m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterreln. Van hel oostelijk oorlogsterreln. Van liet zuidelijk oorlogsterreln. ai Honderd en zeventiende jaargang. 1915 SbonnemenUpnis pst 3 nmdsafl.—,S. p, pait 11.25. Jdyeitentlepiiis 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieten Ir.V. Beek- en Handelsdrakkeri) HERlHs. COSTERS ZOON, Voordai C9. Teleloonnr. 3. VRIJDAG 5 NOVEMBER. GRIEKENLAND. NEDERLAND. Goedkoope Cokes. 1 L,'J ALKMAAR, 5 November. Het belangrijkste nieuws van heden is, dat in Grie kenland het ministerie-Zaïmis den Koning zijn ont slag heeft aangeboden. Op een dag na een maand geleden deed het kabinet-Venizelos desgelijks. Maar het onderscheid is, dat de heer Venizelos heenging, niet omdat hij geen meerderheid in de volksvertegen woordiging bezat, maar wegens een geschil met den Koning, terwijl de heer Zaïmis het roer van 't Griek- sche schip van staat moet verlaten, wijl een motie van vertrouwen in de regeering met 147 tegen 114 stem men (en drie blanco's) door de Kamer is verworpen Over hetgeen er aan deze verwerping is voorafge gaan, is met zekerheid nog weinig te zeggen. Het heet, dat naar aanleiding van een verschil tusschen den minister van oorlog en een liberaal afgevaardigde over een militair wetsontwerp de regeering, nadat een levendig debat tusschen de leden der regeeringspartij en den heer Venizelos was gevoerd, de kwestie van vertrouwen heeft gesteld. Nader is gemeld, dat de minister van oorlog eenige opmerkingen zou heb ben gemaakt, welke naar de meening van den heer Venizelos een beleediging voor de volksvertegenwoor diging inhielden, waarvoor verontschuldiging diende te worden aangeboden. De heer Zaïmis zou zich ech ter solidair verklaard hebben met minister Yanaketsa en dus de kwestie van vertrouwen hebben gesteld, hetgeen den val van het ministerie tengevolge heeft gehad. Van het „militaire ontwerp" is de strekking echter nog niet bekend. Een telegram uit Athene in dit nummer deelt mede, dat de Koning de partijleiders bij zich heeft ontboden en dat de ministercrisis morgen wel reeds geëindigd zal zijn. Dit bericht wijst niet op een Kamerontbin ding dat in mobilisatietijd alleen in het alleruiter ste geval wordt overgegaan tot parlements-verkiezin- gen, ligt voor de hand. Maar niet duidelijk is, of Ko ning Konstantijn, die een sterk persoonlijk régime voert, nog eens wil beproeven een ministerie naar zijn hand aan te stellen, of dat hij den heer Venizelos den vrijen teugel zal geven. Ofschoon de eerste, vage be richten niet den indruk maakten, dat het ministerie- Zaïmis gevallen was wegens een diepgaand verschil tusschen regeering en volksvertegenwoordiging, geeft een Timesbericht te verstaan, dat de val van het kabi net niet het gevolg is geweest van een plotseling op gekomen incident. Immers volgens dat blad heeft de heer Venizelos gezegd, dat in plaats van nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, het beter zou zijn de grondwet tijden^ den oorlog maar te schorsen om duidelijk te doen uitkomen, waar de verantwoordelijk heid berust, waarop de minister van binnenlandsche zaken Goumaris betoogde, dat de Koning het wel met de regeering oneens mag zijn en dat de regeering te recht Servië niet te hulp was gekomen. Het behoeft wel geen nader betoog, dat Grieken- lands houding in den Balkanoorlog van zeer groote. zoo niet beslissende beteekenis kan worden, en dat dus de beslissing van den Koning, die de oplossing aan de crisis geeft, van zeer veel belang is. Volgens een Reuter-telegram uit Saloniki hebben aanzienlijke Britsche versterkingen den Franschen sector bereikt en konden Fransehe troepen vooruitge- bracht worden, maar vreesden Servische vluchtelingen uit Servisch Macedonië, dat het Servische leger zal zijn verpletterd voor voldoende troepen der verbon denen zijn aangekomen. Een ander Reuter-tejegram verzekert evenwel, dat de Servische legers zich nog steeds in slagvaardigen toestand bevinden. De berich ten blijven echter ongunstig voor de Servische legers luiden. Deze worden- bij den dag meer ingesloten door de opdringende legers, die, nadat zij gescheiden zijn opgetrokken, meer en meer voeling met elkaar krijgen, dus sterker worden. Zoo is er reeds een verbinding tusschen de Oostenrijksche troepen, welke van den Donau af kwamen en welke uit Visjegrad optrokken, tot stand gekomen. In het Zuiden dreigen de Bulga ren den Baboena-pas, welke feitelijk over het bezit van geheel Zuidelijk Macedonië beslist, te forceeren. En van de hoofdstad Nisj zijn de Bulgaren in het noord-oosten nog maar 10 K.M. verwijderd, zoodat de linies deze stad al weer dichter genaderd zijn en haar val zeer aanstaande schijnt. Op het Westelijk oorlogstooneel behalen in hard nekkige gevechten beide partijen kleine voordeden en krijgen er dus ook verliezen van geringe beteekenis. Het gaat weer om gedeelten van loopgraven, die ver loren gaan of heroverd worden. Een laconiek-kort telegram meldt ons, dat de Daily Express mededeelt, dat zoo goed als onmiddellijk een hoogst belangrijke verandering zal worden ge bracht in de leiding van den oorlog. Bedoeld zal wel zijn in de leiding in Engeland en vermoedelijk heeft het bericht betrekking op de instelling van een drie manschap, speciaal voor de legerleiding. Op het Oostelijk oorlogsterrein valt het zelfde heen en weer golven van den strijd als op het Westelijk waar te nemen, met dit verschil evenwel, dat daar niet om stukken loopgraven maar om heele dorpen wordt gevochten. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransehe middag-communiqué meldde gisteren Levendige gevechten met handgranaten werden in d-en loop van den nacht geleverd in de loopgraven aan den weg van Rijssel en ten zuidoosten van Neu- ville St. Vaast, tevens werd in deze streek de hevige artilleriestrijd voortgezet. In Champagne, in de streek van de hoeve Chausson, slaagden wij door een on- middellijken en krachtigen tegenaanval er in 't groot ste deel van de vooruitgeschoven loopgraven, waar gisteravond Duitschers hadden weten door te drin gen, weder te bezetten. De Duitschers werden verdre ven ondanks hardnekkig verzet, waarbij zij ook van vlammenstralen gebruik maakten. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: Ten noorden van Massiges namen onze troepen in storm een dicht voor ons front gelegen Fransehe loopgraaf ter lengte van 800 meter. Het grootste deel der bezetting is gevallen. Twee officieren, o. w. een majoor, en 2 man werden gevangen genomen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep von Hindenburg: Voor Dunaburg wordt verder gevochten. Op verschillende plaatsen herhaalden de Russen hun aanvallen. Ze werden over al afgeslagen. Zeer sterke strijdkrachten brachten ze bij Garboenowka naar voren; daar zijn dan ook hun verliezen het zwaarst. Het dorp Mikulisjki konden ze in het vuur van onze artillerie niet behouden. Het is weder door ons bezet. Legergroep von Linsingen: De Russen trachtten gisterenmorgen vroeg een overval te doen op het dorp Koesjocka Wola. In het dorp binnengedrongen af- deelingen werden dadelijk weder verdreven. Een nieuwe poging van den vijand om door sterke tegen aanvallen ons het succes ten westen van Tsjartorysk te betwisten, mislukte. In de gevechten van eergisteren zijn in het geheel vijf officieren, 117 man gevangen genomen, elf mi trailleurs werden buitgemaakt. Door de troepen van von Bothmer is ook gisteren nog in en nabij Sienikowce gestreden. Het- aantal bij het gevecht om het dorp gemaakte gevangenen is tot 3000 gestegen. Russische aanvallen ten zuiden van de plaats mislukten. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag.) Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren: De vijand zette zijn aanvallen op het Strypafront voort. De aanvallen op de stelling bij Wisniowezyk en Buranow werden gestuit door onze versperringen. Voor de loopgraven van twee bataljons werden 500 lijken van Russen begraven. Bij het dorp Siemiowze ten noorden van Bieniawo wordt nog hevig gestreden. De Oostenrijksche-Hon- gaarsche en Duitsche troepen heroverden de plaats bijna geheel en al. Er werden in deze streek 3000 man krijgsgevangen gemaakt. Ook aan de Beneden-Styr werden een aantal aan vallen van den vijand afgeslagen. Bij de gevechten van eergisteren ten westen van Tsjartorysk heeft een legercorps, bestaande uit troe pen van beide legers in het geheel vijf Russische offi cieren en 1117 manschappen gevangen genomen en 11 machinegeweren buitgemaakt. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Ten oosten van Trebinje wordt een aanval gedaan op de Montenegrijnsche grensstellingen. Ten oosten van Bilcea en ten zuiden van Avtovac werden in de daar veroverde stellingen aanvallen van den vijand afgeslagen. Op den berg Bobija heeft een gevecht met handgranaten plaats gehad. De tegenstand der Serviërs in de buurt van Kra- goejewatsj en bij Jagodina is gebroken, de vijand trekt achteruit. Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van het leger van generaal v. Kövess zijn voortgerukt tot voorbij Pozega. De verbinding tusschene Uzics en de ten oosten van Visegrad strijdende troepen is tot stand gekomen. Ten zuiden van Casjak verdreven wij den vijand van de hoogten, die het dal beheer- schen. Andere Hongaarsche colonnes veroverden de hoog ten Stolica en Lipnice Glavica en drongen de Serviërs terug naar den rug van c(e Drobuja. Duitsche troe pen zijn Jagodina binnengerukt. Van de Bulgaarsche troepen drong één colonne door tot Soljewatsj ten zuidwesten van Zajeecar, een andere nam den berg Lipnica ten noordoosten van Nisj. De Bulgaren winnen terrein met hunne aanvallen ten zuidwesten van Pirot. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Tegenover 's vijands hardnekkigen tegenstand drin gen onze troepen aan beide zijden van het Kotlenik- bergland vooruit. Oostelijk daarvan is de linie Za koela, Vk PtsjelitsjaJagodina overschreden. Ten oosten van de Morawa trekt de tegenstander terug, door onze troepen achtervolgd. Er werden 650 man krijgsgevangen gemaakt. Het Bulgaarsche leger van Bojadjef maakte zich meester van Walakonje en Boljewatsj aan den weg van Zaitsjar naar Paratsjin en nam in storm bij het oprukken van Swrljig naar Nisj den Kalafat, op 10 K.M. ten noordoosten van Nisj gelegen. (In een deel onzer vorige oplaag vermeld). GRIEKENLAND. EEN MINISTERIEELE CRISIS. Tengevolge van een incident in de Kamer tusschen den minister van oorlog en een liberaal afgevaardigde heeft de regeering gisteren een votum van vertrouwen gevraagd. 114 Leden stemden voor de regeering, 147 tegen, terwijl drie zich van stemming onthielden. Minister Zaïmis verklaarde hierop, dat het ministe rie zijn ontslag aanvroeg, hetgeen door den Koning werd aangenomen. Naar Reuter meldt, wordt verwacht, dat de Kamer zal worden ontbonden, terwijl hetzelfde kabinet aan het bewind blijft, misschien met een anderen titularis voor oorlog KORTE BERICHTEN. Het Engelsche stoomschip „Friargate" is giste ren gezonken. Vijf overlevende leden der bemanning zijn geland. De directie der Bulgaarsche staatsschuld maakt bekend dat wegens de buitengewone omstandigheden de betaling van den coupon der geamortiseerde Bul gaarsche schuld tot nader orde alleen zal geschieden te Sofia. In alle andere plaatsen zullen de betalin gen geschieden na herstel der normale toestanden. In Kameroen heeft een Fransehe colonne onder bevel van kolonel Mayer -de posten Sendi en Seka ver- meesterd. De Duitsche keizer verleende den Turkschen grootvizier de orde van den Zwarten Adelaar. Een nieuwe Italiaansche leening van 400.000.000 lire zal door de Italiaansche regeering worden uitgeschreven. Te Saloniki verschijnt sedert enkele dagen een Engelsch blad, Balkan News geheeten. Het is be doeld als nieuwsblad voor de Engelsche militairen. Uit Kopenhagen wordt aan de „Köln. Ztg." ge- sein dat de commandant van de in Denemarken geïn terneerde Engelsche onderzeeboot E 13, die verleden week Vrijdagnacht gevlucht is, gisteren behouden te Londen is aangekomen. KAAS. Men meldt aan de N. Rott. Crt., dat er voorloopig geen kaas van regeeringswege zal kunnen worden verstrekt. UITVOER VAN KROTEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft onder intrekking van zijn beschikking van 8 Octo ber, voor zoover betreft kroten van één pond en zwaar der en fijnere kroten en exporteurs van die groenten, bepaald lo. -dat te rekenen van 5 dezer geen beschikbaarstel ling en geen uitreiking van consenten voor den uit voer van die groenten meer zal plaats hebben 2o. dat exporteurs, die vóór 5 dezer overeenkomstig de bepalingen van voormelde beschikking hoeveelhe den dier groenten hebben beschikbaar gesteld en van de hun als gevolg dier beschikbaarstelling verleende consenten voor uitvoer nog geen gebruik hebben ge maakt, het recht op dien uitvoer behouden. (St.Ct.). VEREENIG ING „GROENTEN-CENTRALE." (Centraalbureau tot regeling van den ajzet van groenten). Gevestigd te 's-Gravenhage Pieter Bothstr. 17. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging is thans defenitief samengesteld en bestaat uit de vol gende leden: J. van der Koogh (lid van het Hoofd bestuur der Holl. Mij. van Landbouw te Middelhar- nis voorzitter, C. van Spronsen lid van het Centraal bestuur van den Nederlandsche Tuinbouwraad te Loosduinen, gedelegeerd lid, H. Jl. Houtkooper (Dir. N. V. Eerste Hollandsche Groeneten Export Mij.) te Broek op Langendijk, Rens Slot, Groentenexporteur te Broek op Langendijk Corn. Blad Groentenexporteur te Rotterdam, D. A. de Ronde, Directeur van Schrevels Import- en exporthandel te Rotterdam, G. C. Brander te Hoogkarspel, S. Zeeman lid van het centraal be stuur van den Ned. Tuinbouwraad te Zuid-Scharwou- de, M. H. Velders lid van het centraal bestuur van den Ned. Tuinbouwraad te 's Gravenhage. De Rijkscommissie van Toezicht bestaat uit de hee- ren: J. IT. A. Schaper lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voorzitter, V. H. Rutgers lid van de lid van -de Tweede Kamer der Staten Generaal C. Tweede Kamer der Staten Generaal, K. Cz. de Boer van Lennep Seer, van den Ned. Tuinbouwraad, gede legeerd lid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen hierbij ter kennis van gezinshoofden en daarmede gelijk te stellen personen, ingezetenen dier gemeente, voorzoover zij, volgens het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1915, een in komen genieten van minder dan 1000 's jaars, dat van MAANDAG 8 NOVEMBER a;s. af ter secreta rie der gemeente gelegenheid bestaat tot het bekomen van een COKESKAART, recht gevende tot het koo- pen aan de gasfabriek van l H. L. cokes per week, te gen 0.50 ongeklopt en 0.55 geklopt. Voor bezorging aan huis verhoogen deze prijzen met 5 cent per H. L. ALKMAAR, 5 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DONATH. Secretaris. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EEN UUR LANGER DAGLICHT! Het Hbld. schrijft: Wij vernemen weer van plannen, uitgaande van Ne derlandsche sportbonden, om -de regeering te ver zoeken om door ons geheele land op zekeren dag op alle klokken van torens en stations, in stadhuizen en burger-woningen de uurwerken een uur vroeger te zetten, daarmede den dag met een uur vervroegende, een uur langer daglicht genietende, een dagelijksche winst makende van één geheelen wijzer-rond daglicht. Het blad wijst op de bezwaren, gelegen in de inter nationale verhoudingen: een regeling alleen van één land uitgaande, zou vermoedelijk, speciaal bij den handel, groote bezwaren ontmoeten. EEN HALVE GEMEENTE ONDER DEN HAMER. Onder dit bovenschrift werd in Augustus melding gemaakt van de massa-verkoop in de gemeente Hoeve laken van hoeven, landerijen, bosch en hei, toebehoo- rende aan de familie Schimmelpenninck van der Oye. In zeven publieke veilingen zijn ze verkocht voor 396.360. De gezamenlijke grootte bedroeg 305 H.A. Met den opstal van groote en kleine hofsteden en het landhuis „Weldam" was bijgevolg de doorsneeprijs 13 cent .per vierk. Meter. Het overgroote deel be stond uit goed bouw- en weiland. ZULLEN WE EEN STRENGEN WINTER KRIJGEN? Het voortduren van den oorlog maakt de vraag be langrijk: „Hoe zal de winter zijn?" Een door de Fransehe regeering aan het legerbestuur gezonden be richt, stelt een strengen winter in het vooruitzicht. Als grond van dit beweren wordt genoemd de onge wone vroege en sterke sneeuwval en verschillende waarnemingen in het dierenrijk. De eerste sneeuw viel in de Alpen tusschen 3 en 20 Juli en kwam tot op 1300 Meter hoogte, op enkele plaatsen tot 1000 Me ter. De tweede sneeuwval had plaats tusschen 2 en 5 Augustus en ging gemiddeld tot 1200 Meter; de derde kwam 21 en '22 Augustus en kwam tot 1100 Me ter en van 2830 Augustus viel een sneeuwmassa, die op 3000 Meter hoogte 23 Meter hoog was en op 1500 Meter 6070 c.M. Deze elkaar opvolgende sneeuwvallen zijn voorbo den van een strengen winter. Wat de gewassen be treft, is opgemerkt, dat de beuk, de betrouwbaarste weerprofeet, reeds den 20sten Augustus zijn blade ren verloren had, zelfs op 800 M. hoogte, waar ze het best groeien. De veldmuizen, die bijzonder ge voelig voor koude zijn en zich in de gebergten op et hoogte van 500 -1000 M. bevinden, waar ze hok van 25—30 c. M. diepte hebben, begonnen nu reet einde Augustus deze holen tot 90 c. M. uit graven, terwijl ze dit anders pas in October doen en dan hoogstens 50 c. M. diep. Ook de trekvogels zijn vroe ger dan anders naar het Zuiden vertrokken. UIT CALLANTSOOG. Bij kon. besluit van 1 dezer is goedgekeurd dat jhr. E. W. J. de Beijer, burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot secretaris der gemeente. UIT ST. PANCRAS. Ten overstaan van -den notaris J. W. C. Kroon is gisteren tenhuize van den heer Jn. Ruys publiek ver kocht voor den heer Jn. Gootjes: le. Een perceel bouwland, genaamd de Molenweid groot 1. 10.80 H. A.; kooper J. Wit voor 77 per snees. 2e Zes akkers bouwland in de Vroonermeer, groot 1.83.10 H. A.koopers le perceel G. Leien voor 84, 2e perceel Jb. Duif voor 83, 3e perceel G. Lei en voor 84, 4e perceel Jb. Slijker voor 86 en 5e en 6e perceel C. Groen voor 76 per snees. 3e Een huis in 2 woningen met bouwland, groot 29 A. 16 c.A. kooper W. Hes voor 1480. voor aen hr. C. Wagenaar: Een akker bouwland, genaamd' Glijnes, groot 46 A. opgehouden op 65 per snees. Voor mej. M. Put, wed. Jb. Schouten: Een perceel bouw land in de Vroonermeer, groot 71 A. 20 c. A.; koo per K. Lek voor 85 per snees. Voor den heer A. Oudes: le. 1 perc. bouwland, groot 34 A. 10 c. A., kooper M. Duif voor 80 per snees. 2e. Vijf bouw terreinen bij de Vinkebaan, groot 25.40 A., perc. 1--3 opgehouden op 100.100. en 100.per 4 en 5, kooper J. Bruin voor 245. UIT WINKEL. Tot plaatselijk agent voor de intercomunale ar beidsbemiddeling is door het gemeente-bestuur aan gewezen, de heer A. Volger schilder alhier. UIT SCHERMERHORN. Tot ambtenaar bij 's Rijks directe belastingen alhier is benoemd de heer A. Bakker te Rozendaal. Voor het examen vrije- en orde-oefeningen slaag de dezer dagen mej. Leegwater, alhier. KORTE BERICHTEN. Te Nieuw-Amsterdam volgt een lidmaat van de Gereformeerde kerk, die door ziekte aan zijn legerste de is gebonden, des Zondags de preek door middel van een telefoon, die van de kerk naar zijn woning is aangelegd. Te Delft zou een paartje in liet huwelijk treden. Alles was gereed en de noodige onkosten gemaakt, toen de jonge man op het laatste oogenblik den amb tenaar van den burgerlijken stand kwam vertellen, dat hij van het huwelijic afzag. De gemeenten Berkhout, Obdam, Hensbroek en Spanbroek besloten tot opheffing harer gemeenschap pelijke openbare lagere school te Spierdijk. Naar de N. Crt. verneemt dringt de expediteurs firma Van Gend Loos er bij haar gemobiliseerd personeel op aan, zich per request tot den Minister van Oorlog te wenden, om ontslag uit den dienst. In dien dit verzoek niet, zou worden ingewilligd, wordt dit personeel uit den dienst der firma ontslagen. De in Terschelling binnengebrachte Duitsche onderzeeboot C 8 was door het sturen van een fou- tieven koers op de Noordergronden gestrand. Het stoffelijk overschot van mr. L. Regout zal te Rome worden overgebracht naar liet Campo Santo, waar het begraven zal worden. Te Arnhem is op 64-jarigen leeftijd overleden de bekende schrijver van een groot aantal jongensboe ken, de heer J. Hendrik van Balen, vroeger redacteur uitgever van de Heldersche en Nieuwedieper Courant. Gisteravond is te Amsterdam een 43-jarige boot werker door een openstaand luik van het dek in het ruim van een schip gevallen. Een ter assistentie ge roepen arts kon slechts den dood constateeren. STADNIEUWS. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Heden ten 12 ure vergaderde in café „Central" d Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. De ve gadering was zeer druk bezocht en werd ook bijge woond door het bestuur van de vereeniging van kaas handelaren in Noord-Holland. ?1 fcw

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1