DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet zuidelijk oorlogsterrein. Van, liet westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. Maximumprijzen fan Levensmiddelen. Abonnementsprijs per 3 nmsien f 1.—, ft. p. post f 125. Advertentieprijs 10 et. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven ft. N. Boek- en Handelsdrukkerij v.lr. HERÜIs, COSTER 5 ZOON, ïoorfen C 0. telefoons;. 3, WÖENSllAtj 10 NOVEMBER. No, 261 du nummer bestaat on 2 waden. Honderd on zeYentieiide jaargang. 1915 NEDERLAND. ALKMAAR, 10 November. Bij den Balkanstrijd zijn er drie duidelijk van elkan der te onderscheiden oorlogstooneelen waar te nemen, n.l. Noord-Servië, Montenegro en Zuid-Servië. Ia Noord-Servjë treden de Oostenrijkers, Duitschers en Bulgaren gezamenlijk tegen de Serviërs op, in Monte negro strijden de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen tegen de Montenegrijnen en in Zuid-Servië trachten de Bulgaarsche troepen de expeditie-troepen tegen te houden Het eerstgenoemde oorlogstooneel is het belangrijk ste. Daar neemt de Duitsch-Oostenrijksch-Bulgaarsche linie meer en meer den vorm aan van een halven cir kel. waarvan Mitrowitza het centrum is. De bezetting van Kroesjewats, het forceeren der Morawa door de Duitsch-Oostenrijksche legers onder de generaals van Kövess en von Gallwitz, terwijl het Bulgaarsche leger onder generaal Bojadjef pogingen doet, om naar den linkeroever van deze rivier over te steken en inmid dels Leskowats heeft veroverd, dit alles drijft de Ser viërs steeds meer in het nauw. Om zich te redden moeten de Servische troepen met groote snelheid de weinige beschikbare wegen afleggen. De Servische mi nister-president, die zich te Rasjka een vesting, 37 K.M. ten noord-westen van Mitrowitza gelegen bevindt, waarheen de regeeringszetel verplaatst -is, heeft aan een Temps-correspondent medegedeeld, dat deze terugtocht volkomen ordelijk geschiedt en dat in het hoofdkwartier, in het ministerie en onder het ge- heele volk de overtuiging heerseht, dat, zoodra troe pen van de verbondenen in voldoend aantal gekomen zijn en den strijd beginnen, het succes snel en duur zaam zal zijn en dat dit succes het begin van het einde van den oorlog zal beteekenen. Blijkbaar is men dus in Servië overtuigd van den afloop der gebeurtenissen, waaraan men zelve niets kan wijzigen en waarop alleen een groot expeditie- leger van invloed kan zijn, De gevechten op het oor logstooneel in Zuid-Servië in Montenegro heeft nog weinig actie plaats krijgen het karakter van voorhoede-gevechten, wanneer er een expeditie-leger ten tooneele verschijnt. Maar heel spoedig zal dit leger niet aanwezig zijn. De verbondenen hebben het nadeel, dat zij niet de centrale positie innemen en dat zij de eenheid van commando missen. Dank zij hun centrale positie kunnen de midden-mogendheden ge makkelijk en zonder gevaar troepen van het eene oor logstooneel naar het andere vervoeren, terwijl de ver bondenen niet anders troepen in het Oosten kunnen coneentreeren, dan door lange, tijdroovende en ge vaarlijke zeereizen en landingen de Fransche en Engelsche havens zijn 4800 K.M. en 2100 K.M. van Saloniki verwijderd, en het veeleischend transport van een sterk expeditie-leger zal dus geruimen tijd duren. Vermoedelijk zal lord Kitchener de leiding van dit leger op zich nemen. Het Engelsche blad ,de Star" vat de verschillende lezingen omtrent hetgeen er met den Engelschen minister van oorlog is gebeurd aldus geestig samen: „Hij is niet heengegaan - maar komt niet terug." En hoe zou hij beter uit Londen kunnen verdwijnen dan door een belangrijke militaire functie in het Oosten te aanvaarden? Toch zou er zelfs voor dezen bekwamen militair weinig kans zijn, den gang van zaken op den Balkan ten gunste der entente te keeren, indien juist ware het hedennamiddag ontvangen telegram, dat gewaagt van een samenkomst van de koningen van Roemenië, Griekenland en Bulgarije te Boekarest, ten einde ge meenschappelijk de Balkan-kwestie te behandelen. Vindt die samenkomst plaats, dan moet inderdaad het resultaat wel gunstig zijn voor de middenmogendhe- den. Maar het is zeer onwaarschijnlijk, dat een der gelijke samenkomst wordt gehouden en zonder nadere bevestiging is er aan het opzienbarend bericht geen geloof te hechten. Te onwaarschijnlijker klinkt dit bericht, omdat de nieuwe Grieksche minister-presi dent gisteren zeer vriendschappelijke verklaringen te genover de entente heeft laten afleggen en te kennen heeft gegeven, dat Griekenland vast voornemens is, de onzijdigheid voort te zetten en jegens de entente welwillend gezind te blijven. De Engelsche regeering zal een order uitvaardi gen, volgens welke het van nu af aan aan Britsche schepen verboden zal zijn vrachten te vervoeren tus- schen vreemde havens zonder een speciale vergun ning. De „Morning Post" is van oordeel, dat de re geering zich hierdoor heeft begeven op een pad, dat naar noodlottige gevolgen leiden kan. Uiteraard zul len de Engelsche schepen in den internationalen han del worden vervangen door buitenlandsche. Reeds thans wordt een derde gedeelte van den Britschen overzeeschen. handel in vreemde schepen vervoerd en dit aantal zal nog grooter worden. Bovendien voor ziet het blad door dezen maatregel een groote stijging van de vrachtprijzen. Het ergste van alles acht de „Morning Post" het plan van de regeering,om alle door scheepsbevrachters aangegane verbintenissen voor ongeldig te doen verklaren, indien de schepen door de regeering zullen worden opgeëischt. Zulk een maatregel zou het handelsvertrouwen ondermij nen, waarop de handel voornamelijk is gebaseerd. De reeders zouden hun vracht verliezen, maar de kooplie den en de schippers hun loon en hun reputatie. Indien de regeering de vrachtvaart van dit land wenschte te vernietigen, zoo besluit het blad, dan zou zij geen betere middelen hebben kunnen gebruiken om- tot dat doel te geraken. Een aantal Zweedsche koopvaardijschepen, geladen met erts, bestemd voor Duitsche en Nederlandsche haVens, zijn door Zweedsche oorlogsschepen be schermd. Zweden is dus de eerste onzijdige natie wel ke gebruik maakt van het oude, voorheen herhaaldelijk toegepaste convooi-recht, hetwelk, zooals men zich misschien nog herinnert, reeds ter sprake is gekomen tijdens de onderhandelingen tusschen de Amerikaan- sche en Duitsche regeering. Intusschen is het geens zins zeker, dat de Engelsche regeering dit convooi- recht' zal erkennen, zoodat Engelsch-Zweedsche con flicten niet onmogelijk zijn. Onder de schepen, welke de laatste dagen getorpil- leerd werden behoort het bekende Amerikaansche stoomschip Dacia, dat als proefschip dienst gedaan heeft, maar zijn reis van Amerika naar Rotterdam niet heeft mogen volbrengen, door een Fransch oorlogs schip werd opgebracht en onder den naam „IJser" opnieuw, maar nu onder Fransche vlag, in de vaart was gesteld. Tenslotte teekenen we aan, dat volgens een Wolff- bericht de bekende voorstelling in de zaak-miss Cavell in strijd is met de feiten, dat deze voorstelling werd gewekt door het onjuist overbrengen van berichten door den als rechtsgeleerd raadsman bij het Ameri kaansche gezantschap te Brussel aangestelden Belgi schen onderdaan de Laval, die reeds door de Ameri kaansche regeering is ontslagen. Een categorische tegenspraak bevat het vage Wolff-bericht evenwel niet. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Duitsche hoofdkwartier berichtte gisteren: Ten zuiden van Kraljevo en ten zuiden van Kroesjevatsj is de vijand uit zijn achterhoedestellingen verdreven. Ón ze troepen rukken verder voort. De hoogten; bij Gjoe- nis aan den linkeroever van de zuidelijke Morawa werden in storm venmeesterd. De buit te Kroesjevatsj gemaakt steeg tot ongeveer 50 kanonnen, waaronder 10 zware. Met aantal ge vangenen bedraagt meer dan 7000. Het leger van generaal Bojadjeff bereikte op 7 Nov. 's avonds ten noordwesten van Aleksinatsj en ten westen en zuidwesten van Nisj de zuidelijke Morawa en nam in vereeniging met andere, van het zuiden ageerende Bulgaarsche legeraf deelingen, Leskovatsj. Het Oostenrijksche legerbericht van gisteren luidde: Aan de Montenegrijnsch'e grenzen is de toestand onveranderd. Van de in Servië strijdende Oosten rijksche troepen bezetten een groep Ivanijica; een an dere wierp den vijand uit een aan den straatweg Iva nijica—Kraljewo gelegen hoogtestelling. De Duit sche troepen verdrijven den vijand1 uit de verschansin gen ten zuiden van Kraljewo. Ten Zuiden van Trstnih staan onze troepen in gevecht. De in het ge bied van Kroesewatsj opereerende Duitsche divisies drongen zuidwaarts. De Bulgaren bezetten Lesko- watsj. Het Bulgaarsche legerbericht van 7 November luid de: Onze troepen, die het verslagen Servische leger vervolgen, zijn den 7den Nov. op het geheele front tot aan de Mörawa gekomen en maken toebereidselen om aan den linkeroever over de rivier te trekken. Be zet werden de steden: Alexinatsj, Wlasotinec en Ilto- wasj en in Macedonië de stad Tetowo. Op de ande re fronten geen verandering. Onze troepen werden te Nisj met de kreten: „hoe ra" en „welkom, bevrijders" ontvangen. De stad was door de Servische soldaten voor hunnen aftocht ge plunderd1. Voor zoover de oorlogsbuit tot dusverre geteld' is, zijn in Nisj en omgeving veroverd: 43 vestingkanon nen, duizenden geweien en kisten met munitie, 700 wagens grootemdeels beladen met levensmiddelen, veel automobielen:, veel verplegingsmateriaal, o.a. twaalf ontsmettingsovens, 500 waterpompen, 500 nieuwe vlaggen en 100.000 stuks soldatenondergoed en uni formen. Er zijn in de stad en omgeving nog vele kruitde- pöts. Bovendien lieten de Serviërs bij hunnen terugtocht een groot aantal kanonnen en machine-geweren ach ter, waarvan echter nog geen lijst is opgemaakt. Tot dusverre werden bij Nisj 5000 gevangenen ge teld. DE STRIJD IN BELGIë en NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué meldde gistermiddag: De wederzij dsche beschieting duurt voort in den om trek van Loos. Ten zuiden van die plaats werden patrouille-gevechten geleverd, waarin de Franschen aan de winnende hand waren. Hevige beschieting door de Duitschers had plaats in den sector van Beuvraignes en in Champagne, in den omtrek van de Trapeze; de Fransche artillerie antwoordde overal met kracht. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Duitsche staf meldde gisteren. Legergroep von Hindenburg: Ook gisteren bleven de aanvallen van de Russen ten westen en zuidwesten van Riga en ten westen van Jacobstadt en voor Du- naburg vruchteloos. In den nacht van 7 op 8 Nov. zijn vijandelijke afdeelingen tenw esten van Dunaburg in een klein deel van onze voorste stellingen gedron gen. Onze troepen wierpen ze terug in een tegen- aaval en maakten een officier en 372 man krijgsge vangen. Legergroep Leopold van Beieren: In den loop van den nacht hadden op verschillende plaatsen gevech ten tusschen patrouilles plaats. Legergroep von Linsingen: Bij een succesvol ge vecht ten noorden van Komarof aan de Styr werden 366 Russen gevangen genomen. Uit Weenen werd gisteren officieel geseind: Ten noorden van Jazlowitsj, aan den Beneden- Strypa, oostelijk van Tsartorysk aan den Styr, werden de Russische aanvallen afgeslagen. Anders niets nieuws. (Reeds vermeld in een deel onzer vorige oplaag.) KORTE BERICHTEN. De Fransche onderzeeër „Turquoise", die eenige dagen geleden in de Dardanellen in den grond werd geboord, werd vlotgemaakt en naar Konstantinopel gebracht. De koning van Engeland gaat zoo goed vooruit, dat er heden in Buckingham Paüace een vergadering van den Raad van State kon worden gehouden. De koningin van Engeland heeft gisteren, daar de koning door zijn ziekte hierin verhinderd was, te Salisbury Plain een inspectie over de troepen gehou den. De Fransche ministerraad machtigde minister Ribot om bij de Kamer een ontwerp voor een leening, rentende 5 proc., in te dienen. Naar „De Tijd" meldt, is een harer berichtge vers in België, tot eene maand gevangenisstraf ver oordeeld. Het Engelsche stoomschip Buresk is gisteren ge zonken. De bemanning is gered. Het Japansche stoomschip Iasoekoeni Maroe is gisteren gezon&en. De bemanning werd gered. Naar Reuter meldt .moet gisteren een Engelsch stoomschip gezonken, en de bemanning gered zijn. Raoul Villain, die beschuldigd is van den moord op den Franschen socialist Jaar es, heeft verklaard dat hij zich eerst na dfen oorlog volkomen zal kunnen ver dedigen, weshalve hij de verdere behandeling tot dien tijd wenscht uitgesteld te zien. Aan het seminarie voor Oostersche talen te Ber lijn, wordt voorloopig als proef, een cursus gehouden in ae Bulgaarsche taal. In Servië is opgericht een corps Amazonen, waartoe 390 meisjes zijn toegetreden, die bewapend zijn met Mausergeweren, pistolen en dolken en dat aangevoerd wordt door de weduwe van Marinowitsj. DE SMOKKELHANDEL. Naar Het Volk uit hoogst betrouwbare bron ver neemt, is een uitgebreide smokkelhandel in lijnolie op Duitschland ontdekt, waaraan o.m. ook een bekende groote Haagsche firma meedeed. Een adjunct-commies van het Departement van Fi nanciën, die bij dit vieze zaakje handlangersdiensten verrichtte, is in verband hiermee op staanden voet ge schorst. KAAS. De Commissie in zake Levensmiddelen te Rotterdam heeft van den directeur van het Algemeen Administra tiekantoor voor-Levensmiddelenvoorziening te 's-Gra- venhage een schrijven ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat bestellingen voor regeeringskaas voor loopig niet kunnen worden uitgevoerd en dat een nieuwe regeling voor de kaasvoorziening in bewer king is. SMOKKELEN VERIJDELD. Door dé grensbeambten te Beek bij Nijmegen werd gistermorgen een belangrijke smokkelzaak verijdeld. Een groot aantal, als papierrollen aangegeven, voor Duitschland bestemde voorwerpen, wegende eenige duizenden kilogrammen, bleken ijzeren fusten met lijnolie en vetten te-bevatten. De zending was van den Nijmeegschen papierhandel A. Trienus. Inbe slagneming en proces-verbaal volgden natuurlijk. (Tel.) KON. NAT. STEUNCOMITé 1914. De 62e lijst van bij het Kon. Nat. Steuncomité 1914 ingekomen bijdragen (van 1723 October 1915) ver meldt een totaal bedrag van 107,177.53, makende met het totaal der vorige lijsten ad 3,247,417,43 K een totaal aan ontvangsten, bijdragen en toezeggingen van 3,354,594.96 ks OMKOOPERIJ. Uit Bergen-op-Zoom wordt aan De Tijd gemeld: De Duitsche grenswachten hebben consigne ont vangen, zooveel mogelijk ^en smokkelhandel m de hand' te werken, ja, zelfs'te trachten de Hollandschen militairen door geld om te koopen. EINDELIJK GELUKT. Uit de Oranjekazerne te 's-Gravenhage is ont vlucht een Engelsch officier (vlieger), dezelfde die uit Groningen, Schiermonnikoog en van het eiland Urk wist te ontsnappen meldt de Avondpost. Men herinnert zich dat hij van laatstgenoemd eiland door twee uur te zwemmen zijn bewakingstroepen wist te misleiden en toen opgenomen is door een jacht, dat la ter is aangehouden. Hij werd in Den Haag streng bewaakt omdat hij zijn eerewoord niet gaf; alleen wanneer hij uitging teekende hij een verklaring dat hij zijn eerewoord niet zou schenden voor dien tijd, doch het laatste formulier, dat hij achterliet, luidde: dat hij niet zijn eerewoord gaf. De sergeant, die waarschijnlijk geen Engelsch ken de, heeft dit niet gezien en zoodoende kon hij vrij gaan. Hij moet het laatst met een Nederlandsch officier in „Óentral" hebben gezeten, toen verlof hebben ge vraagd zich even te mogen verwijderen, is blootshoofds weggegaan en niet weer teruggekomen. Den anderen dag zond hij een telegram uit Londen, dat hij goed was aangekomen! De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hierbij ter algemeene kennis, dat de bij zijne bekendmaking van 3 November 1.1. vermelde maxi mumprijzen voor TARWEMEEL, TARWEBLOEM en BROOD slechts zullen gelden met ingang van 13 NOVEMBER e.k. voorzoover betreft tarwemeel en tarwebloem, en 18 NOVEMBER a.s. voor zooveel de broodsoorten betreft. Tot genoemde data zullen voor de genoemde arti kelen de volgende maximumprijzen gelden: GROOTHANDELPRIJZEN. Tarwebloem (gebuild inl.) per 100 K.G. 19.25. Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. 16.35. KLEINHANDELP RIJZEN: Tarwebloem (gebuild Inl.) per K. G. 0.25. Tarwemeel (ongebuild) per K.G. 0.21. Tarwewaterbrood (gebuild) per K.G. 0.23. (gebakken onder rabbinaal toezicht per K.G. 2- Tarwebrood (ongeb. bruinbrood) per K. G. 0:2t Voor zachte gele en groene zeep zullen voorloopig geen maximumprijzen worden vastgesteld. ALKMAAR, 10 November 1915- De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat door Hee- ren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, bij be sluit van 3 November 1.1., No. 3, aan. hun College, onder voorwaarden, vergunning is verleend tot het oprichten en hebben van een GASFABRIEK op het perceel, gelegen aan den Helderschen Weg, ten kadas ter bekend gemeente Alkmaar, in Sectie C, No. 1126. Alkmaar, 10 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In-de gisteren gehouden vergadering werd1 de heer Koster, afgevaardigde voor Assen geïnstalleerd. De Kamer kende vervolgens de overeenkomst met Rotterdam nopens ruiling van grond in verband, met het te bouwen postkantoor goed, nadat de minister van waterstaat had toegezegd gevelteekeningen te zul len publiceeren. Dit op verzoek van den heer Spiek man (S. D. A. P„ Rotterdam II.) Aangenomen werd het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met de Koninklijke Hollandsche Lloyd nopens den stoomvaartdienst Nederland)Bra zilië—Argentinië, met 33 tegen 32 stemmen, nadat de heeren Beumer (A.-R., Kampen) en Jannink (U.-L., Locham) het hadden bestreden. Vervolgens was aan de orde het Wetsontwerp- Eland, bedoelende een wijziging van het voorschrift, dat noch kapiteins voor bevordering tot hoofdofficier, noch hoofdofficiers voor bevordering tot opperoffi- cier worden in aanmerking gebracht, wanneer zij resp. 53 enrbO jaar oud zijn, in dien zin, dat de termijn wordt verlengd met den tijd, welken de mobilisatie duurt, opdat de betrokkenen niet de leeftijdsgrens be reiken zonder dat zij (wegens de mobilisatie) zijn be vorderd. De heer Jansen (U. L. 's-Gravenhage III) be streed het voorstel. De m i n. v. Oorlog achtte het, namens de re geering niet noodig een dergelijk wetsontwerp in te dienen. De heer Duymaer van Twist (A. R. Steen- wijk) onderstreepte hetgeen de minister gezegd had. De heer E land (U. L. Arnhem) trok hierop zijn voorstel in. Namens de commissie van onderzoek bracht de heer Jannink een gunstig verslag uit over de geloofsbrie ven van den heer Van den Tempel. Aan de orde was het ontwerp tot wijziging van de wet op het zoutaccijns. De heer Arts (R.TC, Tilburg) wenschte alleen Ne derlandsch zout vrijgesteld te zien. Ook de heer Gerritson (C. H. Rotterdam I) vond het een achteruitzetting der nationale industrie, zoo men ook buitenlandsch zout wilde vrijstellen. Minister Treub vond de zaak zeer opgebla zen. De Nederlandsche industrie kan er geen nadeel van hebben. Heel het ontwerp bedoelt slechts goed te maken wat vroeger verzuimd is. Van de 60 millioen kilo zout is 58 fnillioen ruw zout; het gaat maar om 2 millioen K.G. geraffineerd zout. Uit het buitenland komt slechts 2 Yï millioen kilo. De heer hannes (S. D. A. P„ Veendam) interpel leerde en vroeg aan de Kamer vergunning den minis ter van landbouw, nijverheid en handel eenige vragen te mogen stellen nopens de prijzen van sommige eersti levensbehoeften, inzonderheid melk. Heden zou daarover worden beslist. Tevens zou de voorzitter voorstellen, Maanda half twee te vergaderen. De vergadering werd verdaagd tot heden halt- twaalf. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De opening der najaarszitting is bepaald op Dins dag 7 December, des namiddags te 4 A uur. Gedeputeerde Staten stellen voor bijdragen te ver- leenen aan de volgende instellingen: een subsid'iever- hooging van '160Ó tot .1700 aan de vereeniging Vakschool voor Verbetering van Vrouwen- en Kinde ren-kleeding te Amsterdam, met ingang van het jaar 1916 tot wederopzeggings toe, mits het Rijk 6250 per jaar bijdrage en de gemeente Amsterdam 5900; een bijdrage van 800 voor het jaar 1916 aan de ge meente Hoorn voor haar vakschool voor meisjes, mits het Rijk 3500 en de gemeente Hoorn 2480 bijdra gen. (De gemeente had een bijdrage van 1000 ge vraagd, doch Ged. Staten zijn van meeming, dat de financiën der gemeente niet in zulk een toestand ver- keeren, dat een hooger subsidie van 800 gewettigd is)een bijdrage van 275 tot wederopzeggings toe aan den Handelscursus van den Neutralen Midden standsbond te Enkhuizen, mits Rijk en gemeente on- ALRMAARSCHE COURANT. 1 1 BWHMHBWWM y

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1