Telegrammen van lieden. Yan liet westelijk oorlogsterrein Van het oostelijk oorlogsterrein. Yan het zuidelijk oorlogsterrein. Nederland. De minister van Binnen 1 andsche Zaken deelt me de, dat de voorstellen der Staatscommissie tot voor lichting der Regeering omtrent het meest aannemelij ke stelsel van kiesrechtregeling door de Regeering in hoofdzaak onveranderd zijn overgenomen. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij om trent de hoofdbeginselen van de wijzigingsvoorstellen de volgende bijzonderheden Algemeen kiesrecht. Ten aanzien van de voorgestelde wijziging van art. 80 merkt de minister op, dat de „kenteekenen van ge schiktheid en maatschappelijken welstand" geen ver dediging meer vinden. De individualiteit der kiezers is ondergegaan in de massa. Men zoekt de waarde van de uitspraak der kiezers in het collectieve oordeel over beginselen van rechtsvorming, welke, getoetst aan eigen levenservaring, als het rechtgevoel bevredigend worden aanvaard. Men verwacht dat op den duur het gezond verstand der massa de personen zal weten aan te wijzen die het best in staat zijn deze beginse len in praktijk te brengen. Wat van den kiezer tegen woordig wordt verlangd, is niet bekwaamheid tot oor- deelen over tal van vragen van staatsbeleid, maar al leen een zoodanige belangstelling in de publieke zaak dat hij zich rekenschap geeft met de beginselen van welke politieke partij hij zich best kan vereenigen. Het noodwendig gevolg van dezen ontwikkelings gang is dat geen rechtsgrond bestaat om een deel der burgers, levende en arbeidende in dezelfde nationale en zedelijke gemeenschap als de overigen, van het bij uitstek nationaal bedrijf verwijderd te houden. Er is geen enkele rechtsgrond waarom ook zij geen deel zouden hebben aan de vorming van die gemeenschap pelijke overtuiging die de hechte grond moet zijn van Staatsbestuur en wetgeving. Uitsluiting van een deel der burgers van het kies recht splitst de natie in twee deelen, het eene mede bevelend, het andere alleen gehoorzamend. Split sing leidt de politieke energie in revolutionaire baan. Deelneming van allen wekt en bevordert de nationale gedachte. Zij' kweekt het gevoel van saamhoorigheid en lotsgemeenschap: zij geeft den vasten bodem waar in het zelfbestuur der natie wortelt. De ontwikkeling der democratie te midden waarvan wij leven vertoont ongetwijfeld ernstige gebreken en het is een open vraag in hoever zij in staat zal zijn die gebreken te overwinnen en zich te handhaven. Die ont wikkeling echter is niet te stuiten en de eerste voor waarde om het parlementaire stelsel verder op te bou wen is: dat de vaste grondslag gelegd worde, die al leen in het algemeen kiesrecht te vinden is. VROUWENKIESRECHT. De beschouwmgcn der Regeering leiden er toe dat de principieele uitsluiting der vrouw van het kiesrecht niet gehandhaafd mag worden. Het zal veeleer de taak des wetgevers zijn vast te stellen in hoever de maatschappelijke toestanden het verkenen van het kiesrecht wettigen. Het laat zich voorzien, dat de wij ziging, die deze toestanden ondergaan, tot geleidelij ke uitbreiding van het kiesrecht zullen nopen De wet gever blijve te dezen aanzien geheel vrij. Met een uitzondering. Het kiesrecht mag niet worden toege kend of onthouden op grond van verschil in maat schappelijken welstand. Het aannemen van dergelijk kenteeken ware een niet gerechtvaardigde terugkeer tot het ten aanzien van het mannenkiesrecht prijs ge geven standpunt. De wetgever moet zich rekenschap geven van den invloed der vrouwenbeweging op het rechtsgevoel der natie en op de maatschappelijke func tie door vrouwen uitgeoefend, maar hij wachtte zich voor een nieuwe splitsing in maatschappelijke klassen, die in onzen tijd geen rechtsgrond heeft, en het gevoel van saamhoorigheid van de verschillende deelen van het volk ten ernstigste zou schaden. Bij de tegenwoordige samenstelling onzer maat schappij schijnt er geen gegronde reden te zijn om de vrouwen niet tot het passieve kiesrecht toe te laten. EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING. Ook de invoering van een stelsel van evenredige ver tegenwoordiging wordt een eisch des tijds genoemd. Evenredige vertegenwoordiging is ook bij een be perkt kiesrecht en bij een partijvorming waarbij de in- dividueele eigenschappen der kiezers op den voor grond treden op goeden grond te verdedigen en in derdaad heeft het denkbeeld van een vertegenwoordi ging der minderheden ingang gevonden vóórdat het partijwezen zich in zijn tegenwoordigen vorm had ontwikkeld. Deze ontwikkeling bepaalt echter de be ginselen die thans de evenredige vertegenwoordiging behoor ente beheerschen. De krachten die in liet vo k leven behooren. tot uiting tekomen in het parlement. Bovendien is het gewenscht dat de voorkeur der kie zers voor bepaalde personen en de locale belangen, nog steeds belangrijke factoren in het volksleven, niet geheel worden verwaarloosd. Het komt den minister voor, dat de Staatscommissie bij haar voorstellen met deze beginselen volledig re kening heeft gehouden en op gelukkige wijze de groo- te technische moeielijkheden, die de toepassing dezer beginselen medebrengt, heeft opgelost. De minister aarzelt dan ook niet deze voorstellen in het aangebo den wetsontwerp te belichamen. DE UITSLUITINGEN. Dat zij aan wie wegens de zwakheid hunner vermo gens het beheer hunner goederen is ontnomen, van het kiesrecht moeten worden uitgesloten, behoeft geen be toog. Ook zij, die zonder eigen arbeid of vermogen geregeld op kosten van anderen leven, voldoen niet aan de gestelde voorwaarde. Zij kunnen zich geen denkbeeld vormen van een geregelde maatschappelijke orde. Uitgesloten worden daarom allen, die wegens bedelarij en landlooperij onherroepelijk veroordeeld zijn. Er zijn ongetwijfeld nog anderen, die tot de zelfde categorie kunnen gerekend worden, maar juis. het onbestemde van hun leven maakt een bevredigende definitie onmogelijk. Het is beter enkele ongevoegden toe te laten dan wellicht vele bevoegden uit te sluiten. De uitoefening van het kiesrecht is gemeenschaps plicht. Aangenomen is dat onherroepelijke veroordee ling tot een gevangenisstraf van ten minste een jaar voldoende grond is om, hetzij tijdelijk, hetzij blijvend het kiesrecht te onthouden. Ook zij, die herhaaldelijk op openbare dronkenschap worden betrapt, behooren althans voor een tijdlang niet ter stembus te gaan. De formuleering is aldus gekozen, dat niet alleen het de lict bedoeld in art. 453, maar ook dat in art. 420 Strafwetboek tot uitsluiting kan leiden. Een nadere voorloopige uitwerking van deze begin selen is opgenomen in het te wijzigen art. 3 der Kies- DE BEDEELDEN. Voor de uitsluiting van bedeelden is bij algemeen kiesrecht, gelijk trouwens bij ieder zeer uitgebreid kiesrecht, geen genoegzame grond. Bedeeling is geen schande, ofschoon er oorzaken zijn, die tot bedeeling voeren die wel schande zijn. Ook zij die hun belastingplicht niet voldoen be hooren niet te worden uitgesloten. Immers belasting betaling is geen criterium meer van kiesrecht. Aan de Memorie van Toelichting is toegevoegd een in overzichtelijken vorm gegoten samenvatting van de bepalingen, welke in onderscheidene landen het actief en passief mannmen- en vrouwenkiesrecht beheer schen HET OVERLIJDEN VAN GEZANT REGOUT. Men meldt uit Rome aan De Maasbode: De familie van wijlen gezant Regout is aan den Paus voorgesteld door kardiaal Van Rossum. De Paus richtte woorden van troost tot de weduwe en den zoon van den overleden gezant en prees den overlede ne op wiens medewerking de Paus zulk een groot ver trouwen bad gesteld. Gemengd Nieuws EEN INBREKER GESNAPT. Een gewezen knecht van den veehouder P. Kloker, in den Punmer, heeft zich Vrijdagavond, door inslui ping toegang verschaft tot de woning van zijn vroege- ren baas, meldt de Tel. Na zich daar 's nachts in het hooi te hebben verborgen, heeft hij Zaterdagochtend toen de boer en zijn personeel afwezig waren om de koeien te melken, zich meester gemaakt van 6300. Dit bedrag werd door hem in het hooi verstopt en hij zelf verborg zich in een bedstede. De insluiper hield zich schuil tot het 's namiddags weer melktijd was. De vrouw bleef toen alleen thuis en daarom meende hij een goede gelegenheid te heb ben, om met zijn buit het hazenpad te kiezen. Dit mislukte echter. De echtgenoote van Kloker zag tot haar groote verbazing den vroegeren knecht uit zijn schuilplaats te voorschijn komen en begreep, dat hij verkeerde bedoelingen moest hebben. Zij belette hem te vluchten en maakte alarm. Buren kwamen te hulp en hielden den dief vast tot de politie kwam, om hem te arresteeren. Hij werd naar Edam overgebracht en is thans ter beschikking van de justitie gesteld. HET GRAPJE VAN DE WEEK. Jan van de Munt vertelt in de Leeuw. Crt. het vol gende grapje: „Vanochtend zijn er hier aan het staatsspoorstati on, vijftig regeeringsvarkens aangekomen", vertelde ik een vriend. „Dat weet ik. Ik was er bij", antwoordde hij. UIT ST. PANCRAS. Bij de Geref. Gem. alhier is beroepen de heer P. Hekman, candidaat te Zuidbroek. UIT BERGEN. Vrijdagavond had de eerste Huishoudelijke verga dering van de pas opgerichte vereeniging „Bergens Belang" in de concertzaal van de Rustende Jager plaats. De vergadering was flink bezocht. Reeds telt de vereeniging 49 leden., Na uitvoerige bespreking werd ongeveer vastgesteld langs welke lijnen men het ge meentebelang wenschte voor te staan. Besloten werd om zich ook met de gemeenteraads verkiezingen bezig te houden. De contributie werd zeer laag gesteld. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren. C. Berkhouwer, S. Boersma, C. Bogtman Az., C. Boon en H. Fijn. De functies zullen later verdeeld worden. Bij het op 30 October te Amsterdam gehouden examen Vrije- en Ordeoefeningen slaagden de dames W. G van Roozendaal en C. A. Rey, alhier. KORTE BERICHTEN. Te Breukelen wordt een eetbare pompoen geteeld die een omvang heeft van 1 meter 54 c. M. Het ge- wicht 1 draagt ruim 34 K. G., terwijl de vurm van net monstet dien van een ei is. Verschepen is het jaarlijksch door de Regeering uitgegeven Oranjeboek. Terwijl gisteravond ongeveer 8 uur de sneltrein van Amsterdam naar Utrecht in vollen vaart het sta tion Loenen-Vreeland passeerde, sloeg de vuurhaak van de locomotief tegen een telefoonpaal, waardoor een leerling-machinist uit Utrecht de schedel werd in gedrukt en de man werd gedood. Gisterenavond wilde een landweersoldaat uit Berlikum op den in vollen gang zijnde stoomtram springen tusschen Rosmalen en Berlikum. Hij ge raakte ei onder en werd op slag gedood. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 2530 October werd aan de veiling aangevoerd 41700 bloemkool, 218070 roodekool, 16800 gelekool, 5 waggons en 85550 stuks witte kool, 1720 baal uien, 926 baal wortelen, 47200 bieten, 11900 ramenas, 70 K. G. slaboonen en 450 bos wor telen. STADNIEUWS. EEN JUBILEUM. Heden viert de heer P. Pronk, procuratiehouder bij het Noordhollandsch Landbouwcrediet, feest. Vijf-en twintig jaren is hij verbonden aan deze instelling, waarvan geruimen tijd "hls procuratiehouder. Groen en bloemen waren in het kantoorlokaal aangebracht, ter huldiging van den hooggeachten jubilaris, die 's morgens in de vergadering van commissarissen toe gesproken werd door den oudsten directeur, de heer J. F. Moens, die hem onder eenige waardeerende woorden namens het Landbouw Crediet een gouden Zenith-horloge met inscriptie overhandigde. Van de beide directeuren ontving hij geschenken onder cou vert. In de achterafdeeling werd hij hierop bij monde van den heer B. W. Pallemans gehuldigd door het per soneel, dat hem een gouden ketting aanbood. Hedenmiddag hield de jubilaris receptie te zijner huize. BENOEMD. Bij K. B. is opnieuw benoemd met ingang van 1 Nov. a.s. tot schoolopziener in het arrondissement Alkmaar dr. A. R. van Hattum. GESLAAGD. Zaterdag slaagde voor het derde gedeelte van het notarieel staatsexamen de heer J. van der Hey, alhier. DE NAJAARSMARKT. Op de heden gehouden najaarsmarkt waren aange voerd: 5226 stuks vee, voor 1914 bedroeg dit getal 5337, voor 1913: 4992. De prijzen waren hoog, de handel was stug. DAM WEDSTRIJD. Op initiatief van den Ned. Dambond werd hier gis teren een vergadering gehouden, om te komen tot een wedstrijd voor de Noord-Hollandsche dammers. Er waren afgevaardigden uit Alkmaar, Beemster, Hoorn, Enkhuizen, Zuidscharwoude, terwijl de besprekingen geleid werden door den heer J. de Haas. De dam mers uit de Zijp, Anna Paulowna, Langendijk, Alk maar, Schermer en Wormerveer zullen uitgenoodigd worden tot een groepenwedstrijd (in klassen) te Alk maar. Om te kunnen deelnemen behoeft men niet bij een club of de Ned. Dambond te zijn aangesloten. Propaganda is het hoofddoel. Zij, die zich voor deze wedstrijden opgeven, kunnen daarbij vermelden op welken dag (Zondag of werkdag) zij 't liefst spelen De andere clubs spelen te Hoorn. Het is te hopen, dat deze wedstrijden, waarbij voor de winnaars door den Ned Dambond, fraaie diploma's zullen worden beschik' 1 ar gesteld, succes zullen hebben. HOOFDELIJKE OMSLAG. Hoewel de Ontwerp-Verordening op het heffen van een hoofdelijken omslag naar 't inkomen een stap doet in de richting van belasting naar draagkracht, zoo is het, schrijft de heer A. G. den Boesterd aan den Raad, te bejammeren, dat hierbij van het „naar verhouding" te weinig nota is genomen en dientengevolge voor een groot deel der aangeslagenen, n.l. ongeveer V» opbrengende reeds deel der totale belasting, de progressie naar verhouding te sterk klimt en dit wel ten bate van het grooter draagkracht hebbende ueel der aangeslagenen. Dit is z.i., zachtst uitgedrukt, onbillijk en noopt hem voor te stellen: a. de in bovengemelde verordening voorkomende „Tabel tot aanwijzing der klasse enenz. te ver vangen door een bijgaande tabel b. lo. in art. 10 regel 3 voor 550 te lezen 600; 2o. sub d. op „inwoont" te laten volgen: „en indien het ouders of pleegouders betreft al dan niet inwo nende" In de Toelichting wordt gezegd: Volgens dit voorstel zal, bij eene heffing van 3.30 pet. van de som van aanslag, de gemiddelde belas tingopbrengst zijn ruim 125.000. De kolommen 3, 5 en 11, alsmede die betreffende den kinderaftrek, zijn niet ingevuld en is er ook geen klassetabel bijgevoegd om reden een en ander van geen overwegenden invloed kan zijn, dewijl dit ver band houdend met hetgeen in de tabel is aangegeven, indien de Raad op het voorstel mocht ingaan, dan al tijd nog kan geschieden. Aangaande het voorgestelde sub b., onder 2o., mo ge dienen, dat iemand (pleegkind) zijne niet inwo nende pleegouders moetende onderhouden, hem hier voor geen aftrek in belasting werd toegestaan; en toen deze pleegouders, door eenige bijverdienste, een inkomen verkregen een weinig boven de som voor noodzakelijk levensonderhoud vastgesteld en daar door belastingplichtig wordende, de Gemeente dub bel belasting inde, n.l. van de toelage van het pleeg kind en van de pleegouders, dat z. i. onbillijk is. ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Na afloop van den 1 jarigen cursus (linnen- naaien) werden de getuigschriften uitgereikt aan de jongedames T. Brouwer, J. Kooy, A. M. A. Kikkert, A. C. T. Nijhoff, J. Oudes, G. Over, P. J. Visser en A. C. P. van Wagtendonk; terwijl het getuigschrift 3jarige cursus (cosluumnaaien) behaald werd door de dames M. Dijksterhuis en H. Kostelijk. VOETBAL. HOLLAND—W. F. C. 1—1 Zooals wij vermoedden, was een groot aantal toe schouwers aanwezig om van deze ontmoeting getui ge te zijn. Beide elftallen hadden twee invallers. Geholpen door den wind' ging W. F. C. dadelijk na den aftrap tot den aanval over en wel met zulk een onstuimige kracht, dat wij een groote nederlaag voor Holland verwachtten. Backs en keeper van Holland hadden voeten vol werk om de vlugge forsche voorhoede van Wormerveer tegen te houden. Talrijk waren de scho ten op doel gelost. Een drietal kaatsten van lat en paal in 't veld terug en de andere werden uitstekend door den keeper gehouden. Eenmaal wist W F. C. te doelpunten toen een schot via de bovenlat in 't doel belandde. Een prachtige kans kreeg Holland, kort daarna, om gelijk te maken. Een uitstekende voor zet van den linksbuiten werd door den keeper gemist, maar de rechtervleugel van Holland was even te laat. W. F. C. bleef krachtig aanvallen, beging echter de fout te veel te schieten, onzuiver en van te groote af stand. Dit overweldigend optreden kon W. F. C. ech ter onmogelijk volhouden. Tegen de pauze verslapte zij merkbaar, Holland trad meer op den voorgrond, maar geen der partijen wist in deze stand verandering te brengen. Rust 10. Na de pauze daalde het spelpeil meer en meer De verdediging van Holland verijdelde alle pogingen der W. F. C.'ers om te doelpunten. Keeper en rechts back redden enkele malen uitstekend. Toen Holland een strafschop werd toegekend, wist de linksbuiten die onhoudbaar in te zetten en de stand was gelijk. Enkele malen daarna was het spel tamelijk ruw. W. F. C. trachtte de overwinning te forceeren, maar het einde bracht een gelijk spel. Voor Holland een mooi resultaat, voor W. F. C. een tegenvaller. Zij verdiende de overwinning. Haar voorhoede is heel goed, vooral middenvoor. Bij Holland was de ach terhoede 't sterkst. Alcmaria I en II kwamen beiden met een viertal in vallers uit. Zij wilden niet voor elkaar onderdoen. Beile elftallen verloren met 50, 't eerste van „de Spartaan," t tweede van Z. F. C. II. De volgende week hoopt het eerste elftal hier tegen Blauw-Wit ge heel volledig uit te komen en dan een beter resultaat te bereiken. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. In de afgeloopen maand werd de Openbare Lees zaal alhier, bezocht door 1112 mannen en 227 vrou wen, totaal 1339 tegen 1148 mannen en 198 vrouwen, totaal 1346 in October 1914. Het aantal bezoeken van militairen bedroeg 742 tegen 505 in October 1914. Uitgeleend werden aan leden der Leeszaal 738 banden tegen 363 in October 1914, aan Nutslezers 345 banden tegen 456 in October 1914. WEEKBLADEN. De (Groene) Amsterdammer bevat allereerst een hoofdartikel van prof. mr. J. A. van Hamel, waarin wordt opgekomen tegen de voorstelling, alsof Botha een volksverrader is, een eerzuchtige afvallige, door het imperralisme meegesleept en waarin eenigszins schamper wordt geschreven over de Nederlandsche bladen, die het verzet der nationalisten in Zuid-Afri- ka prijzen de schrijver gelooft, dat wanneer wij er zelve zoo mochten voorstaan, er méér Botha's en weinig 1 ierzogs zullen zijn of, in vaderlandsche ge schiedenis overgezet, machtig veel van Maanen's, maar bitter weinig Van Hogendorpen. De noodzakelijkheid van de reorganisatie van het Nederl. Roode Kruis wordt nog eens weer aange toond in een artikel, waarin wordt verklaard, dat er tachtigduizend gulden, bijeengebracht door Neer lands burgerij, daartoe opgewekt door de emblemen der ver eeniging, verwachtende daarmede het schoone doel te zullen bevorderen, „verdaan" is aan de inrichting van bureaux voor het hoofdcomité. In de rubriek voor vrouwen wordt de volkszang be handeld, wordt jonge meisjes aangeraden zich toe te leggen op het beroep van vrouwelijke fotograaf, wordt eenfragment van een roman gegeven, waarin wordt betoogd, dat het verschil tusschen een non en een pleegzuster vooral gelegen is in het gevoel voor het decorum van het zusterambt: de non staat heelemaal buiten de wereld en doet zwijgend haar werk, de ver pleegster blijft een meisje, dat in de wereld leeft. Mevr. Christine Poolman schreef een gezellig briefje over zich zelf, de heer Rossing gaf een rijk ge ïllustreerd artikel over vroegere wandelingen der Amsterdammers. In het Vlaamsche hoekje wijdt An- dré de Ridder eenige gevoelige woorden aan het groote leed van Vlaanderen. Braakenslek teekende een mooie plaat naar aanlei ding van de executie van Miss Cavel. Natuurlijk bevat dit nummer nog het een en ander over het jubileum, o. a. wordt een teekening gegeven, die Braakensiek eens van de Koo maakte. Het laatste nummer van „Pak me Mee" -heeft op de voorpagina een foto van den teruggeroepen Oosten- rij kschen gezant te Amerika, Dr. Dumba, met echtge noote, en oorlogsfoto's van alle fronten, o. a. een gas-aanval in Frankrijk. Verder zijn er o. m. kiekjes van een kooltransport, de feesten te Petten en de hul diging van Jaap Eden. VERZEKERT UW RUITEN ONDERLING. Er is maar één Onderlinge Glasassurantie in Alkmaar. De Agenten zijn GEBR. MOLENAAR, Nieuwe- sloot, en J. MIENISBergerhowt Bestuursleden Jb. CLOEOK. C. J. P.J. A. FLOKSBER®EN. W. M. H. PELS. W. J. D'. APPEL. Jb. LIND. J. F. LUBBE. J. RINGERS. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 1 Nov. (Officieel.) Westelijk oorlogs terrein. In Champagne zijn de gevechten giste- cn voortgezet in de streek van Tahure zonder wijzigingen in de wederzijdsche stellingen. De Franschen hadden een 100-tal ongewonde gevan genen gemaakt. Balkanoorlogstooneel. De Bulgaarsche afdee- lingen te Istip hebben den 27 October een ver kenningscampagne gezonden naar Kriolak. Deze campagne heeft zich voor de Fransche voorposten zonder strijd teruggetrokken. Wederzijdsche kanonnades en schermutselin gen zonder beteekenis tusschen Rabrovo aan de Bulgaarsche grens, waar de vijand een stuk van groot kaliber heeft opgesteld. Het schieten met dit stuk bleef zonder resultaat. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. SIN 1 -PETERSBURG, 1 Nov. (Officieel). Een Russische vliegmachine wierp bommen op hei station Tauerkoln. Andere vliegmachines wier pen bommen op convooien en troepen van den vijand in de streek van Mitau en Scnónberg. Aan het front in de streek van Dunaburg hebben op verscheidene punten van beide zijden hevige ar tilleriebeschieting plaats. De Duitschers gingen tot het offensief over aan de Boven-Njemen ho ven Libubtscln, doch werden teruggeslagen. In het zuiuen tot aan de streek van de Pripet geen wijzigingen, in de streek van Gutalis Sowskaja, ten noordwesten van 1 schartorysk, wordt hevig gevochten. De vijand rukte op naar het dorp Budka, doch werd door ons artillerie- en geweer vuur tegengehouden. Een vijandelijke aanval te gen liet dorp Kamarovy mislukte. De vijand die in de streek van het dorp 1 rjibukhovetz, ten zuidoosten van Butschatscn, in het gebied van Kinielef, en bij het dorp Latatsch poogde op te rukken werd gedeeltelijk door ons vuur uiteen gedreven en door onze tegenaanvallen gedeelte lijk teruggeslagen. HET BULGAARSCHE LEGERBERICHT. SOFIA, 1 November. Officieel wordt gemeld dat de Bulgaarsche troepen op den 29en Octo ber de.vervolging voortzetten over het geheele front en ten westen van Knjazewatsj, de water scheiding tusschen de Timok en de Morawa be reikten. De Bulgaren bereikten na een hevig ge vecht den kam van de Tresidaba, vanwaar wegen leiden naar Nisj en Bela Palanka. De Bulgaren namen na een hevig gevecht de stad Gredelica in het dal van de Bulgaarsche Morawa. De Serviërs deden in de streek van Katschanik een aanval op een daar voorwaatsrukkende colonne, doch zij werden teruggeslagen, waarbij de Bulgaren twee bergkanonnen en veel munitie veroverden. De Bulgaren vondenlot dusver te Uskjoeb 19000 ge weren van verschillende systemen, 930 kisten kruit, 15000 kisten patronen een groote hoeveel heid ander oorlogsmateriaal. HET ITALIAANSCHE COMMUNIQUé. ROME, 1 Nov. (Officieel). E>e pogingen der Oostenrijkers om de Italianen in het Artico-dal te overvallen, terwijl zij voorgaven zich te wil len overgeven, werden verijdeld. De Oostenrijkers werden verslagen en lieten 200 dooden op het slagveld achter. De tegenstanders behaalden tij delijk succes op de Sexenstein, maar na verster king te hebben verkregen, verdreven wij den vij and. Aan de Isonzo kenmerkte de strijd zich door hevige artillerie-acties en infanteriaanvallen. De vijand werd verslagen bij Podgora, waar de grond met lijken was bedekt. STOOMTRAWLER GESTRAND. AMELAND 1 Nov. Gisteren strandde op het Bomrif ten N. W. van Ameland de IJmuider stoomtrawler G. 167, gezagvoerder J. Koeman. Vijf der 10 opvarenden kwamen des namiddags met eigen boot aan wal en vroegen telegrafisch assistentie van Terschelling. Een sleepboot was spoedig ter assistentie aanwezig, doch net gelukte tot heden niet de trawler op te brengen. Het schip zit nog vast met den kop op zee. DE DIENST VLISSINGEN—ENGELAND. VL1SSINGEN, 1 Nov. Naar wij vernemen was het stopzetten van den maildienst Vlissingen Engeland, enkele dagen geleden voor slechts één dag, het gevolg van maatregelen der Engelsche militaire autoriteiten, tot het opsporen van in deze week ontvluchtte Duitsche krijgsgevangenen, waarvan vermoed werd dat zij naar Duitschland zouden vertrekken. NOG MEER BELASTING-VOORSTELLEN. AMSTERDAM, 1 Nov. In de hedenmiddag ge houden voortgezette vergadering van den gemeen teraad van Amsterdam werd bij de debatten door wethouder de Vries medegedeeld, dat de belas tingvoorstellen die thans door den minister zijn ingediend, nog met een groot aantal zullen wor den vermeerderd. Men verwacht nog wel even veel voorstellen als thans bij de Kamer zijn inge komen. DE INBRAAK IN DE DAPPERSTRAAT. AMSTERDAM, 1 Nov. Naar wij vernemen zullen, in zoover tot dusverre kan worden vastge steld, de waarden van de bij de inbraak in den goudsmidswinkel aan de Dapperstraat ont vreemde voorwerpen ongeveer 5000 bedragen. De schade wordt door verzekering gedekt.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2