Wat te doen wanneer men zwak is Te let? minnen van lieden. TER ZEE. ftiedorlaud. Wat te doen om de algemeene zwakte te bestrijden Men moet het bloed, te arm aan roode bolletjes, nieuw leven geven, het zenuwstelsel, dat geen veer kracht meer heeft, versterken, en zoo zonder ver zuim den levensweerstand vermeerderen. Is daartoe een lange behandeling noodig Moet er een saamgestelde leefregel mee gepaard gaan In het geheel niet. Eenige doosjes Pink Pillen nemen, dat is alles. De zieke zal na weinig tijd zelf zijn leefregel vaststellen, zijn eetlust zal in der daad terug zijn gekomen en hij zal willen eten om zijn honger te stillen. Dan laat gij hem eten. Zijn levens kracht zal vermeerderd zijn ter eene zijde door het geen het geneesmiddel zelf heeft aangebracht, ter andere zijde door het overvloediger en beter opge nomen voedsel. De Pink Pillen kunnen het meest uitgeputte ge stel weer opheffen, zij geven aan alle functies nieuw leven,|zij herstellen de lichaamskracht, die door leeftijd en pijnen door lichamelijk of geestelijk overwerken door buitensporigheden of verdriet verzwakt is. Ziehier een nieuw bewijs van de werkdadigheid der Pink Pillen. Mej. O. Rosier, geb. van Vreeswijk, oud 41 jaren, wonende te Utrecht, Brouwerstraat 10, schrijft ons „Sedert eenigen tijd was mijn gezondheid niet zeer schitterend. Ik verkeerde in een toestand van algemeene zwakte die aan uitputting grensde. On danks alle zorgen, was men er niet toe gekomen dien toestand te veranderen. Ik at niet meer, ik had schele hoofdpijnen, hartkloppingen, benauwdheid en ook plaatselijke pijnen. Gelukkig heeft men mij de Pink Pillen doen gebruiken, en deze pillen hebben mij zooveel goed gedaan dat mijn gezondheid is her steld Onder een beknopten vorm bevatten de Pink Pillen alle noodige elementen om aan het bloed een nieuw leven, nieuwen rijkdom te geven en om het zenuwstelsel te versterken. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar af 1.75 per doos, en f 9.per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Dacostakade 15, Amsterdam. Te Alkmaar bij Nierop en Slothouber, Lange- straat 83. derscheiden lijk 1165 en 700 bijdragen; een bijdra ge van 750 voor 1916 aan het departement Den Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ten behoeve van een te Den Helder op te richten vak school voor meisjes, mits Rijk en gemeente 3150 en 1800 bijdrageneen extra bijdrage van 100 voor 1915 aan de „Vereemiging voor Vrouwenarbeid". De „Naaischool" te Enkhuizen en een verhooging van de jaarlijksche bijdrage van 280 tot 450 met in gang van 1916 tot wederopzegging toe, mits Rijk en gemeente 2200 en 500 bijdragen. Gemengd Nieuws. EEN LEEUW IN DE-ETALAGE. De beheerder van een magazijn in tapijten enz. te Rotterdam was Zondagavond met zijn vrouw uitge gaan. Tot de thuisgeblevenen behoorde o.a. een 10- jarig zoontje, een kereltje met zin voor grappigheid. Zoo verzon hij, om in een leeuwenhuid welke tot de stoffeering der etalage behoorde, te kruipen en daar bij een brullend geluid te produceeren. Dit geluid trok de aandacht der voorbijgangers, die niet beter wisten, of er was onraad in den winkel en telefonisch verwittigden zij de politie, die in vrij ster ken getale vlug ter plaatse was om een onderzoek naar de vermeende inbrekers in te stellen. Een en ander veroorzaakte natuurlijk een tamelijken volksoploop. De aap kwam al gauw uit de mouw, of liever, de leeuw kroop spoedig uit zijn huid en in zijn schulp, toen hij gewaar werd welke gevolgen zijn als onschul- grappenmakerij had' gehad. Van het leeuwtje-spelen zal net kereltje voorioopig wel genoeg dig bedoelde hebben 1 (Rott. Nieuwsbl.) HET ROOKEN BIJ KINDEREN. Door de afd. Krommenie-Uitgeest van den Bond v. Ned. Onderw. is in haar ressort, omvattende de ge meenten Assendelft, Krommenie, Uitgeest en Castri- cum, een uitgebreid onderzoek ingesteld naar den om vang van het rooken door kinderen van leerplichtigen leeftijd. Zij kwam daarbij tot het schriKwekkcade re sultaat, dat van de 847 jongens, waarover het onder zoek liep, niet minder dan 621 of 73.3 pCt. rookten. Zelfs bedroeg het aantal sterke rookers 242 of 28 6 pCt. van het totaal. Van de 112 zes-jarige jongens rookten reeds 43 of 38.4 pCt, terwijl hierbij 9 sterke rookers waren. floe in deze de ouders medewerken, blijkt wel uit het feit, dat van de 621 rookers niet minder dan 464 of 74.7 pCt. dit deden met toestemming der ouders. Voor de verschillende gemeenten bedroeg het aantal rookers: te Krommenie 64.1 pCt van de 321s jongens; te Assendelft 70.2 pCt. van de 205 jongens; te Uit geest 78 8 pCt. van de 99 jongens (voor deze gemeen te ontbrak de opgave van de R.-K. school); te Castri- cum 87 pCt. van de 222 jongens. VOLKSOPLOOP. Men schrijft ons uit Amsterdam:, Gistermiddag om 3 uur ontstond op de Prin sengracht tegenover de Westermarkt een volksoploop. Tientallen, twintigtallen, ja, weldra verdrongen zich honderdtallen nieuwsgierigen. Een iedereen vroeg, wat er gaande was. Er liepen de wildste geruchten. Er zou en moord zijn gepleegd, een oplichtersbende zou zijn gearresteerd. Men had valsche munters te pakken gekregen, enz. Vier politieagenten moesten de opdringende massa op eenigen afstand houden. Ein delijk kwam het langverwachte: een zieke man werd naar buiten gedragen, om per rijwielbrancard te wor den vervoerd naar een der ziekenhuizen WEERBAARHEIDSLOTEN. De vereeniging van houders van weerbaarheidslo- ten heeft thans de Koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. Men mag dus binnenkort een krachtige actie van het bestuur dezer vereeniging te gemoet zien. KORTE BERICHTEN. Op den weg van Den Bosch naar Gestel is ze kere v. d. Berg door drie mannen aangerand die hem 14 verwondingen toebrachten en hem 250 ontroof den. Een voorbijgaand heer bracht den man naar een koffiehuis; zijn toestand is zeer ernstig. Gisternacht is te Rotterdam ingebroken in een pakhuis waar voor een kleine 2000 gulden werd ge stolen aan lood, koper, rubber en staniol.-"* STADNTEUWS EEN DUITSCHE ONDERZEEëR HIER GEÏNTERNEERD. Naar wij vernemen zal de Duitsche onderzeeër C 8, die onlangs bij Terschelling -werd opgelegd en, naar aanvankelijk het voornemen was, te Den Helder zou worden geïnterneerd, waarschijnlijk hier ligplaats en bewaking krijgen, opdat de Duitsche bemanning; wel ke te Bergen geïnterneerd is, de boot zelve zal kun nen onderhouden. Daar deze onderzeeër een lengte heeft van 35 M„ pen tamelijken diepgang en een groote breedte bezit en afgezonderd moet liggen, zijn er uiteraard niet veel doelmatige ligplaatsen beschikbaar, zoodat er wel geen andere keuze zal zijn. dan het water bij het voormalig IJkkantoor of dat bij het gemeente-slacht huis. MILITAIRE DEKENS ONTVREEMD. In den laatsten tijd zijn vele militaire wollen dekens ontvreemd. De 5 daders zijn door de politie alhier aangehouden en de opkooper, zekere D. is naar het Huis van Bewaring overgebracht. TE WATER. De heer Vergaai, uit Monnikendam, reed heden met zijn karretje nabij het café „Noord-Holland" langs net Kanaal met een aan te koopen schimmel. Het beest liep evenwel achteruit en geraakte met het kar retje het Kanaal in. De beide inzittenden wisten er nog bijtijds uit te springen. Paard en wagen werden spoedig door be hulpzame handen op het droge gebracht. BUREAU. VAN ADVIES VOOR DEN MIDDENSTAND. Naar wij vernemen ontving de Alkmaarsche Ver eeniging van den- Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, in opdracht van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van den Rijks Nij verheids-Consulent voor het Westen des lands een schrijven om met de andere hier'ter stede bestaande Middenstandsvereeniging („de Hanze") het initiatief te nemen, ten einde met Alkmaar als centraal punt voor Noord-Holland tot de oprichting van een bu reau van advies .te geraken. Een dergelijk bureau heeft ten doel alle mogelijke adviezen aan middenstanders te verstrekken op admi nistratief, rechtskundig en technisch gebied. Ook wil men door persoonlijke voorlichting den middenstan der behulpzaam zijn bij de invoering en instandhou ding der boekhouding in zijn bedrijf. Het spreekt wel van zelf, dat dit mede van groot be lang is voor de borgmaatschappij en de rijkscommis sie voor het crediet van den middenstand. Alleen toch wanneer aan deze organisaties blijkt dat een goede boekhouding wordt of zal worden ge voerd door den middenstander, zullen zij overgaan tot het verleenen van crediet. In verband met dit schrijven heeft morgenavond reeds een besturenvergadering van beide midden- standsvereenigingen alhier plaats. Waarschijnlijk zal hier worden besloten tot het houden van voor de middenstandsvereenigingen en de niet-aangesloten middenstanders van het Noord-Wes telijk deel van Noord-Holland met den Rijks Nijver heids-Consulent. Het is zeer te hopen, dat de middenstandsvereeni- "ingen en de middenstanders uit Alkmaar, Schagen, Den Helder, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, de Langedijken en Bergen, voor deze voor hun stand hoogst belangrijke zaak, de gewenschte belangstelling zullen toonen, zoodat de vergadering zal leiden tot de oprichting van een bureau van advies, door veler medewerking tot stand gekomen, en door veler aan sluiting levensvatbaar gemaakt. AMBACHTSCHOOL. Gisteren had in de nieuwe Ambachtschool de Al gemeene Jaarvergadering plaats van de vereeniging „De Ambachtschool voor Alkmaar en Omstreken" al hier. De voorzitter, mr. W. C. Bosman opende de verga dering, waarop de secretaris, mr. Offers de notulen las. Van den penningmeester, de heer Graafland, was een schrijven ingekomen dat hij wegens verandering van woonplaats naar Hoorn als bestuurslid en pen ningmeester wenschte te bedanken en verzocht een opvolg-t aan te wijzen. Hierop was aan de orde de behandeling der be- grootiii v; de ontvangsten en uitgaven voor 1916. Het bestuur had de begrooting sluitend gemaakt met een bedrag van 61058.Aldus werd ze vastge steld. Aan de orde was thans de benoeming van een com missie tot nazien der rekening over 1915. Als zooda nig werd benoemd dezelfde commissie van het vori ge jaar n.l. de heeren Potgieser, Visser, Rike en Mole naar. Punt 3 der agenda behelsde de voorziening in de periodieke aftreding van jhr. mr. Lidth de Jeude als bestuurslid. Met algemeene stemmen werd hij her kozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Potgieser of het mogelijk was te zorgen voor cokes, daar hij uit de woorden van den heer Visser meende te mogen op maken dat er wel eenige kans was, dat deze geen co kes zou kunnen leveren. De voorzitter antwoordde hierop dat al het mogelijke gedaan was, doch zette uiteen dat uitsluitend de buitenlandsche toestand in deze schuld droeg. De heer Visser beloofde ook alle moeite te zullen doen, om de Ambachtschool niet zon der cokes te laten zitten. De rondvraag verder niets meer opleverende, werd de vergadering gesloten. PAARDENMARKT. Op de heden gehouden paardenmarkt bedroeg de aanvoer 409 stuks. De prijzen varieerden van 150 tot 700. Vorig jaar werden op de Novemberpaar- denmarkt 483 paarden aangevoerd. INGEZONDEN STUKKEN. üeachie Red., Beleefd verzoek ik U plaatsing voor het volgende als antwoord op het schrijven in Uw blad van 1.1, zaterdag aan mijn adres. Hoogacntend, Uw Dw., A, 9 Nov. '15. P. STADT. 't Doet me genoegen, dat ik mijn gedachte over de oeoordeeling van de bekende terechtstellingen door den Duitschen krijgsraad in Uw blad openbaar ge maakt heb. Vgoreerst toch heeft dit naar mij van meer dan één zijde is gebleken aanleiding gegeven lot ernstig ovrdenken er van en ten tweede tot tegen spraak, en ook dit laatste waardeer ik ten zeerste, om dat het me steeds aangenaam is op waardige wijze te worden tegengesproken, vooral, indien zooals be doelde repliek wcnscht iets wordt „aangevoerd te gen een gansch verkeerde voorstelling." Mijn dank dus bij deze voor dat strijden voor recht en waarheid Nu spijt het me evenwel, dat er zooals zoo heel dikwijls geschiedt mijns inziens in die repliek nog al veel is, dat niet precies ingaat op hetgeen ik gezegd en gevraagd heb. Hierom begrijp ik 't ligt mis schien aan mijn kijk op de zaak tot mijn spijt niet, waarin eigenlijk mijn gansch verkeerde voorstelling in mijn stukjes schuilt. Naar mijn beste weten heb ik namelijk in mijn eer ste twee opstellen in hoofdzaak lo. duidelijk laten uit komen, dat we. om billijk te oordeelen, over die te rechtstelling niet moeten vragen, hoe wij zouden vonnissen, maar hoe krijgsraden in oorlogstijd vol gens hun krijgswet dit moesten doen En 2o. heb ik gevraagd, „of de Duitsche krijgsraad dienovereen komstig de daad yan miss C. eenigszins kon vergoelij ken," wat ik uit gebrek aan kennis van zijn krijgswet niet weet. En in het laatste opstel heb ik als hoofd zaak niet mijn meening gezegd, maar van een andere hand een paar uitspraken van de krijgsraden in Enge land en Frankrijk onder de aandacht gebracht, waar onder ook terechtstellingen van vrouwen betrokken waren. En wel, omdat ik door het naschrift van de Redactie bij mijn le stukje (zie het 2e) den indruk ge kregen hadj dat een krijgsraad in zijn zitting de vrou wen diende te ontzien en omdat ik veronderstel er de rechtvaardigheid mee te dienen. Doch in geen ge val deed ik 't om op den voorgrond te brengen de Duitsche verdediging: in de eerste plaats toch heb ik mijn eigen ideeën willen geven. Dit is in hoofdzaak de inhoud van mijn stukjes. En daarom las ik tot mijn bevreemding den aanhef der repliek, n.l., dat ik dit laatste stukje nog eens hen- haalde „de Duitsche misvatting van de diepe veront waardiging bij alle niet-Duitschdenkenden over het fusilleeren van Miss Cavell." Dit moet dan de gansch verkeerde voorstelling zijn, die ik bij herhaling gege ven heb. Als ik de beteekenis van deze beschuldiging goed begrijp (maar 't is mogelijk, dat ze me niet dui delijk is), dan ben ik me zonder maar even mijn baantje schoon te willen vegen daarvan niet be wust. 't Komt me voor, dat mijn opstellen door schr niet goed gelezen zijn. Want als het hart der quaestie moet hierin m. i. beschouwd worden de vraag, of een krijgsraad ge rechtigd is de doodstraf uit te spreken voor een mis drijf als dit, onverschillig zooals ik zei of 't door een man of een vrouw gepleegd is. Ik mag dus niet, als schrijfster deed, zeggen: „zelfs tegenover een vrouw." Ik verlang namelijk geen bevoorrechting, omdat ik in 't maatschappelijk leven aan waardige vrouwen dezelfde rechten gun als aan waardige man nen. Doch daarentegen dienen vrouwen m. i. ook dezelfde plichten en verplichtingen te aanvaarden. Maar is dan hetgeen hier misdreven is van zoo em- stigen aard? ïn 't minst niet, volgens schr. Daarentegen ant woord ik: „Wel wis en zeker, en m. i. volstrekt niet minder dan het misdrijf van sommige spionnen, die toch immers ook uit vaderlandsliefde kunnen han delen en wier daden toch van niet minder grooten moed getuigenis kunnen afleggen? Of niet??" Maar het ernstige wordt wel wat moge 't onbe wust zijn te veel weggedoezeld. Door velen (m. i ook door schrijfster) schijnt over, 't hoofd gezien te worden, dat een persoon, een hoofdpersoon (en dit maakt de zaak zwaarder strafbaar) van het Roode Kruis, aan welks heiligen arbeid te allen tijde door iedereen het volste vertrouwen en de grootste eerbiea moet kunnen worden geschonkendat die hoofd persoon in 't geniep misbruik van het in haar gestel de vertrouwen gemaakt heeft (en dit is hier erger oi ik heb 't mis dan het werk van menige spion), dooi zich aan 'i hoofd van een complot te stellen, dat zooals 't verleden week ergens elders is gezegd „onder den dekmantel van haar verheven beroep ban delingen verricht heeft in t nadeel der strijdende par tijen." Zoo is 'tl Aan hoeveel Duitsche of Uu^ien rijksche soldaten zal dat beschermen van die 1 ransche, Belgische en Engelsche soldaien het leven gekost heb ben of nog kosten?? Wie zulk een daad goedkeurt of wie zooals schrijfster doet durft beweren, „dat de factor van het moreeie kwaad bij miss C. afwezig was/' doet aan de eer en de nagedachtenis van miss Cavèll te kort. Waarom? Umdut miss Cavell (en dit is het mooiste, ja, het mooiste van de zaak) zelve heelt inge zien, dat ze door die daad verkeerd gehandeld heeft Laten we toch om haar goed te waardeeren vooral niet vergeten een van haar laatste geuite gedachten. „Ik wilde, nu ik enz.", wat ik in mijn 2e opstel aan haalde. Eu in gemoede geef ik schrijfster, die vader landsliefde als een deugd schijnt te achten, welke veei i udeugdeu te niet doet, den goed bedoelden raad om ernstig te overwegen, wat Ellen Key daarover gezegd heeft en wat eveneens in dat 2e opstel is overgenomen Ga ik dit alles na, dan blijf ik gelooven, dat elke krijgsraad, die op 't spionneeren de doodstraf schijnt ie mogen stellen, ook wel artikels in zijn krijgswet kan noemen om op een misdrijf, als hier bedoeld is, hetzelfde te doen. Maar zoo ik gezegd heb we ten doe ik 't niet. En daarom had ik zoo graag te- i inspraak ontmoet, waarin mij iets daarover was op gehelderd. Zeker velen vinden, dat er vergoelijkende argu menten waren Ook schrijfster, die o.a. opmerkt, dat ,,de nobele vrouw, in wie geen moreeie schuld was, ook Duitsche gewonden liefderijk verpleegde." Dit laatste (maar alleen dit laatste) spreekt vanzelf. Daar. was ze verpleegster voor: Duitschers evengoed als O'uirka's, Tuijro's Mooren, Engelschen enz. Naar 'tme voorkomt is er in de repliek weinig meer. dat opzettelijk behoeft besproken te worden Een groot deel ervan wordt ingenomen door de bewe ring met nadere verklaring, dat het (denkende) mmschdom in Duitsch-denkenden en niet-Duitsch-den- kenden verdeeld is, doch ik zie niet in, dat dit in verband met mijn ingezonden stukjes hier iets ter zake döet: ik heb hier niets met het oordeel van Duit schers in 't algemeen te maken en ook niet van „Duitsch-denkenden of de rest der menschheid," zoo- als schr de aardbewoners indeelt. En dat Miss C. geen spion was zal wel ieder toestemmen: ik heb van "demand ooit liet tegendeel gehoord. Alleen 't laatste gedeelte dient nog besproken. Hier in deelt schr. mee (wat ik na de inzending ook reeds gelezen had) dat de twee door mij genoemde „verach telijke spionnen" (zou 't niet mogelijk wezen, dat een minder sterke betiteling al was ,'t maar bij ééne hier meer passend was?) niet, zooals in het door mij overgenomen gedeelte stond, beiden Duitsche vrouwen waren maar een Fransche en een Duitsche. Het zii zoo beklagenswaardige schepselen zijn ze beiden stellig w e 1 geweest, net zoo goed als miss Cavel. vind ik. VERZEKERT UW RUITEN ONDERLING. Er is maar één Onderlinge Glasassurantie in Alkmaar. De Agenten zijn GEBR. MOLENAAR, Nieuwe- sloot, en J. MIENIS, Bergerhout. Bestuursleden Jb CLOECK. C. J. P J. A. HOKSBERGEN. W. M. H. PELS. W. J D. APPEL. Jb. LIND. J. F. LUBBE J. RINGERS. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. SINT-PETERSBURG, 10 Nov. Aan den lin keroever van de Aa hebben wij de buurt ten oos ten van Kemmem bezet, waarbij wij veel munitie hebben buitgemaakt, wat door de Duitschers was achtergelaten bij een overhaasten terugtocht. Vij andelijke artillerie bombardeert hevig de stellin gen, die wij den vorigen dag in de buurt van Ola yten noordoosten van Mitau hebben ver overd. In de buurt van Jacobstadt werd een bloedig gevecht geleverd aan den mond. van dé Pikstem- rivier. Het dorp Epukin werd door ons bezet. In de buurt van Dunaburg hebben wij na een hardnekkigen strijd met de blanke sabels de stad Utsjenischki genomen, aan den westelijken oever van het Swenten-meer. 100 man maakten wij krijgsgevangen. In de buurt van Komarowo ten noorden van het dorp Kulki werd een poging van den vijand om tot het offensief over te gaan tot driemaal toe verijdeld. Onze artillerie heeft de vijandelijke munitiedepots te Brestiany ten zui den van Kulki in brand gestoken. Ten oosten van het dorp Zaleszykl bij de zuidoostelijke grens van het dorp Wisniatysche hebben wij stormen derhand een versterkt boschje bezet, van waar uit de vijand voortdurend onze loopgraven in de flank beschoot. Tot viermaal toe deed de vijand pogingen om dit steunpunt te hernemen, maar deze bleven zon der succes. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 10 Nov. (Officieel). Westelijk oor logsterrein niets bizonders. Oostelijk oorlogsterrein. Legergroep von Hindenburg: Ten westen van Riga werd een Rus sische voorwaartsche beweging tegen Gemmem tot staan gebracht. Ten westen van Jacobstadt werden „Sterkere aanvallen van voortrukkende vij andelijke strijdmachten teruggeslagen. 1 officier en 117 man bleven in onze handen. Voor Duna burg bepaalden de Russen zich tot levendige ar tillerie-actie. Legergroep von Linsingen: Russische door braakpogingen bij en ten noorden van Roedka kwamen voor Oost-Pruisische, Keur-Hessische en Oostenrijksche regimenten tot staan. Een tegen- aanval wierp den vijand in zijn stellingen terug. Balkanoorlogstooneel. De vervolging schrijdt overal voort. De buit van Kroesewatsj bedraagt, naar is vastgesteld 133, bijna alle moderne stuk ken geschut, groote hoeveelheden munitie en oor logsmateriaal. Het leger van generaal Bojadjeff bericht 3660 Serviërs gevangen te hebben geno men Te Nisj werden 100, voor Leskowatsj 12 stukken geschut buitgemaakt. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS 10 Nov. (Officieel.) Avondcom muniqué van gisteren Op een rgoot gedeelte van het front artillerie acties, in het bijzonder op het Nouvron-plateau en in de buurt van Tahure en Mesnil in Cham pagne. In de Vogezen werden door onze artille rie een blokhuis en schuilplaatsen vernield. Te gengesproken wordt, dat den Franschen een loopgraafgedeelte aan dé Hilsenfirst ontnomen zou zijn. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. ROME 10 Nov. (Officieel.) Groote activi teit van de artillerie langs het Trentino-front. Sterke vijandelijke afdeelingen trachtten den top van de Col d'i Lana te heroveren, maar de vij and werd teruggeslagen. De Italianen gingen toen tot het offensief over, en namen den top van den berg Sief ten noorden van Col di Lana. Een andere krachtige aanval van de Oostenrijkers op een hoogte bij Görz, waaraan een hevige artille riebeschieting voorafging en een regen van handgranten werd neergeworpen, werd eveneens afgeslagen. De verliezen van den vijand zijn vrij aanzienlijk. EEN VORSTENSAMENKOMST OP DEN BALKAN? KEULEN 10 November. Naar men uit diplo matieke bron verneemt uit Boekarest, zijn er oogenblikkelijke voorbereidingen getroffen voor een samenkomst van de Koningen van Roemenië, Griekenland en Bulgarije. Deze bijeenkomst heeft ten doel een vriend schappelijke beraadslaging en een gemeenschap pelijke behandeling der Balkankwestie. De sa menkomst zal te Boekarest plaats hebben. De Kölnische Zeitung zegt dat deze samen komst van de allergrootste beteekenis zal zijn. De aanwezigheid van den Tsaar van Bulgarije zal er een waarborg voor zijn dat het resultaat der besprekingen voor de Centrale Mogendheden gunstig zal zijn. DE EX-DACIA GETORPILLEERD. PARIJS 10 Nov. (Officieel.) Het stoom schip „IJser", vroeger het Amerikaansche stoom schip „Dacia", is getorpilleerd', nadat het de be manning van een Italiaansch stoomschip, dat ge torpilleerd' was, had' gered. Passagiers en bemanning zijn in veiligheid ge bracht. ITALIAANSCH STOOMSCHIP GETORPILLEERD. LONDEN (V. D.), 10 Nov. Een telegram uit Beserta bericht dat drie honderd opvarende, van het Italiaansche stoomschip Ancona dat door een Oostenrijksche onderzeeër was, getor pedeerd' zijn verdronken, meeren deels vrouwen en kindéren. Men gelooft dat verschillende Ame rikanen, zich aan boord' van het schip bevonden, 130 overlevenden zijn te Biserta aangekomen. OP EEN MIJN GELOOPEN. HOEK VAN HOLLAND, 10 Nov. Gemeld wordt, dat de logger Sch. 450 op een mijn is geloopen. De bemanning is gered. UITVAART Mr. L. H. W. REGOUT. 's-GRAVENHAGE, 10 November. In de R. K. kerk aan het Bezuidenhout werd hedenvoormid dag een plechtige uitvaartdienst gehouden voor wijlen mr. L. H. W. Regout, in leven tijdelijk en buitengewoon gezant bij het Vaticaan, wiens stoffelijk omhulsel gelijk werd gemeld te Rome zal blijven rusten. Met de familie waren in de kerk vele autoriteiten aanwezig, o.a. de ministers Cort van der Linden, Loudon, Lely en Ort, en de oud-ministers Nelissen, Kolkman en Wentholt, die met minister Regout zitting hadden in het vo rige kabinet, zoomede de onderscheiden leden der eerste en tweede Kamer en eenige personen uit hooge ambtelijke kringen. Op het met een rouwkleed bedekte altaar had den gekleed in hun geestelijk gewaad plaats ge nomen monseigneur dr. Nolens, huisprelaat van Z. H. den Paus, en monseigneur Vallega, secreta ris van den Pauselijken Muntiatuur. Het kerkkoor zong een requiemmis. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. AMSTERDAM 10 Nov. Voor het Gerechts hof te Amsterdam werd heden in hooger beroep behandeld de zaak tegen een 44-jarigen smid en den 24-jarigen machinist beiden uit den Helder, door de rechtbank te Alkmaar op 21 Sept. vrijge sproken, tegen welk vonnis het O. M. hooger be roep had aangeteekend. De smid werd beschul digd van valschheid in geschrifte, de machinist van dat geschrift. x Met het oog op een af te leggen examen dien de de machinist een verklaring te overleggen dat hij gedurende 3 jaar practisch werkzaam was ge weest. De smid liet zich overreden een verkla ring op schrift af te geven in strijd met de waar heid. De advocaat-generaal eischtte vernietiging van het vrijsprekend vonnis, en veroordeeling van den smid tot 8 dagen en van den machinist tot 2 maanden gevangenisstraf. Verdedigers waren mr. Offers en mr. Prins bei den te Alkmaar. DE LIJNOLIE-SMOKKELHANDEL. 's-GRAVENHAGE, 10 Nov. Omtrent den smokkelhandel in lijnolie naar Duitschland in verband waarmee een adjunct-commies van het departement van finantiën is gpschorst, wordt vernomen dat deze zaak zich te Rotterdam heeft afgespeeld en dan ook in handen van de justitie aldaar is gesteld. Er wordt van een bedrag van 3000 gulden gesproken, dat met deze smokkel-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2