FEUILLETON. Purper en fijn Linnen tische redenen niet gewenscht geacht. Bovendien heeft men bezwaar tegen de 2 pet., welke de maatschaappij van het salaris verlangt ten behoeve van een z.g. strijdfonds; men is van oordeel, dat dit percentage naar verhouding te zwaar zal drukken op de hoogere salarissen, te meer waar het gestorte bedrag bij uit treding uit de fonds-praktijk niet teruggegeven wordt. Tot een formeel geschil heeft de ziekenfonds-kwes tie tot dusver echter hier nog geen aanleiding gege ven. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Vanwege de afdeeling Langendijk van Volksonder wijs had Zaterdagavond eene openbare vergadering plaats in café „De Roode Leeuw", alhier. Als spre ker trad op de heer Paul Odar, Belgisch onderwijzer te Antwerpen, thans onderwijzer aan het Vluchtoord te Ede, met het onderwerp: „Het onderwijs in Bel gië." Na een inleidend woord van den voorzitter zei de heer Odar, dat hij als geheel objectief toeschou wer wilde trachten een idee te geven van het Belgisch onderwijs. Daarom was het noodig een klein over zicht te geven van de reeks schoolwetten, die opge drongen door politieke intriges telkens groote veran deringen teweeg brengen. In 1842 kwam de eerste wet, die de confessioneele school vestigde met gods dienstonderwijs aan het hoofd der verplichte vakken. Zoowel onderwijs als inrichting stond onder hooge re geestelijkheid. Bij alle officieele besluiten was de geestelijke advi seur aanwezig. De onderwijzer trachtte in de geur van de geestelijkheid te blijven, droeg vooral zorg dat de cathechismus en gewijde geschiedenis op perfecte wijze door de leerlingen gekend werden. Met den al- gemeenen vooruitgang is het ook noodig dat de wet ten kwamen in het teeken der nieuwere eischen. In 1878 kwam een nieuw ministerie en in 1879 een nieu we schoolwet. Pieter van Humbeek was de eerste minister van on derwijs. Toen kwam de openb. school en werd de godsdienst als verplicht ook van het leerplan ge schrapt. De gemeente behield echter het recht vóór of na de klasuren godsdienst te laten onderrichten. De onderwijzer was daarvoor niet verplichtend, deed hij het wel dan kreeg hij 100 franc vergoeding. Deed hij het niet dan werd de les door een geestelijke gegeven. Waar noodig bouwde het ministerie gemeentescho len. De Roomsch-Kath. bouwden overal hun scho len. In 1883 telden de R. K. scholen 640.437 leerlin gen en de officieele scholen 377.160. 285 Openbare Scholen bestonden er zonder leerlingen. Men had zoo maar niet direct openb. onderwijzers, waardoor het noodig was onbekwame leerkrachten op te roe pen. Voeg hierbij de hevige tegenwerking en dan is het begrijpelijk dat niets bijdroeg tot verhooging van het intellectueel peil der bevolking. Niettemin, de onzijdige school was geboren en zij zal blijven voort leven niettegenstaande alle storm. In Juni 1884 kwamen de Kath. weer aan het be wind. In Sept. kwam er een nieuwe schoolwet en werd de wet van 1879 weer afgeschaft. De gemeenten werden vrijgelaten het godsdienstonderwijs aan 't hoofd van 't leerplan te zetten De natuurlijke weten schappen werden van verplicht tot facultatief vak. Men mocht de vrije school aannemen en de gemeenteschool afschaffen. Zij mochten echter beide gehandhaafd of gesticht worden. De staat betaalt subsidie en houdt er toezicht over. Het blijkt dat in m,enig artikel der wet de onzijdige school bekrachtigd wordt. Door de wet van 1879 kwamen zeer veel vrije scholen en ver dwenen talrijke gemeentescholen. Heel wat gediplo- meerde onderwijzers werden op een karig wachtgeld gesteld. Het was toen de tijd van den schooloorlog. Daarover zou spr. niet uitwijdene, hij hoopte echter, dat die strijd nooit meer in België terugkomt en Hol land er van gevrijwaard moge blijven. Spr. vertelde nu o. m. dat de offic. normaalscholen in 1903 8715 diplo ma's uitreikten de Kath. 12716. Leerkrachten van de openbare school moeten gediplomeerd zijn; de aan genomen en vrije scholen voldoen reeds aan de wet, indien minstens de helft van het onderwijzend perso neel maar gediplomeerd is. De toestand van het on derwijs in 1890 liet veel te wenschen over, vooral op het platte land. In groote steden (Antwerpen wel eens Je stad der scholen genoemd) werd met trouwe zorg het onderwijs behandeld. Op 3-jarigen leeftijd gaan de anderen naar de Fröbelschool (kindertuinen) tot 6 ten geeft. Zoo vinden we bijna in elk centrum school- refoes (waar de kinderen onder geleide van hun on derwijzers in den winter kosteloos eten ontvangen). Het kosteloos verstrekken van kleederen en schoeisel. Schoolkoloniën die aan zwakke kinderen tijdens de verlofdagen een verblijf in de frissche buitenlucht ver schaffen. We hebben zelfs een schóól in de open lucht, iaar. Zij blijven er van 9 uur 's morgens tot 4 uur 's namiddags. Een middagmaal van 2 cent wordt hun verstrekt, hulpbehoevenden worden door liefda digheid betaald. Dan gaan zij naar de lagere school. Behalen zij na 6 jaar studie de gewenschte graad dan gaan zij naar de lagere hoofdscholen. Daarna bieden de avondscholen verdere gelegenheid aan. Al deze scholen zijn kosteloos. In 1895 kwam een nieuwe regelingswet, identiek naar het Engelsch door LILLIAS CAMPBELL DAVIDSON. 1) Schepen, die elkander voorbijgaan in den nacht. En in 't voorbijgaan spreken tot elkander, Hetzij door een signaal, of een ver licht in 't duister. Longfellow Het was de vierde dag nadat het stoomschip Alba nia was uitgevaren. Dat wil zeggen, het was volgens gemiddelde berekening juist twee en een halven dag van Liverpool verwijderd. De Canadeesche passa giers hadden zich voor den korten tijd van een heden- daagsch zeereisje voor het leven aan boord ingericht. Degenen die zeeziek waren geweest, hadden tijd ge had op hun verhaal te komen en naar het dek te klau teren om beter te worden. Velen hadden banden van vriendschap gelegd, waarvan enkele, onder gelukkige omstandigheden, jaren zouden kunnen blijven bestaan. De man in dé tweede klasse, die nu over de ver schansing leunde, terwijl de zon op het punt was aan bakboordzijde onder te gaan, behoorde niet tot hen. Hij was stil en teruggetrokken gedurende de ge- heele reis; „op een afstand en verwaand" zooals een der jonge dames van de tweede klasse, opmerkte tegen een bewonderaar die zeker niet zulk een verwijt verdiende. Hij had gesproken als men tegen hem sprak en was beleefd en voorkomend geweest in de kleine handreikingen, die het leven aan boord mee brengt. Hij had zijn dekstoel aan een teer uitziende vrouw afgestaan en het zout toegereikt aan de tafel- genooten, die er om hadden gevraagd. Er was feitelijk niets op zijn houding aan te mer ken. Maar dé jonge meisjes, die nu op het dek met aan die van '84 met dit verschil dat godsdienst weer verplicht werd. De propaganda voor openbaar onder wijs en leerplicht ging evenwel door. In 1913 kwam de heer Poullet thans nog minister van schoone kunsten en wetenschappen, en waarin het ministerie van onderwijs is opgeslorpt met een nieuw voor stel, dat meer voordeden aan de sectarische dan aan de openbare scholen gaf. Slechts een soort van leer plicht hield het wel in. Tot slechts kort voor de over machtige inval van het verwoestende Duitsche heir bleef het voorstel aan de dagorde in de Kamers. Het zijn- dan ook de vreemde indringers die de eerste be paling over verplichtend onderwijs thans doen nale ven. Met tijfers toonde spreker nu aan hoe treurig net schoolverzuim in België is. Het blijkt echter, dat volgens art. 1 der leerplichtwet de kinderen moeten leeren, duur 8 jaar, doch het staat vrij waar men dit wil laten doen, de school is niet verplichtend, ook thuis kan men laten onderwijzen. Men mag aannemen dat 8.1 pet. kinderen geen onderwijs genieten. Gemid deld dienen 235 dagen aan het onderwijs gewijd te worden. Nu stond spreker een wijle stil over het wen- schelijke van het leeren der Fransche taal. Ministeri- eele omzetbrieven duidden de noodzakelijkheid hier van aan. Spreker is daar tegen, omdat ten koste van veel inspanning en tijd men dit nog bij enkele zinne tjes bepaalt, en men de eigen moedertaal schade doet. Daarentegen prees spreker de kostelooze gelegenheid voor onderwijs van 614 jaar, gepaard met verstrek king der schoolbehoeften aan de kinderen van niet-ge- goede ouders, met maatregelen zelfs dat alle kinderen hiervan gebruik kunnen maken. In sommige gemeen ten is de aanzienlijkheid der bevolking zelfs gehou den klassen in te richten voor zwakbegaafde of achter lijke kinderen. Naast privaat initiatief staat de open bare liefdadigheid, welke samengaande mooie resulta ten geeft. We hebben zelfs een school in de open lucht waar 125 kinderen na eene ziekte dag aan dag zich komen herstellen. Hoe mooi ook dit alles is, jammer dat het gegeven moet worden. De staat die in zijn wetten' schrijft dat het onderwijs voor haar een aan houdende zorg moet zijn, zou in gulden letters moe ten schrijven: „we zullen het schoolkind voeden, klee- den, het zwakke herstellen; we zullen geven voedsel aan lichaam en aan geest. Spr. vroeg: Zou dit on mogelijk wezen? Hij behandelde hierna de medische hulp in België voor het schoolgaande kind, waarvan hij met lo fgewaagde. Tenslotte schtste spr. de toe stand van den onderwijzer. De openbare onderwijzer mag zich absoluut niet inlaten met de politiek, laat hij zich b.v. candidaat stellen, dan volgt ontslag. Aan gaande de financiën aan de hand van cijfers door den heer Odar verstrekt, blijkt, dat de gehuwde onderwij zer in België in een plaats van boven de 100.000 in woners een tractement heeft van 3500 francs. Spr. be treurt dat het volkskind in België op 14-jarigen leef tijd de weg ziet afgesneden tot verdere ontwikkeling. Te Luik en Gent is een staatsschool. Over deze laatste ontbrandt een strijd, waarover men veel gehoord heeft zegt spr. De vervlaamsching der Gentsche Hooge- sehool. Eenmaal ons land weer van vreemde druk vrij dan verder weer gezorgd voor eigen belangen Een vermelding verdient de Hoogeschool (vrije universi teit) van Brussel, gesticht door de vrijzinnige par tijen en de Hoogeschool van Leuven der R. K., waar van de prachtige, kostbare bibliotheek tijdens den in val der Duitschers door de vlammen totaal verwoest werd. Aan het eind van zijn rede zeide spreker, dat het vluchtoord te Ede inzake onderwijs juist iets was, wat men zoo gaarne wil: Een school waar elk kind is, onderwezen, gevoed en gekleed wordt. Een hartelijk applaus ontving de spreker hierna van de niet druk bezochte vergadering. Van ie gelegenheid tot vragen stellen, werd druk gebruik gen aakt en ten genoegen beantwoord. De voorzi ter dankte den spreker voor zijn indruk wekkende rede en hoopte dat de gelegenheid spoedig moge aanbreken om weer te arbeiden aan de voltooi ing van het onderwijs in België. Ook aan den voorzitter der afdeeling Alkmaar, den heer Verkuijl. werd voor zijne aanwezigheid dank ge zegd Fen luid applaus viel den spreker ten slotte ten deel UIT STOMPETOREN. In eene j.l. Zaterdag avond alhier gehouden vergadering werd ♦definitief besloten tot oprichting eener zoetfabriek voor plm. 1000 koeien. Het bestuur werd gemachtigd een geschikt terrein te zoeken, oprichtingsvoorwaarden te ontwerpen, zich in verbinding te stellen met de bouwcommissie van den Bond van Zuivelfabrieken en een oproeping van een aan te stellen directeur te doen. Het verzoek van een paar veehouders om te mogen aansluiten kon nog worden toegestaan. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Hedenmorgen om half 11 is bij het uitgaan van de school een meisje gevallen en heeft het been ge broken boven de knie. Vermoedelijk geschiedde dit ongeval doordat het kind uitgleed over eenige dorre bladeren. Per rijtuigje van den dokter is het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. lederen jongen man die er goed uitzag en op wien zij beslag konden leggen op luidruchtige wijze flirt ten, die jonge meisjes van de tweede klasse hadden den gereserveerden passagier geen glimlach kunnen ontlokken en nog minder een compliment, of er hem toe kunnen brengen aan hun wilde en rumoerige amusementen deel te nemen. De man in de lange overjas, die eens zwart was geweest, maar nu bijna groen was ondanks haar goed onderhouden sjofelheid, gaf niet om het gezel schap van vrouwen. In de eerste plaats was hij er niet aan gewoon en ten tweede had hij geheime idealen en tot dusver had geen van de vrouwen, met wie hij in aanraking was gekomen, daaraan beantwoord. Bovendien, wanneer een man zijn eigen weg moet banen in het leven, als hij door eigen inspanning moet staan of vallen, zich moet opheffen of te gronde gaan, dan heeft hij niet veel tijd voor hofmakerijen. De man in de overjas hield zijn fortuin en zijn toe komst, zooals hij bij zich zelf beredeneerde, in het versleten zakboek, dat door zijn lijvige dikte zijn jas aan een zijde lichtelijk deed uitstaan. Het bevatte papieren, die oorzaak waren, dat hij den Atlantischen Oceaan overstak. Hij hoopte, dat zij de sleutels zouden zijn tot nog afgesloten rijkdom men. De laatste paar jaren had hij zijn tijd aan een uitvinding besteed, daartoe gedreven door een inner- lijken drang, waaraan hij geen weerstand kon bieden en had iets uitgevonden, dat tot verbetering van een artikel van dagelijksch gebruik dienen moest. Toen hij dat ietwat bleek van zenuwachtigheid, aan een paar handelslui in Toronto liet zien, rieden zij hem aan er mee naar Engeland te gaan en er daar patent op te ne men. Hij zou dan de kans hebben, dat het in het moederland opgang maakte. Die kans bestond in Ca nada niet. Weet u" zei men tegen hem dat zit zoo. Zij zijn hun tijd ten achter in het oude land. Zij zijn daar nog niet zoo uitgeslapen als wij hier. Men gebruikt daar die dingen nog. Hier hebben we ze zoo goed als af geschaft. Maar het denkbeeld van u is goed. Er moet GRAPPIGE AANKONDIGINGEN. Bij de tijdelijke arbeidsbeurs van Enschedé zijn ingeschreven4 afzetters. In „Kennemerland" wordt beste ruige koemest „per meter" en per wagen te koop aangeboden. KORTE BERICHTEN. Te Volendam is een 11-jarige jongen van den havensteiger gevallen en kwam daardoor met het hoofd op den steenen wal terecht, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Naar vernomen wordt, zal de nieuwe Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië, graaf Van Limburg Stirum, den 26en Januari per stoomschip „Insulinde", van den Rotterdamschen Lloyd, de reis derwaarts aanvaarden. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft tot algemeen voorzitster benoemd mevrouw M. E. LelimanBosch, en tot vice-voorzit- ter mr. F. Kranenburg. Reuter seint uit Batavia, dat de eerste proeven met militaire aeroplanes voor het Indische leger, uit Amerika, gistermorgen volkomen met succes plaats hadden. Bij Kollum kwamen Zaterdagochtend vier wiel rijders met elkaar in botsing, ten gevolge waarvan twee van hen in de vaart geraakten. Zij werden op het droge gebracht, maar een hunner, een vader van vier kinderen, overleed eenige uren later, meldt de Leeuw. Crt. Zaterdag is in den leeftijd van 104 jaar, 1 maand en 2 dagen te Brielle overleden de heer Corstiaan Ha mers, de laatst overgebleven ridder van het Metalen Kruis. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft het gewichtspercentage voor den. uitvoer van varkensvleesch voor de week van 8 tot 15 dezer bepaald voor worst op 100 en voor alle soorten var kensvleesch en bereide vleeschwaren op 200. - De Minister van Landbouw brengt in de St. Ct. ter kennis dab verleende vergunningen tot prijsverhoo- ging voor speciaal verpakte boter als ingetrokken zijn te beschouwen. Lloyds berichtte gisteren uit Deal, dat het Neder- landsche stoomschip „Leda" aan den grond zit op het zuidelijk deel van de Goodwinbank. De reddingboot van Deal en motorbooten zijn ter hulp gesneld. STADNIEUWS. N. O. G. In de vergadering der Afdeeling „Alkmaar Buiten" van het Ned. Onderwijzers-Genootschap werd na opening door den voorzitter, den heer Vermeer, en het lezen der notulen, door den heer D. J. Ruijter, gestemd over de motie-Leiden, behelzende: Belooning uitsluitend naar de dienstprestatie. Alle leden stem den vóór. Adhaesie werd geschonken aan een voor- stel-Hoogeland om het onderwijs in vak j. faculta tief te stellen. Als lid van 't Hoofdbestuur werd als candidaat aanbevolen de heer A. Westerhof te Marum. Tot lid van de Weerstandscommissie in 't Hoofdbe stuur werd aanbevolen de heer B. Laarman te Gro ningen. De vergadering stemde zich tegen referendum Hoofdbestuur I, vóór 't voorstel Hoofdbestuur II. Daarna leidde de heer D. J. Ruijter van Heiloo ter oespreking in: De kunst in de school, eene interes sante lezing, die de goede resultaten te bereiken met de Zwier- en Jansma-methode teekenen zeer naar vo ren bracht De heer J. van Albada pleitte voor na- tuurteekenen reeds in de lagere klassen, de heer J Me- demblik merkte op, dat Zwier en Jansma in de nieuw ste serie platen ook het teekenen naar de natuur op de scholen meer bevordert dan de oudere platen, bij hun ne methode in gebruik. Nadat nog een paar andere methoden waren be sproken, werd het tijd voor enkele heeren om te ver trekken en ging men uiteen met het voornemen een volgende bijeenkomst over dit belangrijk onderwerp nog eens van gedachten te wisselen, waarop de voor zitter deze vergadering, gehouden in 't café K. Scher- merhorn, sloot. 3DE VOLKSCONCERT. Donderdag 18 dezer zal het 3e volksconcert in de Groote Kerk plaats hebben, dus voor de strengste winterkoude invalt. Op dit concert zal omn. de ook hier reeds bekende mezzo sopraan-zangeres mej. Ange Bakker, zangleer- ares te Amsterdam, optreden, wier forsche, goedge schoolde stem in dit groote gebouw volkomen tot haar recht zal komen. Mej. Bakker, leerlinge van Averkamp, Hendrik v. Oort en mevr. Dresden Dhont, bezit de meest vleiende recensies, o. a. van Ph. Loots. De tweede, niet minder belangrijke solist, de heer Gerard Boedijn, te Hoorn (van het Conservatoire te Amsterdam) verzocht ons geen bijzonderheden om trent hem te publiceeren, maar alleen zijn medewer king bekend te maken. Toch mag vermeld, dat deze medewerker, volgens oordeel van vele zeer bevoegde beoordeelaars, een violist is van buitengewonen aan leg en smaak. Voor 't overige kan het publiek zelf oordeelen. De heer W. H. Slinger zal weder alle nummers op het orgel begeleiden en nog een paar kleine orgelstuk- ies ten gehoore brengen. geld in zitten. Het is iets, dat iedereen noodig heeft en wel eiken dag. Dat is de manier, die geld op brengt lage prijzen en grooten omzet. Beproef uw geluk aan de overzij van den vischvijver. Dat is de beste raad dien wij u kunnen geven." En aldus was hij op reis gegaan om het te beproe ven. En nu was zijn oog van het land, waarin hij was opgegroeid, afgewend en gericht naar het land, waarin hij, naar hij geloofde, geboren was. Geloofde, dat was alles. Want hij had voor zijn geloof geen re denen die hem voldeden. Hij moest van zijn vader hebben gehoord, dat Engeland zijn geboorteland was. Hoe kon hij 't anders als een feit hebben beschouwd? En nog een ander begrip had in hem post gevat, ofschoon onduidelijk en vaag, het begrip namelijk dat zijn vader van hooge geboorte was, van een adelijk geslacht afstamde, maar zijn plaats in de familie ver beurd had. Hij kon zich echter niet herinneren, dat zijn vader dat ooit had gezegd, hoe hij zijn hersenen ook pijnigde en in zijn gedachten terugging naar zijn vroegste herinneringen. Maar hij geloofde dat nu eenmaal, evenals hij geloofde, dat hij in Engeland was geboren. Misschien had zijn vader het hem ver teld toen hij een klein ventje was. Welke reden had hij anders om dat te denken, als als hij het niet had opgemaakt uit zijn vaders zachte en beschaafde stem, zoo verschillend van de ruwe onbeschaafde stemmen om hem heen en uit zijn vaders manieren, die zulk een contrast vormden met die van de menschen, met wie hij tot dusver in aanraking was gekomen. Ja, hij geloofde vast, dat zijn vader van voorname afkomst was en dat hij bij zijn bloedverwanten in on genade was gevallen wegens iets, waarover zijn fami lie zich schaamde. Dat kon echter, zou men zeggen, geen groote misstap zijn geweest, te oordeelen naar de persoon van den ouden man met zijn witte haar, zooals hij die in zijn geest zag, altijd vriendelijk en be leefd, niemands vijand behalve zijn eigen. De oude man was gestorven toen zijn zoon zestien jaar was. Van zijn moeder wist hij niets, behalve Ondanks de medewerking van deze beroeps-musici, blijtt .de toegangsprijs gehandhaafd op 10 cents, zoo dat iedereen in de gelegenheid zal zijn van de gaven dezer artisten te genieten. Om eenzelfde gedrang als de vorige keer te voorko men, zal ook de deur tegenover de Langestraat wor den open gesteld. VOETBAL HOLLAND-PURMERSTEIJN 1—2. Een onverwachte, doch verdiende overwinning van Purmersteijn. In de eerste helft had Holland 't voor deel van den wind. 't Spel ging vrijwel gelijk op met de verdedigingen in de meerderheid. Een mooi doel punt door P. gemaakt, werd niet toegekend wegens buitenspel. Stand met rust 0—0. Daarna was Pur mersteijn in de meerderheid en weldra wist haar rechtsbinnen van dichtbij den Holland-keeper te pas- seeren. De verdediging werd hierna wat onzeker, waarvan P. gebruik maakte het Holland-doel ernstig in gevaar te brengen. Een strak schot van den links binnen bracht den stand op 20. Toen begon Hol land het gevaar in te zien en na eenige vergeefsche po gingen, kwam een tegenpunt van den voet van den rechtsbinnen, toen de bruine keeper te ver uitgeloopen was. Het spel was soms zeer ruw en wild, doch daar bereikte men niets mee Vlak voor 't einde deed Holland een iaaiste poging om gelijk te maken, docli de keeper hield het goede suiol. En zoo was 't ein de een nederlaag voor Holland, dat in haar geheel be slist minder spel vertoonde dan tegen W. F. C. Pur mersteijn beschikte over een aardig vlug elftal, dat .^ucd combineerde. Alcmaria trok met haar slakste elftal ïiaar Blauw Wit en speelde daar een uitstekenden wedstrijd, B.-W. is momenteel één der sterkste, zoo niet de sterkste tweedeklasser. Doch hoe goed haar geheele elftal gisteren ook speelde, de middenlinie en verdediging van Alcmaria met den keeper aan 't hoofd, wisten het spel te beheerschen. Luitenant van Steyn heeft ,het Alcmaria-doel schitterend verdedigd. Vier minu ten voor tijd was de stand nog 00. Toen miste de spil een bal, van welke fout van Dort, de linksbinnen van B.-W. handig profiteerde. Met een zeer eervolle nederlaag, 1—0, moest Alcmaria terugkeeren. De voorhoede speelde wel aardig, doch was in haar ge heel, ook physiek, te zwak, om tegen de robuste ver dediging van B.-W. succes te kunnen hebben. Vol gende week E. D. O. hier. Dat belooft een spannende ontmoeting te worden. Alcmaria II wilde evenals de vorige week, niet voor 't eerste onderdoen en verloor ook met 10. Haar middenlinie was zeer goed, verdediging ook, maar de voorhoedeDe binnenspelers probeerden er nog iets van te maken, maar de rest was treurig. Nieuwendam was als geheel niet beter, doch haar spelers werkten met meer ambitie. Het eenige doel punt maakte zij na de pauze. Haar kleine blonde centre half was een heel goede speler, terwijl ook kee per en rechtervleugel goed voldeden. V. O. K. Z. O. S. Men schrijft ons: V ooi de vereeniging V.O.K.Z.O.S. trad Zaterdag avond in de kleine zaal der „Unie" op mej. J. Kroes, dudamatrice van Zaandijk. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend uu mej. Kroes het woord had verleend, droeg deze op uitmuntende wijze het tooneeistuk „Verleden" van Ina Boudier-Bakker voor. Na de pauze werd een humoristisch stukje: „Angst avond" ten beste gegeven en verder: „Kindertwaalf uurtje". In al deze stukken toonde mej. Kroes een groot talent voor de kunst van voordragen te bezit ten. Nadat de voorzitter spreekster dank had gezegd voor den genotvollen avond, dien zij den aanwezigen had verschaft, werd de vergadering gesloten. PRIJZEN BEHAALD. Op de Zaterdag te Winschoten gehouden tentoon stelling vanwege de Winschoter Pluimvee- en Ko nijnenclub werden door den heer J. P. Boom, alhier, de volgende prijzen met zijn inzendingen behaald zilveren medaille voor het grootst aantal punten op deze tentoonstelling, zilveren medaille voor het grootst aantal punten in de afdeeling konijnen en zilveren medaille voor het grootst aantal punten in de afd. Vlaamsche Reuzen. STAATSPENSIONNEEERING. Op Woensdag 17 Nov. a.s. zal de afdeeling Alk maar van den Bond van Staatspensionneering een propaganda-avond houden. Ds. Sinnighe Damsté zal een rede houden terwijl voor het verder ge deelte van den avond eenige uitstekende krachten hunne medewerking hebben toegezegd. AFSTANDSMARSCH. Door den Turnbond Alkmaar en Omstreken zal a.s. Zondag 14 November een tweede afstansmarsch gehouden worden, welke opengesteld zal zijn voor turners, militairen en burgers. Ditmaal zal de afstand 37 K.M. bedragen, terwijl aan hen, die den marsch geheel volbrengen, een herinnerings-medaiile zal worden uitgereikt. Daar waarschijnlijk, evenals de vorige maal, velen zullen willen deelnemen aan dezen marsch, vestigen we er nog even de aandacht op, dat de aangiften dat zijn vader, even voor zijn dood, van onder ziju kussen een haveloos, verbleekt portret te voorschijn had gehaald en vroeg, dat met hem te begraven. Het ging mee in de kist. De zoon had dat gezien. Hij herinnerde zich dat 't het portret was van een mooi meisje, met een wuft uiterlijk. Het scheen een kind uit het volk. Misschien was zijn vader door zijn huwe lijk uit zijn ouderlijk huis en zijn vaderland verdre ven. Het was een naargeestige en bewolkte dag geweest. De zee zwoegde grijs en vuil onder den langen he mel, behalve in het westen, waar de ondergaande zon de getande, zich scherp afteekende wolken uiteen had gescheurd en den geheelen horizon in een rooden gloed zette. Als een groote gloeiende metalen schijf zonk de zon lager en lager. Men zou zich bijna kunnen verbeel den, dat het water er onder moest beginnen te stoo- men, te sissen en te borrelen, wanneer zij er in onder dompelde. Lange gouden en donkerroode lichtbundels speelden over de golven en wierpen een vurigen gloed over de schuimende streep water in het zog van het schip, die, hoe verder van het schip af, steeds breeder werd en geleek op de staart van een zeevogel. De man in de groenachtig zwarte overjas en met den lakenschen pet leunde over de verschansing en beschouwde het water. Hij dacht aan zijn kostbaar octrooi. Hij had tot dusver in zijn leven wel een do zijn dingen geprobeerd, maar niet bevonden, dat een daarvan tot fortuin leidde. Er kan dan ook zeker van fortuinmaken geen sprake zijn voor een jongen op een fruithoeve of een jongen in een pakhuis, die moet vegen, sjouwen en boodschappen doen. En evenmin schuilt de fortuin in het kantoor van een tramweg- maatschappij. Hij had ren behoorlijke opvoeding gehad. Iedere jongen heeft dat in de kolonies en de Vereenigde Sta ten. Hij kon zich meten met mannen boven hem in rang als de gelegenheid zich daartoe aanbood. Maar tot dusver had die zich niet voorgedaan.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2