DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het westelijk oorloisterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogsterrein. u Uitbetaling vergoeding LANDWEER, LANDSTORM en MILITIE. No. 259 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 ia per 3 rnnten 11.—, Ir. p. pi 11.25. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote lsta naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Beek- en Handelsdrukkerij v.h. HERDIs. COSTER S ZOON, yonrdam C 9. Teleloennr. 3. DOSDERDAli 4 NOVEMBER. FRANKEIJK. KUSLAND. ALKMAAR, 4 November. Eenige telegrammen van het Londensche Evenings- news, afkomstig van den Italiaanschen oorlogscorres pondent Luciano Magrini, geven een ontroerend beeld van den toestand der Serviërs, die zoo dapper den hopeloozen strijd tegen overmachtige vijanden volhouden. Beschreven wordt een terugtocht, 't Was, zegt de correspondent, de terugtocht van een volk, niet van een leger. Langs dien langen slijkerigen weg trok een eindelooze stoet van affuiten en wagens met oorlogsmaterieel. De soldaten waren dooreenge- mengd met boeren. Af en toe zag men karretjes en voertuigen van allerlei soort vol kinderen, vrouwen, oude mannen, zieken en gewonden en dan weer kud den schapen en varkens. Opzij van den weg stonden groepen arme boeren te wachten, tot zij zich bij den droevigen optocht zouden kunnen aansluiten. De groote stroom gaat in zuidelijke richting waar heen weet niemand. De gewonden vormden een jam merlijken aanblik. De correspondent bezocht Nisj. Ook van daar wa ren vele bewoners gevlucht. De eerste minister had het hoofdkwartier bezocht en was er zwijgend van daan gekomen. De minister van justitie zeide echter: „Wij beleefden een tragisch uur toen Bulgarije mobi liseerde. Vergeefs smeekten wij de entente, goed te vinden dat wij handelden en Bulgarije aanvielen, vóór zijn mobilisatie afgeloopen was. De entente ver keerde nog in den waan, dat Bulgarije tegen Turkije zou optrekken. Wij gehoorzaamden en dat was onze ondergang. De toestand is nu verschrikkelijk. Als de troepen der geallieerden niet bijtijds komen, zult u bij uw terugkomst geen Servië meer vinden. Het lot van België zal het onze zijn." In de hoofdstraat zag de correspondent vlaggen hangen, die uitgestoken waren ter eere van de bond- genooten, die niet kwamen. En ook niet zullen ko men. Het is mede uit de groote redevoering van den Engelschen minister-president duidelijk geworden, dat de Serviërs voor het behoud van hun land niet op de hulp der bondgenooten hebben te rekenen. Deson danks geven zij den strijd niet op. En bij al de neder lagen, welke zij tot dusverre leden, hebben ze thans ook een succes te boeken. «Zij zijn er in geslaagd de Bulgaren, die zich in het Nisawa-dal (hetwelk naar Nisj leidt) bevinden, terug te drijven. Het Duitsche communiqué spreekt van een „overmachtigen vijand" blijkbaar zijn hier dus veel Servische troepen sa mengetrokken. Waar het voor Servië's vijanden vooral aankomt op groote snelheid, ten einde den belangrij ken, over Nisj loopenden Orient-spoorweg in hun be zit te hebben, voordat de groote expeditie, welke de entente uitrust, iets heeft kunnen beginnen, is elke vertraging voor hen van veel beteekenis. Men houde daarom op het Nisawa-dal zijn aandacht gevestigd. Op het Oostelijk oorlogstooneel zijn de Russen er in geslaagd bij Dunaburg twee zeer versterkte hoog ten aan de troepen van v. Hindenburg te ontnemen. Op het Westelijk oorlogstooneel hebben de Duit- schers bij Souchez een vooruitspringend stuk loop graaf van ongeveer 100 Meter ontruimd. Tot opvolger van generaal Gallieni is tot militair gouverneur van Parijs benoemd generaal Manaury, die als commandant zich roemrijk onderscheidde. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Asquith een nieuwe crediet-aanvrage aangekondigd, welke vol gens de bladen 3.000.000.000 gulden zal bedragen. Bij Terschelling is een Duitsche onderzeeër binnen gesleept, welke daar met de bemanning tot nader or der wordt bewaakt. De officieuze Nordd. Allg. Ztg. spreekt het vredes- gerucht van het Haagsche correspondentie-bureau te gen, zegt dat de rijkskanselier geenerlei dergelijke uitlating deed, dat het voorbarig zou zijn over vredes voorwaarden te spreken, en dat de tegenpartij poogt, om den moed in het eigen land er in te houden door het voor te stellen, alsof Duitschland den vrede noo- dig heeft. Het Haagsche bureau geeft echter in een hedenmid dag ontvangen telegram te verstaan, dat Duitsche so ciaal-democratische Rijksdagsleden te Amsterdam over den vrede hebben gesproken. En 't soc.-dem. Volk meldde gisteren, dat soortgelijke vredesvoorwaarden den Engelschen minister van buitenlandsche zaken waren medegedeeld, die er echter luid en schamper om had gelachen. Het bericht van het Haagsche nieuwsbureau mag geacht worden uit Duitscheu ko ker afkomstig te zijn. Natuurlijk zijn de Duitschers veel meer dan hun tegenstanders geneigd de wapens neer te leggen. Maar de heer Asquith heelt verklaard, dat Engeland en zijn bondgenooten den strijd tot de eind-overwinning zullen voortzetten. En ook in de Fransche regeeringsverklaring is nog eens met nadruk gezegd, dat men van vrede thans niet wil weten, is nog eens krachtig de wil om te winnen en het ver trouwen in de overwinning aangekondigd. Uit die Fransche verklaring zij tenslotte aangestipt, dat de minister-president toezeggingen deed omtrent de censuur en de parlementaire controle. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. De Duitsche staf meldde gisteren: Niets van belang gebeurd. Aan de Souchezbeek ten noordoosten van het plaatsje van denzelfden naam, een stuk loopgraaf, dat blootstond aan omvatting, over ongeveer 100 Meter breedte des nachts volgens het opgemaakte plan ontruimd. Ten oosten van Pé- ronne moest een Engelsch vliegtuig door het vuur van onze infanterie landen. Een inzittend officier werd krijgsgevangen gemaakt. Het Fransche communiqué meldde gisteren: Op zee groote bedrijvigheid: de Bulgaarsche kust aan de Egeïsche Zee wordt door de geallieerde vloot geblokkeerd sinds 16 Oct. Dedeagatsj werd 21 Oct. gebombardeerd. Op het Servische front vielen twee Bulgaarsche bataljons met twee batterijen op 30 Oct. ons bruggenhoofd bij Krivolatsj aan maar werden gemakkelijk afgeslagen. In den Stroemitzasector kleine gevechten. De ge allieerde troepen wonnen terrein op de zuidelijke hel lingen van het grensgebergte. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg. Voor Dunaburg zet ten de Russen den aanval voort. Bij llloetsk en Gar- banof werd een Russische aanval afgeslagen Vier maal hepen zij storm onder groote verliezen en vruch teloos tegen onze stellingen bij Gateni; tusschen het Swenten- en Ilsenmeer moest onze linie worden te ruggenomen. Daar gelukte het den Russen het dorp Mikulischki te bezetten. Legergroep Linsingen: Aan het Boginski-kanaal werd een vijandelijke aanval op de sluis van Osarit- schi afgeslagen. Aan weerszijden van den straatweg lisowo Tschartorysk werden de Russen opnieuw tot den te rugtocht gedwongen. Vijf officieren en 660 man wer den krijgsgevangen gemaakt, drie mitrailleurs ver overd. Bij de troepen van von Bothmer wordt nog gestre den in het noordelijk deel van Siemikofs]e. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De gevechten aan de Strypa duren voort; de Rus sen hebben versterkingen aangevoerd. Ten noorden van Buczacz liep een aanval der Russen dood in ons vuur. Ten noorden van Buczacz werd den geheelen dag met verbittering gestreden om het plaatsje Siemi- kowce. Na een gevecht in den middag, waarin her haaldelijk de kansen keerden, werden de Russen uit het dorp en de hofstede verdreven. Gedurende den nacht deden nieuwe Russische troepen wederom een aanval; eenige groepen huizen bleven in hunne han den. Heden is de strijd hervat. Ook ten noorden van Siemikowce zijn gevechten aan den gang. De Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche troepen onder bevel van generaal von Linsingen namen bij Bielgof ten westen van Tsjartorysk 660 man gevan gen en maakten drie machinegeweren buit. Overigens is de toestand in het noordoosten on veranderd. DE STRIJD TEGEN SERVIë. De Duitsche generale staf meldde gisteren: Usice is bezet. De straatweg CacakKragoejewatsj is overschreden. Aan weerszijden van den Morawa biedt de vijand nog hardnekkigen tegenstand. In Kra goejewatsj werden zes kanonnen, 20 kanonder zon der affuit, 12 mijnenwerpers, verschillende duizenden geweren, veel munitie en materieel buit gemaakt. De Duitsche troepen van het Kövess-leger maakten gisteren 350 krijgsgevangenen en veroverden vier ka nonnen. Het leger-Gallwitz maakte in de laatste drie dagen 1100 Serviërs krijgsgevangen. Het Bulgaarsche leger wierp den vijand terug ten westen van Planinica, aan weerszijden van den straatweg ZajecarParacin, maakte 230 man krijgs gevangen en veroverde vier kanonnen. Ten zuidwesten van Knjazevatsj veroverden de ver volgende Bulgaren het bruggenhoofd van Svlig, trok ken over den Svliski Timok, drongen voorwaarts over den Plesberg (1327 M.), den Gulijonska (1369 M.) naar het Nisavadal; 300 man en twee mitrailleurs vielen in onze hadden. De zich in het Nisavadal bevindende troepen weken terug voor overmachtige aanvallen; de Bogovberg (1154 M.) ten westen van Bela Palonka is behouden. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De tegen Montenegro ageerende Oostenrijksch- Hnogaarsche troepen namen stormenderhand de ten zuiden van Aviovac op vijandelijk gebied liggende hoogte Bobija en drie andere door de Montenegrijnen hardnekkig verdedigde bergtoppen. Bij de bestorming van d'e Bobija-stelling werd een 12 c.M. kanon van Italiaansche herkomst veroverd. Van de in Servië opereerende strijdkrachten der bondgenooten rukte een Oostenrijksch-Hongaarsche colonne Uzice binnen, andere Oostenrijksch-Hon gaarsche troepen zijn ten zuiden en ten zuidoosten van Casjalc in gevecht. Ten zuiden van den van Chsjak naar Kragoejewatsj leidenden weg, ten zuidoosten van Kragoejewatsj en ten noorden en ten noordoosten van Jagodina vorde ren de aanvallen der Oostenrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen, ondanks den hardnekkigen tegen stand van den vijand, overal. In Kragoejewtatsj werden zes kanonnen, twintig kanonloopcn, twaalf mijnenwerpers, eenige duizenden geweren en veel munitie en ander oorlogsmaterieel buitgemaakt. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De Italianen zetten hunne op Görz gerichte aan vallen aan het front van Plava tot en met den noor delijken sector van de hoogvlakte van Doberdo onaf gebroken voort. Gisteren deden weder zeer sterke af- deelingen aanvallen, zij werden echter overal afge slagen. In deze gevechten verloren verscheiden Itali aansche regimenten de helft van hun manschappen. Hedenmiddag werd uit een bestuurbaren luchtballon een groot aantal bommen op de stad Görz geworpen. Op de overige gedeelten van het zuidwestelijke front hebben geen vermeldenswaardige voorvallen plaats ge had. DE MINISTERIEELE VERKLARING. In het parlement werd gisteren de ministerieele verklaring voorgelezen. De hoofdzaak van de regeering is met het oog op den oorlog alle levende krachten van de natie, die ge hoor geven aan den krachtigen aandrang van de re geering, in een geest van strenge discipline te groe- peeren. Die regeering, het beeld der natie, die tusschen alle burgers de volkomenste vereeniging tegenover de vij and tot stand bracht, heeft één taak, n.l. de nationale verdediging en één doel, n.l. de overwinning. Frankrijk heeft nooit een leger gehad, dat waardi ger was te overwinnen. De regeering moet met de hulp van de Kamers de middelen daarvoor verschaf fen. Het land, overtuigd van den gunstigen afloop, volgt dus ook de verschillende wendingen van den oorlog met onverstoorbare kalmte en koelbloedig heid. Deze schitterende moreele houding, aangenomen se dert 15 maanden, noopt de regeering de kwestie der censuur onder de oogen te zien. Zij zal de oplossing weten te vinden, met medewerking van de pers, die steeds de nationale belangen zoo zorgzaam voor oogen houdt, door de verzoening en het democratisch stelsel van vrijheid en gezag. Minister-president Briand verklaarde, dat Frankrijk den vrede eerst zal teekenen, wanneer het recht her steld is door de overwinning en het alle waarborgen voor een duurzamen vrede heeft verkregen. Dit doel zullen de geallieerden bereiken door inachtneming van een strikte solidariteit. De gelijktijdige samenwerking tusschen de gealli eerden moet nog vollediger en sneller worden. Hoe moeilijk het ook is op zoo verschillende en ver uiteen gelegen oorlogstooneelen de samenwerking tot stand te brengen, wij zijn vast besloten het te doen door va ker met elkander in betrekking te treden en door nau wer verbinding. Gehoor gevend aan de roepstem van Servië is Frankrijk zoo mogelijk dit land te hulp gesneld. Er is tusschen ons en Engjeland volkomen overeen stemming bereikt over de wijze waarop de militaire operaties in den Balkan geleid moeten worden en Frankrijk en zijn bondgenooten zullen het heldhaftige Servië dat een tegenstand biedt, die de bewondering wekt van de geheele wereld, niet in den steek laten. Minister Briand verklaarde ten slotte, dat uit de huidige actie van Duitschland in den Balkan blijkt, dat zijn actie op de voornaamste oorlogstooneelen schipbreuk heeft geleden. Omdat zijn offensief op het Fransche en Russische front mislukt is, probeert het het met deze diversie. „Wij echter zijn vast besloten" aldus de minister, „vol te houden en onze vijanden behoeven er niet op te rekenen, dat wij vermoeidheid of zwakheid zullen be- toonen. Wij willen en wij zullen overwinnen." EEN ULTIMATUM AAN PERZIë. Naar het Petersburgsch Telegraaf-agentschap meldt, heeft de Russische gezant in opdracht van zijn regeeringen aan de Perzische regeering medegedeeld, dat, wanneer de geruchten over het totstandkomen van een bijzondere overeenkomst van Perzië met Duitsch land en Turkije worden bevestigd, de Engelsch-Russi sche overeenkomst, welke is gebaseerd op het beginsel van het behoud der onaantastbaarheid en onafhanke lijkheid van Perzië, onmiddellijk zal ophouden aan haar doel te beantwoorden. De verklaring van den gezant betreft, volgens haar strekking niet alleen het tegenwoordige kabinet, doch ook de geheele Perzische regeering, wanneer die er aan zou denken het lot van haar land te binden aan dat der vijanden van Rusland KORTE BERICHTEN. Minister Lloyd George deelde gisteren in het Engelsche Lagerhuis mede, dat thans 1346 inrichtin gen voor de vervaardiging van munitie onder toezicht der regeering staan. Tot opvolger van generaal Galliéni als gouver neur van Parijs, is benoemd generaal Manoury. Luitenant-generaal sir Archibald J. Murray is benoemd tot chef van den Engelschen imperialen ge- neralen staf. STADNIEUWS. AANVULLING RAADSVE.RSLAG. In het verslag van de raadszitting van gisteren is per abuis uitgevallen de stemming over het voorstel in zake de beschikbaarstelling van cokes. Er had nog aan het slot der dicussie moeten vol gen: „Het amendement der gascommissie om te bepalen, dat de beschikbaarstelling voorloopig zal plaats heb ben van November tot einde Januari werd thans in stemming gebracht en aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Stoel, Udo, Luiting, van den Bosch, Cloeck en Verkerk. Daarna werd het voorstel in zijn geheel goedge keurd." NED. ANTI-OORLOGSRAAD. Gisterenavond werd in hotel „de Burg" eene le denvergadering gehouden van de afd. „Alkmaar" De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nit- keering der vergoedingenloopende over bet tijdvak van 3ö Oct. tot en met 5 Jfov., zal plaats hebben ten Ntadlinlze, op Zaterdag, O Novenber a.s., voor zooveel de I.A1VDWJEEB en den LANDSTOKM betreft van 1011 uur en voor zoover de MILITIE aangaat van 11—13 nur. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 4 November 1915. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren rozenkrans; een moersleutel; een man chetknoop; een ceintuur; een gouden broche; een bril; een notitieboekje; een gummijas; een gouden oorknopje; een veiligheidsspeld met drie Zeeuwsche knoopjeseen portemonnaie en eenige sleutels. Alkmaar, 4 November 1915. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. van den Nederlandschen Anti-Oorlograad. Uit de commissie van voorbereiding werden de na volgende bestuursleden gekozen, die staande de ver gadering hunne functiën aanvaarden, n.l. J. Cock voorzitter, M. Zwaan, secretaris, Mr. A. P. H. de Lan ge penningmeester, terwijl aan de commissieleden P. Kuijper en Mej. Chr. H. Tissen nog werden toege voegd: H. Leemeijer en dé dames Chr. van Wieringen en Julia de Vries. Besloten werd tot het voeren eener krachtige propa ganda, zoowel door huisbezoek als door het organisee- ren eener openbare vergadering in de eerste helft van Dec. a.s., waar, onder een afwisselend programma, in overleg met het hoofdbestuur, een spreker zal optre den om het doel hier ter stede meer populair te m ken, terwijl de heer Zwaan, in zijne étalage aan de Ged. Nieuwesloot, verschillende brochures, op de vre- de-beweging betrekking hebbende, zal exposeeren en verkrijgbaar stellen. KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisteravond vergaderde de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Afwezig de heeren Boom en Potgieser. De voorzitter, de heer A. Prins, opende de ver gaderingwaarop dé secretaris, mr. Verdam, de notulen las. De heer Cloeck maakte naar aanleiding van de notulen de opmerking, dat hij door B en W. was overtuigd dat hij niet het recht had B. en W. er een grief van te maken dat zij het rapport van het Burgerl. Armbestuur inzake de Arbeidsbeurs ver zwegen hadden. B. en W. hadden het zelf door drukke bezigheden niet kunnen doorlezen. De secretaris deelde mede dat de Kamer een ad- haesiebetuiging had gezonden aan de 2e Kamer met het adres van den Ned. Bond van Sigarenfa brikanten tegen de Tabaksbelasting. Van zekeren heer Hartog Lievendag te Hamburg was er een aanvrage ingekomen, in tamelijk ge brekkig Hollandsch gesteld, om hem eenige klom- penfabrieken aan te wijzen, waarmede hij in relatie kan treden. Voorts verschillende stukken o. a. verslagen van diverse K. v. K- en officieele vergaderingen. De heer Bosman bracht vervolgens verslag uit van zijn bezoek aan den ingenieur, betreffende de Friesche brug. Dat de brug niet breeder kan wor den, komt door den te zwakken onderbouw. De brug wordt nu vlak, en van licht ijzer-gebouwd. De heer Henneman wilde wel eens spreken over de invoering der wagentjes in plaats van de berry's, zoo hij echter slechts wist wanneer de gemeentebe- grooting zou worden behandeld. Wel wilde hij mededeelen dat een request aan den Raad zal wor den gezonden, onderteekend door 9 kaaskoopers, inhoudende een bezwaar tegen de invoering van de kaaswagens. De voorzitter stelde voor te wachten met de be handeling der zaak tot het request was ingediend bij den Raad en wellicht ook een verzoek om ad- haesiebetuiging met dit request aan de K- v. K. en de pers te verzoeken van deze zaak alsnog geen melding te maken. De heer Cloeck betoogde evenwel dat hij er niet voor was de pers aan banden te leggen, zijzelf moest we ten wat er in een verslag moest komen dat van alge meen belang is. De voorzitter was het evenwel 'niet met den heer Cloeck eens, zeggende dat de vergadering te beslis sen had wat wel en wat niet in het verslag moet staan. Hij verzocht hierop na goedkeuring der ver gadering te hebben verkregen, aan de Pers om geen melding van het gesprokene te maken, wat door haar evenwel niet kon worden toegezegd, aangezien niet de verslaggever of de vergadering, - doch slechts de ver antwoordelijk redacteur te beslissen heeft wat wel en wat niet in een verslag van een openbare vergadering komt. De heer Henneman gaf vervolgens eenige inlich tingen omtrent zijn schorsing als kaasexporteur. Hij verklaarde, dat, als hij zich slechts voor 5 cents werkelijk schuldig gevoelde, aan de hem ten laste ge legde feiten, hij zeker niet ter vergadering zou zijn gekomen, maar onmiddellijk zijn mandaat ter beschik king zou hebben gesteld. Hij is in overijling en op een foutieve opgave on wettig geschorst. Spreker zelf lag ziek in bed en alvo rens zijn zoon den betrokken autoriteiten het feit uit een kon zetten, was hij geschorst en als zoodanig ge publiceerd. Hel is spreker niet toegestaan geworden zich per soonlijk te verdedigen ter vergadering en een officiee le opgave van het Centraal Bureau waarom hij eigen lijk is geschorst, heeft hij nooit gehad. Wel is sprekei twee malen in den Haag geweest om zulks te verzoi ken. Drie weken na de schorsing is er een Inspecteur uit j-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1