ff DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van liet westelijk oorlogsterrein. Van het zuidelijk oorlogsterrein. Honderd en zeventiende jaargang 1915 Abonnementsprijs per 3 maanden I1r-X P« M f 1=25, Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote lcUc»s naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERlHs. COSTER fi ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. WOENSDAG 3 NOVEMBER. No. 2öö ENGELAND. TARTA. NEDERLAND Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 3 November. Van de gisteren vermelde vredesgeruchten zijn er al enkele tegengesproken. De Spaansche minister president heeft volgens een Reuter-telegram doen we ten, dat de geruchten omtrent vredesonderhandelin gen, die door het Spaansche kabinet ten behoeve van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije zouden zijn in geleid, onjuist zijn en de Servische legatie te Parijs heeft met nadruk ontkend, dat Servië vredesvoorstel len aan Oostenrijk-Hongarije zou hebben gedaan even vóór de hervatting van het laatste offensief. Daarentegen zijn er ook weer eenige nieuwe ge ruchten bijgekomen. Het Haagsche Correspondentie bureau vernam van geloofwaardige, doch niet offici- eele zijde, dat eenige leden van den Duitschen Rijks dag onlangs te Amsterdam hebben vertoefd, van wie 'een hunner heeft gezegd, dat de heer von Bethmann Hollweg als vredesvoorwaarden heeft genoemd: be houd van de Belgische Maaslinie, van Koerland en een oodogsschadevergoeding van dertig millard mark. Volgens een telegram uit Berlijn aan een Ameri- kaansch blad, zoo deelt de Londensche Daily Express mede, zouden op verzoek van Engeland de Duitsche minister van koloniën en nog drie andere Duitsche heeren in Nederland een ontmoeting hebben gehad met lord Haldane en drie andere Engelschen en zou Engeland vrede aangeboden hebben, indien Duitsch land België en Frankrijk zou willen ontruimen in ruil voor den afstand door deze landen van hun uit gebreide koloniën in Centraal-Afrika aan Duitschland, terwijl Engeland dan Gibraltar aan Spanje zou af staan. Voor het oogenblik zijn al deze geruchtenge ruchten. Wanneer de vrede gesloten zal zijn want daartoe zal het. toch wel eens moeten komen zal het belangwekkend zijn, deze beweerde voorwaarden te toetsen aan de werkelijke. De drie factoren ge- biedsontraiming, gebiedsvermeerdering en oorlogs schadeloosstelling beheerschen natuurlijk het vraagstuk van den vrede. En misschien is het vooral de geldkwestie, welke den oorlog verlengen doet tot de laatste kans op standhouden verdwenen is, of wel, totdat de hoop op algeheele uitputting, op revolutie in het vijandelijke verwezenlijkt is. De Engelsche minister-president heeft gisteren in zijn met zooveel spanning afgewachte verklaring ge zegd te gelooven dat de Britsche natie heden ten dage nog even vastbesloten is om den oorlog voort te zet ten tot een gunstige afloop is bereikt, als ooit en overtuigd is, dat de regeering,, hoe zij ook samenge steld moge zijn, gebruik zal maken van alle middelen en zoo noodig alle hulpbronnen zal uitputten om het gemeenschappelijk en hoogste doel te bereiken. Voor zoover uit het Reuter-uittreksel valt na te gaan, heeft de heer Asquith wel heel mooi gesproken, mei een fier geouar de aanvallen op het regeeringsbe- leid van zich afgewezen, kloek minister Winston Churchill, wien de mislukking der Dardanellen-actie werd aangewreven, gedekt door het schild van het geheele kabinet en door de medeverantwoordelijkheid van de verbonden regeeringen, warm Groot-Brittan- je's prestatie in dezen oorlog geprezen, maar niet heel veel nieuw perspectief geopend. Uit het verleden zij aangestipt, dat men vast rekende op Griekenlands steun, dat de Grieksche minister-president Venizelos op 21 September aan Frankrijk en Engeland 150.000 man gevraagd had, doch dat de Grieksche koning zijn plan had verijdeld, uit het heden, dat de Engelsche en Fransche generale staven innig overleg gepleegd hebben, waarop de kroon is gezet door het bezoek van generaal Joffre, en voor de toekomst, dat er een ministerieel oorlogscomité zal worden ingesteld, wel ke zich zal beperken tot drie of vijf leden van het ka binet, dat er maatregelen worden getroffen voor nauwere militaire, maritieme en diplomatieke samen werking tussch ende bondgenooten en dat Servië zich verzekerd kan houden, dat zijn onafhankelijkheid door de bondgenooten wordt beschouwd als een der voornaamste oogmerken van den oorlog. Op deze rede, welke luide werd toegejuicht, volgden woorden van bittere critiek van sir Edward Carson, die zijn ministerschap neerlegde, omdat niemand der ministers ooit de ware oorzaak van het munitie-gebrek te weten is kunnen komen en omdat, ondanks de be lofte van sir Edward Grey aan Servië, bleek, dat het kabinet geen enkel plan had voorbereid en, toen door Griekenlands houding de toestand dringend een be slissing vereischte, aarzelde en alleen besloot een ge neraal te zenden om verslag te doen. Deze oppositie spreker spotte wat met het voornemen van den minisr ter-president, om een ministerieel oorlogscomité in te stellen en zeide, dat het land geconcentreerde verant woordelijkheid, een kabinet van vijf of zes werkelijk verantwoordelijke personen noodig heeft. Van het verdere debat is nog niets te melden. Het heette te voren, dat de heer Asquith zijn redevoering zou besluiten met de indiening van een motie om het Huis te verdagen. Eén ding blijkt echter duidelijk uit da rede van den minister-president, dat de kwestie van den algemeenen dienstplicht geen onoverkomelijke tweedracht in het kabinet heeft gebracht, dat het mi nisterie één is, een krachtige actie wil en niet geneigd is tot het te spoedig sluiten van den vrede. Van geen enkel oorlogsterrein is er ook maar eenigszins belangrijk nieuws. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren Afgezien van krachtige onverwachte vijandelijke be schietingen op dé Butte de Tahure en levendige artil lerieduels op het front tusschen Maas en Moezel, is er geen belangrijks te berichten. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: Ten zuiden van den spoorweg ToekoemRiga maakte onze aanval ter weerszijden van de Aa verdere vorderingen. Voor Dunaburg werd ook gisteren hevig gestreden. Her haalde aanvallen werden bloedig afgeslagen. De ge vechten tusschen de meren van Sventen en Ilsen duren nog voort. Meer dan 500 gevangenen vielen in onze handen. Legergroep-von Linsingen: De Russen trachtten onzen opmarsch ten westen van Tsartorysk door een tegenaanval op een breed front en in dichte massa's tot staan te brengen. Zij werden onder zeer zware verliezen teruggeworpen. Onze aanvallen werden daarop voortgezet. Bij Siemikowce slaagden de Russen er in tijdelijk de stellingen van von Bothmers troepen binnen te drin gen. Door een tegenaanval heroverden wij onze loopgraven. Wij namen meer dan 600 Russen gevan gen. De plaats Siemikowce zelf werd na verbitterde nachtelijke gevechten vanmorgen grootendeels weder stormenderhand genomen, waarbij nog 2000 gevange nen werden gemaakt. (In een deel onzer vorige oplaag opgenomen.) Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren1: De aanvallen op het front aan de Strypa hielden ook gisteren den geheelen dag aan. De vijand bracht talrijke afdeelingen in het gevecht en drong met ster ke colonnes onze stelling bij Sienawa binnen. Onze reserves sloegen hem echter in een snellen tegenaan val terug, waarbij hij in verbitterde gevechten' zware verliezen leed en 2000 krijgsgevangenen in onze han den moest laten. In het gebied van de Beneden-Styr drongen wij de Russen verder terug. Een door hen met groot ver bruik van munitie ondernomen tegenaanval werd af geslagen. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Ten noorden en noordoosten van Cacak is de uitgang uit het bergland ten zuiden van Groot Milanovatsj in het dal van den westelijken (Golyska) Morawa gefor ceerd. Cacak is bezet. De hoogten ten zuiden van Kragoejevatsj zijn genomen. Ter weerszijden van den Morawa is de linie BagrdanDespatovatsj over schreden. Het leger van Bojadjef nam op 31 Oct. de hoogte van Bezdan, ten westen van Slatina aan den weg KniasevatsjSokoBanja en de hoogten ter weers zijden van de Turya, ten oosten van Svzljig. In het Nisava-dal, ten noordwesten van Bela Pa- lanka, werd de Vrandol overgetrokken. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) De Oostenrijksche staf meldde gisteren: Onze troepen zijn aan de Montenegrijnsche grens op verschillende plaatsen tot den aanval overgegaan. Wij veroverden de grenshoogten Troglav en Orlo- watsj ten zuidoosten van Avovasj en een dommeerende hoogtestelling op den Wardar ten noordoosten van Bilek. In de door ons veroverde linie ten zuidoosten van Visegrad1 sloegen wij tegenaanvallen der Montenegrij- nen af. Het leger van generaal v. Kövess won terrein ten noorden van Bzega en trok over die linie Casjac Kragoejewatsj. Het leger van generaal v. Gallwitz is op de hoog ten van Kragoejewatsj en ten noorden van Jagodina in gevecht. H. M. de Koningin is gisteravond van Leeuwar den naar Groningen vertrokken. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Gisteren is in de streek van Gorz weder hevig ge streden. Aan de zijde der Italianen namen verscheiden van het Tiroolsche en Karinthische front overgebrach te infanterie-brjgades daaraan deel. Met deze ver sterkingen trachtte de vijand bij Görz door te breken. De aanvallen van gisteren waren zoowel op het bruggehoofd van Görz zelf gericht als op de streek van Plava aan weerszijden van den Monte Michele. Met zware verliezen werden de Italianen overal te ruggeslagen. Op de Podgora-hoogte wordt nog gestreden om eenige gedeelten van loopgraven. UIT HET LAGERHUIS. Minister Asquith verklaarde gisteren in het Lager huis onder herhaalde toejuichingen o.m., dat hij als hoofd der regeering wilde spreken en voor zoover mogelijk den tegenwoordigen en toekomstigen toe komst beschrijven. Voor Engeland zijn, naar het hem toescheen, op het oogenblik 'drie dingen in bui tengewone mate noodig: een behoorlijk inzicht, een onbegrensde hoeveelheid geduld en een overloopend reservoir van actieven en passieven moed. Toen Engeland den oorlog begon, zond het zes infanterie- en zes cavalerie-divisies uit; nu comman deert sir John French ongeveer een millioen man. Daarbij moeten nog gerekend worden de troepen aan de Dardanellen, in Egypte en op de andere oorlogs- tooneelen, benevens de reserven en de garnizoenen. Verder zei de minister, dat de mannen van de vloot niet alleen zorgen dat men vrij van vrees kan leven voor een vijandelijken inval, maar bovendien de zeeën over de geheele wereld niet alleen van vijandelijke kruisers, maar van de geheele Duitsche handelsvloot hebben gezuiverd. De Duitsche vloot is in de Oostzee opgesloten en durft zich niet vertoonen, terwijl de Duitsche onder zeeërs nog slechts steelsgewijze optreden. Op het Westelijk oorlogsterrein, zoo verklaarde de minister, hebben de Duitschers sedert April geen voetbreed grond van de Engelschen gewonnen. Wat het oostelijk oorlogsterrein betreft, vertrouwt Engeland, dat Rusland binnen niet te langen tijd de golf der invasie zal weten terug te dringen. Met betrekking tot de Dardanellen zei de minister nog, dat deze vlootaanval zoo zorgvulcjjg mogelijk was voorbereid en goedgekeurd door Frankrijk en Rusland. De Engelsche onderzeeërs hebben merk waardige diensten bewezen. De verschijning van Duitsche onderzeeërs maakten den toestand wel zeer veel gevaarlijker, maar ten slotte werd een aantal spe ciaal daarvoor gebouwde vaartuigen, grootendeels de producten van lord Fisher's vindingrijken geest, naar de Middellandsche Zee gezonden, waar zij schitterend werk verricht hebben. De Engelsche troepen hebben al den tijd dat de ope raties aan de Dardanellen duren, 200.000 Turken vastgehouden, die in andere streken onberekenbaar veel kwaad zouden hebben kunnen doen. De toestand aan de Dardanellen is echter bij de regeering in ernstige overweging. Tot het laatste oogenblik was er alle reden te ver wachten, dat Griekenland zijn verdragsplichten jegens Servië zou nakomen. Na het aftreden van den Griek- schen minister-president Venizelos wenschte de nieu we regeering niet af te wijken van de politiek der on zijdigheid. Hierdoor moest Servië de frontaanvallen der Duitschers en Oostenrijkers en een flankaanval der Bulgaren weerstaan. De bondgenooten aldus de minister konden echter niet gedoogen, dat Ser vië ten prooi viel aan deze oneerlijke, verfoeilijke com binatie. De Engelsche en Fransche generale staven hebben innig overleg gepleegd, waarop de kroon ge zet is door het bezoek van generaal Joffre. De uit komst van dit bezoek is een volledige overeenstem ming tusschen de beide landen nopens het voorgeno men doen en laten op den Balkan. Servië kan zich verzekerd houden, dat zijn onafhankelijkheid door de bondgenooten wordt beschouwd als een der voor naamste oogmerken van den oorlog. Sir Edward Carson, die vervolgens van de eerste bank der oppositie sprak, leverde zeer scherpe critiek op de wijze van oorlogvoeren der regeering. Hij be spotte minister Asquith's remedie der instelling van een kleinen oorlogsraad met handhaving van de ver antwoordelijkheid van bet kabinet in zijn geheel. EEN SPION? Het Hbl. deelt mede,' dat te Londen een Neder- landsch zeeman, die geen paspoort bezat en beweerde Britsch onderdaan te zijn, die uit een Duitsch inter- neeringskamp zou zijn gevlucht, tot zes maanden ge vangenisstraf is veroordeeld wegens misleiding der autoriteiten. De man erkende dat hij slechts leugens had verteld. De politie verklaarde dat de man in Mei alreeds tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld en toen naar Rotterdam was gezonden Dat hij nu waagde terug te komen, wees er op dat hij blijkbaar een „geheime zending" had. UITVOER VERBODEN. - Verboden is de uitvoer van uienzaad en preizaad; van aluminium en aluminiumlegeeringen als grond stof en bewerkt, tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan aluminium geen hoofdbestanddeel vormt; van chloorkalk en natrium- zoutenvan eieren, van eigeel en van eiwit in verschen of gedroogden toestand, zoomede van producten daarvan; van tin en tinlegeeringen als grondstof en bewerkt (met uitzondering van staniol en capsules), tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel waarvan tin of tin leg eer ing geen hoofdbestand deel vormt. Ingetrokken de tijdelijke heffing van het uitvoer verbod van antimoonregellus. De N. O. Tè deelt mede, van Engeland telegra fisch bericht te hebben ontvangen, dat wol hoogst waarschijnlijk weder ten uitvoer zal worden toegela ten. STADNIEUWS. KAASREGELING EN MELKVOORZIENING. Vrijdag a.s. zal alhier een vergadering van den bond van zuivelfabrieken worden gehouden van alle fabrieken in deze provincie, tot bespreking van de toekomstige kaasregeling voor binnenlandsch gebruik en de melkvoorziening in de Provincie. Daarin zullen mededeelingen worden gedaan over de regeling van de voorziening in de behoefte aan kaas voor binnenlandsch gebruik. Voor Noord-Holland zal vrij zeker de maatregel worden getroffen dat de kaas voor binnenlandsch ge bruik bestemd in pakhuizen zal worden opgeslagen en door de Bestuursleden van de kaasvereeniging uit Noord-Holland verhandeld. De distributie zal eene gemeentelijke worden, waar bij de Burgemeesters hunne medewerking verleenen door de bestellingen te doen voor hunne gemeenten, zich belasten met de distributie en de controle op den verkoop. De kazen zullen worden voorzien van een herken- ningsteeken wat betreft het percentage vet ih de droge stof. Het bestuur stelt voorts, voor a dat alle fabrieken, zich verbinden om steeds de vol ledige kaasproductie van minstens 12 dagen in voorraad en beschikbaar te houden voor binnen landsch gebruik, b. dat ten behoeve van de uitvoering der nieuwe, veel verbeterde, kaasvoorziening, die gepaard gaat met gewichtsverlies van de kaas in de pakhuizen, moge lijk geldelijk verlies op kaas van minder goede kwa liteit en niet te voorziene uitgaven, voor iedere 50 KG. kaas die voor binnenlandsch gebruik word afgestaan een bedrag van 1.00 of 2.00 per b K.G. wordt beschikbaar gesteld door de prodi centen aan de Commissie voor Noord-Holland. Voorts zullen mededeelingen over de melkvoorzi ning worden verstrekt. Om de voorziening in de behoefte aan melk te be- vordeVen, zullen door de Burgemeesters maatregelen worden genomen om de melk van personen die deze andere jaren voor de consumptie bestemden, doch nu verwerken tot kaas, weder beschikbaar komt voor de consumptie. Voor het eventueel dan nog aanwezige tekort, moet getracht worden aanvulling te krijgen, opdat een zoo belangrijk volksvoedsel als melk, algemeen tegen billij ken prijs en in voldoende hoeveelheid is te verkrijgen. Het Bestuur is van oordeel dat de fabrieken zoo veel mogelijk moeten meewerken in deze. Het bestuur stelt o.m. voor: a. dat de fabrieken algemeen weigeren om de melk te verwerken van die personen die in andere jaren hunne melk voor de consumptie verkochten, opdat hiervoor meer melk beschikbaar komt. b. om verder maatregelen te bespreken en vast te stel len die kunnen worden aangewend tot eene melk voorziening tegen billijke prijzen. TENTOONSTELLING HUISHOUDSCHOOL. Hedenmiddag werd in het Burgerweeshuis de tenr toonstelling geopend van werk, door leerlingen ver vaardigd. De presidente van het bestuur, mevrouw Antusch, opende de tentoonstelling met een rede waarin zij er op wees dat het goed is, dat er eens van die dagen zijn, waarin een groep menschen die dagelijks met el kaar samenwerken hun werk eens kunnen neerleggen om datgene te overzien wat zij hebben tot stand ge bracht, en ook naar buiten daarvan te getuigen, het bekende woord gedachtig: men moet zijn licht niet onder den korenmaat plaatsen. Verleden jaar heeft de oorlog verhinderd dat een tentoonstelling gehouden werd, thans nu ©ogenschijn lijk alles weer gewoon is, is er geen reden om de ten toonstelling langer te verschuiven, al kwam het aan bet bestuur ook gewenscht voor alles zoo eenvoudig mogelijk in te richten. Spreekster besloot met een woord van dank aan di rectrice en personeel, een opwekking tot de leerlingen en den wensch dat de toestanden spoedig zoo gewoon mochten zijn dat het „eigen huis" weer spoedig be trokken kon worden, haar krachtig toegejuichte rede. Hierna hebben we eens hier en daar rondgesnuf feld en, hoewel het voor een leek moeilijk is een oor deel over dergelijk werk te vellen, toch hebben we be wonderend gestaan voor al dat fijne werk, af tot in de kleinste kleinheden, voor wat onderwijzeressen zoo wel als leerlingen, en vam deze laatste de meer ge vorderden zoowel als de jongeren presteeren. De ele gantste costumes, zoowel als de eenvoudigste dienst- bodenuitzetten worden door de leerlingen vervaar digd. Een bezoek is ten zeerste aan te bevelen. De bezoekers zullen zeker niet nalaten stil te staan bij den hoofdprijs der verloting, een prachtig geborduurde, levensgroote goudfazant, geheel ontworpen door en uitgevoerd onder leiding van mej. Wolzak. GESLAAGD. De hoofdacte Fröbelonderwijs werd gisteren te Gou da behaald door Mej. T. v. d. Rijst, alhier en die van acte A door mejuffr. E. van Dijk te 's-Gravenhage, vroeger alhier. Hiermede zijn alle candidaten van den cursus, ver bonden aan de algemeene bewaarschool, geslaagd. POSTERIJEN. De commies der Posterijen en Telegrafie, T. J. Ran ke, wordt met ingang van 1 December overgeplaatst naar het postkantoor Amsterdam. De commies der Posterijen en Telegrafie, J. C. van Runnard wordt met ingang van 1 December over geplaatst naar het Telegraafkantoor te Amsterdam. De commies le klasse der Posterijen, J. M. Hen ning, wordt met ingang van 1 December aan den Di recteur van het Postkantoor alhier als eerstaanwezec ambtenaar toegevoegd. CONCERT REMONSTRANTSCHE KERK. Men verzoekt ons te melden, dat mevrouw A. C. GraandijkSchuil, die ongesteld is geworden, op het concert, dat morgen in de Remonstrantsche kerk wordt gehouden, zal worden vervangen door mej. Ange Bakker, mezzo-sopraan te Amsterdam. BEWAARSCHOOL AKTE-EXAMENS. De gemengde commissie voor Bewaarschoolakte- examens, benoemd door B. en W. van 's-Gravenhage en van Rotterdam, heeft geëxamineerd voor de akte van hoofdonderwijzeres eener bewaarschool (akte B) mej. R. P. Janknegt, alhier, die geslaagd is. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is voor den officier van justi tie te Amsterdam geleid, zekere P. H. Z., die verdacht was van verduistering van een rijwiel. Op verzoek der politie was hij te 's-Gravenhage aangehouden. BEGIN VAN BRAND. Door een surveilleerend agent van politie werd he dennacht een begin van brand ontdekt in een berg plaats aan het Baanpad. REMONSTRANTSCHE GEMEENTE. Voor de vacature van predikant bij de Remonstrant sche gemeente alhier is het volgende alphabetische tweetal opgemaakt: Ds. W. Mackenzie te Zwammer- dam, Dr. L. H. Roessingh te Boskoop. M i K-.SK>*

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1