ff lx DéOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorlogsterreln. Van liet oostelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlogsterrein. No. 25? Honderd en zeventiende jaargang. 1915 ijï m Monnemefltspnjs p$ 3 mmnfen f L fc ps$ f 1.25. Advertentiepriis ID ct. p. regel groote letters naar plaatsruimte. Brieven (r. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y.h. HERlWs. COSTER ZOON, Voordam C9. ïelefoonnr. 3, DINSDAG 2 N O V E M B E R. NEDERLAND. ALKMAAR, 2 November. Een correspondent van de Köln. Ztg., die ook het totstandkomen dei" Donau-verbinding eenige dagen te voren meldde, bericht thans dat de ijzeren ring in Servië zoo vast is gesloten, dat de beslissing op han den is. Inderdaad maken de invallende Bulgaarsche, Duit- sche en Oostenrijksch-Hongaarsche legers snelle vor deringen zij hebben sedert 9 October (de inneming- van Belgrado) van de 68.800 K.M2. Servisch grondge bied bezet 29.200 K. M2., d. i. bijna een gebied zoo groot als België. Schreven we gisteren, dat Kragoejewats, deze Ser vische burcht, van twee kanten werd bedreigd, heden reeds is de val dezer belangrijke stelling, waar zich een groot arsenaal bevindt, officieel bekend gemaakt. Kragoejewats is bekend uit de Decembermaand van het vorige jaar, toen het offensief der Oostenrij kers bij deze wapenplaats werd gebroken en de Ser viërs van verdedigers aanvallers werden. De Serviërs hebben duns deze stelling moeten ontruimen, daar zij, wanneer zij er standgehouden hadden, aan een omsingeling niet waren ontkomen. In de tele grammen wordt dan ook slechts gewaagd van achter- hoede-gevechten, hetgeen er wel op wijst, dat de hoofdmacht tijdig het veld heeft geruimd. En weer valt uit de Oostenrijksche opgave van de krijgsgevan genen (20 officieren en 6600 man) op te maken, dat de Serviërs zich zoo sterk mogelijk houden voor de eindafrekening, die wel niet lang zal uitblijven. Het schijnt dat de Serviërs te weinig oorlogsmateriaal bezitten en te zeer op zich zelf zijn aangewezen om hun tegenstanders tot een positie-oorlog te kunnen dwingen. Zij kunnen blijkbaar nergens tot staan ko men en geen dam opwerpen tegen den vloed, die van alle kanten tegen Nisj opkomt de Bulgaren staan nog maar 30 K.M. ten oosten van de Servische hoofd stad. Zooals de zaken thans staan, krijgt men den in druk, dat over het lot van Servië niet meer zal wor den beslist op Servisch grondgebied, doch op een ander oorlogsterrein of wel in een diplomaten-zaal. Een Fransch communiqué weet ons uit Nieuw- Servië slechts uiterst geringe feiten te melden. Toch zullen daar aan de Servisch-Bulgaarsche grens in de komende dagen waarschijnlijk belangrijke krijgsver richtingen plaats vinden. Op last der Engelsche re geering zijn thans de Engelsche troepen van Saloniki vertrokken naar het Servische front, waar zij nu sa menwerken met de Servische troepen, zegt een Havas- bericht. Nu is samenwerking op dit oogenblik wel niet anders mogelijk dan in het even genoemde ge bied. En al heeft het den schijn gehad, dat elk der groote mogendheden op eigen houtje zou opereeren het kan thans haast niet anders, of de Engelsche en Fransche troepen zullen gezamenlijk optreden niet in Servië, maar in Bulgarije. Voor deze veronderstel ling geven de omstandigheden den meesten grond. Van geen der oorlogstooneelen valt verder iets bij zonders te vermelden. De geruchten van den vrede blijven aanhouden. Zij geven verschillenden vorm aan de pogingen, welke er gedaan heeten te worden om aan den oorlog een einde te maken. Voor een groot deel zijn zij van Duit- schen oorsprong. Een Duitschgezind blad te Bern schrijft als haar indruk neer, dat men bij de entente er kent, dat men niet tot een beslissing kan komen en dat iederen dag, dien de oorlog voortduurt, het aantal dooden en nuttelooze verliezen toeneemt. Een Duitsch blad gewaagt van een verklaring van den Roemeenschen president, dat de oorlog ten einde schijnt te loopen. De Duitsch-Amerikaansche journa list von Wiegand zegt te Weenen en te Boedapest te hebben vernomen, dat Servië zoekt vrede te sluiten en dat Italië reeds herhaaldelijk op niet-officieele wijze heeft gepolst over de mogelijkheid om tot vrede te ge raken. Servië zou gevraagd hebben of het er zonder gebiedsafstand af zou kunnen komen, waarop het antwoord ontkennend zou hebben geluid, daar de overeenkomsten met Bulgarije dit onmogelijk maken en Italië zou van Oostenrijk hebben vernomen dat het vrede kan. krijgen, wanneer het zoo is uitgeput, dat het als tegenstander niets meer beteekent en als bondgenoot geen waarde meer heeft, dat het van zijn hoofdgebied niets behoeft te verliezen, doch dat het öf zijn koloniën in Afrika of een eiland in de Middel- landsche Zee voor een vlootbasis kwijt raken zal. Dan is er in Amerik een groote vredesbetooging op touw gezet Een telegram in dit nummer gewaagt naar Amerikaanschen trant van 1000 vergaderingen, welke op één dag zullen worden gehouden, om presi dent Wilson te stuwen naar samenwerking met Euro- peesche neutrale landen, ten einde een comité te ver krijgen, dat vredesvoorwaarden ontwerpt en bij de oorlogvoerenden indient. Ook deze beweging is ze ker van Duitschen oorsprong er wonen vele Duitschers in de Vereenigde Staten 1 Onwillekeurig brengt men de vredesgeruchten, die uit Amerika geka- beïd orden, in verband met het stellig opmerkelijke feit, dal het gisteren door ons gemelde Hesperian-inci dent te Washington en te Berlijn zoo kalmpjes wordt opgevat en ook met 't bericht, dat de Duitsche gezant heden een bezoek brengt aan den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, naar het heet om de onderhandelingen betreffende de Lusitania-kwestie te hervatten. Maar ook uit Engelsche bron wordt melding ge maakt van vredesonderhandelingen. De correspondent te Madrid van de Daily Telegraph seint, dat volgens een nieuws-agentschap een der oorlogvoerende par tijen een poging had gedaan om tot vredes-onderhan- delingen te komen. In verband hiermede zou de mi nister-president Dato naar Sint Sebastiaan zijn ge reisd en spoedig opnieuw daarheen vertrekken. Het heet zelfs, dat de onderhandelingen reeds begonnen zijn, dat de besprekingen voortgang hebben en dat prins von Bülow waarschijnlijk binnenkort te Ma drid zal komen. En eigenaardig is het, dat een ander Engelsch blad, de Daily News uit Washington verneemt, dat men daar in officieele kringen gelooft aan een door Duitsdiland op touwgezette beweging om den oorlog te staken, dat er aanwijzingen zijn, dat het vechten in Europa al bijna gedaan is, dat de strijd nu zal be ginnen tusschen de diplomaten in de groote hoofd steden, inplaaits van tusschen de soldaten te velde, en dat niet Amerika als bemiddelaar zal optreden, wijl dit met Duitschland en Engeland verschillende kwes ties heeft, maar Spanje. Aldus luiden de verschillende berichten. En hoe staat het met de feiten? „Bijna" is een rekbaar begrip, maar dat het in Europa bijna met het vechten gedaan is, daar lijkt het op het oogenblik waarlijk niet veel op. Frankrijk heeft pas bij monde van zijn minister president laten weten, dat het alleen den vrede door de overwinning (la paix par la victoire) wil. De reis van generaal Joffre, de hervorming van den Britschen generalen staf, zij getuigen van een poging, om den oorlog krachtiger dan voorheen te voeren en op dien toon is de geheele Engelsche pers gestemd. De verkla ring van den Engelschen minister-president in het La gerhuis zal ongetwijfeld ook bemoedigend en aanmoe digend luiden. De werving voor het leger heeft in Engeland de laatste dagen prachtige resultaten opge leverd. Rusland heeft zich geheel hersteld en van Russische vredesneigingen bijv. is thans geen sprake meer. Teekenen van een verslapping der militaire actie zijn niet waar te nemen. Wel teekenen, dat het uitput tend karakter van den oorlog toeneemt, dat er geen beslissende overwinning valt te verwachten, geen be langrijke wijziging in den stand van zaken meer waar schijnlijk is. Zijn deze teekenen niet bedriegelijk en worden zij ook door de bewindslieden in de oorlogvoerende par tijen verstaan, dan, ja dan zou een spoedig einde van den oorlog mogelijk kunnen zijn. „Eens, zoo besluit de heer Wolff een artikel in het Tageblatt van heden, eens moet toch de wijsheid te- rugkeeren in deze wereld, waaruit zij is weggevlucht. De onomkoopbare, door de eischen der oorlogswel lustelingen en der oorlogsbaten-makers met rust gela ten wijsheid zal, in den nieuwen areapagus van kabi- netswijzen (bedoeld is: de Fransche ministerraad) noodig zijn en men kan hier aan toevoegen: overal." DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK, Veldmaarschalk French seinde gisteren: Op den avond van 29 Oct. werd de streek ten oos ten van Yperen hevig beschoten. Overigens trad de artillerie van beide partijen, ten gevolge van het natte en mistige weder, in de laatste dagen minder in actie. Het werken met mijnen wordt echter aan beide zij den voortgezet. Uit de lijsten van verliezen van zes Duitsche batal jons, die deel hebben genomen aan de gevechten bij Loos, blijkt dat hunne verliezen ongeveer 80 pCt. van hunne sterkte bedroegen. De Duitsche staf meldde gisteren: In Champagne gingen de Franschen bij Tahure in den namiddag weder tot den aanval over, die echter werd afgeslagen. De Butte de Tahure is in onze han den gebleven. Het aantal gevangenen, in de laatste dagen gemaakt, is gestegen tot 31 officieren en 1277 man. Bij Combes ontstonden levendige gevechten, man tegen man. Luitenant Bölcke bracht 30 October ten Z. van Ta hure een Franschen tweedekker ten val, waardoor het zesde vijandelijke vliegtuig door hem buiten gevecht werd gesteld. Bij Belfort hadden verschillende luchtgevechten plaats, voor de Duitschers met succes. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gistreen: Legergroep-HindenburgAan beide zijden van den rrweg Toekoem— Riga bereikten onze troepen in aanval de linie RaggasemKemtnem. De vij andelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Ten westen en zuidwesten van Dunaburg werdén sterke Russische aanvallen afgeslagen. Tusschen de Swen- ter- en Ilsen-meren was dfe strijd bijzonder heftig en duurt op enkele plaatsen nog voort. Enkele vijande lijke aanvallen ten noorden van het Driswiaty-meer mislukten voor de Russen met groote verliezen. Een Russisch vliegtuig werd neergeschoten de vlieger en de waarnemer werden gévangen genomen. Legergroep-Leopold van Beieren. Ten oosten van Baranowitsjy werd' een Russische nachtaanval in een handgemeen afgeslagen. Legergroep-v. Linsingen: De toestand is onveran derd. Een vijandelijke aanval ten noorden van Ko- marof mislukte. De Duitsche troepen van het leger von Bothmer werden bij Siemikowtsje aangevallen, en zijn nog in gevecht. Het aantal der -door de Duitsche troepen! in het oos ten gemaakte gevangenen en behaalden bedraagt in October: Legergroep-Hindenburg. 98 officieren, 14,482 man, 40 machinegeweren. Legergroep-prins Leopold van Beieren: 32 officieren, 4134 man, 2 ma chinegeweren. Legergroep-v. Linsingen: 56 officieren, 8871 man, 21 machinegeweren. Legergroep-von Bothmer: 3 of ficieren, 1525 man, een machinegeweer. Legergroep- von Mackensen: 55 officieren, 11937 man, 23 kanon nen (behalve de in de vestingen gevonden groote hoe veelheden oudé kanonnen), 16 machinegeweren Te zamen. 244 officieren, 40,949 man, 23 kanonnen, 80 machinegeweren. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Aan dte Szcarra sloegen de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen een nachtelijken aanval in een hevig gevecht van man tegen man af. Aan het Kormynfront wer den een aantal sterke nachtelijke aanvallen afgesla- gen. Ten noorden van Breniawa aan de Strypa ontwik kelden zich na een afgeslagen aanval opnieuw hevige gevechten Op het noordoostelijke oorlogstooneel zijn door de troepen, staande onder Oostenrijksch-Hongaarsch op perbevel in de maand October 142 officieren en 26.000 manschappen gevangen genomen en 44 machi ne-geweren, een kanon, drie vliegtuigen en ander oor logsmateriaal buitgemaakt. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Bij den voortgezetten aanval werden de hoogten ten zuiden van Gm. Milanowatsj in bezit genomen. In de richting van Kragoejewatsj is de vijand over Pe- trowatsjkar en de Lepenitsj teruggeslagen. Kragaeje- watsj is in Duitsche handen. Ten oosten van de Mo- rawa werd de Trivunovoberg, tegen den taaien weer stand der Serviërs genomen; eeinge honderden gevan genen gemaakt. Het Bulgaarsche leger van Bojadjef was op 30 October, na de achterhoede-gevechten den vijand, tot in de linie der hoogten van Planinitsja Slatina oostelijk Svrljig westelijk Pela Palanka oostelijk Vlasotince gevolgd Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: In de streek ten westen van de Groote Morawa be reikten de troepen der bondgenooten onder hier en daar hevige achterhoedegevechten de hoogten ten zui den en zuid-oosten van Gr. Milanowatsj en Kragoeje watsj. Hedenvoormiddag tusschen zeven en acht uur werd op het arsenaal en de kazerne van Kragoeje watsj de Oostenrijksch-Hongaarsche vlag geheschen en kort daarna de Duitsche. In' den hoek tusschen Morawa en Resawa namen de Duitsche troepen na hevige gevechten de domineeren- de hoogte Trivunovo Brdo. Bulgaarsche troepen veroverden aan den weg naar Parazin de hoogten ten westen van Slaninica en in het Nisawadal de hoogten ten westen van Bela Palan ka. De Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van generaal von Kövess hebben thans in het geheel 20 officieren en omstreeks 6600 man gevangen geno men en 32 kanonnen, negen machine-geweren, meer dan 30 munitiewagens, een zoeklicht, verscheidene ge weren, artillerie-munitie, zeer veel infanterie-munitie en bovendien 45 oude of gesprongen kanonloopen buitgemaakt. KRAGOEJEWATSJ GENOMEN. Officieel werd gisteren uit Berlijn gemeld, dat de stad Kragoejewatsj in Servië, waar het groote arse naal en ammunitiedepot zich bevindt, door de Duit sche troepen genomen is. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De op 18 Oct. begonnen en op 28 Oct. met versche troepen herhaalde bestorming van ons kustfront door de Italianen begint te verzwakken. Gisteren deed de vijand weliswaar nog een vergeefschen aanval op den noordelijken rand van de hoogvlakte van Doberdo met een sterke troepenmacht, op verscheiden andere punten met minder sterke, zijn aanval is echter niet meer algemeen. Al mocht de strijd nogmaals aan wakkeren, de door het Italiaansche legerbestuur met veel ophef aangekondigde aanval van minstens 25 in fanterie-divisies op het hoofdfront is gestuit op den onwrikbaren muur van onze troepen. De Isonzo-slag, die twee weken geduurd heeft, is gunstig voor ons af- geloopen; ons gevechtsfront is, over het geheel geno men, niet veranderd. Ook behielden de verdedigers van Tirol en Karinthië hunne sedert het begin van den oorlog verdedigde stellingen. In de gevechten in de tweede helft van October ver loor de vijand minstens 150,000 man. KORTE BERICHTEN. Een Lloyds-bericht meldde gisteren, dat het En gelsche stoomschip „Forward'' gezonken is. De be manning werd gered. De Koning van Engeland is gisteravond1 in Buckingham Palace aangekomen. Hoewel hij zeer vermoeid was van de reis is zijn toestand bevredigend. KON. NAT. STEUNCOMITé. Blijkens de 61ste lijst van bijdragen van 10 tot en met 15 October voor het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 is er ingekomen een bedrag van 16,907,85 U, makende met het totaal der vorige lijs ten ad 3,230,509,58 een totaal bedrag aan ontvangen bijdragen en toezeggingen van 3,247,417,43 ka GEVAARLIJKE LANDSVERDEDIGER. Gisternacht hielden 2 surveilleerende politie-agen- ten te Hilversum een soldaat aan, die zich met een ge weer op een particulier erf bevond en onder den in vloed van sterken drank verkeerde. Zij zouden hem naar het politie-bureau overbrengen, doch onderweg rukte hij zich los en zette het op een loopen. Een eind verder, op een punt waar een aantal stukken der veld artillerie zijn opgesteld, riep de soldaat: „Ziezoo, nu ben ik schildwacht." Onmiddellijk daarop hoorden de agenten 2 schoten en zagen een vuurstraal in hun ne richting. De soldaat, die later werd aangehouden, beweert op stroopers te hebben geschoten. Daar men hiervan niet veel gelooft, is hij in arrest gesteld. Hij is V.'genaamd en uit Tilburg afkomstig. BUITENLAND. VIERVOUDIGE MOORD. De Berlijnsche bladen melden uit Danzig dat in Ost-Ueblau het huis van den molenaar Schmedofk die zich aan het front bevindt, in vlammen opginj De nabijsnellende buren vonden voor de deur et 17-jarigen zoon die zwaar gewond was en vertelde dat 's nachts verschillende mannen het huis binnenge drongen waren en zijn grootmoeder, moeder en beide broeders vermoord hadden. Daar het huis in vlammen stond kon men eerst 's middags de verkoolde lijken bergen. Drie uit een opvoedingsgesticht -ontvluchte jonge lie den worden verdacht en de vervolging is onmiddellijk begonnen. N BINNENLAND. DE GRONDWET SHERZIENING. (Wijziging der additioneele artikelen). Tegelijk met de regeeringsvoorstellen in zake ver anderingen in het Ilde, lilde en IVde Hoofdstuk der Grondwet, zijn voorstellen ingediend tot verandering van de additioneele artikelen der Grondwet, teneinde de Kieswet in overeenstemming met de Grondwet te brengen. In verband daarmede wordt voorgesteld in de Kies wet, totdat de wet daaromtrent nader zal hebben be schikt o.a. de volgende veranderingen te brengen. Wat de kiezers betreft, art. 3 wordt in- overeenstem ming gebracht met het nieuw art. 80 van de Grond wet. De laatste alinea van het gewijzigde art. luidt: Met onherroepelijke veroordeeling wordt gelijk ge steld vrijwillige betaling van het maximum van geld boete overeenkomstig artikel 74 Wetboek van Straf recht en vrijwillige betaling van geldboete krachtens een bij verstek gewezen rechterlijke uitspraak. Deze alinea behelst de nadere uitwerking van het nieuwe stelsel van uitsluitingen. Het mag redelijk worden geacht, dengene, die voor de tweede maal zijn gemis van maatschappelijken zin heeft bewezen door een feit te begaap, dat met een zware straf wordt ge boet, voorgoed van het kiesrecht uit te sluiten. Openbare dronkenschap behoort eerst tot verlies van kiesrecht te leiden na telkens herhaalde recidive, welke den dader als een dronkaard kwalificeert. (In- tusschen blijft hier steeds de mogelijkheid van verbe tering, zoodat, wanneer in een tijdperk van drie jaar geen nieuwe veroordeeling volgt, het kiesrecht weder kan worden toegekend.) Van artikel 5 wordt het laatste lid gelezen De schorsing (van de uitoefening van het kiesrecht) wordt niet toegepast ten aanzien van de militairen vrijwillig dienenden bij zee- en landmacht voor zoo ver zij als regel buiten den oorlogsbodem of buiten de kazerne nachtverblijf houden. Artikel 7 wordt gelezen als volgt: Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen als die wel ke in de artikelen 15 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bo vendien ingezetene der gemeente moet zijn. Artikel 51 inzake de candidaatstelling, wordt gele zen: Voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer wordt het Rijk, voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten iedere provincie verdeeld in kies kringen, welke op de bij deze wet gevoegde tabellen A en B zijn aangewezen. De kieskringen voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer worden door Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken na ingewonnen advies der Ge deputeerde Staten, die voor de verkiezing van de le den der Provinciale Staten door de Gedeputeerde Sta ten verdeeld in stemdistricten, in dier voege, dat een stemdistrict in den regel niet meer dan duizend kie zers bevat en in geen geval samenvoeging van ge meenten of deelen van verschillende gemeenten plaats heeft. Achter dit artikel wordt nog ingevoegd dat er een centraal stembureau is te 's Gravenhage, bestaande uit 5 leden. Art. 51 d. Het artikel komt overeen met het tegen woordige art. 51. De „opgaven" van candidaten var thans worden „lijsten" van candidaten. Het aantal handteekeningen van kiezers, vereisch' 'voor het inleveren van een lijst, mag niet zóó hoog worden gesteld, dat het voor de kleine partijen te moeilijk wordt binnen iederen kieskring een lijst in te leveren en zoodoende alle stemmen van geestver wanten over het geheele land te verzamelen. Maar aan den anderen kant moet toch ook eenige waarborg 'blijven bestaan tegen candidaturen, die niet of nauwe lijks als ernstig gemeend kunnen worden beschouwd. Met het oog op deze overwegingen is het cijfer 25 voor het vereischte aantal onderieekeningen aangeno men. Art. 54f. Ten einde te voorkomen, dat in de ver schillende kieskringen stemmen verloren gaan, wordt gelegenheid gegeven de in eiken kring ingeleverde lijst met die uit andere kringen.of in denzelfden kring ingeleverd, te verbinden. Alléén de gemachtigde kan de lijst met andere lijs ten verbinden. Art. 51 g wijst hem daartoe aan. Om redenen van praktischen aard moet aan de ondertee- kenaars de bevoegdheid onthouden worden zelve de

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1