^üf ^üf Am Vm Boterspeculaas HEROPENING. Damrubriek. Yraag en Aanbod. Dames Handschoenen. A. BURGER, J. H. WILLERS, Verdronkenoord 117. Prijs 50 en 60 ct. per 5 ons. sletgrox-ij J. H. El. MEIJER, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Een gevolg van de leefwijze. Terugkeer tot verstandige gewoonten zou meer voor de algemeene gezondheid doen dan alle geneesmidde len van de wereld. De meesten onzer, hoewel slechts een betrekkelijk geringe hoeveelheid voedsel noodig hebbend, eten te veel. Ook overwerken wij ons, maken wij ons steeds zorgen, drinken wij te veel, nemen wij niet voldoende lichaamsoefening en slapen wij te weinig. Deze slechte gewoonten overladen het bloed met gassen en urinaire vergiften. De inspanning om het zware, met schadelijke stoffen bezwangerde bloed te filtreeren verzwakt de nieren. Om onze aandacht op nierzwakte te vestigen zendt de natuur rugpijn, duizeligheid, neerslachtigheid, ze nuwkwalen, waterstoomissen, verlies aan gewicht en een gevoel van uitputting. Om zich voor erger kwa len te vrijwaren is het noodig, dat men verstandig wordt, zijn slechte gewoonten laat varen en de nieren helpt met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voorkomen, dat de afgewerkte nierstoffen en het overtollig urinezuur- te lang in het gestel achterblijven en verdrijven de prik kelende stoffen, die de nier- en urineorganen doen ontsteken. Foster's Pillen werken niet op 'de inge wanden; dit geneesmiddel dient alleen voor nier- en blaaskwalen en dat is de reden, dat het zoo succesvol is. Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Nierop en Slothouber, Langestr. 83. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel i f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de t echte Foster's RugpiinNleren Pillen, "weigert elke doos, die niet voorzien [Tarii. is van nevenstaand handelsmerk vond Peter de Bruin zijn somber wezen terug en het lied zijner eenzelvige ziel ruischte uit de snaren als de bruisende zang van een wind-gezweept nachtelijk water. De donkerheid van zijn verlaten innerlijk brak naar buiten in ziedende stroomen en Truda moest zich met al haar wilskracht verzetten tegen den aan- dringenden val van zware, zwarte wolken, die haar bewustzijn bijna insneeuwden. Toch riep zij met wrangen lach hem na iedere pe riode tot verbitterder hevigheid, tot, na uren, hij al leen speelde. Peter speelde, spéélde, of hij nu pas recht wist, welken klank een ziel geeft, die zich in uren van martelende verbijstering toevertrouwde aan de donkere schoot eener viool. Toen Truda zeer lang gezwegen had, riep hij haar naam en daarna: Doe open Hij hóórde, hoe zij weifelde. Toch lachte ze hoog en hoonend haar antwoord. Er ging nog één uur op luide voeten zijn weg in den diepen nacht, voor Peter zijn vrouw had murw gespeeld. Toen zij met handen, die pijn deden van net krampachtig samennijpen, bevend de zware bout voor de deur had weggetild, schrompelde zij in haar gekreukte nachtkleeren als een wit bloemeblad voor zijn voeten in een Het was elf uur toen Truda den dag in het bleeke gezicht zag. Peter was lang al aan den dool gesla gen en gebroken van pijn en moeheid kleedde zij zich langzaam aan In de huiskamer, waar de kille dag moe gelegerd was, hing de viool onbedekt aan de wand als een hoon en uitdaging. Als haar voeten met loome schreden den vloer maten, hoorde zij het dwingende violen-ge luid haar najagen, en wanneer zij zat, hing de stille viool als in een zwerm van gonzende stemmen Zij dacht aan Peter en aan haar kind, dat -haar nu alleen maar moe en weerloos maakte; ze voelde dat het zou verdrinken in de muziek van Peters sombere viool. Toen groeiden de roode bloemen van opstandigheid plots tot een weligheid, die haar verblindde. Ze hoorde niets dan het zoemend violen-geluid, dat la ter haar kind zou snijden door het teere hoofdje. Met al -dat rood als een sluier voor haar oogen liep ze driftig naar den hoek der schouw. De stem der viool loeide in haar ooren en een moment sidderde ze van angst. Een oogenblik stond ze stil voor het grillig gevormde hout, het was een nederige, oude zigeunersviool. Met een nerveuze lach nam zij plots het instrument van den wand Het scheen te kronkelen op haar handen en haar te weerstreven met duizenden stem men Maar niets deerde haar nu meer; zij tilde hoog de viool en smeet haar op den grond. Een kreet als van een getrapte vrouw schreide naar Truda op, maar ze had niets dan haar starre lach en plompte met een zwaren sprong op het instrument Toen lachte ze, hard en hoog als 's nachts, en vloog zoo uit haar deur het donkere begeerige water in. Aan de Dammers! Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem No. 361 (auteur S. E. v. d. Meer). Stand: Zwart: 8 9, 11, 13, 14, 17, 18, 19, 21, 23, 24, 26, 31. Wit: 22, 25, 28, 32, 34, 35, 37, 38, 3y, 42, 43, 44, 4;. Op lossing 1. 39—33 1. 18 :27 2. 35—30 2. 24 35 3. 25—20 3. 14 25 4. 44—40 4. 35 44 5. 34—30 5. 25 34 6. 43—39 6. 34 43 7. 38 40 7. 27 29 8. 40—34 8. 23 41 9. 34 12 9. 17 8 10. 47 7! Een prachtig probleem! Goede oplossingen ontvingen wij van de heeren: W. Blokdijk, G. Cloeck, P. Dekker, D. Gerling, J. Houtkooper, J. K., G. van Nieuwkuijk, H. Zaad- noordijk te Alkmaar. S. Homan, Wijde Wormer, H. E. Lantinga, Haarlem. C. Möeijes, Eindhoven, I Kleute Jr., den Haag. CORRESPONDENTIE. P. KL Jr., den H. Beide problemen hadden geen mooien stand, 't Eerste ver dient om zijn ontleding een plaatsje. Hopen nog eens iets van u te hooren. DE WEDSTRIJD OM HET MEESTERSCHAP. Van de overige deelnemers willen wij nog speciaal noemen A. M. Olsen („Martin") en G. L. Gortmans (Schijf). De eerste, de bekende blinde dammer, is op wed strijden een persoon, die dadelijk aller sympathie heett. Hij is steeds bijzonder opgewekt, praat gaarne ovei dammen en muziek, heeft èen bijzonder scherp geheu gen en is vooral in 't eindspel zeer sterk. Het speciaal voor hem vervaardigde bord brengt hij steeds mee. De zwarte vakken van 't bord- liggen lager dan de witte, terwijl de witte schijven van kope ren knopjes zijn voorzien. Zoodra de tegenpartij ge zet heeft (op een gewoon bord) wordt deze zet overge bracht op 't bord van Olsen en dan gaan de vingers met vlugge beweging over alle schijven. In zijn partij van dier Meer, was de stand na den 14en zet als volgt. 1 WW// ai sll 1H1 IP5Ü iSÉHI WOU M MÉ Zwart: 2, 3, 5, 6, 8/18, 20, 22, 24. Wit: 25/27, 31, 33/37, 39, 43/50. Olsen speelt nu met wit: 15. 4338 (de aangewezen zet 15. 27! 16. 34—30? Een vergissing, die een schijf kost 16. 17—21 17. 26:28 17. 12—17 18. 30:19 18. 14:34 19. 25 14 19. 10 19 Zwart heeft nu een schijf gewonnen, maar Olsen rust niet voor hij die terug heeft. 20. 48—43 20. 8—12 21. 4641 (op 4439 wint zwart de schijf door 17—21) 21. 15—20 22. 44—39 22. 20—25 23. 39 30 23. 25 34 24. 50—44 24. 19—24! 25. 3328 (op 4439 had zwart gespeeld 2430, 9—14, 13—19 en 17 48) 25. 34—40 26. 45 34 26. 18—22 27. 27:18 27. 13:33 Zwart is nog steeds de schijf voor, doch wit wil haar terug. 28. 31—26! 28. 5—10 29. 34—29 29. 33—38 30. 29 20 30. 10—15 31. 43:32 31. 155:24 Wit heeft zijn zin. De partij werd remise. Keurig door Olsen gespeeld. (Wordt vervolgd). In den volgenden stand: m //^y awa? jBoa 7wart: 13, 18, 19, 25, 28. Wit: 17, 29, 34, 35, 38, 42. Speelt zwart 2833, waarop wit antwoordt 17— 12. (zw. 18 24 wint 12 14) wit 34—30 (zw 25 23) en 38 9. Eenvoudig en toch aardig. Ter oplossing voor deze week. Probleem 362 van P. KLEUTE Jr. den Haag. ifo///, Zwart: 7, 8, 10, 14 en 2 dammen op 13 en 26. Wit: 17, 21, 23, 28, 32, 34, 38, 39, 44, 47, 48. Wij plaatsen dit probleem alleen om den slag. Stand laten wij buiten beschouwing. Wij zijn be nieuwd, wie de oplossing vindt Oplossingen vóór of op 4 November, Bureau van dit Blad. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT SCHOORL. Gistermiddag vergaderde de Raad. Afwezig we gens ongesteldheid de heer den Das. De vouizitter sprak den wensch uit, dat het den heer den Das gege ven mocht zijn om de volgende vergadering weer te genwoordig te zijn en deelde hierna inede, dat geble ken was dat een aankoop voor 2000 K.G. rogge voor de gemeente voldoende zou zijn. Op verzoek van den heer Dapper zegde de voorzit ter toe, om zijn aandacht aan het gewicht der broo- den te schenken. Tot armvoogd werd benoemd de heer J. Kaaij. Hierna kwam de begrooting, aanwijzende een ont vangst van 28693.9634, in behandeling. De raming voor den Hoofdelijken Omslag bedroeg 5000, evenals het vorige jaar. Voor de beiasdng op publieke vermakelijkheden was een bedrag van 50 geraamd. De heer Frans oordeelde, dat al die bals de ge meente niet tot eer strekken. Spreker meende dat men beier ecu. 1 allen te verbieden. De voorzitter wees er op, dat men dan uitsluitend de klei i kan treffen. Dit was z. i. niet gewenscht. Hierna kwam het verzoek van den heer T. Mosk om zijn schrijfloon ter secretarie met 50 te verhoogen. De voorzitter zeide, dat B. en W. gemeend hadden, dit verzoek niet te moeten inwilligen. Wel erkennen zij, dat er veel meer werk komt, doch zij meenen, daarom een gratificatie te moeten geven, omdat men ieder jaar dan oordeelen kan. Voor dit jaar meenen zij deze gratificatie op 25 te moeten stellen. De heer Frans was er voor, dat de adressant in ieder geval J o0 meer kreeg. Spreker meende te we ien, dat ue adressant van de andere leden reeds de toe zegging had, dat zij voor inwilliging van zijn ver zoek waren. Na verdere bespreking werd besloten aan adres sant voor dit jaar een gratificatie van 50 te geven, doch de post onveranderd op de begrootmg te plaat sen. De post „onderhoud gemeente-gebouwen" was van J 200 tot 300 verhoogd. Voor het eventueel te stichten electrisch bedrijf was een post van 25 op de begrooting gebracht. De voorzitter hoopte zeer, dat dit bedrijf spoedig tot stand zou komen. Op een vraag van den heer Couwenhoven ant woordde de voorzitter, dat de brandspuiten, voor zoover zij dezen naam verdienden, vrij goed zijn. Naar aanleiding van het destijds aangehouden ver zoek van mej. Flens, om haar voor het handwerkon- derwijs buiten de schooluren een billijke vergoeding toe te kennen, aangezien zij daardoor 117 uren per jaar meer maakt, deelde de voorzitter mede, dat in deze van B. en W. geen voorstel te verwachten is, aangezien zij de onlangs vastgestelde salarisregeling billijk achtten. Met 3 jaar toch wordt reeds 50 ver hooging voor dienstjaren gegeten. De heer Couwenhoven gevoelde wel iets voor de billijkheid van het verzoek. Adressante toch werkte meer uren dan het andere personeel. Hiertegen voerde de voorzitter aan, dat bij het ein digen van de schooluren het hoofd en het andere per soneel ook nog lang niet gedaan hebben. Er is tegen woordig, nu men niet meer op de lei werkt, veel meer correctiewerk dan vroeger. Spr. achtte het dan ook gevaarlijk, om op het verzoek in te gaan. Men opende hierdoor voor de onderwijzers de deur, om te kun nen zeggen: „Wij werken thans in plaats van 5, 7 uur." De heer Dapper vroeg, of dit handwerkonderwijs niet gedurende de schooluren gegeven kon worden. De voorzitter wees er op, dat dit reeds voor een deel geschiedde en merkte op, dat te Groet een zelfde toestand bestaat; daar heeft men zelfs 3 klassen en heeft dus de onderwijzeres nog meer werk. Aanvan kelijk voelde spr. wel iets voor inwilliging, zoolang hij niet wist, dat ook het overige personeel buiten de schooluren werk had. Ook de Schoolopziener oor deelde het gevaarlijk, om hiermede te beginnen. De heer Couwenhoven meende te weten, dat de Schoolopziener de inwilliging wenschelijk achtte, aangezien hij destijds veel gevoelde voor de billijk heid. Het bleek, dat de meeningen van de districts- en de arrondissements-Schoolopziener hierover verschilden. Op verzoek van den heer Couwenhoven werd het Jp op den 30sten Juni ingekomen adres van mej, Flens, welk verzoek gesteund werd door het N O, G nog eens voorgelezen. De heer Couwenhoven constateerde, dat hij destijds afwezig was en stelde voor, om mej, Flens voor het handwerkonderwijs een vergoeding van 50 te ge ven. De voorzitter voerde hiertegen aan, dat dit niet aanging, aangezien het adres destijds was aangehou- dien, onder beding, dat men bij de begrooting de rege ling van het handwerkonderwijs buiten de schooluren zou bespreken. Het is dus billijk om, indien het ver zoek van Mej. Flens wordt ingewilligd, aan de on derwijzeres te Groet eenzelfde bedrag toe te kennen. Spr. oordeelde het daarom wenschelijker, dat de raad zich uitsprak, of voor het handwerkonderwijs buiten de schooluren een belooning gegeven zou wor den of niet. Hiervóór stemde alleen de heer Cou wenhoven. De heer Couwenhoven stelde hierop voor, om de pos op de begrooting met 50.te verhoogen en dit voor het handwerkonderwijs van Mej. Flens. Dit voorstel bekwam ook slechts de stem van den heer Couwenhoven. De telefoonhouder had verzocht, om wegens de duurte van de brandstoffen zijn vergoeding voor ver warming van het telefoonlokaal met 10.te ver hoogen en te brengen op 30.B. en W. hadden in dezen geen voorstel, waarop de heer Frans voor stelde om het bedlrag op 25 te brengen. Dit voorstel werd aangenomen. Vóór stemden de heeren van Lienen, Dapper, Couwenhoven en Frans. De heer Frans oordeelde het gewenscht, om de 100,.subsidie voor het fanfarecorps te schrappen. „Kunst is geen regeeringszaak," zei Thorbecke en de man had gelijk. De heer Couwenhoven ondersteunde dit voorstel. Spr. wees op de geringe belangstelling, die door de le den zelve betoond wordt. De voorzitter oordeelde dit een gevolg van de mobi lisatie. Spr. wees er op, dat het corps niet alleen van de subsidie bestond, doch ook niet zonder de subsidie kon bestaan.Spr. drong er op aan, om de post te handhaven. Een goed corps was niet zonder beteeke- nis voor de plaats. In verband hiermee wees spr. op Koedijk. Over het voorstel van den heer Frans staakten de stemmen. Er vóór waren de heeren van Lienen, Frans en Couwenhoven. Besloten werd, om de subsidie van het Roode Kruis met 10.te verhoogen. Het voor stel van den voorzitter om de subsidie voor het vreem delingenverkeer van 10.op 25.te brengen, werd verworpen. Tegen stemden de heeren Polie, Couwenhoven, Frans en Dapper.' De subsidie aan de cursus voor de hoofdacte te Alkmaar werd evenals het vorige jaar bepaald op 25. B. en W. stellen voor, om aan den proeftuin „Ken- nemer land" te Alkmaar een subsidie van 10.— te geven. Over dit voorstel staakten na eenige bespre king wederom de stemmen. Tegen stemden de heeren Couwenhoven, Dapper en Frans. De post voor onvoorziene uitgaven werd hierdoor gebracht op 647.34 waarna de begrooting in zijn geheel werd goedgekeurd. De heer Frans stelde hierna voor, om aan de ver- eeniging ter bevordering van de paardenmarkt een subsidie van 100.te kennen. De paardenmarkt kan in de toekomst wel iets wor den. Spr. oordeelde, dat die 100.dan beter be steed werden dan aan het fanfarecorps. De voorzitter gevoelde wel veel voor het voorstel, doch oordeelde het beter, om hierop van 't voorjaar terüg te karnen; deze subsidie zou dan altijd nog uit het Onvoorzien betaald kunen worden. Hiertoe werd besloten. Op een vraag van den heer van Lienen deelde de voorzitter mede, dat de zaak over het onderhoud van de wegen in onderzoek is. 't Resultaat kon in een volgende vergadering verwacht worden. De heer Dapper meende te weten, dat onder den weg bij P. Breed alleen potten gelegd waren en geen zinkputten. De voorzitter zegde toe, hiernaar door den op zichter een onderzoek te laten instellen. De heer Frans oordeelde, dat het uit Alkmaar over gewaaide misbruik, het ontsteken van vuurwerk, sdafbaar gesteld moest worden. De heer Polle was het hiermee eens. De kinderen springen er van op in 't bed. De voorzitter zegde toe hierover een publicatie aan het bord te zullen aanplakken en den veldwachter ,paracht te zullen geven, nierop te letten. De heer Polle oordeelde het noodig, om een stuk bosch van den hoek bij den heer Rus voor wegver- breeding aan te koopen. Het was daar wel iets ver beterd, maar de hoek was toch nog te gevaarlijk. Goedgevonden werd, om deze zaak ter afdoening in handen van B. en W. te stellen. Hierna werd de vergadering gesloten. Advertentiën van 1—5 regels 25 Cts. Jb. HARTLAND, Koningsweg B 69. Beleefd aanbevelend voor in- en varkoop van 2e hands Kin derwagens, Sportkarren, Ledikanten, enz. Ook aan huis to ontbied'®. Aan hetzelfde adres een best VEERENBED te koop. STEENHOUWERIJ A. KALLANSEE. N1EUWE9LOOT No. 1. Specialiteit la GRAFZERKEN. Foto gratis. J. B. L. SIMON, Steenhouwer, Koningsweg 40. MARMERSLljP tut onderhoud van marmeren vloe ren MARM1.RPOL11OEK voor Schoorsteenmantels vVaschtafels enz Onovertroffen kwaliteit. De welbekende beste STRAATBEZEMS zijn nog voorradig, alsmede ZEEMLEER, SPONSEN, DWEI LEN en BORSTELWERK. Tevens het adres voor het schoonmaken van Roltapijtschuiers. Aanbevelend, P. W N. NAP, Hekelstraat C 10 Door zijn zuiver gehalte ts het TRAPPIS1ENBIER krachtiger en versterkender dan Stout, en daardoor zeer aan te bevelen, ook per halve flesch verkrijgbaar, Dij J. H. ALBERS, in den Bierkelder. Vanaf MAANDAGAVOND 6 uur tot WOENSDAG zciuzame koopjes. Alles moet weg wegens dienst plicht. In het MEUBELHUIS, KOOLTUIN 9. KOOPT NU! W. TIMMERMAN. KOOPT NU! Nieuwe GRAMOPHOONPLATEN vanaf 75 cent. Pa mé-Platen, 35 c.M., 1.—. HARMONIKA'S, solie- de instrumenten, met 4 bassen, 7.50. Gestemde MONDORGELS vanaf 35 cent. Adres: Magazijn ,,De Mobilisatie", Hoogstraat 3. TE KOOP: Een nieuw eikenhouten Kamerameuble ment, bestaande uit: 1 Tafel, 1 Theetafeltje en 6 Stoe len met rood lederen zitting, te zamen voor 45. en 6 eikenhouten Stoelen voor 16.50. Adres: HOOGSTRAAT No. 3 KACHEL TE KOOP. Adres Middenstraat 18. Jong Meisje vraagt plaatsing als LEERLINGE in W i m k e 1. Brieven onder lettar O 401 bureau van dit blad. TE KOOP gevraagd «en gebruikte, doch in goe den staat zijnde sterke Reiskoffer, één Meter lang en 70 cM. breed en hoog. Brieven met prijsopgaaf onder letter L 401 bureau van dit blad. Evenala vorige jaren beveelt ondergeteekendc zich weder aan tst het voeren van Dames- en Kinder- b®nten, Moffen, Mutsen en Bonthoeden. Spoedig, net en goedkoop. Aanbevelend, Mej. KAMPER Kerkstraat 17, Alkmaar. Groenland. Te koop een beste WAAK- of TREKHOND, 70 e.M., 1 jaar oud. Te bevragen Kinheim9traat No. 24. A. BOOD RijwielhandelHeerenstraat 3, beveelt zich beleefd aan voor het maken van alle soort van Kachelwerk, zooals pijpen, zoowel gemoffeld als gepoetst. Verder alle Rijwlelonderdeelen voorhanden: Banden, Zadels, Lantaarns, Carbid, Kettingen, Ven tielslang, Bandrem, Rubberblokjes. Ook Werkfietsen TE KOOP. Gedurende de St. Nicolaasdrukte biedt zich aan een NET MEISJE. Brieven onder lett. T 401 bureau dezer courant. VAN ODDS BEKEND. MEVROUW I Heeft U iets op te ruimen, laat U L. dbJONG ontbieden die is overal bekendgeeft de hoogste waarde voor H u i s r a a d en I n b o e d e ls. Voor Wijnflesschen betaal ik 2 ct., halve Wijnflesschen l'/2 ct., heele Kruiken 3>/j ct.; voor oud Papier betaal ik de hoogste waarde. Laat mij ontbieden dan is U overtuigd van de waarheid. OUDEGRACHT 48, Derde huis van de Bloemstraat: Let op het adres. ADVEBTENTIëN. Reclameprijs per paar fl. 1.50. Met onze KLEINE zoowel als DIKKE, hebben wij dit jaar al reeds buitengewoon succes. BANKETBAKKER. De ondergeteekende maakt bij deze zijn geachte Clfëntèle bekend, dat hij zijne 4 November a.s. weder zul ojieneu, en dat bij hem zal verkrijgbaar zijn Regeeringsvleesch. Hopende een ieders gunst weder waardig te mogen worden. Releefd aanbevelend, DORPSTRAAT 82, BERGEN (N.H.) J V/ W '/ALU VA

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 6