DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogsterrein. Van liet westelijk oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterrein. Groote Paardenmarkt to Alkmaar No* 268 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 fllionnemenispnis per 3 nsiss&nf l.~rlr. p, post f1JL Advertentiapriis 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij y! HERlïls. COSTER 5 ZOON, Voordsm C9. Telefoons. 3. DINSDAG 9 NOVEMBER. ENGELAND. NEDERLAND. Woensdag 10 November a.s. i ALKMAAR, 9 November. De Servische stad Kroesjewats is nu ook in Duit- sche handen gevallen het leger van generaal von Gallwitz heeft haar veroverd en meer dan 3000 on- gewonde Serviërs werden gevangen genomen, in de hospitalen werden 1500 gewonden gevonden, er wer den 10 kanonnen, veel schietvoorraad, materieel en groote hoeveelheden verplegingsartikelen buitge maakt. Op het westelijk oorlogstooneel hebben hevige ar tillerie-acties en verwoede gevechten met handgranaten plaats, die tot geen resultaten leiden. Op het ooste lijk oorlogstooneel wisten de Russen verschillende plaatselijke voordeelen te behalen, terwijl de Italianen erin geslaagd zijn den Coldi Lana te nemen en de Ita- liaansche vlag op den top te planten, een tastbaar voordeel dus. Aangaande den nieuwen Griekschen president Skoe- doelis wordt gemeld, dat hij een tachtigjarige is, die reeds veertig jaar geleden zijn gezantschapspost te Madrid verliet, 18 jaar geleden minister van buiten- landsche zaken was, daarna steeds de aanvaarding van een ministersportefeuille heeft geweigerd, doch de Grieksche belangen tijdens de Balkan-conferentie in 1912 te Londen voortreffelijk heeft behartigd en door Koning en regeering in moeielijke zaken herhaalde lijk is geraadpleegd. De Momingpost beschouwt zijn benoeming als een „attentie aan de geallieerden", ge waagt van zijn sympathieën voor de entente, vooral voor Engeland, waar hij vele jaren gewoond heeft en hoopt, dat hij Koning Konstantijn's inzichten zal verzoenen met die van het Grieksche volk volgens Reuter echter heeft een Kretenzer, die tegenstander van den heer Venizelos is, de portefedille van onder wijs en eeredienst in het nieuwe kabinet aangenomen, hetgeen niet wijst op een spoedige wijziging van den stand van zaken in Griekenland. Een anderen toon laat de Engelsche pers hooren over de Amerikaansche protest-nota tegenover de schending der rechten van onzijdigen tijdens en ten gevolge van den oorlog. De Daily News geeft te verstaan, dat deze nota is verzonden, teneinde tege moet te komen aan het dringende verlangen van de Duitsch-Amerikanen onder de Amerikaansche kooplie den. De Times verklaart fijntjes, te gelooven, dat Amerikaansche juristen en diplomaten de nota niet geheel in overeenstemming met de betere tradities der republiek zullen vinden, en sprekende over de strenge taal der nota, verzekert het blad, dat het rekening houdt met de eischen der binnenlandsche Amerikaan sche politiek, waaraan het de keuze van bijvoegelijke naamwoorden en een wijze van uitdrukking wil toe schrijven, welke gewoonlijk niet in het formeele ver keer tusschen de regeeringen van twee groote naties gebruikt worden. En de Daily Chronicle voorziet een voortduren van diplomatieke moeielijkheden, welke niet zullen afnemen, tenzij Amerika zijn houding in grijpend wijzigt, hetgeen met een presidentsverkiezing in het vooruitzicht buitengewoon moeielijk zal zijn. Amerikaansche bladen betoogen, dat er zich geen moeielijkheden zullen voordoen en dat geschillen over de blokkade eventueel aan een scheidsgerecht zullen worden onderworpen. Deze couranten melden voorts, dat er rechtsingang is verleend tegen een aantal Duitschers (Fay, Breitung en vier anderen), wien ten laste gelegd wordt, dat ze een helsche machine met dynamiet en andere ontplof bare stoffen gevuld vervaardigden en dat ze samen spanden om zulk een helsche machine of ook bommen aan te brengen in stoomschepen, die Nieuw-York ver lieten, met het doel dat deze bommen als het schip zich in zee bevond, zouden ontploffen en de schepen zouden beschadigen of vernielen en voorts, dat ze de federale wet, die de assuradeurs van schepen en ladin gen beschermt, hebben geschonden. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche legerbericht in een deel onzer vori ge oplaag vermeld luidde gisteren: De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen hebben Iwanjica en den Vjenatsj, 7 K. M. ten zuidoosten daarvan, bereikt. De Duitsche troepen vallen aan op de hoogten ten zuiden van Kraljevo. Tusschen Kraljevo en Kroesjevatsj is de westelijke Morawa op verschillende plaatsen overgetrokken. Kroesjevatsj werd bereikt en in den nacht van 6 op 7 Nov. bezet. Meer dan 3000 Serviërs werden onge- wond gevangen genomen. Meer dan 1500 gewonden werden in de lazaretten gevonden. De buit bestaat voor zoover tot dusver is vastgesteld, uit: 10 kanon nen, veel munitie en materieel en groote voorra den. In het dal van den zuidelijken Morawa werd Pras- kovu doorgetrokken. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De aan beide zijden van het Moravica-dal voor waarts dringende Oostenrijksch-Hongaarsche colon nes verdreven den vijand uit de hoogtestellingen ten noorden van Iwanjica. De Duitsche troepen van het leger van generaal von Kövess strij den op de hoogten ten oosten van Kraljewo. Stroomafwaarts bij Trstenik forceerden onze troepen den overgang over de zeer hooge Morawa. Kroesjwatsj en de hoogten ten oosten van die plaats zijn in handen van generaal von Gallwitz. Het Bulgaarsche leger rukt met succes voorwaarts en maakt zich meester van uitgangen in het bekken van Leskowatsj. Een' Montenegrijnsch legerbericht meldde: Het gevecht aan de zijde van Graliowo werd ge durende den dag en den nacht van 6 Nov. verwoed voortgezet. Evenals den vorigen dag sloegen wij den vijand af. Hij leed zware verliezen. Wij dreven zich verzamelende Oostenrijksche troepen uiteen. Op het overig gedeelte van het front artillerieduel. AAN HET ITALAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: De kalmte aan het zuidwestelijk front duurde over het algemeen ook gisteren voort. In den noordelijken sector van het Doberdo-pla- teau moesten onze troepen weder enkele aanvallen van den vijand afslaan. Om den Col di Lana werd hevig gestreden. Gister middag viel de top van dezen berg in handen van den vijand, 's Avonds werd hij echter door onze troepen in een tegenaanval heroverd. De artillerie van den vijand opende het vuur op het zuidelijk front van Riva. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Duitsche hoofdkwartier meldde gisteren: In de Vogezen volgden ten noordoosten van Ceil- les op de bezetting door onze troepen van een vijan delijken mijntrechter verwoede gevechten op korten afstand met handgranaten en mijnen. Aan den Hil- senfirst werd den vijand een vooruitgeschoven stuk loopgraaf ontnomen. Luitenant Immelmann schoot ten westen van Douai een zesde vijandelijk vliegtuig neer. Het was een En gelsche Bristol-tweedekker met drie mitrailleurs. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit het Duitsche hoofdkwartier werd gisteren ge meld: Legergroep von Hindenburg: Ten zuiden en zuid oosten van Riga, verder ten westen van Jacobstadt, ter weerszijden van den spoorweg MitauJacobstadt en voor Dunaburg deden de Russen met aanzienlijke strijdkrachten aanvallen na krachtige voorbereiding door de artillerie. Hun aanvallen werden ten deele onder voor hen zware verliezen, afgeslagen. Legergroep von Linsingen: Russische aanvallen ten noordwesten van Tsarto-rsyk bleven zonder resul taat. Drie officieren en 271 man werden gevangen genomen. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luid de gisteren Bij Sapanof aan de Ikwa, aan de beek Kormyn en ten westen van Tsjartorysk zijn aanvallen der Russen af geslagen. UIT HET HOOGERHUIS. In het Hoogerhuis verdedigde lord Curzon, in den loop van het debat over censuur en de oorlogspoli tiek in het algemeen het optreden der autoriteiten in zake de schorsing van het blad de „Globe". Naar aanleiding van de afkeurende kritiek op het beleid van minister Grey, bracht de heer Curzon war me hulde aan den minister van buitenlandsche zaken. Deze, zoo zeide hij, had een zeer delicate en moeilijke campagne te leiden. Na 15 maanden hadden twee koningen in den Bal kan de verwachtingen der Engelschen teleurgesteld en waren zij ontrouw aan hunne beloften geworden. Er zijn menschen, die thans hun vroegeren afgod bekladden, hun aanvallen echter zijn onrechtvaardig jegens minister Grey en schadelijk voor de zaak der geallieerden. Minister Lansdown verklaarde: Wanneer Engeland vroeger in den herfst, toen de betrekkingen tusschen Servië en Bulgarije zeer gespannen waren, troepen naar Servië had gezonden, zou die tusschenkomst een toestand, dien allen wenschten te vermijden, verhaast hebben. i Er was geen vertraging geweest in de uitzending van het eerste contingent en er was geen minuut ver loren gegaan in het beschikbaar stellen van andere. HET DIENSTNEMEN VAN ARBEIDERS. Officieel werd te Londten medegedeeld dat met het oog op het groot aantal arbeiders in de kolenmijnen, die reeds onder de wapens zijn, er geen nieuwe meer voop het Engelsche leger aangenomen zullen worden, tenzij op voorwaarde, dat zij in de mijnen blijven wer ken, tot zij opgeroepen worden. Dze bepaling geldt ook voor geschoolde arbeiders boven den grond. MISS CAVELL EN HET VROUWENKIESRECHT Bemand Shaw schrijft in de New Statesman o.m.. „Wat miss Cavell betreft. Aangezien wat zij deed en leed voor ons geschiedde, is het billijk en natuur lijk, dat zij voor ons een heldin moet wezen; het zou een schande voor ons zijn, haar gedachtenis te ont- eeren door bioscoop-narigheid of haar lijkkist stuk te slaan en de Duitschers met de stukken te ranselen. Er is een manier, waarop wij tegenover haar onze schuld kunnen delgen en de oprechtheid van haar luidruch tigste kampioenen op die proef stellen. Wij kunnen er niet over klagen, dat de krijgswet haar al de waar borgen der menschelijfce gerechtigheid heeft onthou- ■dien, want wij hébben zelf onder diezelfde wet tien menschen doodgeschoten' zonder een van die waar borgen. Wij kunnen geen beroep doen op haar kun ne, omdat onze eigen strafwet, de burgerlijke en de militaire, geen onderscheid maakt tusschen mannen en vrouwen; en geen vrouw vraagt daarom, zoomin als Edith Cavell er om vroeg. Wij kunnen geen drukte maken over ridderlijkheid, omdat, ware zij le vend teruggekomen om dé politieke rechten te eischen, die aan den minste der mannen worden toegekend, en zij had een winkelruit stukgeslagen om de aandacht op haar eisch te vestigen, ze door het straatvolk zou zijn gemolesteerd, beleedigd en aan grof lichamelijk geweld onderworpen, met de volle goedkeuring van velen van de schrijvers, die haar nu canoniseeren. Wat wij kunnen doen is heel eenvoudig. Wij kunnen aan haar sekse het kiesrecht verleenen in waardee ring van het bewijs, dat zij van de dapperheid van haar geslacht heeft gegeven. De heer McKenna kon het wetsontwerp gracielijk in het Lagerhuis voorstel len, en burggraaf Gladstone in het Hoogerhuis. Wordt dit voorstel in doodelijke stilte ontvangen, dan zal ik weten dat Edith Cavell's offer door haar land verworpen is." KORTE BERICHTEN. Lloyds meldde gisteren dat de Engelsche stoom boot „Woolwich" van Londen gezonken is. De be manning is gered. De Engelsche trawler „King William" is giste ren gezonken; zeven man zijn gered'. De kapitein en één man van de equipage worden vermist. Het Fransche stoomschip „Rochambeau" ver keerde gisteren in brandenden toestand. Er is echter geen gevaar. Het schip zet koers naar Halifax. Men is den brand meester. In de mijn „Deutsche Kaiser" te Hamborn had gistermiddag een mijngasontploffingplaats, waerbij 19 mijnwerkers om het leven gekomen, twee zwaar en vijf licht gewond zijn. DUITSCHE RIJKSDAGLEDEN IN AMSTERDAM. Dr. Erdmann uit Keulen, een van de socialitische Rijksdagleden, die onlangs een bezoek zouden heb ben gebracht aan Amsterdam, betreffende de Duit sche vredesvoorwaarden, zegt in de Rheinische Ztg., dat hij eenige weken geleden twee dagen in Am sterdam is geweest, waar hij een bevriende familie een lang tevoren beloofd bezoek heeft gebracht. Bij deze gelegenheid heeft hij echter noch aan een ver gadering, noch aan een bijeenkomst, noch aan een vredesconferentie deelgenomen. Hij heeft bovendien geen Duitsche partijgenooten of medeleden van den Rijksdag gezien. NEDERLANDSCH SCHIP OP DEN RIJN AANGEHOUDEN. Te Orsoy (Rijnprov.) werd Zaterdag een groote Hollandsche vrachtboot aangehouden, omdat de ka pitein de „Sperre" bij Xanten zonder vergunning pas seerde en op gegeven haltsignaal niet stopte, doch met vermeerderde snelheid verder voer, waarop het vaartuig werd beschoten, doch zonder succes. De inmiddels telefonisch gewaarschuwde bezet ting van Rheinberg dwong te Orsoy den kapitein te landen, waarna deze gearresteerd eni de boot onder militaire bewaking werd gesteld. (Tel.) TEGEN HET SMOKKELEN. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en Nederlandsche Centraal Spoorweg- Maatschappij is bepaald, dat aan arbeiders, reizende met een werkmanskaart, die zich schuldig maken aan frauduleuzen invoei in Nederland van goederen, wel ke aan accijns onderworpen zijn of aan verboden uit voer uit Nederland gedurende den tijd van 1 jaar geen werkmanskaart meer verstrekt wordt voor het traject waarop de fraude plaats vond. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. NED. HERV. GEMEENTE. Bij de verkiezingen voor het kiescollege en het college van notabelen der Herv. gemeente hebben te Enkhuizen de vrijzinnigen een overwinning be haald, meldt de N. R. Ct. Voor het kiescollege wer den hun 13 candidaten gekozen met 388412 stem men, de rechtzinnige aftredende leden kregen 339360 stemmen. Voor het college van notabelen werden de vrijzinnigen gekozen met 404 en 402 stemmen tegen 365 en 366 stemmen op de twee andere candidaten. Door deze verkiezing is de meerderheid van het kiescollege" omgegaan (26 vrijz. en 16 orthod.) en is ook het college van notabelen vrijzinnig (6 vrijz. en 4 orthod.) EEN VALSCH TELEGRAM. De vrijzinnig-hervormde predikant ds. Hulsman, die Zondag in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op trad, had, naar het Hbld. verneemt, eenige dagen tevoren een telegram ontvangen van ongeveer den volgenden inhoud: „Beurt Nieuwe Kerk gaat niet door. Verhindering. Brief volgt. Engelberts." Dit telegram was niet door dr. Engelberts verzon den, zoodat het beschouwd moet worden als middel om het optreden van ds. Hulsman te verhinderen, hetgeen echter niet is gelukt. UIT BERGEN. Gistermorgen ten 11 ure vergaderde de Raad in voltallige zitting. Na lezing der notulen vroeg de voorzitter, wat de heer Baltus zich van een heffing eener kurtax had voorgesteld. De heer Baltus zeide, gedacht te hebben, dat dit punt als no. 1 op de agenda had gestaan. Spr. be treurde het, dat dit niet het geval was. Spr. stelde zich voor, om van de vreemdelingen boven de 20 jaar, die op geen andere wijze in de gemeentelasten bijdroe gen, een kurtax te heffen, van 1.— Spr. had hier verschillende redenen voor. De leening van 3000, die gesloten zal moeten worden voor bestrijding van de diphteritiskosten wa ren onkosten voor de gemeente, die uitsluitend 't ge volg van 't Vreemdelingenverkeer genoemd kan wor den. Hierdoor hoopte spr. tevens de gelden te kun- op nen bekomen, om de hoofdwegen stofvrij te maken! Dit was zeer noodig, om het vreemdelingenverkeer te bevorderen. De gemeente heeft door het vreemde lingenverkeer steeds grooter uitgaven te doen; de lee ning van 23000 voor de rioleering is hiervoor ook een bewijs. Billijk is het, dat de vreemdelingen ook wat in de gemeentelasten bijdragen. De voorzitter zeide, dat de heer Baltus maar moest beginnen met een request te sturen aan dé hooge re geering, met het verzoek, om de wet zoodanig te wij zin, dat dit voor de gemeente kan geschieden. De heer Baltus: Waarom zal u dat niet doen? Als mijn voorstel wordt aangenomen, dan kan het toch naar Gedeputeerde om goedkeuring. De voorzitter: Dat is wettelijk onmogelijk. Wij hebben indertijd een rondschrijven ontvangen, uit gaande van de gemeente Zandvoort, honende het ver zoek, om haar adres aan de regeering te ondersteu nen, in welk adres verzocht wordt, om de wet zooda nig te wijzigen, dat er van vreemdelingen, die korter dan 90 dagen in de gemeente verblijven, een belas ting geheven kon worden. Het was destijds mijn vas te overtuiging, dat de gemeente zich met dit te doen een strop qm de hals haalde. Vreemdelingen, die hier hun geld komen verteren, hebben er beslist het land aan, als zij dan ook nog eens extra belasting moeten betalen. Het is zeker waar, dat men in Duitschland een kurtax heft. Dit betaalt men daar evenwel gaarne, aangezien dit een speciale belasting is, waarvoor men wat krijgt. Men heeft daardoor het recht, de kurzaal te bezoeken en er verschillende buitenlandsche bladen te lezen. Ook kan men daar, door gratis verschillende concerten bijwonen. Hier zou de gemeente er niets voor geven en met drie stem men voor en vier stemmen tegen besloten wij dan ook, om dat adres van Zandvoort niet te steunen. Het verwonderde mij toen, dat de heer Mautmeyer als goed koopman toen van zoo'n slechts koopmanschap getuigde, en er wel voor was. Een goed' koopman toch zal het er mee eens zijn, dat de menschen, die daardoor verdienen, het dan maar moesten opbren gen. De heer Maschmeyer: „Laten de hotels daarvoor dan maar wat op de rekening van hun gasten zetten. Zij kunnen het danweer afdragen aan de gemeente." De heer Baltus: Als de wet het niet toelaat, dan is het afgeloopen. Fliema kwam de suppletoire begrooting voor 1915, welke begrooting onder de leden gecirculeerd had, ter sprake. De voorzitter zeide, dat ook de commissaris der Ko ningin het in verband met den geldtoestand wensche- lijk oordeelde om tot een definitieve leening te beslui ten Nu had men een geschikte aanbieding en men kon niet weten, hoe groot de stormloop naar de beurs straks bij een'vrede zal zijn. Wij kunnen nu 43000 leenen met een aflossing van 1250 per jaar tegen 5% en een half procent provisie. Indien wij de eerste 5 jaren meer willen aflossen, dan zullen wij 1 boete te betalen hebben. Deze aanbieding kwam B. en W. gewenscht voor. Zij schreven dan ook reeds omdat dit verlangd werd, dat zij dit aanbod, behou dens de goedkeuring van den Raad, zouden aanvaa den. Voor de kosten van de diphteritisbestrijdin groot 3000, oordeelden B. en W. het wenschelij om een afzonderlijke leening aan te gaan voor 3 jaa Op grond van de dezen zomer opgedane ervaring, mede ingevolge een schrijven van dokter Hamburger, meenden B. en W. dat thans de gemeente met het oog op de toekomst een vaste inrichting- voor besmettelijke ziektepatiënten niet meer kan ontberen. Reeds verschei dene jaren had men deze inrichting noodig. B. en W. gaven dan maar steeds hiervoor op het huisje naast de cachot. Aangezien het St. Elisabethgesticnt zulk een flinke barak heeft, oordeelden wij het steeds goed- kooper, om eventueele lijders daar onder te brengen. Dezen zomer had dat gesticht de barak aangewezen voor het Roode Kruis en zat de gemeente vast. Dit kan meer gebeuren. Wij meenden dan ook, den Raad te moeten vragen, om goed te vinden, dat er voor het maken van zulk een inrichting een leening wordt aan gegaan van 5000. Als plaats hebben B. en W. hiervoor de Nesdijk uitgedacht. De gemeente behoeft dan geen grond te koopen en wij zitten daar boven dien vlak aan den harden weg, de waterleiding en het electrisch licht. Ook Dr. van Pelt vindt déze plaats zeer geschikt. De bouw zou kunnen geschieden geheel van Bergsche nijverheid. Het gebouw kon zeer goed met spauw- muren van kalkzandsteen worden opgetrokken. Nog wees spr. erop, dat in de aan te gane leening een be drag van 20.000 voor de rioleering was begrepen. De heer Veenhuysen oordeelde, dat de gemeente wel een dergelijk gebouw noodig had. De heer Baltus zag dé noodzakelijkheid hiervan niet in. Het Elizabethgesticht kon door de oorlogs- noodzaak haar barak niet afstaan. Dit is evenwel een zeer bizondere omstandigheid'. Naar een inrichting, als het Elizabethgesticht, brengt men per auto, die tegenwoordig te krijgen is, zijn patiënten direct weg. Men is met het gebouw alleen niet klaar. Er komt jaarlijks heel wat bij voor onderhoud en schoonhou den. Reserveert men die gelden, dan komt men daar door voor moeilijke jaren aan een mooie som. De voorzitter: „Dit was ook steeds onze opinie. Wij kunnen echter niet stilstaan en weten niet, wat er een volgend jaar gebeurt. B. en W. voelen zich zoo niet verantwoord voor de toekomst. De heer Bamaart meende, dat men bij een eventu eele herhaling van de diphteritis klaar moest zijn. De heer Baltus merkte op, dat B. en W. ten on rechte van meening waren, dat die ziekte in het dorp was ontstaan. Ze heerschte reeds aan de grens voor cr in Bergen sprake van was. De ziekte heeft nooit in Bergen z'n oorsprong gevonden. Zit men het volgend jaar nog in den oorlog, dan kan men voor niets in staan, doch dan mag men de lui, diie hier van elders komen, ook wel vooraf onderzoeken. ALKMAAR COURANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1