DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogsterrein. Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlopterreln. No,, 262 Honderd on zeventiende jaargang. 1915 MAANDAG 8 NOVEMBER. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 1,franco door het geheele Rijk fl,25. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën s Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. GRIEKENLAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 8 November. Eiken dag nadert Servië zijn noodlot. De regelmaat der vorderingen van zijn vijanden geeft aan de opera ties op het nieuwste oorlogsterrein het karakter van eentonigheid. Wanneer de nieuwste communiqué's van vooruitgang gewagen, dan deelen ze feitelijk niets nieuws mede, althans geen belangwekkend nieuws. Alleen een beslissende gebeurtenis een plotselinge ommekeer in het krijgsbedrijf, een groote veldslag, een overwinning der Serviërs, hun eind-nederlaag of ca pitulatie wordt thans vermoedelijk door de mees te couranten-lezers als nieuws opgevat. Wij behoeven er dan ook op het oogenblik weinig meer van te zeg gen, dan dat de Duitsche troepen Kraljewo hebben genomen en dat de belangrijke stad Kroesjewats wel dra ook in hun handen zal zijn, waarmede een der belangrijkste doeleinden van de operaties op dit oor logsterrein, het bezit van den grooten Oosterschen spoorweg, zal zijn bereikt. Naar verluidt, zullen de Serviërs hun verdediging thans vooral tot Momastir bepalen. De Morning Post acht het niet slechts mo gelijk, doch ook waarschijnlijk, dat de Fransch-Engel- sche troepen, die Servië (doch in zoo'n geringen geta le!) hulp moeten verschaffen, op Grieksch grondge bied zullen worden gedreven, waar him ontwapening en intemeering, naar het blad meent, wel zal moeten volgen. Internationaal gebruik, de invloed der ntid- denmogendheden en de bedreiging van een Bulgaar- schen inval pleiten daar voor, zegt het blad, dat van oordeel is, dat een ontwapend en geïnterneerd Fransch-Engelsch expeditie-leger de zwaarste slag zou zijn, welke het politieke en militaire prestige der entente zou kunnen treffen. In dit verband betoogt het blad, dat indien Griekenland niet voor de entente is, het als tegen haar moet worden beschouwd. Daarom moet Griekenland voor de keuze gesteld worden: mèt de entente de overwinning behalen of wel zijn gezan ten uit Londen en Parijs terug te roepen. Ook de Ti mes geeft een soortgelijke waarschuwing aan Grie- kenlands adres. De toestand kan inderdaad heel zonderling wor den, wanneer de troepen der entente, welke aan den eenen kant van het rijk met allerlei faciliteiten wor den ontvangen, in een anderen hoek vastgenomen zou den moeten worden. Inmiddels heeft de oude heer Skoeloedis, die de ze ventig reeds voorbij is, gewezen bankier, en oud-ge zant te Madrid, een' ministerie samengesteld, dat ge heel uit de leden van het kabinet-Zaïmis bestaat en de politiek van dat kabinet dat is dus een politiek van zeer welwillende onzijdigheid, welke evenwel niet over de schreef gaat zal voortzetten. Wat er nu met de Kamer, waarin de heer Venizelos toch nog al tijd de meerderheid heeft, zal geschieden, is nog niet bekend. Voorloopig zal zij niet ontbonden worden en voedt de Koning de hoop, dat de krijgsverrichtin gen der midden-mogendheden in de komende weken of maanden niet zonder invloed zullen blijven op de stemming van het Grieksche volk. Engelsche berichten deelen mede, dat lord Kitche ner, de Engelsche minister van oorlog, „naar het Oosten" is vertrokken. Hij is te Parijs geweest, heeft er den minister-president Briand en Joffre gesproken. Verzekerd wordt, dat de volkomen overeenstemming tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen op nieuw is bevestigd. Is men de laatste dagen niet wat al te gul met zulke verzekeringen? In stede van ver trouwen te wekken, geven dergelijke herhaalde mede- deelingen den indruk, dat er iets niet in den haak is. Van den Italiaanschen bondgenoot, met zooveel vreugde ingehaald, wordt niet meer gerept noch de heer Asquith, noch de heer Briand heeft Italië ge noemd. Zou dat niet het gevolg zijn van Italië's on wil, om op den Balkan te vechten? En zou de Balkan historie in Frankrijk niet het verlangen kunnen heb ben opgewekt, om af te dingen op Engelands leiding van den oorlog, en het verlangen hebben doen opko men, om zelf wat meer invloed op die leiding uit te oefenen? Wij zullen dit spoedig vernemen en ook weldra we ten, waarheen de Oostersche reis van lord Kitchener gaat, naar den Balkan ofnaar Egypte. In elk geval is deze reis een nieuw bewijs van het groote belang der Balkan-operaties. Het bovenstaande was reeds geschreven, toen het telegram van de Petit Parisien kwam, meldende dat lord Kitchener in het Oosten alle tegenwoordige en mogelijke fronten zal inspecteeren, niet slechts te Londen, maar ook te Parijs een rapport zal uitbren gen, dat „naar men hoopt" een samenwerking in de actie der geallieerden tengevolge zal hebben. Dit te legram bevestigt dus het hierboven door ons uitge sproken vermoeden volkomen. Van Duitsche zijde wordt medegedeeld^ dat. drie Oostenrijksche monitors met een sleep van 11 lichters met munitie te Widin zijn aangekomen, vanwaar de inhoud door overlading per spoor Konstantinopel zal kunnen bereiken. Volgens een mededeeling van het Fransche ministe rie van marine zijn er Duitsche onderzeeërs tusschen 2 en 3 November door de straat van Gibraltar geko men, die reeds de Fransche stoomschepen Dakra en Calvados en het Italiaansche stoomschip Jonio tot zinken hebben gebracht en die het natuurlijk vooral gemunt zullen hebben op de Fransche! en Engelsche troepentransportschepen. Daarentegen heeft de Duitsche marine weer een ver lies te boeken. Bij de Zweedsche kust is gisteren de kleine kruiser Undine (van 1903, groot 2700 ton, be mand met 275 koppen) door een onderzeeër getorpil- leerd, waarbij bijna de geheele bemanning werd ge red. Het zal de Engelsche marine begrijpelijke vol doening geven, dat zij er in geslaagd is want het zal hier wel een Engelschen onderzeeër betreffen in de Oostzee een Duitsch oorlogsschip in den grond te boren, waardoor niet slechts den vijand verlies wordt berokkend, maar bovendien wordt bewezen, dat Engeland thans zoozeer deze zee beheerscht, dat een patrouille-schip er niet meer veilig is, m. a. w. dat de Engelsche marine volstrekt niet meer heeft on der te doen voor de Duitsche, wat het gebruik van den onderzeeër betreft. Door dit wapenfeit zal misschien de onaangename indruk eenigszins worden weggenomen in Engeland stellig gewekt door een Amerikaansche nota, waarin de regeering van president Wilson zich de kampioen noemt voor de rechten der onzijdigen, Engeland het recht betwist om goederen, bestemd voor onzijdige landen in beslag te nemen, schepen in beslag te ne men op grond van het vermoeden, dat zij contrabande vervoeren en de effectiviteit van de Engelsche blokka de wordt bestreden. Wij hebben Zaterdag een iHtttreksel van een artikel der Duitsche soc.-dem. Vorwarts gegeven, waarin er o'ver geklaagd werd, dat de regeeringen nu eindelijk niet eens zeggen, wat zij zich als einddoel voor oogen hebben gesteld, welke dus haar vredesvoorwaarden zijn. Natuurlijk was dit in het bijzonder gericht te gen de Duitsche regeering. Eigenaardig doet het aan men zou haast aan een afspraak gaan denken! dat de Engelsche soci aal-democratische Labour Leader een betoog levert, van precies dezelfde strekking als het Duitsche, maar bestemd voor de Engelsche regeering. „Welk einde is in het verschiet?" vraagt het blad. „Waartoe is al deze angst, deze last van berooving, dit vooruitzicht van onduldbare armoede, die ons volk zal hebben te dragen? Wat moet door ons strij den worden verzekerd? De heer Asquith zag deze vragen niet onder de oogen. De geheimhouding van de misdadige zaak, die de gezondheid en het leven van het volk verwoest, zal worden behandhaafd Aan ons slechts uit te voeren en te sterven; aan ons niet te vragen waarom." Na een scherpe kritiek op het voortzetten van de operaties aan de Dardanellen en elders, zegt de La bour Leader verder: „Ongetwijfeld strijden wij voor vrijheid, recht vaardigheid en beschaving, doch wat dit mag behel zen, indien het wordt uitgelegd volgens Russische eerzucht of Italiaansche wenschen, mogen wij niet vragen." Is het niet merkwaardig, dat er in beide groote landen op hetzelfde tijdstip van denzelfden kant bij de regeering wordt aangedrongen op eenzelfden maatregel, om n.l. de vredesvoorwaarden eens duide lijk kenbaar te maken? DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen hebben den vijand teruggedrongen van de Gracina-hoogte en zijn in het dal van de westelijke Morawa vooruitgetrok ken tot voorbij Slatina. Aan beide zijden van Kralje wo is de overgang over de rivier geforceerd. Te Kraljewo, dat na een hevig straatgevecht door Brandenburgsche troepen werd genomen, zijn 130 stuks geschut buitgemaakt. Ten oosten van die plaats ageerden de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen en maakten 480 man krijgsgevangen. Onze troepen staan dicht voor Krusewatsj. Het leger van Gallwitz nam gisteren meer dan 3000 Serviërs gevangen en maakte een nieuw Engelsch veldkanon, veel geladen munitie-wagens, twee ambu lance-treinen en een menigte oorlogsmaterieel buit. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: De Monte- negrijnen deden pogingen om de hun in de laatste dagen ontrukte stellingen te heroveren. Hunne aan vallen mislukten echter. Een in het dal van de Mo- rawica voorwaarts rukkende Oostenrijksch-Hongaar sche colonne doet een aanval op de hoogten ten noor den van Twanjica. Ten zuidoosten van Ca^ak sloe gen wij den vijand terug over Glogowacki Vrh. De ten zuidoosten van de monding van de Gruza strij dende Oostenrijksch-Hongaarsche troepen namen gis teren 500 Serviërs gevangen. Het leger van generaal v. Gallwitz bereikte onder gevechten ten noorden van Krusewatsj het dal van de westelijke Morawa. Het Bulgaarsche legerbericht meldde 5 November: Over de geheele uitgestrektheid van het front ver volgen wij het verslagen leger van den vijand, dat overhaast vlucht. Onze ten noorden van Nischawa opereerende troepen naderden het dal van de Morawa en zijn bij Paratcin in directe verbinding gekomen met de Duitsche troepen, die uit het noorden voor waarts rukken. Te 3 uur 's namiddags namen wij de vesting Nisj. Wij vervolgen met spoed1 den zich te- rugtrekkenden vijand. Onze in het dal van de Bul gaarsche Morawa ageerende troepen drongen voor uit in de Leskowasj-vlakte. Ons offensief in de Kos- sowo-vlakte wordt over het geheele front voortgezet. Bij. Prilep, Kriwolak en Strumitza hielden wij het offensief van de Engelschen en Franschen tegen en wierpen wij den vijand, met zware verliezen aan zijn zijde, terug. Veel gevangenen en een hoeveelheid oorlogsmateri eel, die niet te overzien is, viel in onze handen. Een Fransch communiqué meldde gisteren: Aan onze voorposten bij Kriwolatsj werd het in den loop van den 5den November weder rustig. Van het front bij Cema valt niets te vermelden. Aan den kant van Rabrowo maken wij nog steeds vorde ringen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: Op het Fransche front tusschen de Somme en de Oi&e hebben wij een Duitsehen post voor Andrechy genomen en door een hevige artillerie-beschieting een einde gemaakt aan de activiteit der vijandelijke loop graven-mortieren in den sector Beuvraignes. In Cham pagne werd een door de Duitschers gedane aanval met handgranaten ten oosten van den heuvel van Mesnil zonder veel moeite afgeslagen. In de Vogezen werd het gevecht bij Chapelotte in den loop van den nacht voortgezet. Onze veldstukken zijn met succes in actie geweest tegen de mijnenwer- pers van den vijand. Duitsche vliegtuigen hebben acht bommen gewor pen in de streek van Duinkerken, waardoor een kind werd gewond. De materieele schade heeft niet veel te beteekenen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Russische staf meldde gisteren: Aan het front van Riga deden onze troepen met succes aanvallen op de Duitschers bij het dorp Olai, ten zuidwesten van Riga. De vijand werd genoodzaakt tijdelijk dit punt te ontruimen. Wij bezetten een kerkhof bij het dorp Laoer, aan den linkeroever van de Dwina, in de nabijheid van Uxkull. Ten zuiden van Pilvers, in dezelfde streek, verdre ven wij de Duitschers, die over de Dwina wilden trek ken. Aan den westelijken oever van het Swenten-meer namen wij bij de verovering van een tweede linie loopgraven meer dan 300 soldaten gevangen en maak ten wij een mitrailleur en een zoeklicht buit. De Duit schers deden daarop zonder succes vier tegenaanval len. Aan den linkeroever van de Styr viel de vijand ons aan in de buurt van het dorp Medvegie. De aanval werd afgeslagen. De gevechten ten westen van het dorp Kostukhnov- ka duren voort. Wij hebben het dorp genomen. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: Legergroep-von Hindenburg: Ten zuidwésten en ten zuiden van Riga werden verschillende partieele aanvallen der Russen afgeslagen. Voor Dunaburg mislukten aanvallen van den vijand bij Illoetsk en tusschen het Swenten- en het Ilsen-meer. In den nacht van 6 November waren de Russen ten noordwesten van het meer Swenten de stelling der Duitschers binnengedrongen, gisteren werden zij er echter weder uitgeworpen. Legergroep-von Linsingen: Ten noordwesten van Tsjartorysk werden bij het afslaan van een aanval des vijands 80 man gevangen genomen en een machinege weer buitgemaakt. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Ten zuidoosten van Wisniowzyk aan de Strypa en ten noordwesten van Dubno sloegen onze troepen krachtige aanvallen der Russen af. Bij Wisniowsky was dit de zevende aanval, dien de Russen in de jongste vier dagen op dit frontgedeelte hebben ge daan. DE MIN1STERIEELE CRISIS. Naar uit Athene gemeld wordt, is de politieke crisis geëindigd. Skoeloedis, oud-gezant, heeft een nieuw kabinet gevormd, dat gisterochtend den eed heeft afgelegd. Alle gewezen ministers behouden hunne porte feuilles. Skoeloedis aanvaardt het departement van buitenlandsche zaken. Wanneer de Kamer het ministerie niet mocht steunen, wordt zij ontbonden. KORTE BERICHTEN. Naar Reuter meldt, is het Engelsche blad „Globe" door de politie in beslag genomen. Het Engelsche stoomschip „Alastair" is gisteren gezonken. Drie man van de équipage zijn gered. Het lijk van den stuurman is opgehaald. De Fransche minister van marine deelde gis teren mede, dat in den nacht van 2 op 3 Nov. de Fransche schepen Dahra en Calvados door een Duitsehen onderzeeër in de straat van Gibraltar zijn getorpilleerd. Bij een brand in een houten gebouw te Brooklyn, waarin fabrieken voor suikerwerken en blouses zijn gevestigd, werden 20 personen ge dood en 50 gewond. Woensdag 11.is het Duitsche stoomschip K 1 a u H o r n op de Zweedsche kust, drie mijl van Oskars- havn, gestrand. Volgens een Lloyds-bericht is het Engelsche stoomschip Woodfield Zaterdag g e z o n k e n. Een Duitsche onderzeeër heeft Vrijdag zonder voorafgaande waarschuwing het Fransche stoomschip Sidi Ferrugh in den grond ge boord. De bemanning is gered. In Frankrijk is een nieuw nikkel munt stuk ter waarde van 25 centiemen in omloop ge bracht. Ter onderscheiding van zilvergeld is er in het midden een gat geslagen. DE DUITSCHE ONDERZEEëR. De bemanning van den Duitsehen onderzeeër C 8 is gisteren met een torpedoboot van Terschelling naar Nieuwediep vertrokken en gaat van daar naar het in- temeeringskamp te Bergen. Naar de N. Rott. Crt. ver meldt, schreide de geheele bemanning, toen ze de boot verliet. De onderzeeër werd vanochtend naar den Helder gebracht. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. RUSSISCHE EFFECTEN! Een huiseigenaar te Amsterdam die een huis had verhuurd aan een man, liet dezen weten, dat hij: de woning, moest verlaten, als hij de achterstallige huur, bedragende 100 ongeveer, niet voldeed. De huur der zag hier geen kans toe en bij vonnis van den kan tonrechter zou hij .de woning worden uitgezet. Maar als de nood 't hoogst is, is de redding nabij en zc ging 't hier ook. De reddende engel verscheen in c gedaante van een up to date gekleed jongmensch, d voorgaf compagnon van den huurder te zijn en zich bereid verklaarde de achterstallige huurpenningen te voldoen. Op de Noord-Hollandsche Voorschot bank, gevestigd aan 't Frederiksplein, had hij Russi sche Petroleum waarden voor een bedrag van 370 gedeponeerd, die de huiseigenaar kon afhalen. Een accept werd geteekend en de huiseigenaar, blijde zoo spoedig aan zijn geld gekomen te zijn, toog naar ge noemde bank en kreeg twee effecten. Óm deze te ver zilveren, gaf hij de stukken aan zijn zoon, die er me de naar de Amsterdamsche Bank ging, maar daar tot zijn schrik te hooren kreeg, dat ze geen cent meer waard waren. Er werd aangifte gedaan bij de politie van 't bureau Stadhouderskade, die den „compagnon" arresteerde en van hem 'een bekentenis wist te krijgen. Zaterdag werd de directeur der bank wegens me deplichtigheid gearresteerd. Naar de Tel. verneemt werd dezelfde truc reeds te Utrecht uitgespeeld, waar 't een bedrag van 800 betrof. DE MELKOORLOG. Door Minister Posthuma is Zaterdagmiddag aan de zuivelfabrieken, kaasmakerijen en kaas-exporteurs een curculaire gezonden, met begeleidend schrijven. In dat schrijven wordt ter kennis dier belangheb benden gebracht, dat alleen zij als exporteurs van zuivelproducten in aanmerking kunnen komen, die uiterlijk heden, 8 November, de in de circulaire opge nomen verklaring geteekend aan het ministerie van Landbouw hebben ingezonden. Dit wil dus zeggen, dat zij, die dit nalaten, niet zullen kunnen exporteeren, zij kunnen de melk dan wel verkazen, doch hunne producten blijven op de binnenlandsche markt aangewezen, zoodat zij lager prijzen maken dan thans voor de consumptie-melk wordt besteed. De maatregel beoogt het verkazen der consumptie- melk tegen te gaan en Amsterdam, alsmede andere groote steden in de melkvoorziening te helpen. EEN ZIEKENFONDSKWESTIE. Naar dë N. Ct. verneemt, heeft het plan van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, om ook te 's-Gravenhage te komen tot een reorgani satie van het ziekenfondswezen, bij verschillende fondsgeneesheeren geen instemming gevonden. Men is van meening, dat een uniforme reorganisatie, vqor het geheele land geldend, niet voldoende rekening kan houden met bijzondere plaatselijke toestanden. Zoo wordt voor Den Haag de vrije artsen-keuze om prac- COURANT. 0 f tlAVÜ

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1