- ri DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oerlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogsterreln. Kamer van Koophandel on Fabriekt Honderd en zeventiende jaargang. 1915 m Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.,fr. p. post f1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar piaatsrnimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERIÜIs. OOSTER&ZOON, Voordam 09. Telefoonnr. 3. ZATERDAG 30 OCTOBER. FRANKRIJK. ENGELAND. YARIA. Openbare Vergadering NO 255 D,t numm&r beslaal 3 Waden. ALKMAAR, 30 October. Oorlogsnieuws is er heden niet. Alleen zij aange- teekend, dat de Franschen aanmerkelijke vorderingen maakten bij het Courtine-werk in Champagne, waar zij verschillende loopgraven namen, welke, naar zij mededeelen, tot het laatste oogenblik met heldhafti- gen moed verdedigd werden. Het belangrijkste bericht, dat sinds gisteren over den Balkanstrijd is verschenen, is van diplomatieken aard. De Grieksclie gezanten te Londen, te Parijs en te Rome hebben in opdracht hunner regeering de ver klaring afgelegd, dat alle geruchten over een onvrien delijke houding van Griekenland ten opzichte der ver bondenen geruchten, uit Duitsche, Oostenrijksche of Bulgaarsche bron afkomstig van allen grond ontbloot zijn. Griekenland zoo zeide de gezant te Rome heeft Servië en de entente onschatbare dien sten bewezen en blijft daarmede voortgaan. Hieruit blijkt dus, dat de troepen der verbondenen, die te Sa- bniki geland werden, veilig zijn. en dat Griekenland rich niet za! verzetten tegen hun opmarsch. Dit is natuurlijk een groote geruststelling voor de verbondenen, dia wel eenige aanleiding hadden, om Griekenlands houding minstens in twijfel te trekken. De "'erkLring geeft thans de zekerheid, dat de regee- ing-Zaimis een z.g.n. welwillende onzijdigheid je gens ite entente in acht neemt. Ook «ui Roemenië wordt zulks gemeld, maar niet officieel. £en gerucht gaat zelfs nog verder en zegt, dat Roemenië zich spoedig aan de zijde der entente zal scharen en dat Russische troepen Servië door Roe menië te hulp zullen komen. Wat hiervan aan is, zal wel blijken. De verbonden mogendheden zijn thans druk bezig een veldtochtsplan op te maken. Voor dat doel is ver moedelijk de Fransche opperbevelhebber generaal Joffre in Londen geweest, waar hij een conferentie heeft gehad met de Engelsche ministers Asquith, Kit chener, Balfour en Lloyd George. Natuurlijk zal men ook te Parijs confereeren, doch het nieuwe ministerie is daar gisteren eerst samengesteld. De heer Briand, de president, is minister van buitenlandsche zaken geworden en hij krijgt den heer Jules Carnbon als - crctaris-generaal, als ministers zonder portefeuille zijn in het kabinet opgenomen de heeren de Freycinet, Combes, Bourgeois, Guesde en Denys Cochin, gene raal Galliénf en uduiiraal Lacaze hebben resp. oorlog en marine gekregen, de heer Painlevé is minister van onderwijs en uitvindingen betreffende nationale ver dediging geworden, de heer Malvy van binnenland- sche zaken, de heer Méline van landbouw, de heer Clemen.el van. handel, de heer Sembat van openbare werken, de heer Domnergue van koloniën. Het kabi- net-Briand Is dus een groot ministerie met verschei den groote mannen. Vandaag zou het aan den presi dent worden voorgesteld en dan zou het dadelijk de regteiiugsverklailng opmaken. De Engelsche Koning, die een bezoek aan het front in Frankrijk heeft gebracht, heeft daar een ongeval gekregen. Hij is van het paard gevallen en heeft hevi ge kneuzingen gekregen, welke echter niet tot compli caties hebben geleid. Het laatste bericht zegt, dat 'sKonings toestand zeer bevredigend is. Een ander bericht uit Londen meldt, dat de Japan- sche gezant aldaar een verklaring heeft geteekend, waarbij Japan zich verbindt geen afzonderlijken vrede te sluiten. Veel verandert de positie van het rijk van den Mikado hierdoor niet, wellicht echter leidt dit besluit ertoe, dat niet alleen Japansche munitie in Europa zal worden gebruikt, doch dat er ook Japan sche troepen zullen meevechten. Tenzij Volgens berichten in de Amerikaansche pers leidt Duitschland vredesonderhandelingen door middel van onzijdigen in. De Tribune is van oordeel, dat in dien dit pogen mislukt, er een geheel nieuwe geest van den Rijn tot aan den Weichsel zal ontstaan. En men meldt ons thans, dat de Amerikaansche gezant te Berlijn met den Keizer heeft gesproken over de vre desvoorwaarden en dat volgens een te Washington loopend gerucht de samensprekingem over den vrede spoedig zullen beginnen, zoo ze nog niet be gonnen zijn. Reeds is er van Engelschen kant zijde lings tegen dit pogen gewaarschuwd. Blijkbaar heeft de nieuwe Fransche minister-president desgelijks ge daan. Volgens de Times heeft hij verklaard: „Ik wensch met nadruk jegens onze verbondenen en even eens jegens onze vijanden te verklaren, dat de wijzi ging van ministerie in geen enkel opzicht een teekën is van eenige wijziging in politiek. De staatkunde van Frankrijk kan worden samengevat in het eene woord: overwinning, „La pair par la victoire", vrede door overwinning, dat is en moet zijn de leuze van elk Fransch ministerie. Met vrede meen ik het herstel van het recht van elk land om zijn eigen leven te leiden en zijn eigen beschaving te ontwikkelen zonder inbreuk op de rechten van den nabuur. Met overwinning be doel ik de verplettering van het Duitsche militarisme". Een dergelijke verklaring moge den indruk vesti gen, Eat men nog ver van 'den vrede verwijderd is, het is ook mogelijk, dat zij een andere beteekenis heeft. De vrede kan verschrikkelijk zijn, maar de oorlog is het niet minder en in alle landen ziet men begrijpe lijker wijze op tegen een nieuwe winter-campagne. Wanneer de gestelde vredesvoorwaarden eens meevie len, eens minder onaannemelijk bleken, dan men had verwacht, dan is het zeker niet volstrekt uitgesloten, dat men er ernstig aan ging denken, ondanks de thans afgelegde verklaringen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddag: Aan het westelijk front hadden gisteren gevechten plaats met bommen en handgranaten, die vooral he vig waren ten noorden van de Aisne, in de sectoren Puisaleine en Quennevières. De wederzijdsche be schieting in Champagne werd in den nacht voortge zet in dezelfde streek om Tahure en Maisons de Champagne en bij het Courtinewerk. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde Donder dag: Gisteren deden het Italiaansche tweede en der de leger met alle krachten opnieuw een algemeenen aanval. Ook aan het kustfront is de strijd weer ont brand. Aan de infanterie-aanvallen ging een artille rievuur vooraf, dat in verschillende sectoren een trommelvuur werd; vooral tegen het bruggenhoofd van Görz gaf de Italiaansche artillerie een buitenge woon hevig vuur af. Maar noch dit vuur, noch de daarop volgende stormaanval kon onze troepen doen wankelen. We derom sloegen zij den vijand over het geheele front af en handhaafden zich overal in hun, vaak stukge schoten stellingen. Drong de vijand hier of daar een loopgraaf binnen, dan werd hij toch in een krachti- gen tegenaanval weer verdreven. Op den zwaren dag, welke met een volkomen échec voor de Italianen ein digde, volgde een rustige nacht. Ook aan het Dolomitenfront duurt de actie van den vijand onverminderd voort. Hier richt hij zijn grootste krachtsinspanning tegen den Col di Lana, waartegen gisteren wederom twee aanvallen misluk ten. Italiaansche vliegers bombardeerden het kasteel Miramar. DE STRIJD TEOEN SERVIë. De Bulgaarsche staf berichtte 27 October: Na hardnekkigen strijd gedurende vier dagen ver sloegen onze troepen de in het Timokdal en voor Pi- rot opereerende Servische strijdmacht over het geheele front. De Serviërs zijn thans overal op den terug tocht in westelijke richting. Wij vervolgen den vijand krachtig. Wij zijn in het bezit van Negotin, Brza Palanka, Zajecar, Knjazevatsj en van talrijke dorpen in het Ti mokdal. Op dit front veroverden wij 16 kanonnen, een groote hoeveelheid munitie en levensmiddelen. In het dal van de Nischava bestormden onze troe pen de zuidelijke forten van de vesting Pirot en dron gen door tot in de stad. De nacht echter maakte een einde aan de operaties. De vijand wordt over het ge heele front vervolgd. De inwoners van Negotin, Palanka, Knjazevatsj begroetten onze zegevierende troepen met groote geestdrift. In de vlakte van Kossovo bereikten onze troepen de streek noordelijk van Matschanik en den Boven-Mo- rawa ten oosten van Gilwi. Door geregelde Servische troepen tegen de Bul gaarsche bevolking van Oeskjoeb bij de ontruiming van die stad begane gruweldaden, zijn door de auto riteiten geconstateerd, die daarvan een schriftelijk rapport samenstelden. Fransche troepen, die van Valandowo tegen Tche- peliBalkan oprukken, werden gisteren door de Bulgaren met groote verliezen teruggeslagen. De Duitsche staf meldde gisteren: Bij Drinsko ten zuiden van Visjegrad werd de vij and teruggeworpen; oostelijk daarvan werd hij over de grenzen teruggedrongen. Ten westen van de Mo- rawa is de linie Slavkoviaca-Rudnik-Cumitsj-Batocina bereikt. Ten zuidoosten van Svilajnatsj werden de vijande lijke stellingen aan weerszijden van de Resana geno men; wij maakten ruim 1300 man krijgsgevangen. De vijand wijkt terug voor het leger van generaal Bajadjef, dat hem vervolgt. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Ten /zuidoosten van Visjegrad optredende Monte- negrijnsche bataljons werden bij Prinsko en op de Su- ha Gora verslagen. De Duitsche divisies van het leger-von Kövess ruk ten voorwaarts in de omgeving van Rudrik. De Oos- tenrijksch-Hongaarsche afdeelingen van dit leger trok ken bij den aanval door het tengevolge van den aan houdenden regenval bijna onbegaanbaar geworden lage terrein aan den Boven-Raca, verdreven den vij and in een verbitterd gevecht van de Kumiskohoogte en bestormden het dorp Cumic. Het leger-von Gallwitz trok bij Lapowo over de Le- penica en won ten zuidoosten van Svilaknatsj ter rein. Het Bulgaarsche eerste leger veroverde Pirot. De vijand trok op het geheele front terug. HET NIEUWE MINISTERIE. De constitueering van het nieuwe kabinet is, hoe wel zij aanleiding gaf tot talrijke en moeilijke bespre kingen tusschen Briand en de leiders dér verschillen de partijen, thans verzekerd, op den reedis vermelden grondslag. De grootste moeilijkheid1 was de toewijzing van de portefeuille van Oorlog. Tal van vertegenwoordigers der gematigde partijen wenschen den heer Millerand te behouden, dien de socialisten en radicalen niet wil den behouden; men wenschte in elk geval dat de por tefeuille door een burger zou worden aanvaard. De Kamerzitting werd zonder debat verdaagd tot heden. KONING GEORGE ERNSTIG GEKWETST. Het Londensohe persbureau meldde gisteren, dat terwijl de Koning het leger in Frankrijk bezocht, het paard door de toejuichingen der troepen steigerde en viel. De Koning werd ernstig gekwetst, en zal voorloopig zijn kamer niet kunnen verlaten. Een later bericht meldde nog: De Koning bracht een vrij goeden nacht'door, en sliep een weinig. Zijn temperatuur is 39.2, zijn pols 75; zijn algemeene toe stand beterend. Er zijn geen complicaties te wachten. KORTE BERICHTEN. Oeneraal Joffre bracht gisteren een bezoek aan het Engelsche ministerie van oorlog. Gistermiddag woonde generaal Joffre een bespre king bij, waar ook de heeren Asquith, Kitchener, Bal four en Lloyd George aanwezig waren. De Zweedsche Akademie van Wetenschappen be sloot aan de regeering over te laten de verdeeling der Nobelprijzen voor physica en chemie voor 1914 en 1915 tot het volgende jaar uit te stellen. De bekende Amerikaansche bankier Morgan on derging een blindedarm-operatie met goed gevolg. De bladen deelen mede, dat de Italiaansche re- geering een progressieve belasting op ordeteekenen zal heffen. Een dame doet in de Daily News het voorstel een regiment op te richten, dat genoemd zal worden naar miss Cavell. In Duitschland is in tal van streken, o.a. te Ber lijn, in den Taunus, Brunswijk, sneeuw gevallen. SMOKKELAARSTRUCS. Aan het station Venlo ontdekten de visiteerende ambtenaren in een wagon voor uitvoer bestemde ap pelen 250 K.G. Boter, 250 K.G. meel en 750 K.G. vet. Dit is niets oügewoons. Het bijzondere was echter, dat boter en vet waren verpakt in blikken bussen met een papieren deksel. Bij het sondeeren van den wagon appelen zou de sondeerstok dus geen belemmering ondervinden. De afzender vergat echter dat de son deerstok aan de ijzeren punt een kleine gleuf heeft, waarin zich bij 't terugtrekken een weinig van het laatst getroffene vasthecht. BINNENLAND. Qemengd Nieuws. EEN SLIMMERD. Bij de Utrechtsche politie kwam gisteren iemand aangifte doen, dat hij in de Schalkwijkstraat aldaar op zijn met zakken beladen wagen eenige bankbiljet ten had neergelegd en daarna even een boodschap was gaan doen. Toen de man terugkwam, waren begrijpelijkerwijs de bankbiljetten verdwenen. Vermoedelijk heeft een of ander voorbijganger zich over de onbeheerd liggende papiertjes ontfermd en ze meegenomen. UIT PURMEREND. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd de gemeente-begrooting, dienst 1916, in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 211228.06. De hoofdelijke om slag werd verhoogd met 3500 en gebracht op 49.000. De gasprijzen werden gebracht voor licht gas van 7y* cent op %Vi cent per kub. Meter, voor kookgas van 6H cent op 7i/2 cent per kub. Meter, voor muntgas van 8 cent op 9 cent per kub. Meter. UIT EGMOND-BINNEN. Woensdag vergaderde de Raad. Afwezig de heer Apeldoorn. Na opening werden de notulen gelezen en goedge keurd. Ingekomen was een verzoek van vele belanghebben den, om verbetering van een weg in den Summerpol- der. Daar het pas is ingekomen, werd besloten het eerst te stellen in handen van B. en W. De heer Boom, ingenieur der K. E. M. kwam ter vergadering. De Voorzitter deelde mede, dat de kabel voor de aansluiting nog steeds ontbreekt, en er nog niet in te zien is, wanneer die zal komen, daar ei geen koper te is te krijgen. Nu is er echter een ander middel om zoo spoedig mogelijk licht te krijgen, n.l. om inplaats van een ondergrondschen kabel een bovengron dsche leiding aan te leggen van Heiloo naar hier. Dit schijnt even goed voldoende te zijn en dan bestaat de zekerheid dat er uiterlijk 1 Febr. a.s. licht is. De bei de zuilen, welke er staan, zouden vervangen moeten worden, door een steenen gebouwtje te Rinnegom. B. en W. stelden voor hier op in te gaan, het kost de gemeente niets meer. De heer Boom lichtte het een en ander toe en beant woordde verschillende vragen. De heer Noort meende dat 1 Febr. te laat is, dan beginnen de dagen alweer te lengen. De heer Boom zei dat Febr. uiterlijk is, hij hoopt 1 Jan. klaar te zijn. Ten slotte werci besloten het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Door Ged. Staten was de gemeenterekening, dienst 1914, goedgekeurd en terug ontvangen. Ingekomen was een verzoek van den Proef- en Schooltuin „Kennemerland" te Alkmaar om een jaar- lijksche subsidie. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Aldus werd besloten. De voorzitter zei'n onderzoek te hebben ingesteld naar de salarisregeling van het onderwijzend perso neel in verschillende andere gemeenten. De salaris sen staan hier niet ten achter bij andere gemeenten. In VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Woensdag, 3 November 1915, 's nam. 1 uur. Punten van behandeling 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergade ring. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Benoeming van een tijdelijke leerares in de Engel sche taal aan de Handelsavondschool (Bijlage no. 132.) 3 Voorstel tot kwijtsthelding van beloopen boete (Bijlage no. 108). 4 Idem tot herziening van het plan van uitbreiding der gemeente (Bijlage no. 109.) 5 Behandeling van het rapport, betreffende het on derzoek der gemeente-rekening over 1914 (Bijla ge no. 111.) 6 Voorstel in zake het exploiteeren van volkstuin tjes (Bijlage no. 112.) 7 Idem, tot het aanvragen van een rijksvoorschot voor het stichten van arbeiderswoningen (Bijla ge no. 113.) 8 Idem, in zake middenstandis-crediet (Bijlage no. 115.) 9 Idem, in zake beschikbaarstelling van cokes (Bij lage no. 116.) 10 Behandeling der rekeningen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het Burgerlijk Arm bestuur, het Stads-Ziekenhuis. de Gemeente-gas fabriek, het Gem. electr. bedrijf en de Stads apotheek over 1914 (Bijlage nrs. 117, 118, 119, 120, 121 en 127). 11 Voorstel tot wijziging der Verordening op het hef fen van schoolgelden voor de Handelsschool (Bij lage no. 125.) 12 Idem der Verordening tot regeling der jaarwed den van de leeraren bij het Handelsonderwijs (Bijlage no. 126.) 13 Vaststelling le suppl. kohier belasting op de he den, dienst 1915 (Bijlage No. 134.) 14 Behandeling 2e Suppl. kohier van den Hoofde ken Omslag, dienst 1915. te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Woensdag 3 Nov. 1915, des avonds half negen. A. PRINS AzVoorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. Heiloo was nu een gratificatie gegeven, maar dat vond spreker een „lapmiddel." B. en W. meenden zich enkel hij .de Hoofden der scholen te bepalen en stelden daarom voor om het aan- vangsalaris te verhoogen van 950 op 1000; (in Heiloo is dit ook 950 en in Limmen is het 900 doch daar zijn inplaats van vijfjaarlijksche, driejaar- lijfce periodieke verhoogingen). Wat betreft de sala rissen van onderwijzers en onderwijzeressen, de Voorz. zal niet zeggen, dat (die voldoende zijn, even min als voor de andere gemeente-ambtenarendoch op 't oogenblik is hij nog niét voor verhooging. De heer J. Apeldoorn meende dat „als je met de een begint de andere ook zullen komen!" Spr. zou er meer voor gevoelen om een duurte-toeslag te geven. De voorzitter zei hier niet veel voor te gevoelen. Er is evenwel nog geen verzoek ingekomen van de onder wijzers dus spr. wil dit punt wel uitstellen tot eên volgende vergadering, opdat B. en W. intusschen kun nen overwegen: met 'n voorstel van verhooging of van gratificatie te komen. Dit werd goed gevonden. De begrooting van het electrisoh bedrijf werd voor het jaar 1916 geraamd in ontvangst en uitgaaf op 7552 Bij de rondvraag wees de heer Apeldoorn op een stuit mest op het Stet, dat er al een half jaar ligt. De heer Groen meende dat daar niets tegen te doen is. Bijvoet heeft het in huur. Voorzitter zei bij een volgende verpachting met de ze klacht rekening te zullen houden. De heer Apeldoorn wees nog op het bordje bij het Stet en op de boomen te Egmond-binnen. De Voorzitter vroeg de heer Apeldoorn hoe het nu gaan zal met de straatverlichting. De Voorzitter antwoordde dat er 40 lantaarns ko men. De heer Apeldoorn en Groen dachten, dat dé straat vanaf den Hoef tot Egmond-binnen verlicht zou wor den. Voorzitter zei ook liever te willen dat er 80 lan taarns geplaatst zouden worden, doch dat zou te duur worden. Maar bovendien daar loopt 's avonds toch bijna geen mensch, voorloopig wordt er alleen licht gebracht in de kofti van Egmond binnen en Rin negom. De heer Groen wees nog een paar plaatsen aan, waar noodiig een lantaarn moest geplaatst worden. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT BERGEN. Naar wij vernemen zal1 de Rederijkerskamer „Bilderdijk", uit Alkmaar, voor „Nut en Genoegen" alhier den 25sten November een uitvoering geven met „de Bibliothecaris", van G. von Moser. UIT ST. PANCRAS. Gisteravond trad in 't café „De Driesprong", van den heer H. Gerritsen, op het Belgisch Kunstgezel schap. De zaal was flink bezet met een aandachtig luisterend publiek. Mad. Eibers en de heer Gillians zongen met een vol en krachtig geluid verscheidene liederen, van welke „De Vlaamsche Leeuw" zeker het publiek het meeste boeide. Een aangename afwisseling was het optreden van mej'. Kennes en den heer Freddy met hunne kluchtige voordrachten, terwijl de begeleiding van den heer Junge zeer viel te prijzen. 't Was een waarlijk schoone avond, zooals we hier maar zelden te genieten krijgen. Beroepen bij de Gereformeerde Kerken alhier te Heerhugowaard de heer Hekman, candiaat Zuidbroek. sas?*?» MPMM

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1