepping van de geest of gewone handenarbeid was, deden mannen en vrouwen, wat 't ook was, met hun heele hart, en daar om leek het een spel. Meer en meer vond Vivien steun in zichzelve en was zij in staat met vrijen blik rond te zien, en zij zag in, dat wat zij voor spel had gehou den, smaak was in het voorwerp, waarmee men bezig was. Deze ontdekking wierp een schril licht op haar eigen moeilijkheden in het verleden, en zij begreep, dat niet door kieschkeurigheid, maar slechts door be slistheid en vastheid van doel, ware kennis kan ver kregen worden. Het was minder een kwestie van me thode dan van ingeving: als zij met hartstochtelijk naar eenig doel van het leven of het weten verlangd zoowel met haar hart als met haar verstand, dan was het niet goed voor haar. Boeken waren goed en zij was goed, maar zij naci ze verkeerd gebruikt en daarom hadden zij haai m den steek gelaten. Letteren en kunst stonden niet bui ten het leven; zij waren de bloem van het leven, zoo zij dat niet waren, waren zij nutteloos. strument. Op het carillon zijn feitelijk alleen bruik baar arpeggio's en dood simpele, om niet te zeggen nuchtere muziek, in het bijzonder weinig-modulee- rende melodie, wat stellig niet is overeenkomstig de muzikale" behoeften van onzen tijd van Strauss en Mahler. De heer Enschedé wees er verder op dat er twee richtingen bestaan inzake de beteeken is van het ca rillon. De eene, de historische, is, dat de klokkenist beiert de algemeen bekende wijzen, zooals die behoo- ren tot het levende muziekeigendom van het volk in zijn breede beteekenis; d.i. om het met voorbeelden te omschrijven: de klokkenist moet in 1915 beieren Tip- perary, Zandvoort aan de zee, en de onderscheiden tango's, two steps, die bij hoog en laag geliefd zijn. Neen, zegt de tegenpartij, al die dingen zijn smaakbe- dervend; het carillon moet gesteld worden in dienst van de beschaving en propageeren allerlei wijzen, die beter geschikt zijn voor het volk. Met name is die richting het best gekenmerkt door den bundel „Kun je nog zingen". Ik zal u wel niet behoeven te zeg gen, dat die laatste richting mij uitermate onsympa thiek is. De Denijn-richting was niet die van den geïnter viewde, omdat, hoe mooi het carillon ook mag wor den bespeeld, het niet te ontwijken is, zooals bijv. een draaiorgel, omdat het intieme kunst dikwijls te grab belen gooit, omdat zij schoonheidsuitingen wil bren gen tot kringen, die er de waarde niet van kunnen bevatten. De heer Enschdé gelooft dat het carillon te Mechelen een attractie was voor de toeristen, doch dat de M echelaars zelf over het spectakel waren inge nomen. Hij vreest, dat wanneer alle carillons in Nederland vervormd worden, de aardigheid der vreemdelingen er af z; i gaan en dat zij het zullen betreuren, dat zij een carillon niet kunnen hooren, zooals het was. En tenslotte betoogde hij, dat de oude carillons moeten worden gerespecteerd als levende momenten onzer ge schiedenis en kunst en dat de richting-Denijn met wei nig piëteit ingrijpt in het historisch bestaande en iets wil geven, dat misschien passend voor Vlamingen, weinig doeltreffend is voor ons Nederlanders, die meer berekenend, in het muzikale zonder twijfel, een geheel anderen smaak hebben. „Dat onze onderscheidene gemeentebesturen wel deugdelijk mogen overwegen, wat hun in deze te doen staat en niet afgaan op de eenzijdige propaganda, welke in deze gemaakt wordt! In dit verband beveel ik ook het denkbeeld aan dat de heer A. Brom Jr. te Utrecht heeft aanbevolen, om n.l. een zoogenaamde Nederlandsche Klokkenraad in het leven te roepen, samengesteld uit bevoegde personen (in het bijzonder musici en oudheidkundigen) die advies kan geven over veranderingen van carillons. Het komt mij voor, dat dit niet zonder gevaar kan worden overgelaten aan besbtren van kerk of gemeente en (meerendeels modern-aangelegde) klokkenisten." Wij hebben gemeend, na al hetgeen reeds in ons blad over het carillon is medegedeeld, ook dit krasse oordeel onzen lezers niet te mogen onthouden STAP.N1 EU WS ALKMAARSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. Naar wij vernemen heeft de heer Martin Sanders ontslag genomen als commissaris van de Alkmaar sche Crediet- en Effectenbank. B. en W. van Amsterdam bevelen aan voor di recteur van het marktwezen, op een salaris van 5000 tot 7000, den heer C. H. Claassen rijkstuin- boüwlceraar voor Zuid-Holland en directeur van de rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop. BIOSCOOP-THEATER „NOVUM." De directie van het bioscoop en variété-théater „No vum" heeft bij haar bioscoop-voorstellingen geënga geerd het residentie- revue- en operette-ensemble, di recteur W. Roelofs dat zal opvoeren „Een, groote ver gissing", klucht in een bedrijf. SPECIALITEITEN-VOORSTELLING IN DE HARMONIE. Gisteravond gaf een goed gezelschap artisten een uitstekend geslaagde specialiteiten-voorstelling in de schouwburgzaal van de Harmonie. Waar namen als die van Louis Contran en Nora Swaab, die uit de ker- misweek zoo'n uitstekenden indruk hebben achterge laten, op het programma voorkwamen, mocht een stampvolle zaal worden verwacht doch de zaal was nog niet half gevuld. Dat de heer van Biene, de on dernemer, een volgenden keer meer succes moge heb ben Over Louis Contran en Nora Swaab behoeven w:j niet veel te zeggen; goede wijn behoeft geen krans. Hun repertoire was ongeveer dat van de kermisweek. Contran had echter bovendien nog een mooi ge dicht: Soldaatje spelen", dat op roerend eenvouclige wijze het treurige van de huidige volkenkrijg weer geeft. Mej. Swaab oogstte een daverend applaus met „Vrede". Akimoto, de Japansche goochelaar deed ons ver baasd staan door zijn kunsten, evenals Ludovic le Cocq met zijn handschaduwbeelden. Deze heeren (of is het er slechts een verdienden hun succes. Wanneer wij ten slotte nog het muzikale gedeelte noemen, den heer Louis Bouwmeester om zijn tech nisch zeer hoog staand spel roemen en niet in 't minst het orkest, dan hebben wij de goede kwaliteiten van dit gezelschap voldoende doen uitkomen om de ver- Stott's woorden bij haar eerste bezoek aan zijn huis herinnerde zij zich weer met diepe overtuiging van hun waarheid: „Kunt gij 't gemakkelijk doen? Als ge iets, wat ge doet, heel akelig vindt, is het bijna zeker, dat ge het verkeer doet. Maar dat geldt ook voor andere din gen dan tuinieren, niet waar?" In h I L rvre, oor de voorwerpen, die haar aan staande bijzonder bewonderde, werd het haar opeens duidelijk, dat dé gevoelens, die zij zoo gewantrouwd had, alle goed waren. Door haar verstand was zij op een dwaalspoor gebracht, en door haar verstand en onder een indruk van schoonheid, werd zij zich weer zelve meester. Zij stonden boven aan de groote wit marmeren trap tusscben de „Victoria van Samothrace" en de fresco s van Botticelli. Selwyn had allerlei dingen er van ver teld en was met mevrouw Eady in de Galerie d' Apol- lon gegaan. Vivien bleef achter, en toen zij van de wegvluchtende figuur met de breède vleugels keek naar Giovanna Tomabuoni, zoo kalm in oneindige ontroering, begreep zij plotseling, dat zij, ondanks de eeuwen, die tusschen hen, en van hen met het heden la gen, zij, de drukte van de straathoeken de wilde ren der paarden op de Adrian-rennen, Stott's trots in zijn hoeve, en Hugo's vreugde over een goed vangst, alle verschillende uitdrukkingen waren van dezelfde le vensvreugde Er bestond geen vijandschap, geen ver deeldheid tusschen een dezer dingen, en alles wat de eenheid in het leven bedierf door een deel der men- schelijke natuur boven het andere te stellen, was ver keerd en zou eeuwig verkeerd blijven. Selwyn kwam terug om haar te zoeken. Zij volgde hem door de lange galerijen in een soort verdooving. Zij was uitgeput door opwinding, en het gladde par ket maakte, dat haar enkels pijn deden. Schilderijen, die zij reeds lang door reproducties kende, kregen een nieuwe beteekenis voor haar. Titian's „Man met wachting uit te spreken, dat het een volgende maal zich in een drukker bezoek zal mogen verheugen. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 28 Oct. (Officieel.) Van het wes telijk oorlogsterrein niets bizonders. (Oostelijk oorlogsterrein.) Legergroep von Hindenburg: Ten noordoosten van het dorp Garb uilowka is de nieuwe vooruitgang tegen de Russische aanvallen behouden. Het kerkhof van Szarzake is weer in ons bezit. 2 officieren en 150 man werden gevangen. Ons artillerievuur liet een vijandelijke aanval ten zuiden van Gar- bunowka tot ontwikkeling komen. Legergroep prins Leopold van Beieren: SBjJ Schtschersy aan de Njemen mislukte een sterke Russische aanval. Legergroep von Linsingen: Ten westen van Tsartorysk werd Rutka genomen. Balkan oorlogsterrein. De legers van de ge neraals von Kövess en von Gallwitz dringen ver der vooruit. Het leger van generaal von Gall witz heeft sinds 23 Oct. 2033 man gevangen ge nomen en verschillende machinegeweren buitge maakt. Het leger van generaal Bodjadjeff heeft Zaitjar genomen. Ten noorden van Kasehe- vatsch werdi de Timok in een breed front over schreden. Kaschevatseh is in Bulgaarsche han den. Verscheidene kanonnen werdén buitge maakt. De hoogte Drenova Java is in ons bezit. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 28 Oct. (Officieel.) Avondcom muniqué van gisteren: De Franschen hebben een aantal mijnen doen ontploffen aan den weg AtrechtRijssel ten zuidoosten van Neuville St. Vaast en daardoor Duitsche loopgraven en versperringen vernield. De Fransche infanterie, die tot den aanval over ging, bezette de trechters, die door de ontplof fingen waren ontstaan en handhaafden zich on danks een zeer hevig vuur. De Duitschers, die verscheidene tegenaanvallen leden, hadden zeer zware verliezen. De Fransche artillerie heeft de vijandelijke linie ten westen van Soissons zwaar beschadigd. De Duitschers hebben onder dek king van gassen opnieuw aanvallen gedaan ten oosten van Reims. De Franschen, die op hun hoede waren, hebben de verbitterde aanvallen van den vijand overal afgeslagen. HET'RAPPORT VAN GENERAAL FRENCH. LONDEN, 28 Oct. (Officieel). De toestand is sedert den 24en onveranderd. Wederzijdsche mijnaanvallen bleven zonder belangrijke resulta ten. Ten oosten van Yperen en ten zuiden van het Kanaal van La Bassée trad de vijandelijke ar tillerie in actie, welke door ons zeer krachtig werd beantwoord Onze vliegers hebben twee Duitsche machines naar beneden geschoten. Een cr van viel binnen onze linie, de ander achter het vijandelijk front. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. SINT-PETERSBURG, 28 Oct. (Officieel.) Ten westen van het Babit-meer hadden gevech ten plaats tusschen kleinere troepenafdeclingen. De Duitschers hebben zonder succes hun aanval len ten westen van Ikskul voortgezet en werden opnieuw teruggeslagen. Een aanval der Duitschers in de richting van Neu-Selburg ten noordwesten van Jacobstadt werd eveneens door ons vuur gestuit. Aan de Duna duurt het artillerie- en infanterievuur voort vanaf Liewenhof tot de streek van Illoetsk. Ten westen van Dunaburg hebben de Duit schers op verschillende plaatsen zonder succes hun aanvallen voortgezet. De strijd duurt daar voort. Het artillerieduel is van tijd tot tijd zeer hevig. Aan het front ten zuiden van Dunaburg tot aan Pripet hadden geen gevechten plaats. Noordwesten van Tzartorysk begon de vijand ten zuiden van Medwejka een aanval, gevolgd door een tegenaanval der Russen, die tot een ba- netgevecht overgingen. Ten zuiden van Medwejka bij het dorp Kame- nuka hebben wij de Duitschers, die in oostelijke richting oprukten, door tegenaanvallen terugge slagen en krijgsgevangenen gemaakt. Ten zuidwesten van Olyka bezetten wij het dorp Konstantinofka en versterkingen van den vijand. Het offensief in de streek van Drogitschowka bij de samenvloeiing van Dnjester en Strypa werd door onze tegenaanval in de flank tot staan gebracht, waarbij de vijand werd teruggeworpen in de richting van het dorp Schutromintse. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME, 28 Oct (Officieel.) Van verschil lende deelen van het front zijn berichten ontvan gen over gemaakte vorderingen. Op de hoogte Santa, Lucia tegenover Tobnein maakten wij 21 gevangenen. In de Plava-zone werd een redoute veroverd ten zuidoosten van Globna, en 102 ge vangenen gemaakt; twee machinegeweren vielen daarbij in onze handen. In het Karstgebied wer den loopgraven bestormd en 55 gevangenen ge- maakt. ZAITJAR GEVALLEN. BERLIJN, 28 Oct. Uit Sofia wordt door het Bulgaarsch Persagentschap gemeld: Zaitjar is in de handen der Bulgaren gevallen. een handschoen" scheen ernstig te zeggen: „Je hebt het dus eindelijk gevonden?" en Mona Lisa knikte schalks, „Ik weet 't, ik weet 't.;' Als uit de verte kwam Selwyn's stem met afgezaag de opmerkingen, de laatste uitspraken van den ken ner over deze of die schilderij. Even dwaze opmer kingen als mevrouw Marlow's: „Ik geloof niet, dat zij een dame kan geweest zijn." „Ja, dat is echt. Om Rubens zal je niet veel ge ven, maar de Van Dijck's moeten we zien. En in een der kleine zalen hangt een Frans Hals, die opvoedend werkt Alles praatjes; boter en eieren en een pond kaas." Vivien voelde, dat zij zenuwachtig werd. Zij had willen schreeuwen, Als ze maar alleen gelaten werd met de schilderijen, die zij begreepZij kreeg mede lijden met Selwyn en met zich zelve. Waarom wil de hij niet begrijpen? Hij was zoo goed, zoo vriende lijk, zoo fijn zelfs in zijn gebreken. Hoe zij ook over hem dacht, zij moest eerbied voor hem hebben. Ja, wat er ook gebeurde, de eerbied bleef. „Ja, ja, dat is mooi," antwoordde zij werktuigelijk, toen haar moeder haar bleek gezicht zag. „Maar, Vivien, je bent doodmoe," zei zij. Vivien ging op een der rood fluweelen banken zit ten en begon te huilen. Selwyn was onmiddellijk naast haar met berouwvolle verontschuldigingen. „Hoe dom en onnadenkend van me, lieve! Ik had het moeten zien. Wij hebben te veel op één dag ge daan." Mevrouw Eady was practischer. „Laten wij bij Colambin thee gaan drinken," zei zij. HOOFDSTUK XX. Zij reden langs de overvolle arcades van de Rue de Rivoli, en de zijstraat in naar Colombia Eerst schenen zij geen tafel te zullen vinden. Het lokaal WARNA BESCHOTEN. BERLIJN, 28 Oct. Het Bulgaarsch Pers agentschap meldt: Hedenmorgen verscheen een Russisch eskader voor Wama en nam stad en haven onder vuur. Onze kustbatterijen beant woordden het vuur. Twee Russische schepen werden door granaat- of torpedo-schoten in den grond geboord; de andere schepen trokken zich, door onderzeeërs achtervolgd, terug. Eenige burgers vielen door de beschieting ten offer, eeni ge gebouwen werdén beschadigd, doch weinig militaire schade is aangericht. ENGELSCHE PANTSERKRUISER VERGAAN. LONDEN, 28 Oct. (Officieel). De Engelsche pantserkruiser „Argyll" heeft schipbreuk geleden op de Oostkust van Schotland, Daar het storm weer is, vreest men, dat de kruiser als geheel verloren moet worden beschouwd. De bemanning is gered. De „Argyll" is in 1904 geböüwd en meet 10850 ton. DUITSCHE STOOMSCHEPEN GETORPILLEERD. SINT-PETERSBURG, 28 Oct. (Officieel.) Engelsche onderzeeërs hebben in de Oostzee vier Duitsche stoomschepen in den grond ge boord. Nedi'rlitint. VERBODEN MENöCHEN-UITVÓER. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. Gisteren hebben het Kamerlid dr. Nolens en twee afgevaardigden uit het bestuur van den Nederlandschen R.-K. Metaaibewerkersbond een langdurig onderhoud gehad met den Minister van Oorlog, naar aanlei ding van de regeeringsmaatregelen inzake het verbod van werklieden in de metaal- en aanver wante vakken om het land te verlaten. DE NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NEDERLANDSCH-INDIë. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. Naar wij van de meest bevoegde zijde kunnen mededeelen is be noemd tot Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië Mr. J. P. Graaf van Limburg Sty- ruüi, Gezant van Nederland te Stockholm, ter vervanging van den heer Idenburg, wien op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. De be noeming zal ingaan met den datum van overname van het bestuur, hetwelk vermoedelijk in Febru ari zal plaats hebben. FABRIEKSAARDAPPELEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. Naar wij verne men maakt het vraagstuk van de hoeveelheid aardappelen, die in de fabrieken dit jaar zullen kunnen worden verwerkt, bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel een punt van ernstige overweging uit. Mr. REGOUT. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. De Minister van Buiteniaudsche Zaken, jhr. mr. dr. Loudon, heeft onmiddellijk na het ontvangen van het ambtelijk bericht van het overlijden van mr. Regout een te legram van deelneming gezonden aan mevr. de wed. Regout, thans te Rome vertoevende. Boven dien bracht de Minister hedenochtend een bezoek aan het woonhuis van wijlen mr. Regout aan het Bezuidenhqut, om de naaste familieleden van den unislapene te condoleeren. Er was in den loop van den dag nog niet be kend, of het stoffelijk omhulsel van mr. Regout te Rome zal worden begraven, dan wel hier ter stede of bijgezet in het familiegraf in Lemberg, waar ook het stoffelijk overschot van mr. Regout, den voormaligen Minister van Justitie, rust. EEN TRAGI-KOMISCH GEVAL. ROTTERDAM, 28 Oct. Gisteren troffen eenige jongens, die met een wagen over de Smeent re den, een vrouw aan, die ongesteld geworden was en verzocht haar op den wagen naar haar wo ning, Delftsche Vaart 21, te brengen. De jongens deden zulks, doch toen ze bij de aangegeven wo ning aangekomén waren, bleek, dat de vrouw daar niet thuis hoorde. Zij brachten haar ver volgens naar het politie-bureau, waar ze echter last kregen haar naar het ziekenhuis te rijden, in welke inrichting de vrouw spoedig na aankomst overleed. 's Avonds kwamen zich eenige personen aan melden, die het lijk als dat van hun schoonmoe der herkenden, die uit haar woning werd ver mist. Evenwel, later in den avond verscheen er een geheel andere familie, die het lijk herkende als dat van hun schoonmoeder, vermist uit haar wo ning aan de,Delftsche Vaart. Goede raad was nu duur. Gelukkig kwam de eerste familie toen spoedig daarop mededeelen, dat hun schoonmoeder in middels teruggekeerd was. VEROORDEELINGEN. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. De Haagsche rechtbank heeft heden overeenkomstig den eisch van het O. M. respectievelijk tot 7 en 6 jaar ge vangenisstraf veroordeeld dén 25-jarigen tuin man G. A. B. Y. en den 20-jarigen schilders knecht J. v. D., wegens een reeks nachtelijke in braken, o.a. in de villa van minister Treub en in een drietal andere perceelen te 's-Gravenhage en ten huize van den heer v. d. B. te Boskoop. Laatstgenoemde beklaagde werd ook nog in een andere strafzaak terzake van poging tot diefstal tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. DE LEVENSMIDDELENDUURTE. !s-GRAVENHAGE, 28 Oct. Ter gelegenheid van de audiëntie welke gisteren een paar be stuursleden v£n de Soc. Democratische Vrouwen- vereeniging te 's-Gravenhage hadden bij den mi nister van landbouw in verband met de üuurte was vol dames, vooral Amerikaansche. „Ik heb mama gezegd zich geheel in te wrijven met een of ander, en 's nachts flanel op haar borst te leg gen Zeg, wat ziet dat meisje er slecht uitl" klonk" hun aan de deur tegemoet. Vivien was kalmer geworden, en verlangde hard naar een kop thee. Het gegons van stemmen, het scherpe Amerikaansche dialect, dat zich vermengde met de zachte stemmen der kellnerinnen, en het ge kletter van kopjes, hinderde haar. De menschen ke ken hen nieuwsgierig aan, toen zij trachtten zich een weg te banen tusschen de volle tafeltjes. Een knap, jong Franschman met een lintje in zijn knoopsgat, keek belangstellend naar Vivien, en van haar naai Harpur Hij keerde zich licht schouderophalend af. Het leek wel of hij het begreep. Zij gingen in een verdere zaal. Daar zat mevrouw Hyde met haar rug tegen den muur, haar lichte oogen dwaalden door de menigte. „Zoo, is u daar eindelijk!" zei zij, Vivien scherp aanziende. „Waarom hebt u niet geschreven? Ik eau Parijs kunnen verlaten, zonder u gezien te hebben. Komt u hier zitten ik geloof, dat er niets anders overblijft." Zij maakte plaats voor hen aan haar tafel. Harpur keek verlegen, maar er was niets aan te doen Van alle menschen, die hij kende, was de scherp ziende, oude tooneelschrijfster waarschijnlijk degene, die hij hei minste wenschte te zien. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2