GRIEKENLAND. strafwaardige handeling gepleegd hadden. Zij heb ben slechts gebruik gemaakt van de leemte in de re geling van het Centraal Bureau. De fout zit hein hierin, dat dit Bureau is opgeheven, voordat deze zaak tot het einde toe is afgewikkeld. Hierna werd met algcmeene stemmen aangenomen, om de volledige kaasproductie in alle fabrieken van minstens 16 dagen in voorraad te houden. De heer Aves bracht onder instemming der verga dering dank aan den voorzitter en den secretaris en den heer Stuy en De Vries, die, als het Noord-Hol- landsche deel van de Kaasvereeniging, die zooveel hadden gedaan, om de zaak in goede banen te lei den. Spr. zeide door de inededeelingen van den se cretaris teleurgesteld te zijn. Spr. had gehoopt, te vernemen, dat men aan den vooravond stond van een goede regeling. Waar dit niet het geval was, meen de spr. goed te doen, de volgende motie voor te stel len: „De algemeene vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, op Vrijdag 5 No vember in vergadering bijeen, in welke vergadering vele niet aangesloten fabrieken tegenwoordig zijn; overwegende de groote ernst van den huidigen toe stand der zuivelbereiding en den kaashandel; besluit zijn volle adhaesie te betuigen met de plan nen van de Noord-Hollandsche commissie der Kaas vereeniging inzake de beschikbaarstelling van een voldoende hoeveelheid kaas voor het binnenland en de regeling van uitvoer, en verzoekt den minister de uitvoering van deze plannen zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken." Deze motie werd onder algemeene instemming aan genomen., Hierna kwam ter sprake om ten behoeve van de uitvoering der nieuwe, veel verbeterde, kaasvoorzie ning, die gepaard gaat met gewichtsverlies van de kaas van minder goede kwaliteit en niet te voorziene uitgaven, voor iedere 50 K.G. kaas die voor binnen- landsch gebruik wordt afgestaan een bedrag van 2. per 50 K. G. wordt beschikbaar gesteld door de pro ducenten. aan de Commissie voor Noord-Holland. De heer de Boer betoogde in verband hiermede, dat de grossiers in dezen veel hadden bedorven, met welke meening de secretaris verklaarde, eens te zijn. Het zal dan ook niet zoo blijven, dat die heeren maar overal heen kunnen zenden. Een gemeentelijke voor ziening zal de beste oplossing zijn. Hierdoor zal men veel kwaad kunnen voorkomen. De heer Ooms meende, dat de grossiers geheel uit geschakeld moesten worden. Die combinaties van grossiers brachten de groote moeilijkheid. Zij hebben een prachtige gelegenheid, om de kaas die bestem ming te geven, die niet bedoeld ia. Spr. hoopte, dat de Commissie zou adviseeren aan deregeering, om de grossiers, die de regeering heeft' doen geboren worden, ook weer te laten sterven. De secretaris zeide, dat de kwestie ernstig onder de oogen gezien zal worden. Ook in de andere provin cies is men er voor, om'zoo veel mogelijk de kwade praktijken buiten te sluiten. De heer Aves meende, dat men voor de grossiers, wanneer de levering over de burgemeesters ging, niet zoo bang behoefde te zijn. De burgemeesters toch be trekken de kaas en die mag niet uit de gemeente. In elk geval was die zaak te ondervangen. De heer Ooms was dit met den heer Aves niet eens. Spr. wees er op, dat er in Amsterdam en Rot terdam grossiers zitten, die een 20 of 25 winkels ex ploiteren en tegelijkertijd groothandelaar en expor teur zijn. Geen burgemeester kan controleeren, of, wanneer een dergelijke firma een duizend kaasjes voor détail-verkoop eischt, deze niet verdwijnen in de pakhuizen voor de export. De voorzitter zeide, dat het in de bedoeling van de commissie ligt, dat de opgeslagen kaas niet anders dan gemerkt het pakhuis kan verlaten. Gehoord de discussie, zal men evenveel de noodige aandacht aan de distributie bij de grossiers schenken. Hierna kwam „de melkvoorziening" aan de orde. De secretaris deelde mede, dat het de bedoeling van den minister is. om die maatregelen te treffen, waardoor de melk van personen, die deze andere ja ren voor de consumptie bestemden, doch nu verwer ken voor kaas, weder beschikbaar komt voor de con sumptie. De minister heeft gezegd: „Zoolang de melk voorziening niet in orde komt, houd ik de grens ge sloten, niet alleen voor kaas maar ook voor boter". Teen de Minister vernam dat wij aan de fabrieken zouden voorstellen om aVemeen te weigeren de melk te verwerken van die personen die in andere jaren hun melk voor de consumptie verkochten, zeide hij Dan gaat het precies in de richting, zooals ik het wensch." Spr. geloofde wel, dat alle fabrieken van den Mi nister een verklaring hebben ontvangen in dezen gerst, om die te onderteekenen. Dit antwoord moet vóór 8 November binnen zijn. Besluit men nu alge meen in deze vergadering hiertoe, dan gaat het in de eoede richting. De melk moet door de lui dan afge staan worden tegen den winterprijs van 1914/1015 De prijs voor de consumptie-melk word dan cent hooger dan die winterprijs en die winterprijs zal worden vastgesteld door denb urgemeester van elke gemeente. De heer Ooms vroeg, of het geen aanbeveling ver diende. om de regeering in overweging te geven, om op een andere wiize dan tot nu toe in het tekort van de groote steden te voorzien. Nu toch wordt maar een fabriek aangewezen, om een willekeurig quantum op te leveren. 7 i. kwamen hiervoor het meest de fabrieken in aanmerking, die nu meer verwerken dan het vorige jaar Het moet uit den overvloed komen en niet uit het tekort. De heer Nobel zeide, dat de Minister van mecnin was, dat, wanneer de thans aan de fabrieken voorge stelde maatregel algemeen wordt, de melk van voor heen voor de groote steden weer terug moet komen In Amsterdam gaat het nog maar over 1 cent De bur gemeester wilde 9 cent betalen, en de melkveehouders willen 10 cent hebben. De maatregel moet evenwel spoedig intreden. Spr. gevoelt het bezwaar van den heer Ooms doch dit zal wel spoedig terecht komen. Ook de veehouders om Amsterdam moeten gaan in zien, dat ze wat moeten toegeven. De heer C Nobel vroeg, of de zaak zoolang zou worden uitgesteld, tot al de fabrieken de vraag van den Minister bevestigend hadden beantwoord. De secretaris geloofde van wel. De heer C. Nobel noemde het dan een onmogelijke maatregel. De voorzitter zeide, dat een fabriek, die niet aan de vraag wenschte te voldoen, geen consent zou krijgen. Geen exporteur zou dan iets van zoo'n fabriek mogen koopen. De heer C. Nobel vroeg, of het dan niet beter was dat de regeering de maatregel zonder meer invoerd, Nu had men de kans, dat de grens door een laksche behandeling van de een of andere fabriek langer ge sloten bleef. De voorzitter beantwoordde nierna eenige interne vragen Na eenige verdere discussie zeide de secretaris, dat hij van den minister den indruk heeft gekregen, dat liet gebeuren moet. Doen wij het niet, dan doet de mi nister het. Het is de wensch dat wij <te volgende verklaring tee kenen Verklaring voor de Fabrieken. De ondergeteekende verklaart dat in de door hem beheerd wordende Zuivelfabriek geen melk tot éénig zuivelproduct verwerkt wordt, dat in andere jaren voor consumptiemelk bestemd is geweest; voor zooveel hij handelt in Zuivelproducten verklaart hij geen pro ducten te zullen verhandelen, die gemaakt zijn van melk welke in vorige jaren niet tot eenige Zuivelpro duct zou zijn verwerkt. Ondergeteekende erkent, dat hem indien hij handelt in strijd met het voorafgaan de geen consent voor welk product ook zal worden verleend. De heer C. Nobel oordeelde, dat deze verklaring niets beteekende, er is niet in opgenomen, dat men zijn consenten zal kwijt raken, indien men de verkla ring niet teekena, bovendien kan ieder wel verklaren, dat hij op dat oogenblik geen consumptiemelk voor in- dustriemelk verwerkt, dit sluit niet in, dat hij dit ook later niet kan doen. Beter is het de fabrieken ge woon deze verplichting op te leggen. De secretaris: „De minister erkent de groote moei lijkheid, maar hij zegt, dat het ook uiterst moeielijk is, als de groote steden zonder melk zitten. Dr. Schey oordeelde dat men zooveel mogelijk den gedachtengang van den minister moet volgen. Er is groote nood en de melkvoorziening moet worden opge lost. Het is zeer logisch dat de minister zegt, dat de melk die het vorig jaar voor consumptie-melk gebruikt werd ook nu daarvoor bestemd moet blijven. Wij moeten medtewerken om deze melk niet te ver werken, de minister kan ons dwingen door de consen ten en dat zal bij een weigering dan ook zeker geschie den. Door de hooge Zuivelprijzen gaat n.l. de stroom van de melk in een andere richting dan voorheen. Zij die vroeger voor de consumptie-melk zorgden, trachten nu, door ze voor Zuivel te bestemmen een hoogeren prijs te maken. Dit moeten de fabrieken tegengaan. Spreker kan zich sleqhts één geval denken, waarbij de fabrieken de consumptiemelk van het vorig jaar mo gen aanvaarden n.l. dan, wanneer de fabriek eenzelf de hoeveelheid consumptiemelk afstaat, dan bereikt men hetzelfde doel. Spreker kan zich voorstellen, dat men voor allerlei kleine gevallen komt te staanzoo gaat het echter met alles. Een minister kan slechts de groote 'ijnen aan geven. Het Nederlandsche volk mag evenwel niet komen in meiknood. De melkstroom moet gebracht worden in de richting zooals ze vroeger ook liep. De heer C. Nobel was het hiermede eens, doch vreesde, dat de opening der grenzen lang zou duren, indien de minister bleef vasthouden aan zijn idee, dat van alle fabrieken de verklaring moet inkomen. Men moet rekening houden met de laksheid. De heer Ooms oordeelde, dat de controle voor de exporteurs op de kaas onmogelijk is. Zij konden zich onbewust aan een overtreding schuldig maken, aan gezien aan üe kaas niet te zien was of ze van con- sumpuemeik vervaardigd was, ue voorzitter zeide, dat de ciausuie voor den han- aei gesteia was, met de bedoeling om op de markt xiipt van nieuwe producenten te koopen. De boeren Kunnen aan met de consumptiemelk verkazen en voor ae tabricken moet nun verkianng voldoende zijn. under applaus werd hierna het bestuursvoorstel aangenomen. Mede werd besloten om voor de plattelands-ge meenten de zaak zoo te regelen, dat de fabrieken zich bereid verklaren om de daar te kört komende melk te leveren. De lieer Ooms constateerde, dat het een vreemde toestand wordt, indien de groote fabrieken franco Amsterdam moeten léVeren, terwijl de kleine fabrie ken niet behoeven te leveren, doch als ze leveren, dit. niet franco behoeven te doen. Dr. Schcij merkte op. dat in de statuten van de Ver» eeniging van 1 abri eken van Melkproducenten de be paling staat dat die fabrieken de verplichting op zich nemen om voor de consumptiemelk te zoigui. Daar tegenover staat het recht van uitvoer van gec nscr1 veerde melk Blijft deze bepaling voor die fabrieken te bezwarend, dan is dit een zaak voor die vereeniging De vergadering kan zich jhiermede niet iniateu De heer Ooms begreep niet, waarom van de be schikbaarstelling van melk door de andere zuivelfa brieken, waartoe in de vorige vergadering besloten werd, geen gebruik werd gemaakt De heer de Boer achtte het niet buitengesloten, dat deze niet aan de beurt zullen komen. De voorzitter veronderstelde, dat die fabrieken zich, wanneer dit van hen geëischt zal worden er niet aan zullen onttrekken. Na eenige verdere bespreking sloot de voorzitter k half vier de vergadering BENOEMD. j Bij K. B. is benoemd tot rechter in de arr -recht bank te Arnhem, mr. A. D. H. Quintus, thans vi.e- president in de arr.-rechtbank alhier. INGETROKKEN. Bij beschikking van den minister van finantiën is op verzoek ingetrokken de aanwijzing voor den inva liditeitswet voor het district Alkmaar, gemeente Enk huizen, van den heer Ji. van der Lely, als tuschen- persoon. VOETBAL. Wij willen even in 't kort uitéénzetten, waarom morgen Blauw-wit niet hier komt spelen, maar Alc- maria naar Amsterdam moet. Op 19 September was voor de 2e klasse B. vastgesteld Alcmaria-Blauw-Wit. Op dien datum zou echter een concours voor politie honden op 't terrein aan de Nieuwpoortslaan plaats vinden, waarvoor de medailles reeds waren geslagen. Alcmaria telegrafeerde daarom aan B.-W. of die wed strijd op het terrein in Amsterdam kon gespeeld wor den. (Zonder erbij te seinen, wij rekenen er dan op dat uw vereeniging 7 Nov. in Alkmaar komt). Hier ziet nu de fout, waarvan B.-W. op zoo handige wijze partij heeft getrokken. Zij zegt nu dat er van omrui ling niet gesproken is en uit juridisch oogpunt staat zij in 't gelijk. Maar wij hadden meer sportiviteit ver wacht. Deze is echter meestal ver te zoeken, als er financiëele belangen in 't spel zijn. Voor de Alkmaar- sche voetballiefhebbers is t een groote teleurstelling, maar Alcmaria hoopt dat de liefhebbers haar deze fout niet al te kwalijk zullen nemen. Zij zal hen door eenige mooie wedstrijden buiten 't programma om, trachten schadeloos te stellen. Zoo gaat Alcmaria dan morgen voor de tweede maal naar Blauw-Wit. De eerste keer verloor zij, met eenige invallers spelende, met 32. Volledig zijnde is er dus eenige winstkans, een overwinning zou voor al nu, een groot succes zijn. Alcmaria II speelt hier tegen Nieuwendam, terwijl Holland bezoek Krijgt van Purmersteijn en veel kans heelt op ten overwinning, als zij speelt als j.l. Zon dag. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Men verzoekt ons te melden dat de Godsdienstoe feningen ten ION uur aanvangen. HET LEVEN NA DEN DOOD. Door den heer dr. Frederik van Eeden werd gisteren, op uitnoodiging van de vereeniging „De Middaghoogte" een voordracht gehouden, waarvan het onderwerp was „Het Leven na den Dood." Ds. Westra, na ae bijeenkomst geopend te hebben, gaf het woord aan den heer van Eeden, die ongeveer als volgt sprak; Ik ben dezen avond van plan, om zooals de geach te inleider reeds zeide, een weinig in de diepte te gaan en te zijn wat men noemt een beetje zwaar op de hand. Ik ben voornemens ongeveer 3 kwartier te spreken over mijn onderwerp en dan wat uit mijn werken voor te dragen. Dat ik slechts een gedeelte van den avond over het leven na den dood wil spreken, komt omdat men over dit diep zinnige onderwerp niet te lang moet praten. Maar toch moet erover gesproken worden. Er zijn toch nog altijd menschen, die zeggendood is dood, en als we dood zijn is het uit. En dit wordt dan gezegd door den berekenenden Hollander, die toch altijd denkt om den dag van morgen en zal hij nu, aan het eind van zijn leven, wanneer er waarachtig een dag zal komen, zeggen, wat gaat mij dat aan Allen hebben we zin voor het godsdienstige, doch ook allen krijgen we een materealistische opvoeding. Ge weet niet hoe dat invreet, en inroest, dat materalis- me, dat zegt, hier is een lijf, het heet Frederik van Eeden, en als het begraven wordt is het uit. Het be rust leuter op wat onze vijf zintuigen waar kunnen nemen: Wat waargenomen kanw orden is er, boven dien hebben we nog een vastheid die „ik" heet, en al het andere is er niet. Wat er verder om ons heen is, is stof, realiteit, en waar al iets is kan geen plaats zijn voor wat anders. Doch de natuurwetenschap onderzocht verder en vond dat elk voorwerp bestond uit atomen. Zij ging nog verder en vond dat de atomen geen massa zijn, doch uiterst fijne deeltjes, die zelf een zwaarte hebben. Doch dit was het ook niet. En de natuurwetenschap vond, dat een atoom weer bestond uit een ontelbaar aantal nog fijnere lichaampjes, electronen, die zich zeer snel bewegen. Wat blijft er dus ten slotte over? Alles is beweging, en er is geen massa. Wat volgt hier nu uit? Beweging is trilling, golving, slingering. Men noemt het ook wel straling. Er is dus één vastheid, het ik-zijn, en verder zijn het alle trillingen, stralen, in een woord beweging. Maar toen kwamen er nog zoo vele dingen bijDe Röntgen- en Xstralen en het radium werden ont dekt. En toen kwam men tot de onderstelling dat er toch nog wel meer stralingen moesten zijn, waarvan we niets weten. Waarom meenen we nu dat met het lichaam de geest vergaat? Wanneer men een klap op z'n hoofd krijgt wordt men bewusteloos, is men dronken, dan is men in ze kere mate gek. De geest hangt dus af van het lichaam, en, sterft het lichaam dan sterft ook de geest. 't Is te gek om over te praten. Ik heb slechts den slaap te noemen. Wanneer men slaapt is het lichaam absoluut weg, geen der zintuigen function- neert, bijgevolg is het ik ook weg. Doch worden we 's morgens wakker dan is het ik er ook weer. Terwijl ons lichaam dus dood was, was de geest niet dood doch vertoefde ergens. Dus het ik heeft bestaan, ter wijl het lichaam weg was. Evenmin als bij de slaap is er dus reden om aan te nemen, dat de geest, nadat het lichaam is gestorven, eveneens dood is. Een algemeene dwaling der natuurwetenschap is, dat ze beweert dat zonder de vijf zinnen geen waarne ming mogelijk is. Maar ik kom dan met de vraag: en de droom dan? O, dat is zoo onzeker wordt er dan tegengewoipen. Ik wil een droom van mijzelf mededeelen Ik zag dat er op tafel stond een glas met water en wist dat ik droomde. Ik wilde zien of ik het glas stuk kon slaan, doch daar kwamen allerlei bedenkingen in mij op, of het water er niet uit zou loopen, en of ik me niet snijden zou. Maar ik dacht het is toch maar een droom en sloeg op het glas. Het bleef heel. Ik draaide me om en toen ik weer keek was het glas stuk, het had mij voor den gek gehouden. Ik begreep toen dat ik in een spot-wereld leefde. Hieruit volgt dus dat het leven in den slaap en ook na den dood ge heel anlers is dan het tegenwoordige. Nu vraagt men echter; zijn er ook bewijzen voor dat de ziel voortleeft na den dood? Ik sprak hierover met mijn vriend den bekenden En- gelschen dichter Meyers, die mij zeide: geef den men schen tastbare bewijzen of bewijs het hun door spiri tisme, waarop ik antwoordde dat ik geen spiritis ische bewijzen noodig had, dlaar ik het gelóófde. Meyers zei toenvele menschen hebben dat niet, en ze hebben slechts een bewijs noodig om het te gelooven. In de eerste plaats hebben we "noodig een voorstel ling. Er bestaat een heel oude van twintig, misschien dertig eeuwen terug, n.l. dat we, behalve ons tastbare lijf ook hebben een ander lichaam, dat zich langzamer hand gedurende den levenstijd van den mensch op bouwt, steeds volmaakter en fijner wordt, en dat bij den dood het lichaam verlaat. Astraal lichaam wordt dit genoemd. De Egyptenaren wisten het reeds. We zien een prachtige analogie bij de ont wikkelingsgeschiedenis van den vlinder. Eerst hebben we de rups. Deze is materalist en denkt slechts aan eten. Doch in het lichaam van die rups zit reeds, heel fijntjes en teer, de vorm van den vlinder. Dan gaat de rups zich inspinnen en veran dert in een pop, die, schijnbaar dood, ongeveer ten jaar in haar gevoelloozen toestand blijft. Maar dan ontluikt hieruit de vlinder die een leven van louter poëzie leidt, slechts een beetje honing zuigt, zich verheugt in den zonneschijn, zich paart en verder onbezorgd ronddartelt. Wanneer we langs em kerkhof of een grafzerk gaan en we zien daarop afgebeeld een vlinder, dan moeten we niet denken aan een beeld van vergankelijkheid, want het is een metha- morphose. Dante, die ons zijn voorstellingen heeft gegeven van zijn schimmen, zag ze zelf. Zij gaven geen schaduw en ademden niet. Door middel van spiritisme zijn veel proefnemin gen gedaan, doch het waren echter meest onbevoeg den, die deze proeven deden. Men moet hiervoor op een volkomen neutraal standpunt staan en geen voor- oordeelen hebben. Toch moeten we die menschen dankbaar zijn, dat ze ondanks de spot en onverschil ligheid der anderen doorgingen, en waarvan het re sultaat das dat ernstige, inderdaad bevoegde men schen deze dingen gingen ter hand nemen. Men .onderscheidt de verschijnselen bij het spiritis me in drie soorten, n.l. physische verschijnselen, waar bij men bijvoorbeeld een muziekinstrument hoort be spelen, dan het spreken van het medium in trance, waarbij de afgestorvene spreekt door het lichaam van het medium, gebruik maakt van diens hersens, orga nen, enz., en ten slotte het schrijven door automatisch schrift. Als voorbeeld noem ik hier een dame, welke haar 10-jarig zoontje had verloren. Zij was daar zielsbedroefd om, en in de eerste dagen troosteloos Op een goeden dag zat zij voor haar tafel te peinzen en, zonder dat zij het zelf gewild had en geheel auto matisch begon ze te schrijven. Dagboeken vol heeft ze mij laten zien van brieven welke zij op deze wijze van haar afgestorven zoontje had ontvangen. Men zal mij dan tegenwerpen, ja, maar dit vloeide waarschijnlijk voort uit de overspannen toestand waar in zij verkeerde en waarin zij dan meende met haar zoontje in correspondentie te zijn. Zij wist immers alles van zijn leven af, en. kon dit dus gemakkelijk in haar helderziendheid. Doch dan oem ik een voorval waaruit duidelijk' blijkt diat dit niet zoo is. Op een goeden dag schreef zij de vraag van haar zoontje: moeder, herinner je je nog van dien jon gen die zich in den duim sneed? De dame wist hier van niets en vroeg terug welke jongen hij bedoelde. Hij antwoorddeoch, je weet wel, het staat in het boek dat ik gelezen heb toen ik ziek was. De moeder wist niet dat haar zoontje dit boek ge lezen had en vond het, na lang zoeken. En werkelijk er stond in van een jongen die zich in den duim had gesneden. Mijn vriend Meyers heeft lang naar deze dingen gezocht en na zijn dood een absoluut bewijs van evi dentie gegeven, n.l. dbor z.g.n. kruisberichten, dat zijn verschillende mededeelingen die elkaar aanvullen, en die ontvangen worden door mediums, op verschillen de plaatsen van den aardbol. Ek dér vijf hiervoor gebezigde mediums kregen van Meyers trances door automatisch schrift. Hij gaf Grieksche en Latijnsche citaten, zonder samenhang, doch zij vulden elkaar aan en de slotmededeeling, ontvangen van het medium te Nieuw-York en luiden- 'de „Ave Roma immortalis" gaf den sleutel tot wat hij bedoelde, n 1 een schilderij van Rafaël, die hij in het Forum te Rome had gezien. In Nederland is verschenen een uit het Engelsch vertaald boek, geschreven door een Engelsche dame mrs. Baker, en getiteld: „Brieven van generzijds". Deze brieven zijn van den Californischen rechter Hatch, en ontroeren door hun schoonheid. Bij het le zen van deze brieven zullen vreemde dingen den lezei tr ffen b v dat een afgestorvene klaagt over het siirtite eten dat hij in zijn pension krijgt, en men za] ze... ren dat is onmogelijk Doch dan herinner ik u >an een boekje, dat onlangs in Amsterdam verschenen behandelende de geschiedenis van een bankiertje, dat slechts leefde voor lekker eten, drinken, geld bij elkaar brengen, er een paar vriendinnetjes op na houden, enz. Plotseling stierf hij en stond in de an dere wereld, met dezelfde hartstochten en neigingen die hij voorheen ook bezeten had. Hij kon ze nu echter niet bevredigen en gevoelde zich zeer ongelukkig. Ten laatste wil hij zich verdrinken, en spring in den Am- stel. Dat lukt hem echter ook niet, want... hij i s al dood. De rechter nu had een vasten wil om na den dood zijn rede te behouden en hij hield ze. Denkt men ech ter, dat. als men sterven gaat, zich slechts het duister voor ons opent, dan zal ook beslist het hiernamaals bestaan uit een zwarten afgrond en we blijven in het duister, totdat we weer gewekt worden door de ecu wige nythmische beweging en den moeilijken weg van voren aan moeten beginnen. En dan komt de reïncarnatie, de vergoeding voor al het ellendige en slechte wat in ons eerste leven be staan heeft. Een hartelijk applaus beloonde dr. van Eeden voor zijn onder de diepste stilte aangehoorde rede. Na de pauze droeg de dichter eenige sonetten voor uit den tweeden zang van zijn gedicht „Ellen", waar na ds. West ra onder dankzegging aan den spreker de vergadering sloot. Dat de belangstelling voor dezen spreker groot was. blijkt wel uit het feit dat vele hoorders een staanplaats moesten vinden in de naastgelegen zaal DE MINISTERIEELE CRTSIS. Reuter verneemt uit Athene dat Koning Constan- tijn minister Zaïnris heeft voorgesteld zijn functie als minister-president te blijven waarnemen. Deze weigerde echter. De koning riep daarop den ministerraad bijeen. KORTE BERICHTEN. De Russische generaal Grigoref, vroeger bevel hebber van Kovno, is veroordeeld tot vijftien jaar dwangarbeid en verlies van alle rechten, omdat hij geen voldoende verdedigingsmaatregelen nam en tij dens het gevecht uit de vesting afwezig was. Teneinde licht uit te sparen, moeten te Sint-Pe- tersburg de winkels te zeven uur sluiten, behalve win kels van levensmiddelen. Uitspanningslokalen moe ten te half twaalf sluiten, restaurants en clubs te elf uur. Het Parijsche gemeenteraadslid Paul Virot heeft voorgesteld de nagedachtenis van miss Ca veil tc eeren door een straat van Parijs naar haar te noemen. Omtrent het verlies van den Engelschen kruisc Argyll heeft de heer Macuamara in het Lagerhuis verklaard dat berging van het oorlogsschip, naar men vreest, onmogelijk is. Er zijn te Londen maatregelen getroffen om bij zware mist de verlichting uit te breiden. Naar het Londensche persbureau meldt is het Britsche transportschip- „Raviazan" op 19 Septem ber door een onderzeeër in den grond is geboord. De Duitsche onderstaatssecretaris van Marine, adjniraal von Capelle, heeft zijn functie neergelegd. De verklop van eau de cologne en andere parfu merieën, die alcohol bevatten is te Sint Petersburg ver boden. Volgens een Lloyds-telegram is het Italiaansch stoomschip „Nonio" gezonken. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT WIJDENES. De volgende week zal de zuivelfabriek alhier per KG. melk gemiddeld 12.35 ct. uitbetalen. MISLEIDENDE ADVERTENTIES. Men schrijft ons: In verschillende dag- en weekbladen treft men ge regeld advertenties aan, waarin door Landzicht's Kweekerijen te Leiden de meest uiteenloopende soor ten van planten te koop aangeboden worden. Reeds in Mei 1914. werd van bevoegde zijde op het dikwerf misleidend karakter dier advertenties gewe zen, waar de steller het publiek in den waan bracht, dat door hem ook planten en bloembollen aan het Ko mnklijk Huis geleverd werden, zonder dat zulks in werkelijkheid ooit het geval was geweest.) Voor korten tijd werd opnieuw zulk een misleiden de advertentie in verschillende bladen geplaatst waaruit het lezend publiek niet anders kon opma ken dan dat Landzicht's Kweekerijen te Leiden inder daad de eer genieten, planten en bloembollen voof de tuinen van 1 lare Majesteit de Koningin te leveren en waarin zelfs gewag werd gemaakt van eene bepaalde bestelling. Het is zoo begrijpelijk, dat liefhebbers van planten en bloemen, die zulk een advertentie lezen, daarin aanleiding zullen vinden, ook eens eene bestelling te doen en daarmede heeft de steller dan zijn doel be reikt. Waar echter van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat de hierboven aangehaalde firma n i m mer aan Harer Majesteit's Huis heeft gelevi rd en de naam der kweekerij ten Paleize niet anders bekend is dan uit het feit, dat zij op vorenomschreven wijze koopers tracht te vindr1 mor haar waar, komt het wensche'iijl voor, het publiek nogmaals ernstig te waarsclm- zich toch vooral niet door bedoelde advertenties te laten misleiden.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2