DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogsterreln. en Tentoonstelling op Woensdag 3 en Donderdag 4 Nov. a.s, rit te AIKmaar No. 256 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 AbonRementsprO^ per 3 tnpnden l~ fr. p, ps^t f 1-25, Adyertentiepriis 10 ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERiïls. COSTER 5 ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr, 3. MAANDAG 1 NOVEMBER. RUSLAND. TABIA. op Woensdag 17 November a.s. van door de leerlingen vervaar digde voorwerpen Woensdag 10 November a.s. 1 ALKMAAR, 1 November. Op het Westelijk oorlogstooneel hebben, terwijl de Fransche opperbevelhebber, generaal Joffre, te Lon den vertoefde en o. a. langdurige besprekingen heeft gevoerd met den Engelschen munitie-minister Lloyd jeorge, de Duitschers een offensief ontwikkeld, dat hun echter weinig winst heeft gebracht. Na een ge duchte artillerie-voorbereiding werd, volgens het Fransche communiqué, een aanval gedaan met be langrijke massa's infanterie, voor het grootste gedeel te bestaande uit troepen, die onlangs van het Russi sche front werden overgebracht. De Duitschers slaagden er alleen in den top van de hoogte bij Tahu- re te bereiken, waarbij zij 21 Fransche officieren en 1215 manschappen gevangen namen. In Artois na men de Duitschers een Fransche stelling. Van betee- kenis voor den uitslag zijn zulke kleine resultaten na tuurlijk niet. Op het Oostelijk oorlogstooneel is er evenmin eeni ge verandering van belang, terwijl ook geen der beide partijen, die aan het Italiaansch-Oostenrijksche front ■/echten, aanzienlijke vorderingen kan vermelden. Om trent de actie aan de Dardanellen, die blijkens de le- gerberichten nog steeds wordt voortgezet, deelen de Turken mede, dat zij er in geslaagd zijn een Fran- schen onderzeeër in den grond te boren. Op het Servische oorlogstooneel hebben de Oosten- rijksche troepen Opper Milanowatsj veroverd, welke plaais (niet te verwarren met Milanowatsj aan den Donau!) ruim 30 K.M. ten westen van Kragoejewatsj ia gelegen, zoodat deze Servische burcht niet slechts ran het noorden, maar ook van het westen uit be dreigd wordt. De Bulgaren bereikten de waterscheiding tusschen de rivieren Timok en Morawa en veroverden een bergkam, van waar wegen leiden naar Nisj. Dagb ladbericbten melden, dat de Fransche en Ser vische troepen in het zuiden van Servië met gunstige resultaten tegen de Bulgaren vechten, maar officieele berichten blijven uit, zoodat de overwinningen daar niet al te hoog moeten worden aangeslagen. Voor de eerste maai sinds het uitbreken van den oorlog is Vrijdag een Hongaarsche stoomboot langs den Donau in Bulgarije aangekomen. De verbinding 3erlijnKonstantinopel bestaat dus, maar zij is zeer gebrekkig. De midden-mogendheden beoogen natuurlijk den grooten Orientspoorweg te nemen. Zij zullen dit doel hebben bereikt, wanneer zij in het be zit zijn van de tegenwoordige Servische hoofdstad Nisj, welke thans reeds ernstig wordt bedreigd. Voor dat déze stad echter genomen is, heeft het Servische drama zich alweer een eind verder ontwikkeld. Flet is immers mogelijk, dat de opgejaagde Servische troepen zich te Nisj opsluiten, in de hoop zich in deze reduite- rieliing beter te kunnen verdedigen tegen de overmach tige vijanden dan in het open veld. En wie weet, of Servië sluit, wanneer het ook deze toevlucht kwijt is, een afzonderlijken vrede. Alleen kunnen zij zich toch aiet afdoend verzetten tegen de invallers en krachtige nu lp Iaat nog steeds op zich wachten. Is de Orient spoorweg eenmaal in het bezit der midden-mogendhe den en lang kan dit niet uitblijven dan schijnt de kans der verbonden mogendheden om de Dardanel len te forceeren geheel vernietigd, dan kunnen de 700.000 weerplichtige Turken, die door gebrek aan wapens en uitrusting nog niet waren ingelijfd, doch grootendeels wel werden geoefend, in dienst worden gesteld, ontstaan er nieuwe offensieve mogelijkheden en staat men in elk geval sterker tegenover het te verwachten optreden van den tegenstander. Tot dusverre bepaalt de voornaamste tegen-actie der entente zich in een bombardement der Bulgaar sche kust door Fransche, Engelsche en Italiaansche schepen. Londensche bladen verzekeren echter, dat het bezoek van generaal Joffre te Londen heeft geleid tot volkomen overeenstemming, betreffende de mili taire staatkunde in den Balkan. Men heet het geheel eens te zijn geworden over hetgeen er in militair op zicht gedaan moet worden, nieuwe legers zullen wor den gevormd en er zal snel gehandeld worden. Uit hetgeen de bladen schrijven, zouden we willen aflei den, dat de groote mogendheden Servië aan zijn lot zullen overlaten en zich tegen Bulgarije zullen wen den. Misschien geeft de Lagerhuiszitting morgen meer licht. Te Londen beschouwt men deze zitting als de ge wichtigste sinds jaren. Men veronderstelt, dat de heer Asquith alle kwesties zal behandelen en de volksver tegenwoordiging volkomen op de hoogte zal brengen van alle feiten. Men verwacht een zeer belangrijk de bat en in afwachting daarvan zwijgen de bladen, als zijn zij stilzwijgend overeengekomen de verklaringen af te wachten, voordat zij verder de hangende vraag stukken bespreken. Alleen onthult de parlementaire correspondent van het Daily News, dat de Engelsche regeering gedurende de laatste maanden zich bezig heeft gehouden met de samenstelling van een nieuwen generalen staf, welke thans gereed moet zijn, In Frankrijk heeft het nieuwe ministerie zich aan den president der republiek voorgesteld, terwijl admi raal Dartige de Fomet het opperbevel over de marine heeft aanvaard. Het Russische ministerie heeft aanzienlijke wijzi gingen ondergaan. De minister-president Goremkyn is rijkskanselier geworden, hij zal de buitenlandsche zaken behandelen met den vroegeren Russischen ge zant te Weenen Shebekof, terwijl de minister van bui tenlandsche zaken Sassonof is heengegaan. De betee- kenis van deze hervorming is niet volkomen duidelijk. Vermoedelijk zal de regeering nog wat reactionairder zijn geworden Goremykin is de man, die in Sep tember de Doema naar huis zond. Opvallend is het, dat te St. Petersburg evenals te Parijs de leiding van buitenlandsche zaken mede wordt opgedragen aan een diplomaat, die vóór den oorlog in een vijandelijk land gezant was. Officieel wordt uit St. Petersburg gemeld, dat Rus sische kruisers in de Bothnische golf een Duitsch stoomschip namen en dat een onderzeeër een ander stoomschip buitmaakte; de namen worden evenwel niet opgegeven. Nopens het 5 September j.l. bij de zuidwestpunt van Ierland omgekomen dubbelschroefstoomschip Hespe rian (van de Allan-lijn en groot 9600 ton), waarvan de Duitsche regeering de torpilleering door een Duit- schen onderzeeër beslist heeft ontkend, wordt' thans uit Washington gemeld, dat er definitief is vast gesteld, dat men een stuk torpedo op de mailboot heeft gevonden. Het Reuterbericht meldt, dat deze omstandigheid geen nieuwe moeielijkheden tusschen Amerika en Duitschland ten gevolge zal.hebben, maar dat de eisch tot schadeloosstelling door de eigenaren van het schip op dit feit gebaseerd zullen zijn. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: De gisteren vermelde beschieting door de Duit schers breidde zich met de grootste hevigheid uit over een front van acht K.M., begrensd door heuvel 193, de Butte de Tahure, het dorp en de loopgraven in het zuiden tot en met het La-Courtine-werk. De artil- leristische voorbereiding op dit geheele front werd gevolgd door een aanval van aanzienlijke massa's in fanterie, onlangs van 't Russische front overgebracht. Ondanks de hevigheid van den aanval en de buiten gewone verbittering, waarmede de aanvallers streden, leden de Duitschers weder een ernstige nederlaag. De aanvallende troepen werden op het geheele front door ons vuur gedecimeerd en slaagden er slechts in den top van de Butte de Tahure te bereiken. Overal el ders, meer speciaal voor het dorp, waar de gevechten buitengewoon hardnekkig waren, werden de Duit schers volkomen afgeslagen en teruggeworpen naar de loopgraven, van waar zij waren uitgegaan. Zij lieten op het geheele front een groot aantal lij ken achter. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Beiersche troepen veroverden ten noordoosten van Neuville een Fransche stelling, 1100 M. lang, namen ongeveer 200 man gevangen en maakten vier machine geweren en drie mijnenwerpers buit. Een vijandelijke tegenaanval werd 's avonds afge slagen. In Champagne veroverden de Franschen in den nacht van 29 op 30 Oct. in een buitengewoon hevig gevecht een ver vooruitstekend stuk loopgraaf ten noorden van Le Mesnil op'de daar staande compag nieën. Bij Tahure deden onze troepen in den namiddag een aanval. Zij bestormden de Butte de Tahure (hoogte 193, ten noordwesten van genoemde plaats). Het gevecht duurde den geheelen nacht door. Een en twintig Fransche officieren (onder wie twee batal jonscommandanten) en 1215 man werden gevangen genomen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT Het Russische legerbericht meldde gisteren: Van het geheele front van de Golf van Riga af tot aan de Pripjet is niets belangrijks te vermelden, behal ve enkele welgeslaagde acties van onze zware en lich te artillerie in de buurt van Jacobstadt en Dunaburg en tegen het dorp Nurwiantzy ten westen van het Obol-meer. Een poging der Duitschers om voorwaarts teruk ken in de streek van den linkeroever ten noordoosten van Jacobstadt, werd zonder moeite verijdeld. In een gevecht in de streek ten noorden van het dorp Liubtscha aan de Boven-Njemen, tusschen een kleine Russische afdeeling en een'Duitsche, werd de laatste vernietigd. Wij namen een klein aantal Duit schers gevangen en maakten paarden en wagens buit. Dank zij onze welgeslaagde maatregelen, verloren wij in dat gevecht slechts twee man aan dooden, terwijl er slechts één gewond werd. Ten zuiden van Baranowitsch, in de buurt van Goroditsche, schoot onze artillerie een Duitsche aëroplane naar beneden. Zij viel in de buurt van on ze linies en de bestuurder en de waarnemer werden krijgsgevangen gemaakt. Het hevig gevecht om het dorp Rudni in de streek van den linkeroever van de Styr, ten westen van Tsjar- torysk, duurt nog voort. Tot dusverre maakten we hier acht Oostenrijksche officieren en meer dan 300 soldaten krijgsgevangen Het Duitsche hoofdkwartier berichtte: Legergroep von Hindenburg: Door ons concen trisch vuur werden de Russen genoodzaakt het plaats je Plakanen aan den noordelijken oever van de Misse weder te ontruimen. Legergroep von Linsingen: In onzen aanval ten westen van Tschartorysk kwamen wij tot in de linie: oostelijke rand van Komarof-hoogten ten oosten van Podgacie. De door ons bereikte stellingen werden ondanks de nachtelijke, soms zeer verbitterde aanval len der Russen behouden. Ongeveer 150 Russen, behoorende tot 11 verschil lende regimenten, zijn gevangen genomen. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: Aan ons front aan de Strypa betoonde de vijand gisteren weder grooter activiteit. Op verschillende punten van onze linie opende hij een krachtig artille rie-vuur; ook deed hij op één plaats een poging om over de Strypa te trekken, deze poging werd echter door ons vuur verijdeld. Ten zuidoosten van Luzk werd wederom een vijan delijke vlieger naar beneden geschoten. Onze aanvallen ten westen van Tsjartorysk vorde ren geleidelijk. Krachtige aanvallen der Russen wer den afgeslagen. Overigens geen nieuws in het noordoosten. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: De Duitsche troepen van het leger van von Kövess hebben Grn Milanowatsj genomen. Ten noordoosten van die plaats werd de vijand aan de weg Satomja Kragoejewatsj uit zijn stellingen ten zuiden van de Srebmica geworpen. Het leger van Gallwitz drong aan beide zijden van de Morawa den vijand verder te rug. Zeshonderd man werden krijgsgevangen ge maakt. Van het leger van Bodjadjeff zijn geen be richten ingekomen. De Oostenrijksche staf berichtte: Ten oosten van Visegrad drongen onze troepen voorwaarts op Servisch gebied. De van Valjewo naar het zuiden oprukkende colonnes van generaal von Kövess dreven bij Razana vijandelijke cavalerie te rug. Vlak ten noordwesten van Gm Milanowatsj na men Oostenrijksch-Hongaarsche troepen stormender hand verscheiden stellingen van den vijand. Daarbij vielen vier stuks geschut en drie munitiewagens in hunne handen. Tegelijkertijd naderden Duitsche troe pen onder voortdurende gevechten van het noorden en noordoosten Grn Milanowatsj en drongen de stad binnen De aanval van onze troepen op het terrein ten noordwesten van Kragoejewatsj vordert op alle pun ten. De hoogste Stragenica, die zich ten zuidwesten van Lapowo verheft, is in handen der Duitschers. De Bulgaren drongen bij de vervolging van den vij and overal verder naar het westen. Bij Slatina ten westen van Knjazewatsj bood de vijand gisteren nog tegenstand. Latere berichten daaromtrent ontbreken. De uit Pirot afgezonden Bulgaarsche colonne is Laso- tinoe genaderd. Het officiëele Bulgaarsche legerbericht van 28 Oct. meldde: Na de inneming van Zagecar, Knjazevatsj en Inovo zetten onze troepen de vervolging van den vijand in westelijke richting voort. Op den morgen van 28 Oct. drong eén afdeeling, die in de nabijheid van Pirot overnachtte, deze stad binnen. Zij vervolgt den verslagen vijand. Het Servisch communiqué van 28 October meldde: Het hevig gevecht aan ligt Zuider-Morawafront duurt voort. Het Timok-leger heeft nieuwe stellingen ingenomen; de achterhoede van het leger, dat Pirot had verdedigd, had zijn vleugels teruggetrokken tot achter de stad. De vijand heeft den Katsjanif-pas genomen en ten gevolge van zijn numerieke meerderheid' de Serviërs tot eenige KM. ten zuiden van Svilainasj terugge drongen. Men heeft opgemerkt, dat nieuwe Beiersche en Oos tenrijksche bergtroepen zijn aangekomen. De troepen, die Belgrado hebben verdedigd, hebben alle aanvallen van den vijand afgeslagen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: Ook gisteren herhaalden de Italianen hun aanvallen op de meest betwiste punten van de bruggehoofden van Tolmein en Görz en op verscheiden plaatsen van het Karstplateau. Wederom hadden verbitterde ge vechten van man tegen man plaats, die voor een groot gedeelte ook 's nachts voortduurden en die overal er mede eindigden, dat onze troepen zich bleven handhaven in hunne stellingen. Aan het Tiroolsche front werden wederom aanval len van den vijand in het Tonalegebied bloedig afge slagen. In het voorterrein van onze versterkingen, op den Col di Lana, is het rustig geworden. Evenals overal elders handhaven wij ons 'ook hier krachtig in de hoofdstellingen. Rusland. DE WIJZIGING IN HET MINISTERIE. Naar Reuter uit Sint-Petersburg meldt is Goremy kin benoemd tot Rijkskanselier. De Beurscourant deelt mede, dat hij belast zal worden met de opperste lei ding van buitenlandsche zaken, daarbij gesteund door Shebeko, oud-ambassadeur te Weenen. Verder wordt bericht, dat de Tsaar de ontslagaanvrage van de mi nisters Sasonof, Kharitonof en Krawosjen heeft aan vaard en dat Kwostoff minister-president wordt. EEN MENSCHELIJK PROJECTIEL. E>e „Daily News" bevat het merkwaardige bericht, dat de vader van een Engelsch artillerist eenige we7 ken geleden van den bevelvoerenden officier de mede- deeling had ontvangen, dat zijn zoon gedood was. 's middags van 2O en 'n avonds van 7—9 nnr, 3a n het BURGERWEESHUIS. HET BESTUUR. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van de Directie der Éérste Hygiënische Alkmaarsche Broodfabriek aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande broodfabriek, door het bijplaatsen van drie electro- motbren, resp. van 3, 5 en 3 P. K., voor het drijven van een kneed-, een maal- en een meleermachine, tot het mengen en kneden van deeg, ten dienste der fabri cage van brood, in het perceel Baangracht, Wijk A, No. 2. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op ZATERDAG 13 OVEMBER e.k., 's voormiddags te ELF uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedu- iende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoe ker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secre- taiie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrif ten kennis nemen. ALKMAAR, den 30 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Een granaat was vlak bij den artillerist neergekomen en daar er later niets van hem ontdekt werd, veronder stelde men dat hij in stukken was geslagen. Nadat de familie zes weken rouw had gedragen, kreeg de vader een briefkaart van zijn zoon, waarin nij scliref dat hij gezond en wel in Duitsche krrijgsge- vangensehap was. De eenige oplossing voor dit merkwaardige geval is, dat de man door de ontplof fing uit de Engelsche loopgraven in de Duitsche was geslingerd en daarbij merkwaardigerwijze geen letsel had opgeloopen. KORTE BERICHTEN: 9e Engelsche hulp- en mijnveger Hythe is bij het schiereiland Gallipoli gezonken na een botsing met een ander oorlogsschip. Van de bemanning van 250 koppen, wonden 2 officieren en 153 man vermist. Pe Matin verneemt uit Salonikf, dat generaal l oetnikde bevelhebber van het Servische leger, om gezondheidsredenen het bevel heeft neergelegd. De Fransche Kamer is verdaagd tot 4 Novem ber, wanneer de regeeringsverklaring afgelegd zal worden. Luitenant Layton, de gezagvoerder van de En gelschen onderzeeër E 13, die indertijd op Saltholm (Denemarken) is gestrand, is Zaterdag van de mari newerf te Kopenhagen ontvlucht. De Fransche generaaal Joffre heeft Zaterdag een bezoek gebracht op het Buckinghampaleis te Lon den. Hij heeft de koningin deelneming betuigd' met het ongeval van den Engelschen koning en daarna koningin Alexandra te Marlborough house zijn op wachting gemaakt. Keizer Wilhelm heeft den Bulgaarschen Kroon prins Boris, prins Cyrill, den minister-president Ra doslawof en den opperbevelhebber Sjekof het ijzerei kruis verleend. De Koning van Engeland gaat langzaam voor uit. De pijn vermindert, de patiënt is echter nog zwak. Pols en temperatuur zijn normaal. Officieel wordt 'door het Turksche hoofdkwartier gemeld, dat de Fransche onderzeeërs „Turquoise" Zaterdag aan het Dardanellenfront in den grond ge boord is. De bemanning, 26 koppen, is gevangen ge nomen. De Geheimraad Dr. Neben Dümont, de uitgever en drukker van de „Kölnische Zeitung" is gisteren door een ongelukkig toeval om het leven gekomen. De Keulsche Kamer van Koophandel heeft te legrafisch tot het Duitsche Ministerie van Binnenland- sche Zaken en aan het plaatsvervangende generaal- commando van het zevende legerkorps het verzoek ge richt om alle voor de voeding van belang zijnde le vensmiddelen maxmium-prijzen vast te stellen, daar de Kamer in de voortdurende stijging der levens- middelenprijzen het grootste gevaar voor de volksvoe ding ziet. Russische kruisers namen in de Bothnische golf een Duitsch stoomschip. Een onderzeeër maakte een ander stoomschip buit. BINNENLAND. GRONDWETSHERZIENING. Bij de Tweede Kamer zijn titans ingekomen de wets ontwerpen tot hét: lo. in overweging nemen van een voorstel van ver andering in het Ilde, lilde en IVde hoofdstuk der Grondwet; en 2o. in overweging nemen van een voorstel van ver andering in de Additioneele Artikelen der Grondwet. E4S?SS?I

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1