■HI HH DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van het zuidelijk oorlogsterrein. Yan het oostelijk oorlossterreln. Van het westelijk oorlogsterreln. No. 265 Honderd en zeventiende jaargapg. 1915 ftbonnemeirtspriis por 3 mpandenf 1.—,fr. p. post f 1.25. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER5ZOON, Vocr&a CO. Telefoons 3, DONDERDAG 11 NOVEMBER. Tot* zee. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 11 November. De onderzeeërs zijn de laatste dagen in actie ge weest. In den grond werden geboord de Engelsche stoomschepen Califomian (6200 ton, gebouwd in 1902), de Moorina, de Clain Macalester (4800 ton, gebouwd in 1903), de Fransche pakketboot France, terwijl de Duitsche kolenboot Joh. Sauber, werd aan gevallen, maar niet getroffen en het Engelsche trans portschip Mercian heeft weten te ontsnappen. Ook zijn een Russisch loodsvaartuig en een Fransche tor pedoboot in den grond geboord. En dan is 't Italiaan- sche stoomschip Ancona getorpilleerd. Dit stoom schip bevond zich in de golf van Tunis in den mist toen twee onderzeeërs werden waargenomen, die de Oostenrijksche vlag voerden, waarvan de een 100 Me. ter lang en met twee kanonnen bewapend was. De andere onderzeeër versperde de „Ancona", die vol gens een Fransch bericht, trachtte te ontkomen, den weg; het schip stopte echter, zoodra het getroffen werd. De achtste sloep was juist gestreken, toen de „Ancona" zonk, het voorschip het eerst. De rest van de bemanning, die op het achterdek gevlucht was, werd met het schip door de golven verzwolgen. Acht sloepen roeiden te zamen zuidwaarts, 's Avonds om zes uur kwam een schip met gedoofde lichten in zicht, dat zij seinen gaven Het schip naderde^ maar verdween toen het de onderzeeërs merkte. De sloepen scheidden toen van elkaar; een met 26 man aan boord bereikte de kust van Tunis Woensdagmorgen om ne gen uur. De commandant vermoedt, dat de andere booten met 240 opvarenden verloren zijn. Een sloep met 28 man werd Woensdagmorgen opgepikt bij het eiland Zembra. Sommige overlevenden verklaren, dat de onderzeeërs de Duitsche vlag voerden toen ze het eerst gezien werden. Uit Berlijn, en niet uit Weenen, komt ook het be richt, dat het stoomschip trachtte te vluchten. Naar gemeld wordt waren er 25 Amerikanen aan boord van de „Ancona" en men gelooft, dat er onge veer twintig zijn omgekomen. Indien dit juist is, zul len de Vereenigde Staten dezelfde gedragslijn volgen tegenover Oostenrijk als indertijd tegenover Duitsch- land in het geval van de „Lusitania", tenzij aange toond wordt, dat de „Ancona" de waarschuwingen in den wind geslagen en getracht heeft te ontkomen. In elk geval zijn er bij deze gebeurtenis weer vele vrouwen en kinderen slachtoffers geworden. In de Middellandsche Zee is de Britsche torpedoja ger „Louis" (gebouwd in 1913, met een inhoud van 950 ton) gestrand en wrak geslagen, de bemanning (100 koppen) werd gered. Van geen der oorlogsterreinen is er nieuws. De heer Asquith heeft medegedeeld, dat er een be tere samenwerking bij de oorlogvoering tusschen de bondgenooten zal worden verkregen door versterking van den Engelschen staf, dat Frankrijk en Engeland den wensch koesteren, meer onmiddellijk te beraad slagen, dat minister-president Briand en hij de hoop voeden, dat er ter eeniger tijd een soort van oorlogs raad zal komen, welke de gemeenschappelijke militaire en maritieme operaties zal leiden en controleeren, en dat men zeer verheugd zal zijn, indien Italië en Rusland zich hierbij zouden willen aansluiten. De geschiedenis van den Hartmannsweilerkopf herhaalt zich aan het Oostenrijksch-Italiaansche front, waar beide partijen beweren in het bezit van den top der Col di Lana te zijn. Uit Servië wordt gemeld, dat de regeering haar ze tel thans heeft opgeslagen te Mitrowitza, het middel punt van den halven frontcirkel in Noord-Servië. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister-presi dent Asquith het voorstel tot het verleenen van een nieuw crediet van 4.800.000 000 gulden toegelicht. Hij heeft daarbij medegedeeld, dat Engelands oorlogsuit gaven den laatsten tijd per dag ruim 52 millioen gul den bedragen en hij voegde er aan toe, dat door een ministerieele commissie de mogelijkheid van bezuini ging in iederen tak van dienst is onderzocht. Regee ring en volk moeten de spaarzaamheid betrachten. Tot nu toe is er te veel geleefd en uitgegeven als vroeger. De invoer moet worden verminderd, hetzij doordat het volk vrijwillig afziet van het koopen, hetzij dat de regeering alle ingevoerde artikelen zoodanig belast, dat men gedwongen wordt hieraan minder geld te be steden. Een betoog, dat Engeland het vrijhandelstelsel moet laten varen levert ook de „Morning Post", welk blad onder het opschrift „de noodzakelijkheid van een handelspolitiek" een brief publiceert van den heer A. Benjamin en naar aanleiding van dezen brief een hoofdartikel onder gelijkluidenden titel bevat. De inzender schrijft, dat het voor Engeland geen troost is, te veronderstellen, dat Duitschlands's finan- ciëele toestand nog slechter is dan de Engelsche. Wij moeten ons vrij maken van deze vergelijking, schrijft hij. Wat wij wel te vergelijken hebben, is de financi ëele macht van Engeland om den oorlog voort te zet ten en de economische macht van Duitschland, die het land in staat stelt, hetzelfde te doen. Engeland's finandëele kracht is identiek met zijn economische macht om den oorlog voort' te zetten, om de eenvoudige reden, dat het niet economisch zelfstan dig is en uit het buitenland de helft van zijn levens behoeften heeft te betrekken, om niet eens te spreken van oorlogsmunitie. Duitschland's financiëele macht heeft weinig of niets uitstaande met het economische vermogen van het land, om den oorlog voort te zetten, daar dit uitsluitend afhankelijk is van de vraag, in hoevérre het alle behoeften aan voedingsstoffen en mu nitie zelf kan voortbrengen. In dit verband' zegt de schrijver, dat er niet te veel gewicht gehecht moet worden aan verhalen omtrent hongersnood in Duitschland. De schrijver zou zelfs niet verwonderd zijn, indien de listige Duitschers der gelijke verhalen zelf hielpen rondstrooien, om valsche verwachtingen bij de vijanden te wekken. Een feit is het echter, zegt hij, dat de nood' in Duitschland niet kan toenemen in het oneindige; deze zal een maximum bereiken en dan niet verder stijgen, terwijl hij door verhoogde productie weer sterk kan verminderen. Voor Engeland is het anders, daar het land, vooral bij Amerika, steeds meer in schuld geraakt, tengevolge van het groote verschil tusschen invoer en uitvoer, welke laatste veel geringer is. Als geneesmiddel voor dezen ongunstigen toestand bepleit de schrijver een energieke politiek van invoerrechten, niet te hoog op voedingsmiddelen, teneinde een grootere productie in het land zelf aan te moedigen, en hooge rechten op alle goederen die geen levensnoodzakelijkheid zijn. Voor de goede doorvoering van deze beginselen acht hij het van de allerhoogste noodzakelijkheid, dat zon der vertraging stappen worden gedaan om van het Britsche keizerrijk een economische en financiëele een heid te maken, die in haar eigen behoeften kan voor zien. Hij wenscht dus, en wel dadelijk, een vertegen- woordigenden raad of kabinet van het keizerrijk. De „Moming Post" ondersteunt in het hoofdartikel de voornaamste beginselen en stellingen, die de heer Benjamin in zijn brief heeft ontwikkeld. De voornaam ste reden van onze zwakte^ zegt het blad, ligt in onze buitensporige aankoopen bij de Vereenigde Staten. Het blad betoogt dan in aansluiting bij den brief, dat het vrijhandel-principe zich in Engeland heeft over leefd. Onder het beginsel van vrijhandel heeft Groot- Brittannië de controle verloren van verscheidene tak ken van nijverheid, die in den oorlog van het aller grootste belang zijn; wapenen en munitie, metalen, suiker en landbouwproducten. Het feit, dat wij in plaats van onze eigen hulpbronnen te ontwikkelen, er den voorkeur aan hebben gegeven, van vreemden te koopen, bedreigt ons land met een bankroet. Als een bewijs, hoe gewenscht de uitvpering van Benjamin's wenschen ten opzichte van de eenheid van het Britsche keizerrijk zijn, noemt het blad, dat de Australische metaalertsen tot een waarde van 13 millioen pond per jaar volgens contracten werden ge smolten, door onzijdige en vijandelijke industriëelen. Dit werk had in Australië en Engeland kunnen ge schieden en deze beginselen moeten in het vervolg heerschen, wil Engeland onafhankelijk van vreemden zijn, zoo luidt de slotsom van het betoog. DE STRIJD TEGEN SERVIë. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Oostenrijksch-Hongaarsche troepen van het leger van generaal von Kövess namen ten zuidwesten van Iwonjica de sterk bezette hoogte Okolinsa en hebben op den Udowiste, den zuidelijken uitlooper van den Jelnca Planina, een uit een aantal achter elkander lig gende loopgraven bestaande stelling bestormd. Ten zuidwesten van Kraljewo dringen Duitsche troepen voorwaarts aan weerszijden van de Ibar. Ten zuid westen van Kroesewatsj veroverden zij het gebied van Aleksandrowatsj. De Bulgaren slaan den vijand bij Nisj en Aleksinatsj terug naar den linkeroever van de zuidelijke Morawa. Het Montenegrijnsche legerbericht van 8 November luidde: Zeer levendig artillerie-gevecht op het geheele front GrahowoWoesjido. Krachtige infanterie-aan- vallen op het leger uit den sandsjak. Alle aanvallen werden afgeslagen. AAN HET ITALIAANSCH-OOSTENRIJKSCHE FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht 'meldde gisteren: De Italiaansche artillerie betoonde gisteren over het algemeen weder groote activiteit. Vijandelijke aanvallen op het zuidelijk gedeelte van de stelling van Podgora, op Zagora, bij Plava en op den di Lana werden afgeslagen. Op Nabresina werden uit een vliegtoestel bommen geworpen, waardoor een aantal personen (burgers), onder welke een vrouw en drie kinderen, werden ge dood. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. De Oostenrijksche staf meldde gisteren: In Oost-Galicië is het sedert de laatste mislukte aanvallen op het Oostenrijksche Strypa-front weder rustig. Een poging cfer Russen om ten westen van Tsjartorysk door de Duitsche en Oostenrijksch-Hon gaarsche troepen heen te breken werd in hevige ge vechten verijdeld. DjE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: De Duitschers beproefden eén aanval op een be perkt front op den westelijken zoom van het Given- chybosch, welke gemakkelijk werd tot staan gebracht door ons afsluitingsvuur. In Champagne beantwoordden de Fransche batte rijen met goede uitwerking een hernieuwd hevig bom bardement tegen onze stelling ten noord-oosten van Massiges. In het oostelijk deel der Argonnen, bij Vauquois en het bosch van Malancourt, levendige gevechten met bommen en handgranaten gedurende den geheelen nacht. Veldmaarschalk French berichtte gisteren: Onze aëroplanes wierpen op 7 November, oogen- schijnlijk mét succes, bommen op Duitsche barakken. Denzelfden dag viel een Duitsche aëroplane, na een langdurig luchtgevecht, van een hoogte van 7000 voet naar beneden. Wij verloren een aëroplane in een gevecht bij Douai. Aan ons front heerschte min der activiteit dan gewoonlijk. DE „ANCONA" TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Italiaansche stoomschip Ancona is Dinsd'ag door een Oostanrijkschen onderzeeër bij Kaap Carbo- nera, in de Middellandsche zee, in den grond ge boord. Naar Reuter meldt, zijn 270 passagiers ge red, terwijl er 422 aan boord waren. Ook zouden er eenige Amerikanen aan boord zijn geweest. Volgens een bericht uit Washington wordt hst zin ken van de Ancona beschouwd als een aanleiding tot strijd met Oostenrijk van denzelfden aard als die met Duitschland na het torpilleeren van de Lusitania. EEN NIEUWE OORLOGSLEENING. Door de regeering is een suppletoir crediet aange vraagd van 4800 milioen gulden. Minister Asquith lichtte deze nieuwe credietaanvraag toe, waarbij hij zei, dat het geheele bedrag der credieten van het be gin van den oorlog af, was geklommen tot 19.944 mil lioen gulden. Het crediet zal moeten strekken tot het midden van Februari. Verder verklaarde de minister, d'at een besluit in werking is, ter verzekering van een meer effectieve, op geregelde samenwerking berustende oorlogvoering door de geallieerden. Hij zei, dat er maatregelen wa ren genomen voor een samenwerking tusschen het En gelsche en het Fransche leger. KORTE BERICHTEN. De Engelsche admiraliteit maakt bekend, dat de Engelsche torpedojager „Louis" gisteren in het ooste lijk deel van de Middellandsche Zee gestrand en vol komen wrak geslagen is. Officieren en equipage zijn gered. Lloydls berichtte gisteren, dat dé Engelsche stoomschepen „California" en „Moorina" gezonken zijn. Lloyds meldde gisteren, dat het Engelsche stoomschip „Clan Macalister" was gezonken. Naar officieel uit Berlijn wordt gemeld, werd op 5 Nov. aan den ingang van de Finsche Golf een vaar tuig van de Russische tnijnenzoekersafdeeling en op 9 Nov. ten noorden van Duinkerken een Fransche tor pedoboot door .Duitsche onderzeeërs in den grond ge boord. Het Zweedsche ertsschip „Skandia" van Stock holm is gisteren na in aanvaring te zijn geweest met het stoomschip „Freikoll" van Christiansund, dat met een lading hout van Archangel op weg was naar En geland, voor Haagsholmen, vijf a zes zeemijlen ten zuiden van Talesund, gezonken. Een der grootste machine-fabrieken te South- Bethlehem (Pennsylvania), waarin kanonnen en an der oorlogsmaterieel aanwezig was, is gisteren door brand vernield. Men vermoedt, dat de brand aan kwaadwilligheid is toe te schrijven. Roekiof, de Russische minister van verkeerswe zen, is gisteren afgetreden. Naar Reuter meldt hebben dé Engelsche, Fran sche en Russische regeeringen besloten tot een leening van 20.000 ten behoeve van Griekenland. DE MELKKWESTIE. Aan alle directeuren en beheerders van zuivelfa brieken, handelaren in zuivelproducten heeft de Mi nister een „verklaring" ter teekeming toegezonden waarbij de directeur of beheerder verklaart, dat in dé door hem beheerd wordende zuivelfabriek geen melk tot eenig zuivelproduct welk dan ook, wórdt verwerkt, die in andere jaren in de wintermaanden voor con- sumptiemelk bestemd zóu zijn geweest. Voor zoover hij handelt in zuivelproducten, ver klaart hij geen zuivelproduct, welk dan ook, te koo pen of te doen koopen of te verhandelen, gemaakt van melk, welke in vorige jaren in de wintermaanden niet tot een ig zuivelproduct zou zijn verwerkt. ilandel hij in strijd met heigeen in deze verklaring voorafgaat, dan zal aan geen melkproduct, welk dan ook, consent worden verleend. Naar de Maasbode uit goede bron verneemt, is gis termiddag bij de Golak Condensed Milk Co in de Piekstraat te Rotterdam en bij de Condensed Milk Company of Holland Ltd. aan de Nassaukade aldaar een hoeveelheid melk in beslag genomen door de ge meente. In de eerste fabriek werd, hoewel onder eenig pro test, medewerking verleend, terwijl in de tweede dit in beslag nemen met lijdelijk verzet geschiedde. Zoo noodig zullen ook heden wederom hoeveelhe den melk in beslag worden genomen. De landbouw-redacteur van het Nieuws van den Dag heeft een onderhoud gehad met minister Posthu- ma, welk onderhoud allereerst liep over de bedoeling van de circulaire van 29 October, waarin over den melkprijs wordt gehandeld. Die circulaire schijnt aanleiding te hebben gegeven tot misvatting. De een las er uit, dat den zoetboeren 9 cents, de ander dat hen 10 cents toekomt. Op de pertinente vraag van den redacteur: Welke prijs komt den zoetboeren om Amsterdam voor hun mglk toe? antwoordde de minister, dat naar zijn mee ning die prijs moet zijn 10 cents per liter, en dat deze meening meermalen is kenbaar gemaakt aan den bur gemeester van Amsterdam. Als gevolg van deze uitspraak zullen de melkinrich tingen en de melkslijters nu ook, zooals Dinsdag werd verzekerd, hun actie tegen de veehouders opge ven, wat trouwens velen al hebben gedaan. De melkoorlog loopt dus af. Men ging hiertoe te eer over omdat bekend is ge worden, dat vanaf gisteren geen z.g. regeeringsmelk meer zal gezonden worden. Dinsdag is het laatste quantum aangevoerd. Als teekenend voor het karakter van den melkoor log kan nog worden medegedeeld, dat de bedoelde re geeringsmelk aan de vereenigingen heeft gekost 10 cents, dus gelijk in prijs is geweest met de melk van de veehouders, die men te duur achtte. In en gisteravond te Amsterdam gehouden vergade ring van melkslijters en melkinrichtingen is na lange discussie ten slotte een motie aangenomen waarin aan de veehouders tot 30 April tien cent per Liter zal be taald worden voor de melk. Dit besluit is genomen omdat de minister de Am- sterdamsche burgerij in den steek gelaten heeft. In de bekende circulaire van 21 October is gezegd, dat aan de veehouders 2 cent boven de winterprijzen van het vorig jaar mocht worden betaald. Men kent te Amsterdam tot nu toe geen winterprijzen, omdat hier terstede op jaarcontract gekocht wordt. Volgens dat jaarcontract zou de prijs worden ne gen cent per Liter. De veehouders echter beweren voor dien prijs niet te kunne nleveren en toen heeft de mi nister verklaart dat die jaarprijs niet de goede prijs was, maar de winterprijs daaruit gedistilleerd moest worden, wat echter niet goed mogelijk is. De minister heeft om de melkinrichtingen te helpen toen zoogenaafnde regeeringsmelk laten aanvoeren. De boeren sloten zich in de laatste dagen meer ett meer aaneen zoodat ér méér regeeringsmelk was, ter wijl toch ook het gebrek aanm elk zich bij sommige in richtingen liet gevoelen en zij aan het wankelen gin gen. Plotseling heeft gisteren minister Posthuma de regeeringsmelk ingehouden waardoor de melkinrich tingen en slijters genoodzaakt werden hoogere prijzen te betalen. Dit wil feitelijk zeggen dat het publiek dit moet be talen, want de marche tusschen koop en verkoop moet hier ter stede bedragen 3% a 4 cent. Nu is er altijd nog het verbod van den burgemees ter dat de melk niet duurder mag verkocht worden dan 12 cent per Liter. De melkinrichtingen zouden met groot verlies moe ten leveren als de prijs gehandhaafd1 bleef op 12 cent. Heden wordt met het gemeentebestuur over dia kwestie geconfereerd. GRENSINCIDENT. Het Twentsche dagblad „Tubantia" meldt d-d. 10 dezer: Hedenochtend heel in de vroegte had te Glanerbrug een klein grens-incident plaats tusschen de Duitsche grenswacht en Nederlandsche soldaten. De gewoonte is, dat op de brug, waar de grens juist midden over heenloopt, 's nachts twee Nederlandsche soldaten staan. Zoo nu en dan gaan er 's morgens zeer vroeg enkele douanen heen om de arbeiders en arbeidsters, die naar Gronau gaan werken, te visiteeren. Zoo ge schiedde ook hedenmorgen. Terwijl de douanen be zig waren, trachtten enkele meisjes er zonder gevisi teerd te zijn langs te komen. Plotseling merkte een der douanen dit en sprong voor haar. De Duitsche soldaat trachtte dit.te beletten door den Nederlandschen douane over de grens te trekken. Dé Nederlandsche douane verloor bij deze worsteling zijn stok en pet, doch kon zich nog aan het Neder landsche gedeelte van de brug vastklampen, zoodat de opzet mislukte. Stok en pet namen de Duitschers mede, terwijl zij zeiden dat ze die naar Berlijn zouden opzenden. Het doel der Duitschers was om te be vorderen, dat vet,, margarine enz. in Duitschland frau duleus zouden worden ingevoerd. De Nederlandsche douane scheen hierover bij de superieuren te hebben geklaagd. j Later, toen de Duitschers merkten, dat de Neder landsche soldaten niet erg vriendelijk ware», brachten ze den stok en de pet terug. SMOKKELAARSTRUC. De Winterswijksche grenswacht heeft in de buurt schap Meddo een oud paard in beslag genomen, dat letterlijk uitgegraven moest worden. Het dier lag in een sloot verborgen en zou over de grens gesmokkeld worden. Terwijl de wacht hiermede bezig was, heb ben smokkelaars op eene andere plaats getracht meer waardevolle dieren over de grens te brengen. WEER TERUG. Onlangs vertrok een Belgische familie, die ongeveer een jaar te Domburg had gewoond, naar haar kasteel te Schooten in België terug, doch vond het bewoond door een Duitschen majoor en andere militairen. De majoor was wel beleefd, maar beweerde thans geen andere woonplaats te kunnen krijgen. De eigenaar kreeg verlof met zijn huisgenooten naar Holland te rug te keeren. Dezer dagen zijn ze weer in Domburg aangekomen. ?INNEN-LAN©. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over het ontwerp ia zake defl zout-accijns werd gistere» voortgezet. De artt. 1 en 2 werden goedgekeurd. De heer Geretson (C.-H., Rotterdam 1) verdedigde het door ham met de heeren Beuiner, Smeenge, Scheu- AARSGHE

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1